Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Zaterdag 17 November 1906. No. 8661. EERSTE BLAD. Offlcieele Berichten. Afsluiting Singel. zal zijn afgesloten. HOOFD. eene Onderwijzeres, Gemeentewerken van Schiedam. Bnitenlandsch Nieuws. Binnenland Fin. en Econ. Mededeelingen. ABONNEMENTSPRIJS.; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 40 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil ly ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat van Maandag 19 November a.s., tot nadere aankondiging, de Singel, van de Oosterstraat tot de Villastraat, voor het verkeer met rij- en voertuigen Schiedam, 16 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Aan de openbare lagere school F., voor gewoon lager onderwys der 2e klasse (vakken a-k) te Schiedam wordt gevraagd een Aanvangsjaarwedde f 1400.met vrye woning en twee vyf jaarlijksche verhoogingen van f100. degens dienst, als hoofd eener school by het openbaar ot bijzonder onderwys, hetzy in de ge beente, hetzij elders, indien het Hoofd daartoe door den Raad, gehoord B. en W. en de pl. C. v. T. waardig wordt geacht. Sollicitatiestukken voor 8 December a.s. by den Hurgemeester, met opgave van leeftijd, bij-akten, tegenwoordige betrekking, naam van het district en van het arrondissement, waartoe de school van den sollicitant behoort. Aan de openbare lagere school E. te Schiedam (hoofd de heer M. MARTENS) wordt gevraagd met akte nuttige handwerken. Aanvangsjaarwedde f550.voor de akte nut tige handwerken f25.— bij bezit ot verkrijging van de hoofdakte f 100.verhooging; voorts 4 dne jaarlijksche verhoogingen van f50en by eventueel bezit der hoofdakte nog 3 driejaarlyk- sche verhoogingen van 150.— Sollicitatiestukken in te zenden vóór 1 Decem ber a.s. bij den burgemeester. Op Donderdag 22 November 1906, des namid dags te 2 uren, zal door Burgemeester en Wet houders van Schiedam in het openbaar ten Raad- huize worden aanbesteed De levering vau nieuwe, en het overbrengen van bestaande Meubelen benoodigd voor de Gemeenteschool aan de Prins Maurits- straat te Schiedam. Aanwyzing alle werkdagen van 9-12 uur v.m. ln de Directiekeet aan de Prins Mauritsstraat. Bestek met teekening verkrygbaar k f 0.50 (franco per post 10,55.) ter gemeente-Secretarie ENGELAND. Oe Evening News beweert te weten, dat de h°litie to Londen gewaarschuwd is, dat er een aanslag tegen koning Haakon beraamd is. Epn hdiaansch anarchist, Dinsdag te Londen ont scheept, had zich metterwoon gevestigd in de uildfordstraat. Zijn voornemen was om zich 111 een der straten van de City op te stellen Gtl een bom te werpen op het oogenblik, dat 0 koning van Noorwegen voorbij zou komen. et geheele korps Londensche speurders is aan &t werk gezet om te trachten den Italiaan ge- ^aagen te nemen; deze is echter tot nu toe niet te vinden. DUITSCHLAND. Het centrum heeft nu in den Duitschen Rijks- 8 een voorstel ingediend, strekkende om den skanselier te verzoeken, den Rijksdag elk jaar ll0f betrekking tot de internationale betrekkin- Gn van het Duitsche rijk ambtelijke stukken te er schaffen. Wel6 Rundschau beweert, dat het nog ton rU0^ wezen is, dat de haard van veeziek- uit H^6 tC ^'a(^^ach en Vierssen aanwezig is, Xe 0^an<t is overgebracht, maar dat dit toch itl°' Waarschijnlijk is. Het gevaar moet schuilen ha f" belan8rÜken en 8°ed ingerichten smokkel- Vq1' ctie door openstelling der grenzen wellicht g een Poos af zou nemen, doch slechts door erper bewaking der grenzen en scherper toe- - ëftz. te onderdrukken is. De Rundschau verneemt, dat er berichten zijn, dat de gezondheid van het Hollandsche groote en kleine vee niet overal goed is, al is dat vee voor het overwegend grootste gedeelte ook vrij van ziekte. FRANKRIJK. Toen in den loop der beraadslaging in den Se naat over den begrootingspost betreffende het mi nisterie van Arbeid Viviani, de minister van Ar beid, incidenteel in herinnering bracht, dat hij socialist is, terwijl Clemenceau dit niet is, ant woordde deze laatste: Met uw verlof, ik beweer wel socialist te zijn. Dit antwoord werd door de linkerzijde met toejuichingen begroet. Viviani verklaarde nog, dat het kabinet in zijn samenstelling slechts een afspiegeling gaf van den staatkundigen toestand van het land. De mi nister van Arbeid is er niet om de sociale omwen teling te verwezenlijken; zijn pogingen zullen al leen de strekking hebben om de vrijheid der vak verenigingen uit te breiden. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende den begrootingspost voor het ministerie van Ar beid met 237 tegen 12 stemmen aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Weenen wordt gemeld: Het Huis van afgevaardigden heeft de tweede groep der kieswetten goedgekeurd. ZUID-AFRIKA, Te Aldershot wordt een sterke afdeeling van de genie gereed gehouden, om onverwijld naar Zuid-Afrika ingescheept te worden. Het is niet bekend, of deze maatregel in verband staat met den inval van Ferreira in de Kaapkolonie. CHILI. Een groote brand heeft in de handelswijk van de stad Antofagasta gewoed. De schade be draagt 3 millioen pesos. CHINA. De Chineesche prins Poeloen heeft, volgens een telegram uit Sjanghai, opdracht gekregen, de zeemacht in Engeland, Duitschland, Frankrijk, Amerika en Japan te bestudeeren en na zijn te rugkeer voorstellen tot stichting van een weerbare Chineesche vloot te doen. Offlcieele berichten. By Kon. besluit van 15 dezer is dr. A. L. La- mers, oud-directeur der Rijks- hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Van de Koninklijke familie. Gister-, Vrijdagmiddag om 12.23 vertrokken, in een gereserveerde coupé le klasse, de vorst, vorstin en prinsessen van Bentbeim van Apeldoorn naar Bentheim. In een a la Dumont bespannen rijtuig bracht H. M. de Koningin hare gasten aan den trein. Op het perron nam zjj hartelijk afscheid. H. M., vergezeld o.a. van freule Haersma de With, werd by haar terugkeer naar Het Loo hartelyk toegejuicht. Cav. Tugini. Gister-voormiddag 11 uur, is in het R. K. Zie kenhuis in het Westeinde te 's-Gravenhage, al waar hij eenige weken geleden een operatie had ondergaan, overleden de Italiaansche gezant bij ons Hof, cav. S. Tugini, die na 40-jarigen dienst nog in dit jaar zijn gezantschapsbetrekking zou neerleggen, welke hij sedert 1902 in de residentie vervulde. De overledene had in de residentie veler sym pathie en was aan zijn post zeer gehecht door zijn huwelijk met een Nederlandsche vrouw. Dinsdag-voormiddag wordt het stoffelijk over schot voorloopig bijgezet in den grafkelder op de Roomsch-Katholieke begraafplaats in af wachting van latere overbrenging naar Italië. Uitvaart en lijkdienst zullen plaats hebben in de Kapel van 't Katholieke ziekenhuis, in tegen woordigheid van de te noodigen diplomatieke en andere autoriteiten. Hugenholtz. Naar Het Volle verneemt, is het Kamerlid Hu genholtz sinds eenigen tijd ernstig lijdende aan zenuwpijnen en heeft hij zich daarvoor ter ver pleging in het Diaconessenhuis te Haarlem laten opnemen. Arn. Blankera. Gister overleed te Gorinchem, in den ouderdom van 91 jaar, de heer Arnoldus Blankers, oud-lid der Provinciale Staten ven Zuid-Holland en oud wethouder dier gemeente. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Nederland en Venezuela. Het Vad. heeft getracht zekerheid te krijgen omtrent het telegram uit Fort de France, volgens hetwelk president Castro overleden zou zyn en onze Kortenaer bevel zou hebben gekregen zich gereed te houden om onmiddellijk naar La Guay- ra te vertrekken, indien dit bericht bevestigd werd. Van bevoegde zyde verneemt het blad echter, dat van het eerste niets bekend was en dat van hieruit geen dergelyk bevel was gegeven. Goedkeuring dor Akte van Algeciras. Een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring der op 7 April 1906 gesloten Algemeene Akte van Algericas met bijbehoorend Additioneel Pro tocol. Blijkens de Memorie van Toelichting was de houding, door Nederland ter conferentie te Alge ricas aan te nemen, aangewezen door de om standigheid dat Nederland in Marokko geen an dere belangen heeft dan die van iederen anderen handeldrijvenden staat als zoodanig, waaruit volgt, dat eventueel slechts moest worden getracht het prijsgeven door de Conferentie van het be ginsel der open deur te verhinderen. Voor het overige werd de houding der regee- ring bepaald door het oprecht verlangen om, voorzoover het haar mogelijk zoude zijn, het tot stand komen eener oplossing te bevorderen, waar de niet altijd met elkander strookende wenschen der meer belanghebbende Staten met elkander in strijd zouden blijken, opdat de Conferentie tot eenen voor de belanghebbenden Staten bevre digenden uitslag zoude leiden. Voor de Nederlandsche belangen is het begin sel der oeconomische vrijheid en gelijkheid voor alle Mogendheden in het tractaat nedergelegd, het gewichtigst. In het bijzonder komt dit be ginsel tot zijn recht in hoofdstuk VI, waarin ten opzichte der verplichte openbare aanbesteding van publieke werken de meest mogelijke waar borgen voor eene gelijke behandeling van de on derdanen der verschillende staten gegeven zijn. Wat de in het tractaat bedoelde Marokkaansche Staatsbank betreft, het kapitaal dezer Bank wordt gevormd door banken of bankgroepen, wier aan wijzing tot de bevoegdheden der verdragsstaten behoort. Alle die Staten, behalve de Vereenigde Staten van Amerika, ook Marokko, hebben van die bevoegdheid gebruik gemaakt. Een Neder landsche bankgroep, bestaande uit de Nederland sche Handelmaatschappij, de Amsterdamsche Bank en Hope Co., heeft zich bereid verklaard do noodige gelden bijeen te brengen voor het Nederlandsch aandeel in het kapitaal, dat inge volge art. 55 der generale akte tusschen de 15 en 20 millioen zal bedragen. Als hoofd der groep treedt op de Nederlandsche Handelmaatschappij. Aangezien het tractaat van Algeciras bepalingen inhoudt, wettelijke rechten betreffende (den Ne- derlandschen consul te Tandzjer wordt o.a. nieu we strafrechtelijke bevoegdheid geschonken), moet het worden goedgekeurd. Arbeidsbeurzen. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van de reeds bvestaande, zoowel als van de nog op te richten arbeidsbeurzen in Ne derland, dat aan die beurzen op daartoe strekkend verzoek geregeld mededeeling gedaan zal' wor den van de berichtgeving der Nederlandsche con sulaire ambtenaren in België en West-Duitschland nopens de gelegenheid voor Nederlandsche werk zoekenden om werk te zoeken in hun ressort, onder voorwaarde, dat de arbeidsbeurzen op zich nemen de personen, die zich ingevolge de Regee- ringspublicatie bij haar aanmelden om in het buitenland te worden geplaatst, op eigen verant woording behulpzaam zijn bij het zoeken van werk aldaar. St.-ct Rijnvaart. De Stct. (no. 269) bevat de door den minister van landbouw, nijverheid en handel vastgestelde instructies voor de commissie van deskundigen voor de Rijnvaart omtrent de vaststelling van het grootste geoorloofde aantal reizigers op pas- sagiersstoombooten, welke den Rijn boven het Spijksche veer bevaren, en voor de commission van deskundigen voor de Rijnvaart, omtrent de vaststelling van de soort en het aantal der be manning van schepen van een ladingsvermogen van 15 ton (300 centenaars) of meer, welke den Rijn boven Duisburg bevaren. Rijksbureau voor den klein-iudustrieelen eng handeldrijvenden middenstand. Het hoofdbestuur van de Nederl. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie heeft een adres ge richt tot den minister van landbouw, nyverne.a en handel, met het verzoek, alsnog te bepalen, dat het in art. 136 van Hoofdstuk X der Staats- begrooting genoemde Rijksbureau ten behoeve van den klein-industrieelen en handeldrijvenden miu- denstand zijn werkkring niet uitstrekke tot ae bemoeiingen der particuliere laboratoria, maar zich alleen belaste met het geven van advies op de wijze als dit b.v. geschiedt door inrientingeu als het Koloniaal Museum en het Bureau van Han delsinrichtingen. Het departement Limburg van genoemde maat schappij heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal het verzoek gedaan, den betreffendeu post niet aan te nemen, daar volgens adressant overal genoegzaam gelegenheid bestaat de bedoel de onderzoekingen te doen verrichten en advie zen in tej winnen. Ongelukken. Gister had de koopman F. van Holten te Streef kerk het ongeluk zoodanig door een openstaand luik te vallen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Bato's Erf, gemeente Heerewaarden, is gister-middag een schippersvrouw over boord ge slagen en verdronken. Men meldt uit Hulst: Tusschen Hulst en Kijkuit is de machinist van een trein van Mechelen naar Ter Neuzen van de in beweging zijnde locomotief gevallen. Zijn toestand is hopeloos. Prou. Crediet en Spaarbank. Aan het prospectus betreffende de inschrijving van 41/2 0/0 schuldbrieven is het volgende ont leend „Door dezen nemen wij de vrijheid Uwe aan dacht te vestigen op de 4(4 °/o Schuldbrieven der Provinciale Crediet- en Spaarbank, welke wor den uitgegeven in stukken van f 1000.en onder deden van f 500.en f 100.—, voorzien van half- jaarlijksche coupons en onderdeelen van f50.— voorzien van Jaarlijksche Coupons. Behalve 4i/2 o/0 Rente wordt aan Schuldbrief houders 10 o/o der overwinst uitgekeerd. Het bedrag der uitgegeven Schuldbrieven mag hoogstens vijfmaal het geplaatste Kapitaal bedra gen. Be Raad van Toezicht onderzoekt minstens eens in de drie maanden de boeken, Vergelijkt die met Kas en waarden en teekent ze voor gezien. Geen crediet-aanvraag wordt toegestaan dan na goedkeuring van den Raad van Toezicht. Boe ken en Balans worden gecontroleerd door een Accountant, benoemd door Commissarissen. De, uitstaande Schuldbrieven zijn gewaarborgd door de Leeningen, het geplaatst Maatschappelijk Ka pitaal en het Reservefonds. De introkking der Schuldbrieven geschiedt door uitloting. Daar voor worden gebruikt de gelden ontvangen voor aflossing van leeningen, voor zooverre zij niet opnieuw voor leeningen worden uitgegeven. Daar door zijn zij aan eene geringe uitlotingskans on derhevig. Do coupons worden betaalbaar ge steld in de voornaamste plaatsen des Rijks, waar van vóór de verschijning geregeld aankondiging

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1