Htads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Prinses yon Wied. De prinses von Wied kwam gisterenavond half acht per automobiel ten paleize Soestdijk. H. M. de Koningin-Moeder ontving haar gast op het bordes. volg heeft gehad, dat bedoelde onderwijzer voor die betrekking niet in aanmerking kon komen. Kamerverkiezing te Leiden. Door de groepvergaderingen der Vrijzinnige Kiesvereeniging zijn als voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. W. van der Vlugt, op de groslijst gebracht de heer H. Paul, civiel-ingenieur te Leiden, en jhr. mr. Smissaert, te 's Gravenhage, onderscheidenlijk met 57 en 20 stemmen, terwijl op verschillende andere personen stemmen werden uitgebracht. In een algemeene vergadering, de volgende week te houden, zal de definitieve candidaatstelling plaats hebben. R. K. Kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk. De Bisschoppelijke kweekschool te Beverwijk werd gisteren Donderdag door Z. D. H. mgr. Callier, bisschop van Haarlem, op plechtige wijze ingewijd. In tegenwoordigheid van het bestuur en mgrs. Dankelman, Spoormanen Lans en een aantal genoo- digden, waaronder het gemeentebestuur van Bever wijk, het lid van de Tweede Kamer voor Bever wijk, de heer W. C. J. Passtoors, mr. A. Moens, schoolopziener, de heer J. J. L. Mooleschot, archi tect, en J. E. Braan, aannemer en bouwmeester der school, werden opgemerkt, had eerst met de gebruikelijke ceremoniën de wijding van hel ge bouw zoowel inwendig als uitwendig plaats door mgr. Callier, daarin bijgestaan door verschillende geestelijken. Na de Consecratie werd door Z. D. H. den bisschop de H. Mis gecelebreerd, geassisteerd door Je zeereerw. heeren Deken A. Waan en J. Rij- kenberg, directeur der kweekschool, nadat vooraf door een koor uit de leerlingen het Veni Creator was ten gehoore gebracht. Des namiddags werden in de recreatiezaal der school in een gezellig samenzijn de leerlingen toe gesproken en door hen eenige zangstukken enz. uitgevoerd. De genoodigden vereenigden zich aan een diner in de regentenzaal. Academiegebouw te Groningen. De Prov. Gron. Ct. van gisteren, Donderdag, deelt mede, dat haar van andere zijde is gemeld, dat de, in het bericht in een vorig nummer over een gehouden conferentie bedoelde plannen niet zjjn plannen voor een geheel nieuw gebouw, maar voor herstellingen, die met gebruik van een groot gedeelte der muren van het oude academiegebouw zullen kunnen worden gedaan. Ongelukken. Gister is in de Visschershaven te Scheveningen teruggekeerd de logger SCH VIII, die eergisteren ter haringvangst was uitgevaren. Korten tijd na het verlaten van de haven was een matroos, van Enkhuizen afkomstig, door een noodlottig toeval overboord geslagen en niettegenstaande onmiddellijk aangewende pogiBgen tot redding verdronken. De man is gehuwd en laat een weduwe met vijf kinderen achter. Gister-middag is een 35-jarige Duitscher, werkzaam aan de nieuwe Hembrug, van een hoogte gevallen, ongeveer 6 meter, met het gevolg, dat hij levensgevaarlijk is gewond. Zijn toestand is van dien aard, dat hij niet kon worden ver voerd naar een ziekenhuis. Gister-avond is alhier aangehou den een 25-jarig persoon, zich noemend A. M. P., verdacht van poging van verduistering van een rjjwiel. Heden-morgen halfnegen hadJ. A., wonende alhier, staande te kijken bij het laden van een schuit, aangereden door een wagen, het ongeluk van den kant op de schuit te vallen waardoor hij aan het linkeroog werd verwond. Hjj werd door een dokter verbonden. Bali. De correspondent van de N. RCrt. te Batavia seint »De dessa's in het Zuiden van Badoeng zijn rustig. Er werden 675 geweren, 23 lila's en de inhoud van een kruitmagazijn ingeleverd. Den 26en dezer is opgerukt in de richting van Kapal, nadat de marine op de kust van Tabanan was aangekomen, ter beschieting van de poeri Tabanan." Een later telegram luidt ïDe vorst van Tabanan heeft zich met aanhoo- rigen onvoorwaardelijk onderworpen. Hij wordt opgezonden naar Denpasar." Blijkens een bericht uit 's-Gravenhage is ook het departement van Koloniën een telegram ont vangen, inhoudende dat de vorst van Tabanan 'zich met zijne familieleden onvoorwaardelijk onder worpen heeft. De N. R. Crt. teekent hierbij aan Het is dus uitgekomen, zooals sommigen voor speld hebben. Reeds maanden te voren werd gezegd, dat de aan opium verslaafde Goesti Ngoerah Agoeng, vorst van Tabanan, van wien gewoonlijk zeer weinig kracht uitgaat, wel zou buigen, als Badoeng tot rede zou zijn gebracht. Men verwachtte dan ook niet zoozeer van zijn kant als wel van de zijde van den invloedrijken poenggawa van Kediri verzet. Nu echter de vorst met aanhoori- gen zich onvoorwaardelijk onderworpen heeft, zal daartoe ook wel die als onverzoenlijk beschouwde poenggawa gerekend mogen worden. Reeds vroeger gaven wij een opgave van rijks- grooten in Tabanan, waarnaar wij verwijzen. Wij vermoeden, dat de tocht naar Tabanan, die gisteren juist is aangevangen, toch zal worden doorgezet. Het treurige voorval op Badoeng blijkt dus wel den noodigen indruk gemaakt te hebben. Flink doortasten blijft nog altijd op den duur de mensch- lievendste wijze voor oorlogvoeren. Wij zien thans met spanning tegemoet, wat met Bangli zal geschieden. Bij de familie te Rolde is bericht ontvangen, dat de sergeant van het Indische leger H. A. Wever bij de expeditie naar Badoeng op Bali is gesneuveld. Uit een bericht in de Provinciale Over- ijselsche en Ztoohche Courant zien wij, dat de heer Jan van Rijsselberg met veel succes heeft gezongen op het kerk-concert door den heer Van Apeldoorn te Zwolle gegeven. Uitdrukkingen als een swonderstem" en een en »een ranger van »Gottes Gnaden"" getuigen van den indruk, die het stemvolume van onzen be gaafden stadgenoot in de IJselstad heeft gemaakt. Door B. en W. dezer gemeente zijn benoemd, voorioopig voor den tijd van een jaar tot le brug- en sluiswachter aan de Varkenssluis D. Bouman, thans 2e brug en sluiswachter aldaar, en tot 2n brugwachter aan de Koemarktbrug N. M. van Wassenaar, thans noodhulp—sluiswach ter aan de binnensluis, terwijl tot overplaatsing werd besloten van den 2n brugwachter aan de Koemarktbrug als 2e brug- en sluiswachter aan de Varkenssluis. 3 October te Leiden. De feestwijzer voor de twintigste feestviering van de herdenking van Leiden's ontzet op 3 October a.s. te Leiden is gisteren uitgekomen. Behalve de ieder jaar weder terugkeerende nummers zooals koraal- muziek, bespeling van het carillon op den Stad huistoren, 't springen der fontein op de Visch markt en de uitdeeling van brood en haring, tabak pijpen en bier zal er ditmaal een groote water tocht plaats hebben waaraan een zestal schepen zullen meedoen die de gebeurtenissen in her innering zullen terugroepen. Behalve dat histo rische gedeelte zal een andere afdeeling, waarin een groot aantal stedelijke vereenigingen met hare banieren, de feestvreugde vertolken, waarmede die herinnering gepaard gaat. Indien het weer goed is zal deze optocht onge twijfeld zeer in den smaak vallen. Het avondfeest zal weer bestaan in een concert op Zomerzorg en Zomerlust en kermis op het Schuttersveld met een vuurwerk tot slot. als heeren meest allen vreemdelingen. Zij ver schrikten hevig van de plotselinge binnenkomst der politiebeambten, maar niemand trachtte te ontsnappen. In twee rijtuigen werden zij, onder leiding van den commissaris van politie, den heer Fundter de Beauchène, naar het bureau op het Leidscheplein gebracht, en daar voorioopig gehou den tot het afleggen eener getuigenis. Tevens werden naar dit bureau geleid de direc tie, de croupiers en de bedienden, en nam men in beslag de fiches, verschillende harkjes, een geldkistje, benevens twee roulettes. De speeltafels werden per sleeperswagen van de Rijtuigmaat schappij weggevoerd. Aan de eigenaars, de heeren Torrenton en Politzer, werd in het gebouw door de justitie een verhoor afgenomen. De inval had in hooge mate de publieke belang stelling getrokken, zoodat het noodig was de geheele straat voor het huis met agenten af te zetten. Het geheele optreden der justitie wjjst erop, dat deze zaak wordt opgevat als het plegen van een misdrijf. Naar wij dan ook vernemen, zal men tegen de leden der club toepassen art. 140 van het Wetboek van Strafrecht, hetwelk deelneming aan een bij de wet verboden vereeniging strafbaar stelt, met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of géldboete van ten hoogste f 3U0. Het verboden karakter der vereeniging zou dan, over eenkomstig art. 3 van de wet van 1855 Staats blad 32) op de vereeniging en vergadering, hierin bestaan, dat zij door aanranding of bederf der goede zeden strijdig wordt geacht met de openbare orde, terwijl art. 2 dier wet de vereeniging als strijdig met de openbare orde verboden verklaart. Bestrijding van den kanker. De internationale conferentie te Frankfort tot onder zoek van den kanker is gister door den voorzitter geheimraad Leyden met een dankbetuiging aan de deelnemers gesloten. In zijn siuitingsrede wees prof. Leyden er op, dat de vooruitgang in het onderzoek van den kanker, die te danken was aan de proeven op dieren, recht gaf de hoop te koesteren, dat het binnen niet te langen tijd zou gelukken de kwaal met goed gevolg te kunnen bestrijden. Een hevig onweer heeft boven de Spaan- sche provincies Alicante, Granada en Murcia ge woed. De rivieren traden buiten de oevers. Het spoorwegverkeer is gestremd. De oogst is verwoest. Tal van huizen in de gemeente Santa Uelva zijn ingestort. Reeds zijn daar 25 lijken in de kerk geborgen. Koude. Uit Noord- en Zuid-Hongarjje komen berichten van zwaren sneeuwval en groote koude- Een tunnel door het Kanaal. Als men de Londensche Tribune gelooven mag, is het plan betreffende den aanleg van een tunnel door het Kanaal al een heel eind opgeschoten. Sir Douglas Fox, de uitnemende bouwmeester van de Simplex-tunnel, is op dit oogenblik te Parijs druk bezig om plannen voor te bereiden die in November op het kantoor voor initiatief voorstellen ingediend zullen worden. In den loop van de komende zitting verwacht men dan de indiening van het daarop betrekking hebbende wetsvoorstel. Zoodra het wetsontwerp aangeno men is, zou van weerskanten het werk onverwijld beginnen. De Fransche regeering heeft al vergun ning gegeven voor de exploitatie van een on- derzeeschen spoorweg, die in het plan opgeno men is. De mannen," die zich voor de zaak hebben gespannen, hebben reeds te kennen gegeven dat zij bereid zijn, de tunnel te Dover uit te laten monden op een plaats waar de militaire bezet ting haar kan beheerschen, en inrichtingen te maken die de militaire overheid te Dover in staat zullen stellen de tunnel in tijden van gevaar vol te laten loopen of aan den ingang in de lucht te laten springen. Aan Frankrijk zullen dergelijke waarborgen wor den aangeboden. Turret-schepen. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. Ct. Naar wij vernemen, heeft de Kon. Maatschappij de Schelde alhier, een overeenkomst gesloten met de firma Doxford te Sunderland omtrent het te Vlis singen bouwen van turret-schepen. Ontslagen. Het Hbld. ontvangt een telegram uit Batavia, waarin gemeld wordt, dat de resident Neuman op zjjn verzoek is ontslagen. Verlof geweigerd. Aan een te Arnhem voor herhalingsoefeningen in garnizoen liggend milicien, onderwijzer aan een openbare school, is deze week verlof geweigerd tot het houden eener proefles aan een openbare school te Winterswijk, hetwelk natuurlijk tot ge- Inval in de C1 u b d e B i e n f a i s a n c e. Justitie en politie hebben gister-middag om half vier een welgeslaagden inval gedaan in het groote speelhuis aan de Vondelstraat te Amsterdam, waarin de befaamde »C ub de Bienfaisance" haar praktijken uitoefent. Men herinnert zich dat de justitie eerst getracht heeft langs civielrechteljjken weg aan de club haar rechtspersoonlijkheid te ontnemen, maar de Hooge Raad verklaarde den officier van justitie niet ont vankelijk in dien eisch, aangezien het proces moest worden behandeld volgens civielrechtelijke proces orde, terwijl men formaliteiten had in acht geno men als gold het een strafzaak. De inval werd geleid door den hoofdinspecteur der recherche, den heer Batelt, op den voet gevolgd door vijftien rechercheurs, den officier van justitie mr. von Baumhauer, den rechter-commissaris mr H. Witsen en diens waarnemend griffier mr. Baale. Natuurlijk had men vooraf zorg gedragen het huis een vrijstaande villa, te omsingelen. Toen de politie eenmaal binnen was, mocht niemand meer uit of in. Zelfs mr. Polenaar, de raadsman der bank, die telephonisch door de directie te hulp werd geroepen, werd niet binnen gelaten. In de groote speelzaal verraste men een groot gezelschap spelers (pl. m. 15 in getal), zoo dames Een verschrikkelijk ongeluk. Uit Lahore wordt geseind: Een boot, waarop meer dan tweehonderd Hindoes, grootendeels vrouwen en kinderen, is op den Indus vol water geloopen en met allen aan boord gezonken. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrijdag 28 Sept. 1906, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester, de heer Dr. M. A. Brants. Tegenwoordig: 18 leden. Afwezig: de heeren Von Briel Sasse, Loopuyt en Visser (allen met kennisgeving). De notulen van de vorige vergaderingen, die van 14 en 17 Augustus en van 4 September jl., worden ongewijzigd vastgesteld. Interpellatie. De Voorzitter zegt, dat de heer Ris verlof heeft gevraagd tot het houden eener interpellatie De heer Smit wenscht te weten over welk onderwerp de heer Ris wenscht te spreken, eerst dan kan de Raad hieromtrent beslissen. De heer R i s zegt, dat hij het woord wenschte te voeren over het late indienen van het gemeente verslag over 1905. De Voorzitter vraagt of er geen bezwaren bestaan om den heer Ris reeds nu het woord te geven. De Raad staat de interpellatie toe. De heer R i s zegt, dat in de vorige Raadsver gadering door den voorzitter is gezegd, dat de oorzaak van het te laat verschijnen van het gemeenteverslag over 1905 te wijten is aan gebrek aan letters bij den drukker. Spr. heeft eens geïn formeerd en vernomen, dat de werkelijke oorzaak is geweest, dat de kopyen te laat in het bezit van den drukker zijn gekomeno.a. kreeg hij het verslag van het Middelb. Onderwijs eerst den 13en September. Daar de drukker hier dus geen verwijten treft, meende spr. het noodzakelijk thans het een en ander voor den Raad duidelijk te maken. De Voorzitter dankt den heer Ris voor diens mededeelingen en zegt, dat ook hem de uitlating verdacht voorkwam en in andere oorzaken het te laat verschijnen dient te worden gezocht. B. en W. hadden reeds gemeend den Raad iets dergelijks te zeggen. De heer Jansen geeft in overweging de ver slagen der commissies enz., die niet tijdig genoeg inkomen, niet meer op te nemen. De Voorzitter gelooft niet dat zulk noodig zal zjjn. De commissies zullen voortaan wel zor gen tijdig gereed te zijn. De heer Jansen meent, dat men verplicht is den door hem aangewezen weg in te slaan. Het Gemeentebestuur is aan een bepaald tijdstip ge bonden en de rationeelste weg om de commissies op hun verzuim attent te maken is het gewoonweg niet plaatsen van de te laat ingezonden verslagen. De Voorzitter twijfelt er niet aan of er zal voortaan meer vlugheid betracht worden. De Voorzitter doet thans mededeeling van de volgende Ingekomen stukken: Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, mis sive, ten geleide van de door hen goedgekeurde Raadsbesluiten, d.d. 14 Augustus, tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1906, respectievelijk met f67.000.en f2587.50. Kennisgeving. Idem. missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit, d.d. 4 September jl. tot het verkoopen aan B. Bakker te Rotterdam, van de perceelen, sectie M nrs. 526, 527, 528 en 529 aan de Pernisserstraat, voor f1300.— Kennisgeving. Idem. missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit, d.d. 4 September jl., tot aankoop van den molen »de Batavier" aan de Broersvest voor de som van 13000. Kennisgeving. Idem. missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit, d.d. 4 September jl.» tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1906, van een bedrag van 1683 83£. Kennisgeving. Van B. en W., missive, houdende mededeeling, dat door den heer C. van Erpecum aan het Oud Archief dezer gemeente in eigendom zijn afgestaan 82 gedrukte en geschreven stukken, betrekking hebbende op de den 29 October 1787 opgerichte (Nieuwe) Schutterij van 1787 tot 1796, een en ander bijeengebracht door Hendrik Hey, kapitein bij voormelde Schutterij. Burgemeester en Wethouders hebben den schen ker reeds dank betuigd. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat, wegens de sterke toename van het getal nieuwe leerlingen, nog een onderwijzer met hoofdacte voor het Her- balingsonderwijs moet worden benoemd. Van B. en W. missive, houdende voorstel tot het verhuren van de woning aan den Rotterdamschen Dijk no. '166, aan J. Zoetmulder alhier voor f2.— per week. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer G. Visser Bz., missive, daarbij kennisgevende, dat hij zijn mandaat als Wethouder ter beschikking stelt van den Gemeenteraad. Kennisgeving. De Voorzitter wijdt eenige waardeerende woorden aan het heengaan van den heer Visser, die uit oorzaak van zijn minder gunstigen gezond heidstoestand ontslag heeft genomen. Spr. bracht den heer Visser dank voor de uitmuntende wijze waarop hij na zijn komst in deze gemeenten door hem is voorgelicht in tal van gemeentezaken en wenschte hem een welverdiende rust na de 13- jarige vervulling van het ambt van wethouder. Over 14 dagen zal de Raad worden bijeenge roepen teneinde o. m. tot voorziening in de vaca ture over te gaan. Van de Commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs, missive ten geleide van het bere deneerd verslag omtrent den toestand van dat on derwijs in deze gemeente, over het jaar 1905. Een protest. De heer Hunnerlage Grete merkt op, dat in de algemeene beschouwingen van dit ver slag de volgende zinsnede voorkomt »Wat de leer- en hulpmiddelen aangaat, wordt opgemerkt, dat met het uitbreiden daarvan werd voortgegaan, doch voor de Burger-avondschool meerdere medewerking van het Gemeentebestuur zeer gewenscht is". Tegen deze uitlating, die eene zware beschuldi ging inhoudt, wenscht bjj te protesteeren. Van te weinig medewerking vau het gemeentebestuur voor de Burgeravondschool is hem niets bekend. Wat hem persoonlijk betreft, heeft hij steeds dit onderwijs een goed hart toegedragen en is bij zich niet bewust in gebreke te zijn gebleven met dit onderwijs te steunen. De Voorzitter zegt, dat, waar de opmer* king meer in 't bizonder tot B. en W. is gericht, zjj collectief tegen de ongemotiveerde uitlating protesteeren. De heer R i s wenscht, dat B. en W. opheldc ring aan de commissie zullen vragen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Het verslag wordt aangenomen voor kennisge' ving. Het zal gevoegd worden als bijlage in he verslag omtrent den toestand der gemeente ove 1905.- Van de Schiedamsche Tram weg-MaatschapP,b> adres, waarbjj zij verzoekt tot wijziging en m breiding van de voorwaarden, waarop haar con cessie werd verleend tot aanleg en exploit*" van een paardentram binnen deze geIïieenhg waardoor het haar mogelijk zou zijn electrise tractie in te voeren. In handen van B. en W. om advies. Van de Afd. Schiedam van den Bond van Onderwijzers, adres, ten geleide van een na memorie van toelichting op het verzoek van November tot wijziging der verordening tot r^a ling dér jaarwedden voor de onderwijzers onderwijzeressen aan de Openbare Scholen v L. Onderwijs te Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2