teleg&ammen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Kerknieuws. isscherij-berichten. Scheepvaart. *v amlctafopnf hten wordt gedaan. Teneinde de verhandelbaarheid te bevorderen, verklaart de Bank zich bereid, op verlangen der houders de Schuldbrieven zooveel mogelijk terug te koopen. Door bovenstaande bepalingen meenen wij dan ook onze 41/2 °/o Schuldbrieven alleszins als een soliede en rus tige Geldbelegging te kunnen aanbevelen." Ln het loopende eerste boekjaar, hetwelk 31 December a.s. eindigt, werden tot 1 November 1906 toegestaan 173 credietaanvragen tot een totaal bedrag van f 141781.371/2, afgelost werd f 23064.371/2, zoodat op 1 Nov. 1906 liepen 152 credieten tot een totaal bedrag van f 118717. of gemiddeld f 780 per crediet. De rekening Op richtingskosten komt momenteel in de boeken voor met een bedrag van f 447.12, de rekening Dienst der Leening met f 605.26, de rekening Onkosten, waaronder salarissen, met f 2702.941/2. Uit boven staande cijfers en het prospectus zal het duide lijk zijn dat het beheer zoo zuinig en voorzichtig mogelijk wordt gevoerd. Momenteel zijn vele goe de credietaanvragen in portefeuille. Teneinde over de daarvoor benoodigde gelden te kunnen beschik ken, wordt door ons ter besparing van de groote kosten verbonden aan een Openbare Inschrijving, als advertentie-kosten, syndicaatsprovisie enz., pvergegaan tot een onderhandsche Inschrijving, wat nog dat voordeel heeft, dat het geheele be drag der Inschrijving niet op één oogenblik, doch geleidelijk binnenkomt. Door de kostenbesparing is de Directie in staat den gewonen Koers van uitgifte ad 100i/2 0/0 thans bij inschrijving te stellen pp 991/2 °/o. Beleefd noodigt de Directie uit deel te nemen aan de hierbovenbedoelde inschrijving en inschrij vingsbiljetten liefst vóór 1 December a.s. aan een der H.H. Correspondenten of rechtstreeksch aan de Bank in te zenden. Het bedrag der in schrijving kan gestort worden op iederen werk dag, naar verkiezing, uiterlijk tot 1 Juli 1907, met bijberekening der verschenen rente tot aan den dag der storting. De officieele Beursnotee- ring te Rotterdam verkregen zijnde, zal zoo spoe dig mogelijk ook die te Amsterdam worden aan gevraagd. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gisteren-middag hield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer Mi'. W. H. Jansen vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Naar aanleiding eener missive van heeren Bur gemeester en Wethouders, betreffende handhaving der verordening op de Koopmansbeurs, werd be sloten tot dezen het verzoek te richten om het daarheen te willen leiden, dat de bedoelde ver ordening worde gewijzigd in dien geest dat het een half uur na opening der Beurs geoorloofd zal zijn aldaar te rooken. Van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel had de Kamer 3 afdrukken ontvan gen van het Australische wetsontwerp: „relating to spirits," en een afschrift van een bericht uit de Melbourne Argus d.d. 10 September 1.1., op dat onderwerp betrekking hebbend. Deze stuk ken waren vergezeld van een missive, waarin Zijne Excellentie mededeelde, dat het hem is gebleken, dat genoemd Australisch wetsontwerp voor onzen invoer van spiritualiën daar te lande groot bezwaar zal opleveren, met name wat be treft de in Sect. 10 geëischte verklaring betref fende den ouderdom van het gedistilleerd; dat hij gaarne ten spoedigste vernam, op welke wijze naar de meening der Kamer zoodanige verkla ringen hier te lande zouden kunnen worden af gegeven, en dat hij zich ook houdt aanbevolen voor mededeeling van verdere opmerkingen, waar toe in bedoeld wetsontwerp of in het voormelde courantenbericht door de Kamer aanleiding mocht worden gevonden. Er werd besloten deze stuk ken jn handen te stellen eener commissie tot het uitbrengen van prae-advies. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren J. H. Hout man, H. J. Jansen en B. A. J. Wittkampf. In een vorige vergadering was ingekomen een missive van heeren Burgemeester en Wethouders, waarbij ter fine van advies dn handen der Ka mer werd gesteld een door de Directie van het Vrij-Entrepót alhier gewijzigd tarief van pakhuis huren van dat Entrepot. De Kamer besloot thans op deze missive te antwoorden, dat er tegen de door de Directie voorgestelde wijzigingen geen bezwaar bij haar bestaat. Bij de rondvraag werd door den heer H. J. Jansen de .vraag gesteld of het niet op den weg der Kamer zou liggen om te trachten verbetering te krijgen in de af- en aansluiting bij het voe ren van telefonische gesprekken met meerdere personen achter elkaar, daar het voorkomt, dat men, aanstonds na een gesprek met den een, met een ander willende spreken, langer met den eer ste blijft aangesloten en dus niet zóó spoedig aansluiting met den tweede krijgt als wel wen- schelijk zou zijn. Dientengevolge werd besloten tot de Nederlandsche Bell-telephoonmaatschap- pij de vraag te richten pf er geen middel zou bestaan om aan dit bezwaar te gemoet te komen. Oók werd door den heer H. J. Jansen gevraagd of het geen aanbeveling zou verdienen, dat door de Kamer stappen werden gedaan om te be werken, dat Schiedam voor de personeele be lasting werd geplaatst in een andere klasse. De behandeling dezer kwestie werd tot de volgende vergadering aangehouden. De vergadering werd daarop door den Voor zitter gesloten. S. 0, V. In de S. O. V. had gister-avond de eerste abonnementsvoorstelling plaats. Opgevoerd werd door het Brondgeest Ensemble van Rotterdam het blijspel in 4 bedrijven »Neef", van Arn. van Raalte Jzn. De keuze van het S. O. V.-bestuur bleek dit maal zeer gelukkig te zijn geweest. »Neef' heeft gister-avond den toehoorders eenige aangename uurtjes verschaft. Het is een goed aaneengeschakeld blijspel, dat om zijn alleraardigste, koddige too- neeltjes zeer in den smaak van het publiek viel. De neef in dit stuk is een dagbladschrijver, die om zijn vele goede hoedanigheden bij zijn nicht jes zeer is gezien." Van warme toegenegenheid voor neet komt het allengs bij iedpr zijner nichtjes tot een verlangen om hem tot man te krijgen. Geen van hen laat een gelegenheid voorbijgaan om te trachten zich bij hem op te dringen. Bij verjaardagen en andere feesten wordt neef met cadeaux overladen dit alles geschiedt om te trachten hem in te palmen. Maar neef is van die opdringsters niet gediend en als men met hem over het huwelijk spreekt, dat laat bij blijken, dat het celibatairschap hem nog niet verveelt. Het einde van den strijd der tot over de ooren verliefde nichtjes is voor hen een jammerlijke ontgoocheling. Bij gelegenheid van een picnic vernemen zij van hem, dat hij zich met de huishoudster van zijn oom heeft verloofd. De jonge dames zijn dol van woede, zoomede een tante, die alles in het werk had gesteld om neef voor haar dochter te winnen, en zij geven allen zeer luidruchtig blijk van hunne veront waardiging, dat neet dit heeft durven beginnen. In den loop van dit stuk ziet men talrijke komische scèaeshet 3e bedrijf is hierin het rijkst en biedt het publiek gelegenheid te over om eens hartelijk te lachen. Uver het geheel genomen werd er zeer goed gespeeld. Brondgeest (de neef) leverde prachtig spel, terwijl de heeren Willem Westerman als van Tholen en Corn. Lagenman als Thomas Geer- mans zich uitmuntend van hun taak kweten. In het bijzonder oogstten beiden laatsten door hun vroolijk spel in het 3e bedrijf veel bijval. Gerard van Staalduynen en Rient Brouwer hebben echter gelukkiger avonden gehad. Het spel der dames voldeed goed. Julliette v. Ameron— Roos, die de rol van de vrouw van Thomas Geer- mans vervulde, boeide zeer. De dames Jaeger en Hopman, nichtjes van Willem Geermans, hadden mede veel succes. Ook dient in het bijzonder ge roemd te worden het spel van mej. Beekman, die de meisjesrol van Nora voortreffelijk vertolkte- Na ieder bedrjjf werd druk geapplaudiseerd, zoo dat soms wel drie keer Dgehaald" moest worden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie eenige sleutels, duimstok. Te bevragen aan de volgende adressendames handschoen, bij Schoof, Boterstraat 41 kinder muts, bij Naumann, Bagijnhof 5zwarte kat, bij Kerssen, Proveniershuis 21grijze eend bij Broks, 's-Graveland 23jongensjekker bij Krabbendam, Oude Kerkhof 17broche bij de Kroes, Over- schieschewegporteraonnaie met tl.bij Meijer, Singel 144. J. M. Giersberger, wonende Blok landstraat 46 te Rotterdam, werkzaam bij de firma Smulders, had gisteren, toen hij in de draaierij bezig was met het afnemen van een drijfriem, het ongeluk zijn rechterhand te be- zeeren. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Wij herinneren aan de tooneelvoor- stelling door de dilettantenclub „Sobrietas," on- derafdeeling van het Kruisverbond, morgen (Zon dagsavond 8 ure in de nieuwe zaal van den Ned. R. K. Volksbond te igeven. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is deze voorstelling voor iedereen tot gering entree toegankelijk. Heden-morgen is in een logement a 1- hier aangehouden G. v. d. W., reizend koopman, gesignaleerd voor f 3.boete, subs. 3 dagen hech tenis. Hij is naar het hujs van bewaring te Rotterdam overgebracht. Gisteren had A. Heil, werkman bij de firma Smulders, wonende Beierlandsche straat 39, toen hij bezig was aan het draaien van een schijf, het ongeluk dat een stuk ijzer, dat hij als hefboom gebruikte, tegen zijn voorhoofd sloeg. Hij moest zijn werk neerleggen en zich onder geneeskundige behandeling stellen. UIT VLAARDINGEN. De minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel heeft aan B. en W. medegedeeld, dat bij hem klachten zijn ingekomen over ver pakking van haring en ansjovis, van Vlaardingen naar Zuid-Afrika verzonden, waaromtrent van B. en W. bericht en raad wordt ingewonnen, ook over de vraag, in hoeverre de bestaande keuring van gekaakte haring in deze gemeente voldoende is te achten. De minister wijst er daarbij op, dat bij een aangelegenheid als deze het gemis van een Ka mer van Koophandel en Fabrieken in deze ge meente zich doet gevoelen, en verzoekt B. en W. bij den raad de vraag ter sprake te brengen, of in het belang van handel en nijverheid het vestigen van zoodanige Kamer alhier niet wen- schelijk zoude zijn. Onder mededeeling dat zij ter zake reeds het bericht inwonnen van de afdeeling Vlaardingen der vereeniging ter bevordering der Ned. vis- scherij, stellen B. en W. den raad voor, de be trekkelijke stukken om advies te stellen in handen van een commissie van 5 leden uit zijn midden. Gemengd Nieuws. Een treurig verschijnsel! De speel woede van de jeugd te Meppel nam in den laat sten tijd treurig groote afmetingen aan. Oogge tuigen kunnen verzekeren, dat er vaak zilvergeld, guldens zelfs, bij den knikkerkuil lag. 't Geschiedt er openlijk: de straten der stad worden er voor gebezigd. Het hoofd eener school te dier plaatse heeft dezer dagen aan de ouders der leerlingen een circulaire gericht, waarin hunne medewerking wordt ingeroepen tot beteugeling der speelwoede, waardoor al sinds geruimen tijd een deel der schoolbevolking en ook andere jongelieden aange tast zijn. De politie schijnt geen termen te kun nen vinden in die treurige zaak handelend op te treden I Doodslag. Gister-nacht is bij het station te Amersfoort hoogstwaarschijnlijk tengevolge van een twist, een rangeerder zoo geslagen, dat hij binnen enkele oogenblikken een lijk was. De politie doet onderzoek. De getroffene, de rangeerder H. Drost, van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, was afkomstig uit Amerongen. De verslagene is omstreeks 9 uur per bran card naar het politie-bureau vervoerd. De dader is onbekend. De politie, die natuur lijk de zaak onderzoekt, tast tot heden in den blinde. Er loopen geruchten, dat de verslagene als verrader bekend stond van diefstallen bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Hieromtrent konden wij geen zekerheid krijgen. Men schrijft nog uit Amersfoort: Zoo langzamerhand komt onze stad weer in kwaden reuk. Kon er vroeger geen kermis voor bijgaan of de menschen zaten in vreeze en be ven dat er we<^ een moord zou geschieden, en is dit nu vrijwel voorbij, thans geschiedt het buiten de kermisweek om. Pas is er een veroordeeld tot 2 jaar wegens poging tot dood slag of een druwelijke moord heeft er plaats. Want dat er aan moord gedacht moet worden, staat zoo goed als vast. En het is gruwelijk we hebben het lijk gezien, maar men moet al heel sterke zenuwen hebben om niet van ontzetting achteruit te deinzen. Stelt u zich voor een niet te lang persoon, met dik hoofd, de haren plat daarop gedrukt, zijn werkkiel aan, één schoen aan, de ander uit, evenals de eene kous. Wie weet inder haast misschien zijn schoen uitgetrokken om zich te verweren Dan een groot gat boven in het voorhoofd, waaruit de hersenen puilen, een gat bij gijn linkeroor en een bij zijn oog. Het lijk ligt nu op het politiebureau, met de beenen stijf op getrokken griezelig om te zien, afschuwe lijk. I 1 I j Zooals we reeds meldden, is de getroffene een zekere H. Drost, uit Amerongen afkomstig. Dicht bij den beruchten Soesterweg is hij gevonden. Of daar de aanslag heeft plaats gehadwie zal het zeggen? Zeker is het, dat de politie bijna geen draad in handen heeft. De getroffene, aldus verzekerde men mij, stond niet gunstig bekend. Hij had vele vijanden. Men deelde mij mede, dat hij enkele dagen geleden zijn revolver in reparatie had gegeven met de woorden: „Daar, maak die eens, want ze loe ren op me." Wat van dit alles waar is?Er wordt na tuurlijk weer zooveel gesproken en gephauta- seerd. Laten we hopen, dat het onze ijverige politie zal gelukken den dader aan te wijzen. Nader wordt gemeld: In verband met den doodslag, hier gepleegd, arriveerden gister-middag uit Utrecht de offi cier van justitie met den rechter-commissaris en den griffier. Deze drie heeren, vergezeld van den inspecteur van politie, den heer A. Palm, hebben op het terrein een zeer nauwkeu rig onderzoek ingesteld, opgravingen gedaan en wat kon dienen in beslag genomen, tot zelfs grassprietjes, waaraan bloed zat. Het lijk is naar het lijkenhuis van het mili tair hospitaal vervoerd, waar de artsen Kamer ling en Groneman zich met het onderzoek bezig houden. Tot nu toe is niets bekend, zelfs geen ver moedens. Van een kip en een auto. Een auto uit Gouda snorde langs den Rijksstraatweg Leiden Utrecht. Op de grens der gemeente Zwammer- dam vloog een kip uit den onderwal op, werd door de auto gegrepen en geslingerd tegen de lantaarn. Deze werd totaal versplinterd, stukjes glas drongen in den auto-band en deze sprong. Natuurlijk werd ter plaatse een nieuwe band in gezet Schadepostje van circa f 150. Dure kip I Diefstal in 't groot. Door de politie te Middelburg zijn gearresteerd de 19-jarige dienst bode E. S. B. en de 51-jarige baker de wed. M. A., geb. F. C. C. A., verdacht van diefstal van een hanglamp, beelden, portretlijsten, klok ken en andere grootere en kleinere voorwerpen, ten nadeele van den winkelier S., aldaar. Alle ontvreemde voorwerpen zijn opgespoord en door de politie in beslag genomen. De dief stal moet gepleegd zijn terwijl de patroon voor zaken afwezig was en diens echtgenoote zich in het kraambed bevond, en het toezicht op den winkel aan genoemde dienstbode was opge dragen. De verdachten hebben een volledige bekente nis afgelegd. MCt.) 25 cent per regel. WIJ LATEN U ZELF OORDEELEN. Geloof niet onze woorden, hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, doch lees de onderstaande verklaring van een bewoner van Schiedam en oordeel zelf. Mejuffrouw M. Sitton, wonende Broersveld 98, te Schiedam zegt ons: Het is reeds twee jaren dat ik aan. de nieren geleden heb. Onophou delijk had ik hevige pijnen in de lenden en linkerzij en daar ik me haast niet bukken kon van de pijn, veroorzaakte dit mij zeer veel last in mijn werkzaamheden. Gedurig werd ik gekweld door duizelingen en het schemerde mij veel voor de oogen. Toen men mij zeide dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen hiervoor het aangewezen genees middel was, liet ik dadelijk een doosje komen. Ik volgde de gebruiksaanwijzing stipt op en hoe groot was mijn verwondering en blijdschap toen ik na gebruik van een enkele doos volkomen genezen was van mijn pijn en thans nu ik me weer volkomen gezond gevoel, wensch ik U te bedanken voor Uw uitstekende pillen, die mij zooveel goed gedaan hebben. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goed dunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoe veelheid urinezuur in het lichaam is. Dit ver gif veroorzaakt de urine-ongesteldheden, want het verstopt niet alleen de nieren, doch belem mert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zich mede. Het urine-zuur is de hoofdoorzaak der blaasontsteking, van stoornis der urine, van het verlies van eiwitstoffen enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen lossen het urine-zuur op en hel pen de nieren om het op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die mejuffrouw Sitton gehad heeft. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH, voorheen Frans Visser. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. KAAPSTAD, 17 November. Ferreira is met zjjn volgelingen gepakt. Dezer dagen werd te Vlaardingen het 60-jarig bestaan der St. Vincentius-vereeniging herdacht door een drie-daagsche oefening onder leiding van den zeereerw. pater Schrader S. J. Pastoor Overwipt, -j- De parochie van de Steeg heeft een gevoelig verlies geleden door het .overlijden van haren herder, die meer dan twintig jaren met ijver en zorg de geestelijke belangen behartigde. De eerw. heer A. A. Overwijn werd in 1848 geboren en in 1872 priester gewijd. Zijn nagedachtenis zal niet spoedig zijn uit- gewischt. SCHIEDAM, 17 November. Binnengekomen van de haringvisscherg de logger SCH 313, Jacobus sch. C. Westerduin, met 18 last haring, van de vierde reisvertrokken ter haringvisscherij de loggors SCH 69, Clara, en SCH 236, Noordster, beide voor de vierde reis. New-Castle, 17 November. Vertrokkens.s. Mayon, met steenkolen, naar Schiedam. Schiedam, 17 November. Aangekomen s.s. Es- lingtön, kapt. W. H. Edgecombe, van Firth of Forth, geladen met 900.000 K.G. steenkolenVer trokken s.s. Dalton, kapt. J. A. Ashton, naar New-Castle. Pernau, 17 November. Aangekomen s.s. Riga, van Koningsbergen, om graan te laden voor Schiedam. Wisselkoersen te Rotterdam, 17 Nov. Per Telegraaf Losdcs kort 12 42 J 6 pCt Pwës 47.97i 3 Antwerpen eu Bru- *7.82£ 4} Buitsch* FbisAWkp); 59.— 6 BEURS VAN SCHIEDAM, 17 Nov. 1906. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Mogtwgat l 12'/jper Hectoliter cont. zonder taal ga soodst teUatisfr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2