Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Vragen wat het welzijn dee lands eischt, maar wel wat „hare partij van haar verwacht I" Is dit onzinnig of niet? Officieels berichten. Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 1 Januari benoemd: tot president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. R. van de Werk, thans vice- president van gemeld college; en tot vice-presi dent van het gerechtshof te Amsterdam, mr. J. G. Vogel, thans raadsheer in gemeld college. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, dr. M. Niemeijer, predikant bij de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Sneek. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mejuffrouw Marie Bey- sens (zuster Engelberta), te Paramaribo. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Financiën, Marine, Oorlog, Landbouw en Kolo niën zullen deze week niet plaats hebben. Kamerheeren. H. M. de Koningin heeft benoemd tot Hr. Ms. kamerheeren in buitengewonen dienst de heeren W. A. F. baron Gevers, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn, en mr. G. C. D. R. baron van Hardenbroek, oud- burgemeester van Bunnik. De diplomatieke betrekkingen met Servië hervat. Reuter seint uit Belgrado De diplomatieke betrekkingen tusschen Servië en Nederland, die sedert 1903 verbroken waren, zjjn gister hervat. De minister-resident, baron van Weideren Rengers, die ook gezant van Nederland te Boekarest is, heeft zjjn geloofsbrieven bp den koning ingediend. Staatscommissie tramwegpersoneel. De minister van Waterstaat deelt in een nota naar aanleiding van het verslag mede, dat er bepaalde aanleiding aanwezig is om aan bovenge noemde staatscommissie enquête-bevoegdheden toe te kennen. Mocht toch het advies der staatscommissie lei den tot het nemen van maatregelen betreffende de dienstvoorwaarden van het tramwegpersoneel, dan is het voor hen, die omtrent zoodanige maat regelen zullen hebben te beslissen, van het hoog ste belang, dat dat advies niet zij uitgebracht dan na een zoo deugdelijk mogelijk onderzoek. Die deugdelijkheid kan slechts door enquête-bevoegd heden ten volle worden gewaarborgd, Mr. Giovauinni. Mgr. Giuvaninni, zaakgelastigde van Z. H. den Paus te 's-Gravenhage, is gister voor enkele dagen naar Duitschland vertrokken. Advocaat Malan. Advocaat Malan, lid van de Kaapsche Wet gevende Vergadering en hoofdredacteur van Ons Land, is Zaterdag in Engeland aangekomen en heeft plan, ook een bezoek aan ons land te brengenJ Hoog Bezoek. Zondagmiddag arriveerde te Utrecht Zijne Emi nentie kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keu len, als gast van Z. D. H. den aartsbisschop. Z.Em, is vergezeld van zijn secretaris. Zondagmorgen bracht Z. Em. een bezoek aan het Seminarie Rijsenburg, vergezeld van Mgr. Van de Wetering. Te elf uur aangekomen en verwelkomd gaven de kerkvorsten in de kapel den zegen aan de verzamelde studenten, waarop in de zaal een toespraak door den Senior der theoleganten ge houden werd. Omtrent het bezoek aan Amsterdam verneemt De Tijd Gistermiddag tegen 5 uur kwam de kardinaal aartsbisschop uit Utrecht te Amsterdam aan om een bezoek af te leggen bjj de eerw. paters Re demptoristen. Waarschijnlijk zal de hooge gast tot WoeDsdag-morgen in het klooster blijven. Tegen circa kwart over vjjf uur werd de kardi- t <-.al in de kerk ontvangen. Reeds eenigen tijd te foren bad deze zich met een 50-tal geloovigen gevuld, die toevallig van bet bezoek kennis droe gen, 1 juist in de kerk aanwezig waren. Tegen 1U minuien voor halt zes trad de bis schop de kerk binnen door de zijdeur, welke van uit bet klooster tot het Godshuis toegang geeft, Z.E. werd voorafgegaan door een groote schare eerw. paters en broeders redemptoristen. Voor de communiebank nam de kardinaal op een bidstoel plaats om daar eenige gebeden te verrichteD, terwijl het koor eenige gezangen uitvoerde. Na een kwartier in gebed te hebben doorge- b'Mchi. vertrok de kardinaai zegenend naar het kiuusier. thans gevog.i o<ir een priesterschare. Het geheele bezoek ie Amsterdam draagt geen officieel, doch een strikt particulier karakter. Eenheid van tjjd. Het bestuur van den Middenstandsbond noo- digt alle aangesloten vereenigingen uit, een adres van adhae&ife-betuigiag niet het, voorgestelde wets ontwerp betreffende de invoering van (jen Mid- den-Europeeschen tijd aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zenden. In het jongste nummer van De Middenstands bond schrijft de heer Frans Matthijsen over de tijdsverwarring te onzent, en bepleit tijdsvervroe- ging. „Vroeg in en vroeg uit de veeren." Hij besluit aldus ,,'tGaat op zoo'n manier niet langer. De mid denstand heeft, nadat die tijdsverwarring reeds jaren lang veel last en ongerief en schade veroor zaakt heeft, eindelijk verkregen, dat een wetsont werp werd ingediend, waarbij aan dit alles een einde werd gemaakt en waarbij tevens rekening werd gehouden met de wenschen van het groot ste en integreerendste deel onzer natie. Waar het groot kapitaal, geïnteresseerd als het is bij groo te maatschappijen van lichtfabricatie en vervoer, om redenen van eigenbelang een manifestatie op touw gezet heeft ter verwerping der voorge stelde wettelijke tijdsbepaling en ter verdediging eener impopulaire en ongezonde Engelsche tijds berekening, daar is het nu het recht doch tevens de plicht van de middenstanders om te wapen te komen voor de bedreigde landsbelangen. Wij wekken daarom al onze vereenigingen op, om door het onverwijld indienen van sympathie betuigingen in den vorm van adressen aan de Tweede Kamer, dit lichaam te verzoeken de voor gestelde wet tot invoering van den Midden-Euro- peeschen tijd, als de wettige tijdregeling voor Nederland, te willen aannemen". Onjuist. Naar wij vernemen, is onjuist het door ons medegedeelde bericht van Het Volkdat de aan de leden der internationale spoor weg vereen iging gerichte brief met beschouwingen over spoorweg toestanden in Hongarije, na door mr. A. J. M Bake te zijn onderteekend, geparafeerd werd door den heer E. J. B. H. M. Engeringh, loco-directeur- generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. NR. Grt.) Het wapen van Noord-Holland. De meerderheid der commissie uit de Staten van Noord-Holland betwijfelt of de door Ged. Staten voorgestelde wijziging van het wapen van zuiver huishoudelijken aard is, en raadt dan ook aan het te nemen besluit te onderwerpen aan de Konink lijke goedkeuring. Wijziging Postwet. Naar men verneemt, kan een wijziging der post wet o.a. in dezen geest worden tegemoetgezien, dat het gewicht van een brief van enkelvoudig ge wicht wordt verhoogd van 15 tot 20 gram. Herstellingsoord voor spoorwegpersoneel. Uit Amsterdam meldt pien ons: Gistermiddag werd in de wachtkamer 3e klasse aan het Centraal station alhier, eene vergadering gehouden van het personeel der H. IJ. S. M., met het doel een herstellings-, ontspannings- en invalidenoord op te richten. Een zestigtal per sonen uit verschillende deelen des lands waren tegenwoordig. Na eenige gedachtenwisseling werd tot definitieve oprichting besloten. De beide Ko ninginnen en de directie der H. IJ. S. M. hebben bereids steun toegezegd. In het bestuur werden gekozen de heeren van Spankeren, hoofd-conducteur der Maatschappij, le voorz.; Graaf, 2e voorzitter; König le secre taris; Gieteling 2e secretaris; van der Tas le penningmeester; Harstfeld 2e penningmeester; commissarissen van Dijk, Willems, Valkennet. Drooglegging Zuiderzee. De Zuiderzeevereeniging heeft den minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin zij te kennen geeft met groote vreugde kennis te heb ben genomen van de „uiterst sympathieke be woordingen, waarin H. M. de Koningin bij de jongste troonrede over het groote nationale belang van afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee heeft gesproken. Naar aanleiding van de bij de troonrede ver melde overweging, of het werk, wellicht aan vankelijk beperkt tot het maken van een enkelen polder zonder voorafgaande afsluiting, reeds in de naaste toekomst ware aan te vatten, veroor looft de Zuiderzee-Vereeniging zich in overeen stemming met de plannen, door haar ontworpen en uitgewerkt, den wensch uit te spreken, dat die overweging er toe moge leiden de afsluiting en drooglegging als één grootsch geheel te be schouwen en beide ook als zoodanig een grootsch nationaal belang ten uitvoer te bren gen. i Mocht er echter om financieele redenen over wegend bezwaar bestaan reeds dadelijk tot de volledige uitvoering der afsluiting over te gaan en er de voorkeur aan worden gegeven aan vankelijk eene andere volorde bjj het volvoe ren van het groote werk aan te nemen dan de Zuiderzee-Vereeniging zich heeft voorgesteld, dan vertrouwt de vereeniging, dat de minis ter een eventueel wetsontwerp tot het maken van een aanvang met den afsluitdijk, en wel licht tot het daarachter indijken van een enke len polder aldus zal willen inrichten, dat daar bij rekening wordt gehouden met de verdere vol tooiing van de afsluiting en uit dien hoofde reeds aanstonds de noodige terreinen op Wieringen voor den Staat zullen worden gereserveerd voor de aldaar te leggen sluiswerken. Een ontslagkwestie. Men schrijft ons uit Zeist: Omtrent de ontslagaanvrage van den burge meester de»er gemeente, kan nog het volgende vermeld worden. t Het bericht, dat de heer Patijn als hoofd der gemeente zal aftreden, wordt door een zeer groot deel der burgerij met spijt vernomen. De plaatselijke pers wijdt zeer waardeerende woorden aan den man, die, bijna 13 jaar aan het hoofd der gemeente gestaan hebbende, ge toond heeft, hare belangen met toewijding en liefde te behartigen. Verspreide bulletins spreken in denzelfden geest. Door enkele corporaties werd reeds een ver gadering uitgeschreven, om te komen tot maat regelen, welke er mogelijk toe zouden kunnen leiden, den heer Patijn vooralsnog als burge meester te behouden. (Tel.) Bakkers. Men meldt uit Arnhem Er heeft zich alhier een vereeniging gevormd, welke zich ten doel stelt de oprichting van een vakschool voor bakkers, de eerste van dien aard in ons land. Verkiezingskwestie Kamer v. Koophandel. Bij de jongst-gehouden verkiezing voor leden der K. v. K. te Maastricht, werden door een krachtige middenstandsactie, twee midden standers gekozen in de plaats van aftredende leden. i Vier overige aftredende leden moeten nog in herstemming komen. Deze laatsten nu hebben, naar wij vernemen, tengevolge van het niet her kiezen van twee hunner collega's, collectief ver zocht, bij de a.s. herstemming op hen geen stem men meer te willen uitbrengen. Ongelukken. De 15-jarige diensbode A. B., die Zaterdagmorgen in de woning van den heer v. d. S. in de Tuin straat te Tilburg van de trap viel, waardoor zjj een schedelbreuk bekwam, is Zondag in het ziekenhuis aldaar overleden. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Wij herinneren onze lezers, kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, aan de verkiezing welke morgen (Woensdag)middag van half twee tot half vier ten Raadhuize wordt ge houden. 't Is voor de candidaten steeds een weinig opbeurend verschijnsel, dat zoo weinigen zich een gang naar de stembus getroosten, om hunne ver kiezing te verzekeren. Moge 't althans ditmaal anders zijnl Worde met een beduidend stemmental de verkiezing ver zekerd van de aftredende leden, door de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" opnieuw candidaat gesteld, de heeren mr. W. H. Jansen, D. F. W. Prins, F. J. Smit en B. A. J. Wittkampf. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 27 November 1906, des na middags 2 uur, ten Raadhuize. Gemeenteraadsverkiezing. De S. D. A. P. heeft voor de verkiezing in district III candidaat gesteld den heer P. de Bruin. De Kiesvereeniging »Alg. Belang" vergaderde niet gister-avond, zooals abusief gemeld werd maar komt heden-avond bjjeen. „Recht, Plicht en Orde". De aangekondigde vergadering van de R. K. Kiesvereeniging jRecht, Plicht en Orde" werd gister-avond in de bovenzaal van het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond gehouden. De Voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, stelde na opening der vergadering aan de orde de lezing van de notulen der laatstgehouden vergadering, welke, nadat nota was genomen van de opmerkingen van enkele leden, werden goedgekeurd. Daarna was aan de orde de bespreking van de verkiezing van vier leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, ter vervulling der vacature wegens periodieke aftreding op den lsten Januari aanst. van de heeren mr. W. H. Jansen, D. F. W. Prins, F. J. Smit en B. A. J. Witt kampf. De Voorzitter deelde mede, dat het be stuur daaromtrent voeling had gehouden met de leden van genoemde Kamer en het gebleken was, de herbenoeming van die heeren op prijs wordt gesteld. Derhalve stelde 't voor, de aftredende leden weder candidaat te stellen. Bjj de korte besprekingen die nog deze candi- daatstelling uitlokte, werd opgemerkt dat, ook waar de wens<Aeljjkheid van de herkiezing der aftredenden niet betwist werd, 't toch gewenscht was, bjj de samenstelling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken meer met den nieuweren tjjd rekening te houden. Waar 't nog niet tot een zuivere vertegenwoordiging van den midden stand kan komen, behoort toch de middenstand meer in het officieel orgaan van den handel ver tegenwoordigd te zjjn. Daarom werd aanbevolen nog iets verder door te gaan in de richting die indertjjd met de verkiezing van den heer F. J. Smit in onze Handelskamer was ingeslagen. De Voorzitter, verzekerend dat met dien wensch bij eene eventueele nieuwe vacature zou worden rekening gehouden, verzocht daarna nog, dat alle kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken zooveel mogeljjk zouden gaan stemmen, opdat de aftredende leden met een behoorlijk stemmental allen herkozen worden. Vervolgens leidde de Voorzitter in de bespreking van de candidaatstelling voor de Gemeenteraads verkiezing in District III ter vervulling van de vacature door het ontslag nemen van den heer G. Visser Bzn. ontstaan. Het bestuur had deze zaak ernstig besproken en was tot het besluit gekomen, dat het ditmaal niet geraden was, voor District 111 een katholieken candidaat te stellen. Daarom wilde ,'t echter niet de kans prijs geven in dat district een rechtschen candidaat te doen verkiezen en aldus de meerderheid aan die zjjde te versterken. Na gehouden overleg met de andere rechtsche partjjen bleek, dat zoowel christeljjk- historischen als antirevolutionairen geheel instem den met het denkbeeld een degeljjk antirevolutio nair voor de opengevallen plaats te doen kiezen. Als zoodanig was voorloopig genoemd de heer J. S. Dienske, zoon van het vroegere Raadslid, een jonge man, die in expeditie- en handelszaken reeds eenige ervaring heeft verkregen en ook als goed woordvoerder niet onbekend is. Mocht hjj niet tot het aanvaarden eener candidatuur bereid worden bevonden, dan zou in de vergadering der anti revolutionaire kiesvereeniging worden voorgesteld te candideeren den heer Van der Laan, eveneens een zakenman, die van eenige ontwikkeling had doen blijken. Het bestuur stelde dus voor, niet met een katholieken candidaat in het strjjdperk te gaan, maar den candidaat der antirevolutio nairen over te nemen. Over deze inlichtingen door het bestuur gegeven, ontspon zich nog eenige discussie, waarbjj, na- tuurljjk, ook de personen der voorloopige candi daten, hun leettjjd, ervaring en positie ter sprake kwamen. Waar omtrent een en ander bevredigende mededeelingen konden gedaan worden, besloot de vergadering in beginsel voor de Raadsverkiezing in District III een dier beide candidaten te stellen, mits een van beiden door de antirevolutionaire en chrisleljjk-historische kiesvereenigingen zou worden candidaat gesteld. Het bestuur werdjdien- volgens gemachtigd de noodige maatregelen te nemen, om aan dit besluit der vergadering gevolg te geven. De Voorzitter deelde daarna nog mede, dat voor de 30 propagandisten, die volgens de nieuwe organisatie der kiesvereeniging noodig zjjn, zich 17 personen hebben aangemeld, zoodat er nog 13 moeten gewonnen worden. Hjj spoorde allen aan, me voor dit werk tjjd en lust zouden hebben, zich daartoe bjj den president der Propagandaclub den heer Mouwens, aan te melden. De heer Mouwens merkte daarna op, dat hjj wel bjj de reorganisatie der kiesvereeniging het voorbereidend werk voor de club op zich genomen had, maar dat hem op den duur vooral de noodige tjjd ontbreekt, om de verantwoordelijkheid voor dit werk te dragen. Des ondanks verklaarde hjj zich wel bereid, hen die dit werk meer bjjzonder zouden willen behartigen, met verschillende gege vens, vooral 's Zaterdagsavonds, wanneer hjj steeds in het Bondsgebouw aanwezig is, van dienst te zjjn. De Voorzittter, van die verklaring nota nemend, spoorde nogmaals krachtig de daartoe bekwamen aan, zich als propagandist aan te melden. Bjj de rondvraag werden nog verschillende zaken in het belang dar kiesvereeniging, zooals het werk der Propagandaclub en een andere wjjze van oproeping ter vergadering door meerdere ledeR besproken. De Voorzitter verklaarde, dat reeds meermalen beproefd was door convocatie biljetten de vergadering bjjeen te roepen, maar dat steeds gebleken was, de oproep per advertentie meer resultaat had dan het bjjeenroepen per con vocatie-biljet. Intusschen was het bestuur geheel bereid, gehoord de gemaakte opmerkingen, de zaak nog eens in nadere overweging te nemen. Nadat gebleken was, dat niemand meer het woord verlangde, werd de vergadering, onder dank voor de opkomst, door den Voorzitter gesloten. St. Nieolaas en de Post. De directeur-generaal der Posterjjen én Telegra phic brengt ter algemeene kennis: Bij gelegenheid van het a. s. Sint Nicolaasfeest wordt de vergunning, om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 3 tot en met 7 December ingetrokken en zal derhalve, bjj elk gedurende dat tjjdvak ter verzending aan geboden pakket, eene adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aanbevolen: le. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwer pen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze, tegen breken of beschadigen verzekerd zjjn; 2e. zoo mogeljjk de adressen op cjen omslag van de pakketten te schrjjven, en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermjjdeljjk is, dit zóódanig vast te hechten, dat voor bet verloren gaan daarvan, tjjdens het vervoer geen vrees be.- hoeft te bestaan; 1 3e. in de pakketten een tweede, los adres te. sluiten. (St. Ct.) Lezing. De heer J. Irwin Brown van de Scotch Church te Rotterdam, zal Woensdag 28 November, des avonds 8 uur, in »Musis Sacrum" alhier, een lezing houden. De hoofdschotel voor dien avonA t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2