Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. meeningen willen doen optreden, men zal er niet in slagen een Paus, die tot leuze koos «alles ver nieuwen in Christus" voor te stellen als een man, die alleen behouden wil. «Vernieuwing" heeft de Paus zelf als devies gekozenen zijne daden hebben reeds aangetoond, dat deze vernieuwingsgeest ook betrekking heeft op kerkelijke inrichtingen en toestanden en op de kerkelijke wetenschap. Men denke slechts aan de laatste uitspraak der Bijbelcommissie betreffende den Pentateuch, die volkomen rekening houdt met wetenschappelijke waarnemingen en van zekere zijde vroeger ongetwijfeld voor «bedenkelijk" zou gegolden hebben. Dit streven naar vernieuwing, verbetering en vooruitgang berust op het voorbeeld van Christus zelf, zooals een der besten onder ons, mgr. A. M. C. Cooth, nog dezer dagen in beteren vorm, dan wij het zouden vermogen, schreef »Als Christus ons zegt«Ik ben de weg, de waarheid en het leven", dan wil dit toch zeker beduidenIk ben de weg, als ge vooruit wilt Ik ben de waarheid, als uw geest u geen rust laat in zijn machtig streven naar steeds volkome- ner kennisIk ben het leven als ge naar de volle ontwikkeling van dat leven tracht. Nooit kan dat woord zóó vertaald worden, dat stilstaan, en staking van dieper onderzoek, de belemmering van alzijdige levensontwikkeling de eigenlijke kenmer ken van echtheid worden voor den christelijken geest en voor christelijke gezindheid" Na zulke getuigenissen mag men bij aanvallen tegen de Kerk wegens vermeende vijandige ge zindheid jegens den geest des tijds zich niet be roepen op de uitlatingen van bekende scribenten, die de kerkelijke leer vereenzelvigen met hunne particuliere inzichten. Wanneer men niet by dezulken, maar bjj de bevoegde leeraren te rade gaat, zal men er niet in slagen bewijzen bij te brengen voor de bewering, dat de Kerk vijandig is jegens vrijheid en weten schap, een beschuldiging, die maar al te vaak herhaald en nagepraat wordt, omdat men nooit anders hoorde, integendeel, steeds dieper zal zich dan de overtuiging wortelen, dat geen leer beter dan de katholieke in staat is de ontwikkeling der vryheidsidée te bevorderen en te vergemakkelijken. Van Scheveningen. De Haagsche Torenwachter schrijft in (de Mid- delburgsclie Courant een en ander ever Scheve- inangetn en verklaart dat deze weleer zoo chique badplaats volkomen wordt geproletariseerd. Hoe meer reizigers de tram vervoeren, des té meer ook worden de rijke „vreemde étrangers" verjaagd, die hier vroeger den hoofdtoon aan gaven. Er zijn er natuurlijk pog van die kipjes, (die hier gouden eitjes komen leggen, maar in verhouding is hun aantal toch merkbaar ver minderd. Em dat is best te begrijpen ook. Die taoort van badgasten zoeken aan het strand rust en verpoozing en dat kan Scheveningen hun absoluut! niet meer geven. .Wie tegenwoordig itusschen 12 uur 'smiddiags en 6 uur 's avonds pan het strand een o,ogenblikje .rustig wil zit- Iten kan onmogelijk daarvoor hier meer gele genheid vinden. Het is alsof pen heel leger aan biet sitranfd, neergestreken is, of er een kamp yan badstoelen is gevormd, zoo is het aspect van ons strand tegenwoordig, en ik geloof dan ook dat bet nog gemakkelijker is om door het gewoel van een drukke Spui- of Venestraat heen te dringen, dan thans in den middag een wan delingetjes te ondernemen langs het Schevehing- sche strand. j Dat. doet niemand meer voor zijn plezier, waar bet dan to,ch maar bij badgasten, die rust en verpoozing zoeken, in de eerste plaats op aan koui't. Vroeger, eenige jaren geledèn, .was het pr ook druk, zeer druk zelfs, maar de foules, die er thans aanwezig zijn, heb ik er nooit ge- fcaien. Ik heib ze hooren scha/tlen op 10 a 15 duizend menschen en dat op een oppervlakte, Waar je nog geen 3000 man soldaten zoudt kunnen laten paradeeren!En het is niet eens een gezellige drukte. Het is eèn rommeltje, dik wijls een „pan" waar je van schrikt, want tus- schen de duizenden stoelen heeft zich hét dub beltjes proletariaat genesteld in zulken getale als alleen pok maar met 6 etectrische tramlijnen is iaprn t© .voeren. Je ziejt er nu door de week1 menschen, die er vroeger misschien alleen Zoh- üag's zo,uden kome(n. En dat ^ïeeft alleen de traan gedaan, die èn op den winkelstand èh op de geheele physionomie van de stad reèds zoo'n wonderbaren invloed heeft gehad, waarbij dient opgemerkt te worden, dat nog 4 lijnen op ex ploitatie wachten, zoodat wij nog piet aan het eind van deze ontwikkeling zijn. Wat dat jn Scheveningen worden moet als de electrische tram, welke de Rotterdammers in 20 minuten naar bier zal vervoeren, in werking 'komt, is dus licht te begrijpen. Dan wordt Sche veningen pok de badplaats van Rotterdam waar teen dubbeltjes publiek huist, dat ook medetelt en dat zich, evenmin als bet Haagsche dubbeltjes publiek, laat wegblazen. Het is dan ook een (taaltje dat men daar te genwoordig 'hoort, zoo langs als in de. bad stoelen waar je van te hooren staat." De ongeregeldheden, die men er aanschouwt •wijt de schrijver aan het gebrek aan politie toezicht. „Walt te aeggen van één agent, die onder deze bende ,de orde moet houden! Als het mij niet do.or iemand, die het jweten moet, was ge zegd, <zoji ik het b^ast pet gelooven. Eén agent, !die voor 'de orde moet -itWlaan ondet al dat jonge .goedje! ,uit de Dubbele .Worsitsteeg en het Holland,schespoor-kwartier. Het is werkelijk te hopen dat de autoriteiten kunnen besluiten, om voor het. tol. stand komeh der politie-reorgani- satip dezen eenzamen agent dopr eén 6- of 8- ;tal «collega's te doen assisteeren. Die éétoe agent daar, onder die bende, is leenvoudig belachelijk, want. aan de suppoosten, door het „Kurhaus" daar geposteerd, hebben die „beeren en dames" eenvoudig maling. Op hun mondje gevallen is noch de „heer" noch de „dame", die voor een toespraak of aan- manjug in de termen vallen. (Dat heb ik zelf bijgewoond en dat weet evengoed de hèêr hoofd commissaris (als de heer burgemeester. Scheveningen gaat duis een geheel andere toe komst tegemoet dan waarop voor vijf jaar ge rekend iwas; en het zo,u mij niet verwonderen, indien de resultaten van dit jaar, ondanks het mooie wieder en de vele .bezoekers, toch niet beantwoorden .zullen aan ,de verwachtingen, welke zulk een gunstige conjectuur opwpkken. De men schen, die de gjoote hotels bevolken, worden verjaagd, langzaam maar zeker eigenaardig Baf ondanks dijt alles toch jiog dit jaar deze» hotels geheel bezet zijn! terwijl het probéta- riaat daarvoor geen equivalent geeft. Natuur lijk zal een zeker percentage van het „kapitaal" Scheveningen getrouw blijvenbet gedegèhèrèór- de kapitaal, de spelers, de kleine Frankforten bankiers, die met hun nichtjes hieir komen lo geer en, de internationale automobiel-figuren en dergelijken, maar het rustig kapitaal, de groote Frankfurter bankiers, die hier kwamen, omdat Scheveningen bezocht werd door vorsten eh prin sen, gaan kalmer pprden opzoeken eh van die gasten moeten de divenden komen. Een opmerkelijke verklaring. De onderwijzers beweren altijd dat de op richting van bijzondere scholen nadeelig zou zijn voor de onderwijzers zelve, dat zij daardoor broo deloos zouden worden. Wij waren meermalen in de gelegenheid met berichten, ontleend aan de liberale bladen, aan te toonen, dat in het algemeen het bijzonder onder wijs de onderwijzers beter bezoldigt dan het openbaar, maar men meende altijd aan deze be richten te moeten twijfelen. Thans hebben wij voor ons een officieele ver klaring van den heer K. Andriesse, voorzitter van het liberale Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. De heer Andriesse hield bij de opening der al- gemeene vergadering van N. O. G., Donderdag te Venlo gehouden, een openingsrede, waarin hij hulde bracht van den Bisschop van Haarlem, die voor zijn diocees een salarisregeling ontwierp, welke vele gemeenten zich ten voorbeeld mogen stellen. Wij nemen acte van deze verklaring. Zij be vestigt onze meermalen uitgesproken meening, dat het ook om stoffelijke redenen voor den onderwij zer goed leven is onder den kromstaf en dat hun eigen belang medebrengt, dat zij de stichting van R. K. bijzondere scholen, welke alleen de maat schappij kunnen redden, helpen bevorderen, in plaats van die tegen te werken. Zelandia Ongelukken. Aan den Z. W. Buitensingel in Den Haag had gister-ochtend een ernstig ongeluk plaats. Een 3-jarig jongetje had de onvoorzichtigheid achter een wagen te gaan hangen, waarop ijzeren palen waren geladen, bestemd voor de firma Spoor, Wijnvoord Sc Co. Een der ijzeren binten gleed van den wagen en verwondde den knaap zoo ernstig aan het hoofd, dat hij spoedig daarna overleedalthans in 't R. K. ziekenhuis, waarheen hij was vervoerd, kon men slechts den dood con- stateeren. Uit Vlissingen wordt gemeld: Gistermorgen zjjn tengevolge van het doorbreken van een plank op de werf «De Schelde" in het in aanbouw zijnde stoomschip Tjikini drie mannen gevallen. Zij bekwamen uitwendige kneuzingen, gelukkig van niet levensgevaarlijken aard. Op den Rijn bij Rhenen is het 9-jarig zoontje van den schipper Verwij, u't Rotterdam, by het putten van een emmer water, overboord gevallen en verdronken. Het lijkje is nog niet gevonden. Te Velp, by Arnhem, wilde Zondagmiddag de 24-jarige arbeider B. v. d. B. op het voorbalcon van de paardentram springen, met het gevolg dat hij viel en zoodanig onder den wagen kwam, dat de wielen in de lengte van enkel tot knie over zijn rechterbeen gingen. Hevig bloedende werd hij in de apotheek van den heer V. E. K. binnengedragen en na daar voorloopig verbonden te zyn, per brancard naar het Ziekenhuis ver voerd. Grootsche plannen. Naar wij van welingelichte zyde vernemen, zal binnenkort ook een voorstel den Raad dezer ge meente bereiken, om over te gaan tot aankoop van een stuk domeingrond, in de nabijheid van de door de firma Volker Bos (behoudens goedkeu ring van den gemeenteraad) op te spuiten buiten landen. Het schynt in de bedoeling te liggen om ook zeer spoedig bij den Raad voorstellen in te dienen tot uitbreiding onzer havenwerken. De plannen moeten thans geheel ter behande ling gereed liggen. Volksbadhuis. In de week van 6-12 Aug. 1906 werden genomen 317 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 43 regen 23 regen 218 school s kinder «a5ct 15 De „sperre" voor de glasfabrieken. De onlangs uitgesproken „sperre" over de Ne derlandsche glasfabrieken is opgeheven voor de fabriek van den heer Melchers te Schiedam, om dat deze heer geen lid is van den Patroonsbond en niet voor de markt werkt, doch voor eigen gebruik, doordat eenige groote distillateurs aan deelhouders in die fabriek zijn. Die fabriek is het toevluchtsoord voor wèrklooze glasmakers geworden, doordat de heer Melchèrs het patroons'beshiit na de staking van 1904, om geen arbeiders van elkander over te nemén, niet toepast. Vad De nageljongen F. Stolk, werkzaam op de werf «Gusto" van de firma A. F. Smulders, heeft zich ernstig bezeerd, tengevolge van een val aan boord van een daar in aanbouw zijnd schip. In de glasfabriek »De Schie" heeft de glasblazer P. Gonlacli, dis bezig was met het maken van flesschen, het ongeluk gehad zich met den hals van een gloeiende flesch in zjjn rechter hand te snijden. Gister had de gemeente-werkman J. v. d. Heiden, die op de Willemskade bezig was met het lossen van cementen buizen, het ongeluk een dezer buizen op zijn linkervoet te krijgen. Een teen der voet werd gekwetst. Gistermiddag is door de politie uit Rotterdam aan de politie alhier overgegeven een negenjarige, hier thuisbehoorende jongen, die daar zwervende was aangetroffen. De knaap is aan de ouders overgegeven. Zaterdag heeft de mattenstrikster Gerritje van Djjk in de Mattenfabriek, aan de Lange Nieuwstraat, het ongeluk gehad in den duim van haar linkerhand te snijden. Tengevolge van dit ongeluk moest zij haar werk neerleggen. In defabriek vande firma A. F. S mul ders alhier, heeft de werkman N. J. Kout, bij het verplaatsen van een stuk ijzer, een luchtkoker op zijn linkervoet gekregen, waardoor dit lichaam - deel ernstig werd gekwetst. Gisteren had H. Steenbergen werk zaam in de branderij van den heer H. van Gem, aan de Noordvest, terwijl hij bezig was met het storten van water voor het maken van beslag, het ongeluk een kan heet water over zijn leide beenen te krijgen, waardoor bij daaraan ernstige brandwonden bekwam. Door de «Vereeniging ter Verede ling van het Ambacht", is de graad van gezel in het steenhouwen toegekend aan den heer L. Vogelpoel, eerste-knecht van den heer J. van der Most alhier, den ln November 1882 te Alkmaar geboren. De heer Vogelpoel verwierf nagenoeg de hoogste cyfers bij de proefaflegging, getuige de examen- kaart, waarop wij als handwerk hardsteenen zuil basement vermeld vinden. Spoorwegongeluk. Zondag-ochtend is de posttrein, welke des nachts omstreeks 2 uren uit Rotterdam vertrekt naar Amsterdam, even vóór het station te Haarlem aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl men aldaar bezig was met het rangeeren en de posttrein in aantocht was, stonden nog een paar wagens op hetzelfde spoor, waarover de posttrein moest passeeren. De machinist, het gevaar bemerkende, remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen dat hy met den rangeerenden trein in aanraking kwam, zoodat een bagagewagen geheel aan splinters gereden en de machine erg beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Schiermonnikoog verkocht. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, is door graaf Bernedorf, eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, het badhuis aldaar, dat gedurende de laatste jaren was gesloten, verkocht aan een consortium van Duitsche financiers, die het plan hebben, het bad huis te exploiteeren, Met het oog op het reeds gevorderd seizoen zal daartoe echter eerst in het volgende jaar worden overgegaan, nadat inmiddels eenige veranderingen en verbeteringen aan het gebouw zullen zyn aange bracht. Ook moet nog een aan het badhuis grenzend terrein in den koop zyn begrepen. L l - i l l-J Het onweder. Zaterdag-ochtend werd tydens een hevig onweer te Spijk, by Lobith, een vrouw uit het grensstadje Elten door den bliksem ge dood. Verkoop van historische kastee- len. Het kasteel van Epinay, waar don Frans van Assisië, echtgenoote van koningin Isabella van Spanje, stierf, is Zaterdag in het openbaar verkocht voor 187000 francs, nadat het voor 100.000 francs was ingezet, aan den heer Thibout, maire van Epinay. Een hotel, gelegen in de avenue Gabriel te Parijn, bekend onder den naam van hotel van baron Hirsch, is verkocht voor den prijs van 2.500 050 francs, nadat het ingezet was voor 2.500.000 francs, aan een Engelschman, wiens naam men niet bekend wilde maken. Strijd van leven en dood. lh de Illu stration van 28 Juli geeft Robert Huehard een verslagje van een bezoek, dat hij aan Martinique heeft gebracht, en treffend is het te lézen, wat hij schrijft over den alles overweldigen plan tengroei, die weldra niéts meer zal overlaten van wat eens de mooie ,stad Saint-Pierre is ge weest. Onze lezers herinneren zich nog de ver schrikkelijke aardbeving, die het Fransche eiland nu vier jaar geleden heeft geteisterd, toén dè Mond' Pelé zijn vuurgolveh over ,de s'taxi uit- slortle. j De plaats weid te gevaarlijk geoordeeld dan dat men er zich weder zou mogen vestigen, en zon bleven de ruïnen verlaten liggen, overge leverd aan wind en weer. Daar die in dat schoone tropenland den weelderigste n plantengroei in korten Jijd uit den grond ,tooveren, is de stad thans reeds daardoor overweldigd, dat de schrijver de door hem gestuurde foto's zich voorstelt als de laatste, die er van Saint-Pierre zullen te krijgen g.ijn. Al die resten van straten, die enkele geraamten van huizen, die hoopen puin, die ons indertijd op zooveel afbeeldingen zijn vertoond, verdwijnen- en worden begraven. Laat er nog eens drie jaren verloopen en de stad is voor de tweede maal verdwenen. Het js onmogelijk, den indruk ,weor te geven, dien rnen krijgt, als men (den weg van Oharet afkomli; pn dan plotseling de eerste huizen in puin ziet aan het strand. Men is "niet voorbereid op een dergelijken aanblik, want het lijkt, of na, de uitbarsting wel vijfhonderd jaren konden zijn voorbijgegaan. Alles is begroeid en over woekerd de zwarte brokken steen en de nog overeind staande muren, waar de leegé vèhster- holten jn gapen, liggen als in eén bed van groen, dat zich voortzet tot de eerste uitloopers van den kalen vulkaan. In de Rue Victor Hugo, de lange hoofdstraat, die van den eeneh kant vah de stad haar deii anderen ging evenwijdig aan het strand, heeft men ppruiming gehouden van puin en steehen, om een gemeenschap te krijgen vah dè dorpéh Ceron en Du Precheur met het overige van het eiland. Aan beide zijden verrijzen de muurblok- ken ,lot .aanzienlijke hoogte, eh allerlei planten als cactussen, hooge rietsoorten en palmen heb ben links en rechts zich plaats veroverd, éh dringen met hun johge levende sappen het oude muurwerk >van zijn plek, zoodat de resten van de muren .wankelen. Geheelè hoornen wuiven met hun takken op de (brokken eh hier en daar groeien ze uit de open venstergaten éh de resten van deuren. Stil gaan op bronzen voeten inu eh dan in landers u voorbij, die manden met mahgga's, citroenen en bananen op het hoofd dragen, en slangetjes pn hagedissen schuifelen voort tus- schen «het groen. Alndere geluiden hoort raeh niet dan het geruiscli der golven eh het geluid van den een of andereji vallenden steèh. Langs e^n mooien, kronkelenden weg, die nu door wortels en lianen bijna onbegaanbaar is, kan men den top bereiken van deh berg Orange, die tegenover den Mont Pelé verrijst, éh van waar het uitzicht op Saint-Pierre treffend is van ongewoonheid. Als wonderlijk menhirs steken de muurbrokken pp uit de groene weelde dér allés overwoekerende plantenwereld, én in de verte staat de kale Mojit Pelé als een reus alleen, zijn kruin gehuld in wolken, die ten deele uit rook, ten deele uit damp bestaan, en geen geluid stijgt up uit die stad, die dood is en in een giai van groen langzaam wordt begraven. „Verblind door het licht", schrijft de bezoe ker, „vermoeid door de warmte, daalde ik weer niaar (beneden, eh zette mij evén in dè scha duw neer onder de Wogen vah de Roxellane- brug, die zyn blyven staan. Voor mij verrezén de mu(ne|n vatn (het seminarie zonder dak en ook schuilgaand onder liet groen; de hoornen, die er boven op stenden, leken vah hier toef jes gras pp; een ry van wallen. En toèh ik door .de rue Bouillé langs de zee mijn bootje weer bereikte, kwam heit my bij het o,vérzien van het (geheel voor, dat de nog staande over blijfselen yan gebouwen, als het ware eèn strijd Voerden tegen den plantengroeiwat ér hog over, is uit den dood, wil niet door het leVen over weldigd worden. «Maar het verzet zal nutteloos zijn, want in het verwoeste Saint-Pierre zal, als overal, het leven triomfeeren ovèr dén dood." Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 14 Aug. 1906, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de burgemeester, dr. M. A. Brants. Tegenwoordig19 leden. Afwezig de heeren v. Westendorp (met ken nisgeving) en Ris. Na een zitting met gesloten deuren, wordt om 2s/4 uur de openbare vergadering geopend. De vaststelling der notulen van de vorige ver gadering van 31 Juli jl. wordt aangehouden. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat by B. en W. zijn ingekomen Van Gedep. Staten dezer provincie, missive, houdende mededeeling dat door hen, krachtens art. 19 der Wet tot regeling van het Lager

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2