Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Gemengd Nieuws.» •tiging van de op 21 Februari 1906 tusschen Ne derland en Frankrijk gesloten overeenkomst., tot wijziging van die van 6 April 1904, betreffende het tot stand brengen van kabelverbindingen tus schen de wederzijdsche koloniale bezittingen in Azië. (Stct.) Van het Hof. Daar H.M. de Koningin heel wel is, zal ver moedelijk geen verandering gebracht worden in het gebruik, om op 31 Augustus a.s., Hr. Ms. verjaardag, ten Paleize het Loo den galamaaltijd voor de leden der Hofhoudingen, de ministers en hoofden van Staatscollegiën te geven. De vorstin van JBentheim, zuster van H.M. de Koningin-Moeder, bracht per auto een kort bezoek aan H.H. M.M. de Koninginnen op het Loo. Volgens de Duitsche bladen, heeft de prins der Nederlanden eenige dagen te Schünhageu, in den kreits Fraazburg (Pruisen) vertoeft en daar in de koninklijke bosschen op herten gejaagd. Maandag heeft prins Hendrik zich naar Ivendorf bij Doberan, in Mecklenburg, begeven, om ook daar te jagen. In het najaar zouden de Koningin en haar gemaal te Rabensteinfeld en te Dobbin verwacht worden. Onze ministers. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 18 Augustus e. k. niet plaats hebben. De minister van Oorlog heeft zich met een drie tal weken verlof buiten de residentie begeven. Invoerrecht op sucade enz. Uitvoering van het kon. besluit van 2 Juli 1906, houdende vasstelling van het invoerrecht voor sucade, geconfyte gember en gecon lij te citroen- en oranjeschillen. Dy invoer van sucade, geconfyte gember, en geconfyte citroen- en oranjeschillen, kan gehandeld worden in den geest van het 7de en 8ste lid der resolutie van 28 Juli 1906, Wanneer de aangever beweert, dat de hier be doelde goederen gekocht zijn vóór 12 Juli 1906, kunnen deze voorioopig zonder betaling van in- recht worden toegelaten, mits zekerheid gesteld worde voor het recht, dat volgens bovengenoemd besluit verschuldigd is. Naar aanleiding van de daaromtrent gedane vragen wordt medegedeeld, dat versche en droge citroen- meloen en oranjeschillen, alsmede doorge sneden ceders, vrij van rechten kunnen worden toegelaten, ook by invoer op zee- of ander zout water, met niet meer dan 25 pCt zoutgehalte. Aanvullingsbegrooting. In afwachting van een definitieve regeling van den consulairen dienst in Zuid-Afrika, had de mi nister van buitenlandsche zaken een aanvullings- begrooting van hoofdstuk 3 ingediend tot be kostiging van de vestiging van een beroepscon sul te Johannesburg en voor de bezoldiging van een vice-consul te Singapore. Thans heeft de minister aan de Tweede Kamer medegedeeld dat deze aanvullingsbegrooting wordt ingetrokken. Herziening der Boterwet. Binnenkort zal by de Tweede Kamer een wets ontwerp inkomen, ter aanvulling van de tegen woordige Boterwet, noodig om de in de ervaring gebleken knoeieryen te beteugelen. (Vad.J Centraal comité. Noalr de Amii. Cf. verneemt, heeft de mi nister van binnenlandsche zaken de zienswijze van de commissarissen der Koningin verzocht over jiet in het leven roepen van eén céntraal comité, om bij rampen van algemeenen aard dadelijk handelend te kunnen optreden, te méér kvaajr bdj de jongste overstrooming in Zeeland is (geii>leken, hoe nuttig en noodig zulk een co mité zou kunnen werken. Luitenant-generaal Bergansius. Luitenant generaal Bergansius, die eergisteren zijn 70sten geboortedag vierde,, is, naar de lies- Bode vernam, zoo goed als hersteld. Z.Exc. heeft reeds van den geneesheer verlof gekregen, wandel ngen in zyn tuin te doen en hoopt eerlang te mogen uitgaan. Stoomtram SpiikenisseOostvoorne. Het voornemen bestaat, om, bij goedkeuring door de regeering, de tramlijn SpykenisseOost voorne op 1 September a. s. te openen. Voor ioopig zal de tram tot Oostvoorne (dorp) rijden later zal de lijn tot het strand worden doorge trokken. Duitsche officieren te 's-Gravenliage. Men meldt uit 's-Gravenhage, dato 15 Augustus De commandant en de voornaamste officieren van het Duitsche opleidingsvaartuig Stein zijn heden in het Duitsche gezantschap, te 's Graven- hage, ontvangen door den heer Von Schiö-.er, Duitsch gezant, die hun een tweede ontbijt aanbood. Donderdag komt een tweede gedeelte van de adelborsten van het schip in de residentie. De gezant ontvangt dan alle hier aanwezige ca detten, ook die reeds heden hier ter stede waren, ten zijnent, terwijl de avond door de jongelieden in de Kurzaal, te Scheveningen, zal worden door gebracht. Bredasche Katholiekendag- De derde Katholiekendag in het bisdom Breda werd gisteren te Bergen op-Zoom gehouden. Omstreeks 3 a 4000 Katholieken uit het geheele bisdom namen er aan deel. Omstreeks 8 ure 's ochtends trok men met ontplooide vaandels en begeleid door een drietal harmoniën, door de met vlaggen getooide straten naar de eenvoudig doch smaakvol versierde hoofd kerk, waar door Z. D. Hw. mgr. Leyten, bisschop van Breda, de H. Mis werd opgedragen. Onmiddellijk na deze stille Mis trok men naar de afdeelingsvergaderingen, waarvoor drie zalen beschikbaar gesteld waren. In de verschillende afdeelingen werden resp. behandeld vakorganisatie, vereenigingen voor het bisdom, belangen van den middenstand, landbouw belangen, drankbestrijding, R. K. Militaire veree nigingen en liefdewerk voor de kinderbescherming, en werden conclusies aangenomen om deze ver schillende zaken te propagandeeren. Te 5| uur werd de dag besloten door eene algemeene vergadering in de kerk. Hier werd met feestaccoorden van Besouwen de vergadering geopend, waarna de heer E. Laane eene openingsrede hield. Vervolgens werd door mr. v. d. Biesen, lid der Eerste Kamer, eene rede gehouden over het nut van het katholiek bijzonder onderwijs. Dr. Ch. van Dam hield daarna nog een rede, waarin het sociale vraagstuk in het algemeen werd behandeld. Daarna sprak Z. D. H. de Bisschop het slot woord. Voor voldoende afwisseling was gezorgd. Koning Edward te Vlissingen. Men meldt Luit Vlissingen: Het jacht. Victoria and Albert, begeleid door' de kruisers Devonshire en Roxburgh, arrive arde; Dinsdagavond tc 6.3Ö. Heit jacht' kwam in de buitenhaven en meerde aan de zuiderpohton. Ko ning Edward van Engeland landde om 8 u,ur 50 ten begaf zich door de vorstelijke wachtkamer direct naar den gereedstaandeii extratreiü, die om 9 uur naiar Mariënbad vertrok. De inspecteur Wjalraveh begefeidde dein trein. Ongelukken. Do.or een verkeierde wending van het stuur, jrteed gistermiddag te Vaassen de automobiel E 61 in volle vaart tegen een boom. Het voertuig ■Werd zoo erg gehavend, dat. helt per spoor ver voerd moest worden. Ren der inzittende dames kreeg een gapende hoofdwonde. Dr. Metz légdè een voorioopig verband. Te Bergen-op-Zoom is eergistermiddag een ongeluk gebeurd met een rijtuig waarin vier heeren zaten, uitmakende het uitvoerend comité der Vereeniging tot stichting van een christelyk krankzinnigengesticht in de nabyheid van die plaats. Het paard, schrikkend van een aan den nijk geplaatst reclamebord, maakte een zijsprong, waardoor het rijtuig met de heeren van den dijk stort te. Dr. Wagenaar schoot den linkerarm uit de kom en had veel pyn in den rug; de heer Dreggema ns brak den pols en had eenige verwondingen aan den arm, de beide andere heeren bekwamen ver wondingen aan het hoofd. Na in het militair hospitaal verbonden te zyn, konden de heeren naar hun resp. woonplaatsen terugkeeren. Op den weg tusschen Venlo en Tegelen is een auto door het springen van een band in het tramspoor omgeslagen en geheel vernield. De chauf feur en een heer werden licht gekwetst, maar twee dames en een priester, de eerw. heer M., leeraar van het progymnasium te Venlo, werden ernstig verwond, laatstbedoelde zoo erg dat hy in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Te Zuid Drachten is een 7-jarige knaap in den regenbak by de school verdronken. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 17 Augustus 1906, 's namiddags 2 uren. Verdaging der vaste telling van de notulen van 31 Juli en 14 Augustus. 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda Voorstel van B. en W, betreffende overeen komst met de Fa. L. Volker Az. over opspuiting grienden. iEn verdere voorstellen en taededèelingën. Schiedam Vooruit. Het zielental onzer gemeente bedroeg enkele dagen geleden 29.864. Ie verwachten is t dus dat binnen eenige maanden Schiedam 30.000 zielen zal tellen. Verbetering op verzoek. In ons raadsverslag vermeldden wij, dat van de ambtenaren ter secretarie afd. A B en C een adres was ingekomen, houdende verzoek om wyziging in de regeling hunner jaarwedde. Naar aanleiding van de opmerkingen ons door en der ambtenaren ter secretarie gemaakt, dat »er van de ambtenaren geen enkel adres by den Raad is ingekomen", vermelden wij nog dat het idres niet onderteekend is door den hoofdambte naar ter secretarie, die reeds vroeger een dergelijk verzoek tot den Raad heeft gericht. De vloeddeuren der Buitonsluis. De sluisdeuren van de schutsluis der Buiten haven zijn gisteren uitgenomen en op den kant gelegd om er teekeningen van te maken voor de nieuwe deuren. Na het uitnemen der deuren zijn door een duiker de potten uitgehaald. De pot van de ooste lijke deur bleek zoodanig gebroken, dat uit den rand vier stukken vielen. De slijtage was overigens bizonder geringslechts 1 centimeter bleek de uit brons gegoten pot in het midden te zyn uitgesleten. Bij de firma Smulders is dadelijk een aanvang gemaakt met het maken van een bijzonderen gietvorm, zoodat nog gisteren de nieuwe potten zouden gegoten worden. (S. Ct.) I i _l Ongevallen. A. L. van 't Hof, wonende Steenstraat 47, met selaar bij Apollo" had Maandag het ongeluk, toen hij bezig was kalk te lossen, dat er kalk tusschen zijn kleeren geraakte tengevolge waarvan hij brandwonden aan het lichaam heeft bekomen. J. Penning, wonende St. Anna Zusterstraat 12, brandersknecht by de firraa B. A. J. Wittkampf Nieuwe Haven 67, had Maandag, toen hij bezig was een gistbak te reinigen, het ongeluk achter over uit den bak te vallen, tengevolge waarvan hij zich ernstig bezeerde. M. v. d. Brink te 's-Hage, hoorder bij de firma Smulders, had Maandag, toen hij aan het booren was, het ongeluk zijn rechterhand te kwetsen, doordat het stuk ijzer onder de boormachine mededraaide. A. Millecom, Leliestraat, draaiers leerling by de firma Smulders, had Woensdag het ongeluk bij het slijpen van een beitel de vingers van de rechter hand te klemmen. G. v. Unen, Bubbermansticht, werkzaam aan de glasfabriek »De Schie", had Woensdag, toen hy bezig was met aanvangen, het ongeluk zich te branden aan den linkerarm door een stuk gloei end glas. Voor het examen in de Fransche taal L. O. te 's-Gravenhage zyn geslaagd onze stadgenooten mej. Joh. Timmerhaus G.H.d. en de heer A. J. Dekker Jr. Tot hoofd der Christel ij ke school te Bruchem by Zalt-Bommel is benoemd de heer H. Wilkeshuis, eerste onderwijzer aan de Christe lijke school (Broersvest). Door de politie is opgevangenen in bewaring genomen een grys langharig hondje. Binnen 2X24 uren niet afgehaald zijnde, wordt het afgemaakt. Giste r-m orgen is door de politie aangehouden een minderjarig meisje C. B., wonende te Arnhem, die zich tegen den wil harer oulers hier ophield. Zy is op transport naar Arnh°m gesteld om aan hare ouders te worden weerge geven. Gister is door een knecht van de melkinrichting «Ceres" kennis gegeven, dat hij op de Nieuwe Haven door een hond in het lin kerbeen was gebeten, waarby hy twee wondjes bekwam en een gr^ot gedeelte van zijn broek vernield werd. In den afgeloopen nacht zyn door de politie slapende gevonden op den openbaren weg twee minderjarige jongens, in den Haag thuisbehoorende. Heden-morgen zyn ze derwaarts op transport gesteld. UIT VLAABDINGEN. Bij het gisteren te Driebergen-Rysenburg gehou - den nationaal concours van dilettant-harmonie gezelschappen werd in de eerste afdeeling de eerste prijs behaald door het harmonie-gezelschap «Con cordia" van hier. UIT ROTTERDAM. Dinsdag arriveerde degietstalen boofdklok, bestemd voor de fraaie Wilhelmina kerk aan den Boezemsingel te Rotterdam. Deze klok is vervaardigd in de fabriek der Bochumer Verein Bergbau und Gusstahl Fabricat Bochum. Zij heeft van onder een middellyn van 1.57 M. en weegt omstreeks 2000 kilogram. In gothische letters draagt zy het opschrift «Jezus roept U, hoort Zyn stem." Deze soort klokken werd het eerst geëxposeerd op de wereldtentoonstelling te Dusseldorf en trok daar algemeen de aandacht wegens den byzonder schoonen klank. Hier ter stede werd zy het eerst aangeschaft voor de kerk aan den 's-Gravendyk- walvervolgens werd een kleine geplaatst in de kapel van het Diaconessenhuis later werd nog een aangekocht voor de Minahassah en thans deze. De fraaie klok zal alvorens zij in den toren wordt geplaatst, eenige dagen voor belangstellen den ter bezichtiging blijven tentoongesteld. Een voltallige Baad Een belang wekkend verschynsel Een unicum by benoemingen. Bestrating Voor havenkade Oude straatuamen. Wie zal dat betalen Spoed in het College. De Raad was eergister in dit seizoen bijna vol tallig vergaderdalleen de heer Van Westendorp bleek ten slotte te ontbreken. Aan de bestuurstafel zagen we weder naast den Voorzitter onzen wethouder van Gemeentewerken, den heer Visser, naar we_vertrouwen, in voldoenden welstand van zijn gezondheidskuur teruggekeerd, zoodat ook het College weder voltallig was. Ook de tribune was meer dan gewoon bezet door het publiek, blijkbaar uitgelokt door hetgeen vooral de laatste agenda-nummers belangwekkends sche nen te beloven. Dat desondanks de Raadszitting onder dit op zicht slechts teleurstelling bracht, mag wel een belangwekkend verschijnsel heeten. De meest inte resante gerechten op het menu van den commu- nalen disch kwamen niet onder het bereik onzer vroeden, die zich evenals het belangstellend publiek dit gastronomisch genot moesten ontzeggen. Was 't wellicht te wyten aan de veelvuldige absentien in de bureaux ten Raadhuize, dat de zaken niet of niet voldoende voor openbare behandeling gereed waren, dan moeten we dit een betreurenswaardig euvel noemen. Beter ware 't dan, den vacantietyd der ambtenaren hun overigens wel gegund te splitsen, zoodat de zaken niet door langdurige absentie schade lijden. Wellicht zou dit te minder bezwaar opleveren, waar toch den ambtenaren weke lijks nog een mooien rusttijd van Zaterdag-middag een uur tot 's-Maandags-morgens half negen gegund wordt in dezen zomertijd, nu de poriën zooveel sporen van rusteloozen arbeid doorlaten. De Baad heeft overigens in deze zitting ondanks de tropische hitte nog vry wat spoedeischend werk afgedaan, allereerst een reeks van benoe mingen voor de Hoogere Burgerschool en de Burgeravondschool, die met 't oog op den ingang van den nieuwen cursus urgent mochten worden geacht. Dat daaronder ook de benoeming van een practiseerend Katholiek, den heer N. J. J. de Voogd te Utrecht, tot leeraar in de Nederlandsche taai en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voorkomt, mag zeker ook wel een unicum genoemd worden de christelijke meerderheid van den Raad heeft daarmede, zeker ten genoege harer kiezers, bewezen, dat zy niet voor niets, ten koste van zooveel arbeid en stryd, ten Raadhuize is gebracht. Wat verder op de tafel der vroeden werd opge diend, gaf toch nog, hoewel het pikante sausje ontbrak, tal van variation te zien. De opmerkingen door verschillende Raadsleden gemaakt by de behandeling van het adres der werklieden-veree niging «Eendracht" bewyzen wel, dat men juist niet in het «mooiste gedeelte van Schiedam" be hoeft te beginnen om de bestrating te verbeteren, waar nog tal van andere straten dringend verbetering en voorziening vragen. Trouwens de geuite klachten worden blijkbaar in ernstige overweging genomen. Het praeadvies van B. en W. inzake het adres— Langelo om wyziging van den straatnaam «Achter de feerstooi 'kon wel eenigeningang by ons vinden, hoewel wy gaarne de betrokken bewoners een Iraaieren straatnaam hadden gegund. Ook wy gevoelen wel wat voor het meegedeelde verwarrings argument, waar 't zoo oude straatnamen geldt. Trouwens de naam van St. Jansplein zou feitelyk slechts aan een gedeelte van de betrokken straat, het open pleintje daar sinds enkele jaren gevormd, kunnen gegeven worden. By de behandeling van het adres der Slagers- vereeniging «Onderling Belang" over het keurloon van het vleesch traden weer de belangen der «kleine luyden", die zeker in onzen Raad niet onbesproken blijven, op den voorgrond. Merkwaar dig was 't zeker, dat terwyl enkele Raadsleden juist om het belang dier min-bevoorrechten opdat het keurloon niet op hen verhaald worde het verzoek wilden inwilligen, een ander Raadslid, lettend juist op die kleinen, die toch weinig of geen vleesch eten, den last wilde doen dragen niet door het gros, dat willens of onwillens vegetarisch leeft, maar door de verbruikers. In dien zin werd ten slotte door den Baad, die het keurloon ten laste van de slagers liet, feitelyk beslist. Nadat de Baad heel leuk en zeer terecht het adres van den Sehiedamschen Bestuurdersbond in zake de huwende onderwijzeressen volgens het pre advies van B. en W. ter zyde had gelegd, werden de verdere nog resteerende zaakjes, voorzoover zy heden aan de orde kwamen, vlug afgehandeld. Niet alleen het contract met de firma Volker, over de opspuiting van de buitenlanden, maar ook het voorstel van B. en W. inzake de regeling van de aanstelling der schoolartsen, bleef tot de vol- gende vergadering bewaard. Dat deze reeds zoo spoedig op de nu besprokene volgt zy is tegen Vrydag uitgeschreven bewyst, dat B. en W. wel spoed achter de zaken zetten. Mogen me t bekwamen spoed de gewichtige zaken, die onze vroeden reeds zoo langen tyd bezig houden, tot een goed einde worden gebracht 1 Stoomschip gezonken. Het te Rotterdam thuisbehoorende stoomschip De Ruytcr, van Sint Petersburg naar Rotterdam bestemd, is volgens een telegram van (den. kapitein iujt Helsifigfors, 12 dezer op een wrak igeioopen en gezonken. Aten zijn gered en bevinden zich wek De bemanning is eerst doorgezonden' naar Ko penhagen en later is ook de. kapitein met dei officieren derwaarts vertrokken. 1 Opgravingen. Onder leidihg van dr. Hol- •wörda, directeur van het Rijksmuseum, te Leiden, zullen te Berg en Terbl ijt opgravingen plaats hebben naar Romeinsche oudheden, die men niét zekerheid vermoedt daar te zullen vinden. 'Kollektieve diens tw|eigeri'n'g. Alen schryft aan het Volle: Door de miliciens der vesting-artillerie, in gaj- i -- - ii i L; L „n J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2