Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De familie Morgan. Maandagavond zjjn aan het hotel De Nieuwe Doelen te Middelburg afgestapt mevrouw Pierpont Morgan, hare twee dochters, verder gezelschap en bediendenpersoneel. De heer Morgan was ver hinderd mee te komen. Heden werd per automo biel een bezoek aan Veere en Domburg gebracht en Woensdag bestaat het voornemen -de merk waardigheden van Middelburg te bezichtigen. De Amerikaansche dames bljjven tot Donderdag te Middelburg. (Midb. Ct.] Bali, Van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië is bij het ministerie van Koloniën telegra fisch bericht ontvangen, dat van het zelfbestuur van Badoeng een weigerend antwoord is ontvangen op ae eischen, die in de maand Juli j.l. aan de bestuurders van de Balische landschappen Badoeng en Tabanan ais eindbeslissing in de hangende ge- scnillen werden gesteld, bjj welke gelegenheid hun tevens de gevolgen van een verder verzet werden voorgehouden. In aansluiting aan het onderschrift bij het gis teren vermelde ontvangen telegram uit Batavia, waarin werd medegedeeld, dat de door de re geering gestelde eischen door Badoeng zijn ge weigerd, brengen wij nog het volgende omtrent deze kwestie, die aanleiding is geworden tot het zenden van een expeditie, in herinnering: ln Mei 1904 strandde nabij de Badoengsche' ankerplaats Sanoer een te Bandjermasin thuis beboerende schoener Sri Koemala, en werd door de Badoengsche bevolking; beroofd. Aangezien bleefk, dat die berooving helt gevolg was van plichtverzuim van het zelfbestuur (de politieke contracten verbieden ^uitdrukkelijk het plunderen van gestrande schepen), werd besloten het zelf bestuur te verplichten den eigenaar van het schip (een Chinees) de schade te vergoeden; en dè som bepaald op 3000 rijksdaalders. Bij de door den resident met den radja van Badoeng gehouden besprekingen, bleek deze niet gënégeh aan dè etachen te voldoen, waarop hem werd aangezegd, (dat, indien de som niet .uiterlijk op 5 Januari 19UO zou zijn afgedragen, dwangmiddelen zouden worden toegepast. Daarop werd, 7 Januari 1905, het landschap gesloten voor allen in- en uitvoer van de zeezijde, daaronder begrepen het beletten van het visschersbedrijf. Ons optreden vond bij de overige Balische vorsten, met uitzondering van daen van Tabanan, die door familiebetrek kingen met de radja's van Badoeng verbonden i», rij vai en medewerking. Ten einde, zoo mogelijk, tot eene vreèdzamé oplossing van de moeilijkheden te geraken, is rij resluit van 7 April 1905 aan het lid vaii v.en naad in N.-I., den voormaligen resident van Liau en Lombok, F. A. Liefrinck, opgedragen pjuaisföijjk den toestand ha te gaan. Zijne zeii- umg had echter niet het gewehschte resultaat. Tioen werd feitelijk tot de expeditie, dé 5ê in een tijdsverloop van ruim een halve eeuw, naar Bali besloten. De geringe hoop, dat Badoeng het ultimatum zou aanvaarden, is niet verwezenlijkt. samenstelling'der expeditionnaire macht werd reeds medegedeeld. Ze bestaat o.a. uit drie batal jons infanterie, tw;.ee batterijen artillerie, een peieton cavalerie en drie secfties géhiètroèpeh, behalve trein, intendance en geneeskundigen dienst. i Omtrent de houding van het eveneens vijan dig gezinde Tabanan eh Bahgli dienen wij eerst nadere berichten af te wachten. Belangstellenden in het verloop der expèdi- tie, raden wij de lezing van de reis van den contro leur Schwartz naar Bangli (met kaartje)eh Dag verhaal van eene reis van den resident van Bali err Lombok naar Tabanan en Badoeng (met kaart je) in Tijdschrift van het Bataviasch Gehoptschap Deel 43 (1901), blz. 124 en 132, Dalny. Blijkens telegraphische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Tokio, zal de haven van Tairen (Dalnyj, op het schiereiland van Liao Tuug, van at 1 September e.k. voor het algemeen inter, catiuuaai hanuelsverkeer opengesteld zijn. (St.-Ct.) verzamelt, en een emeritus-zendeling in 't bezit van het zegel der Uorringllons. Wiel, dat is interessant. Mij dunkt, ik zal den Zondag naar Goring Slrea tb y gaan, en Miss Marjorie Tattersby en haar eerwaarden vader opzoeken. Ik zou we! eens willen zien, aan wat voor soort mehschen ik mijn handteekening heb toevertrouwd." Een besluit nemen was handeleh bij Sherlock Holmes, en den volgenden Zaterdag huurde hij te Windsor een bootje eh ging de rivier op tol hij aan het aardige dorpje kwam, in hel 1 heems dal verborgen, waar de jonge dame en haar yader woonden. Het geluk begunstigde hem in zóó verre, dat zijn prooi er nog was beiden zeer geacht door de geheele bevolking; de vader eèn khap uit ziend, werkelijk mooi manhentype, wiens voor- omen alleen een vast geloof gaf in zijn eerlijk- i.eiu en nobel hart; de dochter wel, haar z:en was haar lief to hebben; en op hetzelfde ogenblik, dat Sherlock Hoknes haar gelaat aau- Cuouwue, gai zijn hart, dat tegenover schooh- iieid altijd van steen was geweest, een werkelijke vesting tegen de listen van de andere sekse, zich gewonnen ih de verwaxrin g van een eer sten en overweldigenden hartstocht. Zóó ge noden was hij door Miss Tattersby's schoonheid, dat zijn hoofdgedachte nu was, de verdenking van haar af te wenden, ih plaats van ap haar Aanstelling van onbezoldigde rijksveldwachters. Volgens mededeeling van deh minister van Binnehlahdsche Zaken aan de Commissarissen der Koningin werden in do laatste jaren perso nen tot onbezoldigd rijksveldwachter aangesteld, waaromtrent geen inlichtingen zijn ingewonnen bij den betrokken burgemeester hunner woon plaats, ten gevolge waarvan aanstellingen zijn verleend aan personen, die ih de plaats hunner inwoning minder goed bekend staan. Blijkens bij de burgemeester thans ingekomen bericht, wil het ook den minister vah Justitie wiens aan dacht hierop werd gevestigd wenschelijk voor komen, dat omtrent iemand, die tot onbezoldigd rijksveldwachter wordt voorgedragen, door den betrokken districtscommandant der rijksveldwacht de noodige inlichtingen worden ingewonnen bij den burgemeester van de gemeente, waar de voorgedragene woonachtig is: Te dien einde zijn de procureurs-generaal, fuh- geerend directeuren van politie, door deh minister van Justitie uitgenoodigd, den districtscomman dant of commandanten der rijksveldwacht in hun ressort op te dragen, in het vervolg bij hunne adviezen omtrent voorgedragen personen tot onbe zoldigd rijksveldwachter over te leggen (althans in den regel en behoudens in elk bepaald geval te motiveeren uitzondering) de door deh betrok ken burgemeester verstrekte inlichtingen voor namelijk moeten betreffen het doorloopehd gedrag van den voorgedragene, het gebruik maken van sterken drank, als geen, matig, of veel, eh de geschiktheid om als politie-beambte op te treden, zijnde aan de burgemeesters verzocht, de vér- langde inlichtingen wel, aan genoemde districts commandanten te willen verstrekken. (N. R. Ct.) Sluiting kazernes. Teneinde het blijvend gedeelte der lichting van 1906 in den as. winter tot een minimum te beperken, heeft de minister van oorlog bepaald, dat met November a.s. kaderscholen voor het wapen der infanterie zullen gevestigd worden te Haarlem, Leiden en Amersfoort. Voorts zijn maatregelen genomen om door tijde lijke vereeniging van onderdeden, zoo min moge lijk kamers te doen bewonen, en daardoor buiten gebruik komende kazerneruimte geheel of gedeel telijk at te sluiten. Tweede Vredes-conferentie. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederl. Bond »Vrede door Recht" heeft een adres gericht tot H. M. de Koningin, waarin het sden vurigen wensch" uitspreekt, dat op aandrang van Hr. Ms. Regeering het programma der Tweede Vredes conferentie alsnog in dien zin worde aangevuld, dat daarop als hoofdzaak kome te staan de aanwijzing van die soorten van geschillen, waarvoor de inter nationale arbitrage voor alle toetredende staten verplichtend zal zijn. Congres tot bestrijding van de tuberculose. De Staats-spoorweg-maatschappij heeft aan de leden van het congres tot bestrijding van de tuber culose, dat in de volgende maand te Den Haag bijeenkomt, een specialen trein aangeboden naar Soestdijk, waar zij den 7 Sept. door H. M. de Koningin-Moeder worden ontvangen. Prov. Staten van Noord-Uolland. Bjj de gister in district 7 te Amsterdam gehou den stemming voor een lid der Provinciale Staten (vacature wijlen C. G. Grone) werden uitgebracht '2589 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer C. M. Ilerckenrath (kath1189 stemmen en mr. R. van Rees (lib). 1390 stemmen, zoodat mr. R. van Rees gekozen is. Katli. Sociale Actie. Het Centraal Bureau van de Kath. Sociale Actie te Leiden werd in Juli bezocht door Dr. Paul Verschave, tot voor kort Secretaris van den heer Piou, voor het Noorden van Frankrijk, en door mgr. Monchamp, vicaris-generaal van den Bisschop van Luik, en de eerw.,heeren Abbé Croonenberghs en L. de Gruyter. respectievelijk Directeur en Secretaris der Ylaamsche Sociale Werken te Luik en Provincie. Al deze bezoekers kwamen opzettelijk, om nauw te vestigen. Bovendieh kon het zijn, dat zij eerlijk aan het zegel was gekomen, hoewel het moeilijk te begrijpen was, hoe de dochter van een zendeling ih ruiste zóó iets kon gedaan krijgen; en hij spoedde zich naar Londen terug om het te overdenken. Daar aangekomen vond hij een invitatie om Dorrihgtoh Castte nog eens incognito 1e bezoeken. Lord Dorrihgtoh zou deh volgenden Zaterdag en Zondag een gemengd gezelschap ontvangen en dan zou Holmes gele genheid hebben de eigenaardigheden vah Dor- rington's bezoekers op te merken, en wellicht daardoor een aanwijzing krijgen betreffende deh gauwdief, van wiens roofzucht de Lord hel. sJachtoffer was geweest. Het denkbeeld viel bij Holmes in goede aarde, en, doorgaande voor een jongen Amerikaahscheh predikant, die Dor- rington in de Vereehigde Staten had ontmoet, bevond hij zich den volgenden Vrijdag op Dor- rington Castl.e. „Welnu, om kort te gaan," zeide Raffles Hol mes, „de jonge geestelijke" werd voorgesteld aan vele van de voornaamste sportlui vah die dagen, en voor het meerendeel werden ze bij de mon stering goedgekeurd, behalve eèn van hen, eh dal was de bekende cricketspeler, A. J. Haf- fles, want op hetzelfde oogenblik, dat. Raffles de kamer binnenkwam, iedereen ih zijn om geving kameraadschappelijk begroetend, eh aan keurige inlichtingen in te winnen omtrent het doel van onze K. S. A., hare organisatie en de werking en inrichting van het Centraal Bureau. Het aantal bestelde kaarten voor de geheele Sociale Week nadert de 150. Wetenschap ouder de Katholieken. De vereeniging tot het bevorderen van de be oefening der Wetenschap onder de Katholieken in Nederland zal dit jaar hare gewone algemeene ver gadering houden te Utrecht op 30 September a.s. Prof. Aengenent uit Warmond zal in de middag vergadering eene lezing houden over: »De socio logie sinds Auguste Comte." Samenwerking Christelijke Schoolvereeni gingen. Men schrijft aan de Am. Gt. Er worden pogingen gedaan om samenwerking te verkrijgen van alle bestaande Christelijke schoolvereenigingen in Nederland. In verband daarmede is eene commissie van twee leden uit het hoofdbestuur van de «Vereen. van Chr. On derwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche bezitingen" gekozen, om een reorga nisatieplan van deze vereeniging te ontwerpen, en voorts eene commissie uit het hoofdbestuur om na te gaan of er nog mogelijkheid bestaat om op enkele punten te komen tot samenwerking van alle Christelijke schoolvereenigingen. Ongelukken. Even benoorden Gorinchem is de 23-jarige schippersknecht J. J. Gosens door de fok overboord geslagen en verdronken. De vader heeft f25 belooning op het vinden van zjjn lijk gesteld. De 82-jarige arbeider J. J., in de Starnmeer, is Zondag jl. doordat hjj naar den verkeerden kant uitweek door een fiets overreden, zoodat hjj viel en een hoofdwonde bekwam. Nog denzelfden dag is de man overleden. Te Sas van Gent is een arbeider bjj het ran geeren van goederenwagens tusschen twee buffers bekneld geraakt en zoodanig gekneusd dat hjj reeds aan de gevolgen is verleden. Van de Naamlooze Vennootschap; »Constructiewerkplaatsen, machinefabriek en scheepswerf, voorheen H. T. Landman Zoon, alhier," is de Koninklijk goedgekeurde acte van oprichting gevoegd bij de Staats Ct. No. 200. De vennootschap heelt ten doel het vervaar digen van en den handel in stoomwerktuigen, ijzerconstructies, kappen, bruggen en s'toomketels, en zulks ter voortzetting van de zaken, tot dus verre door de heeren Adrianus Cornelis Landman en Hendricus Johannes Marie Landman, te zamen onder de fima H. T. Landman Zjou gedreven. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f200.000, verdeeld in 200 aandeelen, elk groot f 1000. Voorloopig werden slechts uitgegeven 100 aan deelen, welke alle zjjn geplaatst. Door een bewoner van de Maria- straat is kennis gegeven aan de politie, dat een flaubert patroon door de ruit van zjjn achterkamer is geschoten tengevolge waarvan ook het daarvoor hangende gordijn is doorboord zonder verdere onheilen te veroorzaken. Als de dader is opgespoord de 14-jarige T. G., wonende daar in de buurt, die met een zakpistool- tje op musschen had geschoten en bij ongeluk de ruit had getroffen. Het wapen is in beslag genomen. Gister-namiddag heeft ten huize van den bakker M. Apeldoorn aan de Hoogstraat een begin van brand plaats gehad doordat een brandend petroleumtoestel waarop een ketel water stond, van het kastje viel, vermoedelijk doordat een klein kind aan de deuren van het kastje trok. Het kind werd door het kokend water ernstig gebrand aan de zitdeelen, aan den linkerarm en het linkergedeelte van het hoofd. Eenige kleeren, die te drogen hingen, en een boek verbrandden gedeeltelijk en de zoldering werd geblakerd. Gister-avond werd de politie ge- roepen in den Bataviermolen aan de Broersvest, Lord Dorringkm's nieuwen gast werd voorge steld, herkende Sherlock Holmes in hem 'nie mand minder dah den eerwaarden James Tat tersby, emeritus-zendeling van Goring-Streatley aan de Theems, en deh vader van de vrouw, die zijn ziel vervuld had met een liefde èn verlangen van het ware soort. Het raadsel was opgelost. Raffles was inderdaad in de val ge- loopen. Holmes had hem, als hij gewild had, op staanden voet kunnen ontmaskeren, maar iederen keer, dat hij qp 't punt stond, kwam het mooie gezichtje van Marjorie Tattersby tus schen hem en zijn voornemen. Hoe kon hij die mooie vrouw, wier schoonheid en frissche on schuld zich zoozeer van zijn hart hadden mees ter gemaakt, de smart en schande aandoen, die de openbaarmaking van haars vaders wan gedrag zeker na zich zou sleepen? Neen, dat was onmogelijk. Wat hem te doen stond, voordat hij verdere stappen deed, was, Miss Tattersby gedurende haars vaders afwezigheid te bezoè- ken, en, als 't mogelijk was, van haar te weten te komen, hoe zij in 't bezit van het zegel geraakt was. Dat deed hij. Toen hij er zeker van was, dat Raffles 1de eerste tien dagen op Dorrihgtoh Castle zou blijven, liet Holmes zich telegra- feeren,"' en keerde haar Londen terug. Daar schreef hij een inteod;uctiebiief voor zich zelf waar personen aan het vechten waren en een hunner bloedend was verwond. De uitnemer G. Rosman, wonende Rotterdamsche djjk 198, werkzaam bjj de firma J. C. van Deventer, had bij het uitnemen van flesschen het ongeluk zich in den linkerpols te snjjden. K. v. d. Jacht, wonende teRotterdaW aarjde Izaiick Hubertstraat, werkzaam bjj het maken van werken in gewapend beton aan de Maurits- straat, had het ongeluk bjj het stellen van jjzerwerk te vallen, doordat hij misstapte, waardoor hij zijn linkerhand aan een jjzeren staaf kwetste. De misthoorn. Naar wjj vernemen, zal het Dierentuinbestuur thans een commissie benoemem waarin ook deskundigen op gymnastisch, botanisch en bouwkundig gebied zitting zullen krijgen, en die de mogelijkheid eener verplaatsing zal moeten onderzoeken. Vóór 15 No ember zal haar rapport moeten zijn ingebracht. Zeemanoeuvre. Gisterochtend in de vroeg te omstreeks 6 uur bevonden zich Hr. Ms. pantserschepen Tromp en Piet Hein voor anker dicht onder de kust van Scheveningen, ter hoogte van de Pier. Ongeveer terzelfder tjjd kwamen uit Noordelijke en zuideljjke richting een 9-tal torpedobooten. De bemanning, bestaande uit ongeveer 300 schepelingen mariniers en matro zen debarkeerden in sloepen in de Yisschers- haven, en maakte daarna een marsch door het visschersdorp en langs den strandboulevard, alwaar zich bevonden de marinestaf en verschillende Marine-autoriteiten. Onder de toeschouwers werd de minister van Marine opgemerkt. De torpedo booten manouvreerden voor Scheveningen en vertrokken om hall elf in de riebting van IJmui- den. De Tromp stoomde langzaam op van de Pier naar de monding van de haven, alwaar om streeks 11 uur de bemanning in sloepen weer aan boord terugging. Met den vuurtoren werden signalen gewisseld, terwjjl de Pier ter gelegenheid van het bezoek van het eskader geheel met vlag gen was gepavoiseerd, en een talrijk publiek zich langs het strand en boulevard bewoog. De Piet Hein ligt nog voor de kust. De veronderstelling der zeemanoeuvre was, dat de torpedobooten waren uitgezonden om de beide pantserschepen aan te vallen en daarna landings troepen in de Scheveningsche haven aan wal te zetten. De negen torpedobooten warende Joh. van Brakel. Willem Willemsze, Meinert Jeutjes, Jan Daniël v. d. Rijn, de Tangka, de Wajang, de Ardjoeno, de ldjen en de Goentoer. De moord in Den Haag. Ih verband met den doodslag, die eergisterenavond ih de v. Os- tadestraat is gepleegd, zijn twee personen gister ter beschikking van de justitie gesteld en over gebracht naar het Huis van bewaring. Een derde persoon, die verdacht wordt aan de vechtpartij te hebben deelgenomen en bij dè politie bekend is, is nog niet aangehouden. Het ljjk van den verslagehe is ter schouwing naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. Men meldt nog uit den Haag Het slachtoffer, dat hekend stond als een oppas send huisvader en ook bij zjjn patroon, een expe diteur, goed was aangeschreven, werd in de Van- Ostadestraat door een drietal beschonken Maan daghouders tegen het ljjf geloopen, waarop een van hen een mes trok en hem daarmede onver hoeds een diepe en breede steek onder het hart toebracht. Twee van de drie verdachten zjjn in hechtenis genomen, terwjjl de derde, die gevlucht was, bjj de politie bekend is. De verslagene laat een weduwe met zeven kin deren achter, waarvan het jongste slechts zes dagen oud is. Anarchisten. In de johgste algemeens ver gadering van de Nederlahdscbe Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, waarschuw de- de voorzitter in zijn openingswoord de afdee- lingen voor het optreden van anarchistische spre kers. Deze mededeeling werd toen mèt applaus en gefluit begroet. aan den eerwaarden James Tattersby, op papier van het Engelsch-Amerikaahsch zendelinggenoot schap, waarvan hij een vel bemachtigde in de publieke schrijfkamer van dat genootschap, waar mee hij zich wapende; toen hij weer naar het mooie plekje aan de Theems ging, waar de Tatteisby's verblijf hielden. Hij bracht den nacht in het logement door, eh vernam in een ge- spiek met den hotelhouder en de bootslui veèl belangrijks aangaande deh éerwaarde'n James. Onder anderen ontdekte hij, dat deze heèr zijn dochter drie jaar lang geachte ingezetenen van de plaats waren geweest; dat Tattersby zelden overdag buiten gezien werd; dat hij er buitengewoon veel van hield, 's avonds te roeien, wat hem, zooals hij zeide, de rust en afzondering verschafte voor die overpeinzingen, die zoo hoo* dig zijn voor het geestelijk leven van eeh die naar van Gods Woord; dat hij dikwijls voor langen tijd afwezig was, gedurende welken tijd hij verondersteld werd zich bezig te houden (met den arbeid aan zijn beroep verbonden. (Wordt vervolgd i I '.'■M •-* I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2