Bianonland, Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. goeng" los te iaten en zich verder neer te leggen bij bet amendement-Tydeman. De heer Bos meent, dat na de toelichting, de Kamer de motie kan aannemen en ook het wets ontwerp, zij 't met eenige wijzigingen. De heer Talm a geeft den minister in over- j weging, het oRtwerp terug te nemen. De minister bljjtt zich tegen de motie ver zetten. De motie wordt daarop verworpen met 64 tegen 20 stemmen. Aangevangen wordt daarna met de behandeling van het eenige artikelkredietpost van f 500.000 De heer Tydeman licht een drietal amen dementen toe, met de strekking om den post voor memorie uit te trekken en te spreken van ontei gening van particuliere landerijen bewesten de Tjimanoek. Spieker wgst er op dat ook, al spreekt de Regeering nu niet meer van terugkoop maar van j terugbrenging, er duidelijk in het ontwerp moet staan «onteigening". De heer van Deventer verklaart zich tegen j de amendementen van den heer Tydeman, die de zaak op de lange baan zou schuiven. Hij stelde twee amendementen voor: lo. om in het eenig artikel te lezen in plaats van terugkoop, «terugbrenging", en 2o. om in plaats van f 500.000 toe te staan 1499.999.99, waardoor hg wil uitge maakt zien dat de Kamer aankoop van «Nang- goeng" niet wenscht. De heer van VIij men verklaart zich tegen alle amendementen. Hij wil den minister een proef toestaan. De heer Bos verdedigt de amendementen-van Deventer. Deze sluiten aankoop niet uit, die vaak veel goedkooper is dan onteigening, welke de beer I Tydeman uitsluitend wil; hetgeen de heer Troelstra ontkent, maar de heer IJzerman volhoudt. De heer van Idsinga heeft een wettelijk bezwaar tegen het amendement-Tydeman. De beslissing inzake onteigening berust niet bij de Kamer, maar bij den Gouverneur generaal, in over leg met den Raad van Indië. De minister sluit zich bij die opmerking aan, en bestrijdt voorts de amendementen. Hij zal spoed maken met een plan van onteigening, maar moet inmiddels de gelegenheid hebben aan te koopen, om op een klein gebied ervaring op te doen inzake bestuursinrichting, politie enz. Na nog eenig debat komen de amendementen in stemming. Die van den heer Tydeman worden verworpen, met 5't tegen 31 en 4b tegen 31 stem men. Het amendement-van Deventer (geen aankoop van «Nanggoeng") wordt mede verworpen met 49 tegen 37 stemmen. Het tweede amendement-van Deventer (te lezen terugbrenging) wordt overge nomen door den minister. Het wetsontwerp wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 51 tegen 34 stemmen. Tegende heeren Ketelaar, Van Foreest, Nol- ting, Van Bylandt, Blooker, Van Styrum, Troel stra, Van den Berh van Heemstede, Treub, Pas- stoors, Schokking, Van Alphen, Van Kol, Van der Borch, Van Vliet, Van Wijnbergen, Heemskerk, Regout, Drucker, Tydeman, Van Twist, Plate, Van Nispen, Duynstee, Marchant, Van Wassenaar, Van Idsinga, Van de Velde, Schaper, Hugenholtz, Tak, Ter Laan, Beckers, De Ram, Van Dedem, Kooien, Van Sasse van Ysselt, Van Karnebeek, Van Vuu- ren, Van der Zwaag, Aalberse, Bolsius, Jansen (Maastricht), Okma, Arts, Ruysch, De Beaufort, Van Deventer, Van Veen, Talma en Smidt. Na goedkeuring van eenige verslagen komt .aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Brieve n-p o s t e r ij (bijeenvoeging van postkringen, om één port te krijgen in één gemeente). In antwoord aan de heeren Tak en Smeenge deelt de minister mee, dat de bedoeling is, alleen twee kringen tot één kring bijeen te voegen, wan neer zij aan elkander gebouwd zijnin het geval alzoo, dat het bebouwde kommen geldt. Verlaging van het port van briefkaarten in lokaal verkeer wordt overwogen. De beraadslagingen worden gesloten. Op art. 1 verdedigt de heer van Styrum een amendement, om de beslissing van een bijeen voeging van twee kringen uisluitend aan den minister te laten, en niet aan een ambtenaar, zelfs niet aan den directeur-generaal. De heer Tak stelt voor om het port voor brief kaarten in lokaal verkeer te brengen op 1£ cent. Hij trekt dit amendement echter in, na de ver klaring van den minister, dat de zaak spoedig bij voorstellen tot wijziging van de Postwet aan de orde kan komen. Over het amendement-van Styrum laat de minister de beslissing aan de Kamer, die het zonder stemming aanneemt. Het wetsontwerp wordt daarna eveneens zonder stemming aangenomen. Spoorwegen in denHaarlemmermeer. Aan de orde is daarna de behandeling van het wetsontwerp tot toekening van een renteloos voor schot ten behoeve van den aanleg van spoorwegen in den Haarlemmermer. De heer Tak bepleit den aanleg van de lijnen van Staatswege, en oproeping van de gegadigden voor de exploitatie. De heer Treub is het in hoofdzaak eens met den vorigen spreker en betreurt de stelselloosheid der Regeering bij de lokaal-spoorwegen. De heer Thomson koestert bezwaar (met h t oog op de defensie) tegen tegen dit wetsontweip. Hg geeft in overweging net lijntje benoordtn Vgfnuizen achter de stelling van Amsterdam m te laten loopen. De heer P a t jj n zag in dit voorstel slechts een subsidie, om een rgk deel van Zuid-Holland uit zijn isolement op te heflen. De heeren van W i c h e m, L e 1 y, E 1 a n d en Duymaer van Twist verklaren zich ten gunste van het wetsontwerp. Heden, Vrijdag, voortzetting. Nadere bepalingen omtrent den accijns op liet gedistilleerd. Blijkens de Memorie van Antwoord erkent do minister van financiën, dat de bevoegdheid, die tot fnuiking van de zoogenaamde kortingfraude aan de administratie wordt toegedacht, niet gering is, doch hij meent, dat hier inderdaad toepassing verdient de spreuk: nux grands maux les grands remèdes. Het denkbeeldalgeheele afschaffing der kortingen is in de eerste plaats ter sprake ge komen, doch moest vcor het oogenblik blijven rusten, omdat zich eenerzijds bezwaren vertoon den, die niet dadelijk bevredigend waren op te lossen, anderzijds moest worden rekening gehou den met de bij de zaak betrokken belangen. Er was dos een daad noodig, die terstond ingreep. De minister treedt vervolgens in eene bestr'jr ding der aangewende bedenkingen. Tegen de door sommige leden in art. 1 ge- wenschte beperking heeft hij geen overwegend bezwaar. Het artikel is in dier voege gewijzigd, dat de ontzegging van het genot van korting voor een tijdvak van vijf jaar geschiedt. Tevens is bepaald, dat de vereischte waarschuwing na zekeren tijd bare kracht verliest, hetgeen mede als eene verbetering in het belang van den ac- cijnsplichtïge zal worden erkend. Offlcieele berichten. Bij Kon. besluit van 17 dezer is, met ingang van 1 November, benoemd tot burgemeester der gemeente Moordrecht, J. J. Snel, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Berkenwoude. Bij Kon. besluit van 17 dezer is aan H. J. Kronenburg, burgemeester der gemeente IJssel- stein, toestemming verleend om tot 1 November 1907 te Julpnaas te wonen. Tegenspraak. Naar De Ned. verneemt, mist het bericht van Hei Huisgezin, als zou de heer Van Idsinga voor nemens zijn bij de begrooting van Oorlog een scherpe rede tegen den minister te houden, allen grond. Er moet hier, zegt hét blad, fantasie of peisoonsverwisseling in het spel zijn. Spreekplaats Tweede Kamer. Omtrent de nieuwe spreekplaats in de vergader zaal der Tweede Kamer meldt men uit Den Haag nog het volgende: De bedoeling is, de spreekplaats te doen aan sluiten aan de estrade, waar het bureau der Ka mer zetelt, in den vorm van een verlenging van het uiteinde der tafel, waaraan de griffier heeft plaats genomen, 't Wordt dus meer een spreek- tafel en daarop zal een lezenaar gesteld worden. Teneinde de voor deze inrichting vereischte ruimte te verkrijgen, zal het vermoedelijk noodig zijn, de voorste ledenbank, het dichtst bij het bureau gelegen, weg te nemen. Het voornemen is de nieuwe spreekplaats bij de terugkomst der Kamer in November en tijdens de begrootingsdebatten in gebruik te stellen, ten einde na te gaan of zij zal voldoen. Rijksproefstation van bouwmaterialen. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijver heid betuigt in een adres aan den minister van landbouw, nijverheid en handel zijn instemming met een adres aan den minister van de Vereeni ging van Nederl. Kalkzandsteenfabrikanten te Hil- legom, voor zoover daarin wordt aangedrongen op een rijksproefstation van bouwmaterialen, als het eenige afdoende middel om in kwesties als thans over den zandsteen gerezen, een uitspraak te doen. Zoowel algemeen belang als dat der betrokken industrie zullen, naar het oordeel van het hoofdbestuur, daardoor worden gebaat. Voorkoming van zeerampen. Naar Het Vad. verneemt, hebben tot dusver slechts enkele readers van de gelegenheid gebruik gemaakt, om hun schepen van Rijkswege te laten keuren ingevolge het onlangs uitgegeven Kon. besluit, als voorlocpige regeling in afwachting van een wet te dier zake. Yan Scheveningen heeft geen der reeders zich nog aangemeld. Als dit zoo doorgaat, zegt Het Vad., zal het „particulier initiatief" het zichzelf hebben te wij ten zoo van Overheidswege met straffen „dwang" zal worden ingegrepen. traal Bureau voorbereid. Er werden genomen 4755 kaarten het aantal bezoekers was ongeveer 2000 (doordat op éen weekkaart soms 2 a 3 ver schillende personen kwamen. Gemiddeld was elke les bezocht door 298 personen. Door middel van het Centraal Bureau traden 65 sprekers op. Het Centraal Bureau is op dit oogenblik aldus samengesteldde algemeene secretaris, tevens directeur van het Centraal Bureau, 2 ambtenaren, 2 klerken, 3 volontairs en 3 volontricesde volon tairs komen enkele uren per week, terwijl de volontrices voor het Bureau thuis aan de knipsel collectie en hetschrgven van adressen werkzaam zgn. Het Centraal Bureau zelf telt thans 610 besche m- heeren en donateurs tot een gezamenlijk bedrag van f 1394.70, terwijl er dit jaar in gitten ineens ontvangen werd een som van f 1154.515 (hieronder een gift van 1000). Het tekort, voor 1906 op f5200 begroot, zal door op de uitgaven zooveel mogelijk te bezuinigen en door het grooter aantal beschermheeren en donateurs, naar thans wel met zekerheid kan worden medegedeeld, in werkelijkheid de f 2000 niet overschrijden. Geen winkelsluiting. In de gisteren, Donderdagnamiddag, gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leiden was nog ingekomen o.a. eetn adres van A D. Hakkenberg en 27 andere winkeliers, verzoekende den Raad, niet ovei te gaan tot vaststelling van eene verordening op de winkelsluiting, maar in dezen de volle vrijheid der ingezetenen te blijven handhaven. Ongelukken. Te Avereest is een machinist van de stoom- dorsch- en stroopersmachine, die gister voor de eerste maal werkte, met zijn linkerhand tusschen de machine beklemd geraakt. Zijn hand werk ge heel afgeklemd. Nadat hem eerst door een dokter hulp was verleend, is hij later ter verdere behan deling naar Groningen vervoerd. In de stoom-tegelfabriek van den heer Telen- ga, gelegen onder Almenum, geraakte gister de werkman J. Outhuyse met den linkerarm in de machine, waardoor dat lichaamsdeel werd afge rukt. Den ongelukkige werd in het Verplegings- gesticht te Harlingeu de eerste hulp verleend. Mej- S. te Zaltbommel, die veel misbruik maakte van sterken drank, had bij vergissing uit een flesch met wijnessence gedronken, met het gevolg, dat zij na een smartelijk lijden van eenige uren is overleden. Het 11-jarig zoontje van J. v. N„ uit De venter, viel eergisteren op den Enschedeschen weg te Haaksbergen van een wagen, waarvooi een hollend paard liep. De knaap geraakte eronder en werd zóó aan het hoofd gewond, dat hij eenige uren later overleed. Spool's Vocaal-ensemble. Spoel's Vocaal-ensemble zal Woensdag-avond in de Groote kerk alhier een uitvoering geven. Als solisten zullen optreden mej. Marie Haag mans (sopr.), Jan v. Rijsselberg (tenor) en H. Smalbroek (viool). Gister legden de heer J. B o e k h o 11 en mej. S, E. Bras van hier, te Rotterdam met gunstig geVolg het examen Vrije en ordeoefeningen der gymnastiek af. 'i J. H. Gonlag, wonende Rott. dijk 196, steller op de glasfabriek de Schie, had, bezig zijnde met het maken van flesschen, het ongeluk een brandwond aan zijn linkerhand te krijgen, door het beetnemen van een warm voorwerp. Vrijz.-dem. gemeenteraadsleden. De heeren mr. S. J. L. van Aalten Jr., te Rotterdam, M. H. G. T. Fiedeldy Dop, te Am sterdam, P. J. W van Hassel, te Utrecht, en J. Zijlstra Hzn., te Zwolle, hebben de hun bekende gemeenteraadsleden van vrijzinnig-democratische richting opgeroepen tot een vergadering op Zon dag 4 November te Utrecht, ten einde op te rich ten een vereeniging van vrijzinnig-democratische gemeenteraadsleden in Nederland. Kath. Soc. Actie. Op 16 October was het éen jaar geleden, dat het Centraal Bureau van de K. S. A. te Leiden werd geopend. Wat in dit éene jaar verricht, werd kunnen eenige cijfers duidelijk maken. In dit jaar werden ontvangen 3811 brieven en verzonden 1946 brieven. Van de vlugschriften en vliegende blaadjes werd het respectabele aantal van 433715 exemplaren verspreid. Bovendien ontvangen 4350 personen geregeld de tweemaal 's maands verschijnende Mededeelingen. In dit eerste jaar werden aan het Centraal Bureau 377 adviezen gevraagd en 73 bibliogra- frische inlichtingen. Bij deze adviezen waren soms opstellen van 10 a 15 bladzijden folio machineschrift. De eerste Sociale Week werd door het Cen- Woensdag had J. H. Woltin g, wo- nende Djjkstr, 71 te R'dam, fundeeringwerker, op het terrein van de firma Landman Co. aan den Havendjjk, toen hjj aan het maken van hellingen was, het ongeluk met een hamer een slag op een zjjner handen te krijgen, waardoor h\j deze ver wondde. De kiezerslijst voor heden vande Kamer van Koophandel en Fabrieken door B. en W. dezer gemeente voor dit jaar vastgesteld, bevat de namen van 230 kiezers. Door B. en W. deze gemeente is be- loten de gisteren gehouden aanbesteding voor het afbreken der molens en huisjes niet te gunnen. UIT VLAARDINGEN. De politie heeft de hand gelegd op den stuurman en 2 matrozen van het loggerschip VL 114 Jette, van de reeder jj A. van Daelen, ver dacht van diefstal van 8 tonnen haring, toebe- hoorende aan de reederjj. De verdachten zjjn aange houden, de haring is in beslag genomen. Wethouderskeuze. Bouwveror dening. Gemeentebedrijven. Gemeentegrond. De aanhouder wint. Dat heeft de liberale partij in den Raad bg deze wethouderskeuze alleszins ondervonden. Bij de herhaalde keuzen heeft zij steeds den man gehandhaafd, dien zij van meet af voor den wethouderszetel bestemd had, en zij heeft hem eindelijk gekozen gezien op eene wijze die wel niet. eervol mag genoemd worden, maar toch de discipline in hare partij genoeg aantoon*. Hij blijkt ten slotte ook nog enkele stemmen der meerderheid te hebben gewonnen. De heer Van Westendorp heeft de benoeming aanvaard met een eigenaardige rede, die ook voor het nageslacht de omstandigheden waaronder zijne benoeming geschied is, duidelijk in 't licht stelt. Zonneklaar blijkt daaruit dat de anti-liberale mper- derheid niet de verantwoordelijkheid voor zijne benoeming heeft willen dragen. De toezegging dat hij zonder aanzien des persoons werkzaam za' zijn als vertegenwoordiger der geheele burgerij en hoopt ook het vertrouwen te zullen verwerven van degenen van wie hij het nu mist, zal wel licht velen een weinig gerust gesteld hebben, die meenden dat hij in zijne denkbeelden a 1 te geavan ceerd is Overigens moet erkend Worden, dat de liberale partij den bekwaamste uit haar midden voor het opengevallen ambt gekozen heeft, den man, die, afgezien van zijne denkbeelden, 't meest geschikt moest worden geacht den vacanten wet* houdersstoel in te nemen. Moge hij werkelijk aller vei trouwen winnen Ook de Burgemeester heeft bij de installatie van den nieuwen wethouder een eigenaardige rade gehouden. Herhalend wat hij bij de aanvaarding van zijn ambt gezegd heeft, getuigde hij, dat de Schiedamsche belangen steeds bij hem zullen voor gaan en hij (er wille dier belangen 'zich, zoo noodig, aan de vervulling van een andere taak zal ontrek ken Mogen wij daaruit afleiden, dat dr. Brants als Kamerlid ontslag zal nemen, a,lsi 't blijkt, dat dit ori- vereenigbaa; is met het ambt van een burgemeester van Schiedam, die zich in dezen moeilijken tijd geheel aan zijn ambt wil geven en niet geleid wil worden, maar zelf leiden wil Na afloop der wethouderskeuze kwam in be handeling de wijziging der Bouwverordening, waarop <le verbouwing van het Liduina-gesticht wacht en werd hier de beslissing genomen, die door allen werd verbeid. Bij het verleenen van de vrijstelling in de laatste alinea van gewijzigd art. 97 bedoeld, zal dus nu de verbouwing voort gang kunnen Lebben. Toen deze wijziging dus was vastgesteld, was weder aan de orde de regeling van de geldelijke verhouding van de gemeente-gasfabriek en drink- v aterleiding tot de gemeente, een dankbaar onder werp van bespreking waaraan de Raad steeds geruimen tijd pleegt te wijden en ook nu weder een paar uren zoek bracht. Allereerst werd her stemd over de gewichtige kwestie, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten: de uit- kecring van het winstbedrag aan de gemeente als fixum bepaald of gebaseerd op de begrooting der fabrieken. De Raad heeft in laats tbedoelden zin lieslist en daarbij blijk gegeven van zijn em- stigen wil den toestand bij de gemeente-bedrijven zuiver te houden. Verder was 't vooral het vraagstuk der tan tièmes dal tot uitvoerige discussie overvloedige stof gaf. De voor- en tegenstanders van het stelsel om den Directeur en het overige personeel der fabrieken in de gemaakte winst te doen deelen, hebben daarbij hunne meening en de argumenten die daarvoor pleitten behoorlijk uiteengezet. Dui delijk zijn in het licht gesteld de bezwaren die tegen dut stelsel wegen en de voordeelen die 't Voor de gemeente en hare ambtenaren oplevert. De Raad beeft zich ten slotte met het nieuwere denkbeeld veieenigd en daarmede den weg inge slagen dien in onzentijd steeds meer gevolgd wordt. Door de werklieden als deelgenooten in de onderneming te maken tracht men het gemeen schapsgevoel te versterken en den strijd tusscheu kapitaal en arbeid in samenwerking te doen ver- keexen. In verband met deze kwestie stond het vraag stuk der buitengewone reserve; immers nu was uitgemaakt dat 25 o]o van de overwinst zou wor den uitgekeerd aan Directeur en werklieden, kon men de resleerende 75 °/o voor buitengewone reserve bestemmen. Ook hier hebben voor- en tegenstanders dier reserve hunne meening ronl uit gezegd, 't Verheugt ons dat eerstbedoelden het veld hebben behouden. Die overwinst behoort toch noch in de gemeentekas te vloeien noch tot versterking van het afschrijvingsfonds te dienen, maar dient behouden te blijven voor het doel' waarvoor zij klaarblijkelijk bestemd is als buiten gewone icseive voor buitengewone gevallen, men denke slechts aan de onvermijdelijke versterking van onze waterleiding en de oprichting eenel elcctnsche centrale, die alleen de gemeente zal moeten stichten. Eigenlijk moest bij de gemeente-bedrijven van geen winst of overwinst sprake zijn en moest de gemeente wettelijk hare producten tot, den kos- tenden prijs aan de ingezetenen leveren. Maar waar wc nu eenmaal in dat euvel vervallen zijn geven wij aan deze wijze van belasting-heffing, die niet zoo ingrijpt in de bijzondere aangelegen heden der ingezetenen, de voorkeur boven elk ander belastingstelsel. Laten wij onze vermomde, gemeente-belasting nog maar behouden! En ten slotte duikte nog de oude erfpacht kwestie weer op. Bij de beschikking over den grand aan de nieuw ontworpen straten aan do Warande, welke zoowel in koop als in erfpacht waren gevraagd deed zij zich weer kennen. Hoewel de erfpachisaanvrager zich had teruggetrokken, daar hij niet op de oude voorwaarden wilde in gaan, kwam zij toch weer aan de orde, toen toch een principieele beslissing over verkoop erfpacht eerst werd gewenacht. De zeer gedefitr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2