Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Vrijdag 23 November 1906. No. 8666. Biiitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, >er maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS PER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Yoor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Van de ambtenaren van den Z.-W. spoor weg zijn er zooveel gevangen genomen, meldt een telegram uit Odessa, dat de dienst er onder lijdt. Ongelukken met treinen komen herhaalde lijk voor, terwijl het goederenvervoer belangrijke vertraging ondervindt. Volgens de Londensche Tribune, zijn er Vele aanwijzingen, dat de Russische regeering Van plan is Finland weer op zijn Bobrikofsch te behandelen, overeenkomstig den eisch, waar mede het Nowoje Wremja voor den dag is ge komen, dat generaal Gerhard uit Finland terug geroepen en vervangen wordt door iemand in den geest van Bobrikof. De voormannen in Fin land zijn overtuigd, dat het tijdperk van reactie Weer ingetreden is. De hoogleeraren der Helsing- lorsche universiteit hebben een oproering gedaan aan menschenvrienden allerwegen en reeds een commissie van bijstand gevormd, om behoeftige Russische vluchtelingen te helpen. Duizenden ver laten er dagelijks het land. DENEMARKEN. In het Deensclie Landsting zijn de beraadsla gingen aangevangen over het regeeringsontwerp °p de invoering van gelijk en algemeen stemrecht hij gemeenteverkiezingen. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger bevat de benoeming van von Arnim, ridderschapsraad en riddergoedbezitter, tot minister van Landbouw. Gister is bij den Rijksdag de memorie van den nieuwen directeur der koloniale afdeeling in gediend. Dernburg berekent, dat tegenwoordig een milliard mark kapitaal in de Duitsche koloniën steekt, waaarbjj de werken in Kioutsjou nog niet mede gerekend zijn. ENGELAND. De artikelsgewijze behandeling van de onderwijs wet in het Hoogerhuis is afgeloopen. Gedurende de behandeling, die 29 October is begonnen, zjjn er vele wijzigingen in aangebracht, die ten doel hadden, de bijzondere scholen in hun tegen woor- digen vorm te handhaven, en het sectarische gods dienstonderwijs uit te breiden. Inderdaad zijn de veranderingen zoo talrijk en ingrijpend, dat men in liberale kringen de bedoelingen van het oor spronkelijke wetsontwerp als geheel en al verijdeld beschouwt. Er zijn echter aanwijzingen dat het Hoogerhuis de amendementen zal wijzigen als zij hog eens in behandeling worden genomen en aldus den weg zal effenen voor een vergelijk met het Lagerhuis. In hun tegenwoordigen vorm zouden de amendementen zeker door het Lagerhuis verwor pen worden. De wet betreffende de koopvaardijvloot is in het Lagerhuis in derde lezing aangenomen. (Uit het Engelsch.) 5) Wanneer de bestuurder der staatsdrukkerij Lange, naar de meening van zijn vriend in de loterij des levens een geluksnommer had ge trokken, zoo was dit uiterlijk ten min ste, wei nig aan hem te bespeuren. Een magere lange 171 un met een vergeeld, sterk hypochondrisch gelaat was het, die bij Rebe's binnenkomst op stond en met eene zeldzaam schuwe uitdruk- Lmg in zijn geheele voorkomen op dezen toe liep. »Ik moet je noodzakelijk spreken, Gustaaf", oegon hij reeds terwijl ze elkaar de hand schud- op een toon, die van groote opgewonden heid en zenuwachtigheid getuigde. „Neem me met kwalijk, dat ik 't je misschien lastig maak, maar buiten jou ken ik geen sterveling, wien jT mijn aangelegenheden toevertrouwen kan. oods in 't weeshuis was je mijn eenige vriend t'U dat ben je tot op dezen dag gebleven." De commissaris, die aan de zonderlingheden .an den ander al lang gewoon was, hechtte 'iet veel gewicht aan deze woorden, de storm an het vorige half uur woedde nog voort in Sin binnenste en hij moest zich tot een güna- LUXEMBURG, De Temps meldt, dat de groothertog van Luxemburg opnieuw aan een hersenaandoening lijdt. Hij moet daardoor aan de rechterzijde ver lamd zjjn; doch hij is geheel bij bewustzijn en volkomen helder van geest. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Men vertelt in politieke kringen, dat de Fran- sche regeering geneigd is een mogelijke tusschen- komst van Oostenrjjk-Hongarjje te Sotia ten bate van de teruggave der in beslag genomen Grieksche kerken, vriendschappelijk te ondersteunen. De gesprekken van den koning van Griekenland met minister Aerenthal zouden van onloochenbaar ge wicht zijn voor den toestand der Balkan-staten. MAROKKO. Te Tanger liggen nu drie Fransche oorlogssche pen benevens de Spaansche oorlogsbodems Pelaya en Donna Maria de Molina. AMERIKA. Een blad van Hearst, The New-Yorlc Ameri can, trekt geweldig te velde tegen de Japanners en verklaart dezen voor een min gewenschte cate gorie van immigranten in de Ver. Staten. De Japanners zegt het blad mogen onte vreden zijn over de wijze waarop zij behandeld worden, toch heeft het volk van Californië en de geheele Zuidzee-kust gelijk, dat het zich tracht te vrijwaren van de overstelpende golven dor Japansche immigratie, en in dit geval strijdt dat volk niet alleen voor zichzelf, maar voor alle blanken van Amerika, zooals het ook tegen de Chineesche immigratie heeft gedaan. Amerika voor de Amerikanen 1 is een even goede, leus als Japan voor de Japanners! Het is de eerste plicht, van de burgers van elk land om hun eigen welzijn te beveiligen. Woensdagmorgen arriveerde president Roose velt met de Louisiana, van Colon, te Ponce op Porto Rico. J De Amerikaansche arbeiderspartij, omvat tende 30,000 vakvereenigingen met nagenoeg 2,000,000 leden, heeft op haar jaarlijksche ver gadering te Minneapolis besloten een politieke vereeniging te vormen, die zich van de repu blikeinen en democraten onafhankelijk zal houden en in alle verkiezingen eigen candidaten zal stellen. 1 André Giron, de vroegere minnaar van de kroonprinses van Saksen, is getrouwd met de zuster van een beroemd Belgisch violist. Dr. Danysz en eenige assistenten, die naar Australië waren vertrokken om proeven te nemen met een ziektevergif tot verdelging van konijnen, die daar groote verwoestingen aanrichten, zijn op het eiland Broughton aangekomen en liggen daar nu zelf ziek tengevolge van vergiftiging. Keizer Wilhelm zal, naar gemeld wordt, lachje dwingen. „Je behoeft niet zoo'n deftigen aanloop te nemen, oude vriend," zei hij, ge weet toch immers, dat je me ieder uur welkom bent. Op 't oogenblik evenwel treft 't juist ongelukkig; er ligt een berg werk voor mij op het bureau, maar een kwartiertje heb ik toch altijd nog wel voor je beschikbaar." De uitdrukking op het gelaat van Lange was nog angstiger geworden, en nog altijd hield hij de hand zijns vriends in de zijne. „Je moet vandaag langer tijd voor mij heb ben, Gustaaf", zei hij haastig. „Ik kan 't alleen niet langer dragen. Het plrukt mij al te zwaar en maakt mij zenuwachtig; ik moet je alles zeggen en verklaren." Nu keek de commissaris hem hoofdschuddend toch eens onderzoekend aan. „Maar wat heb je dan toch, ouwe jongen?" zei hij nog half schertsend. „Als 't niet Frans Lange was, die daar voor me stond, dan zou ik meenen, dat de eene of andere misdadiger in de knel wilde biechten." Maai' de ander sloeg niet dien schertsenden toon aan. „Denk er van, wat je wilt," riep hij uit. „Ik kom tot den vriend, maar ook tot den ambtenaar. Jij moet weten, hoe 't met mij gesteld is, jij moet met je beproefd vrienden hart mij bijstaan in mijn nood, mij te hulp komen, zooals je vroeger als jongen zoo dik wijls bij 't spelen hebt gedaan." Hij wilde nog meer zeggen, maar zweeg plotseling en meed daarbij ook dgn yprsch.end.en en niet zonder het volgend jaar den zeilwedstrijd van Cowes bij wonen. Hij brengt dan een strikt particulier bezoek aan koning Edward. De Fransche minister van Buitenl. Zaken heeft gister verklaard, dat er geen Fransch-Engelsche militaire overeenkomst bestaat. Het Panamakanaal en in 't algemeen Middel- Amerika onttrekken zooveel arbeiders aan de West-Indische eilanden, dat er over gedacht wordt om deze door aanvoer uit Oosf-Indië te vervan gen. Men denkt er duizenden »«odig te hebben. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 22 November. Aan de orde is de voortzetting van de beraad slaging over de Indische begrooting. en het daarmede verband houdende wetsontwerp tot aanleg van een spoorweg uitgaande van den Sumatra-Staatsspoorweg naar Pariaman. De minister van Koloniën verdedigt dit wetsontwerp, dat beoogt den aanleg van een voe dingslijntje, aansluitende aan de stamlijn. De opbrengst wordt geschat op 2.7 pCt. van het kapi taal voor den aanleg benoodigd. Het lijntje is noo- dig voor een goede, gewenschte verbinding in deze Streek. Na repliek van de heeren van Kol, v. Karnebeek en IJzerman en een ge- dachtenwisseling tusschen den heer Tydeman en den minister, wordt het wetsontwerp aan genomen met 43 tegen 20 stemmen. Indische Middelenwet. Bjj de behandeling van de afdeelingen (midde len in Indië) bestrijdt de minister de opvat ting van den heer van der Velde, dat de opneming van de zeeofficieren in de Patentbelasting onbilljjk zou zijn. De heer van Deventer dringt aan op opheffing van de rjjtuigbelasting voor inlanders op Java. De minister belooft nadere overweging. De heer van Deventer en van Kol be strijden de invoering van de Bedrijfsbelasting in Atjeh. De laatste ziet daarin een terugkomen op een beslissing der Kamer, op wier aandrang de minister ten vorigen jare het hoofdgeld voor Atjeh terug nam. Spreker betoogt, dat de economische weer kracht van den inlander in het algemeen niet groot is, en stelt een motie voor, waarinde Kamer de heffing eener nieuw in te voeren Bedrijfsbelas ting voor Atjeh en onderhoorigheden ontijdig en niet wenscheljjk noemt. Da minister antwoordt aan den heer van Bylandt, dat nog geen voorstel bij hem is inge komen om in de Battaklanden hoofdgeld te heffen. Aan de Indische regeering is om advies gezonden een nota van de Rijnsche zending tegen de hoofd- geldhelfing in die landen. De minister verdedigt voorts de voorge stelde Bedrijfsbelasting en beveelt de Kamer aan, de motievan Kol niet aan te nemen. Op verzoek van den heer Thomson en na bestrijding van den minister, wjjzigt de heer van Kol zijn motie in dien zin, dat de Kamer verklaart de heffing eener nieuw in te voeren Bedrijfsbelasting op Atjeh en onderhoorigheden ontijdig en ongewenscht te achten »zoolang het tot dusver gevolgd stelsel van boeteheffing in den een of anderen vorm bestendigd blijft." bevreemding op hem gerichten blik. Uit zijne trekken sprak zulk een hevige angst, dat uit de houding van Rebe ook 't beetje vroolijkheid geheel verdween. „Kom, ga zitten, natuurlijk heb ik tijd voor jou," zeide hij eenvoudig. Maar Lange weerde dat aanbod met beide handen haastig af. „Niet bier!" bracht hij met moeite uit. „Ik moet je verzoeken met mij mee te gaan naar mijne woning, 't Is niet ver hier vandaan, zooals je weeten daar is ook iets, watwat ik je graag wou laten zien." „Je komt me hoe langer hoe raadselachtiger voor," bekende de commissaris, die daarop toe gaf aan het verlangen, om den ander naar diens woning te volgen. Tevergeefs poogde Rebe onderweg een ge sprek aan te knoopenhij moest moeite doen om gelijken tred te houden met den door inner lijke onrust voortgejaagden vriend, die nog in zijn stilzwijgen bleef volharden, toen zij het reusachtige huis hadden bereikt, op welks boven ste étage Lange een elegant ingericht jongge- zellenkwartier bewoonde. Wel was er een bree- de, prachtige marmeren trap, die tot aan de bovenste verdieping voerde, maar de vrienden gaven er de voorkeur aan, gebruik te maken van de electrische lift, die hen in weinige se conden op de plaats hunner bestemming bracht. Lange opende een der gangdeuren; zij traden de behaaglijk ingerichte kamer binnen en eerst nu verbrak Lange het voor zijn vriend zoo zonderlinge en drukkende stilzwijgen. Hij plaat- Ook deze wjjziging wordt door den minister bestreden. Hoe kan men spreken van »een tot dusver" gevolgd stelsel, terwjjl men niet weet, hoe het stelsel in elkander zit? De motie wordt verworpen met 51 tegen 16 stemmen. Op een desbetreffende vraag van den heer van Deventer, antwoordt de minister dat inzake den afkoop van dessadiensten een rapport van den heer Hasselman is ingekomen, dat binnenkort aan de Kamer zal worden overgelegd. De beide wetten op de middelen in Indië en Nederland worden goedgekeurd. Opleiding Indische bestuurs ambtenaren. Aan de orde is het wetsontwerp betreffende de hoogere vorming van Nederiandsch-Indische bestuursambtenaren. De algemeene beschouwingen worden geopend door den heer Piers on, die onder de leervak ken bij de bestuursakademie wil opnemende grondbeginselen van de Staathuishoudkunde, met name kennis van de agrarische economie. Hjj wil voorts de opleiding der ambtenaren niet over 3, maar over 4 jaren laten ioopen, en daarbij de beginselen van het adatrecht meer op dei. voorgrond gesteld zien. De candidaat-ambtenaar moest voorts voor zjjn definitieve aanstelling een praktischen ieertqu doorloopen, opdat bljjke of de ambtenaar mee. geschikt is voor bestuurs- of bureau-ambtenaar. Spreker juicht de oprichting van de bestuurs akademie in den Haag voor de hoogere oplei ding toe De heer van Kol oordeelt, dat het wetsvoor stel de deur openzet voor gunstbetoon, willekeur en nepotisme. Van beginne af moet er een schei ding bestaan tusschen de opleiding van bestuurs ambtenaren en van bureau-ambtenaren. En ook is een splitsing noodig tusschen de amotenareii. bestemd voor Java, en voor de Buitenoezitimgeu. Verder ontwikkelt spreker het stelsel van oplei ding enz., door hem reeds in de stukken neer gelegd. Voor een bestuursakademie is, volgens spreker, Den Haag toch niet de meest geschikte plaats. Heden voortzetting. Eere-voorzitterschap. Z. K. H. Prins Hendrik heeft van het Xlde Nederlandsche natuur- en geneeskundig congres, dat in April 1907 te Leiden zal bijeenkomen, het eere-voorzitterschap aanvaard. Diplomatieke moeilijkheden Men schrjjft uit Rome aan het Centr. Mgr. Locatelli, die voor eenige jaren werd benoemd tot Internuntius te 's-Hage, maar wegens diplomatieke redenen daar zjjn post niet innam, is thans benoemd tot Internuntius te Buenos- Ayres. Een spoedige oplossing der bovengenoemde moeilijkheden, welke met de vertegenwooruiging van den H. Stoel aan het permanente Hof van Arbitrage en op het a.s. Vredes-congres in nauw verband staan, is waarschjjnljjk dus niet te ver wachten. ste zich voor hem, greep zijne beide handen en keek hem met onzekeren blik aan. „Mijn heele ziel wil ik voor je bloot leggen; niets wil ik voor je verborgen houden. Het is natuurlijk, dat over jou lippen nooit tegenover een ander één woord komt, over hetgeen je nu hier zult hooren." „Ik zou toch denken, dat je me daarvoor wel kent, Frans," luidde het korte antwoord. „Natuurlijk, let ook maar niet op die domme voorwaarde. Ik ben zenuwachtig, overspannen, rijp voor een gesticht voor zenuwlijders, ik weet dat allemaal,acht dagen geleden kwam 't plotseling in mij op, om je alles te vertellen en den last van mij af te wentelen misschien kan ik dan nog eens leven, vrij ademen kortom, weder mensch zijn! Heb nu een oogen blikje geduld, ik ga even naar de kamer om het bewuste te halenJe weet wel, wat ik je wilde laten zien Slechts met de uiterste inspanning, als moest hij naar elk woord zoeken, had hij kunnen sprekentoen hij nu in vreeselijke opgewonden heid zich omkeerde, doelloos eenmaal de kamer op en neerliep, daarop met de hand aan het voorhoofd overhaast de deur naar de slaapkamer openstiet en in dat vertrek verdween keek Rebe hem bezorgd en hoofdschuddend na. (Wordt vervolgd Lange Zeide nu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1