Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De nienwe gezant te Rome. Reuter seint De nieuwe gezant van Nederland te Rome, de heer jhr. Van Weede, overhandigde plechtig zijn geloofsbrieven aan den Koning. Bevordering van Zondagsrust. Omtrent de Donderdag te Leiden gehouden ver gadering van de Nederlandsche Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust meldt men, dat be sloten werd den nieuwsbladen te verzoeken, zoo veel mogelijk den verslaggevers geregeld een vrijen Zondag te verzekeren. Hiervoor zal men de hulp van den Journalistenkring en de R. K. Persver- eeniging inroepen. Een voorstel van de afdeeling Groningen om het daarheen te leiden, dat door Van Gend Loos geen bestellingen op Zondag meer geschie den, werd aangenomen in dien zin, dat het hoofd bestuur van Zondagsrust zich ter zake zal wenden tot de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen en de plaatselijke afdeelingen tot de in hare gemeente gevestigde factorijen van Van Gend Loos. Een voorstel van de afdeeling Utrecht, waar bij het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd bij de regeering andermaal te willen aandringen op spoedige indiening van een ontwerp-„Zondags- wet", werd buiten bespreking gehouden, op grond, dat de Regeering heeft verklaard, dat het onderwerp in ernstige studie is genomen. Minister Staal. Gister vertoefde ten Paleize het Loo minister Staal, die een conferentie had met H. M. de Koningin. Inkorting van vacanties. Men schrijft aan de IV. Cf. uit Leiden Ter aanvulling van een vroeger bericht diene. dat het besluit omtrent inkorting der vacanties voor de medische studenten mede geschiedde op verzoek der studenten zelf, die vacantie-cursussen handen willen zien ingericht. Op gemelde wijze i: tbans door de faculteit aan hun bezwaren, dat zr zoo weinig praktijk kregen, tegemoet gekomen. Gemeentelijke keuringsdienst. In de eergisteren te Dordrecht gehouden raads vergadering kwam in behandeling een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening op het toezicht op eet- en drinkwaren en keukengereedschap. Heel druk werd hierover van gedachten gewisseld met dit resultaat, dat ten slotte een motie van dr. Stoop werd aangenomen met 13 tegen 9 stemmen, luidende»De Raad van oordeel, dat een grondig toezicht alleen mogelijk is door een gemeentelijken keuringsdienst, noodigt B. en W. uit een verordening dienaangaande in te dienen". Tentoonstelling van huis-industrie. Het bureau van de te houden tentoonstelling van huis-industrie heeft als volgt de functiën ver deeld Tot voorzitter werd benoemd de heer N. G. Brouwer, vertegenwoordiger van het Alg. Ned. Werkl. Verbondtot penningmeester de heer B. A. Wins, vertegenwoordiger van den A. N. D. B. vervolgens hebben nog zitting de heeren Th. M. Ketelaar, Vrjjz. Dem. Bondmej. dr. E. Kleerekooper, Ver. v. Inspect, en Inspectrices J. H. lluijbers, Ned. Intern. Sig. en Tabaksbew. Bondmej. Bert. Beune; Text. Arb. Bond Unitas; J. W. Smit, R.-K. Volksbond; J. Oudegeest, vertegenwoordiger v. h. Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Tot secretaris werd benoemd de heer J. Huizin ga, ver tegenwoordiger van Patrimonium. De adressen ter Staten-Generaal. Gedurende het zittingsjaar 19051906 kwa men bij de Tweede Kamer in niet minder dan 439 geldige adressen, dus gemiddeld meer dan 1 per dag. Hiervan wachten er nog 229 op rapport een groot aantal, zal men zeggen: maar er zijn er 181 bij van gemeentebesturen, die vragen het aan de orde stellen van een Rijkspensioenrege- zijde worden gelegd, als ongeteekend, ongeze geld of ingediend door niet wettig erkende li chamen. Hiermede komt het totaal der adressen op 452. De Eerste Kamer had het gemakkelijker: 1.4 adressen, waarvan slechts één dat van baron van Heeckeren, lid der Kamer om inlichtin gen naar den minister verzonden; 9 rusten ter griffie, de overige verwierven de „orde van den dag." Voorts 2 ongeldige adressen, waar van een „met verzoek om eenig administratief werk" en een „van niet te omschrijven strek king." Kardinaal Fischer. Men schrijft uit 's Hertogenbosch aan De Tijd Eergistermiddag circa 12 uur, bracht de aarts bisschop van Keulen, Kardinaal dr. A. H. Fi scher, vergezeld van zijn secretaris den zeer- eerw. heer Jansen, en begeleid door den hoog- eerw. Pater Meeuwissen, Provinciaal der Re- deptoristen, een bezoek aan het klooster van ge noemde Paters in de St. Jozefstraat alhier. Z. Eminentie, opgewacht door de eerw. pa ter, novicen en broeders, begaf zich onder het meerstemmig gezang van het „Benedictus" naar de kerk om er het IJ. Sacrement te vereeren. Na eenigen tijd in gebed voor het Allerheilig ste te hebben doorgebracht, onderhield de kar dinaal zich enkele uren allerhartelijkst met de Eerw. Paters, aan wie hij voor het meerendeel vroeger, als wijbisschop van Keulen, in het klooster te Wittern de H. H. Wijdingen had toe gediend. Na den middag bracht Z. Eminentie een be zoek aan de aloude St. Janskerk, om er met veel godsvrucht de Zoete Lieve Vrouw te ver eeren en de schoonheden der kathedraal te be wonderen. Daarna begaf hij zich naar het pa leis van Z. D. H. mgr. v. d. Ven, met wien hij zich eenigen tijd vertrouwelijk onderhield, om vervolgens de beide kloosters der Duitsche Zusters van den H. Carolus Borromaeus, uit het Moe derhuis van Trier, met een kort bezoek te ver eeren. i In het klooster der eerw. Paters Redempto risten teruggekeerd, wachtte hem de zeereerw. Pater Raymakers, Overste van het Missiehuis Sparrendaal, die Z;. Eminentie zou vergezellen naar Vucht, alwaar hij de gast was der eerw. Zusters Chanoinnesses de St. Augustin, die reeds vroeger zijne bijzondere bescherming mochten ge nieten. i Na een allervriendelijkst afscheid van den hoog- eerw. Pater Provinciaal en de eerw. Paters Re demptoristen, vertrok Z. Eminentie uit 's Bosch naar Vucht en hoopt heden naar zijn Bisschops stad Keulen terug te keeren. Prov. Staton-verkiezing. Door de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Leer dam is candidaat gesteld voor de Provinciale Staten in het district Gorinchem J. A. Burgers te Leerdam. i I I Uit Zeist. De R. K. kiesvereeniging te Zeist heeft in een motie hare afkeuring uigesproken over de houding van de Raadsleden ten opzichte van den burge meester aldaar. Het bestuur werd gemachtigd stappen te doen om den burgemeester voor Zeist te behouden, de motie ter kennis te brengen van den burgemeester en H. M. de Koningin te ver zoeken de ontslagaanvrage niet in te willigen. Ook andere kiesvereenigingen zullen vermoedelijk een actie tegen de Raadsleden op touw zetten. Is de Staatscourant er naast 1 Men weet dat onze minister van Buitenlandsche Zaken in de Staatscourant heeft gemeld, dat er gebrek aan arbeiders heerschte op Rothe Erde nabij Aken, reden waarom er werkloozen in Nederland op gewezen werd, dat daar werk te bekomen was tegen een loon van 3.5 tot 4.5 Mark. Bjj 't vernemen van dat bericht heeft de redactie der Akener Volksfreund de directie van de ïRothe Erde" even opgebeld en vernam van haar, dat er in hare werkplaatsen absoluut geen bebrek aan arbeiders was en dat men den minister of welk I werkafdeeling werd slechts terloops bezichtigd, ja, hoofdzakelijk bepaalde zich hier het bezoek tot de mosterkamer, waarover de minister zijn groote tevredenheid uitsprak. Te 6 uur 10 verliet de minister de fabriek weder. Zijn bezoek was niet aangekondigd geweest, zoodat eerst kort tevoren door het publiceeren van een aan de Limb. Koer. uit Den Haag toe- gezonden telegram, men wist, welke hooge gas ten op de fabriek zouden aankomen. Gister-morgen om 9 uur ongeveer heeft de mi nister het hotel weder verlaten om een bezoek te gaan afleggen op de Céramique. In het hotel keerde hij te 12 uur ongeveer terug. Met de automobiel der staatsmijn te Heer len, werd de minister later naar Heerlen ver voerd, alwaar de uitingen der mijnindustrie aan een onderzoek door hem werden onderworpen. Hierbij was de minister vergezeld van mr. dr;' W. F. J. Frowein, commies ter afdeeling Nij verheid en Handel aan 's ministers departement. Ongelukken. Bij Nieuweschans (Gr.) is een 10-jarig zoontje van den heer W., te Molenwarf, onder een zwaargeladen wagen geraakt. Onmiddellijk was het kind dood. Te Akkerwoude had het zoontje van een arbeider eenig werk te verrichten op den droog zolder eener cichoreidrogerij aldaar. Hij is zeer opgewekt aan zijn werk gegaan en eenigen tijd later vond de vader hem hangende aan een koord. Het was te laat; de levensgeesten waren ge weken. Men denkt dat de knaap al spelende zich heeft verhangen. Dilettantenclub »Alberdingk Thym. De dilettantenclub »Alberdingk Tbym", onder- afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, verwierf gisteren den tweeden prijs, zijnde verguld zilveren medailje, voor het bljjspel »De twee bedienden of het spook te middernacht" door Julians, onlangs opgevoerd in den Nationalen Tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de R. K. Leesvereeniging te Gouda. Dit zelfde blijspel wordt hier opgevoerd ter gelegenheid van den feestavond op 26 December a.s., 2e Kerstdag. Op de aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal en letter kunde aan het Gymnasium en de H. B. S zijn geplaatst: I. J. van Hessen te Heerenveen en II E. P. van Zandijk te Rotterdam. UIT VLAARDINGEN. Gisteravond is alhier binnengeko- men de stoomlogger VL 164 Java, van de Hol- landsche zeevisscherij, aan boord waarvan zich bevond de bemanning van den stoomlogger VL 38, Zuid-Holland, van hier, van de reederij der firma de Zeeuw en Van Raait, welke gister op zee gezonken is. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. ling voor de gemeenteambtenaren, hun wedu wen en weezen. Nu, die zullen vanzelf wel officieel persoon dan ook niet om zijn diensten had zien, wanneer aan hun verzoek wordt voldaan, gevraagd. En zoo liggen meer adressen te wachten op nog in te dienen wetten of op de behandeling van reeds ingediende ontwerpen. Geduld is zulk een schoone zaak, moeten de inzenders maar denken. Een eenvoudige aftreksom leert nu, dat be handeld zijn 210 adressen. Hiervan werden 145 eenvoudig ter griffie gedeponeerd ter kennis name aan de leden, die dan naar bevind van zaken konden handelen: ze ter sprake brengen b.v. bij de wetsontwerpen, waarop ze betrek king hebben, of ze stilletjes laten liggen, wat meestal gebeurt. De 65 overige adressen werden of naar de betrokken ministers gezonden om inlichtingen, wat tot grondige behandeling der zaken meest pensioenkwesties, verzoeken om herstel van eer, opruiming van grieven, enz. pleegt te leiden of getroffen met het afwijzend votum„over gegaan tot de orde van den dag," Een adres was in 't Maleische, en in 't Ja- vaansch. Het eerste werd naar den minister van Koloniën verzonden, het tweede ligt ter griffie. Boyendien moesten 13 adressen al dadelijk ter (L. K.) Het Ministerieel bezoek te Maastricht. De Limb. Koerier meldt nog: Te 4 uur 20 arriveerde de minister met den referendaris Bijleveld en den inspecteur van den arbeid te Venlo aan de fabriek de Sphinx, waar zij ontvangen werden door den directeur Petrus Regout en den ingenieur Bonemeyer. De minis ter liet zich door de geheele aardewerkfabricage heen geleiden van de eerste bereiding der grond stoffen af tot de modellenkamers toe. Met de grootste belangstelling en nauwgezetheid heeft hij 'alles nagegaan, vaak nadere inlichtingen vra gend, doch zich over absoluut niets uitlatend. Toen men in de decors-ateliers kwam, maakte j de heer Petrus Regout er den minister opmerk zaam op, dat hier de vrouwen Paulissen en Kreu- vers arbeidden, welke in den Haag bij hem den 3en Oct. op audiëntie zijn geweest. Onmiddellijk begaf zich de minister tot haar en sprak haar eenige oogenblikken toe. Was het bezoek aan de aardewerkafdeeling zeer langdurig en nauwgezet geweest, de glas- UIT DELFT. De politie te Delft heeft een jongen een signaalfluit afgenomen, waarmede hij in de nabjjheid van het station van de H. IJ. S. M. floot, als een trein tót vertrek gereed stond. De bengel had succes ook. Meer dan eenmaal is het voorgekomen, dat de trein zich, op zjjn fluitje in beweging zette, als de portieren ten deele nog gesloten moesten worden. De koeien van Prins Hendrik. Nader meldt men nog uit Apeldoorn, dat er aanvankelijk toestemming was gegeven om vijftien koeien in Duitschland in te voeren met bestemming voor het landgoed Dobbin van Z. K. H. Prins Hendrik. Nadat nu deze koeien te Leeuwarden waren aan gekocht, bleek, dat men aan de Duitsche grenzen geen bevelen omtrent toelating had ontvangen. Toen aan de Duitsche regeering hulp werd gevraagd, om mogelijk te maken, dat van de toegestane permissie werd gebruik gemaakt, werd, om redenen, welke niet bekend zjjn, de verleende toestemming plotseling weder ingetrokken. Onveiligheid in het Haagsche Bosch. Dinsdagmiddag is een dame door twee tot nog toe onbekende personen in het Haagsche Bosch aangerand en van haar beurs en gouden horloge beroofd. De daders waren reeds gevlucht toen er hu'p kwam opdagen. Duitscheinbrekers. Een rechercheur, be last met den vreemdelingendienst, heeft te Am sterdam aangehouden twee jeugdige Duitschers, die in het bezit waren van een ruim bedrag aan geld. Bij informatie in Duitschland bleek, dat zij zich te Bielefeld aan verschillende in braken hebben schuldig gemaakt. Typhus. In de cavaleriekazerne te Amster dam hebben zich, naar het N. v. N. meldt, op nieuw vier gevallen van typhus voorgedaan. Een der patiënten, de 19-jarige A. de Bakker, van Amsterdam, js voor een paar dagen overleden. De inbraak te Muiden. In verband met de gepleegde inbraak te Muiden, meent de politie, aldus meldt het N. v. d. D., eenig spoor der vermoedelijke daders in handen te hebben. Zondag-avond zijn te Muiden drie personen gezien, als heeren gekleed, die naar Weesp wandelen, alwaar zij ongeveer 8 uur in een sigarenwinkel sigaren hebben gekocht van 4 cent per stuk. Op hun vraag hoe laat zij per spoor naar Amsterdam konden vertrekken, scheen hun de tijd van ver trek te lang toe en besloten zij per rijtuig te gaan. Zij hebben zich toen door den stalhouder Th Koperdraat doen wegbrengen, wien zjj bij aankomst f2.50 fooi hebben gegeven. Nader wordt gemeld De Amsterdamsche recherche heeft drie per sonen aangehouden, die verdacht worden de daders te zjjn van dezen diefstal. Een van hen heeft een wonde aan den vinger, wat in verband wordt gebracht met de bloedsporen, welke men ten huize van den ontvanger, na den inbraak heeft gevonden. De verdachten zjjn bovendien herkend door eenige bewoners van Muiden, die hen daar omstreeks het tijdstip van de inbraak hebben zien rondloopen. Aangevallen door een arend. In de duinen bij Schoorl werd Dinsdag door een kod debeier een bijzonder groote vogel gezien. Het bleek een arend te zijn, zeker verdwaald in deze streken. Daar de koddebeier geen vuurwapen bij zich had, kon hij het roofdier niet onschadelijk maken. Het dier vloog weg, zooals later bleek naar het Kanaal. Toen nu Dinsdagavond het 15- jarig dochtertje van den heer Bloothoofd van Koedijk, van Alkmaar, waar zij het kostuumnaaien leert, naar haar woonplaats terug ging, zag ze op een gegeven oogenblik den arend achter zich aanloopen. Het dier kwam steeds dichterbij en scheen het meisje te willen aanvallen. Hevig ver schrikt, begon ,zij om hulp te roepen, doch nu begon de .vogel te krijschen, waarop het meis je nog meer van streek raakte. Zóó dicht kwam het kwaadaardige dier ten slotte bij haar, dat zij zich moest verweren om het van zich af te houden. Met een taschje, waarin zij haar boter hammen meenam, sloeg zij van zich af, en wel met zooveel kracht, dat het voorwerp spoedig stuk was en het daarin nog aanwezige brood over den weg viel. Nu kwamen een drietal werk lieden haar te hulp gesneld en verdreven den arend met stokken. Het dier vloog met een stuk brood in den snavel over de wegsloot en ver orberde dit op het land. Het meisje vervolgde haar weg, doch een mi nuut of tien verder kwam de vogel haar al weer achterop. Op dezelfde wijze verdedigde zij zich en werd gelukkig op haar hulpgeroep ontzet dooi; een werkman. De vogel nam daarop de vlucht. Wel was het meisje niet gewond, maar haar zenuwen waren 's avonds zoo in de war, dat de dokter geraadpleegd moest worden. (Alk. Crt.) Zevenduizend gulden zoek. De cor respondent van de Tel. te Purmerend meldt: De rijksontvanger alhier is in z'n betrekking geschorst, 't Verdwijnen van de zeven bankjes van f 1000 uit de portefeuille, die steeds in de brandkast was gesloten, blijft nog altijd 'n raad sel. 't Onderzoek wordt geleid door den inspec teur van politie alhier, waarvan alleen dit valt te vermelden, dat de jongste klerk in voorarrest is gebracht. Poging tot doodslag. De onbezoldigde rijksveldwachter te Bergeijk, H. v. d. H., is in arrest genomen, als verdacht van poging tot doodslag, Dinsdagnamiddag j.l. te Eersel ge pleegd. I Arme kinderen. De heer Engels, deur waarder bij de arr.-rechtbank te Winschoten; moest iemand wegens huurschuld uit een woning zetten. Toen alle huismeubels op straat waren geplaatst, bleven drie kindertjes in de woning achter, omdat het echtpaar de plaat had gepoetst. Ze zijn nu alle drie in het armhuis opgenomen. Aanvaring. Geljjk wij gister reeds meege deeld hebben, is de Kaiser Wilhelm der Grosse van de Norddeutsche Lloyd op de reede van Cher bourg aangevaren door de Orinoco, een Engelsch West-Indische mailboot. Het Duitsche schip werd aan stuurboordsboeg schade toegebracht. Vier tusschendeksreizigers werden gedood en verschei den gewond. Van de Orinoco worden vjjf menschen vermist, die waarschijnlijk verdronken zijn. De Wilhelm der Grosse, die uit de haven vertrokken was om de reis voort te zetten, keerde naar Cher bourg terug. Waarschijnlijk zal de schade te Southampton hersteld worden. Het ongeluk te Glasgow. Het is whis ky geweest, althans whisky zoowel als spoeling; die te Glasgow het groote ongeluk veroorzaakt heeft, waarvan wij gister melding hebben gemaakt. Volgens nadere berichten barstte er eerst op de hoogste verdieping een bak met een 180,000 L- heete whisky, die stroomde omlaag in een bak; die ruim 130,000 L. spoeling bevatte. Ook deze barstte en nu kwam de heele (men spreekt ook van een halve millioen L.) verder beneden met de gevolgen, die men kent. Op een oogenblik waadde de man op straat tot de heup in den warmen vloed. DerooverkapiteinvanKöpenick. Na dat bekend was geworden dat de kapitein van Kópenick nog voor het eindig van dit jaar terecht I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2