8tads- en Gewestelijk Nieuws. zekeren inzender in het Koloniaal Weekblad veteranen met forsche knevels en snorrebaarden, de breede borsten behangen met blinkend eere metaal, houding steeds onberispelijk-militair. Het vaderland kan dus voorloopig rustig zijn.' Corps diplomatique. Hen meldt uit den Haag Tegen het najaar zullen in het buitenlandsch gezantscbapscorps alhier eenige voorname per soonsverwisselingen plaats hebben. De Fransche gezant, de heer Baylin de Monbel verlaat wegens het bereiken van de leeftijdsgrens den diplomatieken dienst, waarin hij alsdan ge durende 40 jaren werkzaam is geweest, waarvan het grootste gedeelte doorgebracht in tropische landen. Thans is officieel kennis gegeven dat hij als gezant der Republiek opgevolgd zal worden door den heer Pellet, laatstelijk gevolmachtigd minister van Frankrijk te Guatemala. Verder zal de Japansche gezant, de heer Mitsu- haski, die kort geleden, na van 1901 onafgebroken hier ter stede te hebben verbleven, met verlof de residentie verlaten heeft, door een nieuw hoofd van missie vervangen worden. Dezer dagen is bekend geworden dat tot gezant van Japan bjj het Nederl. Hof is benoemd de heer Aimaro Sato, minister-resident ter beschikking van de Japan sche regeering. De hertog van Orleans. De hertog van Orleans is met zijn jacht te Vlissingen aangekomen eh haar Middelburg ge stoomd om daar de tentoonstelling van oud goud en zilver te bezoeken. De hertog van Orleans vertrekt na zijn bezoek aan Middelburg naar Hellevoetsluis en zal verder nog verschillende andere plaatsen in ons land bezoeken. Een Van Heutsz-hulde. Gelijk als bekend mag beschouwd worden, is Koevorden in Zuid-Drente de geboorteplaats van generaal Van Heutsz, thans gouverneur- generaal van Ned. Oost-Indië. Te zijner eere wil men aldaar een Van Heutszpark aanleggen. In den Raad dier gemeente deelde de voorzitter mede, dat daarvoor f 11.400 noodig was, te bestrijden uit het aangaan eener geldleening. Onze ministers. Gister bezocht minister Veegens, zijn reis voort zettende, de landbouwtentoonstelling te Meppel. De minister van Oorlog wordt Maandag a.s. van zijn verlof terugverwacht en zal dan zijn werkzaam heden bij het departement hervatten. i u In verband met het besluit van Provinciale Staten van Zuid-Holland tot verlegging van de vaart te Leiden, waardoor de gemeente Katwijk in een andere verhouding tot die vaart komt te staan, heeft de Raad van laatstgenoemde gemeente gisteren besloten tot den aankoop van 2. H.A. 63 Are grond, de zoogenaamde Mierenwei, tegen een bedrag van f 2000, en van het Mallegat, tegen f5000, om die te doen dienen voor het maken van een vluchthaven voor bommen en loggers, of voor doeleinden, die bjj nader inzien beter mocht worden geacht. Bestrijding van de tuberculose. Omstreeks 250 leden van de internationale con ferentie ter bestrijding der tuberculose zullen op 7 Sept. a.s. te Baarn in het Badhotel een gemeen- schappeljjken maaltijd houden, na alvorens door de Koningin-Moeder op Soestdijk ontvangen te zijn. (Hbl.) Vacatiegeld. De leden der commissie van beoordeelihg, be doeld biji de Waardewct 1906, genieten iedér een vacantiegeld van zes gulden voor elkefi dag, waarop zij een vergadering bijwonen of eeh on derzoek henben te verrichten. De voorzitter yan den iRaad van Beroep bij de voormelde yet, geniet een vacatiegeld van vijftien gulden en de leden van dien Raad ge nieten ieder een vacatiegeld van tien gulden voor eiken dag, waarop zij een vergadering bijwonen of een onderzoeik hebbeh te verrichten. Het bedoelde .vacatiegeld wordt niet genoten door personen, die bezoldigd ambtehaar bij 's rijks belastingen zijn. De voorzitters en leden vah commissiën van beoordeeling, de voorzitter en de leden van den Baad van Beroep en de door die colleges geraad pleegde deskundigen genieten tèvehs vergoedihg wegens reis- en verblijfkosteh. Aan deskundigen wordt toegelegd een vaca tiegeld, geëvenredigd aan hunnen maatschappe- lijken stand, beroep en het belang der verrichting, ter beoordeeling van den rechter, welke het on derzoek heeft bevolen, doch niet hooger dan f2 voor iedere vacatie van een uur tot de aan hen opgedragen© werkzaamheden besteed. B|et gedeelte van een uur wordt voor eeü geheel berekend. Indien deskundigen zich tot het verrichten hun ner werkzaamheden vah huhhe woohplaats moe ten verwijderen, wordt hu;n een gelijk vacatie geld toegestaan voor den tijd tot de heen- en terUgreïze benoodigd. i Schade tijdens den Russisch-Japanschen oorlog. Blijkens bericht van Harer Majesteit gezantschap te Petersburg is in de Petersburger Zeitung van 30 Juli/12 Augustus j. 1. eene mededeeling opge nomen nopens het indienen van vorderingen wegens schade gelede» tijdens den Russisch-Japanschen oorlog, waarvan de vertaling luidt als volgt: «De bij keizerlijke ukaze ingestelde bijzondere commissie ter beslissing in zake de door den Russisch-Japanschen oorlog in het leven geroepen vorderingen op de schatkist, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij zitting houdt te Petersburg in het Maria-paleis, bij de Blauwe brug, en dat alle schriftelijke verklaringen nopens door den Russisch-Japanschen oorlog veroorzaakte ver liezen van eigendommen daarheen opgezonden moeten worden, alsmede dat de aan andere autoriteiten overgelegde verklaringen nopens be doelde verliezen, aan de commissie door deze autoriteiten worden toegezonden zonder daartoe strekkend bijzonder verzoek der inzenders. /Sf. Gt.J Gebrek aan beroepskader. Men schrijft aan De Tijd Eenige dagen geleden werd melding gemaakt van den onhoudbaren toestand bij het leger we gens het groote incompleet aan beroepskader en van het feit, dat de commandeerende officieren der verschillende korpsen van oordeel waren, dat het gezag, uitgeoefend door jeugdige korporaals van 17 jaren, sterk wordt ondermijnd wegens gemis aan ernst. Thans wordt vernomen dat bjj het Departement van oorlog voorstellen aanhangig zijn ter bereiking van een stelsel waardoor een einde komt aan het groote incompleet van het beroepskader. Ter nadere toelichting dient te worden vermeld, dat naar aanleiding van de gunstige bepalingen der nieuwe pensioenwet, een groot gedeelte van het beroepskader voornamelijk onderofficieren in de laatste jaren den dienst met pensioen heeft verlaten om hun geluk in de burgermaat schappij te beproeven. En aangezien het contin gent vrijwilligers sedert dien tjjd niet is toegeno men, maar is gebleken, dat de lust om vrijwillig te dienen sterk is verminderd, ontstond allengs een steeds grooter wordend incompleet aan het beroepskader. Naar aanleiding hiervan is men thans voorne mens het z.g. Capitulantenstelsel, in den geest zooals dit in Frankrijk en Duitschland is ingericht, in te voeren. Het kader wordt na 10 oflö-jarigen actieven dienst geplaatst in een burgerlijke Rijks betrekking. Door het openen van cursussen by de korpsen, in het boekhouden, talen, stenographie, schermen enz. die aansluiten aan de eischen, ge steld bij de examens voor den een of anderen werkkring, zouden de noodige bekwaamheden verkregen worden, tevens wordt door die cursus sen den weg gebaand, die lijdt naar vele burger betrekkingen, niet ressorteerende onder een der departementen van algemeen bestuur. De gunstig werking van het Capitulantenstelsel in het buitenland doet ten duidelijkste zien dat kadernood niet te vreezen is, integendeel, er is een prikkel te meer voor jongelingen om vrijwillig te dienen omdat bij goed gedrag en ijver hun toe komst later verzekerd is, en wat meer zegt, het is in het belang van den Staat. Immers, als bur ger-ambtenaar of beambte, aangesteld bij de een ot andere Rijksinrichting, is het kader dat gedu rende een 10 a 15-tal jaren in actieven dienst is geweest aan orde en tucht gewend en voldoende onderlegd met zelfvertrouwen om te durven en te kunnen optreden in hunne nieuwe functie. Lobith. Men meldt aan de N. R. Gt. Willende tegemoetkomen aan de door de Kamer van Koophandel en de firma Wambersie te Rot terdam ingebrachte bezwaren heeft de minister van Financiën, bij wyze van voorloopigen maat regel bepaald, dat gedurende de maanden October 1905, tot en met Maart 1907 de klaring van schepen te Lobith, zoo het vanwege de duisternis maar eenigzins mogelijk is, óók zal geschieden 45 minuteh voor zonsop- en 45 minuten na zonson dergang. In verband hiermee zijn reeds nu de drie ambtenaren der belastingen aangewezen, die ter versterking van het personeel aldaar, te zyner tijd zullen worden overgeplaatst. Naar men verneemt, ligt het tevens in het voor nemen van den minister om weldra op duidelijk zichtbare wijze, aan den oever van den Rjjn borden, waarop de woorden Rijksrechten, te doen plaatsen, ter bepaling van het begin en het einde der strook, binnen welke de schepen; ter in- en uitklaring. op de rivier ankeren mogen. Wel werd al reeds de breedte dier strook door middel van tonnen afgebakend, doch haar juiste lengte is tot nu toe nog niet officieel vastgesteld. De gemeente-bedrijven te 's-Gravenhage. Voor het electrische bedrijf te 's-Gravenhage werd, in afwijking met den tot dusver voor de gemeentebedrijven gevolgden regel, een begrooting vastgesteld, die niet was een raming van ontvang sten en uitgaven, een administratieve begrooting, doch een bedrijfsbegrooting. Burgemeester en Wethouders wenschen nu, gelijk bij de indiening der begrootingen van de bedrijven voor 1907 nader zal blyken, de regeling van het elecDisch bedryf in te voeren voor alle bedrijven. Op verschillende gronden verdedigen zij deze regeliDg. Daarom stellen zy voor, dat de bedryven 4% rente zullen betalen over de van de gemeente geleende bedragen. De voet van 4% kan, zoo noodig, naar gelang van tijdsomstandigheden worden verhoogd. Voorts zou komen te vervallen de splitsing van de aflossing door de bedryven in gewone en buitengewone inkomsten voor de gemeente. Eindelijk waren tusschen de gemeente en ieder der bedrijven een rekening-courant te openen, waarby voor verstrekt kasgeld 4% rente betaald en voor door het bedryf gestort kasgeld 2£ rente vergoed werd, ot zooveel meer of minder als in verband met gewyzigde tijdsom standigheden noodig blijkt. Volgens de hierboven aangegeven regeling zou de toestand dus deze worden, dat de leeningschuld van een bedryt nooit grooter werd dan de waarde der uit leening bekostigde werken. In verband met het feit, dat op dit oogenblik met name bij duinwaterleiding en gasfabriek de balanswaarde der bezittingen niet gelijk is aan de leeningschuld, stellen B. en W. voorts een regeling voor, hierop neerkomende dat in 1907 de schuld, die op de bedryven rust, gelijk wordt aan de waarde, die de onderscheidene bezittingen dier bedryven geacht worden te vertegenwoordi gen en zal dit ook in de toekomst steeds het geval zijn. Een groot practisch voordeel van deze regeling achtten B. en W., dat dan steeds het geheele bedrag der afschrijvingen voor aflossing zal kunnen worden bestemd. By de door B. en W. gedachte regeling loopen affossing en afschryving steeds evenwydig. Op een en ander vragen B. en W. de goedkeu ring van den Raad. De Laakhaven te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, zal in Februari a.s. een begin worden gemaakt met de uitvoering der nieuwe uitbreidingswerken der Laakhaven. De prijzen der gronden in het Laakkwartier moeten reeds sterk in prys gestegen zijn. Naar bekend, is de gemeente voor een groot deel eigenares dezer terreinen. Het overige is particulier bezit en is thans reeds in weinige handen geconcentreerd. CVad Lessen uit den oorlog. De heer H. E. van Asbeck, luitenant ter zee, heeft «beschouwingen naar aanleiding van den Japansch-Russischen zeeoorlog" het licht doen zien, geschreven naar aanleiding van de «lessen uit den Japansch-Russischen zeeoorlog", vroeger door den oud-luitenant ter zee A. G. Boissevain in eenige artikelen in het Handelsblad gepubliceerdwelke artikelen achter de beschouwingen van den beer van Asbeck afgedrukt worden met een inleiding van genoemden heer Boissevain. Vrachten naar Zuid-Amerika. Naar aan de Frf. Ztg. uit Hamburg geseind wordt, zullen de Hamburg-Amerikalijn en de Hamburg-Zuid- Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij met 1 Sept. een verhoogd vrachttarief naar Argentinië invoeren. Dit bericht is in zooverre ook voor ons land van beteekenis, omdat daaruit blijkt, dat de vrachtvaart naar Zuid-Amerika, die tot nu toe niet te veel deelt in den voorspoed van de overige scheepvaartlenen, ook betere tyden schynt te gemoet te gaan. Arbeidscontract. Men schrijft uit Kaatsheuvel aan het D. v. N.br. Hadden een 6-tal patroons eenigen tijd geleden beloofd, dat hun werkvolk een bakker naar keuze kon nemen, thans kunnen we melden, dat er bij allen «de bakker af is". Het blad teekent hierbij aan Helpt het nieuwe Arbeidscontract al, nu 't nog niet eens in werking is Het schynt zoo. Volgens bovenstaand bericht uit Kaatsheuvel mogen voortaan de werklieden (leerbewerkers) hun brood koopen, by wien ze willen. Daarmee is een groot misbruik afgeschaft. Want men begrypt, welk brood er wel gegeten is, door werklieden, die ge dwongen waren te koopen by een bakker, welke zijn winsten met den patroon deelde1 Het is te hopen, dat overal, waar dit nog noo- d,g is, het voorbeeld der werkgevers van Kaats heuvel worde gevolgd. De staking te Leiden. Men meldt ons uit Leiden Ook gisteravond w,as het op de Haven en aangrenzende straten ,vrij rustig. Vermoedelijk zullen de relletjes nu wel ophouden. De Arbeidersbeurs te Groningen. Blijkens de voordracht van Burgemeester en Wethouders var Groningen betreffende de oprich ting van een arbeidersbeurs aldaar, worden de jaar lij ksche kosten geraamd op 3000 gulden. Aan het hoofd zal komen een directeur met 1200 gulden salaris, terwijl als presentiegeld aan bestuursleden gezamenlijk 200 gulden wordt toegekend. Ongelukken. Te Overveen is de familie van den oud-minister Cromer aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de familie in haar rijtuig over den Blocmehdaal- schenweg reed, geraakte 't voertuig in eeh kuil van den weg en braken de jtadereb, waardoor het paard gewond neerstortte. De inzittenden be kwamen echter geen letsel. (N. v. d. D.) De landbouwer G. v. D. te Brakel, die zoo vreeselijk door zyn paard werd geslagen, is aan de gevolgen bezweken. Op den Biltscben straatweg, even vóór bet fort, aan de zijde van de stad, is eergister-avond even 5 uur, te Utrecht een ongeveer 40-jarige dame, mej. C. M. v. d. H., een bekende figuur W de stad, die heel veel goeds deed, door de Zei- stersche tram overreden en gedood. Naar een ooggetuige mededeelt, sprong de dame, die op de fiets wa«, te genoemder plaatse van haar rywiel, omdat van de zijde der stad een wagentje naderde. Haar rok werd echter in de spaken van het achterwiel der fiets gegrepen, eu ze sloeg voorover op den grond. Juist op dat oogenblik was ze, met de fiets, tusschen de tram eenerzyds en het wagentje anderzijds. Door den schrik van het oogenblik blijkbaar aangegrepen, sprong ze weer op maar viel nog eens, nu op zyde en toen tegen de trede van den tweeden tram wagen, welke schok haar nog bovendien op de rails wierp, zoodat de wagen over haar been en arm reed, en ze bovendien aan het hoofd verschrik kelijk gewond werd. Op het geroep van de inzittenden der tram en de weinigen die op dat oogenblik juist passeerden, hield de koetsier, die niets bemerkt had, in, en een geneesheer die in de tram zat, onderzocht de ongelukkige ter plaatse. Maar het bleek, dat de dood reeds was ingetreden. Het lijk, vreeselyk om aan te zien, werd naar het hoofdbureau van politie vervoerd. Verschillen de wonden aan aangezicht, hoofd, borst en armen, de rechtervoet gekwetst, de linkervoet afgereden, een arm gebroken, aldus was de toestand Naar verder ingewonnen inlichtingen kan de schuld van het vreeselyk ongeluk niet aan iemands onvoorzichtigheid worden geweten, 't Is zuiver een ongeval. Gister-middag berustte het stoffeljjk overschot der ongelukkige nog op het bureau van politie. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie Twee stukken leder gemerkt 350, zweep, rozen krans, sleutels, portret waarop 2 kinderen, dames ceintuur. Terug te bekomen aan de volgende adressen riem, A. Schepp, Schie 62ring met sleutels, G- Heeren, Hoogstraat !49bov.lederen damestaschjei L. Landman, Leliestraat 47fietspomp, B. v. d. Lely, Rott. dyk 45'decagram gewicht, A. M- Meeder, Mathenesserstraat 1; kinderschoentje, J- v. d. Heuvel, Nieuwstraat 1schaar, J. v. Kapel, Gasthuis Hoogstraatbeddelaken, W. v. Schyndel, Heerenpad 21roeiboot (vlieger), W. Koster, Heischedijk 350 Rotterdamhouten balk, P. W< A. Seijkens. Hagastraat 64gouden medaillon met kinderportret en haar, J. D. Clements, Noorder straat 32. Gister-avond is alhier aangehou den en in bewaring gesteld de los werkman P- B., wonende alhier, die in het bezit was van een zak gevuld met zink, dat bleek ontvreemd te zijn op het terrein van den heer Landman aan den Havendyk. Proces verbaal wordt opgemaakt. Gister had de distillateursbe- diende W. A. van Noort, wonende Singel 25» werkzaam by de firma P. Melchers, het ongeluk door mis te stappen van een trap te vallen, waar* door hij een zijner voeten bezeerde. UIT OVERSCHIE. By Kon. Besluit is benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Overschie de heer G. C. Franken. DIT ROTTERDAM. Een brutaal stukje. .Omstreeks 7 uren gisteravond kwam C. wonende ih de Verzijdenstraat eh winkelbediend® bij de theeren gebroeders van Huet, sigaréhh»11" delaars aan de Gelderschekade no. 4, hoek Wijn' straat te Rotterdam, jn den winkel vah de^0 zelfde firma in de Soeteasteeg ho. 2, hoek Sclue' damschedijk, alwaar bij .de winkeljuffrouw zocht hem het geldkistje mede te gévën, ot»<M (er wissels betaald moesten worden; hij zeid0 te handelen pp last van den patnoph. De ^nCl' keijuffrouw, die dit in verband bracht met de11 nieuwen winkel, dopr de firma te- Arnhem ë'e opend, en (die C. K. kende als winkelbediend0 der firma, gaf het geldkistje, dat gesloten in een courant gewikkeld mede. Ruim een uur later werd haar door de 'v'rl keijuffrouw van den winkel aan de Gelderse^0 kade gevraagd, of zij ook wist, waar de wink0, bediende C. K. was. Nu kreeg zij argwaan 011 deelde wat er gebeurd was medé aan die wiuK juffrouw; en aan den heer vah Huet, broeder, die den winkel ih de Soetèhsteeg fie- op; heert, afwezig is. Deze had volstrekt geen dracht gegeven om het geldkistje weg te ha en spoedde zich naar de politie in de PaW"0" steeg, om aangifte van het gebeurde te doe11' daar de winkelbediende C. K. wegbleef en V° gingen om hem te vinden vruchteloos bie Het geldkistje moet volgens den heèr van ruim f 1000 be.va.tten. De politie tracht den W 1 t I 1 - l .1 i ssiej l. .- •- _j 1 Yluchthaven. i i f i J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2