Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws^ Uiige Vergaderingen en meetings te bezoeken of aan betoogingen deel te nemen; over machts misbruik te Vlissingen en een slechten geest daar door onder den troep ontstaan. Afgekeurd werd de houding der manschappen te Naarden, ook in de veronderstelling dat het eten dien dag niet goed was. Volledige inlich tingen werden gevraagd. De toestand der provoosten moet te wenschen overlaten, evenzoo die der closets in oude ka zernes. Besproken Verd voorts het ongeval te 's-Gra- venhage bij het afgaan van een geladen geweer en de ramp bij Zeist, waarbij werd opgemerkt, dat de geneeskundige dienst onvoldoende bleek geregeld. Zeer werd geklaagd over het stelsel van beoor- deelingslijsten van officieren, waarbij gelegenheid om zich te rechtvaardigen ontbreekt. Algeheele afschaffing dier staten werd gevraagd. Aange drongen werd in dit verband op een nader onder zoek inzake kolonel Koek. Geklaagd werd over de wering van sommige bladen uit de cantines, welke maatregel ander zijds werd toegejuicht. Gevraagd werd naar de resultaten van de bij zondere proef met de viermaanders, welke de minister heeft toegezegd. Sommige leden hadden vernomen, dat het in 's ministers bedoeling ligt de viermaanders van de lichting 1906 na afloop van den eersten oefeningstijd niet meer onder de wapenen te doen komen. Onder opmerking, dat zij zulk een maatregel als schadelik voor onze weerkracht zouden afkeuren, vroegen zij den minister om inlichtingen omtrent zijne plan nen op dit punt en in hoeverre de berichten juist zijn, dat aan de bedoelde dienstplichtigen reeds kennis is gegeven van voorschreven plan, zij het ondershands. De wensch werd geuit om de garnizoenen eenigszins regelmatig over het land te verdeelen. Gevraagd werd naar 's ministers meening om trent het denkbeeld door sommige leden geopperd, om, evenals bij de marine, militairen, die wegens anti-militaire eigenschappen voor den dienst onge schikt blijken, zouden kunnen worden ontslagen. Sommige leden wenschten te worden ingelicht welke eindbeslissing genomen is ten opzichte van het uitgebrachte rapport betreffende samensmel ting van het Nederl. en het Ned.-Ind. officieren korps. Enkele leden verzochten inzage van het rap port van kapitein van der Haay over diens studie reis naar Roemenië en Zwitserland. Gevraagd werd naar 's ministers bedoeling ten aanzien der weerbaarheidskorpsen. Aangedrongen werd er op dat het toekennen van pensioenen en het uitkeeren van pensioenen met meer spoed plaats vinde. Sommige oordeelden het overgroot getal ambte naren en officieren aan het departement werk zaam niet in evenredigheid van ons betrekkelijk klein leger. Gevraagd werd naar den werktijd. Wederom werd door enkele leden aangedrongen de inspectie van het militair onderwijs op te heffen. Sommige leden oordeelden, dat drie generaals bij het korps der artillerie te veel moet worden geacht. In verband daarmede vroeg men hoe de minister denkt over geheele scheiding van ves ting- en veld-artillerie. Verschillende leden hadden bezwaar tegen de wijze waarop de commissie van proefneming is gereorganiseerd geworden. Teleurstelling werd uitgesproken over het groot aantal desertiën die te Venlo hebben plaats gehad. Gevraagd werd voorts o.a. aan hoeveel mili ciens is toegestaan in Maart in plaats van in October op te komen en aan hoevelen dat is geweigerd. Aangedrongen werd op afschaffing van den kolbak als hoofddeksel. Tal van vragen werden wederom gedaan in het belang van lotsverbetering van den minderen militair. Over de kwestie der rechtskundige opleiding van officieren werd verschillend geoordeeld. Door ve len werd er echter op aangedrongen om zoo de cursus tot stand komt, bij de keuze van den persoon, aan wien de leiding zal worden toever trouwd, uiterst voorzichtig te zijn, in het bij zonder ter voorkoming van eenzijdigheid in het onderwas. Sommigen opperden het denkbeeld de oefenin gen der landweer aan de groote manoeuvres te verbinden. Verschillende leden wenschten te worden inge licht hoe het staat met het schietonderricht buiten het leger. Enkelen meenden te weten, dat medewerking van hooger hand bij pogingen om de schietvaar digheid van het volk te verhoogen, dikwijls ont breekt. Verscheidene leden verklaarden zich be slist tegen schietoefeningen op Zondag. Van verschillende zijden werd gewenscht ook ditmaal weder inlichtingen te mogen ontvangen omtrent de uitgebreidheid van heWoorbereidend onderricht en omtrent de verkregen resultaten. Overlegging werd gevraagd van de circulaire door den minister uitgevaardigd. Sommige leden zagen met leedwezen en be zorgdheid de aanzienlijke stijging van de bureel- en administratiekosten voor de staven van het leger. Sommige leden die vernomen hadden, dat het muziekkorps van het regiment grenadiers en ja gers ais korps van het regiment, eigenlijk geen dienst meer doet, doch alleen bestemd is voor het geven van concerten, vroegen den minister inlichtingen, omdat, was 't juist, naar zij meen den er geen reden bestaat om geld voor dit mu ziekkorps uit te trekken. Verscheidene leden keurden de opheffing van de militaire hospitalen te Dordrecht, Maastricht, Haarlem en Leeuwarden ten zeerste af. Van meer dan eene zijde werd gevraagd of van den minister eene herziening van het mili tair onderwijs is te wachten, en hoe hij denkt over de instelling eener commissie, die eene her ziening van de militaire onderwijswetten zoude voorbereiden. Sommigen drongen aan op intrekking van de uitgaven door de K. M. Akademie. Verschillende leden hadden vernomen, dat de geest aan de Cadettenschool veel te wenschen liet. Er schijnen ergerlijke toestanden te bestaan en het gedrag der cadetten zou van dien aard zijn, dat vele en zware straffen moeten worden opge legd. Inlichtingen werden dienaangaande ge vraagd. Enkele leden kondigden een voorstel aan om tot opheffing der instelling te besluiten. Door enkele leden werd beweerd, dat het snel- vuurgeschut hier en daar niet aan de noodza kelijk te stellen eischen voldoet. Zij wenschten daarom te vernemen, of van den leverancier voor eenigen tijd garantie is bedongen; en of de op de levering toezicht houdende officier alleen de eer ste aflevering had nagegaan dan wel tot het einde toe aan de fabriek is gebleven. Gevraagd werd naar 's ministers plannen ten opzichte van de artillerie-inrichtingen. Lotsverbe tering wordt bepleit voor ambtenaren en werk lieden. Inlichtingen werden voorts gevraagd o. a. om trent den minderen aanmaak van patronen. Gevraagd werd of het toezicht op de munitie der landweer wel voldoende is. Men had ver nomen, dat door landweermannen met Rijksmu nitie op herten is geschoten. Geklaagd werd over 't onvoldoende der loonen bij de topographische inrichting. Enkele leden wenschten overbrenging van het korps marechaussee naar het dep. van justitie, enkele andere naar dat van binnenlandsche za ken. Verscheidene leden achtten den bestaanden toestand den juisten. Vele leden keurden ten sterkste af, dat ver langd wordt, bij vestiging van eene brigade mare chaussee in eene gemeente, dat de gemeente de kosten van den bouw eener kazerne dragen zal en die dan aan het rijk zal verhuren tegen een door den minister willekeurig te bepalen prijs. Er op wijzende, dat de minister verleden jaar den post voor het bouwen van een kazernement voor bereden wapens te Ede had teruggenomen, omdat hij eerst de dislocatie van het leger in haar geheel wilde overzien, uitten sommige leden hunne bevreemding, dat de minister thans weder een dergelijke post op de begrooting brengende, niet in eenige mededeelingen aangaande zijne inzichten op het punt der dislocatie treedt. Inlichtingen werden gevraagd. Verschillende leden wenschten te vernemen in welk stadium de plannen voor een andere mili taire huisvesting te 's-Gravenhage thans verkee- ren. i Sommige vestigden de aandacht op den slech ten toestand van den weg Assen—Wittem. Zij vroegen of er daarom geen termen bestaan voor het rijk om voor verbetering een bijdrage te ver- leenen. Onderscheidene leden konden het niet goed keuren, dat voor de stelling van Amsterdam geen andere gelden worden aangevraagd dan benoodigd zijn voor de betaling van reeds gesloten con tracten. Zij voorzagen nu, dat de voltooiing van die stelling minstens 2 jaren achteruit zal worden gezet en meenden, dat het moeilijk is te verklaren, dat de minister, die spoedige afwerking van de stelling zoo zeer begeert, tot dit gevolg mede werkt. Graaf van Bylandt. In Den Haag zijn minder gunstige berichten ontvangen omtrent den gezondheidstoestand van graaf van Bylandt, gezant te Konstantinopel, die zich onlangs van daar naar Weenen begaf om een keel-operatie te ondergaan. Mr. F. Th. Westarwoudt. Men schrjjft uit Haarlem Morgen, Dinsdag, wanneer de Prov. Staten van Noord-Holland bijeenkomen, zal het juist 50 jaar geleden zjjn, dat mr. Felix Theodore Westerwoudt tot lid der Staten werd benoemd. In 1862, 7 Januari, werd hij gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten, welke betrekking hij tot Juli 1902 be kleedde, toen hjj haar vrijwillig neerlegde. Mr. "Westersterwoudt is thans buitengewoon lid van Ged. Staten. Ook in andere betrekkingen is hij jaren reeds werkzaam, zooals voorzitter van den raad van administratie der H. IJ. spoor, als curator van de universiteit te Amsterdam, en commissaris van de Ned. Bank, om van andere functies niet te spreken. In 1901 werd mr. Westerwoudt benoemd tot Staatsraad in buitengewonen dienst. Voorts is hjj ridder in de orde van den Ned. Leeuw en officier in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau* Ook is hij officier van het legioen van Eer en van de Leopoldsorde en commandeur in de orde van den H. Gregorius. Mr. Westerwoudt is thans 75 jaar. J. P. van Rossum. In den ouderdom van 72 jaren is in Den Haag overleden de gepensioneerde Schout bij Nacht J. P. van Rossum. De ontslapene had een lang durige en eervollle loopbaan als zee-officier achter zich. Drankwei. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 28, 4o. van de Drankwet. Daarin wordt voorgesteld art. 28. 4o zoodanig te wijzigen, dat duidelijk wordt weergegeven dat de bedoeling des wetgevers was gericht op den feitelijken toestand, op feitelijke staking van het bedrijf. Tevens wordt een bepaling voorgesteld, beoo- gende om allen, wier vergunningen zijn inge trokken, hoewel niet de feitelijke toestand, dien de wetgever wilde weren, bestond, de gelegenheid te openen tot een restitutio in integrum. Bij laatstbedoelde bepaling wordt voorgesteld, dat aan hen wier vergunningen zijn ingetrok ken op grond dat daarvan gedurende 3 maanden achtereen opzettelijk niet is gebruik gemaakt, hoe wel de verkoop van sterken drank in het klein niet gedurende langer dan 3 maanden achtereen opzettelijk niet had plaats gevonden, indien zij daartoe binnen 3 maanden na het in werking treden dezer wet, een schriftelijk verzoek tot B. en W. richten, door dat college een afschrift van de akte der ingetrokken vergunning wordt uitgereikt, door welke uitreiking zij in den vorigen staat van houder eener vergunning voor den kleinhandel in sterken drank worden hersteld. B. en W. be slissen binnen twee maanden op het verzoek. De bepaling der Drankwet ten aanzien van wei geren en verleenen eener vergunning door B. en W. is mede van toepassing ten aanzien van wei geren en uitreiken van bovenbedoeld afschrift. Celebes. Op 15 dezer overvielen de marechaussees van Christoifel de schuilplaats van La Sinrang in Sawietto. Daarbjj werden 31 vijanden gedood 20 beaumont-geweren en veel andere buit vielen in onze handen. Minister en Inspecteur. De N. C. schrijft: Omtrent de redenen die geleid hebben tot het achterwege laten van de koninklijke dankbetuiging bij het eervol ontslag van generaal Smeding ver nemen wij het volgende De inspecteur heeft, zoodra hij zijn aanvraag om ontslag aan H. M. de Koningin had inge zonden, een schrijven aan de regiments- en korps- kommandanten van zijn wapen gericht, waarin hij hun verzocht aan de onder hun bevelen staande officieren het feit zijner ontslagaanvraag mede te deelen. Aan de genoemde hoofdofficieren persoonlijk (dus niet voor mededeeling aan de officieren bestemd en ook niet als zoodanig ge bruikt) werd in dat schrijven tevens de reden der ontslag-aanvraag bekend gemaakt. Den minister van oorlog moet, naar ons werd bericht, dit feit als een indisciplinaire handeling van genoegzame beteekenis zijn voorgekomen, om H. M. de Koningin te adviseeren tot toekenning van eervol ontslag zonder de gebruikelijke dank betuiging voor bewezen diensten. De brief over Hongaarsche spoorwegtoe standen. Het Volk bericht, dat de aan de leden der internationale spoorwegvereeniging gerichten brief met beschouwingen over spoorwegtoestanden in Hongarije, na door mr. A. J. M. Bake te zjjn onderteekend, geparafeerd is door den heer E. J. B. H. M. Engeringh, loco-directeur-generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. Nationale Vereeniging voor den Volkszang. Zaterdag-avond werd te Utrecht een vergade ring gehouden van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang, welker doel is a. het samenbrengen en doen samenwerken van alle personen en vereenigingen, die met het doel der vereeniging instemmen b. het oprichten van plaatselijke vereenigingen c. het oefenen van invloed op het zangonder wijs in de scholen d. het houden van zangavonden voor kinderen en volwassenen e. het uitgeven en verspreiden van losse liede ren en liederbundels. De statuten, waarop de koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd, werden vastgesteld. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Wouter Hutschenruyter, te Utrecht, voor zitter; G. C. F. van der Laan, te 's-Gravenhage, en Th. Nolen, te Rotterdam. Tot secretaris werd benoemd de heer J. S. M. Havermans, te Rot terdam. Nog andere heeren zullen worden uitgenoodigd in het bestuur zitting te nemen. De havenwerken van Valparaiso. De Ingenieur meldt het volgende Na de jongste aardbevingen, waardoor een groot gedeelte van Chili geteisterd en Valparaiso ver woest werd, is door het Chileensche Gouvernement een commissie benoemd om de vraag te overwegen of het wenschelijk is om nieuwe ontwerpen te maken voor havenwerken ter vervanging van de door prof. Kraus geprojecteerde, omdat men thans gebruik kan maken van verschillende door de aardbevingen beschikbaar geworden terreinen. Deze commissie noodigde onze landgenooten prof. G. H. van Maurik Broekman c. i. en H. L. van Hoofï c. i. uit, voorontwerpen te vervaardigen, aan welke opdracht bereids is voldaan. Na de aardbevingen ontving prof. van Maurik Broekman tevens de opdracht om als technisch adviseur van den minister van binnenlandsche zaken op te treden, ten einde de locale diensten te Valparaiso met den meesten spoed te herstellen. Zijden hoeden. Wjj vernemen, dat door den heer Meuwsen op de nijverheids-tentoonstelling van de Maatschappij van Nijverheid te Amsterdam in 1907 te houden, een zjjdenhoedenfabriek in vol bedrijf zal worden ingericht. Het doel van den heer Meuwsen is, deze tak van Nijverheid, die vroeger in Nederland op veel uitgebreider schaal dan thans beoefend werd, meerderen bloei te brengen. Schrijven van den minister van oorlog betreffende het blijvend gedeelte. Men meldt aan de N. Arnh. Ct.: Dezer dagen schreef de minister van oorlog aan een der inspecteurs van de wapens o. m. het navolgende: „Geheel stem ik in met uwe zienswijze, dat thans het tijdstip nog niet is gekomen, de ver moedelijke bezwaren, die zich ten aanzien van het blijvend gedeelte kunnen voordoen, onder mij ne aandacht te brengen, met dien verstande even wel, dat achteruitgang van goederen, wapenen enz. niet zal mogen worden afgewacht, alvorens de in het belang van het onderhoud daarvan drin gend noodige maatregelen te nemen of, wanneer de bevoegdheid daartoe niet bestaat, in overwe ging te geven. Het behoeft voorts geen betoog, dat ik heb voorzien, dat de genomen maatregelen, met be trekking tot de inkrimping van het blijvend ge deelte ook bij het wapen onder uw bevel wel eenige voorziening zou kunnen noodig maken. Daar, waar zich voordoende bezwaren op gee nerlei wijze uit den weg te ruimen zijn door maatregelen in het wapen zelf te nemen, zij het ook met het oog op den nieuwen toestand met voorloopige of tijdelijke terzijdestelling van voorschriften of bepalingen, zullen door mij de vereischte bevelen worden gegeven om de voren bedoelde bezwaren op te heffen. Intusschen moet ik bij de uitvoering van ijle getroffen maatregelen kunnen rekenen op de volle medewerking van allen van den hoogsten tot den laagsten in rang alsdan zal, met den noodigen goeden wil uitvoerbaar blijven, wat aan vankelijk bezwaarlijk uitvoerbaar werd geacht,'' De Everteen. Men schrjjft uit IJmuiden 17 Nov. aan de Tel: Hedenmorgen ging alhier het gerucht dat de Staat met de firma A. D. en C. E. Zurmuhlen een onderhands accoord had gesloten voor het afsleepen van het gestrande oorlogsschip Evertsen voor een som van f85000. Onze correspondent voegt aan dit bericht toe, dat, ofschoon het van geloofwaardige zijde kwam, bevestiging dient afgewacht te worden. De „Nederlandsche Hoedenwinkelier." In navolging van het buitenland, waar, met name in Engeland, Frankrijk, Duitschland en de Ver. Staten, sedert jaren bladen bestaan, gewijd aan het hoedenvak, wenschen de heeren J. S. Meuwsen en Bernard Barnstijn te Amsterdam ook ten onzent en dergelijk vakblad in het leven te roepen, overtuigd als zij zjjn, dat zulks de belangen zoowel van den fabrikant en zijn agent als van den grossier en winkelier zal bevorderen. Hun plan is de ongeveer 1400 belanghebbenden bij het hoedenvak in ons land op de hoogte te houden van alles wat het vak betreft, hen in het welbegrepen eigenbelang nader tot elkaar te brengen» het begrip van gemeenschappelijke belangen te ontwikkelen, fabrikant èn grossier èn detaillant nader tot elkaar te brengen, elkaar voor te lichten en zoo mogelijk te steunen. Het vakblad zal den naam dragen »De Neder- landsche Hoedenwinkelier". Ongelukken. Te Smilde is de dienstbode van den bakker H. Boer bij het scheppen van een emmer water in de Drentsche Hoofd vaart gevallen en ver dronken. Bij het beploegen van zijn land kreeg de landbouwer P. v. B. te Dongen aan de Vaart van zjjn jong en nog niet voldoend getuigd paard een trap tegen het hoofd, met het gevolg, dat de schedel verbrijzeld werd. De toestand van den man i® hopeloos. Dilettantenclub „Sobrietas". De dilettantenclub Sobrietas'", onderafdeeling van het »Kruisverbond", afd. Schiedam, gaf gister avond in de zaal van den Ned. R. K. Volksbond de aangekondigde tooneeluitvoering. Een vrij gr°ot publiek, meerendeels bestaande uit leden van bet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2