Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. VrijdaglO November; 1906. No. 8654. Buitenlandsch Nieuws. _JF EUILLETON. Het geheim van den dokter. Verspreide berichten. Staten-(jrener au 1. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTI5N: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 45 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. De Times verneemt uit Petersburg dat daar gisteren de namen van 180 oud-afgevaardigden openbaar zijn gemaakt die vervolgd zullen wor den wegens opstelling van het Wiborgsche mani fest. Naar den gang van de instructie te oor- deelen, rekent men dat er twee jaren zullen ver- loopen voor hun zaak kan voorkomen. Bovendien zijn niet alle leden die op de lijst staan, bij de opstelling van het stuk tegenwoordig geweest. Allen zijn echter van openbare ambten uitge sleten. - Uit een Russisch rapport over de kosten vin den RussischJapanschen oorlog blijkt, dat deze oorlog Rusland op 2 milliard 350 millioen (in guldens) is komen te staan. Officieel wordt het bericht, volgens hetwelk ofticieren te Koudno zouden zijn vermoord, tegen gesproken. De officieren werden slechts met den dood bedreigd door de revolutionnairen. Bq het station Rogow aan den spoorweg Warschau— Weenen is gister een bom op den post trein geworpen uit den trein zelf. Naar raming is er een millioen roebels geroofd. Er moeten Vele personen gedood of gewond zijn. DUITSCHLAND. Hel vertrek van den Keizer naar het jachtslot Liebenberg op het landgoed van den Weenschen gezant Philipp v. Eulenburg geeft in de pers aanleiding tot tamelijk stekelige opmerkingen en herinneringen aan 1894 toen Caprivi's val even eens op Liebenberg in den kring der Eulenburgs beregeld werd. In verband met de tegenwoordige kanselierscrisis wordt de naam van Eulenburg au weer genoemd. Minister Podbielski heeft zich, op raad van zijn dokers, naar zijn landgoed Dalmin begeven, om daar op zijn verhaal te komen. FRANKRIJK. In de gister gehouden Kamerzitting zeide de minister van Publieke Werk in, Viviani, spreken de over de credieten voor het instellen van een departement van Arbeid, dat dit departement werd inges'e'd. teneinde de arbeidswetgeving meer sa menhangend te doen zijn, en een sociale daad te Verrichten, als schitterend symbool van een sociale poLtbfc. Hij zal handelen als socialist, en het vertrouwen der werklieden winnen door daden Do minister voegt hier aan toe, Jat het zijn plicht is, do nooden der arbeiders te raricn, cn door hun vrijheid te handhaven, zal hij de syn dicale kracht vergrooten Viiiani zal voor de se Patoren de zaak der werklieden bepleiten, door den tienurigen werkdag te eischen. De werklieden, die de wapenen smeedden, waarmede de rijken hun macht verwierven, eischen de sociale vrij heid en veiligheid, die er liggen in het bezit. i,Wq hebben door een anti-clericalen arbeid de (Uit het Engelsch.) 37) Ongelukkig stierf zij langen tijd voordat de vrucht gerijpt was die zij de rechtvaardige zaak noemde. Zij had haar broeder het beheer toe vertrouwd over het vermogen van haar kinderen. Zij herinnerde zich in haar laatste oogenblikken nen wensch van haar man, dat de kinderen een Engelsche opvoeding zouden krijgen, en droeg haar broer op, daarvoor zorg te dra- BenAnthony en Pauline werden dan ook naar °en Engelsche kostschool gezonden; daar zij geen vrienden hadden in het land van hun va- her, brachten zij hun vacantie in Italië door. Ceneri beheerde hun vermogen zooals de beste man van zaken het niet beter zou gedaan heb- Eindelijk sjoeg jjej jarig verbeide oogenblik! R) had nooit deel genomen aan kleine com plotten, die moesten mislukken; maar thans was het oogenblik gekomen voor een groote Poging. Hij begroette den held van den dag, Garibaldi. De eerste schrede werd stoutmoedig gedaan en was gelukt. De rechte man voor rechte plaats en de goede gelegenheid wa- iichteu gedoofd in een hemel, waarvan wij de ledigheid hebben aangetoond". De minister be sloot zijn rede met te zeggen, dat socialisten en republikeinen zullen arbeiden aan de sociale hervormingen. Zijn rede werd met salvo's van toejuichingen ontvangen. De minister werd hartelijt gciukgc- wenscht, vooral, door Clemenceau. Het aanplakken van zijn rede werd aangenomen met 308 tegen 129 stemmen. Serollc protesteerde uit naam der Katholieken togen de rede van den minister, die beweert, da', er nieta in den hemel is, en besbot mei to zeggea, dat het departement van Arbeid een departement van sociale revolutie is. J)e tred ie ten voor dit departement werden aan genomen met 512 tegen 20 stemmen, Bij het onderzoek naar de oorzaak van het zinken van de Lutin heeft men een steen gevon den, niet grooter dan een noot, in een ruimte voor het m- en uitlaten van water. Men vermoedt rui, dat door dien steen Je klep niet gestolen is. ENGELAND. Koir Hardie heeft eergisteren in het Lager huls zij:n wetsvoorstel 'tot verleening van kies recht aan vrouwen ingediend. Het bevat slech's een artikel. Volgens Hardie, waren er in het Lagerhuis 120 leden die met de strekking van zijn voorstel meegingen. Hij zeide nog dat tie beweging van den laatstcn tijd voor vrouwenkies recht een gevolg was van de weigering van de V geering om de zaak in het tegenwoordige par lement aan de orde te stellen. Sir Henry Campbell Bannerman antwoordde hierop dat de regeering niet verklaard had dat zij zi<;h niet, zoolang dit parlement zat, met de zaak zou inlaten, maar slechts dat er in deze ziuing geen gelegenheid zou zijn, om haar te behandelen. Het wetsontwerp werd vervolgens voor de eerste maal gelezen. AMERIKA. Uit de laatst ontvangen berichten blijkt, dat in den staat New-York alle candidaten der demo cratische partij zijn gekozen, Hearst alleen uitge zonderd. 1 De republikeinen erkennen, dat Hearst, welis waar verslagen, allerminst vernietigd is. Hij1 blijft een factor, waarmede men zal moeten blijven rekenen. Men zegt, dat Roosevelt zeer teleurgesteld is over den uitslag in New-York en er zich daar om slechts zeer omzichtig over uitlaat. 1 Een van de merkwaardigste uitslagen bij de verkiezingen voor het Amërikaansche Congres was do nederlaag van James W. Wadsworth (New York). Deze volksvertegenwoordiger Had zich on langs verzet tegen het nemen van ma uregelen tegen de Vleeschtrust. En zulks nog wel in de dagen van het vleeschinruakers-schandaal. Zeer veel besproken wordt ook de v-ukiezing van Charles als onder-gouverneur van New York. ren gevonden. De vrijwilligers kwamen bij dui zenden zich aanbieden op het oorlogsterrein. Evenwel weerklonk één roep van alle kanten: „Geldl Geld! Geld!" Er moest geld zijn om wapens en munitie te koopen, geld voor pro viand, kleeren, geld voor al het noodige! Zij die de zenuw van den oorlog konden verschaf fen, zouden de ware bevrijders van Italië zijn! Waarom te aarzelen? Indien zijn zuster geleefd had, zou zij haar geheele vermogen voor Ita lië gegeven hebben, en waren haar kinderen dan door haar ook geen Italianen? De plicht jegens het vaderland meende hij, gaat boven elke andere plicht. Zonder bedenken offerde Ceneri het geheele erfdeel der weezen; hij stortte enorme bedra gen in handen van hen, die er naar snakten. Titels en eerbewijzen werden hem aangeboden ter belooning zijner diensten. Hij weigerde die en droeg trots op zijn weigering. Hij bleef al leen dokter Ceneri, en brak met de vroegere hoofden en vrienden, toen het bevrijde Italië in plaats van een republiek een koninkrijk werd. Hij had slechts eenige duizenden ponden over gehouden. Zijn pleegkinderen werden groot, en zijn vaderlandsliefde verbood hem niet om ten minste deze som te bewaren om hun opvoeding te voltooien. Pauline beloofde zoo schoon te worden, dat haar toekomst hem geen zorg baar de. Een rijk echtgenoot zou gemakkelijk te vin den zijn. Wat Anthony betreft, was Ceneri be sloten, zoodra hij mwrderjarig zou zijn, hem Deze democraat en Tammany-candidaat kreeg in New York (stad) een meerderheid van 135,000 stemmen, lerwijl de meerderheid van Hearst in dezelfde districten niet hooger werd dm 71,000. Andere- democratische candidaten brachten hel in New York zelfs tot een voorsprong van 144,000. lie republikeinen kunnen dan ook niet tegen- sproken, dat, ware de persoon van Hearst niet absoluut onaannemelijk eweest voor alle demo craten die zich zelf respecteeren, New York nog wel Roosevelt's eigen staat! het loomrei van een groote eu volkomen overwinning der democraten zou zijn geworden. Trouwens, het heeft er nog veel van. Mvn meldt uit Boedapest, dat Zaterdagavond aan Wckerle, den Hongaars'hen ministerpresi dent, aan het station, toen hij1 op het puit stond naar Weenen te vertreden om de begrafenis van aartshertog Otto bij te wonen, een lascli met gewichtige staatspapieren ontstolen zijn. Naar men zegt, was er o. a. de oorspronkelijke tekst van de overeenkomst tussch-m den keizer en do coalitis hij Wekerle gaf zijn reis op en waar schuwde de politie. Sir Edward Grey zeide in het Lagerhuis iti antwoord op een vraag dat de Britsche consuls in Macedonië 577 gevallen van doodslag te Saioniki, 481 te Monastir en 188 te Kossowo hebben gerapporteerd over het tijdsverloop van de eerste negen maanden van dit jaar. Eergisteren heeft te Weenen de plechtige be grafenis plaats gehad van aartshertog Otto. Be halve door den keizer en de vertegenwoordigers der vreemde hoven, werd er o.a. aan deelge nomen door den koning van Saksen, prins Eitel Fritz en prins Leopold van Beieren. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 Nov. Besloten wordt tot de toelating van dr. de Vis ser. Indische Begrooting. De algemeens beraadslagingen worden geopend, nadat de voorzitter op beperking van de debatten heeft aangedrongen, om met de behan deling van de Staatsbegrooting vóór Kerstmis gereed te kunnen komen. De heer Brummelkamp, er op wijzende dat de instelling van verboden kringen en van de regie niet heett gebaat, bepleit een algeheel ver bod van invoer en verbruik van opium, desnoods gebonden aan een fatalen termijn. De heer Piers on juicht uitvoerig het beleid van dezen minister toe. Niet goedkeuren kan spr. echter het omtrekken van geld aan de Spaarbank ten behoeve van de economische welvaart, en hq waarschuwt tegen uitbreiding van de Staatsbe drijven. Zijn er op de particuliere ondernemingen misbruiken, dan moet de Regeering daartegen met kracht optreden. Spr. waarschuwt den minister verder wijzende op de tegenvallers met de Solovallei en de zoutbriquetteering om niet te optimistisch te zijn in het aannemen van de te zeggen op welke wijze zijn vermogen ver dwenen was, zijn vergiffenis te vragen en zoo het moest de straf voor zijn onwettige hande ling te ondergaan. Ofschoon hij met de bevrij dingsplannen en vrijheidsdroomen van zijn oom niet dweepte, had de jonge man vertrouwen in hem, en was hij overtuigd dat hij bij zijn meerderjarigheid zijn groote erfenis, aangegroeid met interest op interest, zou ontvangen. Zoolang hij geld genoeg had om aan de eischen van zijn neëf te voldoen, die zonder to rekenen verkwistte, had Ceneri het oogenblik der bekentenis verschoven. Hef denkbeeld dat Macari later wilde verwezenlijken met mijn hulp, om zich tot het Italiaansche gouvernement te wenden om terugbetaling te verkrijgen van de sommen ten bate van Italië aangewend, dat denkbeeld was bij hem oök wel opgekomen. Maar om dit tot uitvoering te brengen, moest Antho ny van het voorgevallene onderricht worden, want de aanvrage had in zijn naam moeten ge schieden. En naar gelang de onvermijdelijke uitbarsting naderde, werd zijn vrees grooter. Hij had het karakter van den jongen March goed bestudeerd. Deze was lichtzinnig, maar tevens heftig en koppig; Ceneri voorzag dat zijn neef, zoodra hij de waarheid vernam, zou trachten wraak te nemen op zijn ontrouwen voogd. Ceneri had het vooruitzicht van een welverdiende veroordeeling tot gevangenisstraf. Indien de Engelsche wet hem al niet kon be reiken, dje vim zijn laad in elk geval wel. productiviteit van werken, en bepleit voorts bet brengen van de kosten van scholenbouw onder ue gewone uitgaven, en de wenschelijkheid om ue boekhouding en de commercieele leiding van Ue bedreven in Indië, te brengen in één hand. Nagaande wat in de tien jaren van zijn Kamer lidmaatschap voor Indië is gedaan, coneluueert de heer van Kol dat het imperialistisch karakter van ons beleid vaststaat, terwijl na dit tjjdpera, zoo rjjk aan woorden en arm aan daden, van dit beleid, van ons optreden als koloniale mogendheid kan worden gezegd sgewogen en te licht bevon den". Wel is er iets, maar bitter weinig gedaan, terwijl er zoo ontzaglijk veel gedaan moest wor den. Van een werkelijk koloniale hervorming is niets terecht gekomen. Op Java, dat door 'zjju rijkdommem tot grooten bloei zou kunnen wor den gebracht, heerscht nog groote armoede. Voor den landbouw, het landbouwkrediet en irrigatie is bijna niets gedaan. Zoo goed al niets is gedaan voor het ambachts- onderwijs (de verleden jaar aangekondigue Tecii- nische school is van deze begroouug veiuwenenj, en voor de klein industrie ten bate van de inlanders. Niets ook is gekomen van een herziening van net strafrecht en het strafstelsel; van reorganised van depoiitie; van aanscbalüug van den dwang arbeid; van een wijziging in de regeling u«r preventieve hechtenisvan maatregelen tol be scherming van de mijnarbeider (onder wie aesterlie enorm is), en van de arbeiders op Banna, Rilmou en Deli. Evenmin is iets belangrijks gedaan tot verbetering van den fysieken toestand der inlanders, enz., enz., enz. Een stap in de goede richting deed deze minister door verschillende bestuursambten voor de inlanders bereikbaar te maken. Maar een belasting naar draagkracht is er nog steeds niet, en uit u«u mijnbouw zouden millioenen meer zijn te halen, wanneer gelet werd op de belangen van de ge meenschap en minder op die van enkele particu lieren, terwijl door verlaging van het zoutmonopu. e de bevolking zou gebaat worden. Spreker siu t zich aan bij den heer Brummelkamp, in die- s aandrang tot afschaffing van het opiumverbruik, en tegenover de zware belasting van den inlander, stelt spr. het belachelijk geringe recht, dat van de tabakindustrie wordt geheven, terwijl nog steens geen uitvoerrecht op petroleum is ingevoerd, mei- tegenstaande in één jaar vjjf petroleummaatscnap- pijen een netto-winst maakten van ruim 8£ millioen. De Regeering moet aldus betoogt spr. vorder bedrijven als van de »Koninkljjke" met hun enorme winsten, ten bate van de gemeenschap tot zich trekken,om daardoor te komen tot vermindering van den belastingdruk voor den inlander .o.a. door afschaffing van de landrente. Ten slotte wijst spr. er op, dat in de laatste 10 jaren 500 millioen gulden voor leger en viootziju uitgegeven en in de laatste 5 jaren bovendien 50 millioen voor de expedities. Scherp kritiseert hij daarbij dat de minister geen opgaaf van alle kos ten voor de expedities kan overleggen. En spre ker handhaaft dan ook zijn vroegere motie, om zulk een opgaat te verkrijgen. Hij bespreekt vervolgens nog den algemeenen financieelen toestand, daarbij bepleitende Staats exploitatie van den mijnbouw, om te eindigen met een bespreking van de z i. gevoerde imperia listische politiek, met name op Boni eu Ban. Üp getuigenis van een onbetrouwbaar Chinees, en op- onnauwkeurig onderzoek van een controleur, worm, een expeditie op touw gezet. En ontzettende tafe- reelen hebben zich afgespeeld bij die expeditie. De heer Bogaard t, tredende in linancieeie beschouwingen wenscht het stelsel gevoigd ie zit-u dat alle bunengewone uitgaven, zonder unzunue- Allengs werd de begeerte zich aan de gevol gen van zijn daad te onttrekken grooter bij hem. Groote genegenheid had hij nooit gevoeld voor do kinderen van den Engelscliman die hem zijn zuster ontnomen had. Zij hadden daartoe te veel van hun vader. Te goeder trouw was hij overtuigd dat zijn complotten het tijdperk van een algemeene wereldvrijheid zouden be spoedigen. In het geheime genootschap waar van hij deel uitmaakte, was de dokter een per soon van gewicht. Indien hij geruïneeru en gevangen genomen werd, moest de zaak uiu hij diende, er onvermijdelijk onder lijden. Had hij het recht niet, zijn verheven plannen in den schaal te leggen tegen het doellooze, beuzel achtige bestaan van zijn neet? Aldus redeneerde hij en overtuigde zichzelf dat het in het belang der menschheid was, indien hij ook verder net stilzwijgen bewaarde. Anthony March was toen twee-en-twintig jaar. Vroolijk en onbekommerd had hij tot nu toe liet gedurig uitstel van de regeling zijuei aaupe- legenheden opgenomen. Hoe had hij achterdocht kunnen voeden Maar plotseling veranderde hij van houding, hij eischte dat hem het erfdeel van zijn vader ter hand gesteld zou worden. Wordt vervolgü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1