Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit de arbeidersbeweging. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Er wordt gemeld, dat een gunstige beslissing is genomen ten aanzien van het door het Engelsche gezantschap gedane voorstel om de kwestie van de Knight Commander naar het Haagsche hot van arbitrage te verwijzen. Bij kabinetsorder is admiraal von Koester ontheven van zijne betrekking van bevelhebber der Duitsche actieve slagvloot en tot nader order ter beschikking van den Keizer gesteld. Prins Hendrik van Pruisen is benoemd tot bevelhebber van de actieve slagvloot. Markies Emilio Ojeda is benoemd tot gezant van Spanje bij het Vatikaan. Woensdag is, volgens een telegram uit Liegnitz, op bevel van majoor Brose, den staf officier voor de pers, op het manoeuvreterrein de gewezen Oostenrijksche officier Bartmann in hech tenis genomen, toen deze zich door het maken van schetsen verdacht maakte. Bij hem zijn schets- teekeningen en een groot bedrag aan vreemd geld gevonden. Bartman bezweert onschuldig te zijn, maar voorloopig is hij in hechtenis gehouden. In het »Maison du peuple" te Brussel zal binnenkort de socialistische lady Warwick, een nicht van koning Edward, een propagandistische redevoering houden 1 Officieele berichten. Bij Kon. Besl. zijn jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, en mr. W. L. A. Collard, hoofdcommies bij het departement van justitie, benoemd tot gedelegeerden van Nederland bij het op 22 October 1906 te Parijs te openen derde internationale con gres, in het belang van de bestrijding van den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes. Van het Hof. Het vertrek van H. M. de Koningin op Maandag van Apeldoorn naar de Residentie is bepaald op 3 u. 40 min. Binnenkort wordt op Soestdijk verwacht de hertogin van Teek (geboren Alice van Albany) om eenige dagen de gast van hare tante, H. M. de Koningin-Moeder te zijn. !aL Koninklijk bezoek aan Leeuwarden. In de groote raadszaal te Leeuwarden had gisternamiddag een eigenaardige plechtigheid plaats die niet weinig stemde voor de plechtig heid van heden, de onthulling door de Koningin van het standbeeld van graai' Willem Lodewijk van Nassau in tegenwoordigheid van de Koningin- Moeder en Prins Hendrik der Nederlanden. Bij het in September des vorigeu jaars door het Koninklijk echtpaar aan onze stad gebrachte bezoek, had H. M. gaarne toestemming willen geven aan het bestuur van het Sint Anton ius- gasthuis, om voor rekening dezer instelling Haar portret te doen schilderen, ten einde het, na ver kregen goedkeuring van den gemeenteraad, te doen plaatsen in een der beide nog ledige vakken der raadszaal, waar reeds prijken de portretten van prinses Maria Louise, gemalin van den erf stadhouder van Friesland Jan Willem Friso (Ma- rykemui), Nederland's drie Koningen en Koningi n Emma als regentes, daar in 1894 mede voor reke ning der genoemde instelling geplaatst. De vervaardiging werd door het gasthuisbestuur opgedragen aan den kunstschilder L. H. Jurres van Amsterdam, een vroegere stadgenoot. Het gelaat werd geschilderd naar een voor het doel vervaardigd fotogram, voor het overige naar de natuur, in de Koninklijke paleizen op het Loo en te Amsterdam. De aanbieding aan de gemeente geschiedde in tegenwoordigheid van de commissaris der Koningin, den burgemeester, de raadsleden en den se cretaris en nog eenige genoodigden, door den voor zitter van het gasthuisbestuur, mr. H. D. van Ketwich Verschuur, waarop door den burgemees ter werd geantwoord. Aan deu heer Jurres, die op uitnoodiging, mede tegenwoordig was, werd van alle zijdea hulde gebracht voor de wijze waarop hij zich van de hem opgedragen taak heeft gekweten. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 19 September e. k. niet plaats hebben. Tweede Kamer. Grensverandering. Ingediend is een wetsontwerp betrekkelijk de grensverandering tusschen de gemeente Maastricht en de gemeenten Meerssen en Heer. Dit ontwerp heeft de strekking, om aan de gemeente Maastricht eene uitbreiding van grond gebied te verschaffen. De tentoonstelling van den Ned. Bond van Gemeente- Ambtenaren. De Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren heeft gemeend het feest van haar 12 f jarig bestaan te moeten vieren met het houden van een tentoon stelling. Deze tentoonstelling ondergebracht in de Militiezalen, daarvoor door het gemeentebestuur van Amsterdam afgestaan, werd gister-morgen te 11 uur in ^Eensgezindheid" op het Spui plechtig geopend door den burgemeester van Amsterdam. Onze marine-offleieren. Naar de Midd. Ct. verneemt, is de luit. ter zee le kl. P. Koster, commandant van de onderzee boot Luctor et Emergo, benoemd tot directeur- generaal aan de fabriek van Whitehead en Co., te Fiume, afdeeling onderzeebooten. Nationale »I)e Ruyterhulde". Het voorloopig comité voor de nationale »De Ruyter-bulde deelt ons mede, dat reeds thans de volgende heeren zich hebben bereid verklaard in bet eere-comité zitting te nemenJ. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, schout-bij- nacbt, directeur en commandant der marine, te Amsterdam W. Römer, schout-bjj-nacht, directeur en commandeur der marine te Hellevoetsluis J. R. J. P. Cambier, kolonel-commandant van het korps mariniers te Amsterdam A. J. baron van Geen, oud-kapitein ter zee, waterschout, te Amster dam A- G. van Tricht, kolonel, plaatselijk com mandant te Amsterdam; jhr. G. C. Quarles van Uftord, oud-zee-officier, directeur der Maatschappij sSabang", te Amsterdam, en Meinard Merens, consul-generaal van Servië, te Amsterdam. Ook talrijke vereenigingen in den lande hebben bare sympathie met het streven van het comité betuigd en haar steun en medewerking toegezegd. De plannen hebben natuurlijk nog geen vasten vorm aangenomen, doch wel kan reeds worden medegedeeld, dat onder deze plannen ook voor komt het Houden eener groote nationale huldebe- tooging bij het praalgraf van onzen beroemden zeeheld. Ongelukken. Een groot ongeluk trot gister weder een ar beider te Sliedrecht. Werkzaam op het werk van de firma Goedhart en bezig zijnde da machine na te zien, gaf men den machinist een sein dat hij draaien moest en de gevolgen bleven niet uitde ongelukkige werd bijna geheel vermorzeld en was oogenblikkelijk dood. Donderdag-avond is de voorman M., op het slation Boxtel aangereden en onmiddellijk gedood Een 16 jarige jongen reed op de Stadhou derskade te Amsterdam per ongeluk met zijn rijwiel tegen een trottoirband, vvaardoor hij kwam te vallen en zoodanig terecht kwam, dat hy kort daarop is overleden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie Eenige sleutels, een jongenspet, een reticule. Te bevragen aan de volgende adressen honden ketting bij Rijnbende, Nieuwe Sluisstraat 8 pakje waarin doosje en trompetje bij Boekholt, Broers- vest 96 bovenring met 8 sleutels bij Stolk, Broersvest 128; damesceintuur bij Scegrnan,N. Haven 13; zilveren broche en manchetknoop bij v. d. Gaag, Hoofdstraat 718; pakje met 3 kinder borstrokken bij van Leeuwen, Viilastr.iat 101 hangslot met slentels bij Wed, v. d. Heyden, Kreupelstraat 60 boven gouden oorknop bij Bovenberg, Oostsingel 76; wagenbord bij A. van Leeuwen, Villastraat 33; sleutel bij Verveen, He- lenastraat 14; lorgnet bij Leemans, Broersvest 3. R. K. Jonganspatronaat. Zondagnamiddag (16 Sept.) is er in het gebouw van den R. K. Volksbond van4|5£ uur gelegen heid om zich aan te bieden voor het lidmaatschap van het St. Jozefs-Patronaat. Voorloopig en om reden der beperkte plaats ruimte komen alleen de jongens in aanmerking, die dit jaar de school verlaten hebben. Gevolge- ljjk hoopt men telken jare een ruimer leeftijds grens te stellen en grooter aantal toe te laten. Nadruk wordt er op gelegd dat de bedoeling van het patronaat in de eerste plaats niet is ontspan ning, maar ontwikkeling en opvoeding der leden. Zy verplichten zich op weekdagen de avondlessen en op Zon- en feestdagen de vereenigingsuren stipt en trouw bij te wonen en zich geheel bijzonder als leden van een katholiek Patronaat te onder scheiden. Overtuigd van de zegenrijke werking en deugde lijke toekomst dezer vereeniging binden wij de katholieke ouders op het hart hun kinderen onder de hoede en bescherming te stellen van het St. Jozefs-patronaat. Voordrachten en Duettenwedstrjjd. In den Nationale Voordrachten- en Duetten- wedstrijd, uitgeschreven door de vereeniging „Vriendenkring" alhier zijn de volgende prijzen geschonken Groot verguld Zilveren Medaille door Mr. O. J. H. Graaf van Limburg Stirum verguld Zil veren Medaille door den heer P. J. Lagerweij, wethouder; Groot Zilveren Medaille door den heer N. N.; Zilveren Medaille door den heer Henri Rebers; Zilveren Medaille door Schie dams Mannenkoor Orpheus"; Zilveren Medaille door het Gemengdkoor „Polyhymnia"; Zilveren Medaille door de Tooneel Afd. Alberdink Thijm van den N. R. V.; Zilveren Medaille door de Tooneel- en Letterlievende Vereeniging „Geest beschaving" 2 Verguld Zilveren Medailles dooi de leden der vereeniging „Vriendenkring". Genoemde prijzen zullen in de winkel-étalage van den heer Henri Rebers aan de Hoogstraat, worden ter bezichtiging gesteld. Naar wij vernemen, zullen de amb tenaren der gemeente-secretarie alhier, zoomede de gemeente-bode A. Kooijman, in de gelegenheid gesteld worden om voor rekening van de gemeente een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van gemeente-administratie te Amsterdam. De firma A. Hillen, dieteDelfthaar bekend sigarenmagazijn en winkel heeft en reeds sedert 1770 bestaat, gaat er zich thans meer op toeleggen door het openen van filialen hare zaken uit te breiden. Zoo heelt zij thans aan de Hoog straat, hoek OvermaassChe steeg, haar fili al te dezer stede geopend. Het pand, waarin laatst een parapliiiewinkel gevestigd was, heeft voor het winkelhuis eene belangrijke restauratie ondergaan en is nu alleszins keurig en doelmatig ingericht voor de zaak die er nu in gevestigd is. De firma Hillen, die hier haar eigen fabrikaat verkoopt, legt er zich ook vooral op toe havana- sigaren te importeeren, waarvoor zij in den Haag en in Haarlem ruime opslagplaatsen heeft. Ook in sigaretten is zij vooral ruim gesorteerd. Aan de bezoekende clientèle wordt gelegenheid gege ven van de telefoon, waarbjj de firma intercom munaal is aangesloten, desgewenscht gebruik te maken. Voorzeker zal een en ander er wel toe bijdragen aan de nieuwe zaak een goed debiet te verzekeren. Gister had de werkman A. Ver me ij, wonende te Sliedrecht, werkzaam aan de bag- gerwerken aan de Maas, het ongeluk bij het vie ren van een staaldraad, een slag van de lier tegen zijn rechterknie te krijgen, waardoor hij een ver wonding aan dit lichaamsdeel bekwam. i j fleden-m orgen vroeg werden door de politie aan den Rotterdamschen dijk twee jongens gezien, die bezig waren met het stuk gooien van de ruiten der gaslantaarns. Een van hen werd aangehouden en na verhoor weer ontslagen. Hedenmorgen 11 ure werd op de Koemarkt ongeveer een kwartier de passage ge stremd doordat een sleeperswagen met lange sta ven jjzer geladen daar niet zyn draai kon nemen om over de Koemarktbrug te komen. De staven werden afgeladen en later weer op den wagen gelegd. H e d e n-m iddag werd door de politie aangehouden een man, die een handwagen ver voerde uit Rotterdam afkomstig en die hij getracht had hier te verkoopen, terwijl men vermoedde dat hij trachtte die hier te verduisteren. Hy werd met den wagen naar de politie te Rotterdam overgebracht De werkster H. v. d. Teems, ge b. Damme, hoopt Maandag 17 September den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaren in dienst trad bij de familie J. H. Ris aan de Westvest alhier. In de bocht bij de Hoekplankjes brak heden middag de as van den- voorsten wagen der stoomtram van hier naar Rotterdam. Het verkeer werd daardoor op ééne lijn geheel ge stremd, daar er drie wagens derailleerden de dienst kan slechts op één lijn onderhouden worden, waar door belangrijke vertraging plaats had. Met den motor-omnibus, die d e R o t- terdamsche Omnibus-Maatschappij van Oud- Delftshaven naar den Oudendijk te Rotterdam zal laten loopen, is gistermiddag proef gereden. De bus heeft plaats voor 34 personen. UIT ROTTERDAM Op het politiebureau in de Pauwensteeg is op gesloten de varensgezel G. W. B., verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal met braak ten huize van J. v. W., aan den Scbiedamschendijk no. 60. Hij is ten huize van den reeds gearresteer den C. van W., op den Visschersdtjk aangehouden. Nagenoeg al de gestolen gouden en zilveren lijf sieraden zijn door de politie opgespoord in pand jeshuizen te Rotterdam en Schiedam. Arbeidsbeurzen. Men meldt uit den Haag Met betrekking tot de samenwerking van arbeids- beuzen, waarover onlangs eenige mededeelingen werden gedaan, valt nog te berichten, dat de Haagsche arbeidsbeurs op zich genomen heeft wekelijks een staat samen te stellen van de open staande plaatsen bij Nederlandsche arbeidsbeurzen. Alleen die openstaande plaatsen worden opgeno men, waarvoor de arbeidsbeurs, die ze opgeeft, zelve geen geschikte personen ingeschreven heeft en ook niet verwacht de eerstvolgende week te zullen kunnen aanwyzen. Deze staat zal wekelijks aan de tot samenwerking bereid zynde arbeids beurzen, voorloopig een zestal, worden toege zonden. Hiermede wordt een eerste stap gedaan tot organisatie van de arbeidsmarkt, ook buiten de grenzen eener gemeente. Het komt toch vaak voor, dat in eenig deel van het land arbeidskrachten worden gezocht, die elders geen werk kunnen vinden. Ook by groote rampen, zooals b.v. het afbranden van een fabriek, bestaat er mogelijkheid, een aantal werkeloozen langs dezen weg elders aan werk te helpen. In verband hiermede staan de pogingen (waar van reeds melding werd gemaakt) om voor de arbeidsbeurzen vrij gebruik van de interlocale telefoon te verkrijgen wegens de noodzakelijk heid, dat de arbeidsbeurs spoedig en eenigszins uitvoerig inlichtingen inwinne omtrent de plaats, die vervuld moet worden, en omdat zonder nader overleg de verantwoordelijkheid niet aanvaard kan worden, dat de werklooze naar een andere gemeente onderweg gaat, deshalve voor het welslagen van deze bemiddeling een ruim gebruik van de inter locale telefoon een eerste vereischte is. Omtrent de staking te Enschedé wordt nog gemeld Nu het bemiddelingsvoorstel door beide party en is verworpen door de stakers geheel, door de fabrikantenvereeniging gedeeltelijk is de taak van den verzoeningsraad voorloopig afgedaan Toch legt deze raad zijn taak niet neer, daar hij misschien nog in het geschil van dienst zal kunnen zijn. 25 cent per regel. GEVONDEN DOOR EEN INWONER TAN SCHIEDAM. Er zijn veel mannen eh vrouweh ilh Schiedam, die me t een vet drie tige huidziekte aangedaan zijn, ze hebben misschien aambeien of prikkelende huiduitslag en tevergeefs hebben ze getracht ge nezing te bekomen. Vcor zulke inwoners zal de volgende, opehhar- tiige verklaring van iemand uit hun buurt een welkom^ bemoedigend nieuwe zijn. De heer H. Bezemer, wonende Dwarsstraat 30 te Schiedam, zegt pnsTwintig jaar lang werd m g1 riteisteid door (droge aambeien, somtijds waren zij blotedend en vooral bij stoelgang had ik nu en dan vrij wat bloedverlies. All het mogelijke heb ik hiertegen ^aangewend, maar nooit gelukte hiat mij genezing te bekomen; toen ik Uw Fos ter's Zalf toepaste, kon ik na vijf of zes dagen piert groote verbetering waarnemen. Ik had niet meer de minste pijn of jeuking en zag dat mijn ongemak verdween; nadat ik tien dagen met Uw zalf doorgegaan was, was ik tot mijn onuitspreke lijke vreugde geheel en al van deze lastige kwaal verlost. Ik, ondergeteekende, verklaar dat het boven staande waar is en machtig U, het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de échte Foster's Zalf Ze is te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH, voorheen Frans Vis ser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Varkens voor Duitse h laad. Iu het Handelsbl. van Antwerpen lezen wy het volgende zonderlinge bericht In Duitschland worstelt men ook tegen de crisis, die ons drukt: de schaarschte der varkens. Doch daar heeft men ten minste een middel gevonden om de prijzen koopelijk te maken. Het gouvernement heeft namelijk de douaniers op de grenzen last gegeven, by het smokkelen van Belgische varkens de oogen te sluiten en de beesten, wier invoer in gewone tijden streng ver boden is, vry binnen te laten. En om aan die smokkelarij eenen schijn van gemakkelijkheid te geven, maakt men de beesten bij middel van alcool dronken, om ze het schreeuwen te beletten met heele kudden worden de Belgische varkens over de grenzen gebracht en dan worden zy verkocht aan fr. 2.50 tot 3 fr per kilo. Op die manier zullen wij in België nooit aan goedkoop varkensvleesch geraken, zegt een corres pondent. Dat is nu wel waarmaar de boeren, de leve ranciers, die met deze gewilde smokkelary een goeden stuiver winnen, zullen er niet kwaad om zijn. Des eenen dood is des anderen brood. De Engelsche n ij verheid. De Engelsche bladen gewagen van een buitengewone levendig heid die in alle takken van de Engelsche njjver- heid, op dit oogenblik is waar te nemen. Vooral de jjzer- en staalnijverheid zyn met bestellingen overkropt. Een firma maakt voor 1,200,000 gulden bommen voor de Italiaansche regeering, een andere bouwt 200 spoorrijtuigen voor Zuid-A merika, die f 720,000 zullen kostenweer een andere heeft van de Argentjjnsche regeering duizend spoor- rytuigen besteld gekregen. De ketelfabrieken en scheepsbouwwerven bloeien in dezelfde mate en de werklui vragen algemeen om meer loon. Ambtelijk wordt medegedeeld dat in de laatste weken 77,000 arbeiders in verschillende bedryven, o. w. 38,000 mijnwerkers loonsverhooging hebben gekregen. De weekloonen van de kantwerkers in Notting ham zijn van f 15 tot f 18 gestegen. Er schijnt buitengewoon veel vraag naar kant te zyn voor het opmaken van blouses. In sommige districten van Lancashire hebben zoovele werklieden bij de katoennijverheid werk gevonden, dat er woningen te weinig zyn. I# I j i 1 i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2