Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Gemengd Nieuws. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag a.s., te Rheden. De heer Dyserink werd in 1838 te Haarlem geboren. Hjj genoot zijn opleiding aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Van 1888—1891 was hij minister van marine in het ministerie—Mackay. In 1890 werd de heer Dyserinck bevorderd tot schout-bij-nacht, in welke hoedanigheid hjj op 1 April 1891, een dag na zijn afdreden als minister, den militairen dienst met pensioen verliet. Schout-bij-nacht Dyserinck was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en van de Eikenkroon» gerechtigd tot het dragen van de Atjeh-medaille en van het eereteeken voor buitengewone krijgs verrichtingen met de gespen van Boni 1859 60 en van Atjeh 1873 74. De Haagsche Schoolkwestie. De Commissie van Beroep, ingesteld volgens art. 59 eerste lid sub. 7 der W. o. L. voor de R.-K. Bijzondere Scholen in het Dekenaat 's-Gra- venhage, heeft reeds verleden Zaterdag uitspraak gedaan in het bekende geschil tusschen het Bestuur der R.-K. Bjjz. School aan de Beeklaan en de tegen haar ontslag in verzet gekomen onder wijzeres, mej. T. Gisteren is die uitspraak per aangeteekenden brief aan de partijen medegedeeld. Wjj mogen daaraan het navolgende ontleenen «De Commissie van Beroep enz. Overwegende lo. enz 2o. dat de appellante door het plaatsen harer handteekening verklaard heeft kennis te hebben genomen van de regeling, en op de daar vastge stelde jaarwedde de betrekking met al de aan haar verbonden plichten en voorwaarden te aanvaarden 3o. dat onder die voorwaarden, onder meer, voorkomt a. dat het bestuur der school ontslag kan ver- leenen al of met op eigen verzoek, b.v. bij ver vanging door eene religieuse b. dat bij ontslag, niet overeenkomstig eigen verzoek, het bestuur het ontslag niet eerder kan doen ingaan dan drie maanden, nadat het ontslag aan de onderwijzeres door het Schoolbestuur schrif telijk is beteekend 4o. dat door het bestuur der R.-K. Bijzondere School te 's-Gravenhage, Beeklaan 184, op 1 Juli 1906, met ingang van 1 October 1906 aan appel lante eervol ontslag is gegeven als onderwijzeres van bijstand aan meergenoemde school 5o. dat op 2 Juli 1906 van dat ontslag per brief is kennis gegeven aan de moeder van de appel lante. Overwegende, dat de gemachtigde van de appel lante vernietiging van het ontslag gevraagd heeft, op grond: lo. dat het gegeven is in strijd met de wet tot regeling van het Lager Onderwijs, daar die wet beoogt aan de onderwijzers der bijzondere lagere scholen dezelfde vastheid van rechtspositie te geven welke de onderwijzers der openbare scholen heb ben, waarmede niet te vereenigen is de hierboven sub 3a genoemde voorwaarde, terwijl de benoe ming niet aangemerkt kan worden als een con tract tusschen het schoolbestuur en de onderwij zeres, maar een eenzijdig stuk is, dat alleen is opgemaakt in voldoening aan de wet dat het ontslag bovendien gegeven is in strijd met de billijkheid en met de doelmatigheid, waar over de Commissie van Beroep, als zijnde souve- rein ten opzichte van een beslissing omtrent ontslag, ook te oordeelen heeft; 2o. dat aan de voorwaarde hierboven sub 3b vermeld niet is voldaan Overwegende wat den 2en grond van verwering betreft dat, zooals hierboven door de erkentenis van de gemachtigden der partijen als vaststaand i3 aan genomen, het ontslag verleend is bjj besluit van het Schoolbestuur van 1 Juli 1906, met ingang van 1 October 1906 en dat het niet aan de appel lante maar aan hare moeder op 2 Juli 1906 per brief kenbaar gemaakt is dat het Schoolbestuur derhalve het ontslag eer der heeft doen ingaan dan drie maanden, nadat het ontslag van de onderwijzeres door het School bestuur schriftelijk is beteekend dat hierdoor gehandeld is in strijd met de sub 3b hiervoor genoemde voorwaarde en het ontslag reeds op dien grond moet vernietigd worden, waar door het onderzoek naar den eersten grond komt te vervallen. Vernietigt het eervol ontslag op den 1 Juli 1906 met ingang van 1 October 1906 aan appellante, mej. T. gegeven door het Bestuur der R.-K. Bijzondere School te 's-Gravenhage, Beeklaan 184 en stelt het buiten werking." De uitspraak was geteekend door mr. A. M. B. Hanlo als voorzitter, mr. A. J. B. Rijke als secre taris en gedagteekend van 22 September. {Res.) Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius." Woensdag 26 Sept. hield de Apologetische Vereeniging «Petrus Canisius" in het Bible Hotel te Amsterdam haar derde Algemeene Vergadering. Ruim 60 leden waren aanwezig- In sectie A werden tot voorzitter en vice-voor- zitter herkozen. Prof. van Noort en Pastoor Sloet Sectie B koos tot voorzitter Prof. Aengenentvice- voorzitter bleef Dr. Boekelman. Sectie C koos tot voorzitter en vice-voorzitter Prof. Knaapen enJos. Cuypers. Het verslag van den secretaris (dat aan alle leden en begunstigers wordt gezonden) gaf een overzicht der werkzaamheden van de sectie's en het Informatie-bureau. Door de Vereeniging zelf werden de volgende geschriften uitgegeven Apo stolische Overlevering en Vooruitgang door Prof. von Noort. «is het getoof in Christus verrijzenis van geschiedkundig standpunt te verdedigen" door Th. Samuel; Goliath verslagen of het Reuzen- smaadschrift van Graaf Hoensbroech weerlegd door een niet-katholiek naar het Duitsch van Pilatus bewerkt door Kapalaan Hoosemans De Broeder schap der Witte Loge of de Iheosophie in Ne derland door Frank LunsDe Brief van den Apostel Jacobus uit het Grieksch vertaald en verklaard door Pater Wilbers S. J. en liet Heilig Evangelie en de Handelingen der Apos telen nieuwe Nederlandsche Vertaling met aaniee- keningen en 2 kaartjes goedgekeurd en aanbevolen door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland. 1) 3» Wjj bevelen haar" (de vertaling) aldus schre ven de Aartsbisschop en Bisschoppen «volgaarne aan met den wensch dat zij weldra in geen katho liek huisgezin ontbreken zal." De prjjs (f0.25 in heel linnenband) kan niemand afschrikken. Vervolgens werd melding gemaakt van verschil lende Apologetische Artikelen door leden geplaatst in katholieke en niet-katholieke bladen. Krachtens een overeenkomst van het Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie te Leiden met het Bestuur der Apologetische Vereeniging «Petrus Canisius" zuilen jaarlijks worden uitgegeven vier Apologetische Vlugschriften, wairin sommige pun ten van ons H. Geloof, welke in onzen tijd vooral aan aanvallen van tegenstanders bloot staan, nader worden uitgelegd en toegelicht." Het eerste vlug schrift «Gemengde Huwelijken" ging nog niet uit van «Petrus Canisius". Het Informatie-Bureau heeft door het plaatsen van artikelen in katholieke, van Ingezonden Stuk ken in niet-katholieke bladen op uitstekende wijze voortgezet z(jn taakverdediging van ons Geloof door valsche voorstellingen en lasteringen te weerleg gen. Met Dr. Kaut'mann te Coblenz (Central- Aus- kunftstelle lür die Katholische Presse) wordt samen gewerkt en wederzijds wat belangrijk is opgezonden. Op zijn gewone, humoristische wijze toonde de penningmeester de licht- en schaduwzijde aan van den financieelen toestand. Vooral de uiterst goed- koope Bijbeluitgave vergde veel geld, zoodat ruime toevloeiing van bijdragen van geestelij ken en leeken zeer gewenscht is. Na het uitbrengen dezer verslagen ging men over tot het kiezen van een voorzitter wegens het aftreden van Dr. Vlaming. De eerste stemming bracht reeds de volstrekte meerderheid aan Pas toor Sloet. Herkozen werd de secretaris Prof. Knuif. In de plaats van Prof. R\jken, die wegens gezondheidsredenen als vice-voorzitter aftrad, koos de vergadering Dr. Vlaming. Pastoor Sloet, als voorzitter optredend verklaarde met leedwezen de plaats van zijn voorganger in te nemen- Hij dankt Dr. Vlaming voor bet veie goede door hem aan «Petrus Canisius" bewezen. Ten slotte gaf de voorzitter het woord aan den Weled. heer Poelhekke directeur H. B. S. te Nij megen. In een taal vol kunst en geestdrift voor de Katholieke Kerk sprak hjj over Kunst en Apologie, hoe de kunst, die in het leven wortelt het leven siert, het leven geeft, moet wortelen in de vol- maakste wereldbeschouwing het Katholieke leven. Kunst is de stralende verheerlijking van ons geloof. Met geloofd zjj Jesus Christus werd de vergade ring gesloten. rjjwiel. Hjj is ter beschikking van de politie te Rotterdam gesteld. Uit het onderzoek bleek dat hij een viertal rij wielen in den laatsten tijd zou verkocht hebben. Museum gemeente-administratie. Hét bestuur van den Nederlandse-hen Bond van gemeente-ambtenaren heeft besloten, uit so mini ge van de belangiijiksite inzendingen der tentoonstel ling op gemeentelijk administratief gebied de grondslagen te leggen voor een museum, dat zon kunnen geraadpleegd worden door allen, die in de gemeente-administratie werkzaam zijn, inge licht eenig-zins in den geest van het Neder- landsch schoolmuseum. Tot dat einde heeft hei bestuur aan verschillende inzenders verzocht over hunne inzendingen te motgen beschikken. 1) Alleen verkrijgbaar te Amsterdam bij het R. K. Propaganda-Genootschap. Marnixstraat 101. Beschermende leden der Apologetische Vereeniging ontvangen de geschriften door haar zelf uitgegeven gratis. Nationale Voordrachten- en Duettenwedsirijd Vanaf heden zijn in de winkel-étalage van den heer Henri Rebers, Hoogstraat, de fraaie medailes tentoongesteld, die de volgende week aan de win ners in den door de vereeniging «Vriendenkring", alhier uitgeschreven wedstrjjd zullen worden uit gereikt. Door de vereeniging «Vriendenkring" werd ons een programma toegezonden, naar welks inhoud te oordeelen, deze wedstrjjd zeer zeker aan de bezoekers een genotvollen avond zal bezorgen. Gister-avond is een begin van brand ontstaan in de branderij van den heer Honnerlage Grete aan de Noord vest, vermoedelijk doordat vuur uit den schouw op een roerstok en een zak, die op den ketet lagen, terecht is gekomen. Het vuur werd door den meesterknecht gebluscht. Heden-middag is alhier aange bracht A. M. P., verdacht van poging tot verduis tering van een door hem te Rotterdam gehuurd Woensdag had M. Elenbaas, wo nende te Rotterdam, Vlietsteeg 3611, indrager op de glasfabriek van J. C. v. Deventer, toen hij aan het indragen was, het ongeluk met zijn linker hand in glas te vallen, tengevolge waarvan hjj een wende bekwam. Interpellatie.Protest. Oude vjjf. Fabri-fonds. Gemeenterekening en Financieele verhouding. Onvol doende voorbereiding. Koolasch- voorstel. Ongevallenverzekering. Straatnamen. Adres-beschikking. 't Was gisteren weer een eigenaardige zitting, eene zitting die meer pikante momentjes opleverde dan de weinig uitgebreide agenda vermoeden deed. Reeds trok't de aandacht dat de Voorzitter ditmaal den ambtketen om had, wat ook beter voor het presidium kleedt. Allereerst kregen we dan een interpellatie van het Raadslid, den heer Ris, omtrent het Gemeente verslag, dat reeds in de vorige zitting een onder werp van bespreking uitmaakte. Natuurlijk kon de heer Ris geen genoegen nemen met de mede- deeling toen gedaan, dat gebrek aan letter bjj den drukker oorzaak van de vertraagde verschijning zou zjjn. 't Bleek toch maar al te zeer, dat de werkelijke oorzaak is geweest, de kopie te laat in het bezit van den drukker kwam. Moge de be trokken commissies het daarbjj opgemerkte zich voor gezegd houdenIn een stad van ruim 209.000 zielen als den Haag kan het gemeenteverslag wel in de maand Maart verschijnen, waarom kan 't in onze gemeente, die weldra 30.000 inwoners telt, niet in de eerste maanden van het jaar uitkomen Ook een protest kregen we te hooren. De com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwjjs, die zoo achterlijk was met het inzenden van hel verslag van dat onderwas, had in het verslag van den toestand van dat onderwjjs over 1905 durven schrijven, dat wat de Burger-avondschool betreft, meerdere medewerking van het gemaante- bestuur gewenscht was. Tegen deze uitdrukking protesteerde de wethouder van onderwjjs en de Voorzitter voegde daaraan toe het collectief pro test van het College. Tenzjj de Commissie nadeie inlichtingen van haar bedoelen geeft, moet hare opmerking, althans in het zinsverband waarin zjj nu staat, geheel ongemotiveerd worden geacht» Na afdoening van de lange reeks van ingekomen stukken gaf ook de behandeling der agenda bjj menig punt tot uitvoerig discussie overvloedige stof.— Eenige kilariteit wekte 't dat bjj de benoe ming van personeel voor de herhalingsschool een der stembriefjes de aanduiding bevatte «de oude vjjf', vermoedelijk was 't vaa een sportman, wiens geest naar de varsity afdwaalde.Opmerking verdient 't dat terwjjl men bij de benoeming van een administrateur van het Fabn-fonds trouw naar des erflaters bedoeling handelde, men tot eene bestemming van het fonds naar des stichters verlangen nog altjjd maar met kan komen. Toen de rekeningen van Burgerlek Armbestuur en Schutterij niet zonder eenige opmerkingen de revue waren gepasseerd, gat vooral de gemeente rekening in verhand met de regeling van de finan cieele verhouding van de bedrijven tot de gemeente aanleiding tot een uitgebreid en opgewekt debat. Er zjjn bjj de bespreking van deze ingrijpende onderwerpen eigenaardige dingen gezegd. Zjj stellen te meer in 't licht wat w\j reeds in een artikel over de Gemeente-begrooting opmerkten, nl. dat een goed degelijk financieel beheer bjj Gasfabriek en Waterleiding gebiedende eisch is. Zoolang er toch voor reserve, atschrjjvingsfonds niet voldoende gezorgd is, kan er van geen winstcijfer sprake zjjn. Elk winstcijfer moet dan fictief worden ge acht en het betrokken bedrag vloeit ten onrechte in de gemeentekas, die zich verrjjkt met iets dat haar niet toekomt. Moge de bjj deze onderwerpen gevoerde discussie er toe leiden, dat de financieele verhouding van de bedrijven tot de gemeente te meer zuiver wordt en wjj niet voor ficties gesteld worden 1 In deze zitting kon men nog niet tot dezen zui veren toestand geraken. De leden bleken zooals mr. Jansen terecht opmerkte niet voldoende op de hoogte van het betrokken onderwerp om 't met goed gevolg te kunnen afwerken. Over 't geheel werd in deze zitting geklaagd over de onvoldoende voorbereiding der in den Raad te behandelen onderwerpen. Zoowel aan het ter visie leggen van de stukken jzelf als aan de noodige toelichting in die stukken schjjnt nogal wat te haperen. De heeren mr. Jansen en Wittkampf klaagden er reeds over en van andere zjjde vond de klacht blijkbaar instemming. Na de gemaakte opmerking zal daar zeker wel verbetering in komen. Of het een gevolg van die onvoldoende voorbe was, dat, na de afdoening van de wijziging van het Raadsbesluit inzake het pand Lange Haven 65 alleen opmerkelijk omdat men in hooge kringen blijkbaar wel denkt aan een gebeurlijke vereeniging van Schiedam met Rotterdam het koolasch-voorstelletje niet de veilige haven kon bereiken, durven we niet te beslissen. Ook dit moest uitgesteld worden tot de volgende verga dering. Zeker zullen nu onze vroeden gelegenheid hebben te overwegen of werkelijk de onkosten voor -het ophalen der koolasch gemaakt, zoo be duidend zijn, dat zij een vergoeding van de zjjde der betrokkenenen wettigen. Alleen in dat geval mag aan onze industrie, die toch, zooals terecht werd opgemerkt, reeds zooveel te dragen heeft, deze nieuwe last worden opgelegd. Meer succes dan deze beide laatstbedoelde voorstellen had het voorstel nopens gemeenschap pelijke regeling met andere Nederlandsche ge meenten van het dragen van het risico der wettelijke ongevallen-verzerkering van werklieden in dienst der gemeente. Coöperatie op dit terrein behoort tot de gezonde levensuitingen van onzen nieuweren tijd. Als voorlaatste punt der agenda kwamen nog de straatnamen. Enkele krachtige hamerslagen beukten nog op de Overmaassche wijk, maar zij hield zich met kalm verweer in stand. De wet houder, de heer Lagerwey, wist den Raadsleden te overtuigen dat met 't oog op het bjj straatnamen te volgen systeem geen uitzondering moest gemaakt worden. Hendrik Gabel en Dirkje Meester blijven wellicht in den volksmond vereeuwigd, maar offi cieel zijn ze onbekende grootheden. Ten slotte hield mr Jansen nog een pleidooi voor een spoedige beschikking op het adres der St. Vincentius-Vereeniging. 't Bleek echter dat er geen andere weg kon gevolgd worden dan die reeds door den Voorzitter in den aanvang der zitting gewezen. Daarmee liep de zitting omstreeks haif vijf af. Een nieuwe inval in een speelhuis in Den Haag. Men seint uit Den Haag: On geveer middernacht heeft de Haagsche politie, weder geheel onverwacht, een inval in een speel huis gedaan. Sedert eenigen tijd verschenen er in de bladen annonces, waarbij het bestaan werd aangekondigd van een lees- en conservatiezaal (Hofwijk) in de Hofwijkstraat. De politie wilde nauwkeurig weten hoe daar geconverseerd en ge lezen werd, en na gedurende eenige avonden het terrein verkend te hebben, trok gister-avond laat de hoofdinspecteur der recnerche Aaltzs, vergezeld van de inspecteurs Misset, Vogelenzang en Troeger en eenige rechercheurs, naar het huis. Een por tier deed op het eerste geschel van inspecteur Misset open en liet dezen, dien hij voor een be zoeker aanzag, zonder eenige formaliteit binnen. Een recherche brigade volgde den toegelatene op den voet en bevond bij het binnentreden van de benedenkamer een achtal heeren om een billard geschaard, waarop geplaatst was een soortgelijk spel als dezer dagen bij den inval op het Spui werd in beslag genomen, in dier voege, dat de croupier den bal maar raak speelde op de blikken bak, daar twintig percent van iederen totaal inzet ten voordeele der kas kwam. Kwam de bal nu in een gele holte terecht, dan was de winst na aftrek van 20 pet voor dengene, die op de gele kleur had ingezet. Onmiddellijk nam de politie het geheele spel in beslag en nam de namen van alle aanwezigen op Als ondernemer van het spel gaf zich op zekere A. de Vries, bekend als journalist. Voorts was er eene juffrouw, die op bestelling cognac en port bediende, de croupier en verschillende heeren. De Vries, de juffrouw, de portier en de croupier werden verzocht mee te gaan naar het politiebureau aan het Huygenspark en werden na voorloopig verhoor in vrijheid gesteld. Behalve het spel con stateerde de politie drankwet-overtreding en het ter bezichtiging, stellen van zedekwetsende foto- grafiën. De sterke drank en de fotografiën werden ook in beslag genomen. De portier herhaalde, dat hjj iedereen binnen liet, die zich aanmeldde. De croupier verklaarde onder meer dat hem de last was verstrekt adreskaarten van de lees-en conver satiezaal onder de Leidsche en Delftsche studenten te verspreiden I Gezaguitoefening. Men meldt uit HaarlemTijdens de feesten op Koninginnedag ontstond er verschil van meening over gezagoefening op het terrein in den Hout tusschen den leider der feesten en den politie-commissaris. Hoewel het terrein was afgestaan aan de feestcommissie, oor deelde de commissaris zich toch bevoegd, ook op het terrein zjjn functie uit te oefenen. Het geschil heeft er verder toegeleid, dat de commissaris zijn ontslag heeft genomen uit het hoofdbestuur van de vereeniging Konninginnedag, en zal naar wfl vernemen, nog andere gevolgen hebben. De leider der feesten acht zich door den commissaris be- leedigd. Cocadorus. Uit Amsterdam meldt me'1 Men is voornemens, aan Cocadorus, den pop'1" lairen Amslerdamschen marktventer, ter gelegen heid van zijn 25-jarig beroepsjiubilee, op 15 Oc tober, een zilveren medaillle te overhandigen. Valsche mu,nt. Te Enkhuizen zijn door d° politie op veimoeden van valischheid twee gW denstukken in beslag genomen; beide dragen de" beeldenaar van Willem II en zijn blijkbaar reed0 lang in omloop geweesti De een mist het rand' schrift geheel; bij den ander is het onduidelijk' Baldadigheden. Men meldt uit Reitsd"1 aan De Leeuw. Ct.: In de Vlied terpen Reitsium, Lichtaard en .1 anu'11 zijn treurige baldadigheden uitgevoerd. Bij nac" heeft men van het erf van den winkelier V. 66 valt met petroleum weggenomen en de vloe'5 laten wegs Lroomcn in veetroggen en voederba (ken; hekken en afsluitingen zijn verbroken, eeR lantaarnpaal heeft het moeten ontgelden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2