Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang Dinsdag 20 November 1906. No. 8663. Biiitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. Uit de Pers. ABONNEMENTSP R IJS.3 Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonder l Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, >er maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Ne Ierland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdire beuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRA^T 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 13 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelin; en 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Tolefoonnu nmer 85. Postbus no. 39. DUITSCHLAND. De koning en de koningin van Denemarken zijn gisterochtend te Berlijn aangekomen en door den Keizer, de Keizerin en de te Berlijn aan wezige prinsen en prinsessen zeer hartelijk ont vangen. Zij reden tusschen de langs den weg geschaarde vereenigingen, scholen en troepen door, onrler luide toejuichingen van het publiek, naar het Paleis. In antwoord op de verwelkoming van den eer- ste-burgertieester zeide de Koning, dat hij niet meer als buur maar als trouw vriend van den door hem hartelijk beminden en vereerden Keizer kwam. De Keizer heeft verleend aan den Koning van Denemarken den keten van de Orde van den Zwarten Adelaar, aan de Koningin de Louise- orde, met de jaartallen 1813/14/15. Gisternamiddag 1 uur had er een familie-noen maal plaats in de kleine eetzaal van het konink lijk paleis. Bij den galamaaltijd heeft de Keizer een toost uitgebracht op den Koning en de Koningin van Denemarken, waarin hij zijn dank betuigde voor het bezoek, dat de voortzetting van de innige, door Koning Christiaan onderhouden betrekkin gen, beteekende. De Keizer sprak verder de over tuiging uit, dat de goede betrekkingen tusschen de beide Huizen en landen tot heil van de twee volken zouden voortleven, en dat God's zegen daarop zal rusten. De Koning van Denemarken dankte voor de hartelijke ontvangst en voor de hartelijke deel- neming door den Keizer bij het verscheiden van koning Christiaan betoond. De Keizer heeft gister von Arnim-Crieven ontvangen. Verscheidene bladen bevatten het be licht, dat voor minister van landbouw op Arnim m de eerste plaats het oog gevestigd is. Do Deutsche Tageszeitung bericht, dat de be noeming van von Arnim-Crieven tot minister van landbouw reeds een feit is. Ambtelijke beves tiging dienaangaande ontbreekt echter nog. Op de interpellaties in den Rijksdag, over de duurte van het vleesch, heeft Posadowsky gezegd, dat de rijkskanselier bereid is, de beide interpellaties te beantwoorden; hij hoopte, dat dit in den loop van de eerstvolgende 14 dagen zal kunnen geschieden. FRANKRIJK. Clemenceau heeft in de jongstverloopen veertien dagen overleg gepleegd met de prefecten der de partementen, waar alsnog kerkinventarisatie moet Plaats hebben. Men zal zich herinneren, dat dit registreeren vair kerkelijke bezittingen op veel Plaatsen tengevolge van wederstand tijdelijk is gestaakt geworden. Voor 11 December zal deze maatregel overal zijn doorgevoerd. Men houdt h© data alsnog geheim. (Uit het Engelsch.) 2) De woonkamer der Rebe's was heel eenvoudig Urgerlyk ingericht; slechts de noodzakelijkste °orwerpen van gebruik waren aanwezigaan de jPden hingen, behalve de klok, eenige verbleekte fa rr^en in bouten lijsten, .waartusschen oude muieportretten. Dicht bij het raam stonden twee .^machines en de massa goed, die er om opge- g °Pt lag, bewees, dat ze vlijtig werden gebruikt. b]0n her machines snorde nog; eene bevallige jj. Qhine zat er voor. Bij vaders binnenkomen en en r8FS k°rt saan tafel", stond zij haastig op, „li 'leP op haar vader toe, met een schelmsch de hïe °P het ronde, rozige gezicht, waarin heid a'8 b'auwe oogen zonnig straalden. Zooals den 6 h°c.hters nu aan tafel waren gezeten, vorm- trekt ï-i*0 bun verschil een vriendelijke en aan- meest §roeP- Mathilde, de oudste, geleek het Wen °P den vader' wiens strenge strekken ook jona- m het schoone gelaat van het meisje; de beeld1-6 hw'g daarentegen was moeders even- gezi feigcb en rem moest deze er ook uit- uvere\hebben' eer he stormen des levens haar het hoofd waren getrokken. Een slanke, Theodoor Wolff, die gedurende vele jaren correspondent te Parijs van het Berliner Tage- hlatt is geweest en in de redactie te Berlijn van dat blad overgaat, is voor zijn vertrek door j den minister-president Clemenceau ontvangen, die hem, nadat hij over de vroegere Marokkaansche kwestie had gesproken, o. a. zeide: Ik wil geen oorlog en als men geen oorlog wil, dan wil men goede betrekkingen, en als de betrekkingen te wenschen laten, dan wil men die verbeteren, dat is mijn „état d'esprit." Het zal mij genoegen doen als men mij in de gelegenheid stelt in dezen geest te handelen. Natuurlijk moet men altijd sterk en op alles voorbereid zijn, maar dat wil nog heelemaal niet zeggen, dat men den oorlog wil; integendeel. Om een oorlog te wenschen, moet men overigens rechtuit zijn zinnen kwijt zijn. Omdat wij zoo denken, hebben wij Delcassé ten val gebracht, die wel is waar ook geen oorlog wilde, maar wiens staatkunde tot den oorlog zou hebben kunnen leiden. Een oorlog is voor alle staten iets volstrekt onzekers, onbekends, een ramp, waarvan de omvang nog niet te voorspel len is; niemand kan toch vooruit zeggen, wat zulk een oorlog brengen zal, waarheen hij leiden en hoe hij eindigen zal. Het zou voor ons ook totaal onmogelijk zijn een oorlogspolitiek te voe ren, want de volksvertegenwoordiging zou ons [onmiddellijk wegjagen, zooals men dit met Del cassé gedaan heeft, en het geheele volk zou tegen ons zijn. i Clemenceau verklaarde, dat hij zich tot taak gesteld heeft, te werken aan de verbetering der betrekkingen tusschen de twee landen. Eveneens verzekerde minister Pichon den cor respondent onze ententes en vriendschappelijke bondgenootschappen zijn niet tegen Duitschland gericht; wij wenschen, dat onze betrekkingen tot Duitschland beter worden en wij zullen onzen wensch in practijk brengen. MAROKKO. Do Times verneemt uit Tandzjer; dat Raisoeli den kadi waarschuwde, dat deze verder geen landaankoop noch -verkoop moet bekrachtigen zonder zijn, Raisoeli's, machtiging. Hij zal elke overdracht van grond beletten. Buiten Tandzjer is het gezag der Marokkaansche regeering der mate gedaald, dat alle Marokkanen, die dat kon den, hebben geweigerd de feesten aan het einde der Ramadan (vastenmaand) te Tandzjer bij te wonen, daar zij er de voorkeur aan geven ze met Raisoeli binnenslands te vieren. Daarom bleef haast iedereen weg van de feestviering te Tandz jer, zelfs de gouverneur der stad. ZUID-AFRIKA. Het blijkt, dat alleen gebrek aan water Fer- reira genoopt heeft om zonder vechten zich over te geven. De Kaapstadsche correspondent van „Central News" seint, dat Ferreira en de zijnen zullen moeten terechtstaan voor moord, poging tot moord en roof. magere, ongeveer vijftienjarige jongen was aan een afzonderlijk tafeltje ijverig met boeken bezi»- bjj vaders binnenkomst had hij die dichtgeslagen en was met beide handen uitgestoken eveneens op vader toegeloopen. «Al genoeg," zei deze, de hartelijkheid der kin deren bjjna barsch afwerend. «Laat de soep niet koud wordenik heb maar weinig tijd en moet dadelijk weg." Stil zette men zich aan tafel en begon het een voudige maal, boonensoep met spek. Men kon het den kinderen, die gedurig naar het bezorgde gelaat des vaders keken, aanzien dat ze wel graag wat hadden willen praten, maar ze durfden het zwijgen niet verbreken. «Lange is hier straks geweest," zei juffrouw Rebe toen plotseling. »Dat is nu al voor de derde maal. Het speet hem erg, dat je niet thuis was. Morgen zou hij terugkomen, hij heeft wat belang rijks met je te bespreken." Toen haar man slechts kort knikte, voegde zij er bij »Die man begint hoe langer hoe vreemder te worden, je weet niet meer, wat je aan hem hebt." «'tGaat hem te goed," merkte Rebe op. «Had hij het hoofd zoo vol zorgen als ik, dan zou hij wel anders zijn. Hij weet niet, hoe goed hij het heeft: hij behoeft alleen voor zich zelf te zorgen, en dan zoo'n prachtige betrekking als chef in de staatsdrukkerij." «Ja, hij is nog eens goed vooruitgekomen. Toen jelui nog samen in 't weeshuis waart, zou niemand De prompte maatregelen door de Kaapsche re geering genomen, hebben zware onkosten noodig gemaakt, maar de gereedstaande troepen zijn thans ontbonden. De korte veldtocht der Engel- schen moet hebben aangetoond, dat de landelijke bevolking in de noordwestelijke Kaapkolonie voort durend sterk anti-Engelsch blijft en meer geneigd was de mannen van Ferreira te helpen dan de dezen vervolgende Engelschen. VENEZUELA. Het bericht omtrent president Castro's dood wordt door den consul-generaal van Venezuela te New-York, de heer Fiqueredo, officieel tegenge sproken. JAPAN. Reuter seint uit Tokio, dat Hajasji, de minister van buitenlandsche zaken, Zaterdag aan vertegen woordigers van de verschillende politieke partijen gezegd heeft, dat de regeeringen van de Veree- nigde Staten en Japan over de gebeurtenissen te San Francisco volkomen hetzelfde dachten. Een vriendschappelijke en bevredigende oplossing zou te zijner tijd volgen. Een telegram aan de Journal Post meldt, dat Richard Bartholdt, lid van het Congres, naar'j New York is vertrokken op uitnoodiging van An drew Carnegie, die naar de Journal zegt, be loofd heeft, 1,000,000 dollar te zullen geven om de zaak van den internationalen vrede te bevor deren. Koning George van Griekenland, die deze week te Rome komt, zal a.s. Zondag 25 November een bezoek brengen aan den Paus. Z. M. zal met eerbiediging van den door het pauselijk Hof vastgestelden regel zich naar het Vatieaau be geven niet uit het koninklijk paleis, doch uit het gebouw der Grieksche legatie. Voor het bezoek van een Japansch eskader aan Californië (komend voorjaar) heeft de Ja- pansche regeering 500.000 yen uitgetrokken. Eerst wordt Honolulu bezocht. Ook in de tunnel onder het Quirinaal te Rome is er iets ontploft, 't Bleek een kwajongens streek te zijn. Onzinnig staatsbestuur. De Nederlander, die een artikel onder boven staand opschrift schrijft, heeft zich gestooten aan een uiting in het Voorloopig Verslag over de begrooting van marine, waarin opgemerkt werd, dat de minister van marine nu eenmaal deel uitmaakt van een Kabinet, dat, ook wat de de fensie betreft, het concentratieprogram van 21 Januari 1905 als richtsnoer heeft te nemen, en dat hij daarom bij zijn voorstellen niet mag gaan boven een zeker bedrag, dat met de draagkracht der natie in overeenstemming is. Plannen, geba- dat gezegd hebben, want jij was toch de beste op school, en later ook toen jij al lang sergeant- majoor was, hij nog maar een armzalig letterzet- tertje. Wie zou toen gezegd hebben, dat hij ons later nog eens zou kunnen uitlachen I" Hare woorden hinderden den licht opbruisenden man. Boos schoof hjj zijn leeg bord van zich af. Jij ziet het heelemaal verkeerd in", zei hij on vriendelijk. «Mjjne kinderen behoeven zich voor hun vader ook niet te schamen we zouden 't ook wel ruimer hebben, als die ellendige zorgen er maar niet waren." «Ja, als. Maar wat heb je aan een goede betrek king als je toch niet te eten hebt." «Er was een tijd, dat je anders sprak." Ja, toen behoefden de meisjes ook niet halve nachten te zitten naaien en da oogen bederven, om een paar centen voor het huishouden te ver dienen en die arme Frits in 't geheim schreit hjj zich de oogen uit het hoofd, maar jjj ziet zoo iets natuurlijk niet!" Vinniger nog, dan ze misschien bedoeld waren, kwamen die woorden haar over de lippen en had den den geprikkelden man nog driftiger gemaakt. Hjj sloeg met den vuist op de tafel en was voor nemens een heftig antwoord te geven en 't zou stellig tot een twist tusschen da ouders zjjn geko men, zoo de dochters er zich niet in gemengd hadden. «Moedertje, zoo mag je niet spreken, wjj doen 'timmers graag! 'tls werkeljjk zoo erg niet met ons werk," zei Hedwig. seerd op een jaarlijksch bedrag van 4.2 millioen voor nieuwen aanbouw, zouden in volslagen strijd zijn met het verkiezingsprogram van de partijen, waaruit het ministerie is voortgekomen en moch ten dus van den minister niet worden verwacht. Een ministerie zegt De Nederlander is dus volgens deze redeneering gebonden aan par tijen, en partijen aan verkiezingsprogramma's. De kiezers zijn het dus, die beslissen hoe het land moet worden geregeerd, welke de taak is van het Kabinet. Het blad stelt de vraag, of de volksleiders het recht hebben de kiezers te doen beslissen over vraagstukken van technischen aard, en of men het recht heeft van de bewindslieden te eischen, dat zij op zulke beslissingen acht zullen slaan. Bij de stembus is alleen de vraag gesteld of bezuiniging voor marine en oorlog noodig is. Ieder erkent dat onnoodige uitgaven moeten be snoeid worden. Maar men heeft met bezuiniging bedoeldvermindering van uitgaven zelfs ten kos te onzer weerbaarheid. Dit wordt verdedigd op grond dat de opofferingen voor onze nationaie onafhankelijkheid niet kunnen leiden tot het doel en dat de verdediging van het land ondergeschikt moet zijn aan de draagkracht der natie. Over deze vragen nu kunnen de kiezers niet met ken nis van zaken oordeelen. Wat aan deze vragen vast zit, eischt ernstig, veelzijdig, onbevooroor deeld onderzoek en moet door het Kabinet in overleg met de Staten-Generaal worden opgelost. Maar een groot deel der linkerzijde maakt er politieke kwesties van. Het is lichtzinnig zien ten aanzien der genoemde vragen te beroepen op de uitspraak en den wil der kiezers, die ze. niet ernstig onderzocht hebben. Van de wijze, waarop vele liberale volksleiders handelen, zegt De Nederlander dan Zij vervaardigen eerst een aantrekkelijke spijs kaart voor de kiezers; zetten hun die voor op de „meetings," bestemd om de voortreffelijkheid van de eene groep, het staatsgevaarlijke van de andere in het licht te stellen. Wie daarbij het -meeste belooft heeft de meeste kans van sla gen. Op de spijskaart staan zeer verscheiden spijzen; op welke daarvan de candidaat geko zen wordt, kan niemand nagaan. Maar is de candidaat gekozen, dan wordt ondersteld dat de kiezers op alle voorgezette spijzen even gesteld zijn geweest. Zoo wordt dan ook nu uit de ge dane keuze afgeleid, dat „het volk" per se en vóór ajles „bezuiniging" wil, ook al kan nie mand dat aantoonen, en al kan „het volk" over die quaestie niet oordeelen. Ons komt een staatsinrichting, waarbij zulke uitkomsten worden verkregen, hoogst gebrekkig voor. Zulk een staatsinrichting keert in het staats bestuur alles ten onderste boven. Zij laat de be slissing over vragen van technischen aard over aan de massa, die tot oordeelen volkomen onbe voegd is. En zij brengt een regeering op het kussen, die willens en wetens haar eigen zelf standigheid inboet; die zich niet meer mag ai- Haar zuster was opgestaan en vlgje zicb tegen haar vader aan. «Moeder meent 't zoo kwaad met," zeide ze bedarend. «Ze vindt het maar zoo jammer dat u met zooveel zorgen te kampen heeL. Maar dat zal wel eens beter worden, vaderije, eenmaal zal men uwe verdiensten wel naar waarde er kennen." Misschien als ik eenmaal in 'tgraf lig," zeide juffrouw Rebe hierop ongeloovig. «Je hebt daar straks immers ook gehoord, waar vader bevreesd voor is! Lieve hemel, wat een vooruitzicht! Daar voor heb je dan je heele leven lang gezorgd en je alles outzegd, en dan moet't zoo'n end nemen! Van mg zelve wil ik niet spreken, ik heb toch mijn heele leven maar voor dienstmeisje gespeeld; die paar jaar zal ik 'took nog wel uit houden. Maar dat jelui meisjes en de arme Fats er ook je levensgeluk mee verspelen, zie, aat hin dert me." »Maar, moedertje, zien we er dan zoo ongeluk kig uit?" lachte Hedwig. «Wees toch tevreden. Wij verlangen 't gerust niet beter en zijn geluk kig en vroolijk." «Moeder heeft waarijjk gelijk," zei Rebe met :en diepen zucht," «maar ze moest me daar met wo dagelijks bij elke bete broods mee aan't hoofd nalen. Lieve God, ik had 't me ook anders voor gesteld en ik heb altijd mijn plicht gedaan. Wordt vervolgd^,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1