Uit de Pers. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De minister neemt het over en de eindstemming wordt uitgesteld tot nader te bepalen dag. Daarna komt aan de orde het wetsontwerp tot aankoop van partikuliere lande- r jj e n op Java. De algemeene beraadslagingen werden geopend door den heer B o g a a r d t, die wijst op de schromelijke misstanden op de particuliere lande rijen, als gevolg van de knevelarijen der landheeren. Terugkoop van de landerijen is een middel ter verbetering, maar met 1 ton kan men weinig doen. Een afdoend middel is alleen onteigening met schadevergoeding, en nuttig zal zijn de vestiging van hypotheken, of overneming van hypothecaire schulden op particuliere landerijen. De heer Tydeman is op pnncipieele gronden voor het ontwerp, waartegen hij echter praktische bezwaren ontwikkelt. Het middel moet op den duur niet gezocht worden in aankoop, maar in onteigening. Daarbij bomt nog, dat aankoop van het land Nanggoeng een slecht begin is. Tevens wenscht hjj den post van 5 ton veran derd te zien in een memoriepost. Heden voortzetting. De loting yoor de nationale militie. Het TJlr. Dagblad, er op wijzende, dat er een beweging gaande is om de loting voor de natio nale militie af te schaffen, zegt, dat daar in beginsel alles voor te zeggen is. Maar het blai ziet aankomen, dat de Staten-Generaal niet te vinden zullen zijn, om de verhooging van uit gaven, die uit de vermeerdering van het con tingent als gevolg van den maatregel zou voort vloeien, toe te slaan. En dan zal men het willen vinden in verkorting van den diensttijd. Dit nu zou het blad als een ramp beschouwen. Alle verkorting van diensttijd is een stap achter waarts, leidend tot verslapping van onze weer kracht Het is daarom bedenkelijk thans met een be weging tot afschaffing van de loting te komen, op een oogenblik, waarop de tegenwoordige mi nister van oorlog, met verloochening van de woorden, bij zijn eerste optreden gesproken, be zig is maatregelen te nemen, die slechts tot ont wrichting onzer weermacht kunnen leiden. ,Ook door de voorstanders van verhoogd con tingent met verkorten diensttijd wordt herhaal delijk de meening verkondigd, dat voor de vor ming van militie-officieren dan toch een onaf gebroken diensttijd van 12 maanden vereischt is. Velen hunner willen hen, die voor deze bediening zullen worden opgeleid, van hooger hand doen aanwijzen, desnoods tegen hun wil. Zij willen dus met verkorting van den diensttijd in het algemeen, voor sommige uitverkorenen een privi legie scheppen van een diensttijd van twaalf maanden. Zou daarin niet een vingerwijzing liggen om dan liever den diensttijd voor allen op twaalf maanden te brengen, desnoods met beperking van het aantal jaren waarin men yoor herhalings oefeningen opkomen moet? Arbeiderscommissiën. In de Vtnloosche Courant bespreekt dr. W. H. Nolens de in het mijnreglement opgenomen instel ling van arbeiderscommissiën, welker taak is wen- schen, bezwaren en klachten betreffende de vei ligheid, tie gezondheid en den arbeid, voor zoover die haar gegrond voorkomen, ter kennis te bren gen van de bestuurders der mijnen. De taak dier commissies is in de Pruisische mijnwet veel ruimer omschreven; maar niets var- hindert, dat na eenige ervaring langzamerhand ook in ons land die taak ruimer wordt gesteld. De bepaling is ook van gewicht, wijl er aan vastgeknoopt kan worden het medetoezicht van de mijnwerkers op de naleving van de voor schriften voor veiligheid, gezondheid en arbeid. Dit medetoezicht is reeds in verschillende staten ingevoerd, en uit de arbeiderscommissiën kan ook in ons land die medewerking van de mijnwerkers op het toezicht groeien. 0f uit de arbeiderscommissiën groeien zal wat er uit groeien kan, zal voor een groot deel af hangen van de mijnwerkers zeiven. Weerbaarheid. Het Stbl. no. 251 bevat een Kon. besluit van van den 24sten September, tot wijziging en aan vulling van de artikelen 6, 8 en 9 van het, bij de Kon. besluiten van 20 December 1886 (Stbl. no. 215) en 3 Maart 1903 {Stbl. no. 81) gewijzigde Kou. besluit van 12 Mei 1867 (Stbl. no. 49), houdende vaststelling van eenige algemeene regelen voor de vereenigingen ten doel hebbende om, door vrijwillige oefening in den wapenhandel en bijzonder in het schieten, 's lands weerbaarheid te bevorderen. Enquête middenstand. Naar aanleiding van het bericht van Het Huis gezindat de minister van landbouw zeer spoe dig zal komen met een wetsontwerp tot instel ling eoner commissie van enquête naar de toe standen in den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, schrijft het N. v. N. „Nader vernemen wij, dat dit wetsontwerp be doelt, de thans bestaande Staatscommissie voor den iiandeld rijvend en en industrieelen midden stand het recht van enquête te verschaffen. De bedoeling komt er dus op neer de werkzaamheden van deze commissie uit te breiden. Reeds onder het ministerie-Kuyper moet de commissie op de ze uitbreiding harer bevoegdheden hebben aan gedrongen, doch eerst thans is ze met de regee- ring op dit punt tot overeenstemming kunnen geraken. Voorgesteld zal worden de bestaande commissie in drie sub-commissies te splitsen, waarvan er een haai' onderzoek zal instellen in het Noorden, een aandere in het midden en de derde in het Zuiden van ons land." Ongevallenrisico. Uit do toelichting bij de begrooting voor Hoofdstuk VII B bleek, zooals werd gemeld, dat, te beginnen met 1 Januari 1907, alle departemen ten de ongevallenrisico zullen overdragen op de Rijksverzekeringsbank, behalve de twee militaire departementen, die op grond van de in vorige jaren cpgegeven redenen den aldaar bestaanden toestand wenschen te bestendigen. Uit een „nota van schrijf- en drukfeilen" blijkt nu, dat het departement van waterstaat eenzelfde gedragslijn wenscht te volgen als de departementen van oorlog en marine. De onderzeesehe torpedoboot. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsont werp omtrent den aankoop van de onderzeesehe torpedoboot, verklaarden sommige leden zich te gen de aanneming, op grond, dat de aanschaffing geen invloed zou uitoefenen op het benoodigde grooter© materieel. Anderen meenden, dat de Staten-Generaal na hun besluit van 1904 verplicht zijn, nu de gel den toe te slaan voor de boot, daar zij gebleken is, goed te voldoen. Gevraagd werd, of men nu voor reparatiën ge heel onafhankelijk is van het buitenland. De ontslagaanvraag van den heer Koster, die de toekomstige beminning van de boot zou in- strueeren, lokte een gedachtenwisseling uit over de mogelijkheid, zich in 'tvervolg de technische bekwaamheden van dergelijke personen meer blij vend te reserveeren. Evenzoo over de vraag, of het al dan niet is geoorloofd, anderen dan vrij willigers voor dezen dienst aan te wijizen. Rijksmiddelen. Tot en met September is een totaal ontvangen van f112,735,041 of 4,700,527 meer dan in het vorig jaar. De opbrengst over de eerste drie kwartalen van dit jaar stellende naast die van gelijk tijdperk van 1905, bljjkt dat dit jaar uitsluitend de successie rechten minder hebben opgebracht en wei het hooge bedrag van f616,000. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Gisteren werden te Leiden otficieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacature mr. W. van der Vlugt), de heeren H. Paul, civiel-ingenieur, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad te Leiden, candidaat van de unie-liberalen en van de vrijzinnig-demo craten jhr. mr. H. Smissaert te 's-Gravenhage, candidaat der oud-liberalen dr. J. Th. de Visser, oud-lid der Kamer, predikant te Amsterdam, candidaat van de anti-revolutionairen, chr.-histori- schen en van de roomsch-katholiekenmr. Mendels te Zaandam, candidaat van de sociaal-democraten. Invoer van spiritualiën. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bet Parlement van het Australische Gemeenï- best ten wetsontwerp is ingediend, onder msir met strekking om te bepalen, dat na 28 Februari 1907 geen in het Gemeenebest ingevoerde spiri tualiën door de douane voor menschelijk gebruik mogen worden afgeleverd, tenzij de douane over tuigd is, dat de spiritualiën belegen zijn, doof opslag in hout, gedurende een tijdperk van niet minder dan twee jaren. Voorts is bij genoemd Parlement een wetsont werp ingediend tot wijziging van den accijns op spiritualiën. Nadere inlichtingen omtrent deze aangelegen heid zijn to verkrijgen bij de afdeeling Nijverheid en Handel van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, in het gebouw van welke afdeeling (Nieuwe Uitleg no. 13) stukken ter zake dienende voor belanghebbenden, gedurende drie weken na heden ter inzage liggen. Stct Postbus-nummers. Bij dienstorder van het hoofdbestuur van Poste rijen en Telegrafie is bepaald, dat stukken, waar van het adres alleen bestaat uit het nummer van een postbus en de aanduiding van de plaats van bestemming, niet als volledig geadresseerd kunnen worden beschouwd. Zulke stukken mogen niet worden neergelegd in de bus, waarvan zjj het nummer dragen. Er wordt aan de bushouders een termijn van drie maanden toegestaan, om maat regelen te nemen, dat de voor hen bestemde stukken volledig worden geadresseerd. Mocht daarna nog correspondentie worden ontvangen, enkel geadresseerd aan het postbus-nummer, dan behoort die als onbestelbaar te worden behandeld. Auto's en rijwielen. De verschillende gemeentebesturen in de Streek wenschen voor al de dorpen tusschen Hoorn en Enkhuizen een verordening vast te stellen tegen het snelle rijden met motorrijtuigen en rijwielen. St. Bonifacius. De heer Sjoerd D. Postma, te Heiligenhaus, Duitscbland, stelt in Ons Noorden voor, om, evenals te Leeuwarden voor »Us Heit", te Dokkum een standbeeld op te richten voor »Us Pastoor", den H. Bonifacius. Hij wijst er op, dat Fulda reeds lang een standbeeld van dien heilige bezit en is bereid 1000 mark (600 gulden) te offeren voor de verwezenlijking van zijn voorstel. Het vaandel der Bossche schutterij. Dinsdag 30 dezer zal, naar da V/ï. Ct. meldt, bij gelegenheid eener wapenschouwing, het konink lijk vaandel der dienstdoende schutterij te 's-Her- togenbosch worden afgepresenteerd, dat in 1830 door wijlen Z K. H. Prins Willem van Oranje, later Koning Willem II, aan haar werd uitgereikt. Aan dien dag zullen feestelijkheden verbonden worden. R. K. Juvenaat in het bisdom Haarlem. Als middel om verband te brengen tusschen de verschillende organisaties gaf mgr. Konings die niet, zooals abusief gemeld is, het welkomstwoord sprak, maar wien het welkom door den voorzitter, pastoor Van Stee, werd toegeroepen aan, het ver eenigen van allen in de H. Familie, waarvan zoo wel patronaatjongens als leden van jongelings- en mannenvereenigingen lid kunnen zjjn, alsmede de openstelling voor de patronaatsleerlingen van de vakscholen der St. Jozefsgezellen-vereenigingen. Rector Stoffels, repliceerend, protesteerde tegen de insinuatie als zou hij de werklieden-vereeni gingen willen tegenwerken. Niets ligt minder in zijne bedoeling. Alleen beweert spr., dat onze jongelingen niet rjjp zijn voor de mannenvereeni gingen en dat daarom een tusschenvereeniging noodzakelijk is. Namens den administrator bracht pastoor Clarjjs vervolgens verslag uit van den toestand van het correspondentieblad Het Patronaat. Het aantal abonnés bedraagt 383. Dank zij den gunstigen financieelen toestand (er is een batig saldo van flO) konden maatregelen ter verbetering worden genomen. Het bestuur stelde voor, op losse blaad jes (als bijlage van Het Patronaatde stellingen, die b(j dat onderricht behandeld worden, beknopt weer te geven en voor de jongens verkrijgbaar te stellen. Na ampele bespreking werd dit bestuurs voorstel ten slotte in stemming gebracht en met 15 tegen 8 stemmen verworpen. Een voorstel van Woerden, inzake het beschik baar stellen van insignes, voor allen ge-chikt en het samenstellen van een patronaatsboekje bevat tende doelmatige gebeden en gezangen, werd na bespreking met 18—3 stemmen (le deel) en 16—5 stemmen (2e deel) verworpen. Wegens de groote verscheidenheid van omstan digheden waaronder de patronaten werken, achtte men het plan niet voor uitvoering vatbaar. Door den weleerw. heer G. Th. van der Meer werd nog de wenschelijkheid bepleit nauwere samenwerking tot stand te brengen tusschen de verschillende patronaten op eenzelfde plaats. Rector Louridtz beval het voorstel ter overweging aan bjj de^commissies, ook nog hierom, omdat het een uitstekend middel is om de leerlingen te controleeren, als zij van de eene parochie naar de andere verhuizen, bjj welke aanbeveling zich de voorzitter aansloot. Tot bestuursleden werd resp. herkozen en geko zen rector Stoffels te Amsterdam en pastoor Van Kessel te Delft. De wenscheljjkheid van een eventueel te beleg gen vergadering van de diocesane organisaties in de bisdommen Haarlem en Utrecht werd uitge sproken. In het geval deze vergadering niet doorgaat, werd Amsterdam opnieuw als vergader plaats aangewezen, waarna de vergadering werd gesloten. Wethouderskeuze. De Raad dezer gemeente heeft in zijne verga dering op heden tot wethouder benoemd den heer J. H. van Westendorp J.Dzn., die de benoeming heeft aangenomen. Volksbadhuis. In de week van 8—14 Oct. 4906 werden genomen 235 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 36 regen 15 regen 139 school kinder a5 ct 23 Deze week is door den schilder Jan Hingman in G. Ode's boekhandel tentoongesteld sBosch" (studie.) Dat komt op hetzelfde uit. De jenever wordt duurder en de suiker goedkooper. Dit heeft iemand volgens de Nijm. Ct. met 'n mond vol Dobbelman's »B. Z. K." de niet onleuke opmer king ontlokt, dat de klare met suiker" dan op denzelfden prjjs kon blijven. Broodkarren. Reeds meermalen heeft het de aandacht der leden van de Gezondheidscom missie te Leiden getrokken, dat aldaar broodkar ren, winkelbakken en andere benoodigdheden, 'n gebruik voor het vervoeren of bewaren van levens middelen, in plaats van met duinwater, met gracht water wojrdgn gereinigd. j In het belang, der openbare gezondheid meent de commissie tegen het gebruik van grachtwater als reinigingsmiddel voor dergelijke doeleinden te moeten waarschuwen. Voorts wil zij er bij voorbaat op wijzen, dat het in hare bedoeling ligt, naam, woonplaats en beroep van personen, die handelen als boven omschreven, bekend te maken, indien deze waar schuwing niet het gewenschte gevolg mocht heb ben. (L. D.) De typhus onder de Huzaren. Van de typhuslijdende huzaren, die in het Militair Hos- pi faal te Amsterdam verpleegd worden, is weer een overleden. Het is de 21-jarige Milicien-hu zaar W. Knoester, van het le eskadron aldaar. Sterke drank. Maandag-nacht is in een lo gement in de Waterstraat te Utrecht een vrouw dood gebleven Men vond haar heden-morgen ge' heel levenloos op haar bed. Vermoedelijk is -"'5 wegens het overmatig gebruik van sterkedrank ge stikt. (U. D.) Een familiedrama. Men meldt ons Draehtstercompagnie, d.d. 13 October: In de onmiddellijke nabijheid van ons dorp onder het behoor van de gemeente Grootegist, is een vrceselijk ongeval gebeurd. Een zoontje van A. B., oud plm. 14 jaren, moest voor zijn vader een boodschap doen aan de zuivelfabriek. Hij bleef wat lang weg, waardoor hij het misnoegen van zijn vader opwekte. Deze nam hem daarover onder handen en diende hem een oorveeg toe. In drift ontstoken wilde hij andermaal zijn zoon te lijf. Deze nam intus schen een hooivork. Zijn vader liep met zijn hoofd daarin, werd in zijn oog getroffen en over leed aan de gevolgen binnen enkele uren. (Lto. Ct.) De lotingsdag te Kampen kenmerkte zich eergisteren door een groote rumoerigheid, waartoe ook de marktdag wel het zijne zal heb ben bijgedragen. Gewoonlijk moeten dan de jon gelingen van het instr.-ba,t. het ontgelden door plagen en sarren. Van een paar korporaals van het instr.-batal jon, langen tijd op de Oudestraat door boeren jongens getreiterd, trok een hunner de sabel gaf zekeren A v. d. W. uit Brunnepe daarmee een geducliten houw op het hoofd, die zoo aankwam, dat v. d. W. bij den apotheker, den heer Trai ling, moest worden binnengedragen. Nadat hij door een 3-tal doctoren verbonden was, werd hij per brancard van het militaire hospitaal naar zijjn woning vervoerd. Inliraak. Verloden Donderdag is er ingebro ken in de Christelijk Geref. kerk C te Arnhem, waarbij gestolen werd een leeg geldkistje en een zilveren schenkkan voor het avondmaal, terwijl de efferbus geleegd werd. Het leege geldkistje werd reeds dadelijk in Klarendal teruggevonden. De schenkkan bleek nu bij een opkooper verkocht te zijn, tengevolge waaxvan het mogelijk is ge worden den vermoedelijken dader, H. V., op te sporen en te arresteeren Een luchtballon. Omstreeks vijf uur eer- gistermiddag is er op een stuk weiland nabij Laag-Keppel een luchtballon neergedaald, waarin twee Belgische officieren zaten. De luchtreizigers waren om twee uur te Ant werpen opgestegen. Gemeentebestuur en c i r c u s-d i r e c- tcur. Uit St. Oedenrode wordt aan het DgM- v. Nbr. gemeld Tusschen het gemeentebestuur alhier en den heer Roberti, eigenaar van een circus, is een rechtsgeding aanhangig. Genoemd circus-Roberti wilde alhier gedurende de kermisdagen voorstellingen geven. Burgerwees ter en wethouders gaven geen verlof. Niettegem staande dit verbod om te spelen, plaatste Roberti zijne tenten op particulier terrein. In eene spoed' eisehende vergadering van den raad, door B. en W. belegd, werd besloten den verderen opbouW te beletten, en de politie het reeds gebouwde le doen afbreken. Onze gemeentepolitie was daar toe niet hij machte. Rijkspolitie werd gereqm* reerdvier marechaussees, twee rijks- en idem zooveel gemeenteveldwachters begonnen de tent af te breken, onder de heftigste protesten van het personeel van den circus. Een dame, de be* kende paardrijdster Amanda, moest in hechtemS genomen worden, zóó ging ze te keer. Deze zaak zal nog een staartje hebben. E"'1" den, èn gemeentebestuur èn Roberti, meenen hun recht te zijn. De rechtbank zal in deze be" slissen. E en dorstig edienstbode. Door den b-?6 II. te Breda is bij de politie aangifte gedaan da Anna II. M„. die een dag of tien bjj hem 1,1 dienst was, uit den kelder een 20-tal flesscbe'1 wijn en „oude klare" heeft ontvreemd en lee^ gedronken. Dooi- verbreking van een lat van het hek waar achter do fk-sschen in den kelder geborgen ware-a heeft zij de flesschen weten te bemachtigen. De op drank beluste dienstbode is aangek^ den en ter beschikking van de justitie geste (D v. N -l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2