Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. 1904 door de Regeering daaromtrent gedane j mededeelingen. De motie wordt later behandeld. De heer Ter Laan klaagt over den toestand van den postdienst. De heer de Waal Malefijt, thans niet sprekende over de motie-Dolk, is van oordeel, dat in geen geval concessie voor de draadlooze telegrafie moet worden verleend op toegevender voorwaarden dan in 1904 door minister Idenburg zijn gesteld. De minister acht de klachten over den post en telegraafdienst zeer overdreven. Bij het verleenen van concessie voor de draad looze telegrafie zal van de in 1904 daarvoor gestelde voorwaarden niet worden afgeweken, ten zij in kleine details. De heer Dolk trekt na deze verklaring zijn motie in. De heer van Kol beklaagt zich over faveur tjes, door 's ministers voorgangers aan concessio narissen der Spoorweg maatschappij verleend. De heer IJzerman komt op tegen de beschik baarstelling van 50.000 gulden voor den topogra- fhchen dienst. De heer Plate dringt op verbetering van het toezicht over stoomketels in Indië aan. De minister bespreekt de verschillende grie ven, deelt mede dat een commissie bezig is te onderzoeken op welke wijze de klachten, door den heer Plate genoemd, zjjn te ondervangen. Bg de atdeeling Oorlog betoogt de heer T h o m- s o n, dat 't hem voorkomt, dat in de laatste jaren het Indische leger ruwweg vervormd wordt. De manschappen worden afgemat, zelfs in vredesgar- nizoenen. Ook bjj de officieren heerscht een geest van ongerustheid en onzekerheid, voortvloeiende uit onvertrouwen in het Indische bestuur. Spreker keurt de buitengewone bevordering tot kapitein van Chrisstoffel, na slechts 5 jaren dienst als luitenant, af. De heer Ter Laan is 't met den heer Thom son eens, dat de vermindering van Europeanen in het Indische leger moet worden toegeschreven aan de behandeling. Heden voortzetting. Van Het Loo. Naar wjj vernemen, worden binnen eenigen tijd op Het Loo verwacht de groothertog en groot hertogin van Saksea-Weimar en de prins en prinses van SchwarzburgRudolstadt. Eergisteravond om 7 uur is Z. K. H. prins Hendrik van zijn buiten!, reis op het Loo teruggekeerd. Z. K. H. kwam van Arnhem af per auto. Op Het Loo is een bezending koeien uit Leeu warden aangekomen, bestemd voor Dobbin, doch door de Duitsche douanan geweigerd. Zij bevin den zich thans in een hulpstal op Het Loo. Uitvaart Italiaansche gezant. Uit Den Haag wordt gemeld: De lijkdienst in de bidkapel van 't Katholie ke ziekenhuis voor den Italiaanschen gezant werd verricht in tegenwoordigheid van een aanzienlijke schare, die ontvangen werd door den grootmeester van Hr, Ms. Huis, baron Sirtema van Grovestins, een familielid en de echtgenoote van den overledene. De plechtig heid in de rouwkapel werd bijgewoond door de vertegenwoordigers der koninklijke familie, den minister van Buitenlandsche Zaken, het corps diplomatique en onze ministers. Onder de vele bloemstukken op de lijkbaar was er een van minister Tittoni en van den burgemeester van Foggia, de geboortestad van Tugini. De H. Mis werd opgedragen door rector Zwart, waarbij een zusterkoor het Requiem zong. Na afloop werd het lijk in den rouwwagen ge plaatst, met de ridderkruisen en ambtsteekenen des ontslapenen op het kleed, waarvan de slip pen werden gehouden door minister Van Tets en de gezanten van Portugal (deken), Engeland en België. Voorafgegaan en gesloten door de troepen van het garnizoen, welks muziekkorp sen treurmarschen langs den langen, aan weers zijden met menschen bezetten weg, uitvoerden, schreed de stoet langzaam voort, gevolgd door 32 rijtuigen, naar het Katholieke kerkhof, al waar 'tna korten dienst in de kapel der begraaf plaats, in een der arcade-kelders werd bijgezet. Lier bedankte de Italiaansche zaakgelastigde, graaf Delia Torre, de koninklijke en de groot hertogelijke familie, zoomede de Nederlandsche regeering, voor de deelneming. Die ijverige Kamerleden Een Indisch verlofganger schrijft aan De Avond post Wat is me dat bitter tegengevallen! Jarenlang heb ik in Indië trouw de versla gen gelezen over de Kamerzittingen, en vooral de behandeling der Indische begrooting had steeds mijn volle aandacht. Aan boord op de terugreis had ik al tegen mijn vrouw gezegd: 't eerste wat ik ga doen, als we tijdig aanko men, is een dagje naar de Tweede Kamer, als ze de Indische begrooting behandelen. Toevallig kom ik gistqpniddag ongeveer half vijf, met een vriend van me van „de Witte" en we maken het plan om vandaag eens de zitting te gaan bijwonen. Kijk, zegt hij, de Kamer is nog aan den gang; laat ons eens even binnen- loopen, 't is er wel aardig, met het licht op. We gaan de publieke, tribune op en een oogenblik sta ik in de schitterend verlichte zaal te staren. Daarna kijken we elkaar verbaasd aan. Is dat nu een Kamerzitting 1 Banken, banken, niets dan leege banken, zoo wel aan de rechter- als aan de linkerzijde. Op het spreekgestoelte een donker uitziend heer, die met eentonige stem een stuk staat voor te lezen uit een reisbeschrijving van den heer Van Kol. Hier en daar een enkel Kamerlid telden er in 't geheel zeven niet de minste notitie nemend van hetgeen er werd voorgelezen. Een paar boden leunen tegen den muur, wre velig kijkend naar de klok. Beneden ons vijf jour nalisten van wie één schrijvend en vier nijdig op en neer loopend. Tegenover den spreker de minister van Kolo niën, zich blijkbaar dwingend om eenige aan dacht te schenken aan den lezer, die maar on vermoeid doorgaat, als volgde hem het meest belangstellende auditorium. Toornende en gaande stenografen en nu en dan een van de nog aan wezige Kamerleden, tegelijk met een stenograaf vertrekkende, om niet de aandacht te trekken. Vijf uur. Nog vijf leden, op den kop af, zijn aanwezig. Een lid, dat zich nog had laten inschrijven, gaat naar den voorzitter, wijzende op de leege zaal en blijkbaar niet geneigd om nu nog aan liet j woord te komen, i De voorzitter haalt met een gebaar van mis noegen de schouders op; met zoo iets van: ik kan er niets aan doen. De vijf nog aanwezige leden maken aanstalten om het ook op te ge ven, als net de hamer valt en de zitting wordt verdaagd tot heden elf uur. Erg uit mijn humeur kwam ik thuis. Was dat nu een vergadering van de Tweede Kamer, bij een behandeling der Indische begrooting, waar van ik in Indië zulkemooie verslagen in de couranten had gelezen Te ruim half drie vertrok de kardinaal naar Haarlem, om tegen zes uur terug te keeren. Na het bezoek aan het O. L. Vrouwe Gast huis maakte de kardinaal gistermorgen een rij toer door de stad en beschouwde o.a. met be langstelling de kerk van den H. Willibrordus (bui ten de Veste). Hedenochtend vertrekt de kardinaal wederom, om zich naar 's Hertogenbosch te begeven en aldaar een bezoek te brengen aan het klooster der eerw. Paters Redemptoristen. In strijd met de wet. Bij kon. besluit zijn vernietigd, als in strjjd met de wet, de besluiten van den raad der gemeente Rheden, voor zoover daarbij is bepaald, dat een eventueel door de dames F. van Altena en A. Landweer aan te gaan huwelijk zal worden beschouwd als een aanvrage om ontslag uit bare betrekking van onderwijzeres, resp. aan de o.l- scholen no. 1 en 2 te Velp. Een Nederlandsch kardinaal. Graaf Tan Limburg Stirum. Volgens hier te lande ontvangen berichten uit Godesberg a/Rh., is er in den toestand van den asdaar verblijvenden afgevaardigde in de Twee de Kamer voor het district Schiedam, den heer Mr. O. J. H. Graaf van Limburg Stirum, een ongunstige wending gekomen. Naderbericht: 1 Blijkens gister-avond in Den Haag ontvangen bericht, valt in den toestand van mr. O. J. H. Graaf v, Limburg Stirum eenige verbetering waar te nemen. Onze Italiaansche correspondent schrijft ons uit Rome: In kringen, die tot de Curie in nauwe betrek king staan, heeft het bezoek van mgr. van de Wetering, den aartsbisschop van Utrecht, dezer dagen hier te Rome gebracht, zeer de aandacht getrokken. In October van het vorige jaar maak te hij het gebruikelijk bezoek ad limina, dat om de vier jaar plaats vindt. Men acht het in ge noemde kringen verre van onwaarschijnlijk, dat de aartsbisschop naar Rome geroepen zou zijn door den Paus, die dan „in petto" zou hebben de verheffing van den Utrechtschen aartsbisschop, tegelijk met den aartsbisschop van Mechelen, mgr. Merrier, tot de waardigheid van kardinaal, het zij in het aanstaand consistorium van Decem ber, of, wat zich beter hooren laat, bij de vol gende kardinalenbenoeming in April, Het is niet ondienstig even hierbij aan te tee kenen, dat sedert het begin van de XVIde eeuw (Willem van Enkevoort) geen Nederlander het purper ontvangen heeft. (N. Rott. Ct.) Goed voorbeeld. Mun meldt uit de residentie aan de JV. Gron. Crt. Naar ik hoor. zal 't algemeen debat over de Siaa -begroovivig, dat kort na de Indische volgen tal. dat jaar niet van langen duur zijn. Men denkt er niet meer dan twee zittingen aan te besteden en de rollen zóo te verdeelen, dat van elk der staatkundige groepen slechts een spreker zal op treden. Een goed voorbeeld vodr het vervolg. Kardinaal Fischer. De Tijd meldt: Z. E. Kardinaal Fischer heeft eergisterenavond in de O. L. Vr. Kerk, Keizersgracht, voor de door meer dan 1000 leden bezochte vergadering der H. Familie (Afdeeling Vrouwen) de plechtigheden van het Lof verricht en den zegen geschonken met het Allerheiligste. Zijne Eminente wilde hierdoor ölijk geven van de hooge waardeering, welke hij deze Broederschap toedraagt. Gistermorgen las Z. Eminentie om half acht de H. Mis aan het versierde hoogaltaar, geassisteerd loor Zijn particulieren secretaris, den Zeereerw. heer Jansen. Tal van geloovigen waren bij het H. Offer tegenwoordig. Omstreeks tien uren bracht Zijne Eminentie, in gezelschap van den H.Eerw. Deken, Mgr. Lans, :n den H.Eerw. Provinciaal der paters Redempto risten, een bezoek aan het O. L. Vrouwe- Gasthuis. Opgewacht door de heeren Regenten, van Water schoot van de Gracht, Schmedding en Everard, ■verd Z. Eminentie met eerbied ontvangen en ver bolgens door den directeur, Dr. v. Spanje, rond geleid ter bezichtiging dezer fraaie en practisch nrichting, waarop Amsterdam terecht kan roemen jn waarover de Kardinaal zijn bewondering uit- lrukte. In den namiddag begaf Kardinaal Fischer zich naar Haarlem, om een bezoek af te leggen bij Z. D. H. Mgr. Callier en keerde dienzelfden avond wederom herwaarts naar het klooster der Paters Itedempciristen terug. De anti-rev. en het kiesrechtvraagstuk. Op de vergadering der centrale antirevolutio naire kiesvereeniging in het district Hilversum zal aanstaanden Donderdag het navolgende voorstel der kiesvereeniging te Naarden behandeld worden «De Centrale Kiesvereeniging dringe er bq het centraal-comité op aan, dat het kiesrechtrapport binnen korten tijd worde rondgezonden, opdat de nadere formuleering van de beginselen en eischen der anti-revolutionaire partjj in zake het kiesrecht- vraagstuk weldra kan plaats vinden." Rotterd Marschvanrdigheid. De minister van Oorlog, het wenscheljjk ach tende, in het belang van eene verhoogde marsch- vaardigheid van het officierskorps van het wapen we der cavalerie, de verplaatsingen van officieren van dat wapen, waarbij deze hunne paarden medene- men, zooveel mogelijk te paard te doen geschieden, heeft ter bereiking van dat doel verschillende voorschriften gegeven. Zoo moet, bedraagt de te paard af te leggen afstand 70 K.M. of minder, de reis in één dag wor den volbracht; bij grootere afstanden moet dage lijks minstens 60 K.M. worden afgelegd. Tevredenheidsbetuiging. De minister van Oorlog heeft zjjne bijzondere tevredenheid betuigd aan den officier van gezond heid der eerste klasse dr. P. B. van Loo, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, voor de zaakkundige en van groote toe wijding getuigende wjjze, waarop door hem rapport is uitgebracht over den hygiënischen toestand der Oranje-kazerne te 's-Gravenhage. Prov. Staten. De najaarszitting der Staten van Zuid-Holland werd gister geopend. De voorzitter wijdde een woord aan de nage dachtenis van de overleden Statenleden van Slij- pe, die 16 jaren, en Roodzant, die 8 jaren aan de werkzaamheden ijverig deelnamen. De nieuw gekozen leden werden toegelaten en namen zitting. De ingekomen stukken en voorstellen werden gesteld in handen van commissies, dat omtrent de Leidsche St.-Pieterskerk in handen van de heeren Dolk, van der Meer, Paul, Vegtel en Ver steeg. Het voorstel van Gedep. Staten betreffende de voorziening in de krankzinnigenverpleging achtte de heer de Wilde, na al het licht over deze aan gelegenheid opgegaan, rijp voor bespreking. Hij stelde voor behandeling over 14 dagen. Dr. den Ilouter bestreed dit in het belang van die le den, die nog wèl licht behoeven, waarmede de voorzitter instemde. Met meerderheid van stem men werd besloten tot verzending naar de af- deelingen. De heeren de Bie, den Houter, Pera en van Staveren zullen over de subsidie-aanvragen voor de Vereenigingen tegen tuberculose te Rotter dam en 's-Gravenhage en van de Haagsche ver- eeniging voor Koepok-inenting rapporteeren. Aan de heeren Evers, Kerstens, van Nispen, van Staveren, van der Toorn, de Wilde en IJzer man worden verzonden de subsidie-aanvragen voor de Dordtsche industrieschool, den handels cursus te Leiden en de visscherijschool te Vlaar- dingen. Naar Gedep. Staten werd om advies o. a. ver zonden het adres om tolopheffing bij den Ilaag- schen Schouw. De eerstvolgende vergadering werd bepaald op 4 December, nadat de voorzitter de leden had voorbereid op een behandeling alsnog van het voorstel, in verband met de omlegging van de vaart bjj Leiden. 1 Een Schippersbeurs. De afdeeling Gorincbem van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft het voornemen, een schippersbeurs op te richten, waar de schippers en scheepsbevrachters elkaar zullen ontmoeten zonder met den sterken drank in aanrakmg te komen Oudheden. Men schrijft ons: Te Nijmegen zijn weder velden ontdekt waar de oudheidkundigen hun hart kunnen ophalen. Tusschen Nijmegen en Weurt zijn toch weder een aantal voorwerpen gevonden, betrekking heb bende op den tijd der Romeinen in ons land, echter van 200 jaar lateren datum dan de vroe gere vondsten aan den Berg en Dalschen weg. Verschillende graafcombiuaties hebben zich ge vormd ten einde verdere nasporingen te doen in die oude begraafplaatsen naar de voorwer pen, welke bij de dooden werden nedergelegd. Tot nu toe zijn de vondsten, van het stand punt van den verzamelaar gezien, nog niet be langrijk en bestaan zij hoofdzakelijk uit kruiken en urnen, maar men vermoedt, dat nog andere voorwerpen gevonden zullen worden, welke meer de kosten loonen. De bekende oudheidkundige, de heer G. Kam, is met vier man aan het speuren, terwijl ook enkele pachters met toestemming der eigenaars van het tijdelijk braak liggen hunner akkers ge bruik maken om hun tijd productief te maken. De belangstelling onder de Nijmegenaren is vrij groot en dit zal misschien ten goede komen aan den bouw van een stedelijk museum, waar later de collectie-Kam ondergebracht zal kunnen wor den. Aldus zouden de schatten van deze collectie, die aan het rijk werd gelegateerd, voor Nijme gen behouden kunnen worden. Katholiekendag in het bisdom 's Bosch. In 1907 zal te 's Hertogenbosch de zesde Katholiekendag gehouden worden. Het voorzitter schap zal vervuld worden door Mr. E. van Zinnicq Bergmann. Sociale week. Naar het Dagblad van Noord-Brabant verneemt, heeft Z. D. tl. de Bisschop van Bredazjjn goedkeuring gehecht aan het voorstel der K. S. A. om de Sociale Week in 1907 te houden in Breda. Ontginning van bruinkolen. Staatscourant no. 272 bevat een Kon. besluit waarbjj aan graaf A. d'Ansemburg, wonende te Heerlen, en 'dr. E. Witgens, wonende te 's-Gra venhage onder de benaming «Garisborg", concessie wordt verleend voor de ontginning van bruinkolen over eene oppervlakte van ongeveer 120 hectaren in de gemeente Heerlen. Inkorting van racanties. Door de medische faculteit van den Senaat der rijksuniversiteit te Leiden zijn met betrekking tot de vacanties en collegetijden ingrijpende veran deringen aangenomen. Waar toch de stof zich steeds meer en meer begint op te hoopen, heeft zij besloten de vacan ties, welke tot heden ongeveer 23 weken van het jaar besloegen, tot 12 in het geheel in te korten. Waar dus vroeger de gewoonte was vóór en na de groote vacantie gedurende de examens geen college te geven, zal dit thans wel plaats vinden. In plaats van eind Mei zullen de colleges eerst 15 Juli eindigen om dadelijk bij de ope ning van den cursus (ongeveer 18 September) weer aan te vangen inplaats van als vroeger tegen midden October. Ook de overige vacanties worden tot de wet telijke termijnen teruggebracht, zoodat de Kerst- vacantie tot minder dan de helft wordt inge kort. Voor a.s. doctorandi is hiermede het genot van vrjje studie-middagen mogelijk geworden. Voor a.s. candidaten brengt de nieuwe regeling echter geen verandering. {N. Ct.) Ongelukken. Te Hoorn is gister een rangeerder door een passagierstrein van Medemblik gedood. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voor de verkiezing van vier leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken (periodieke aftreding) werden heden uitgebracht 30 stemmen. Hiervan werden, behoudens enkele stemmen op andere personen verdeeld, uitgebracht op de hee ren mr. W. H. Jansen 24, D. F. W. Prins 28, F. J. Smit 27 en B. A. J. Wittkampf 27 stemmen, zoodat de aftredende leden allen herkozen zijn. Kantongerecht. In het voorloopig verslag van de Staatsbegroo- ting voor het dienstjaar 1907 hoofdstuk IV (Jus titie) lezen wij omtrent de „verbouwing voor het kantongerecht" te Schiedam: Met ingenomen had men kennis genomen van de plannen der Regeering tot betere huisvesting van het kantongerecht te Schiedam. Men sprak daarbij evenwel den wensch uit, dat aan het „alleszins waardige" gebouw zoo min mogelijk zou worden veranderd, opdat het zijn aanzien niet inboete. Gemeente-ambtenaren. Gister-avond hield de onderatdeeling «de Maas streek" van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren een vergadering in het Hotel «de Visscherjj" te Schiedam, hoofdzakelijk ter bespre king van de candidaten voor het afdeelingsbestuur. Op voorstel van een der leden werd een motie aangenomen luidende«de onderaf deeling «de «Maasstreek" van de afdeeling Zuid-Holland van «den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren, «heden ter vergadering bijeen, geeft als haar mee- «ning te kennen dat het in 't algemeen niet «wenscheljjk is, dat de leden van het hoofdbestuur «tevens lid zjjn van het bestuur eener at- «deeling". Als candidaten werden gesteld de heeren. E. de Groot te Noordwyk, Voorzitter J,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2