Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Donderdag 27 September 1906 No. 8618. NATIONALE MILITIE, Het geheim van den dokter. OfflcieeAe Berichten. LOTING Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. voor de Burgemeester en Wethouders van Schiedam Geven bij deze kennis, dat de LOTING der '''Beschrevenen voor de lichting der Nationale militie voor 1901 in deze gemeente, door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, by besluit van 20 September 1906, A, no. 3918 (2de Prov. blad do. 95, is bepaald op Vrijdag eu Zaterdag, den 12don en 13den October i906, telkens des voormiddags ten 10 ure, De belangnebbendeu worden mitsdien opgeroepen °P gemelde dagen te verschijnen in het gebouw St. Joris Doele, aan het Doeleplein alhier, alwaar de loting zal worden gehouden, en wel de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met K, op Vrijdag 12 October, en de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen met der letters L tot en met Z, op Zaterdag 13 October 1906. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag daarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wyze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde «taten dezer Provincie bezwaren worden ingebracht °or belanghebbende lotelingen, of door hun vader, loeder, voogd of curator, by verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die de bezwaren inbrengt en welk verzoekschrift moet Worden bezorgd, by den Burgemeester dezer ge- daeen te. Voorts wordt ter kennis van de lotelingen ge bracht dat op Zaterdag 27 October 1906 des ^oormiddags van 10 tot 12 ure, in voornoemd ge- Kei^ a ^or'S Doele, Siting zal worden ter °h tot ^et °Prnalien v»n de getuigschriften, oekoming van vrijstelling wegens broederdienst. Ue betrokken lotelingen zullen tot dat einde oeten verschynen met twee meerderjarige inge ven dezer gemeente, die de vereischte getui- pnis kunnen alleggen en het op te maken getuig- kunnen onderteekenen. levens worden de lotelingen er uitdrukkelijk op 8eWezen, dat het opgeven van de redenen van rystelling bij gelegenheid der loting aan den editie Commissaris, en het indienen van de hoodige bewijsstukken aan den Burgemeester of er secretarie, niet voldoende is om zich de Vrijstelling te verzekeren, waarop zij meenen aan braak te kunnen maken, maar dat hun belang fhedebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen !n de zitting van den militieraad, die plaats zal hebben in de maand December et Januari a.s. op een nader bekend te maken dag. Dn is hiervan afkondiging geschied, waar het e'ioort, den 27sten September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden ae navolgende vergunningen zyn verleend (Uit het Engelsch.) B) Een oogenblik besloot ik op mijn schreden terug keeren en het in het aangrenzende huis te eproeven. Maar ik was er toch niet zeker van, a' ik my vergist had. Toen herinnerde ik mij at er in het huis, dat ik bewoonde, boven aan traP een console was met een gipsen beeld er bi' v w'st de ^'aats nauwkeurig, omdat men mij jl herhaling gezegd had op te passen, dat ik er tw f ï*18* ^et k°°fcl tegen stootte. Ik kon mijn 'Rel dus oplossen door het te betasten, k voelde met myn vingers zachtjes langs den ,j Ur> laar zij ontmoetten geen console. In plaats Y,: £van raakten zij een steil van een deur. Toen jj 'E zeker dat ik in een verkeerd huis was. eenige wat mij te doen stond, was zoo mogelyk g te gaan en mijn geluk te beproeven aan de tend naas'.aan" ,^oe,n ik my omkeerde om al tas- lo. aan A. Dirkzwager en zijne rechtver krijgenden tot oprichting eener gistpukkerij met gaskrachtwerktuig van paardenkracht, in het pand staanae aan de Noordvest no. 23, kadaster sectie A no. 1011 2o. aan G. Brinkman en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van een koffiebranderij in het pand staande aan de Visclimarkt no. 7, kadaster sectie C nrs. 377 en 378. Schiedam, den 26sten September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Wethouders-vacature. op mijn schreden terug te keeren, hoorde ik 00a gemompel van stemmen. Ofschoon het reeds °o Iaat was, spraken verscheiden personen in de Wat sedert Jang in onze gemeente verluidde, is dan toch waarheid gebleken. De heer G. Vis ser Bz. heeft als wethouder dezer gemeente ontslag genomen. Daarmede is eene belangrijke periode in de administratieve geschiedenis onzer gemeente afgesloten. De heer Visser was toch de laatste van het drietal dat in de gedenkwaardige Septem- berzitting van 1893 het nieuwe bestuup vormde, dat de leiding der zaken van de oude regenten overnam, 't Was in 't laatst der regeeringsjaren van Pieter Jacob Van Dijk van Mathenesse z. g., dat de heeren J. W. J. van Harwegen den Breems, S. A. Maas en G. Visser Bzn. optraden en de schromelijke feilen in het bestuur der gemeente in 't licht stelden, die zich weldra nog op zoo luidruchtige wjjze openbaarden. Eere daarvoor aan het Schiedamsche driemanschap, waarvan de heer Visser de laatst geblevene is En nu ook hij heengaat, dringt zich de vraag op, wat de reden van zyn politiek verscheiden is. Zeker is die alleen in persoonlijke overwegingen te zoeken. En zouden wij dan zoover van de waar heid zijn als wy meenen, dat de heer Visser zelf begrijpt dat voor de hoogste leiding van gemeente werken vooral, in onzen tijd een grootere kracht vereischt wordt dan een man in de zestiger jaren, wiens gezondheid te wenschen overlaat, vermag te geven Er schijnen toch bij gemeentewerken en niet bij gemeentewerken uitsluitend wei eenige misbruiken te bestaan. In een der sectiën van het begrootingsonderzoek moeten die nog al kennelijk in 't licht gesteld zijn en op de nood zakelijkheid daarin te voorzien, nadrukkelyk zijn gewezen. Maar om welke redenen ook de heer Visser heengaat, de plaats door hem aan de bestuurs tafel opengelaten, moet op degelyke, doeltreffende wijze worden bezet. Reeds stelt de Schied. Courant, opmerkend dat de heer Visser de eenige verte genwoordiger der linkerzijde in het dagelijksch be stuur onzer gemeente is, de vragen Wie zal door de meerderheid van den Raad worden aangewezen 7" »Zal ook deze plaats door een lid der tegen woordige meerderheid in den Raad worden ver vuld Zy stelt zich op dat punt gerust wat hare rich ting betreft op grond van eene uitlating in een ^hoofdartikel" ter gelegenheid van bet optreden van den beer Versteeg door de Nieuwe Schied. Courant gegeven en behandelend de vraag hoe in kamer, waarvan ik de deur zachtjes aangeraakt had. Ik kon de woorden niet onderscheiden. Maar ongetwijfeld waren het mannenstemmen. Ik bleef aarzelend staan. Zou het niet beter zyn aan te kloppen Ik kon mijn vergissing verklaren door myn blindheid, en iemand zou dan wel zoo wel willend zyn mij naar huis te geleidenja dit was het verstandigste wat ik doen kon. Ik mocht my er niet langer aan blootstellen, om als een dief in onbekende woningen rond te sluipen. Wellicht hadden alle huizen van dezelfde rij hetzelfde slot, zoodat myn sleutel op alle deuren paste. Juist op het oogenblik dat ik wilde kloppen, hoorde ik een andere stem, de stem eener vrouw. Zij scheen van verre te klinkenzij zong, zacht begeleid door een piano. Ik bleef staan luisteren. Toen ik over mijn kwaal sprak, vergat ik te vermelden, dat mij in mijn ongeluk één troost overgebleven was, de muziek, die gave zoo weldadig voor blinden. Zon der haar geloof ik stellig, dat mij die weken in duisternis doorgebracht, krankzinnig gemaakt zouden hebben. Ik luisterde naar den zang. Een opera die kortelings op het vaste land opge voerd was, en in Engeland nog niet bekend. Weinige amateurs konden zich daaraan wagen de zangeres zong met halve stem, maar het was niet moeielyk, een geoefend talent waar te nemen, een stem van groot volume, ofschoon thans inge houden, waarvan men zich voorstellen kon wat zij wel zou vermogen te geven wanneer zij zich in al haar kracht hooren liet... Ik wa3 verrukt. Ik dacht dat ik zeker terechtgekomen was bij de toekomst het College zou zijn samengesteld. Wij zeiden toen o.a. met het oog op de mogelijke benoeming van een anti-liberalen burgemeester »Toont de Regeering zich aldus in den vollen zin des woords waarlijk vrijzinnig, dan zal ook de meerderheid van Schiedams vroeden zich bij een mogelijke mutatie in het dagelyksch bestuur vrij zinnig kunnen toonen en blijft de goede verstand houding, met betrekkelijke eerbiediging van el kanders begrippen, in onze vroedschap bestendigd. Deze uitlating gaf blijk van loyale, vryzinnige opvatting. Zij was gebaseerd op de loyale vrij zinnigheid door de meerderheid van Zuid Hollands Staten met de benoeming van den heer Versteeg tot lid van het Staten-College betoond. Maar meer nadruk dan op deze uitwisseling van vrijzinnig heid legden wy op de compensatie die in de be noeming van een anti liberalen burgemeester voor de loyale vrijgevigheid van de anti-liberale Staten meerderheid gelegen zou zijn. Daargelaten nu de vraag of in de benoeming van dr. Brants tot burgemeester werkelijk een vrijzinnige daad der »Regeering" te zien was. Naar verluidde had men daarin veeleer een krach tige wilsuiting van het hoogste gezag in den Staat te zoeken moeten we toch opmerken dat wat met 't oog op dien tijd bedoeld was, nu wel licht onder verancjerde omstandigheden niet meer zou kunnen gelden. Toch gelooven wij, dat de meerdèrheid in den Raad hoezeer zij ook geheel vry staat wys zal doen, zoover van vrijzinnigheid blijk te geven, dat zij bij de keuze van een nieuwen wethouder voor alles het belang der gemeente doet gelden. Allereerst behoort de vraag gesteld te worden, of de te benoemen wethouder in staat en bekwaam is, de hem op te dragen taak naar behooren te vervullenin de tweede plaats kome dan de par- tijd-overwegingen, die slechts voor zoover mogen wegen, als zij met de belangen der gemeente overeen zyn te brengen. Voor alles komt 't er toch op aan een eerlijk, rechtschapen, plichtbewust en bekwaam man tot wethouder te kiezen, niet een van het ouden re genten-type, die het nepotisme doet bovendrijven en met bijzondere bevoorrechting persoonlijke oog merken nastreeftmaar een man, die het recht voor allen doet gelden en zich eerlijk, loyaal zoowel tegenover tegen- als medestanders weet te be- toonen. Zulk een wethouder alleen is in onze ge meente met hare zeer gemengde bevolking op zijn plaats. Hy kan, tot welke richting ook behoorend, aller vertrouwen winnen, zich door allen, van welke ordelievende richting of partij ook, doen achten. Moge onze vroeden zich door deze overwegingen laten leiden bij de aanstaande wethouderskeuze, dan zal zij zeker, welken persoon zij ook aanwijst in het belang der gemeente uitvallen en haren nijveren ingezetenen ten heil zijn. RUSLAND. Minister Stolypin heeft, zooals wy reeds vroe ger meldden, op een hem ter beschikking gestelden artistenhun beroep houdt hen laat op, en zy moeten zich daarom 's nachts wel schadeloos stellen. Des te beter voor my I Gewoon aan een vry leven, zou mijn binnendringen midden in den nacht hen niet verschrikken. De zangeres ging voortik drukte myn oor tegen de deur om elke noot op te vangen, toen vreeseljjk contrast met die heerlyke noten en met haar hartstochtelijke woorden van liefde hoorde ik plotseling een rochelen en stuipachtig kreunen, omtrent de oorzaak waarvan geen twyfel kon bestaan. Het zingen hield plotseling op, en een doordringende kreet van een vrouw weerklonk, er moest iets verschrikkelijks gebeuren. Daarop een zware val van een lichaam op den grond. Het bloed stolde mij in de aderen Ik kon mij niet weerhouden. Ik wist dat daar op eenige passen van mij af een afschuwelijke misdaad bedreven werd. Myn hart bonsde tot berstens toe. In de overspanning waarin ik verkeerde, vergat ik, dat ik niet was als een ander, en lichaamskracht en moed alleen mij niet konden dienen. Ik vergat alles, beseffend slechts het verlangen, het volvoeren van een misdaad te verhinderen, mijn plicht als man te doen en een in gevaar verkeerende hulp te bieden. Ik opende snel de deur en drong de kamer binnen. Eerst toen ik in het plotselinge licht kwam, zo.ader echter iets te kunnen onder scheiden, gaf ik mij rekenschap ervan dat ik mijn dood te gem iet ging, ongewapend en machteloos als ik was. Ik hoorde een vloek, een uitroep van verbazing. Het gegil van de vrouw duurde voort, kruiser een bezoek gebracht aan den Tsaar in de Finsche wateren. Hier heeft hy met den Tsaar een vertrouwelijk onderhoud gehad, dat door niemand werd bijgewoond. Het resultaat van dit onderhoud zou van groot belang zijn. Alle belang rijke beslissingen moeten door den eersten mi nister worden bekrachtigd en alle ministers, behalve die van oorlog, marine en van het keizerlijk huis, zullen voortaan rechtstreeks staan onder minister Stolypin. De Petersburgsche correspondent van de Times bevestigt het bericht, dat minister Stolypin aan den Tsaar den raad heeft gegeven niet naar Peterhof terug te keeren, omdat daar een complot zou zijn ontdekt. Waarschijnlijk zal de Tsaar nu in het Winterpaleis zijn intrek nemen. Intusschen schynt het hier ook niet zeer veilig te zijn. Het gerucht loopt althans, dat in een der vertrekken van het paleis, thans door minister Stolypin bewoond, een brief is gevonden, waarin de minister met een nieuwen aanslag wordt bedreigd. De Echo de Paris vermeldt onder alle voor behoud het gerucht volgens hetwelk de Tsaar met zyn familie waarschijnlijk te Biaritz zou komen en er langen tyd zou verblijven. ENGELAND. De ongunstige berichten over Chamberlain's gezondheidstoestand, ofschoon herhaaldelijk tegen gesproken, zijn eindelijk ten volle bevestigd door een officieele mededeeling, dat Chamberlain op raad van zijn dokter genoodzaakt is zich van alle deelneming aan den politieken veldtocht in dezen herfst te onthouden. Volgens berichten uit Bir mingham zouden de jichtaanvallen Chamberlain's oogen aangedaan hebben, zoodat hy nagenoeg blind zou zyn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens de Graezer Tagespost zijn een dag voordat de Oostenrijksche troonopvolger van de manoeuvres in Dalmatië naar Weenen zou terug- keeren, op den spoorweg tusschen Triëst en Pola dynamietpatronen ontdekt. Men vermoedt, dat een aanslag op den aartshertog was voorbereid. Eenige Italianen zijn in hechtenis genomen. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat het Vatician den bisschop van Tuy gelijk geeft in zyn veroor deeling van het burgerlijk huwelijk en alleen den vorm van het herderlijk schrijven afkeurt. De bisschop wordt aangemaand den minister van justitie zijne verontschuldigingen aan te bieden. GRIEKENLAND. Prins George is te Athene aangekomen. De gezanten der buitenlandsche mogendheden verwel komden hem en de Engelsche gezant hield een begroetingsrede. CHINA. De Tribune verneemt uit Sjanghai, dat de over- groote meerderheid van de commissie benoemd om een Chineesche grondwet voor te bereiden maar nu zwak en als gesmoord. Het kwam my voor, dat in dit deel van het vertrek een strijd plaats greep. Ofschoon niet bij machtte het slacht offer te redden, keerde ik mij werktuigelijk om en deed eenige schreden in de richting waaruit de kreten klonken. Mijn voet stiet tegen iets aan, en ik viel languit op het lichaam van een man. Ik rilde toen ik iets vochtigs en lauws aan myn hand voelde, dat ongetwijfeld bloed moest zijn. Voor ik mij kon oprichten werd ik door ge spierde en sterke handen by de keel gegrepen zij benamen mij alle beweging, en ik hoorde op eenige passen afstands het overhalen van den haan van een pistool. Hoe wenschtte ik het gezicht terug te hebben. al was het maar één seconde 1 alleen om hen te zien, die my wilden dooden, en vreemd idee de richting te kunnen waar nemen van het wapen, om te berekenen welk lichaamsdeel getroffen zou worden. En ik, die eenige uren van te voren in mijn bed lag te kermen en den dood wenschte, ik voelde op dit oogenblik, dat het leven, zelfs zonder gezicht, mij even dierbaar was als aan iemand ter wereld. Ik schreeuwde, en myn stem klonk my als die van een vreemde in de ooren Spaar my Ik ben BlindBlind Blind I" (Wordt vervolgdj. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1