is. Wij moeten hier een practisch mpn hebben en geen ingenieur. De Voorzitter geeft het woord aan den heer Honnerlage Grete, die nog eenige belang rijke mededeelingen heeft te doen, die misschien van invloed kunnen zijn bij de verdere bespre kingen. De heer Honnerlage Grete deelt mede, dat, ingevolge de gevallen beslissing over de financieele verhouding der gemeente-bedrijven tot de gemeente, op de begrooting der gasfa briek f 3000.en op die der waterleiding f 1500.moeten worden geschrapt, wegens ver mindering der inkomsten, zoodat f4500.— min der in de gemeentekas zullen vloeien. Hierna wordt de bespreking over volgn. 109 voorlgezet. De heer Gouka acht èn in het belang van de menschen die de huizen moeten bewonen èn in het belang van het bouwen in het alge meen goed toezicht bij bet bouwen dringend noodig en motiveert dus zijn stem tegen het schrappen van dezen post. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, acht ook meerder toe zicht bij het bouwen noodig, maar men kan dit op verschillende wijze bereiken. Daarom heeft het bij de commissie een punt van overweging uitgemaakt, voorlcopig iemand uit het bestaande personeel met dat toezicht te belasten; de post zou dan tot f 800 kunnen verminderd worden. De heer von Briel Sasse wijzigt zijn voorstel in dien zin, dat de post tot f 800 wordt verminderd. De Voorzitter brengt het aldus gewijzigd voorstel in rondvraag, dat nu zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Bij volgn. 111 Onderhoud van straten, plei nen, wegen en voetpaden, stelt de heer Beu kers voor, den post te verminderen metf 1000 op keien, f500 op klinkers en f500 op trot toirbanden, totaal aldus met f2000. Hij licht zijn voorstel toe in dien zin, dat er thans meer materiaal is dan er door het personeel kan verwerkt worden en dus 't best op dezen post kan bezuinigd worden. De Voorzitter zegt, dat er op keien wel licht iets kan bezuinigd worden, maar met klin kers enz. moet men voorzichtig zijn. De heer Van der Velden meent, dat 't voor klinkers geen bezwaar oplevert, omdat er nog tegels voor het zelfde doel zijn. De Voorzitter acht toch klinkers noodig. De heer Beukers repliceert kortelijk. De heer Van Westendorp zegt, dat de zaak in de Commissie voor Gemeentewerken besproken is en het gebleken is er niets van Oen post kan worden afgenomen. De heer R i s vraagt, waarom de Directeur niet aanwezig is om inlichtingen te geven De Voorzitter zegt, dat de Directeur hem nog heden-morgen schreef, er althans op klin kers voor trottoirs niets kan bezuinigd worden. Na repliek van de heeren Ris en Beukers bepieit de heer Van Westendorp ongewij zigde handhaving van den post. ue heer mr. von Briel Sasse zal een volgend jaar den wethouder van gemeentewerken gaarne van dienst zijn, maar voor dit jaar gaat iiij met de vermindering mee. De heer Van der Schalk zegt, de ver- strating van de Lange Nieuwstraat niet is afge stemd, wel uitgesteld. De Voorzitter beaambt dit en brengt in stemming het voorstelBeukers, waarover de stemmen staken. Tegen stemmen de heeren De Groot, Dirk zwager, Honnerlage Grete, Lagerweij, Van .Wes tendorp, Van der Schalk, Loopuyt, Gouka en Ris- 1 id De volgn. 112114 worden goedgekeurd. Bij volgn. 115 Onderhoud van pompen en riolen, vraagt de heer Van der Schalk, waarom het riool aan de Noordvest, altijd door de gemeente als stadsriool onderhouden, nu een particulier riool is gebleken. De Voorzitter zegt, dat de vroegere toe stand op nalatigheid berust. Nu 't een parti culier riool is gebleken, is den menschen ver zocht 't zelf schoon te houden; tegen het maken van een nieuw riool, dat f 6000 a f 8000 zou kosten, ziet men op; daarom is de aanwijzing van den Directeur gevolgd. Na repliek van den heer Van der Schalk verklaart de Voorzitter zich bereid, in het riool licht te laten maken. De heer mr. von Briel Sasse acht dit gcwenscht, en is bereid binnenkamers ook om trenl een riool in de Gorze licht te ontsteken. Bij volgn. 116 Kosten van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken, stelt de neer Wittkampf voor, den post in zake de beschoeiing van het Spuikanaal met f 1000 te verminderen, daar hij 't onnoodig acht lap- werk te gaan do<n en eenvoudig grond-aischui- ving wil voorkomen. De Voorzitter zegt, dat hij den Directeur gevraagd heeft of er niets af kan en hij hem antwoordde dit onmogelijk is; spoedig moet de scnoeiing in orde zijn, of er moet meer ge beuren. Hoe men ook denkt over de plannen voor West- of Oostkant, dit werk moet uitge voerd worden. ne heer Van der Velden vraagt of er ge bruik zal gemaakt worden van oud-materiaal. De V oorzitter zegt, dat de palen die nog giert zijn en de oude meerpalen zullen gebruikt wonien i e wethouder, de heer Honnerlage Gre te, meent, dat dit werk nog voor dit ja.ir ur gent is en zou daarom reeds kosten op de be groeting van het loopende jaar willen brengen. De heer Gouka stemt met dit denkbeeld in. Do Voorzitter beaamt 't evenzeer, en zegt nu voor een wijl de openbare vergadering te zullen schorsen, om den Directeur gelegenheid te geven inlichtingen te geven. j'e volgn. 116121 worden goedgekeurd. Bij volgn. 121. Dag- en Weekgelden voor zoo ver niet onder andere posten te brengen, vraagt e neer De Groot hoe't staat met het adres uer werklieden in zake salaris-regeling. In welk stadium die zaak verkeert, of men op spoedige af.joening mag hopen. De V oorzitter antwoordt, dat de zaak in „et laatste stadium verkeert en zoo spoelig mogelijk zal beëindigd worden. De heer Wittkampf vraagt uitleg van dc uitdrukking ziekengeld in den binneniijinschen post. De Voorzitter zegt, dat men hier wel- Ushi heter van yexvangingsgekl zou kunnen spre ken. De heer Gouka vraagt of 't dan niet onder loonen behoort. De Voorzitter meent, dat't op het zelfde neerkomt en zegt ook in antwoord aan den heer De Groot voor het volgend jaar een betere redactie toe. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt dat de werklieden bij ziekte 60 o/o van hun loon ontvangen en dit dus geen loon meer is, maar ziekengeld. De heer Wittkampf toont zich door de gegeven verklaring nog niet bevredigd. De heer Lagerweij wenscht voor de be trokken redactie op te komen. Men kan wel begrijpen, dat ziekte zeer veel voorkomt (hi lariteit) en dus kan men hetgeen de werklie den dan genieten, slechts ziekengeld noemen. De heer Ris is mede niet bevredigd. De heer Van Westendorp en de Voor zitter geven hem en den heer Wittkampf nadere toelichting. Den heer Van der Poel is de zaak nieuc niet duidelijk. Hij begrijpt niet, waarom de werk lieden, al werken zij 'ook op stuk, niet 100 maar 60 u/o in ziektegeval krijgen, en zij niet met andere ambtenaren gelijk staan. De Voorzitter vraagt dit punt later nader to behandelen. De volgn. 121 en 122 worden goedgekeurd. Bij volgn. 123 Uitgaven voor Reinigingsdienst geeft de heer Honnerlage Grete eenige wijzigingen aan, die echter op het eindcijier der begrooting geen invloed hebben. In ver- baad met de laatst vastgestelde verordening op het ophalen van koolaseh volgn. 2 f2230 in komsten worden de uitgaven aldus vermeer derd een koetsier meer f 520aankoop paarden, nog twee paarden er bij f 1100een wagen voor het ophalen van koolaseh f610, te zemen f 2230, dus het bedrag der meerdere inkomsten. De heer Van der Schalk vraagt of als er twee paarden worden aangekocht, er dan ook niet voor twee op onderhoud moet gerekend worden. De wethouder, de heer HonnerlageGrete, zegt 't de bedoeling is, voorloopig een paard aan te koopen en later een tweede er hij. De begrooting van den reinigingsdienst en de artt 125, 126 der gemeente-begrooting worden goedgekeurd. Bij volgn. 127Kosten van het herhalings- ondeiwijs vraagt de heer Van der Schalk hoe eventueel financieel gevonden moet worden de regeling van de onderwijzerstracteinenten met het oog op hun pensioen. De Voorzitter antwoordt, dat daartoe moet dienen de post onvoorziene uitgaven. Do heer Van der Schalk vraagt eenige nadere inlichting in zake deze regeling, die reeds in April 11. in uitzicht werd gesteld. De heer Honnerlage Grete antwoordt, dat ze binnenkort zal worden aangeboden en zegt nog in antwoord aan den heer DeGroot, dat er bij dp vaststelling van den post onvoor ziene uitgaven op deze regeling moet worden gerekend. De heer mr. von Briel Sasse vindt 't beter een post uit te trekken om het beginsel vast te leggen. De heer Honnerlage Grete acht dit niet noodigde verhooging behoeft niet op den post salarissen gevonden te worden. De heeren Van der Poel en Ris kun nen zich met de hier bedoelde wijze van han delen niet vereenigen. De heer De Groot meent, dat de oploising van deze kwestie niet moet wachten en acht 't noodig op spoedig aan te dringen. De volgn, 127'138 worden goedgekeurd. Pij volgn. 139Kosten voor de middelbare scholen heeft de heer mr. Von Briel Sasse een vraag te stellen. Hij wil vragen of de be trokken verordening niet toelaat, forensen tot den kostenden prijs tot de H. B. S. toe te laten, mits het onderwijs daardoor geen schade lijde. In het lijvig advies van den Directeur kunnen punten zijn die betwist kunnen wonien; het antwoord van B. en W. als zoodanig is niet ingekomen; daarom wil hij de betrokken vraag als zoodanig onder de aandacht van B. en W. brengen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich zeer gaarne van de opdracht zullen kwijten; hun doel kan ook niet anders zijn dan de H. B. S. 7.oc zuinig en doeltreffend mogelijk te be- heerenmochten de inlichtingen van den heer Horn op een dwaalbegrip berusten, dan zal het College gaarne den Raad op de hoogte stellen en het volle licht op deze kwestie doen vallen. De heer Gouka vraagt, of de heer mr. Von Briel Sasse ook de betwiste punten zou kun nen aangeven. De heer mr. Von Briel Sasse meent dat dit tot onvruchtbare discussie zou leiden; alleen wil hij als algemeene opmerking ten beste geven, dat hij meent Schiedam alleen voor de Schie- damsche jongelieden heeft te zorgen. De heer Ris meent uit het feit dat B. en W het advies van den Directeur overleggen zonder er iets aan toe te voegen, te mogen afieiden zij 't daarmede eens zijn Hij ziet geen reden aan B en W. een nadere opdracht le geven De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich gaarne van een nadere opdracht zullen kwijten en zich geheel op de hoogte stellen; het kon bijv. zijn dat de eene minister in zake de sub sidie anders denkt dan de andere. De heer Gouka houdt zich aanbevolen voor nadere inlichtingen. De volgn. 139143 worden goedgekeurd. Bij volgn. 144 Kosten van vakscholen zegt do heer Van Westendorp, dat hij nog hetzelfde standpunt inneemt en niet van meening veran derd is. Hij blijft meenen, dat de gemeente voor het onderwijs dat zij zelf geeft, niet aan anderen subsidie moet verleenen. Ook na ernstig onderzoek harer resultaten meent hij niet ge rechtigd te zijn aan de teekenschool van den Ned. R. K. Volksbond f500 subsidie te ver leenen en stelt hij dus voor dien post te schrap pen. De heer Smit verklaart evenzeer nog het zelfde standpunt in te nemen. Hij verzekert, dat als de Bondsteekenschool werd opgeheven, de gemeente tienmaal grootere uitgaven zou hebben te doen, als ze nu voor die school doet. Die school werkt reeds vele jaren tot aller tevredenheid, levert knappe vaklui af en op haar onderwijl ia niets ai ta dingen. Besloot dei gemeente die subsidie niet te geven, dan zou zij een veel grooter bedrag in de waagschaal stellen. Het voorstel—Van Westendorp, in stemming gebracht, wordt verworpen met 15 tegen 3 stemmen Voor stemmen de heeren Dirk zwager, Van Westendorp en Gouka. Be volgn. 144155 worden goedgekeurd. In behandeling komt nu hoofdstuk VIII, Uit gaven, Kosten vair het Armwezen. De heer Gouka komt er tegen op dat de patiënten van het Armbestuur gratis wordan opgenomen in het Ziekenhuis. Thuis komen zij voor rekening van het Armbestuur, maar als zij in het Ziekenhuis zijn, trekt dat bestuur zich niets meer van hen aan; daarom vraagt hij dia patiënten niet meer gratis in het ziekenhuis op te nemen. De heer Honnerlage Grete zegt, dat die vraag alleen bij het Armbestuur thuis behoort. De heer Gouka vraagt er bij de volgende begrooting rekening mede te houden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. eene anuere regeling zullen overwegen. De heer Van der Schalk meent, dat 'l in de praktijk op hetzelfde neerkomt op het Armbestuur of het Ziekenhuis de kosten draagt; hier kan alleen kwestie zijn van een beetje meer omslag. - De heer Gouka zegt dat 't een kwestie is van boekhouding. Ook nog om andere reden wenscht hij verandering; wanneer er bij uit breiding der stad sprake zal zijn van uitbrei ding van het ziekenhuis, zullen de kosten van hei ziekenhuis groot schijnen en aldus zwaar wegen, door regelmatige boekhouding wordt dat voorkomen. Dti Voorzitter zal de gegeven wenken ter bestemder plaatse brengen. Bij volgn. 151. Subsidien aan armbesturen komt de begrooting van het ziekenhuis in behan deling en stelt de heer R i s voor een paar zusters meer aan te nemen; als alles recht vloeit, merkt men het gebrek aan personeel niet op; maar bij operaties enz, doet zich dit zeer wel gevoelen; buitendien behoeven die twee zusters meer der gemeente geen cent te kosten; door buitenverpleging worden de kosten ruim schoots opgewogen. De heer Van der Schalk zegt, dat die wenken beter aan de commissie voor het zieken huis zelf konden gegeven worden, die bereid is ze lederen Vrijdag te aanhooren; van ge brek aan personeel is bij de commissie niets bekend. I i i De heer R i s zegt, dat zij verschillende malen zijn te berde gebracht, het hier geen onbekende zaak geldt en geen hatelijkheid bedoeld wordt, maar het belang van het ziekenhuis. Do heer Van der Schalk zegt, dat de commissie als zoodanig met de wenken onbe kend is. De Voorzitter zegt ze ook hem als voor zitter der commissie onbekend zijn, maar de chronische wenken gaarne in overweging zullen worden genomen. Bij hoofdstuk IX Kosten van beheer en onder Koud der bezittingen, zegt de Voorzitter dat tot hem de vraag gericht hier te schorsen. Hij wil dus nog slechts enkele volgnummers afdoen Bij volgn. 183: Kosten van andere buiten gewone werken, die uit onvoorziene uitgaven mogen bestreden worden, vraagt de heer V a u de,r Schalk waarom de post voor de brug ever de Buitensluis voor memorie is uitge trokken. j j De Voorzitter zegt, dat met bekwamen spoed de aanbesteding in het begin van 1907 zal plaats hebben. De heer Van Westendorp deelt mede, de Directeur in den loop van den winter de aanbesteding wil houden. De Voorzitter wil nu de. discussie sluiten Do heer Van der Schalk wil liever af maken. De Voorzitter zegt, dit niet geeft, er moet toch in een nieuwe vergadering herstemd wor den hij verdaagt dus de vergadering tot 's avonds 8 ure. Voortgezette vergadering van den Kaad der gemeente Schiedam op Dinsdag 30 October, 's avonds 8 ure. Voorzitter: de burgemeester, de heer dr. M. A.^ Brants. Tegenwoordig 19 leden. Afwezig de heer Kranen en de heer Visser, die ontslag nam. De Voorzitter stelt eerst aan de orde ae h°rstomming over den post op volgn. 111, waar over de stemmen staakten. De wethouder, de heer Van Westendorp betreurt 't, dat niet allen bij; de door den Di recteur gegeven inlichtingen tegenwoordig wa ren, dan toch zouden ze tot de overtuiging ge komen zijn, dat er geen f 2000 van den post af kan, ze hoogstens met f 1000 kan vermin- deid worden. De heer Beukers heeft niet den moed zijn voorstel lot het bedrag van f 1000 te wijzigen en bl(jft 't op f2000 handhaven. Het voorstel wordt met 10 tegen 7 stem men aangenomen. Voor stemmen de heeren Bender, Van der Poel, mr. von Briel Sasse, Nolet, Van der Drift, Wittkampf, Beukers, Smit, Van der Vel den, mr. Jansen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. wen- schen terug te komen op volgn. 116 en geeft daartoe het woord aan den heer van Westen dorp. - I i De heer Van Westendorp merkt op, dat zij die de beschoeiing van het Spuikanaal nog willen uitstellen, moeten weten, dat als de grond- afschuiving daar blijft doorgaan, het zand uit het kanaal zal moeten verwijderd worden en dit ook geld zal kosten. Daarom lacht hem het denkbeeld toe, het werk nog dit jaar te doen uitvoeren en niet bij aanbesteding, maar door eigen werklieden. Dit werk kan dan op de be grooting voor den dienst van 1906 worden ge bracht en de post op de begrooting voor 1907 worden geschrapt. De Directeur, door hem on dervraagd, had ook de urgentie van dit werk nog voor dit jaar ingezien. De heer Smit zegt, dat hij 't er wel mee eens is, dit werk nQg dit jaar uit te voeren, maar de Directeur zelf heden-middag dit werk nog niet zoo urgent had bevonden. Na het on derhoud met den heer Van Westendorp vindt hij't wel urgent. Dit doet hem veronderstellen, dat de Directeur staat onder de pressie van den wethouder van gemeentewerken. De Voorzitter verklaart dat de Directeur in het onderhoud dat hij 's morgns met hem had het werk ten zeerste urgent bevond, sprak hij na 's middags anders, dan was dit zeker door zijn vreemde positie, onder de bekoring van den Raad hilariteitWat hij 's morgens zei, was geheel conform met hetgeen de heel' Van Westendorp nu zegt. De heer mr. Jansen vraagt of deze f 3000 zoo maar, zonder dat dienaangaande een spe ciaal voorstel te wachten is, moeten gevoteerd worden en verklaart zich daar tegen. Hij meent 'tniet aangaat onder de bekende omstandighe den dit kostbaar werk te voteeren en acht dit weggegooid geld. De heer Loopuyt vindt 't jammer, dat mr. Jansen de vergadering van heden-middag niet heeft bijgewoond. Hij had dan kunnen hoo ien, hoe de Directeur dit werk bepleit heeft. Spr. hecht meer aan het oordeel van deskun digen dan aan de opinie van mr. Jansen. De heer Van Westendorp acht het regel matiger een voorstel tot uitvoering van het werk nog dit jaar, te doen. De heer mr. Jansen zegt, (Jat hij door na dere inlichtingen te weten kwam, 't hier geen werk van blijvenden aard is en is nu tevreden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voor stellen, met terugkoming op het genomen be sluit, den betrokken post van f 3000 op de begroo ting van 1907 te schrappen, om die op de loo pende begrooting te brengen. Aldus wordt z. h. s. besloten. Daana deelt de Voorzitter nog mede dat voor den post onvoorziene uitgaven gelet moet worden op salarisverhoogingeno.a. zal een kleine wijziging van de salarissen bij de poli- tie noodig zijn. Inkomsten. Bij volgn. 14Marktgelden, wik-, weeg en meetgelden doet de beer De Groot het voorstel: „De Kermis wordt afgeschaft." Aangenomen dat dit niet kan zonder intrek king der betrokken verordening, vertrouwt hij, dat B. en W. wel zoo goed zullen willen zijn, die voor te dragen. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel van kermisafschaffing het zelfde is als onder zijn ambtsvoorganger gedaan, maar ook hij zag in, dat daarbij den wettigen en noodzakelijken weg moest bewaijdeld worden. Niet betwistend dat men de kermis afschaffen kan, meent hij1, dat de eigenlijken weg is eerst de betrokken ver ordening in te trekken en daarvan aan Ged. Staten kennis te geven. De heer De Groot verklaart, dat in 1903 het afschaffingsvoorstel w e 1 behandeld is. Hij meent 't gewenscht is nu een besluit te ne men, opdat de belanghebbenden weten, waar zij aan toe zijn. De zaak is zoo herhaaldelijk be sproken en van alle kanten bekeken, dat de Raad wel gerechtigd is hier een besluit te nemen. Den Voorzitter spijt 't, dat men niet vroe ger met een voorstel tot kermisafschaffing ge komen is, dan had men bij het opmaken van de tpegrooting geweten, waar men aan toe was. Een dergelijk besluit behoort wel overwogen en geregeld genomen te worden. Meerderen in de gemeente zullen ook gelegenheid wenschen zich over dit vraagstuk uit te spreken, waarbij meer dere belangen betrokken zijn. De heer De Groot zegt, dat als wij den gegeven wenk volgen en niet voor den volgen den zomer een voorstel doen, wij weer voor een jaar aan de kermis vast zitten. De Voorzitter blijft zijn meening hand haven. Hij is er niet op tegen dit voorstel in een eerstvolgende vergadering te behandelen; dan hebben allen gelegenheid zich nog uit te spreken. De heer De Groot vindt daar niet veel tegen en kan er zich wel mee vereenigen het voorstel aan te houden tot de volgende ver gadering. De heer mr. von Briel Sasse acht 't be ter nu een besluit te nemen. De Voorzitter constateert, dat de heer De Groot meegaat met de uitstel-idee. De heer Van der Velden en Bender verklaren zich tegen aanhouding. De Voorzitter meent, dat men door da delijke behandeling anderen niet de gelegenheid moet ontnemen zich uit te spreken. De heer Van der Schalk adviseert het voorstel in de volgende Raadszitting te behan delen. De Voorzitter is 't daarmede eensde ze ernstige kwestie moet ernstig behandeld worden. De heer De Groot meent, dat zij die voor aanhouding zijn een voorstel moeten doen. De heer Van der Schalk acht dit niet noodig. B. en W. zullen zelf wenschen eerst advies over de adressen uit te brengen. De Voorzitter meent, dat een oogenblik- kelijke behandeling tot ongewenscht resultaat zou leiden. De heer Smit vindt nog een ander mo tief tot uitstel. Zij die nog aan dit amusement vasthouden en geen hooger genoegen kennen, zullen bij afschaffing iets anders wenschen en waar nu juist een beweging op touw is gezet om tot een betere feestviering te komen, zou hij tegelijk met de afschaffing de resultaten van die beweging .willen meedeelen. De Voorzitter zegt, dat hij over het ker- misvraagstuk wel zijn persoonlijke meening kan geven, maar niet hoe het Dag. Bestuur er over denkt; daarom vraagt hij den heer De Groot zijn voorstel in te trekken. De heer De Groot, die niet tegen uitstel is, wil zijn voorstel niet intrekken. De heer Gouka dringt aan op een zuivere stemmingintrekken of het voorstel van de. verste strekking in stemming brengen. De heer De Groot kan niet dwingenale iemand uitstel wenscht, laat hij dan daartoe het voorstel doen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dan voorstellen, de behandeling van het voorstel aan te houden. De heer Van der Velden vraagt of dat zal zijn tot de volgende vergadering. De Voorzitter zegt, dat hij niet kan be loven 't te behandelen in de volgende verga dering, maar is 't niet in de volgende, dan in een derde vergadering, aldus tot een volgende vergadering aan te houden. Daartoe wordt z. h. s. besloten. De heer Van der Drift zegt, dat hij on danks het uitstel tot een volgende vergadering toch tegen dezen post moet stemmen. Daarvan, wordt aanteekeuing gehouden. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2