Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Gevraagde Arbeidskrachten. Grof- en machine-bankwerkers. Grof- en machine-bankwerkers (halfwas). Kunstsmeden Timmerlieden (halfwas). Schoenmakersjongens Schoenmakersknecht of (halfwas). Schoon maakster. Mandenmaker. Loopjongen Bakkersleerling. Slagersjongen. Krullen jongen. Aangeboden Arbeidskrachten. Drukkers. Letterzetter. Boekbinder. Tuinman Stoker-machinist. Koperslager. Bankwerker. Pakhuisknechts Gistwer- kers. Molenaar. - Mouter. Personen voor lichte werkzaamheden. Timmerman —Schoon maakster. Wasschen aan huis gevraagd. Dienstbode. Kindermeisjes. Dagmeisje. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: roeiriem., stuk ijzeren ketting, meisjesschort. Te bevragen aan de volgende adressen: blouse, bij de Vries, Putterhoeksche straat 27zilveren armband, bij v. d. Hoek, Touwbaan 54; kinder- schoenlie, bij Ecbeukman, Stationstraat 303; paar heeren handschoenen, bij: v. Pinxteren, Dam 7 paar bottines, bij v. d. Kraan, Broersveld 135; rozenkrans in étui, bij Wed. Broekman, Westvest 149; kin-lerkraag, bij Vermaat, Stationstraat 48; gehaakt wit schort, wed. N. de Haas, Ged. Broers- vest 48; gouden damesring, A. B. Collignon, Korte Achterweg 8. examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek afgelegd. In den Boschpolder is thans een aanvang gemaakt met het aanleggen van straten. De grond wordt in zandbakken van de Maaszijde aangevoerd en over rails met zandtreinen naar de plaats van bestemming gebracht. Het uitgestrekte terrein van de Maatschfj Boschpolder, dat reeds eenige jaren renteloos lag, zal nu dus spoedig een ander aanzien verkrijgen. Dc gister gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Bouwgrond- Mpij. Bi scbpoldei heeft het voorstel tot statuten wijziging goedgekeurd. Deze statutenwijziging betrof een verandering in Jc- winstverdeeling, zonder dat echter daardoor eenige wijziging wordt gebracht in het voor aan deelhouders bestemde gedeelte der winst. Heden-middag is de 67-jarige spoe- lingventer C. van Zwet, wonende aan den Rotterdamschen weg te Delft, op zijn -spoeling- schouw in de Noordvestgracht alhier zoodanig gevallen met de spoelingpomp dat bij een ernstige hersenschudding bekwam. Onder de overbrenging per brancard naar het ziekenhuis is hij overleden. Door den aanhoud enden vleesch- nood in Duitschland is de invoer van wild uit ons land dit jaar veel grooter dan vroeger en vinden onze poeliers daar een groot gebied van afzet voor sommige soorten. Friesche poe liers zenden geregeld naar Hamburg, Bremen, Essen, Elberfeld, Dusseldorf, Keulen enz, Vooral zdjln het vette ganzen, eenden en kippen, en dan hoe vetter hoe liever! Een en ander wordt flink betaald, wat voor de poeliers des te voordeeliger is, omdat dit vette wild minder in den smaak valt van de afnemers in België, Frankrijk en ons eigen land en daarom vaak een schadepostje voor de poeliers wordt. Een nieuw winkelhuis. De verbouwing van het pand Hoogstraat, hoek Afrol, die sedert zoolang de aandacht trok, is thans ten einde gebracht. Het oude gedoetje met zijn typische zijvensters, is verdwenen, en heeft plaats gemaakt voor een modern winkelhuis in het rond gebouwd, dat bjj het oploopen der Hoog straat bijzonder de aandacht trekt. De heeren W. A. Hoek en T. E. J. Kramers, resp. voor het buiten- en binnenwerk, bouwden hier in den tijd van ruim drie maanden een winkelbuis in modernen stfji, dat alle eischen des tjjds ruim voldoet. Het pand bestaat uit een sousterrain met winkel gelijkvloers en daarboven een magazijn en onder de kap een bergplaats en is dus geheel bestemd nor de zaak in lederwaren, reiskoffers en reis artikelen, die er door de firma H. Adams zal ge dreven worden. Trekt 't reeds uiterlijk de aan dacht door den (raaien sijjl, met aanwending van verschillende steensoorten, innerlijk geelt 't een beeld van netheid en soliditeit, dat den bezoeker weldadig aandoet. Winkel- en uitstalkasten, de sierlijke toonbank met kunstmarmeren blad (bout graniet), alles is in eikenhout betimmerd. Langs de jjzeren trappen kan het publiek zich ook naar de bovenverdiepingen begeven, waar wjj evenals in het benedenhuis reeds tal van artikelen zagen, die menigeen tot koopen zouden verlokken. Of door deze nieuwe winkelzaak een leemte zal worden aangevuld, durven wij niet te beslissen. Maar dat velen zich tot koopen in deze nette zaak zullen laten verleiden, meenen wij wel te mogen voorspellen. Als het Schiedamsche publiek slechts in deze zaak koopt wat 't zich veelal elders pleegt aan te schaffen, zal ze kunnen bestaan zonder andere winkels in gelijksoortige artikelen afbreuk te doen. Zjj haar door het weldenkend publiek een goed debiet verzekerd 1 Moordaanslag. Men schrijft aan ie Pr. Gr. Cl. uit Delfzijl dd. 18 Oct. De kermisvreugde werd alhier heden-avond pl. m. 9 uur op eene vreeselijke wijze verstoor 1. In de Marktstraat ontstond eene schermutse ling iusschen een 2tal jongelieden, die, hetzij uit brooddronkenheid, hetzij tengevolge het meer of minder misbruik van sterkedrank handgemeen werden. A. P. Rozeboom, kleermaker alhier, werd hier bij: door zekeren H. S., melkknecht te Farmsum, met ©en mes verschrikkelijk toegetakeld. Hij be kwam een zeer ernstige wonde in den onderbuik, terwijl hem bovendien nog een 2tal steken in de been en werden toegebracht. Tengevolge van het vele bloedverlies werd de getrolfene spoedig bewusteloos en moest hij' op den weg naar huis in een schoenwinkel aan dj Landstraat worden binnengedragen, waar door den heer G Oosterhuis, arts alhier, die spoedig aanwezig was, het eerste verband werd gelegd. Hierna werd hij per draagbaar naar zijne woning getransporteerd. De dader, die onmiddellijk door een 2tal marj- chaussees van Appingedam, welke in de nabijheid surveilleerden., werd gevat, moet reeds hebben bekend. Deze jongeman, die de volgende week moet l'.len, is in verzekerde bewaring gesteld en zal morgen voor den heer officier van justitie te Groningen worden gebracht. De toestand van den getroffene schijnt beden- D e bO'©ren s treek te K p e nick. De Ham- hurgsche politie meent den valschen kapitein van Köpenick uit de van hem gegeven beschrijving te hei kennen. Volgens haar, is het een zekere Adolf Milner, aangaande wien zij een lijvig zon- denregister bezit. Zijn vader is een Duitsch han delsman, maar hijzelf is-in Amerika geboren wat veel zou verklaren! Kort geleden heeft een onbekende te Hannover een uniform van officier van de garde laten ma ken, en het uiterlijk van dien man zou eveneens aan de beschrijving die men van den valschen kapitein geeft, beantwoorden. Men weet dat de Berlijnsche volksluim zich dadelijk van „den staatsgreep van Köpenick" mees ter heeft gemaakt. Zoo kan men een reeks van vier prentbriefkaarten met verzen koopen, waarin do geschiedenis wordt verteld. Het laatste couplet luidt: „Ilauplmann Krummbein" geht nun ab, Jumheida etc,, Hat das Geld ja, nicht zu knappl Jumhejda etc. Ja, gcklappt hat das enorm, Das macht nur die Uniform 1 Jumheidi, heida. In iiet Metropoltheater werden reeds Woensdag avond een aantal soldaten ten tooneele gevoerd, die op idles wat hun kapitein hun beval, ja knikten. Achteraf vindt men het niet verwonderlijk dat Köpenick hel tooneel van het schelmstuk is g- wools. Het is daar al lang niet pluis. De gevan genis ligt daar in de Freiheitsstrasse, het ziekenhuis in de Kirchhofsstrasse, en de direc teur dit, aan het hoofd van die inrichting staat, heet Tod. De kleinste kapper daar voert den naam van Langer. Maar er is meer: de bouwmeester heeft inder tijd met profetischen geest boven elk venster van het raadhuis een lachend masker aangebracht. De Küptnickers vinden dat daar nu weenende maskers voor in de plaats dienen te komen. En niet de minst grappige omstandigheid in het avontuur is dat de zoo deerlijke verschakte burgemeester Langerhans, die blijk gaf, de wet zoo slecht te kennen, doctor in de rechten is. Risum teneatis. Naar de Beschrijving in de Engelsche bladen te oordeelen, is het een indrukwekkende gebeurte nis geweest toon de kanonnen van het monster- schip gistmon beproefd werden. Eerst werden de 12-ponder?. het kleinste slag, afgeschoten, die dienen voor het afslaan van torpedo-aanvallea. Daarna werd verder in het Kanaal elk van de zware kanonnen afzonderlijk afgevuurd, vervol gens de twee- paren kanonnen in de barbettes; en einde)vc kwam de zwaarste proef: het gelijktij dig afschieten aan de langszijde van de acht zware kanonnen van 12 duim, de grootste die ooit aan boord van een oorlogsschip zijn opge steld. In elk kanon werd een volle lading van 2C5 pond cordiet en een granaat van 850 pon! gobidcht. De schok was geweldig, maar het groo- te schip doorstond hem goed en zonder schade aan zijn romp te krijgen. Hier en daar werd wit lich ijzerwerk ontzet en brak het glas van som mige patrijspoorten, maar dit was te verwachten. Een van de opperofficieren zeide later dat het scbip zich verwonderlijk goed had gehouden en dat het afschieten van de acht groote kanonnen aan de langszijde het slechts zacht had doen schommelen Om een denkbeeld te geven van de doorslaan de kracht van de daarmee afgeschoten projectie len: bij den mond van het stuk gaan zij door 51 Eng. duim ijzer heen, en op een afstand van 5400 M. doorboren zij nog een 14-duims pantser- plaat van Krupp. Dat de stoot bij het afschieten bet schip niet meer kwaad doet, is goeddeels te danken aan den langen loop van den vuur mond die eer, heel eind buiten het schip uit- stee.it. Tooneelwedstrijd. \Vij herinneren er den liefhebbers van tooneel- voorstellingen aan, dat morgen (Zondag) in het Bondsgebouw de reeks van tooneelvoorstellingea ter gelegenheid van Alberdingkh Thym's jubilee- woöstnjd een aanvang nemen. Wijl het te voorzien is, da,t er voor deze too- neelvoorstellingen grooten toeloop zal zijn ze zfjin voor iedereen toegankelijk is het geraden intijds plaatskaarten te nemen. Door gebruik te maken van de plaatsbespreking, welke morgen middag van 12—2 ure in het Bondsgebouw wordt gehouden, zal men zeker in het verkrijgen van goede zitplaatsen naar wensch. slagen. De Directeur van „Schiedam Voor uit" deelt ons mede, dat in het pand Bakkers straat 19, wordt gevestigd de Torgamentvloeren- faluiek en xurkmaalderij van de N. V. „de Lek streek" thans te Rotterdam. Nader schrijft men: R. die eergister-avond zoo hoogst gevaarlijk door messteken werd verwond, is gisteren-nacht pl. m. 12 uur reeds in zijne woning tengevolge het vele bloedverlies overleden. De verslagene, een jongeling van pl. m. 21 jaren oud, staat gunstig bekend. i De mooidenaar schijnt het geval nog al tami- lijk kalm op te nemen. Een breedvoerig verhoor had gisteren-morgen plaats iu hit gemeentehuis. Voor nader onderzoek arriveerden hier gisteren pl m. 11 uur de heer subst. officier van justitie, de rechter-commissaris en de kapitein der Kon. marechaussee. Voor het gemeentehuis verdrong zich den gebeden morgen een groote drom men- schen. Het lijk wordt naar het gemeentehuis vervoerd. Bij de tioor den architect Tonnaer gehouden publieke aanbesteding der uitbreiding va,n het St. Liduina-Gesticht voor rekening van den Biz. Raad der Vereeniging v. d. H. Vine, v. Paulo aihier, is het werk gegund aan den heer Van Uden. te Loosduinen voor f34,580.—. De Bend van Orde van personeel in dienst der H. IJ. S. M. wil trachten ook te dezer stede eene afdeeling op te richten. Daartoe zal Woensdag '24 October, 's avonds 8 ure, in het Verkooplokaal alhier eene vergadering worden gehouden. De heer C. J. van den Bos heeft gister te Rotterdam met gunstig gevolg het Het mes. Toen een sjouwer te Deventer fhui kwam, kroeg hij met zijn vrouw ruzie over het eten. De twist liep zóó ho-og, dat hij een puntig broodmes van de tafel greep en daarmee zijn vrouw in het onderlijf stak. Een buurman schoot op het hulpgeroep der vrouw toe en gaf den woesteling een trap, waarna de vrouw de wo ning verliet om geneeskundige hulp in te roe pen. Onder een grooten toeloop werd de man, die erg beschonken was, door de politie gear resteerd. De vrouw heeft zich in het ziekenhuis doen opnemen. Stro open. Uit Baxneveld wordt aan de N. A. Ct. gemeld: Donderdag bevond zich in het jachtveld van mr. A. G. A. Tielkemcijer, alhier, de bekende stroo- per S. uit Hoevelaken, voorzien van een dubbel achleriaatgeweer en geheel als heer gekleed. Ver der had hij twee drijvers medegenomen, die zich totaal zwart hadden gemaakt. Niettegenstaande (leze vermomming, werden zij toch herkend door den jachtopziener H. van den Berg, alhier, die het drietal op heeterdaad betrapte en proces-ver haal opmaakte. Gearresteerd. De 24-jarige v. V., die ver leden week inbrak in de Christ. Ger. kerk C, te Arnhem, is eergisterenmiddag gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Een taai leven. Als een bewijs hoe een taai leven en kat heeft wordt gemeld, dat er bij de mijngasontploffing in een kolenmijn te Win- gate in Engeland, in den ondergrondschen stal, waar achttien hitten gestikt zijn, een kat levend is teruggevonden. Leer- of Beroepschool voor jongens. Wjj lezen in het Ilandelsbl. van AntwerpenIn het jaar 4885 bezette M. Hipp. Nicaise, gewezen consul-generaal van België in China, die te Brussel overleed, aan de stad Gent heel zjjn fortuin, ge schat op 900.000 fr., om eene leer- ot beroep school voor jongens op te richten, die zijnen naam zou dragen. Daar nu zijne weduwe, mev. Lucie Meynne echter het vruchtgebruik was toegekend van de fortuin, zou het de stad vóór haren dood onmogelijk geweest z(jn, den wensch van M. Ni caise uit te voeren, hadde zijne weduwe niet dadelijk aan de stad eene som afgestaan van 300.000 fr., waarvan een deel moest dienen om eenige bezet ten, in het testament vermeld, te vereffenen en de rest om in de Guinardstraat de beroepschool Nicaise te openen. Mev. Lucia Meynne is nu op hare overleden, waardoor heel de fortuin van wijlen M. Nicaise aan de stad komt, terwijl Mev. Lucia Meynne, het edele voorbeeld van haren man volgende, gansch hare persoonlijke fortuin, geschat op 300.000 fr. ook aan de stad vermaakt heeft, met dezelfde bepaling, zoodat de vereenigde fortuinen van wijlen M. en Mev. Nicaise-Meynne ongeveer 1 millioen 200.000 fr. bedragen, alles te besteden voor de uitbreiding van het beroepsonderwijs voor jongens. Op die overgroote nalatenschap zijn er boven de erfeniskosten te betalen drie bijzondere bezet ten van 25.000 fr. en eene levensrente van 800 fr. aan eenen persoon .die thans 45 jaar oud is. De eenige wettige erfgenaam van Mevr. Lucia Meynne, advocaat te Brugge, heeft ten voordeele der stad afstand gedaan van al zijne rechten. Het grootste oorlogsschip der we reld. Lord Tweedmouth, de eerste Lord van de Admiraliteit, heeft, aan een feestmaal te Shef field het woord voerende, verklaard, een tele gram te hebben ontvangen, volgens hetwelk de gistel en afgeloopen schietoefeningen van de Dread nought uitermate geslaagd waren. De Admirali teit gelooft dat de toekomst aan de groote slag schepen met zware ompantsering en groote ka nonnen behoort. Hij verzocht verder, de zwart gallige voorspellingen over de gevolgen van de besnoeiing van het vlootprogram te staken. De Engelsche vloot is, wat het aantal schepen, hare pantsering, uitrusting en tonnenmaat betreft, nooit sterker geweest dan in het tegenwoordige oogen- blik en sterker dan elke strijdmacht van verbon den vloten die tegen Engeland in het vuur ge bracht zou kunnen worden. Hevige cycloon Uit Havana ontvangen te legrammen berichten den hevigsten cycloon waar van men heugenis heeft. Te Havana zijn 94 inboorlingen en 16 vreemde ingezetenen gedood. De kruiser Brooklyn sloeg op drift en dreef op land. De overige oorlogs schepen hebben den storm goed doorstaan. Groote golven hebben 35 lichters in de haven doen zin ken. De snelheid van den wind werd opgeteekenl 80 mijl per uui te bedragen. De gebouwen wer den als bij een aardbeving heen en weer geschud. De trams werden van de rails gespoeld. De „Western Union Telegraph Company" te Havana meldt nader, dat van 19 personen ha kend is, dat zij door den cycloon gedood zijn, terwijl velen gekwetst werden. De Brooklyn sloeg op drift, raakte aan den grond en kwam be schadigd weer vlot. Gedurende den namiddag be reikte da wind soms een snelheid van 120 mijl per uur. 25 cent per regel. HOE VER IS HET HIER VANDAAN Ei-n onlangs voorgekomen geval te Amster dam is vrij belangrijk. Daar het zoo dicht ift de buurt gebeurd is, achten wij het van belang het te publiceeren. Hier is het: Mejuffrouw C Bouderij, wonende 50 L. Leid- schedwarsstraat. te Amsterdam meldt ons: Ge durende twaalf jarSBJriieb ik onophoudelijk aan de nieren geleden, ik had pijn in den rug en .de lenden, welke somtijds zoo scherp waren, als of men mij met een mes stak. Ik had dikwijls schemering voor de oogen, en aanvallen van rheu- matiikk, en de pijnen waren van tijd tot tij-A zoo hevig, dat ik niet meer het minste weck kon verrichten en het bed moest houden. Ook deed het zicli voor dat ik plotseling hevig moest transpireeren zonder aanleiding. Veel had ik reeds gedaan om van mijne ziekte af te komen, doch niets hielp en toen ik omtrent Foster's Rug pijn Niereupillen hoorde, wenschte ik deze te pro- beeren. Ik gevoel me zeer gelukkig U te kun nen mededeelen, dat deze gunstig op mijn ge stel gewerkt hebben. Na de eerste doos geëin digd te hebben, werd de pijn reeds veel minder, ik gevoelde me opgewekter en sterker en mjjn betemchap neemt nog toe. Gaarne zal ik dit uitmuntend geneesmiddel aan eventueele lijders aanbevelen. De pijn, die gelijkt op een dolksteek in den. rug, -spruit voort uit de nieren en duidt aan, dat ze erg aangetast zijn. Het Urinezuur heeft zich in de nieren zelf gekristalliseerd en de bij tende en snijdende oneffenheden der kris talie n veroorzaken hevige pijnen. De bestanddeelen waaruit Foster's Rugpijn Nierenpillen samenge steld zijn, lossen spoedig het urinezuur op en helpen de nieren in de afvoering uit het lichaam i an dit vergif, welke afvoering plaats grijpt bij1 liet u duet-ren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Ru?' pijn Niereupillen geeft, dezelfde die mej. C. Bou- dtnj gehad heeft. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVING!!, (voorheen Frans Visser). Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel af 1.75 voor één of f 10.—. voor zes doozen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2