Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. dat de rust hersteld zou worden als Palma he kend maakte dat hij voortaan bujteh alle partijen zou staan en het lahd besturen ih het belang van het geheele volk." Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik heeft, naar het N. v. d. D., meldt, deze week een bezoek gebracht aan den heer s' Jacob, voormalig burgemeester van Rotterdam, op diens landgoed Staverden. Nadat het kasteel en de omtrek in oogenschouw waren genomen, keerde de Prins met zijn gevolg per auto naar Het Loo terug. Rijnvaart. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat blijkens bekendmaking van den opperpresident der Rijnprovincie, het steigerwerk in den hoofd doorgang van de rechteropening der in aanbouw zijnde brug over den Rijn tusschen Ruhort en Homberg, op 14 September a.s. zal zjjn opgeruimd, zoodat, met ingang, van 15 dezer, de beide ope ningen weder zullen zijn opengesteld, zoowel voor de stroomop- en stoomafwaarts varende schepen als voor de vlotvaart. De onderkant der brug ligt op 9.1 M. boven den hoogsten waterstand bij welken gevaren mag worden. Ingevolge het vorenstaande treden de bepalingen nopens de vaart door de brug, opgenomen in de Staatscourant van 18 April 1906, met 15 Sept. a.s. buiten werking. fSt. Grt.J Ministerie van landbouw. Naar het Vad. verneemt, bestaat het voornemen, met 1 Januari a.s. d© thans nog vereenigde afdee- lingen handel en nijverheid van het departement van minister Veegens, te splitsen in twee zelf standige afdeelingen. De handelsafdeeling zou dan gevestigd worden in heit perceel van staatsraad Asser, in de Lange Houtstraat, indien het depar tement althans de beschikking over dat perceel verkrijgt. y i De Arbeidswet en de Aardewerk-industrie. De algemeene vergadering der Sociaal-Techni sche Vereeniging van Democratische ingenieurs en Architecten van Augustus 1906, heeft, naar aanleiding van de niet weersproken berichten in de bladen, dat twee met name bekende aarde werkfabrieken zich verzetten tegen dé naleving der bepalingen van het Koninklijk Besluit van 13 Juli 1906, vastgesteld ingevolge artikel 4 der Arbeidswet, een motie aangenomen, waarih zij, omdat zoowel biet prestige onzer arbeidswetge ving als bet belang der beschermde personen eischen, de handhaving eh naleving van bedoeld Koninklijk besluit, de hoop uitspreekt, van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel le mogen verwachten, dat krachtige maatregelen zullen worden genomen tot strenge handhaving der bestaande bepalingen. Door de vrouwen eb meisjes, werkzaam ih de aardewerk fabric age, fie Maastricht, is een adres gericht aan H. M. de Koningin, inhoudende he|t eerbiedig verzoek, flat het Kop. besluit van 13 Juli 1906 zoo, herzien worde, dat haar het werken in, (Te aardewerkfabricage geoorloofd zal blijven. Sociale Week. Morgen, Zondag is 't alweer de laatste dag van de Sociale Week. Om half elf wordt in de kathedraal een plechtige H. Mis van dankzegging aan God opgedragen, waarna Te Deum Laudamus Te twee uur precies is de sluitings-vergadering, wegens de verwechte groote toeloop ook in de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Naar wij vernamen, zijn voor deze laatste ver gaderingen zelfs de tafeltjes verwijderd, zoodat er thans voor eenige honderden personen meer plaats is. Verwacht kan daarom worden, dat van deze laatste vergadering zeer velen profiteeren, daar men nu niet bevreesd behoeft te zjjn, geen plaats te zullen kunnen krijgen. Allereerst spreekt de heer A. H. J. Engels, ambtenaar aan het Centraal Bureau te Leiden, over- de Katholieke Sociale Actie, beschouwd uit sociaal oogpunt, en daarna de bekende katholieke redenaar pater H. Ermann S. J. over de Katholieke Sociale Actie uit apologetisch oogpunt beschouwd. Ten slotte zal de sluitingsrede worden uitge sproken door Jbr. Mr, O. van Nispen tot Sevenaer, Voorzitter van de Katholieke Sociale Actie in Nederland. Deze slotvergadering zal een meer feestelijk karakter dragen. Na den geweldigen ernst en kalme rust der twintig voorgaande vergade ringen, mag het enthousiasme zich wel baan breken. Herhaaldelijk was reeds verzocht, om in de pauze de liederen uit den Eutura-bundel te mogen zingen. Het werd geweigerd, om het ernstig karakter, dat men aan de geheele Sociale Week wilde geven, niet te schaden. Maar in deze slotvergadering zal worden aange vangen met het Wilhelmus, in de eerste pauze zal gezongen worden het Utrechtsche Bondslied God van Arbeid, en in de tweede pauze het Bondslied van den R. K. Volksbond. Laten er dus vooral vele Volksbonders komen, om 't bondslied krachtig aan te heffen I Tot besluit zal dan gezongen worden het mach tige lied van Dr. Schaepman Aan U o Koning der Eeuwendat als een Hollandsch Te Deum aan deze heerlijk geslaagde Sociale Week een waardig slot moge geven Kaarten a f 0.50 zijn aan de zaal verkrijgbaar In de vergadering van Woensdag-middag sprak dr. Nouwens over den industrieelen middenstand. Een juiste grens te trekken achtte hij hier moei lijk. Ook de kleine industrieelen die met eenige knechts en krachtwerktuigen arbeiden behooren bij dien stand. Door samenwerking en onderling overleg moeten de belangen van den middenstand behartigd wor den. Samenwerking is voor alles noodig. Om die te verkrijgen is het noodig dat het vakonderwijs in Nederland worde herzien. Niemand komt als ambachtsbaas ter wereld, men moet het vak leeren, daartoe niet in de werkplaats van vader blijven maar de wijde wereld ingaan. Ook vakscholen zjjn dringend noodig. Alle bazen zjjn verplicht hun jongens van hun 14e totjhun 18e jaar 10 uren per week van dat onderwijs te doen genieten. Als het onderricht voltooid is is nog slechts de helft gedaan. Dan moet men zich de voor- deelen der moderne machineriën verzekeren. De gemeenteraden moeten de kleine industrieelen helpen door voor die machines aan te koopen op afbetaling of door het goedkoop verschaffen van electrische drijfkracht. Ook de regeering moet helpen. Wil ze dat af doende doen, dan moet aan onze ministeries worden ingesteldeenspecialeafdeeling voor den middenstand. De mogelijkheid van samenwerking met andere organisaties erkennend betoogde ref. vooral, dat onze organisaties van den middenstand moeten staan op katholieken grondslag. Om ernstige verdeeldheid te voorkomen moeten de katholieken zich organiseeren op katholieken grondslag Jen nader federatief handelen, zooals o.a. met den Algemeenen Ned. Bond voor den industrieelen Middenstand geschiedt. Met een" harteljjk daverend toegejuicht woord aan het adres van mr. Aalberse sloot de spreker onder stormachtig applaus. Spreker herinnerde ten slotte aan het artikel van mr. Aalberse over de ontwaking van den middenstand. Ook als vrucht van dezen dag moest deze ontwaking bevorderd worden. Verschillende middelen werden daartoe door spreker nog verder aangewezen. In de bijeenkomst van Donderdag-avond hield de alom bekende drankbestrijder pastoor dr. Ariens een gloedvolle rede over alcoholisme en drankbe strijding. Met klem en op de meest overtuigende wjjze zette hij de schromelijke gevolgen van het drankmisbruik uiteen. Na de pauze behandelde jbr. mr. Rujjs de Bee- renbrouck hetzelfde onderwerp op eenigszins andere wijze. Hij gaf een overzicht van de orga- satie van de kath. drankweer in Nederland en behandelde ten slotte de vraag: Waarom wel katholieke en geen neutrale drankbestrijdersver- eenigingen. Spr. meende dat alhoewel federatief samenwerken altjjd goed is, toch de vereeniging op zichzelf katholiek moet blijven daar wij in de kerk machtige propagandamiddelen vinden die neutrale vereenigingen moeten ontberen. Hierna sloot spr. de vergadering, waarop meer bezoekers waren dan op eenige andere vergadering der Soci ale Week, met den christeljjken groet. Tuberculose- congres. Z. K. H' de Prins heeft eergisteravond het geheele Nederlanjdsche Centraal' Comité tot be strijding der tuberculose, zoomede van ieder ter internationale conferentie vertegenwoordigd land een of meer leden aan een banket tèh Konink lijken Paleize veieehigd. In den loop van het diner wijdde de Prihs een dronk aan de leden der conferentie, wèlkè heildronk beantwoord werd door dr. Voh Bert- lienson, lijfarts van Z. M. den keizer vah Rusland, met oen toast, gewijd aan de leden vah de Vor stelijk© Familie en aan den Nederlandschen Staat. Nu. afloop van het diner onderhield de Prihs Zich nog ih de biljartzaal mjelt Zijn gasten. Bij hun bezoek aan het Kurhausconcert werden de congresleden door het Philharmonisch orkest begroet met de volksliederen. Het vuurwerk ter hunner eer moest wegens den wind uitgesteld worden tot Zaterdagavond. Precies 9 uur gister-ochtend werden de verhan delingen der conferentie voortgezet. Een referaat over bestrijding der tuberculose in het leger werd gehouden door dr. Otto Fischer, stafarts aan de Keizer Wilhelm-Academie te Ber lijn. In eik geval dienen z.i. tuberculose personen uit het leger verwijderd. Vervolgens sprak dr. R. Hervé uit Lamotte Beurron over tuberculose en gevangenissen. Ook zijn conclusie strekte tot strenge maatregelen tegen dit kwaad. Prof. dr. G. Pannewitz uit Berljjn sprak over de kosten van sanatoria, waarop breed debat volgde evenals over het onderwerp»dispensaires of con- sulatiebureaux", ingeleid door dr. Eugène Dewea. uit Bergen (Henegouwen). Des middags begaven de leden zich naar Soest- dijk, waar zij door de Koningin-Moeder worden ontvangen op een garden-party, om na afloop daarvan te Baarn te dineeren. Heden 9 uur voortzetting der beraadslagingen. De zitting werd te tien uur openbaar, zoodat iedereen nu op de tribune van het Eerste Kamer gebouw de vergadering kan bjj wonen. Gister halfdri© namiddag kwamen omstreeks 150 leden van het internationale tuberculose-congres per extra-trein aan de halte Soestdij'k aan. Het hoofdbestuur werd in drie hofrijtuigen door jbr. de Raniiz afgehaald. De overige dames en heeren volgden in vier extra-paardentrams. In het park achter het Paleis werden zij door H. M. ide Koningin-Moeder ontvangen. De stafmu- ziek van het 5de regiment infanterie (Amersfoort) gaf een groot concert. De dameis en heeren wan delden door het fraaie park onder de tonen der muziek. Ook de burgemeesters van Baarn en Sce.-t en de hofarts, dr. Greidanus, van Baarn, waren genoodigd. Te 5 uur begaf men zich naar het badhotel' te Baarn voor den feestmaaltijd. Het bestuur werd, wederom in drie hofrijtuigen, door jhr. de Raniiz derwaarts vergezeld, terwijl de overige leden met extra-trams volgden. Te 7 uur ving de maaltijd aan, waarbij ook jhr. de Ranitz aanzat. De eerste toost, op de. beide Koninginnen en den Prins, werd met luid gejuich begroet. Te 10 uur begaven zich de leden naar het station Baarn N. C. S., van waar een extra- trein hen naar Den Haag bracht. Toberculose-bestrij ding Het Nederl. Comité tot bestrijding der Tuber culose heeeft een groote plaat laten vervaardigen, ten einde daardoor propaganda te maken voor haar doel en de verspreiding van gezonde begrip pen op het gebied der practische tuberculosebe- bestrjjding in de hand te werken. De plaat, naar een teekening van den heer Luyt, door de Kon. Nederl. Drukkerij van J. Vurtheim en Zoon te Rotterdam in klenren uitgevoerd, ver toont het beeld van een gezonde en een ongezonde wijze van wonen. Naast elkander ziet men een man die in een duffe kamer, met gesloten vensters slecht verlicht, met gebogen rug zit te lezen en een moeder met kind, stralende van gezondheid, bij het open venster van een woonvertrek, waar licht en lucht vfijeljjk toegang hebben. »Helpt ons de tuberculose bestrijden", luidt het opschrift van de plaat. En daaronder staan tal van nuttige wenken als houdt uw woning rein zorgt voor goede voeding spuwt niet op den grond enz. De bedoeling is deze fraai uitgevoerde wand plaat in grooten getale te verspreiden in stations, fabrieken enz. Het Koninklijk paleis. »Zou het nu geen tijd zijn, schrijft een inzen der in 't Vad., een plan in overweging te nemen om onze geliefde Koningin een inderdaad Konink lijke woning aan te bieden op ongeveer dezelfde plaats, waar H. iVl. geboren werd De ruimte is daar voldoende te vindenalleen zou de» onteigening noodig zijn van slechts drie huizen noordeljjk van het Koninklijk Paleis en vier huizen zuideljjk. Ook de voormalige woning van wjjlen Minister Heemskerk en de Koninklijke Thesaurie- en Intendance-gebouwen zouden moeten vallen, maar al deze perceelen zijn reeds eigendom van de Koninklijke familie. Met de genoemde huizen zou ook het oude Pa leis moeten worden afgebroken en op de dan ver kregen groote ruimte een geheel nieuw opgetrok ken, wat meer naar de Scheveningsche zijde en het front naar het Zuiden (Molenstraat-zijde) gekeerd. De rooilijn ongeveer gelijk met het per- ceel-Preyer, hoek Paleisstraat. Het nieuwe Paleis zou dan dus niet meer met het tront, maar met den westelijken zijgevel (ongeveer 50 M. breed) naar bet Noordeinde gekeerd zijn. Het 175 M. lange front zou tegenover de Molenstraat komen te staan. Vóór het nieuwe Paleis zou een groot plein kunnen worden aangelegd in verbinding met de Princessewal en ook, van de andere zijde, met de geheel te verbroeden Heuistraat. Zoo zou te vens een ruime, directe verkeersweg worden ver kregen tusschen Princessewal en Lange Voorhout en tevens een verdeeling van het verkeer naar Scheveningen. Nu zou het nieuwe Paleis gekeerd zijn naar de achtergevel van de Molenstraat. Dat dient voor komen door bebouwing van het Paleis-plein aan die zijde met een 7 M. breed en met boomen beplant trottoir vóór de nieuwe huizen. Dat het ruiterstandbeeld van Willem den Zwij ger naar den nieuwen voorgevel verplaatst moet worden, spreekt dan vanzelf. Een nieuw Paleis, naar dit plan, zal niet alleen goedkooper zijn dan elk ander plan, omdat thans maar weinig grond behoeft te worden aangekocht, maar zal tevens een goede verkeersverbetering in het stadscentrum geven. Verder zal de te verkrij gen bouwgrond langs de achtergevels der Molen straat goeddeels de kosten dekken Ook het hoofddoel zal zoo bereikt worden, want de tuin achter het nieuwe Paleis zal aan de Ko ningin veel grooter vrijheid laten en Haar veilig heid beter waarborgen. Dat de Koninklijke stallen in de nabijheid zullen blijven, mag ook een voor deel van mijn plan heeten. Eindelijk moge dan de Hofstad eens op een waardiger Koninklijke woning kunnen wijzen. Zij is in deze misdeeld in vergelijking met vele klei nere residentieplaatsen van vele Duitsche vorsten". De Lintjes. Wij lezen in De Zeeuw De Nieuwe Zeeuwsche Courant heeft, terecht haar leedwezen er over uitgesproken dat, nu zóóvelen geridderd zjjn, en ook de verdienste lijken, die bij den watersnood optraden bedacht werden, pater Archangelus, guardiaan van 't Ca- pucijner-klooster te Rilland-Bath, vergeten is. Zoo iemand, dan had deze een lintje verdiend. En Zeelandia noemt een heele reeks feiten voor zoover die Zeeuwsch-Vlaanderen betreffen, in verband waarmee tal van verdienstelijke mannen zijn voorbijgegaan, altemaal katholieken, terwijl de eenige die geridderd werd in de door haar genoemde polders, nog, is een liberaal. Wij voor ons zoeken achter deze toevallig heden" geen politiek, al viel 't ons op, dat de heele heel lange lijst van geridderden slechts één enkelen (anti-revolutionnairen naam bevatte- Prov. Statenverkiezing. De heer jhr. mr. N. C. de Gijiselaar te Gorin- chem, die van verschillende zijden candidaat zal worden gesteld ivoor het lidmaatschap der Pr°' vinciale Staten van Zuid-Holland (vacature Van Slijpt), heeft die candidatuur aanvaard. De centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniginS in het district Gorinchem besloot die candidatuur te steunen, zoodat jhr. mr. N. C. de Gijselaar de candidaat is van de verbonden kerkelijke pat' tijen. Het Vredespaleis. Naar de Tel. bij geruchte verneemt, zal aan den heer Cordonnier wiens ontwerp van bet Vredespaleis, zooals men weet, den eersten prijs behaalde opgedragen worden dit paleis te bouwen. - - I i.~U Een Joodsche tentoonstelling. Het Vad. bericht, dat er Zondag 16 dezer ten huize van den heer J. Kann, een bijeenkomst zal plaats hebben, ter bespreking van de plannen tot het organiseeren van een Joodsche tentoonstelling hier t.- lande. Het moet in de bedoeling liggen tot dit doel een centraal comité te vormen, dat in verschil lende landen de totstandkoming van sub-comités zal bevorderen. Voorburg— Sclieveniugen. Naar luid yan een gerucht, zou bijl de S taats- spoorwegmaatschappij het voornemen bestaan, den locaaldi'enst Den HaagVoorburg op te hef fen, maar daarentegen de stoo.mtramljjn Den HaagScheveningen te .veranderen in een stoom- tramüjn VoorhingScheveningen ,via Deh Haag, langs de h©s taande lijn van den lo.caaldiehsL De Ilrazilianen in het Kurhaus. Aan het diner dat de Braziliaansche gezant gisteravond in het Kuiiiaus den officieren van de Braziliaansche marine aanbood, zaten o. a, de ministers van buitenlandsch© zaken en van marine aan. Er werden heildronken uitgebracht op de sou- ye re in en en zeemacht der beide vertegenwoor digde landen. Staten-verkiezing. De uitslag van de te Haarlem gehouden ver kiezing van een lid der Prov. Staten voor het distrikt Haarlem (vac. mr. H. Hb. de Kanter) is, dat gekozen werd dr. J. Timmers, liberaal, gesteld door de Lib. Unie en gesteund door de Chr. Hist, kiesvereeniging met 1847 stemmen, tegen 1646 op den beer J. H. de Waal Malelyt te Overveen (a.-r.) candidaat van de anti-revolutionnairen en de Roomsch-Katholieken. _j liJ J.Lij dkL»i Notaris te Bemmel. Te Bemmel is overleden de heerStolk, sedert tal van jaren, notaris aldaar. Met recht mag echter verwacht worden, dat thans een katholiek in zjjn plaats zal worden benoemd. Immers, in het kanton Eist waartoe Bemmel behoort en dat overwegend katholiek is, is van de 5 notarissen slechts één katholiek. De gemeente Bemmel zelve heeft 5726 inwoners waarvan 5098 katholiek. Ongetwijfeld zullen onder de sollicitanten katho lieken gevonden worden, en dan brengt toch voorzeker de billijkheid mede, dat in een bjjna geheel katholieke streek ook een katholiek notaris worde benoemd. {Ugz.) Stationsnaam. De naam van het station Osch der Maatschap pij tot Exploitatie van Staatspoorwegen is gewij zigd in Oss. j 1 1 G Ongelukken. In ,de Roggestraat, te Arhbelm, kwam Doh- derdagmiddag van ©en der winkelhuizen een reclamebord naar henedeh vallek eh kwam térécht op ecu passeerend meisje. Haar mohd wérd open gescheurd (en ze kreeg eéh bloedende wonde aan den arm. PROGRAMMA van de Uitvoering doof het muziekkorps der dd. Schutterij, alhier, kapelmeester, de heer C. K.L- Burgdorffer, op Zondag den 9 September, des namiddags ten i ure, in de Plantage alhier. 1. The Standicap Marsch, G. Rossie. 2. Banddenstreiche Ouverture, F. v. Suppé. 3. Sirenensauber Walzer, Waldteufel. 4. Fantaisie La Dame Blanche Boieldieu. 5. Le Moulin dans la valleé, Ch. de Carmont, 6. Ünter dem Seegerbanner marsch, F. v. Blon. ,.i JLUlilJ - 'TI.' _J" -j i L-_ - 1 1 -- I I I. A-»—-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2