Dagblad voor Schiedam 29ste Jaargang. Woensdag 3 October 1906. i\o. 8623 EUILLETON. Het geheim van den dokter. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland, Verspreide berichten. Staten- Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst b i 1 - lijke overeenkomsten aangegaan Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Be Petersburgkaïa Gazette deelt mede, dat de regeering voor de Doema-verkiezingen een oproep Zal richten tot de kiezers, waarbij deze worden aangemaand het vaderland te hulp te komen door aJleen afgevaardigden te kiezen, die doordrongen ZÏIQ van hun hooge verantwoordelijkheid en van <*en ernst van hun taak, die op belanglooze wijze billen medewerken tot de hervorming van het overeenkomstig het keizerlijk manifest van Oct. en die bovendien den onwrikbaren wil Vaa den Tsaar willen helpen ten uitvoer leggen- De keizerlijke familie van Rusland wordt Van den kruistocht in de Finsche zee tegen 11 October terugverwacht. Oe toestand der kinderen van Stolypin is merke lijk verbeterd. Het meisje begint reeds te wandelen. Tsaritsa laat geregeld naar haar vragen en 2endt van tijd tot tijd bloemen en geschenken. Benden terroristen hebben te Lodz een boy cott tegen de staatsscholen op touw gezetzij Verjagen de kinderen die zich naar school begeven en gooien de ruiten in van de gebouwen. Dientengevolge heeft de gouverneur laten weten, j^t hij al de vrije Poolsche scholen zou opheffen, ladien men voortging met deze beweging. De met den dag toenemende onveiligheid op platte land in de Oostzee provinciën, heeft, laar uit Riga aan de Frankf. Zeit. wordt bericht, aanleiding gegeven tot een zeer bedenkelijken Maatregel, die reeds herhaaldelijk is toegepast. De gouverneur-generaal Sollogoeb heeft nl. bepaald, ^at indien ergens een misdaad van revolutionairen ward wordt gepleegd, de gemeente, waar deze eeft plaats gehad, ten deele daarvoor aansprake- Wordt gesteld. In een dergelijk geval worden alle personen, die zich reeds,vroeger in voor lopige hechtenis hebben bevonden en 2o. alle aödere sonbetrouwbare" gemeenteleden, gevangen genomen en zoolang achter slot en grendel ge houden, totdat de schuldige is ontdekt. In Koer land zijtl deze bepalingen reeds eenige malen toegepast en hebben zij groot misnoegen onder de bevolking gewekt. DÜITSCHLAND. De Germania kondigt een nieuwe Duitsche legerwet voor de aanstaande zitting van den Rijksdag aan. Zij zou voorstellen de genietroepen aanmerkelijk te versterken in het belang van den telegrafischen en telefonischen dienst te velde, het aautal automobielen te vermeerderen en het zware veldgeschut te versterken. regeering vestigde daarom hare blikken op de vrijwilligers. Haldane beval aan hen die twijfelden aan de waarde van de vrijwilligers tot ondersteu ning en uitbreiding van het leger aan, de geschie denis van den Amerikaanschen burgeroorlog eens aandachtig te lezen. ENGELAND. Daldane, de Engelsche minister van Oorlog, beeft bij het uitdeelen van prijzen voor schjjfsehie- *etl aan de vrijwilligers te Eastlington (Hadding tonshire) gezegd dat de zeemacht voor Engelands Verdediging niet voldoende was. De noodige uit breiding van het leger kon niet verkregen worden °P den grondslag van den betaalden militairen dienst, zonder het volk ten gronde te richten. De (Uit het Engelsch 10) Wat een vreugde uit dien eeuwigen nacht te a°men, de zon en de sterren te kunnen zien, de Wolken door den wind voortgejaagd aan den blau ws hemel, de met groen beladen takken te zien rhlen op den bries en hun schaduwen op 111 Weg zich te zien afteekenen! Wat een teest I* die heerljjke natuurtooneelen te aanschouwen 1 k Behoefde mij niet langer tevreden te stellen *Oet de woorden of een lach van de lippen op te angen met mijn gehoor, ik kon ze zien glim- achen en praten, de vrienden, die mij opgetogen e hand kwamen drukken. Het eenige wat mij Peet was het dragen van een groote bril met 0 ,ormige glazen, die mjj niet fraai stond. •j>Zou ik die altijd moeten dragen vroeg ik. .pokter Jay zeide mij, dat het mettertijd, en Uien ik zijn wenken stipt opvolgde, mogelijk °u zijn, de natuur na verloop van tijd in zooverre dwingen, dat ik met een gewone bril vol daan kon. ..Ik kan niet zeggen dat ik in de twee jaren, le ik noodig had voor mijn volslagen genezing, nooit meer aan dien vreesdij ken nacht dacht SPANJE. Volgent de Diario Universal heeft de procureur- generaal Maandag zijne conclusiën overgelegd aan den president van het gerechtshof ter zake van den aanslag van 31 Mei 1.1. Hjj eischt 16 jaar gevangenisstraf tegen Ferrer en 9 jaar tegen Na- chens. In zijne oorspronkelijke conclusies had de procureur-generaal, naar 't schijnt, de doodstraf geëischt tegen Ferrer. Een zeer ernstig incident heeft gisteren voor gedaan op de reis van de Spaanscbe ministers van financiën en marine, die zich in automobiel naar La Granja, de plaats waar de Koning vertoeft, begaven. Op drie kilometers afstand van de stad is de automobiel omgeslagen men weet niet door welke oorzaak. De chauffeur en zijn hulp zijn buiten hef rijtuig geslingerd. De twee ministers bleken ge vangen onder de omgeworpen automobiel. De heer Alvarado, minister van marine, is gewond aan 't oor en voorhoofd. Zijn collega, Navario Reves- ter, is met kwetsuren overdekt. ITALIë. In Italië wint langzamerhand de meening veld, dat bij de vriendschap tusschen dit land en Frank rijk, Italië voortdurend aan het kortste eind trekt. Eenige dagen geleden verscheen in de Turijnsche Stampa een artikel van een Italiaansch diplomaat, waarin op de tekortkomingen van Frankrijk jegens Italië wordt gewezen en thans geeft de schrijver in een tweede artikel zijn meening over Frankrijk's houding in nog krasser termen te kennen. Hij beweert o.a. dat Italië door Frankrijk voortdurend is benadeeld. De bekende beschuldiging door Rouvier tot Delcassé gericht: »Vous avez débau- ché l'Italiëhoewel van officieel zijde geloochend, is volgens den schrijver volkomen authentiek. Het grootste aandeel aan die scorruptie" heeft de heer Barrière, die tot Frankrjjks geluk en Italië's onge luk nog steeds Fransch gezant te Rome is. Deze diplomaat, die door zijn betrekkingen totltaliaan- sche staatslieden zelfs invloed oefent op de buiten- Jandsche politiek van Italië, is een voortdurend gevaar voor de hartelijke betrekkingen tusschen Italië en zijn bondgenooten. Ook Visconti-Venosta moet menige veer laten. Hem wordt de schuld gegeven van den tegen spoed van Italië gedurende de laatste jaren. Zijn verdrag met Frankrijk was eerstens een ernstige benadeeling der Italiaansche belangen, doordat hij Marokko, voor welks integriteit tot dusver door de mogendheden van het drievoudig verbond werd gewaakt, aan Frankrijk overleverde en ten tweede was de geheimhouding van het verdrag tegenover de mogendheden allesbehalve correct. Het was, volgens den schrijver, Visconti-Venosta's plicht geweest de mogedheden in kennis te stellen met het verdrag. maar ik deed niets om het geheim op te lossen of iemand te overtuigen, dat die gebeurtenissen geen droombeelden geweest waren. Ik bewaarde er het diepste stilzwijgen over. Ik had alles nauwkeurig op schrift gesteld om mij zoo noodig alles goed te herinneren, en deed toen al het mogelijke om de geheele zaak uit mijn gedachten te bannen. Dit gelukte mij vrij wel, behalve op één puntik kon de herinnering aan het hart verscheurend steunen van die vrouw niet van mij afzetten. Ik hoorde steeds dien plotselingen over gang van hemelsch gezang tot dien kreet van wanhoop. Die kreet kwelde mij onophoudelijk in mijn droomen, klonk mij nog in de ooren, als ik bevend wakker werd, maar spoedig was ik dan gerustgesteld, als ik ontwaarde dat het ten minste ditmaal een droom was. HOOFDSTUK IV. Eon ontmoeting op reis. De lente, die schoone lente in het Noorden van Italië! Mjjn vriend Kenyon en ik zjjn reeds acht dagen te Turijn, dat wil zeggen lang genoeg om alles te zien, wat die stad voor merkwaardigs biedt. Wij hebben de kathedraal en de andere kerken bezichtigdte paard zijn wij den heuvel opgegaan die naar Superga voert, waar men de graven der vorsten van Savoye ziet. Wij hebben lang genoeg het oude en logge palcis Madame aangekeken, dat knorrig ons hotel aan den over- Een derde artikel, dat de betrekkingen tot het drievoudig verbond zal behandelen, zal binnenkort volgen. Graaf Pianciani, de laatste generalissimus van het pauselijk leger, is op tachtigjarigen leef tijd te Spoleto overleden. TURKIJë. De nota over de vermeerdering der douanerechten, die reeds tot zooveel bespreken aanleiding heeft gegeven, zal vermoedelijk nu door Turkije goedge keurd worden. De Porte zal de gestelde condities aannemelijk vinden. ZUID-AFRIKA. Volgens den Johannesburgschen correspondent der Tribune beginnen vele progressieven ongerust te worden over de vorderingen, die de nieuwe Nationale vereeniging maakt. Op een bijeenkomst van eerstgenoemden besloot men een wijziging van het partyprogramma voor te stellen, waarbij een samengaan met de Boeren wordt mogelijk gemaakt, o.m. ook door dat de progressieven zou den berusten in staking van den aanvoer van Chineezen en terugzending der reeds ingevoerde. gevraagd van f437.000, voor den aanbouw van de onderzeesche boot door de maatschappij »De Schelde" te leveren, tot de aanschaffing waarvan de Kamers reeds in 1903 besloten. Voor de boot zelf wordt f430.000 gevraagd, terwijl de minister rekent f7000 noodig te hebben voor onderricht aan de bemanning. Deze zal geheel uit vrijwilligers moeten bestaan (ongeveer 8 personen) die een vaste toelage zullen genieten, tusschen f200 per jaar en f5 per maand en per uur, dat onder water wordt doorgebracht f5 tot f 1, welke bedragen gedurende den oefentijd veel hooger zjjn. Z. K. H. Prins Hendrik in Mecklenburg. De bijzondere correspondent van de Tel. te Mecklenburg seinde gisteravond, dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan het Mecklenburgsche Hof op Luwdwigslust is aangekomen, waar hij eenige dagen denkt te verblijven. CUBA. De Havaansche correspondent van de Daily Chronicle seint, dat Taft's optreden en verklarin gen een allergunstigen indruk maken, althans de bevolking van Havana werkt kalm door vol ver trouwen op Taft's verzekering, dat het ingrijpen der Vereenigde Staten op Cuba niet beteekent inlijving bij de Unie. Vele opstandelingen leggen de wapens neer, maar er bestaat vrees, dat de anderen zullen weigeren de aanvoerders te ge hoorzamen en de overeeenkomst van dezen met Taft te erkennen, omdat zjj op eigen houtje ver kiezen voort te plunderen en guerrilla te voeren in de provincie. Zeker is, dat het nazetten en uiteenjagen dezer roo verbenden vele maanden zal eischen, zoodat de bezetting van het eiland in elk geval van langen duur zal zjjn. 10.000 arbeiders in de kolenmijnen van Rhendda-Valley in Zuid-Wales, hebben verklaard, dat zij op 31 October den arbeid zouden neerleg gen, wanneer de ongeveer 1000 niet-georganiseerde arbeiders niet toetraden tot den mjjnwerkersbond. De Porte heeft den ambassadeur van de Turksche regeering te Parijs opgedragen om een contract te teekenen met een Fransche firma voor de levering van 70 mitrailleuses. De hooge commissaris van Kreta, de heer Zaïmis, is gister middag te Canea aangekomen. Hjj werd daarna door de consuls der beschermende mogendheden in het paleis van den gouverneur geïnstalleerd. Audiënties. De gewone audiënties van de minister van Buitenlandsche Zaken, Waterstaat en Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. TWEEDE KAMER. Onderzeesche boot. Door den minister van Marine wordt een aan vullend krediet op de begrooting voor 1906 kant van het Castelloplein schjjnt aan te staren. Het koninklijk paleis is ons maar ten halve be vallen en de leeljjke versieringen van het paleis Carignan deden ons lachen. De galerij der middel matige schilderijen schonk ons ook niet veel genot; om kort te gaan, Turijn had niets boeiends meer voor ons en wij kenden de stad door en door. Wij genoten evenwel van het weder dat heerlijk was, en hadden daarom nog den dag van vertrek niet vastgesteld. Toen wij op een dag zoo doelloos heen en weder slenterden, werden wij als van zelf naar de Seminariestraat gedreven wjj bevonden ons weldra voor den twintigsten keer voor de San-Giovanni. Ik was bezig den gevel te bewonderen, toen Kenyon mij zeide dat hij de kerk binnenging. »En ik moet bekennen dat het geen vroomheid is, die mjj daartoe aanzet. Terwijl jij verdiept was in de beschouwing van boogpüaren, is je een meesterstuk ontgaan, in den vorm van een vrouw, die je rakelings voorbijging." nBegrepen. »Dank je. Ga je mede?" »En onze sigaar »Goed voor de bedelaars." Ik wist, dat Kenyon er de man niet naar was een fjjne Havanna zonder reden op te offerenik deed dus wat hij vroeg en volgde hem onder de donkere koele gewelven van den San-Giovanm. Op dit oogenblik was er geen dienst. Kleine groepen van toeristen liepen heen en weder en foonden hun verrukking over de schoonheden, die Staatscommissie voor de binnenschipperij. Wij vernemen, dat velen van hen, die door deze Staatscommissie voor een onderzoek naar den toestand van de binnenschipper^ worden opgeroe pen om gehoord te worden, niet verschijnen. Vooral behooren onder de wegblijvers de scheeps bevrachters. De leden der commissie betreuren dit, omdat alleen dan volle tig licht over den toestand kan worden verkregen, indien in de eerste plaats zjj, die met het binnenscheepvaartbedrijf in aanraking komen, daaromtrent inlichtingen willen verschaften. Van sommigen keuren zij die houding af, omdat toen er nog geen commissie was ingesteld, juist van die zijde werd aangedrongen op een onderzoek in de meening, dat na het bekend worden van allerlei feiten en omstandigheden, maatregelen zouden kunnen worden getroffen ter verbetering. Reeds is der commissie gebleken, dat de vaart op de Zuid-Willemsvaart zeer veel belemmering ondervindt. Het groot getal sluizen tusschen Den Bosch en Maastricht wel 20 gevoegd bij de voorschutting aan stoombooten verleend, maakt, dat voor een reis van Den Bosch naar Maastricht soms 4 a 5 en meer dagen noodig zijn. Toch is de toestand op het Nederlandsche gedeelte nog gunstig te noemen in vergelijking met die op het Belgische deel. Men schijnt de sluis te Lanaye te gebruiken voor visitatieplaats der van Maastricht op Luik varende booten. Moet de schipper tenge volge van de voorschutting al dikwerf lang wach ten, die visitatie duurt soms een uur en langer. Gedurende dien tijd staat de schutting volledig stil. Vreemd is het stellig, dat de twee sluizen gelegen in Maastricht, staan onder Belgische be diening, evenals dat het voorkomt, dat bjj de mon hun aanwees, zonder dat zjj die op prijs wisten te stellen. Kenyon wierp een snellen blik om zich heen om zjjn smeestersuk" te ontdekken. Het duurde niet lang of hrj had haar gevonden. »Ga mede," zeide hij, sen laat ons gaan zitten. Van hier kan je haar profiel goed zien." Ik zette mij naast hem neder en zag op eenige passen van ons af een oude Italiaansche vrouw geknield liggen. Aan haar zjj de zat een jong meisje. Het was mij onmogelijk haar nationaliteit te bepalen. De zwarte wenkbrauwen, lange wim pers, donkere oogen konden die van een Itali aansche zijnmaar het blanke teint, de zachte trekken, het zware kastanjebruine haar spraken eerder van een ander ras indien ik haar alleen ontmoet had, zou ik haar voor een Engelsche gehouden hebben. Zij was eenvoudig gekleed, en aan haar manier van doen zag ik wel dat zij geen vreemdelinge was, die de kerk als merkwaardig heid bezocht. Zij bleef onbewegelijk zoolang haar gezellin in haar gebeden verdiept was. De oude vrouw zag eruit als een dienstbode, en uit de innigheid waarmede zjj haar gebeden ten hemel zond, moest ik opmaken dat zij heel wat te vragen had. Haar dunne lippen bewogen zich snel, en het was duidelijk, dat haar gebeden uit het hart opstegen. (Wordf vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1