Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. woordig vrij algemeen erkend. Het blijkt met den dag overigens duidelijker. Wat al critiek op de ministers van Financiën, Oorlog, Marine, Binnen- en Buitenlandsche Zaken, Waterstaat en nu weer op dien van Koloniën. Minister Foek, heeft een regeling ontworpen, tot opleiding van Indische bestuursambtenaren. Deze ontwerp-regeling heeft reeds vele de zake- kundigen diep teleurgesteld. En nu komt nog in zijn Avondblad van Zaterdag de redactie van liet Vaderland dit ontwerp tot op den draad uitrafelen. Het heet er van «Van de steeds algemeener ook door den minister erkende noodzakelijkheid, de verstandelijke vorming der aanstaande fynbte- naren tot een hooger peil dan het thans bereikte op te voeren, bemerkt men wel iets in de M. v. Toelichting, doch weinig of niets in het ontwerp zelf, (wij spatiëeeren hier en elders Red. T.) halfslachtig program van opleiding". Terecht heeft men gevraagd, waarom toch de minister de weerbarstige koe, in plaats van bij de ruige horens, bij den gladden staart heeft gegrepen, zoodat zij hem reeds ont glipte voordat h y haar nog aan 't publiek, kon ver to on en." Het systeem van voorbereiding, dat de minister voorlegt, wordt door hem zelf niet aangeprezen, hoogstens verontschuldigd. De bestuurs-academie, welke de minister tot beëindiging der opleiding te 's Gravenhage wil instellen (dit plan is van minister Idenburg over genomen) wordt genoemd «minwaardig lapmiddel om een principieel gebrek te bedekken." Na deze korte bloemlezing, die 't gansche artikel genoegzaam typeert, zal het onzen lezers niet meer verwonderen, dat het blad komt tot deze vernietigende conclusie «Mocht het tegenwoordige ontwerp gehandhaafd blijven, dan hopen wij in het belang van lndië, dat de volksvertegenwoordi ging het verwerpen zal." Zulke beoordeeling komt nu niet, wij herhalen het, van de zijde der oppositie, maar van het meest ministerieele blad, 't welk we op 't oogen- blik hebben. 't Moet dan toch voorwaar wel treurig met minister Fock's koloniale capaciteiten geschapen staan I Ook dat heeft Mr. Borgesius op zyn geweten I" Klachten over de voeding en dienstweigering. Men schrijft aan de Tel. Hoe gaarne we instemmen mat de ook meermalen in dit blad gemaakte opmerkihg, dat verbeteringen ih de voeding van den soldaat zijn gebracht, ontkend kan niet worden, dat er gebreken blijven bestaan eh groote ook. .We zullen hieromtrent kortheidshalve iiiet ih détails treden. i In het algemeen is geconstateerd, dat dit jaar de voorbereiding van het onderhoud der Landweer te Wenschen heeft overgelatendat de hèreidihg van bet eten in de groote garnizoenen telkens aanleiding 'tot klachten geeft ien dat de hoeda nigheid van het brood hieft altijd goed is te noemen. Voor dit laatste zij verwezen haar de berichten der laatste dagen pver brood aan het Naarder garnizoen versteekt ieth de daaruit ont stane dienstweigerihg. En (laar we vermeeneh middelen aan de hand te kunnen doen, om afdoende verbeteringen aan te brengen, gevoelen we ons gedrongen te spreken. Aan onze militaire .voeding kleeft bet groote nadeel, |dat iedereen er zich medé bemoeit èh tenslotte niemand verantwoordelijk is. Zoo spe len daarbij ambtenaren, aan het departement van Ooi-log een rol; daarna treedt de intendance op, Vervolgens krijgt men bemoeiing van de zijde yan de kwartiermeesters en eindelijk komen de troepenofficieren, onderofficieren en koks aan hét jvoord. i Als bet omgekeerde bel geval was, zouden Lwe bet wel zoo rationeel vinden en daarop moet worden aangestuurd. De commahdeerende offi cieren, en vooral de compagnies-commandanten, moeten in deze meer op deh voorgrond tredèh. Onze sntendanteh zijn n,u eenmaal zuiver kan toor- of krukmannen, zoodat ze geen of in elk geval te weinig tijd voor andere zaken hebben. ,W pre het anders, dan toch zouden dezen wel belast zijn geworden met de verpleging van de landweer. Ook hierin moet verandering komen, mede met jhet oog op oene eventueele mobilisatie. JVat zal er dan van de voeding van deh soldaat terecht komen. Men durft .er werkelijk niet aan denken. De klachten over het brood komen geheel op rekening van de intendance. Strenge maatregelen moeten genomen en vooral meer gelegenheid voor goed toezicht-houden gegeven worden. De bereiding van het eten zou veel verbeterd kunnen worden door voor iedere 50 man een kookketel beschikbaar te stellen. Ook dan nog zullen bekwame koks beschikbaar moeten zijn om bjjv. heele aardappelen smakelijk en ooglijk te bereiden en op te doen. Nu wordt meermalen voor 300 man en meer in één pot gekookt. Dat gaat niet, zooals de ondervinding leert. Eindelijk zouden de commandeerende officieren minder beangst moeten zyn, om maatregelen te nemen, indien er wat aan de voeding ontbreekt, en zou de administratie zich moeten onthouden de genomen maatregelen te bevitten. Dit maakt menigeen beangst om te handelen en de soldaat is dupe van krenterigheid of bedilzucht. De minister van Oorlog dient noodwendig maat regelen te nemen, opdat het niet meer kan voor komen, dat dienstweigering intreedt op grond van gebreken aan de voeding. Vooral in een tijd als tegenwoordig, waarin het onderhouden van disci pline toch reeds zooveel moeite kost, moet men in dezen dubbel omzichtig zijn. - - Ongevallenwet. De minister van landbouw, nijverheid eh handel heeft naar aanleiding van eeh verzoek vanwege Ide schipperij om in een lagere klasse bij de; Ongevallenwet 1901 te worden gerangschikt, mede- Igiedeeld, dit nog geen voldoende ervaring is ver kregen, om fe kunnen bëoordeelen, of hèt schip per sib cd rijf inderdaad in eeh te hooge klasse bij de Ongevallenwet is gerangschikt. Eerst na het opmaken der wetenschappelijke balans zal kun nen worden overwogen of dit bedrijf in een lagere fklasise behoort te; wojrden gerangschikt. (Avp.) De Piet Hein te Kopenhagen. De koning van Denemarken ontving gister den kommandant van de Piet Hein, kapitein ter zee baron Mulert en den eersten officier op audiëntie. Een monument voor Willem Bodewijk van Nassau. Uit Brussel wordt gemeld, dat het gieten van het bronzen beeld van den Frieschen Stadhouder I graaf Willem Lodewijk van Nassau, in de werk plaatsen van de «Compagnie des Bronzes", goed is gelukt. Het beeld dat, zooals men weet, bestemd is om in de volgende maand te Leeuwarden te worden opgericht is door prof. Bart van Hove goedgekeurd en staat tot verzending gereed. F. S. A. de Clercq. f Zaterdag jl. overleed te Apeldoorn, alwaar hij tijdelijk verblijf hield, de oud-resident De Clercq, in den ouderdom van 64 jaar. bg Soemba. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seint De op Soemba aan Oemboe Krai en den radja van Lawoenda opgelegde boete is geheel voldaan- Luitenant Rynders keerde den lOen dezer naar Timor Koepang terug. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel heeft besloten aan ZEx. den minister van Waterstaat een schreven te richten, waarin wordt aangedrongen de gelegenheid tot uitbetaling van postwissels langer open te stellen, wat inzonderheid Rotter dam betreft bijv. tot des middags 5 uur. Gedep. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid Holland brengen ter alge- meene kennis dat hun college zal bestaan uit twee afdeelingen of commissiën, onderscheiden in aid. A en afd. B. De werkzaamheden dier afdeelingen zijn ver. deeld als volgt Afdeeling AProvinciale en plaatselijke finan ciën; plaatselijke strafverordeningen; onderwijs, landbouw, armwezen, jacht- en visschery reclames belastingenbepaling der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. Afdeeling BGemeentezaken voor zoover die niet aan afdeeling A zijn opgedragen, kerkelijke zaken, waterstaat en wegen, waterschapsaange legenheden gezondheidspolitie, nijverheid, militie en schutterijen, toepassing der woningwet en der ongevallenwet, benevens strandvonderijen. Tot leden dier afdeelingen zijn benoemd afdeeling A: de heeren mr. H. A. van de Velde, A. H. C. M. J. IJzermans en N. D. Keminkafdeeling B de heeren .T. J. Duynstee, J. Krap en H. J. Ver steeg. Een nievwe arbeidsbeurs. Heden is by den gemeenteraad van Groningen ingekomen een voordracht van Burg. en Weth. tot het stichten van een gemeentelijke arbeidsbeurs. Ongelukken. Zondag-middag had te Kesteren een treurig ongeluk plaats; G. J. M. viel by het leeren fiefs- rijden van zyn rijwiel af en was onmiddellijk dood Ter hoogte van het Malieveld in Den Haag is gister-nacht door een stoomtram der S.S., die om kwart voor één naar Scheveningen vertrok, een circa 25-jarig, tot dusver onbekend gebleven man, overreden en onmiddellijk gedood. Waarschijnlijk door de duisternis misleid is Zaterdagnacht G. M., te Zevenbergen, in den Langewegsvliet geloopen, waaruit zijn lyk Zondag morgen is opgehaald. Een werkman aan de werf Conrad uit Haarlem werd Zaterdag-middag door een stoom- lier gegrepen, eenige malen rondgeslingerd en zwaar gewond naar het gasthuis vervoerd. Volksbadhuis. In de week van 13-19 Aug. 1905 werden genomen 2G6 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 24 kuipbaden 38 regen 10 regen 179 school kinder »h5ct 15 Ned. R. R. Volksbond. Naar wij vernemen zal de plechtige inwijding der nieuwe gehoorzaal van het Bondsgebouw aan de Lange Haven op Zondag 26 Augustus, des avonds 8 uur, plaats hebben. De plechtigheid zal verricht worden door den zeereerw. heer deken J. P. Mobron te Overschie. De eerste maandvergadering in de nieuwe zaal zal gehouden worden op Maandag 2 September, des namiddags. Door den zeereerw. heer pastoor H. J. A. Coppens, geestelijk adviseur derBondsaf- deeling, zal in die vergadering een toepasselijk woord gesproken worden. Op 9 en 16 September zullen de feestavonden voor de leden worden gegeven. Gemeentewerklieden. Door de Gemeentewerklieden-vereeniging »Ons Belang" is heden het volgend adres aan den Gemeenteraad verzonden «Aan den Gemeenteraad van Schiedam" Edelachtbare Heeren De Gemeentewerkl. Vereen. »Ons Belang", afd. Openb. Werken, neemt de vrijheid het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Dat hunne loonen tot voor enkele jaren in verhouding tot de ver schillende werkgevers te dezer stede tamelijk be vredigend kon genoemd worden. Daarbij werd het loon van verschillende catagoriëen gesterkt door aangenomen werk, premie of een zekeren toeslag. Door verschillende levensomstandigheden, zooals meerdere woninghuur, als anderszins is het loon bij vele particulieren niet onaanzienlijk gerezen. Nu heeft bij hen weliswaar voor bijna twee jaren eene loonswijziging plaats gehad, doch dit was voor de meeste hunner meer een wijziging dan een verbetering. Wat hun echter het meest heeft teleurgesteld, is, dat voor enkele maanden de pre mie op het loon is opgehouden en het aangeno- werk tot op een minimum is beperkt. Dit alles te zamen genomen heeft het resultaat gehad dat vele werklieden minder loon ontvangen als vorige jaren, terwijl daar tegenover staat dat de tijdsom standigheden duurder zijn en het loon bij parti culieren is gerezen. Om deze genoemde redenen komt de Gem. Werkl. Vereen. »Ons Belang met gepaste vrijmoedigheid tot UEAB. en doen het be leefd verzoek Uwen invloed uit te willen oefenen om hunne loonen werkelijk te verhoogen. Zij doet dit met vertrouwen, omdat zij meent, dat hun verzoek een billijk verzoek is, en dat zij met ge noegen mag constateeren, dat de loonen van verschillende takken van dienst in den laatsten tyd door Uwen Raad zyn verbeterd. Hetwelk doende enz." M.J j IJ uJ De schilder Jan liingman expo seert deze week bij G. Ode's Boekhandel een aquarel Aan de Haven. Gistermorgen om 10 uur is een motorboot in de Schie, nabij het Havenkantoor, vastgeraakt op een op den bodem liggend voor werp en is met groote moeite vlot gekomen. Weer een inval in een speelhol. Ia den nacht van Zaterdag op Zondag is, aldus meldt de hoefijzer-correspondent van het Ilbld. door de Scheveningsche politie een inval gedaan in de «Deli-Club", gelegen aan den Harstenhoek- weg te Scheveningen. Men had vernomen, dat daar, evenals in de villa »Regina", aan den Bad huisweg, een speelhol was gevestigd. Een inval in laatstgenoemde inrichting mislukte, daar de nadering van de politie bemerkt werd en de be zoekers vluchtten. Maar in de »Deli-Club" kwamen een inspecteur en twee rechercheurs binnen, zonder dat men hun kwaliteit vermoedde en zij konden constateeren, dat de inrichting een publieke vermakelijkheid was, waar zonder ver gunning sterke drank werd geschonken. De club houder en zijn trawanten verzetten zich heftig tegen het onderzoeker werd geroepen«Gooi ze er uit!" «Trap ze de deur uit I" en zoo voort, en men dreigde een oogenblik handgemeen te worden, wat echter werd voorkomen, toen een buiten het gebonw opgesteld hoofdagent met eenige agenten in uniform de inrichting binnendrongen, ondanks de heftige protesten van de bezoekers. Van een menigte bezoekers werden de namen opgeschreven. Het gelukte de politie evenwel niet, de heeren op eenig hazardspel te betrappen, maar vermoedelijk zal het bij dit eene conflict wel niot blijven. r-urm 5 i i Automobieloageluk. Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur passeerde langs het Hotel de Hommel een automobiel op weg van Scheveningen naar Keulen. Terwijl de auto een vaart had van wel 75 K.M. per uur, wilde eeu der inzittende heeren iets aan de lantaarns verhelpen en ging daartoe op de treeplank staan. Een der dames, bevreesd dat de bewuste jonge man met een langs den weg staanden lantaarnpaal in aanraking zou komen, begon plotseling te gillen. De chauffeur keek als gevolg daarvan om en verloor zyn stuur, zoodat de auto in volle vaart tegen den lantaarn paal aanreed, een der voorwielen verloor en nog verschillende andere beschadigingen opliep. Twee der inzittenden werden ernstig gekwetst in het hotel binnengedragen, alwaar een juist aanwezige geneesheer de eerste hulp verleende. De gewonden hebben de reis niet 'kunnen voortzetten en in het hotel overnacht. Afzetters. Uit een Amsterdamsche corres pondentie in de Prov. Gr on. Ct Dat vrijende paartjes somtijds in ons Vondel park niet rustig kunnen zitten weet men nn, doch dat zij ook in de hadplaats Wijk aan Zee zich niet ongestoord aan vrijage kuiinen over geven, is mij Zondag duidelijk geworden, toen. ik over de duinen van Wijk aan Zee haar IJniui- den kuierde. Daar scharrelde een leger van jongens tussched 1216 jaar, onder leiding vati eeh paar Amster damsche individuen, heen eh weer, duin op, «UJfl af, overal loerend en spiedend- naar plekjes wafte zich minnende paartjes hadden neergevlijd. D0 jongens kropen soms op handen en voeten d°01 het lange helm en gingen dan dicht bij de pfe'k> waar een jonkman en een joiigedochter -heb ophielden, op hun buik op den grond ligge"' Op een signaal van hun patroon, kwamen /JJ in eens allen te voorschijn en verrasten het min nend paar, dat verschrikt en verbluft naar all0 kanten rondkeek. Dan zagen zij de jongens, <1'0 om een aalmoes vroegen eh betaalden maar gauw, zoo (spoedig mogelijk vol schaamte een goed heenkomend zoekend aan het ptrand. Betaalden zij niet en joegen zij de jongens weg, dan kwam de „patroon" op barschen, dreigenden toon eh ried hun in hun eigen belang aan een kleinigheid te offeren. Ik heb deze schandalige manier van afzetten tweemaal met goed gevolg in practijk zien brengen op klaarlichten dag tusschen 2 efl 4 uur. De jongens schenen mij toe uit het dorp, afkomstig fe zijn, doch de groote kerels, onder yvieir leiding zij „werken", waren bekende Amster damsche tronies. Zware brand te Veendam. Omtrent een zwaren brand, die gister (Maandag) middag te Veendam woedde, seint men De brand ontstond, doordat een zoontje van den heer H. Veenhuizen, wonende in de nieuwe boer derij aan het Westerdiep, met vuur in de nabij' heid van stroo kwam. Yan het stroo sloegen de vlammen over naar het Oosterdiep, waar hier en daar verschillende huizen in brand geraakten. Negen gebouwen zyn totaal afgebrand, waar onder twee groote boerderijen, de Doopsgezinde kerk met toren en de villa van den kassier Douwes. Ruim twintig spuiten waren op het terrein aanwezig. De brandweer was goed georganiseerd- Vele huizen leden water- en vuurschade. Men schat de schade op ongeveer 80 duizend gulden- Bij den brand zijn betrokken de verzekering maatschappijen De Jong Co., Amsterdam, de Zaanlandsche, de «Nederlanden", de Zwolsche, de Zutfensche, de Tielsche en de Utrechtsche. t,ii !—r™ _J li. L -. JJ Voor liefhebbers van kippen, Als eeu bijzonderheid deelt men het volgende mede Van een 7-tal kippen te Zaandam, die den 19en April van dit jaar het ei verlieten, zijn er twee, die den 12en Augustus j.l. haar eerste ei legden en sedert vrij geregeld zyn blijven leggen. Er bestaat alle kans, dat ook de andere kippen spoedig eieren zullen leggen. Hoenders van nog geen vier maanden werpen dus voor den eigenaar reeds voordeelen af. Uit de oudheid. Voor oudheidkundigen is er te Garnwerd, by Groningen, waar wierden afgegraven worden, veel merkwaardigs te zien. Uit de wierde van den heer J. Kooij werden opgegraveneen gebroken potdeksel, overal door boord, vau verbazenden omvangvoorwerpen van been, alsschaats, haarkam, haarpin, breinaald verder een slingersteen, twee dolken, eenige koralen, vijf steenen, vroeger aan vischnelten gebruikt, eenig bewerkt houtwerk enz. Soms gelijkt de wierde een oud kerkhof; den 31 Juli vonden de gravers zes geraamten van menschen naast elkander. Een paar dagen geleden werd het geraamte van een krijgsman gevondenhet zwaard, van meer dan een meter lengte, met beenen gevest, lag er naast en daarby een kelk of drinkbeker van aanmerkelijke grootte, volkomen gaaf, van doorzichtige stof, met zeer fynen klank. Ook werden er nog eenige potjes van steen aangetroffen- -.if Ui id, cjJ Een betreurenswaardigen toe stand. Uit Lobith schrijft men dato 19 Aug- aan de N. R. Ct. Heden-ochtend, omstreeks 9 uur, heeft de alhier gestationneerde rijksveldwachter Van Bentem, in het naby de plaats gelegen «Hol van Mozes", een strook bosch langs den oever van den Ryn, een menscheljjk wezen aangetroffen, grootendeels ver borgen onder dicht struikgewas. Te voorschijn gebracht, bleek het te zyn een geheel uitgeteerd man, te zwak om zich alleen te kunnen voortbewegen. Met zachte stem kon hÜ mededeelen, hoe hij heette enz. Het laatst had hij als schilder gewerkt te Bocholt in Pruisen- Gedurende de jongste 14 dagen had hy zich op' gehouden ter plaatste, waar hy nu gevonden is' zonder te eten, drinkende het Rynwater,- dat bÜ nu en dan uit de rivier haalde. De man, die er vry fatsoenlijk uitzag, moe®*' op een wagen naar de Tolkamer worden vervoerd, waar hij voorloopig in de politiewacht werd op genomen. Daar werd hem annstonds eenig ver' sterkend voedsel toegediend, en middelerwijl 0111 den dokter gestuurd. By zyn komst constateerde deze, dat de ongelukkige in het laatste stadium van tering verkeerde. Welke beweegredenen de man heeft gehad, om op zulk eene vreemdsoortigs i- Tijd uitbetaling van postwissels. 1 I i 1 I l I ^.t '.Al. i .JU'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2