Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Rechtzaken. Ingezonden. Kerknieuws. woordelijkheid voor die Bondsregeering met zich brengen. Tan de Koninklijke familie. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 14 dezer naar het Loo, om eenigen tjjd bij H. M. de Koningin te logeeren. Oranje Nassau's oord. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren met gevolg, jonkvr. van de Poll, jhr. de Ranitz en Jhr. van Tets, een bezoek aan het sanatorium Oranje Nassau's Oord en keerde gister-avond te Soestdjjk terug. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De aanstaande herfstzitting der Provinciale Sta ten van Zuid-Holland zal aanvangen op Dinsdag 20 November 1906, voormiddags te 11 uur, ir. het gewone lokaal op het Binnenhof, te 's Gra ven ha ge. R. K. Sanatorium. Uit goede bron vernemen wij, dat de belang stelling, voor een R. K. Sanatorium bij velen wakker geroepen, binnenkort aanleiding zal wor den tot het stichten eener Vereeniging, die o.a. z:ch ten doel zou stellen het oprichten van een R. K. Sanatorium voor longlijders en daarenboven een herstellings- en ontspanningsoord voor zwak ke kinderen, die gedurende korteren of langeren tijd een gezonde omgeving behoeven. Wij twijfelen niet of deze vereeniging zal zirh in de algemeene sympathie onzer katholieke land- genooten mogen verheugen en bij haar zoo hij zonderen arbeid voor lichaam en ziel stellig op de krachtdadige steun en hulp onzer gegoede kalnolieken mogen rekenen. Haar dubbele zorg voor den ongelukkigen lijder en het zwakke kind zal menigeen bewegen tot een krachtige mede werking voor het schoone doel. Cmtr ben in 1905 het daarvoor geraamde bedrag met 218.000 overtroffen. Zeebad Schiermonnikoog. De Köln. Ztg. bericht, dat den lien October te Berlijn onder leiding van den bankier Alfied Marker een maatschappij is opgericht met een aandeelenkapitaal van 2 millioen francs, verhoog- baar tot 6 millioen francs. Het doel der maat schappij is de inrichting van een zeebad -">p het eiland Schiermonnikoog; zij is met een 1 pet. hypotheek van 340.000 mark ten name van graaf Bernstorff belast. Fabrieksmerken. Volgens de Temps hebben Rusland en Enge land een overeenkomst getroffen betreffende fa brieksmerken en hunne bescherming in China. De Engelsche consuls zullen zich op de Rus sische wet tegen Russische onderdanen mogen beroepen. Dergelijke overeenkomsten zijn ook volgens het genoemde blad gesloten tusschen Engeland, Ame rika, Nederland, Frankrijk en Italië. Jhr. van Suchtelen van de Haare. Do kapitein jhr. van Suchtelen van de Haare, die gisteren hij het regiment grenadiers en jagers ter detacheering is ingedeeld, blijft als adjudant van H. M. de Koningin deel uitmaken van het militaire huis van H. M. en dus in dienst het adjudantsdistinctief dragen. Rijks-en Grmeente-financiën. Het dagelijksch bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen heeft, naar het orgaan van dien bond meldt, gemeend geen adhaesie te moe ten betuigen aan het adres van den Bond van Gemeentewerklieden aan de Staten-Generaal om betere regeling tusschen rijks- en gemeen te-finan. ciën. Het overwoog daarbij le. dat het in 't algemeen niet wenschelijk is, taktiek toe te passen, waarbij gevraagd wordt naar de solvabiliteit van de patroons, daar dit tot gevaarlijke consequenties kan leiden; 2e. dat het gevraagde eene uitsluitend poli tieke zaak is. De ambtseed. Tusschen de gemeente Geldermalsen en een Nederlandsche verzekeringsmaatschappij zal een proces begonnen worden, doordat de maatscnap- pij weigert het ziekte-salaris eener onderwijzeres uit te keeren. Zij doet dit op grond hiervan, dat de geneesheer, ook na machtiging van de behandelde, weigert, gebonden door zijn ambts eed, een verklaring aan de maatschappij over le leggen De Oorlogsbegrooting. Het Voorloopig Verslag laat lang op zich wach ten. Reden daarvan moet zijn de meer dan gron dige bestudeering dezer begrooting, die het mag gerust gezegd uitgeplozen wordt. Do com missie van rapporteurs zond haar verslag wederom naar de secties terug, zóó talrijk moeten de aan- en opmerkingen zijn. Tentoonstelling te Milaan. De heer J. E. Scholten, regeeringscomhiisearia voor de internationale tentoonstelling te Milaan, vertrok gisteren, Vrijdagmiddag, daarheen, in ver band met het diner, dat hij a.s. Maandag aan biedt aan de vertegenwoordigers der verschillen de landen en andere tentoonstellingsautoriteiten. Tentoonstelling van Huisarbeid. Uil Amsterdam meldt men: Maandag zal er hier eene vergadering plaats hebben van het bestuur der Tentoonstelling van huisarbeid. Naar men ons meedeelt, zullen 47 landelijke bonden en vereenigingen medewerken aan het welslagen van de tentoonstelling. Tractementsverbetering mariniers. Men meldt uit den Haag: Gister zjjn bij den minister van marine op audiëntie geweest een onderofficier en twee min deren van het korps mariniers uit Amsterdam, en zulks in verband met de verwerping door de Tweede Kamer van de voor het korps voorge stelde traktementsverbetering. Zij hebben minister Stuart bedankt voor zijn poging om de positie Van het personeel beneden den officiersrang te verbeteren, betuigden tevens hun leedwezen dat 't den minister niet is mogen gelukken die ver betering tot stand te brengen en verzochten hem zoo spoedig mogelijk te helpen. Het antwoord dat de minister aan de deputatie gaf, was, vernemen wjj, even welwillend als hoop vol. De minister toch heeft gezegd, dat de loop, dien de zaak genomen heeft, ook hem zeer leed deed, maar dat hij volstrekt niet van plan is in den toestand te berusten, maar dat hij zoo spoedig mogeljjk zal komen met nieuwe voorstel len, en dat daarin de financieele positie der min deren niets minder zou zjjn dan in het vorige voorstel. De burgemeester van Laren. Men schrijft uit Laren aan de Tel.: De goede harmonie tusschen den burgemeester van Laren en den Larenschen Raad, die sedert jaren was verbroken, en waarbij de burgerij aan; den kant van den Raad staat, liet den laatsten tijd weder zooveel te wensclien, dat botsingen niet konden uitblijven. De burgemeester van Laren, de heer Velthuy- sen, die jaren geleden burgemeester werd, om dat zjjn vader burgemeester was geweest, bleek in weinig opzichten berekend voor zijn taak, die sedert de uitbreiding der gemeente zeer in om vang toenam. Alleen een zeer klein deel der boerenbevol king was op zijn hand, omdat hij tot de hun nen behoorde en zij geen last van hem had den; want van een burgemeesterlijk gezag, van eenige leiding, is bij dezen burgemeester nooit sprake geweest. De laatste jaren werd hem terecht zijn ni :ts doen verweten, waardoor in het schilderachtige dorp toestanden zijn ontstaan, die echt middel- eeuwsch mogen heeten. Van een behoorlijke verlichting is geen sprake; van waterleiding evenwin; aan ge meentereiniging denkt men hier niet; aan het in orde houden der wegen evenmin; de veilig heidsdienst is opgedragen aan anderhalven po litieagent, waarvan de heele, de lichamelijk ga ve, een diep respect heeft voor de harde han den der boeren. Het gemeentehuis is meestal open in het na middaguur en wordt dan bediend door een ambtenaar, die des voormiddags in Bussum in functie is. Toch, dank zij dezen bekwamen man, liep tot dusver de gemeente-administratie niet in de war. Waar nu de.niets doende burgemeester ook nog secretaris is, en daarvoor een salaris ge niet, terwijl een ander het werk doet, is het begrijpelijk, dat de Raad Woensdag-avond, bij het behandelen der begrooting, er geen heil in zag, om aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen en den officieelen titularis, namelijk den burgemeester, in zijn beide functies verhoo ging van salaris te geven. Met algemeene stemmen werd dan ook den burgemeester ontslag gegeven als secretaris, met de stille hoop, dat hij ook als burgemeester zou bedanken. Daarop is voorshands echter geen k|jk, tenzij Gedeputeerden den wenk begrepen dan de bur gemeester en Laren een burgemeester geven, die werklust en tact bezit om het schoone schilders- dorp voor verder vandalisme te behoeden. Ongelukken. Bij het vervoeren van de stoomdorschinach'.ne te Meeden, sloeg een deel naar beneden op het hoofd van den werkman J., die onmiddellijk dood neerviel. Prov. Crediet en Spaarbank. In de gehouden vergadering van Commissarissen der alhier gevestigde N. V. «Provinciale Crediet en Spaarbank" werd door de Directie o.m. verslag uitgebracht over den stand van zaken, waaraan het volgende is ontleend Ingekomen waren 285 credietaanvragen, met een totaal bedrag van t 306.856.375, waarvan wer den afgewezen of ingetrokken 105 aanvragen tot een bedrag van f153.175. - zoodat werden toe gestaan 173 aanvragen tot een bedrag van f 141.781.375. Hiervan werden opgelost 21 contracten tot een bedrag van f23064.375, zoodat thans nog loopen 152 credieten tot een bedrag van 1118.717 of gemiddeld f780 per crediet. Aan schuldbrieven is thans geplaatst voor een bedrag van f100.000. De officieele Beursnoteering te Rotterdam is aangevraagd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie: dameslaars, kinderhemd, 2 sleutels aan een touwtje, kinderschoentje. Te bevragen aan de volgende adressenporte- monnaie met geld bij Zuidgeest, Nieuwe Haven 163; bij Puik, Singel 196 en bij Lauret, Singel 1941; 2 damesblouses bij v. Leeuwen, Villa straat 86; dekkleed bij v. Eijk, Leliestraat 18; jongensjekker bij v. Mazijk, L. Achterweg 36; twee sleuteltjes bij Scheffers, Singel 160; zilve ren oorbelletje bij Walbeek, Westmolestraat 9; konijn bij Witberg, L. Achterweg 46; onderstuk van een candelabre bij Vogelpoel, Broersvest 167; zilveren vingerhoed bij Mackaij, Noorderstraat 59; twee damesparapluies bij Klaverdijk, Verbrande Erven 3; ledige portemonaie bij Huiswaard, L. Kerkstraat 72; vischkaar in de branderij van En- gering, Nieuwe Haven. In de in aanbouw z|jnde fabriek van de firma Landman, aan den Havendijk, heeft de metselaar W. den Drijver, wonende Nieuwe Terbeijtscheweg te Rotterdam, bij het uithakken van een stukadoorsmal, een zijner vingers ernstig beklemd tusschen een bankschroef. Hij moest zijn werk neerleggen en medische hulp inroepen, inroepen. aandoening, waardoor onze hoogeerw. deken Mgr. M. J. A. Lans werd aangetast, niet van zorgwek- kenden aardwel echter zóó, dat de geneesheer den zieke gelast heeft, zich eenige^ weken zoo rustig mogelijk te houden. {Tijd) De zeereerw. heer C. Maat, pastoor der St. Willibrorduskerk in den Haag, hoopt den 27 Nov. a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 121/2 jaar als herder van genoemde parochie benoemd werd. Te Wijk aan Zee is tot groote droefheid van allen die hem kenden door een plotseling inge treden hartverlamming overleden de ZEerw. heer C. J P. Fokkes, sinds 1898 herder dezer paro chie. Z Eerwaarde werd in 1853 geboren en in 1880 priester gewijd: niet lang heeft hij zijn zil veren feest mogen overleven. Pastoor Fokkes was algemeen bemind en ge waardeerd om het vele wat hij heeft gedaan en stond ook bij andersdenkenden hoog aangeschre ven. Te St. Willibrord bij Rucphen worden toebe reidselen gemaakt voor het zilveren priesterfeest van den ZeerEerw. pastoor. Donderdag kreeg de werkman N. van Vliet, wonende Volmarijnstraat 35 te Rotterdam, werkzaam by de firma A. F. Smulders, bij het verplaatsen van ijzeren platen op een lorrie, een plaat op een zijner beenen, waardoor dit lichaams deel verwond werd. W|j herinneren aan de tweede 10 0- neelvoorstelling, welke in den wedstrijd door de Dilettantenclub „Alberdingh Thijm," onderafdee- ling van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schie dam uitgeschreven, morgen Zondag-avond in het Bondsgebouw zal worden gegeven. De heer C. A, Tettelaar alhier slaag- de gister te Rotterdam voor het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. De firma A. F. Smulders alhier be haalde op de tentoonstelling te Milaan den Grand Prix en niet een zilveren medaille, zooals aanvan kelijk abusief gemeld werd. Vergoedingen. De vergoedingen ingevolge de Mjlitiewet heb- Een beminde burgemeester. Ons wordt geschreven: De bevolking van het mooie stadje Valken burg (L.), is in twee partijen verdeeld, Je eene onder leiding van den burgemeester, de andere gesteund door de meerderheid van den Raad. Den löden December a.s. treedt de burgemees ter af tenzij Hare Majesteit hem herbenoemt. Een groot aantal kiezers de meerderheid der raads leden en bijna alle vereenigingen der plaats heb ben verzoekschriften aan Hare Majesteit ingeati nd (niet minder dan 10 stuks) ten einde herbenoe ming te voorkomen van den man, wien ziji de schuld geven van allen twist en tweedracht in Valkenburg. Allen zijn in spanning hoe deze kwestie zal afloopen. {Tel) Heden-m0rgen werd aan den Rotter- damschen dijk nabij de Hooge Boomen gevonden een dood varken met een steekwond in den hals, dat vermoedelijk van diefstal afkomstig was. Bij onderzoek bleek, dat het varken lag op Rotterdamsch gebied, waarna de Rotterdamsche politie met het geval in kennis werd gesteld Met ingang van 16 November is be noemd tot rijksklerk 2e klasse alhier, K. Zei- dors, thans rijksklerk 3e klasse te Maastricht. Hier ter stede is thans definitief opgericht de schaak- en damclub „De Koning." Het huishoudelijk reglement is mede vastgesteld en in druk verschenen. 25 cent per regel. IETS WAT IEDEREEN KAN GEBEUREN EN SPECIAAL UZELF, Een bewoner van Schiebroek geeft het onder staande bericht ten nutte van anderen. Wij be schouwen de bewoners van deze stad als onze buren en dit getuigschrift, gegeven door een al daar wonend persoon zal dus voor ons van be lang zijn. Mejuffrouw J. Roodenburg, wonende te Schie broek, meldt onsHet is thans reeds ongeveer zes jaren dat ik zonder ophouden gekweld werd door een onophoudelijke pijn in den rug als ge volg eener ongesteldheid der nieren. Ik was bui tengewoon vermoeid wanneer ik 's morgens op stond en mijn slaap was gewoonlijk onrustig; menigmaal kreeg ik plotseling benauwdheden en moest dan transpireeren. De urine was onnatuur lijk van kleur en kwam met een sterk branderig gevoel. Gedurende den laatsten tijd had ik al les moeten neerleggen en de minste huishoude lijke bezigheid was mij onmogelijk geworden. Op aanraden van een mijner kennissen wenschte ik mijzelf te behandelen met Foster's Rugpijn Nieren- Piilen, en ik moet U zeggen dat het resultaat schitterend was. Reeds na enkele dagen gevoelde ik een groote verlichting en twee weker later kon ik niet meer het minste van de vroegere kenteekenen mijner ziekte waarnemen. Ik had niet gedacht dat er een geneesmiddel bestond dat een oud mensch van twee-en-zeventig jaar in zoo'n korten tijd opknappen kon. Ik, ondergeteekende, verklaar dat het boven staande waar is en machtig U, het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De onderstaande oprechte, eenvoudige getui genis bewijst dat wanneer de nieren aangetast zijn, de rug zwak wordt; de pijn komt voort uit de nieren, die in het onderste gedeelte van den rug geplaatst zijn. Pleisters en zalven kun nen deze pijn niet verhelpen, daar ze de nieren welke de smart veroorzaken, niet bereiken. Fos ters Rugpijn Nierenpillen bereiken de nieren zelf en zijn een speciaal middel voor de nieren en blaas. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rug pijn Nierenpillen geeft, dezelfde die mej. Roo denburg gehad heeft. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH, voorheen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 17.5 voor één of f 10.voor zes doozen. Strafzaak-le Févre de Montigny en de Geer. De mogelijkheid bestaat, dat de behandeling der zaak Hollandsche Hypotheekbank voor de rechtbank te Amsterdam vertraging zal onder vinden. Een der beklaagden, De Montigny, moet vrij ernstig ongesteld zijn. De geneesheer consta teerde gistermorgen hooge koortsen. Hdbl De Dilettantenclub „Sobritas", 0n- derafdeeling van het Kruisverbond, zal Zondag 18 November, s avonds 8 ure, in de nieuwe zaal van het Bondsgebouw eene tooneeluitvoering ge ven, welke tot geringen prijs voor iedereen toe gankelijk zal worden gesteld. Nadere bijzonderheden vindt men in achter staande advertentie. Do Schiedamsche Winkeliersver- eeniging zal Donderdag 8 November, 's avonds 8V2 ure> ©ene vergadering houden, ook voor niet- leden toegankelijk, waarin het kermisvraagstuk zal ter sprake worden gebracht. Mgr. Lans. Naar wjj met genoegen vernemen, ia de nieren- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. De Kermis. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij voor het volgende een plaatsje in uw veel gelezen blad, waarvoor wjj U onzen dank betuigen. Er is deze week al eenige malen een stuk geplaatst in uw blad, waarin gewezen werd de kermis voor onze gemeente te behouden en dat wel om verschillende redenen. Zoude het nu niet beter zjjn, indien zij, die er werkeljjk belang bjj hebben, daarvoor eens aan het werk togen, door b.v. een oproep te doen voor een vergadering om deze zaak te bespreken om elkander eens te hoo- ren over deze zaak. Laat ieder belanghebbende toch begrijpen, dat men vereenigd toch wel eenige kracht kan uitoefenen en dat het geen zaak is nu werkeloos te blijven zitten. Welnu, laten zij dan, die voor dit doel iets gevoelen, zulks kenbaar maken, hetzjj mondeling of schriftelijk: Lange Kerkstraat no. 86 Alhier. De vereeniging «Vergunning", Afdeeling Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2