Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Zaterdag 24 November 1906. No. 8667. EERSTE BLAD. Ofücieele Berichten. eene Onderwijzeres, Buitenlandscli Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland, ABONNEMENTSPRIJS.; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN; Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Aan de openbare lagere school E. te Schiedam (hoofd de heer M. MARTENS) wordt gevraagd met akte nuttige handwerken. Aanvangsjaarwedde f550.voor de akte nut tige handwerken f25.— bij bezit ot verkrijging van de hoofdakte f 100.verhooging voorts 4 drie jaarlijksche verhoogingen van f50en bjj eventueel bezit der hoofdakte nog 3 driejaarlyk- sche verhoogingen van 150.— Sollicitatiestukken in te zenden vóór 1 Decem ber a.s. bij den burgemeester. RUSLAND. De Tribune verneemt uit MoskouUit gezag hebbende bron verluidt dat op het oogenblik 300.000 politieke mannen in Rusland gevangen zitten of op weg naar Siberië zyn, terwyl daar van elders in het geheel reeds 200.000 ballingen aangekomen zijn. ENGELAND. Het Iloogerhuis heeft ten slotte in de onder wijswet nog het artikel, dat een afzonderlijk de partement van onderwjjs voor Wales instelt, ge schrapt. De Engelsche eerste minister en minister Hurns hebben een deputatie ontvangen, die hen kwamen spreken om maatregelen te beramen tegen de groote kindersterfte in het rijk. Campbell Bannerman erkende, dat hij zich schaamde voor 2ijn land, zoo groot die sterfte is. In het laatste jaar zijn er in Engeland en Wales 120.000 kinde ren beneden het jaar overleden. Dat wjjst op ontaarding van het ras. Er moet voor gezorgd Worden, dat de kinderen gezond ter wereld komen, dat moeders behoorlijke voeding en lucht, goed drinkwater, goede behuizing, met gemakken en vrjjen tjjd hebben, alle voorwaarden in één Woord om gezond te zijn. En vervolgens, dat er van de geboorte af aan goed voor het kind ge zorgd en het goed gevoed wordt. De regeering heeft de handen vol, maar hiervoor moet zij nog voorziening treffen. Burns zei nog, dat de minister van Binnen- landsche Zaken het vraagstuk van de levensver zekering, op kinderen gesloten, nagaat. Hij zelf onderzoekt de proefneming te Huddersfield geno men (een magistraat daar heeft, gelijk men weet, oen pond sterling uitgeloofd voor elk kind in één jaar geboren, dat zijn eerste verjaardag haalde inmiddels bracht een commissie van dames de moeders op de hoogte van wat de verzorging van het kind noodig heeft). Burns voegde er den raad bjj, dat de vrouwen en mannen van den werkende stand, wilde zy gezonde kinderen hebben, zoo min mogelijk geld moeten uitgeven, de vrouwen aan drank en de mannen spelen en wedden. Ten slotte deelde Burns mede, dat hij een wet ont werpt, waarbij gemeenteraden bevoegdheid krijgen 8eld uit te geven, om aan moeders gesteriliseerde melk te verstrekken. FRANKRIJK. In de Kamer is er beraadslaagd over het pro- §>ram betreffende den aanbouw van oorlogsschepen. Een motie, waarbij vertrouwen in de regeering Werd uitgesproken om den aanbouw van schepen ült te voeren volgens de wet op de middelen van 1906 deze motie was door den minister aan aard werd aangenomen met 393 tegen 112 stemmen. Kardinaal Richard, van Parys, die geregeld ^t het Vaticaan in briefwisseling is, zegt meB, jmeft een secretaris naar Rome gezonden. Men eWeert nu, dat de Paus dien secretaris zijn be llen in zake de Scheidingswet zal meegeven. SPANJE. i"1 den Senaat ter zake gestelde vragen beant- 2°°rdende, heeft de minister van Buitenlandsche en verklaard dat de Dinsdag getroffen maat delen eenvoudige voorzorgsmaatregelen zijn, maar -5* het niet aan te geven was tot hoe ver die gaan zullen dit zal afhangen van de gebeurtenis sen. In elk geval zeide de minister zullen wij onze rechten verdedigen, daarbjj rekening hou dende met onze bijzondere omstandigheden Wij zullen handelen en elk conflict vermijden. Voor ongerustheid bestaat er geen grond. MAROKKO. De Tribune verneemt uit CadizDe voortdurende beweging in de haven en de aankomst van troe pen bewijst dat de Marokkaansche crisis veel ernstiger is geworden. Er zijn reeds een paar kruisers met 500 zeesoldaten naar Tandzjer ver trokken ook anderen troepen vertrokken gisteren. ZUID-AF RIKA, De Volkstem protesteert nogmaals tegen het uitstel van de openbaarmaking van de nieuwe grondwet voor Transvaal, en verlangt dat de ver kiezing uitgesteld wordt, wanneer er te weinig tjjd is tusschen die openbaarmaking en de ver kiezing. De correspondent van de Standard meldt uit Johannesburg, dat de lompe weigering van Botha om by Fitzpatrick te komen noenmalen, dezen aatste goeddoet. De brief van Botha heeft een gunstigen keer in de openbare meening ten opzichte van Fitzpatrick teweeg gebracht. De beschaafdste boeren keuren den brief van Botha af. De Tribune verneemt uit Pretoria, dat Fitzpatrick daar vele aanhangers wint onder de kleine landbouwers, neringdoenden en winkeliers, allemaal menschen wier vrees voor een financieelen krak hen er toe brengt, te gelooven in wat Fitzpatrick in tal van vergaderingen telkens opnieuw verteltnamelijk dat het behoud van de Chineezen voor den Rand onontbeerlijk is en een finar.cieele crisis in Trans vaal zal voorkomen. De Tribune meldt uit Kopenhagen De uitnoo- digingen voor het interparlementaire Skandinaaf- sche congres dat in den zomer van 1907 te Ko penhagen bijeenkomt, worden in Januari verzon den. De Zweedsche parlementariërs schijnen het niet eens te zyn over het al of niet aannemen van die uitnoodiging. De meerderheid lijkt er echter voor te zijn, om er gevolg aan te geven. Stemmen de Zweden toe, dan zullen eenige Deensche, i Zweedsche en Noorsche parlementsleden te Gothen burg spreken over de vaststelling van het congres program. De Deensche regeering is bereid, in de kosten van het congres by te dragen. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins kwamen gisteravond te 7 u. 6 mn. per Staatsspoor van Het Loo in de Residentie, om heden-avond omstreeks halfzes weer naar het Loo terug te keeren. H. M. de Koningin-Moeder logeerde ten paleize in het Noordeinde. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Ju stitie zal Woensdag 28 November e.k. niet plaats hebben. Onze gezanten. Hr. Ms. gezant te Peking, jhr. mr. A. J. van Citters, zal te spreken zyn te 's-Gravenhage, in de vergaderzaal van het departement van waterstaat, onder de Eerste Kamer der Staten-Generaal, op Maandag 26 en Dinsdag 27 dezer, van 2 tot 4 uren des namiddags. {Stct.) Gehuwde onderwijzeressen. De Kon. Besluiten betreffende de vernietiging der Raadsbesluiten der gemeente Rheden (waarin bepaald werd, dat een eventueel door een onder wijzeres aan te gaan huwelijk zal worden be" schouwd als eene aanvrage om ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Velp) berusten op de volgende overwegingen dat volgens artikel 30 in verband met artikel 13 der wet tot regeling van het lager onderwijs aan onderwijzeressen, aan lager gemeente scholen verbonden, die niet aan het hoofd eener school zijn geplaatst, ontslag wordt verleend, hetzij rechtstreeks overeenkomstig eigen verzoek, hetzy op voordracht van burgemeester en wethouders of van den arrondissements-schoolopzienerdat het aangaan van een huwelyk niet kan worden be schouwd als het indienen van een verzoek om ontslag en derhalven bij het raadsbesluit een door de wet niet toegestaten wyze van ontslag, wordt mogelyk gemaakt; dat immers met de woorden «eigen verzoek", in dat artikel gebezigd, 'wordt be doeld eene daad, die niet het gevolg is van de uit een vooraf gestelde voorwaarde voortvloeiende verplichting, noch kan worden verondersteld stilzwijgend te hebben plaats gehaddat derhalve voormelde bepaling is in strjjd met artikel 30 der wet tot regeling van het lager onderwijs. Onze weermacht te land. De vereeniging ter beoefening van de krijgs wetenschap houdt Vry'dag 30 dezer 's avonds 8 uur te 's-Gravenhage een vergadering waarin de heer W. H. van Terwisga, majoor van den gene- ralen staf, zal spreken over «samenstelling enz. van onze weermacht te land. Encadreering van leger, landweer en landstorm, de eerste eisch waar aan moet worden voldaan om te geraken tot een weerbaar Nederland". Arbeidscontract. Men meldt ons, dat het departement Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid in beginsel besloot, mee te doen aan het verzoek aan de Eerste Kamer om de wet op het Arbeidscontract niet aan te nemen. i Onjuiste berichten over ons land en ons volk. De in verschillende dagbladen geplaatste op wekking van den heer Frederik Rompel, om te trachten middelen te vinden ter bestrijding van de vele onjuiste berichten over ons land en ons volk in buitenlandsche bladen, geeft den corres pondent der N. Ct. te Parijs aanleiding tot krasse mededeelingen. j' Hij schrijft „Het is in de laatste zes jaren herhaaldelijk voorgekomen, dat mij de vereerende taak werd opgedragen onjuiste berichten in Parijsche bla den te doen herstellen. Slechts zelden heb ik genoegdoening bekomen; bij de groote en ern stige couranten zoomin als bij die van minde ren rang. Er bij zij vermeld, dat ik, in mijn hoedanigheid van secretaris van een interna tionale journalistenvereeniging, welke in veel gevallen te Parijs als autoriteit wordt be schouwd, persoonlijk de redactiën kende en ik me, zoo noodig, bovendien van uitstekende aanbevelingen kon voorzien. De Nederlandsche Karper van Koophandel te Parijs was niet ge lukkiger. Ik herinner me, dat ze een paar jaar geleden een officieel schrijven richtte tot de Matin, het verzoek inhoudende een blijkbaar met boos opzet onjuist gesteld bericht te ver beteren over zekere Hollandsche zuivelproduc ten en dat ze haar ingezonden stuk met kracht van redenen staafde. Ze kreeg met een drie regelig, ongemotiveerd briefje, nul op het re quest. Wat mij persoonlyk aangaat, was men evenwel meestal zoo beleefd de weigering door een voorwendsel te verschoonen. Soms was het de overvloed van dringende actualiteitskopij, die belette een verweerschrift (dat trouwens uit den aard der zaak niet heel kort kan zijn) op te nemen. Dan weer heette het, dat er bij de rec tificatie een politieke strekking in het spel was, tot welker verwezenlijking de staatkundige ge dragslijn van het blad verbood mede te wer ken. Een ander maal werd weer een ander motief gevonden. Om persoonlijke redenen is het mij niet vergund zaken en personen bij hun naam te noemen. Doch met klem wijs ik op een repliek, die ik van zeker, overigens goed be kend blad kreeg een antwoord 't welk ten minste eerlyk wasMen zeide me onomwonden, „dat zij, die de rectificatie wenschten, slechts een zekere som hadden te storten evenals deze of gene regeering voor de opneming van een tendentieus bericht gedaan had. Invoerrecht op alcoholische dranken. Op 3 November 1906 heeft te Brussel de on- derteekening plaats gehad van een verdrag lot nadere herziening van art. XCII der Algemeene Akte van Brussel, dd. 2 Juli 1890, gewijzigd bij de conventie van Brussel, dd. 8 Juni 1899, be treffende de vaststelling van het minimum in voerrecht op alcoholische dranken in de conven- tioneele zone van Afrika. {Stct.) Een jubileum. Den 4en December zal een der meest bekende paters Jesuiëten, de Z. E.. Pater F. Hendrichs den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in .de Sociëteit van Jezus trad. Het zal waarschijnlijk zijnen velen vrienden, die door geheel Nederland zijn verspreid, genoegen doen, indien wij hen aan dezen datum herinneren. Want behalve in de Sociëteit, waar hij vooral als professor in de wijsbegeerte en leeraar in de fransche taal heeft gearbeid, werkte pater Hendrichs naar bui ten, als conferencier op predikstoel en in open bare leeszalen, als medewerker aan de voornaam ste katholieke dagbladen, als moderator van G. en W. te Breda en in de laatste jaren als voor zitter van Geloof en Wetenschap te Amsterdam. Daar ontwikkelde hij, naar het oordeel der be stuursleden, een reuzenkracht en in de weinige jaren, dat hij er werkzaam is, bracht hij de ver eeniging tot een nieuwen en ongekenden bloei, reorganiseerde hij ze, richtte hij een geheel nieu we bibliotheek op en leeszalen voor dames en heeren, ingericht naar de hoogste eischen van onzen tijd. Daar verricht hij een werk, waar niet alleen het katholieke Amsterdam, doch geheel het katholieke Nederland de vruchten van pluk ken zal. i j f Of zou het voor onze katholieke samenleving van geen belang zijn, hoe het kader wordt opge voed?. i 1 En dat kader wordt immers gevormd aan onze Universiteiten, aan de openbare universiteiten, niet het minst aan die van Amsterdam, dat steeds een groot aantal katholieke studenten trekt, j Maar niemand zal wel beweren, dat onze ka tholieke studenten aan de openbare Universitei ten door een katholieke opvoeding worden opge leid tot de mannen, die straks onze aanvoerders zullen zijn. Mr. Aalberse heeft het bij de Hooger Onderwijsdebatten zoo duidelijk gezegd, dat de katholieke studenten na hun dagelijkschen arbeid voor de colleges nog halve nachten moesten door werken om de neutrale wetenschap aan te vullen door het bestudeeren van katholieke auteurs. In dat aanvullingswerk helpt de gereorgani seerde vereeniging G. en W. te Amsterdam met alle kracht. Daartoe dient haar bibliotheek, haar leeszalen, haar studieboeken en tijdschriften, haar conferenties in een woord, haar katholieke, weten schappelijke opvoeding. En als men nu bedenkt, dat er jaarlijks een 150 studenten te Amsterdam komen en gaan, dan begrijpt men van welk een belang deze arbeid der Vereeniging G. en W. voor het katholieke Nederland is. Iedereen is het erover eens, dat de reorganisatie van G. en W., door Pater Hendrichs ondernomen, de vereeniging op een hoogte heeft gebracht, waar door zij ten volle aan het beoogde doel beant woordt. Vandaar het geregelde en drukke bezoek aan bibliotheek en leeszalen, vandaar de alge meene samenwerking rond de bezielende leiding van dezen moderator. Vandaar ook de instem ming, waarmede het plan van het Bestuur is ontvangen om het a. s. jubilée van Pater Hen drichs feestelijk te herdenken, 't Spreekt van zelf, dat wij van de plannen voor 4 Decern ber geen bizonderheden kunnen mededeelen. Maar velen zullen toch het naadje van den kous wil len weten, vooral zij, die het belang voor 't ka tholieke Nederland inzien van de vereeniging G. en W. te Amsterdam. En wij meenen niet on bescheiden te wezen, wanneer wij, zij het on' gevraagd, alle belangstellenden om nadere in lichting zenden naar den heer M. II. Schmed- ding, penningmeester der vereeniging G. en W., Singel 134, Amsterdam. Regleinentatie van tentoonstellingen. In de eergisteravond gehouden vergadering van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Bros- I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1