Stads- en Gewestelyk Nieuws. de staatsiekoets;, een weinig achter het portier ter rechterzijde en de gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijdende een weinig achter j het portier ter linkerzijde. Achter de staatsiekoets de officieren van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóór j, een commando cavalerie tot sluiting van den trein Art. 4. de trein zal rijden door het Noordeinde, door de Hoogstraat, door de Gravenstraat, over het Buitenhof, naar het Binnenhof. Art. 5. De trein gekomen zijnde aan het ge bouw waarin de zitting zal geopend worden, zal Hare Majesteit de Koningin aan den ingang ont vangen worden door eene commissie uit de ver gadering der Staten-Generaal, die, voorafgegaan door den ceremoniemeester, de Kamerheeren, de groot-olficieren en den opper-ceremoniemeester Hare Majesteit zal geleiden naar de zaal waarin de vergadering gehouden wordt. De grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, benevens de oificieren van het Militaire Huis van H, M. de Koningin volgen onmiddellijk. Art. 6. De grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, plaatsen zich onmiddellijk ter zijde achter Hare Majesteit. De groot-officieren en de gouverneur der Konink lijke Residentie plaatsen zich achter den Konink lijken zetel. De Kamerheeren plaatsen zich iechts, de offi cieren van het Militaire huis van Hare Majesteit de Koningin links van den Troon. Art. 7. De zitting geopend hebbende, gaat Hare Majesteit met denzeltden trein waarmede Hoogst- dezeive gekomen is, en in de bij artikel 3 vermelde orde naar het Paleis terugzullende de trein den navolgenden weg nemenvan het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, over den Langen Vijverberg, over de Plaats, door het Noordeinde, naar het Paleis. Art. 8. Minuutschoten uit het geschut zullen het afrijden van Hare Majesteit van het Paleis en het oogenbiik, waarop Hoogstdezelve het gebouw verlaat aankondigen. fStct.J Het moest ons echter van het hart, dat tegen woordig, naar het schijnt, wat al te zwakke troepenafdeelingen worden uitgezonden om bentings te vermeesteren. Ook nu weer heeft een uitge zonden «patrouille" te vergeefs de benting bij Rindingalos bestookt. Die herhaalde échecs van onze troepen moeten een zeer ongunstigen indruk op onze tegenstanders maken." Ter aanvulling van het telegram van den cor respondent van de N. R. Ct. plaatsen wij onder staand bericht uit de Staatscourant van gister: «Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zjjn op Celebes, bij eene poging tot vermeestering van eene versterking nabij Rindin galos, in de Toradjalanden, op 9 dezer, gewond 3 militairen beneden den rang van officier, waar onder één Europeaan." Een tegenvaller. De Raad te Haarlem stond voor den bouw van het slachthuis aldaar eerst toe f252.750, welke som later werd verhoogd tot f612 750. En nu komt de commissie vertellen, dat zij nog f81.528.8 te kort komt, en vraagt zij den Raad, dit tekort ook nog te willen bijpassen. Als doekje voor het bloeden willen B. en W. daarvan aftrekken voor den aankoop en ophooging f58.326.11 die nemen voor rekening der gemeente en dan het slacht huis daarvan laten betalen f3000 huur per jaar. Maar de restende f 23.202.73 tekort moeten er dan toch noch bjj. De „Volksschool". Uit Santpoort meldt men aan het Hdlb. «Toen de R. K- school op Driehuizen, onder deze gemeente, werd geopend, verloor de openbare school te Santpoort goed 100 leerlingen nu is pas de nieuwe R. K. school aan de Jan Gjjzenvaart geopend, en dat kost aan de openbare schooljweder 60 leerlingen, zoodat daar thans nog slechts 6 leerlingen van de 120,* die overbleven, tot den R. K. godsdienst behooren." En dat was nu de school, waaraan de natie zoo gehecht was, zeggede Volksschool I Consulaat te Algiers. Mr. J. F. Burger, consul der Nederlanden te Algiers, zal op Donderdag 13 September e. k. voor belanghebbenden te spreken zijn aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage, van 1012 uren des voormiddags en van 2—4 uren des namiddags. /St. Ct.J Internationale Bakkerij-tentoonstelling. Naar de Bakkers-Bondscourant verneemt, be staat het plan, binnenkort de bekroningen, behaald op de internationale bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam, uit te reiken Vermoedelijk zal dit geschieden door den heer F. G. Waller, voorzitter van de jury. Staats-exploitatie van spoorwegen. Het Hoofdbestuur van Schuttevaêr heeft aan den Minister van Waterstaat verzocht in het belang van de schipperij, Staats-exploitatie van de spoor wegen in overweging te nemen. Collectief Arbeidscontract. Naar de Tel. verneemt zal hoogstwaarschijnlijk binnen enkele dagen een collectief arbeidscontract worden afgesloten tusschen de Vereeniging van Werkgevers en de bootwerkers-organisatie «Recht en Plicht" te Amsterdam. Yrede-tentoonstelling. Naar wjj vernemen, is de heer A. ten Bosch, secretaris-generaal der Internationale Vereeniging «Vrede-tentoonstelling", heden naar Milaan vertrok ken ter bjjwoning van het 15de Internationale Vredescongres. Het ligt in zijne bedoeling, de hulp van het congres in te roepen, om de inwijding van het Vredespaleis tot een luisterrijke internationale gebeurtenis te maken. Celebes (Toradjalanden). De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint De bende van Poeang Tikoe wordt nog steeds belegerd in de rotsbenting Baroepoe. Te Rindingalos ten Zuiden van Bontobatoe in de Toradjalanden, is een nieuwe sterkte ontdekt,, die tevergeefs door een uitgezonden patrouille werd bestookt. Het blad teekent hierbij aan «Men zal zich herinneren, dat Poeang Tikoe het Toeradjahoofd is, dat ons bij Bontoasoe zooveel te doen heeft gegeven. Nadat deze sterkte gevallen was, lag, naar gemeld werd, de weg naar Pengala of Poengala, de hoofdplaats van het gebied van Poeang Tikoe, open. Dit schijnt echter voor dat hoofd geen 'reden geweest te zijn, zijn eigenlijke verblijfplaats Baroepoe, bqna recht westelijk van het beKende Rantepao gelegen, te verlaten. Ba roepoe hestaat uit een verzameling rotsstellingen, die alle zeer sterk zijn. Daaruit moet dan ook verklaard worden, dat men met de geringe ten dienste staande middelen er nog niet in geslaagd is Poeang Tikoe te verdrijvende berichten meld den toch, dat dit hoofd te Baroepoe een geregeld korps heeft, sterk 500 man, in het zwart gekleed en allen voorzien van achterlaadgeweren. Niet minder dan 21 aanvoerders zouden die benden leiden. Nabij Baroepoe ligt Bontobatoe (onze corres pondent seinde er ter verduidelijking bjj «in de Toradjalanden", omdat ook in Doeri een Bontobatoe ligt) en ten Zuiden daarvaii moet men Rindingalos zoeken. Wij hebben er vroeger reeds op gewezen dat de in de Toradjalanden rondzwervende Siden- rengers de oorzaak zqn van het aanhoudende verzet. De civiele gezaghebber in die streken heeft dan ook den last ontvangen alle Siddenrengers, die in de Toradjalanden worden aangetroffen, ais land loupers te behandelen en tot dwangarbeid te ver- oordeelen, opdat ze uit het land verwijderd worden. Tot nu toe schijnt dit nog niet gelukt te zijn. Uit de beschieting van een door ons nabij Baroepoe betrokken bivak bleek trouwens wel dat de partij van verzet nog aan het woord was. Journalistiek. In de plaats van den afgetreden hoofdredacteur van het Nieuws van den Dagden heer Dr. P. H. Ritter, is benoemd de heer Dr. C. Easton, redac teur van de Nieuwe Rotterd. Crt. Dr. Easton is een autoriteit op sterrenkundig gebied, is lid van het «Bataafsch Genootschap voor proefondervindelijke wijsbegeerte", en van de «Société Astronomique de France". Hij werd een paar jaar geleden benoemd tot doctor honorus causa in wis- en sterrenkunde door de Groninger Hoogeschool. over niet-katholieken als katholieken, wat niet uitsluit georganiseerde strijd/Zulk een georganiseerde strqd nu wordt gevoerd door de Katb. Soc. Actie. Al 60.000 leden zijn aangesloten, alzoo de meeste vereenigingen en ze zijn verbonden onderling en blijkbaar in overeenstemming met de bisschoppen en dus met den Paus. Dus wel de goed georgani seerde strijd. De katholieke sociale actie moet worden gevoerd, ook al bestonden er geen socia listen. Alle katholieke vereenigingen moeten zich bij de K. S. A. aansluiten, ook om eenmaal Ka tholiekendagen te kunnen houden, die gelijk elders, ook hier noodig zijn. (Applaus.) In de kleinere pauzen werden toepasselijke lie deren gezongen, het eerst het Wilhelmus van Nassaue. Na de groote pauze hield de voorz., jhr. van Nispen tot Sevenaer, de sluitingsrede. Na een dankbetuiging aan allen die tot deze week mede werkten bewees voorz. door een beknopte herha ling van het verhandelde, dat de sociale week een groot belang is geweest door de uitmuntende behandeling van de verschillende onderwerpen en tevens door de onderlinge waardeering, voor alle onderwerpen te zamen betoond. In de «Mededee- lingen" zullen de sprekers hunne betoogingen onder eigen verantwoordelijkheid weergeven, wat ook het geval zal zijn met deze sluitingsrede. De voorzitter wees er ten slotte op, dat wjj met nieuwe kracht deze sociale week verlaten en haar spoedig hopen te herhalen. (Applaus.) De onthulling van het standbeeld van »Us Heit". Bjj de plechtige onthulling van het standbeeld van «Us Heit", op Zaterdag a.s., te Leeuwarden, zal ook de afdeeling Leeuwarden van den Konink lijken bond van oud-onderofficieren vertegenwoor digd zijn. Het vaandel, dat onlangs bekroond werd en dat, ontworpen door wijlen den heer Heerke Wenning, bewerkt werd aan het atelier van mej. C. Proost, nadat de teekening op stof was gebracht door het lid der afdeeling Johs. Wenning IJz., bevat aan den voorkant het wapen van de Prinsen van Oranje-Nassau, waaruit de Friesche stadhou ders en later de koningin, alsook de tegenwoordige Koningin van Nederland zijn gesproten. Dat wapen is gevierendeeld (Nassau, Catzeneln- bogen, Vianden, Dietz). Over de vier deelen een klein middenschild, eveneens gevierendeele (Oranje 2 en Chalon 2) met een klein hartschild (Genève). (Lw. Ct) Van de werf «Gusto" werd heden met goed gevolg te water gelaten de stalen romp van een sleepboot, zijnde de tweede van eene serie van 3 stuks, die de firma Smulders voor de Argentynsche regeering in aanbouw heeft. Deze sleepboot heeft een lengte van 23.250 M-, is breed 5 50 M.en hol 3.050 M. Zij zal voorzien zijn van eene machine van 250 I.P.K. en eene ketel van een verwarmingsoppervlak van 100 M1 bij 8 Atm. werkdruk. Voorts zal deze boot voor zien worden van de noodige hutten en logies voor de bemanning. Sociale Week. De laatste dag van de Sociale Week werd gewijd door een plechtige H. Mis in de kathedraal met Te Deum als dankzegging. De H. Mis werd opgedragen door den zeereerw. heer B. A. Baten burg, plebaan, met assistentie van prof. van Hinsbergh als diaken en den eerw. heer Ashmann als sub-diaken. De laatste bijeenkomst in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen was weder druk bezochtdames en heeren vulden de groote zaal van boven tot beneden. De eerste spreker, de heer A. H. J. Engels werd met applaus begroet. Hij had zich tot taak gesteld nogmaals den nadruk te leggen op de beteekenis der Kath. Soc. Actie in de meening dat dit nog noodig zou zjjn, maar de belang stelling deze week had :t overbodig gemaakt, zulks nog zoo uitgebreid en nadrukkelijk te doen als in zjjn stellingen was bedoeld. Toch achtte hjj nog eenige beschouwingen nuttig. Het economisch liberalisme en vooral het socialisme zijn niet overwonnen en ook bij de christeljjken is nog niet genoeg doorgedrongen het denkbeeld, dat onze actie niet mag berusten op den klassenstrijd. Dat denkbeeld vooral bij de arbeidende klasse te verspreiden, is het doel der K. S. A. Spr. deed ten slotte een beroep op de Katholieken van Nederland om te steunen de K.S.A. en het haar voorstrjjders mogelijk te maken haar naar behooren in toepassing te brengen. Bij het groote applaus, dat den spr. hierbij ten deel viel, bracht hjj dezen lof over op zjjn vroe- geren leermeester, wjjlen mgr. H. A. J M. Schaepman, en zijn tegenwoordigen leermeester mr. P. J. M. Aalberse. Pater H. Ermann S. J. had de laatste les en beschouwde daarin de katholieke sociale actie uit apologetisch oogpunt. Allereerst is noodig apolo getische kennis van de waarheden en de middelen om deze te doen zegevieren. Kennis niet alleen bjj de meer ontwikkelden, maar vooral tegenwoordig ook bij de minder ontwikkelden. Vervolgens is noodig naasteiiefde zoowel tegen De aardewerkfabrieken te Maastricht. De algemeene vergadering der sociaal-technische vereeniging van democratische ingenieurs en ar chitecten heeft een motie aangenomen, waarin zij den wensch uitdrukt, dat de minister van Nijver heid krachtige maatregelen zal nemen tot strenge handhaving en naleving der arbeidswet in de aardewerkfabrieken. De Vaderlander, het Liberale-Unieorgaan ver klaart in een artikel over de Maastrichtsche fa- briekskwestie, te weien, dat het tegenwoordige ministerie in deze niet zal buigen voor het drei gement, dat reeds daarom belachelijk is, omdat het ten uitvoer leggen daarvan deze fabrikanten zeiven het meest zou schaden". De Limb. Koerier zet het standpunt der fabriek uiteen en verklaart, dat uitvoering van het Ko- ninkl. Besluit van 13 Juli 1906 onmogeljjk is. Naar aanleiding van het bericht, dat door de vrouwen en meisjes, werkzaam in de aardewerk- fabricage te Maastricht, een adres is gezonden aan H. M. de Koningin, met het verzoek, dat het Kon. besl. van 13 Juli 1906 zouden worden herzien, schrijft men uit Maastricht o.m. aan het Centr. Dit adres gaat uit van het betrokken personeel der firma Sphinx, waar de vrees werd gewekt, dat inderdaad hun den arbeid een tjjd lang zoude worden onttrokken, welke mededeeling kwam ver sterken den indruk, reeds teweeggebracht door een artikel in den Limb. Koerier, waarin den werklieden angst voor werkloosheid op het ljjf werd gejaagd. Opmerkeljjk is verder, dat op de andere fa brieken niet een dergeljjk adres is op touw gezet tenminste er is, naar^men ons mededeelt, tot heden toe nog niets van bekend. Wat Hare Majesteit zal doen, weten wjj niet, maar dat de hoop gekoesterd wordt, dat diegenenj die geroepen zjjn om Hare Majesteit in dezen voor te lichten, de overtuiging zullen hebben, dat de overheid in deze zaak inderdaad in het belang van sommigen arbeidsters moet ingrijpen, staat vast. Dat onze stad steeds meer vooruit gaat, is ook daaraan te bemerken, dat zjj allengs rjjker wordt aan cafés die aan de eischen destjjds be antwoorden. Juist op het brandpunt van het verkeer tusschen de binnen- en de buitenstad zjjn in den laatsten tijd een paar cafés heropend, die zeker ook door den vreemdeling mogen gezien worden. Zoo is heden feitelijk heropend het café van den heer P. J. Slavenburg op den hoek van de Koemarkt en den Buitenhavenweg, van ouds als «het nieuwe posthuis" bekend. De heer Slaven burg sloot heden-ochtend half elf voor een wjjl zjjne inrichting en deed toen het keurig gerestaureer de lokaal door een aantal belangstellenden bewon deren. Trekt reeds van af de Broersvest het breede nieuwe puiraam bjjzonder de aandacht, inwendig maakt het lokaal den meest aangenamen indruk. In zachte kleuren door den heer Lutteveld alhier geheel opnieuw beschilderd, geeft 't opwek kende voorstellingen alom te zien. Vooral het buf fet, ingebouwd ter plaatse waar vroeger een bal konnetje zich bevond, biedt met wijngaardranken, stillevens en voorstellingen van het Hollandscb landschap versierd, een zeer aardig kjjkje. Ook de leestafel mag een prachtstukje heeten. Het lokaal, 's avonds schitterend met 16 lichten op fraaie gaslampen verlicht en overigens, frisch en rein, aan alle billjjke eischen beantwoordend, zal zeker wel bezoekers trekken. Wjj zouden bjjna vreezen, dat het uitgaand publiek, door de sierlijke omgeving verlokt, hier al te uithuizig|zou worden, maar meenen ten slotte toch, dat onze stadgenoo- ten ook hier wel de juiste maat zullen weten te houden. Goed gevolg zjj den ondernemer toege'. wenscht. Ongelukken. Uit Harlingen meldt men Eergisterenavond is de 74-jarige werkman J. B., werkzaam aan de kalkbranderij van de firma A. L. Hoek, te Almenum, van het werk huiswaarts keerende, door de duisternis te water geraakt en verdronken in de oude trekvaart. Te Bennekom is gistermiddag door de tram, die 1.25 van Wageningen vertrekt, aangereden de wagen van den molenaar G. uit Opheusden, die een dwarsweg uitkwam. De 24-jarige G. Arends, die den wagen bestuurde, viel er af en raakte onder de tram, waardoor hem beide beenen ver brijzeld werden. Het paard bleef ongedeerd, de wagen werd vernield. Juffrouw Cornelissen uit Rhenen sprong van den schrik van het balcon van den tramwagen af, waardoor zjj een arm brak en verder verschillende wonden kreeg. Geneeskundige hulp werd zeer spoedig verleend door dr. Jacobse Boudewjjnse, waarna Arends naar het ziekenhuis te Wageningen overgebracht werd. Zijn toestand is hoogst gevaarljjk. Gister-avond gespannen voor een 10 ure is het paard bestelwagen van de H. IJ- 8. M. nabij de Singelkerk vermoedelijk door over vermoeidheid gevallen. Uitgespannen werd het dier met veel moeite op de heengebracht en naar den stal van den heer Hoek, waar 't thuis behoort, geleid. Heden-ochtend omstreeks half twaalf is aan de Lange Nieuwstraat een fietsrijder opgereden tegen den bierwagen van de brouwerij «De Griffioen". Het gevolg was dat de vork en het onderstel van de fiets als verneild werd. De fietsrjjder kwam er ongedeerd af. Gister-avond om 7^ uur is de heer Koelenbeek van Rotterdam, die op de Maas aan bet varen was tegenover de Zalmvisscherjj en de Vjjt- sluizen door onvoorzichtigheid te water geraakt- De heer L. V., die mede in het bootje was gezeten, kon, met behulp van werklieden der Zalmvisscherjj, hem slechts met groote moeite redden. Zaterdag had J. Vos, betonwerker aan de nieuwe school aan de Mauritsstraat, toen hjj bezig was met pleisteren, het ongeluk met zjjn voet in een spjjker te trappen, waardoor hjj ernstig gekwetst werd. Wij vestigen de aandacht op ach terstaande advertentie, waarin het gebruikelijke vocaal- en instrumentaal concert na den Konin ginnedag steeds in den Tuin te geven, aan gekondigd. Bjj gunstig weder belooft 't zeker weer een zeer aangename verpozing in den tuin, die dan feesteljjk verlicht zal zjjn, te worden. Tuin- en Orpheus-leden zullen er een récht genoeglijken avond doorbrengen. Aan den heer H. Wilkeshuisis me 1 ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school voor Christ. Onder wijs, hoofd den heer Dekker, aan de Broersvest en is met ingang van dienzelfden datum benoemd de heer J. P. Roosendaal. Maandag had P. Crama, wonende Singel 195, werkzaam op het terrein voor den schoolbouw aan de Mauritsstraat, het ongeluk me1 zjjn rechtervoet op een plank te trappen, waarui' een spjjker stak, waardoor hjj zjjn voet verwondde- U .'X J UIT ROTTERDAM- In een door de stakende koffie' zoekers van de firma F. W. Freni Co. gehouden vergadering zjjn de voorstellen van den patroon aan genomen. Heden is het werk hervat. '1 UIT DELFT. Bjj een huiseljjken twist tusschen het echtpa»r d. B. in de Pluimpot, heeft de man, die Maandagstemming verkeerde, zjjn wederhelft m een mes een diepe wond in den linker-bovenar® toegebracht. De dader werd in arrest genorn^0 Ij»' ii..L 1 I T-I n - I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2