Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. een door hem in Maart 11. geteekende akte van benoeming, waarbij hij een tijdelijke aanstelling tot 1 Dec. a.s. aanvaard heeft. Ongelukken. De 63-jarige metselaar v. T. B., uit Dieren, is van het dak van de pastorie te Spankeren gevallen. Na eenigen tjjd bewusteloos te zijn geweest, klaag de hij over hevige pijnen in rug en nek. Een ge neesheer verklaarde, dat hij vier ribben had ge broken. Donderdagavond had tusschen Sluis en Draaibrug, in Zeeland, een botsing plaats tus schen een uit de weide ontsnapten os en de stoomtram, die het dier vermorzelde. De machinist remde uit alle macht en ook de conducteur op het voorbalcon van den eer sten wagen. Hij raakte hierbij tusschen machine en hal- con beklemd en kreeg ernstige kneuzingen. Een been werd op twee plaatsen gebroken, een voet verpletterd. De wethoudersbenoeming. De Gemeenteraad benoemde heden tot wethou der den heer J. van der Velden, die van den wetteljjken termijn van beraad wenschte gebruik te makeo. Pastoor Langewen. Den 28n dezer hoopt de zeereerw. pater J. M. Langewen, pastoor der Singelkerk, zjjn 25-jarig verblijf te dezer stede te herdenken. Tot kapelaan der St. Janskerk aan de Lange Haven benoemd, was hij daar enkele jaren werk zaam, tot hij na het vertrek van den weleerw. pater Beuijssens naar de Singelkerk verplaatst werd en daar als rector fungeerde. Sedert de bjjkerk aan den Singel tot parochiekerk verheven werd Nov. '96 is de zeereerw. pater Langewen hare pastoor, zoodat hij bijna 10 jaar als zoodanig werkzaam is. Zq die den veelzijdig werkzamen pastoor der kerk van O. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans reeds sedert zoo lang kennen, die weten wat hij in Scniedam beeft beleefd en bevorderd, zullen zeker du jubilee van den oudsten onzer dienstdoende geestelijken niet onbemerkt laten voorbijgaan. ii I 'li. _i Coöperatief Ziekenfonds. Aan directeuren, bestuursleden, eigenaren van vereenigingen tot verschaffing van geneeskundige hulp enz. bij ziekte en medici te Schiedam is ae volgende circulaire verzonden: „Indertijd is uit de Vereeniging „Schiedamsclte Bestuurdersbr.nd" (de vakvereenigingsfederatie alhier) een Commissie benoemd, om te onder zoeken de mogelijkheid om te Schiedam lm. men ua ue oprichting van een „Coöperatief Ziekenfonds". Uit de „Algemeene Coöpera tieve Bakkerij alhier gevestigd, kwam eenigen tijd daarna eveneens een Commissie tot stand, hetzelfde doel beoogend. Beide Commissies heb ben, na voldoend overleg, zich vereenigd. Uit de door haai verzamelde gegevens bleek dat da toestand der alhier bestaande ziekenfondsen van dien aard is, dat een vrij belangrijke verbetering op dat gebied zeker niet overbodig zou zijn, en tevens, dat met het oog op het dezer dagen door de regeering ingediende wetsontwerp op de ziekte verzekering, voor de meeste dier inrichtingen een omvangrijke reorganisatie niet zal kunnen uit-, blijven. Met de oprichting van een coöperatief ziekenfonds beoogen wij aan de leden tegen een billijke premie, bovenal een behoorlijke behan deling bij ziekt© te verschaffen, dus te zorgen dat II.H. Doctoren slechts zóóveel patiënten zul len te behandelen hebben, dat een goede be handeling mogelijk blijft. Voorts: de mogelijkheid daar te stellen, indien noodig, specialiteiten op verschillend gebied te kunnen raadplegen. Eren- eens stellen wij ons voor een homoöpatb.isch Arts eraan te verbinden, opdat ook de voorstan ders der homeopathie de behandeling kunnen ver krijgen, die zij verlangen. Ten slotte beoogen wij aan de leden van het coöperatief ziekenfonds medezeggingsschap te geven over het beheer en de organisatie van hetzelve en de geheele admi nistratie te stellen onder controle der lede/1 Wat in. het belang der burgerij het meest ge- wei'.scht zou zijn om tot het beoogde doel te komen, het kun moeilijk worden ontkend, zou samensmelting van alle bestaande fondsen zijn. Zeker erkennen wij dat daaraan zeer vele moeielijkheden gepaard zouden gaan eat voor de verzekerden der verschillende fond sen, welke allen hun eigenaardige bepalingen heb ben, aparte regelingen zouden moeten worden getroffen. Wij erkennen die bezwaren, doch wij weten óók: waar een wil is, daar is een weg Indien het belang van het algemeen ermede wordt gebaat, heeft men zich eenige moeilijkheden te getroosten. Teneinde de mogelijkheid van boven bedoelde samensmelting met U te bespreken, z<ju wij zoo vrij U uit te noodigen tot eene verga dering, weke wij bepaald hebben op Vrijdag 9 Ncvember, 's avonds 8 uur, in het „Volkshuis", Lange Haven 131. In het vertrouwen dat U deze Vergadering zult willen bijwonen, teneinde bovengemeld voorstel aan een grondige bespreking te kunnen onder werpen, teekenen wjj, Hoogachtend, Dg Voorioopige Commissie tot oprichting van een Cooperdief Ziekenfonds te Schiedam, P. de Bruin, Voorzitter, G. W. Snel, Van Kampen, C L. Moerman, J. Stegman, G. J. Van Wurmend, Secretaris, Villastraat No. 64. Gister-middag is in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden de 21-jarige G. van der Horst, wonende aan de Groenelaan, die bij het koolsnjjden door het uitglijden van zijn mes de linkerhand verwondde. Gister-middag 4 ure brak de 4-jarige Gerritje Kloos, wonende Leliestraat, die spelende door een oudere zuster werd rondgedraaid, den linkerarm. Zij' werd door een dokter verbonden. UIT VLAAKDINGEN. De te Vlaardingen gevestigde afdeeling van den Ned. R. Volksbond viert deze week haar 12±jarig bestaan, hetwelk a.s. Zondag in het lokaal der afdeeling aan de Markt aldaar feesteljjk zal worden herdacht. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer Th. M. P. Bekkers, zal alsdan de feestrede uitspreken, waarna de onder- afdeelingen, de muziekvereeniging »St. Jobannes" en de tooneelvereeniging »Amicitia" de aanwezigen verder genoegljjk zullen bezighouden. Het jubilee van Cocadorus. Uit Am sterdam meldt men: Grappenmakers zijn bezig reclame te maken voor het 25-jarig feest dat Cocadorus onze bekende marktventer aan staanden Maandag viert. Ze deden in eenige siga renwinkels bulletinvormige papieren ophangen, vermeldend de samenstelling van het feestpro gramma. Daaruit blijkt dat het Amstelveld al, vroeg in den morgen zal worden afgezet; dat Cocadorus door de feestcommissie van zijne wo ning zal worden afgehaald, en, na een rit door de stad, op het terrein zijner operatiën zal wor den verwelkomd door een koor van 350 jongens en meisjes, kinderen van zijn trouwe klanten. Vervolgens zal zoo heet het de feestcom missie eene herinneringsmedaille aanbieden (hier is werkelijk sprake van) en dragen een dertigtal jonge dames, vormende den Handel, een reuzenkrans voor den snaak aan. Het „officieele" gedeelte eindigt met een koor, te zingen door Cocadorus' mede-„s tand werkers" dat zijn z'u collega's van de markt. Natuurlijk houdt hijzelf vooraf een feestelijke uitverkoop van al zijn voor radige goederen, tegen jubileumprijzen. 's Middags is er diner in 't restaurant der markt bezoekers, 's avonds zal er in de open lucht ge danst worden. Justitieel onderzoek. De justitie uit Winschoten vergezeld van een geneeskundige, begaven zich eergister-namiddag naar Noordbroek, om een onderzoek in te stellen naar den dood van mej. Kostwinder, aldaar, die met haar fiets in het Noordbreeksterdiep terecht is gekomen. Bedorven worst. Verleden Zaterdag wer den te Vaals in verschillende families de leden van het huisgezin, voornamelijk de kinderen, plotseling ongesteld. Door den dokter werd de ongesteldheid aan het gebruik van aldaar ver kochte leverworst toegeschreven. Opgespoord. Het op Heikant bij Koewacht gestolen paard is door de politie te Brussel opge spoord. Het paard is aan den eigenaar terug gegeven; lerwijl de dieven, een persoon uit Ste- kene en een koopman uit Brussel, gevangen ge nomen zijn. Typhus. Naar men verneemt is een der hu zaren, die me' typhus in het militaire hospitaal waren opgenomen, reeds overleden. Er wordt thans een onderzoek ingesteld in alle gemeenten in Brabant, waar de huzaren tijdens de manoeu vres geweest zijn naar het water en de melk. De oplichter teHeerenveen. Het blijkt, dat de te mecrenveen gearresteerde F. P., die ook als zaakwaarnemer fungeerde, meer dingen heeft uitgehaald, die niet in orde zijn. Zoo zou hij voor iemand, die geld in Duitschland te vor deren had, dit incasseeren. Hij kreeg f40 voor schot, om naar Duitschland te gaan, ten einde een onderzoek in te stellen. Het blijkt nu dat hij daar niet geweest is. Later liet hij niets meer van zich hoeren, en de cliënt is zijn f40 kwijt. Ontsporing. B(j het station Terborg is gistermorgen de locomotief van trein H10 ont spoord. Er gebeurden geen ongelukken. De reizi gers moesten overstappen, daar de ljjn werd ver sperd. Het opruimingswerk is aangevangen. De Abdij Achel. De brand in de Achel- sche Kluis ontstond Maandagmorgen circa 9 uur in een hooimijt. Op het gelui der noodklok liepen de boeren van den omtrek te hulp. Men toog met de eigen brandspuit van de kluis aan 't blus- schen en de boeren droegen emmers water aan. De brand heeft zich uitgestrekt over een lengte van 60 Meter en vernietigde den stal, kaasmakerij en wasscherjj500 karren hooi gingen in de vlammen op. Al het vee kon nog worden gered. Ook de brouwerij werd door het vuur aangetast Des avonds was het vuur in zijn groote heftig heid gestuit, maar tegen half 10 sloegen de vlam men nieuw uit. Volgens de Belgische bladen wordt de aange richte schade op ongeveer f75.000 begroot. Men herinnert zich, dat ook voor ongeveer 20 jaren de Achelsche kluis door een zwaren brand werd geteisterd. Groote brand te Bristol. In de tech nische hooge school te Bristol is eergisteren brand uitgebroken. Het geheele gebouw met zijn kost bare laboratoria en machinerie en fraaie gehoor zaal is uitgebrand. Men schat de schade op 50.000. De school is in 1885 opgericht. Verleden jaar waren er nagenoeg drieduizend studenten. Hoe men speelholen in Amerika op ruimt. Amerikaansche manieren hebben toch iets eigenaardigs. Ziehier een tegenhanger van den inval van onze politie in de speelholen te Amsterdam en elders. Veertig jaren lang zoo meldt Laffan hadden de speelholen gebloeid te Hotsprings in Arkansas, rnaar Maandag eindigde plotseling hun florissant bestaan. Vijfhonderd leden van de Ver eeniging tot stadsverbetering, met een muziek corps voorop, dwongen de overheid, een inval te doen in de speelhuizen, en de spelers die men aantrof werden naar 't naastbijzijnde spoor wegstation gebracht, en op den eersten trein gezet met het nadrukkelijk verbod, ooit terug te koeren. Met inbegrip van croupiers en vrouwen maakte uien aldus meer dan 500 gevangenen, en een heelen rommel van geld en kostbaarheden, meer dan een millioen dollars waard en reeds inge pakt om vervoerd te worden, moesten zij achter laten. Een nieuwe bron te Aken. Op het terrein van het hotel »Zum groszen Monarchen" te Aken is onlangs een nieuwe zwavelhoudende bron ontdekt, die aan waterrijkdom alle tot dusver te Aken en Burtscheid bestaande bronnen over treft. Of de stad de exploitatie door particulieren zal toestaan, is nog niet uitgemaakt. Te Aken worden al de bronnen door de stad geëxploiteerd, te Burtscheid echter door een particuliere maat schappij. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Donderdag 11 Oct. 1906, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer dr. M. A. Brants. Tegenwoordig 20 leden. Afwezig: de heer G. Visser Bzn. De notulen van de vorige vergadering, d.d. 28 September jlworden ongewijzigd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende Ingekomen stukken. Mededeeling, dat bij B. en W. is ingekomen Van Ged. Staten dezer provincie, missive, hou dende mededeeling, dat tegen het besluit van den Raad dezer gemeente van 31 Juli jl., tot vermeer dering voor den cursus 1906/7 van het getal leer aren der Burger-avondschool met 6, op bezoldigingen overeenkomstig de verordening van 30Augustusl904, bjj hen geen bedenking bestaat en mitsdien door hen aan dat Raadsbesluit goedkeuring, volgens art. 24 der wet op het M. O. wordt gehecht. Kennisgeving. Idem. missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit, dd. 17 Aug. jl. om op nader te bepalen voorwaarden een overeenkomst aan te gaan met L. Volker Az., te Sliedrecht tot het ophoogen van en het maken van bijko mende werken op terreinen, gelegen langs de Maas, ten Westen der Spuihaven. Kennisgeving Van B. en W. Proces-verbaal van de door hen gedane kasop- neming der boeken en kas bjj den Gemeente- Ontvanger op 29 September jl. Kennisgeving. Idem missive, houdende voorstel om den leeraar dr. J. van Leeuwen, die op 1 Juli jl. 12 jaren bjj het Middelbaar Onderwjjs werkzaam was, op grond van art. 2 der Verordening, regelende de jaar wedde van de leeraren en beambten van de open bare scholen voor Hooger en Middelbaar Onder wijs, een verhooging van flOO.— toe te kennen en tevens den grondslag voor pensioen vast te stellen op f2400. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten en tevens den grondslag van het pensioen vast te stellen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Idem missive, houdende hun advies op het adres van den heer W. A. van Dolder, waarbij deze om revisie vraagt van een besluit van B. en W. tot het verleenen van vergunning voor het ijzeren hek voor z(jn huis, in dien zin dat daaruit ver wijderd worden de woonder »tot weder opzegging". Ter visie gelegd ter behandeling in een vol gende vergadering. Idem missive, houdende hun advies op het ver zoek van den Bestuurdersbond om beschikking over eenige lokalen van een gemeenteschool. Ter visie gelegd ter behandeling in een volgen de vergadering. A;an Mej. F. M. de Goederen, missive, d.d. 4 October jl., houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres van school G. Kennisgeving. Van J. F. M. Smits, en 12 anderen, allen eigenaren van woningen aan den Stre(jenschestraat, adres, d.d. 2 October jl., daarbij verzoekende ver betering van den toestand dier straat, onder aan bieding van kosteloozen afstand en betaling van f25.per woning, waarvoor de gemeente een riool in de straat zou aanleggen en de rioolstof- fen der woningen in een hoofdriool afvoeren enz. De heer De Groot merkt hierbij op, dat de toestand daar op het oogenblik zeer slecht is en onhoudbaar zal worden. H(j dringt aan op spoedige afdoening van dit adres. Spr. vraagt tevens of ook zou kunnen worden medegedeeld wie bevel heeft gegeven tot afsluiting der achtersloot. De Voorzitter zegt, dat het voorstel van B. en W., om het in hunne handen om advies te stellen, niet een weg ter traineering is. De eerste stappen ter verbetering zjjn reeds gedaan op ad vies van den directeur van Gemeentewerken. is echter een moeilijke kwestie. De afsluiting "er sloot is geschied op last van B. en W., die han delden overeenkomstig het advies van den direc teur van Gemeentewerken. De heer De Groot vraagt nu nog of de be' langhebbenden vooraf gewaarschuwd zijn. De Voorzitter zegt, dat hij hierop op n® oogenblik niet kan antwoorden, wel in een eerst volgende vergadering. Het adres wordt in handen gesteld van B- eR W. om advies. Van den Brandersbond adres, daarbij bezwaren inbrengende tegen de voorgestelde heffing v0°r het ophalen der koolasch van de branderijen. Op dit adres zal gelet worden als het onder' werp, waarop het betrekking heeft, aan de orde zal worden gesteld. Van den heer C. Bethe, adres, daarbij met in gang van 1 Januari 1907 eervol ontslag verzo0- kende als tijdelijk leeraar in de Iloogduitsche taa aan het Gymnasium en de H. B. S. alhier. In handen van B. en W. om advies. Van het Bestuur der Afd. Schiedam van den R. K. Volksbond, adres, houdende verzoek zooda nige maatregelen te treffen, dat het verbod om op de scheepswerf »de Hoop" ook Ijzeren schepen te mogen bouwen, wordt ingetrokken. In handen van B. en W. om advies. Van den heer Th. E. J. Kramers, adres, hou dende verzoek aan hem of zjjn rechtverkrijgend0 in erfpacht te willen afstaan een perceel grond, ter grootte van omstreeks 1000 centiaren, gelegen aan de N.W.-zijde van de Prins Frederik Hendrik straat, hoek Nassaustraat, met een lengte aan de Nassaustraat van omstreeks 40 M., of wel een overeenkomstig stuk grond van de overzijde, zijnd0 de Z.O.-zijde van de Prins Frederik Hendrikstraat, hoek Nassaustraat, met een lengte van omstreeks 40 M. van eerstgenoemde straat, alles op vo0fj waarden van erfpacht als laatstelijk voorgestel door de desbetreffende Commissie uit den Raa" en wel wat betreft het le perceel op een basis van f6per M2 en voor het 2e perceel van f 5— p. Ms. De heer Kranen vraagt of reeds nu die gronu zal kunnen worden uitgegeven op de voorwaarden, die door de Commissie den Raad onlangs riln voorgesteld. De V oorzitter zegt, dat men zulks wel z°u kunnen doen, zonder verbintenis voor het vervolg- De heer v. d. Schalk vraagt waarom ljeti voorstel der Raadscommissie tot herziening aer erfpachtsvoorwaarden nog niet bij den Raad ter behandeling is ingediend. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaa. tbans buiten de agenda en orde is. Het is moei lijk reeds nu een volledig antwoord op de vraag te geven. Verschillende redenen zullen er wel zi)n> die het ter behandeling indienen van het voorstel hebben tegengehouden. De volgende maal of tel gelegener tijd zal spr. de vraag wel kunnen beant woorden. Hij verzoekt derhalve den heer v. a- Schalk zijn vraag zoolang op te schorten, daar deze aan een antwoord, dat hem toch niet gebed bevredigt, niets heeft. Besloten wordt op het adres te letten, wanneer straks het voorstel tot verkoop van grond aan A. G. Wegner en A. de Wilde aan de orde komt. Agenda. Aan de orde zjjn Benoemingen. Benoeming van een Wethouder, in de plaats van den heer G. Visser Bz, Bij eerste stemming worden uitgebrachtop den heer v. d. Schalk 12 stemmen, op den heer Wes tendorp 7 en 1 blanco, zoodat de heer Van der Schalk is benoemd. De heer v. d. Schalk verklaart de benoeming niet te kunnen aanvaarden en betuigt den Raad dank voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer mr. Jansen zegt, dat de wet nog eenigen tijd gelegenheid geeft tot beraad en g0ef,t den heer v. d. Schalk in overweging hiervan gebruik te maken. De heer v. d. Schalk gelooft niet dat zulks verandering in zijn besluit zal brengen. De Voorzitter zegt, dat er dus een nieuwe stemming moet plaats hebben. Bij deze tweede stemming verkrjjgtde heer Gouka 12, de heer van Westendorp 7 stemmen, terwijl er 1 stem in blanco is uitgebracht. De heer Gouka is dus tot wethouder benoemd. De heer Gouka bedankt echter voor die functie, zoodat er nogmaals een stemming plaats vindt. De heer v. d. Velden vereenigt op zich 4" st., de heer v. Westendorp 7, de heer Gouka 1, terwijl 2 st. in blanco worden uitgebracht. De heer v. d Velden is dus gekozen. De heer v. d. V e 1 d e n verklaart, dat hij de benoeming in beraad neemt. Benoeming van drie onderwijzeressen aan School G. De heer Van Westendorp zegt, dat be' getal onderwijzeressen aan die school nu zal wor den gebracht op 7 en een nieuwbenoemde voor het 4e leerjaar zal worden bestemd. Hij vind' dit een groote zeldzaamheid en vraagt of zulks w01 goed is overwogen. De Wethouder van Onderwijs, de h0e^ Honnerlage Grete, antwoordt, dat het voorst0 voor deze benoemingen is geschied op uitdrukke lijk verlangen van het hoofd der school, die voor de nieuwe 14 klassenschool 7 onderwijzers en onderwijzeressen noodig heeft de laatsten voorw in verband met het onderricht in handwerken- De heer Van Westendorp dankt voor d® bekomen inlichtingen. De Raad benoemt tot onderwijzeres mej. H. M. de Mol, tijdelijk onderwijzeres aan de hu'P." school alhier, mej. J. P. van Luik idemen mek E. R. Vlieg, onderwijzeres te Elderveen. Benoeming van een onderwijzeres aan de He halingsschool voor jongens. De Raad benoemt als zoodanig den heer J- va Meurs. O n d e r w ij s. Hierna is aan de orde Voorstel van B. en W. tot wijziging van, verordening tot regeling van het gewoon Ber~?e lingsonderwijs voor jongens en meisjes ia gemeente Schiedam (Gem.bl. no. 17 en 18 f3 1902j in dien zin dat geen onderscheid in beloop1®» tusschen vakonderwijzers en andere onderWUie - wordt gemaakt. (li 1 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2