Stads- ©n Gewestelijk Nieuws. Italiaansche gezant. De hertog de Cavello, die, als Italiaansch ge zant bij ons Hof wijlen ridder Tugini opvolgt, is in het Hotel Den Ouden Doelen te 's-Graven- hage aangekomen. De Staatscommissie voor den middenstand. Naar men verneemt, zal de staats-commissie voor den middenstand Donderdag a. s. een ver gadering houden. Deze bijeenkomst vindt onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius plaats in het paviljoen „Vondelpark" te Amster dam. De sub-commissie voor vakonderwijs uit ge noemde staats-commissie houdt a.s. Woensdag te 's-Gravenhage een vergadering onder presidium van dr. Nouwens. Ned. Oorlogsschepen. Wij vernemen dat het hooge bedrag, gemoeid met de reparatiën en verbouwingen der zes krui sers, dat men aan het dep. v. Marine slechts schat op 7 ton, voor een groot deel veroorzaakt wordt door vernieuwing van ketels. (Avp.) i Valkhof. De herstellingswerken aan de Carolingische ka pel, waarvoor de gemeenteraad van Nijmegen in 1904 f 6000 toestond, zijn thans geheel uitge voerd. Dnitschland en de tariefherziening. Het mag wel merkwaardig genoemd worden dat, nu in Nederland besloten is tot een techni sche herziening van het tarief van wederzijdsche invoerrechten, er in de Duitsche pers stemmen opgaan tot het sluiten van een nieuw handels verdrag tusschen Duitschland en Nederland. Mr. J. D. Wichers. -j- Te Onderdendam is overleden de heer mr. J. D. Wichers, in leven kantonrechter aldaar en schoolopziener in het arrondissement Appingedam. Een Engelsch eskader naar Ned.-Iodië. Reuter seint uit Londen: In politieke kringen wordt verzekerd dat een Engelsch eskader binnen zeer korten tijd Neder- landsch-Indië zal bezoeken. Belasting en schildersateliers. Door de Maatschappij „Arti et Amicitiae", ge vestigd te Amsterdam, en het schilderkundig ge nootschap „Pulchri Studio", gevestigd te 's-Gra venhage is naar aanleiding van het aanhangige wetsontwerp, houdende gedeeltelijke herziening en aanvulling der wettelijke bepalingen omtrent de personeele belasting, een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin adres santen te kennen geven, dat zij tot hun leed wezen hebben gezien, dat deze gelegenheid niet is aangegrepen, om de wet aldus te wijzigen, dat duidelijk worde uitgesproken, dat de ateliers van beeldende kunstenaars zullen worden be schouwd als werkplaats, en dat daarvan derhalve, na de aanneming van het wetsontwerp, geen be lasting naar den eersten en tweeden grondslag meer zal worden geheven. Redenen waarom adressanten bij de Kamer er op aandringen, hare medewerking te verleenen, dat uitdrukkelijk, bij de aanhangig zijnde her ziening, in de wet tot regeling der personeele be lasting worde bepaald, dat de ateliers van beel dende kunstenaars zullen worden beschouwd als werkplaatsen, gelijk bedoeld in art. 4 1, onder E, dier wet. I Landhuishoudkundige congres. In het bestuur van het 59e Nederlandsch land- huishoudkundig congres, in Juni 1907 te Gorin- chem te houden, hebben o.m. zitting de heeren: als eere-voorzittermr. J. G. Patijn, Commissa ris der Koningin in de provincie Z.-Holland; als eere-iedenJ. J. Berkhout, kolonel-commandant van het 3e reg. vesting-artillerie, Gorinchem; P. J. A. A. de Bruine, voorzitter van het Ned. Land- bouw-Comité, te Zwijndrecht; R. F. C. de Bruyn, burgemeester van Gorinchem; mr. N. G. Pierson, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, s-Gravenhage; als voorzitter H. van Eeten, lid van het hoofdbestuur der Holl. Mij. v. Land bouw, burgemeester van Ameide en Tienhoven; als eerste secretaris-penningmeester G. baron de Genarclens de Grancy, Vucht, en als tweede se cretaris-penningmeester mr. J. W,. v. d. Poel, Go rinchem. De Ncderlandsche Boerenbond. In de vergadering van den Nederlandschen Boe renbond, gehouden te Utrecht, den 19den Novem ber j.l., werden besproken de belastingplannen der regeering. Algemeen was men van gevoelen, dat de boerenstand moet vrijgesteld worden van een inkomstenbelasting, zoolang de grondbelas ting niet is afgeschaft. Deze immers is de bedrijfs belasting van den boer en hoe meer de grond oplevert, des te meer moet hij betalen. Het is dus ook een inkomstenbelasting. Veel liever zou men zien, dat terwille van het volksvoedsel en de volksgezondheid vleesch- en suikeraccijns werden afgeschaft en in de plaats daarvan hooge rechten werden geheven van meel en tarwe. Zoo zou de afval, die ons thans door het buitenland in de maag wordt gestopt, worden geweerd en zoo zou door het yolk meer vieesch en suiker kunnen gebruikt worden. De schatkist leed daarbij geen schade en wij maakten ons meer onafhankelijk van het buitenland, want de boeren zouden zich meer toeleggen op den graanbouw en de veehouding zou verminderen. Verder werd geprotesteerd tegen de hooge in voerrechten, welke van onze kaas en andere eetwaren in onze eigen koloniën geheven wor den. Besloten werd, requesten hieromtrent aan de regeering te zenden. Ook werd besloten, de provinciale Boerenbonden te schrijven over een tweede landbouwcongres, te houden in het volgend jaar, over hun gedachten omtrent de conclusie van het gedrukt rapport over de on gevallenverzekering en over het uitgeven der brieven van pater Van den Eisen, uit Amerika, die bereids grootendeels zijn afgedrukt in het „Weekblad van N. C. B." Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering der afd. Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond was gisteren vrij druk bezocht. De voorzitter, de heer T. H. J. Mouwens, de ver gadering op de gebruikelijke wjjze openend, stelde daarna aan de orde de lezing van de notulen der laatstgehouden vergadering, die, behoudens enkele opmerkingen, werden goedgekeurd. Door den heer J. H. Frederiks werd dank gebracht aan het afdee- lingsbestuur voor den bekwamen spoed waarmede de adressen van adhaesie in den strijd tegen shet papieren gevaar" aan de betrokken atdeelingen waren verzonden en hulde aan de Propaganda- club »St. Paulus" voor hare krachtige actie in dezen betoond. Daarna deel de Voorzitter mede, dat sedert de laatste vergadering 16 nieuwe leden tot de Bonds- afdeeling zjjn toegetreden, maar zjj ook enkele leden door bet verlaten der stad enz. heeft moeten missen. Verder merkte voorz. op, dat wij in ons mid den hebben een jubilaris, het bondslid W. Voogt, die het voorrecht heeft zjjn gouden bruiloft te vieren, hem wenscht hij toe, dat 't hem gegeven zij, nog vele levensdagen in rust en kalmte te slijten. Donderdag-avond aanst. zal hier in deze zaal een concert van de Mandolineclub worden gege ven, dat tot verminderden prjjs voor de leden der Bondsafdeeling toegankelijk wordt gesteld. In de volgende vergadering zal door den pen ningmeester het halfjaarlijksch verslag worden uitgebracht en zal een commissie van drie per sonen moeten worden benoemd om de rekening te verifieeren. De dilettantenclub »Alberdingk Thym" verwierf bjj den tooneelwedstrjjd te Gouda den tweeden prijs met de uitvoering van het blijspel, dat ook ter gelegenheid van den feestavond op Tweeden Kerstdag door haar zal worden gegeven. De tweede avond van den socialen cursus is schitte rend geslaagdruim 60 personen waren dien avond tegenwoordigvoorz. wenscht den cursus bij voort during, vooral bij den derden avond op Woensdag aanst., hetzelfde succes. Ook de cursus in boekhoudeD, door den heer H. Voorwald gegeven, had voldoende succes; voorz. brengt hem daarvoor welgemeenden dank. Verder doelend op een van hier ingezonden stuk, dat de redactie van de Volksbanier verklaarde niet te begrijpen, hield voorz. er zich wel voor aanbevolen te mogen vernemen, wat de bedoeling van den schrijver is. Nog deelde de Voorzitter mede, dat op een nader te bepalen dag in December eene vergadering van de plaatselijke afdeeling der Katholieke So ciale Actie zal worden gehouden, waarin de een trale geestelijke adviseur van den Ned. R. K. Volksbond, mgr. Konings, als spreker zal optreden. (applaus) Ook verzocht hij nog, dat zij die het jaarboekje van den Volksbond begeeren, zich daar voor zouden opgeven. Daarna stelde hij aan de orde de bespreking van het Kermis-vraagstuk, dat een hoofdpunt van de agenda van deze ver gadering uitmaakte. Het bestuur had zjjne aandacht aan dit vraag stuk gewijd en zoowel met de meeniDg van den eerw. adviseur als die van de verschillende be stuursleden rekening gehouden. Daarbij kwam het tot het besluit dat het hier geen principieele kwestie geldter zjjn tal van voorstanders en tal van tegenstanders van de kermissommigen zien daarin een gelegenheid tot kwaad, anderen een aanleiding tot prettige ontspanninghet meenings- verschil is hier zeer groot. Wijzend op de adressen voor en tegen het behoud der kermis bjj den Raad ingediend, meent voorz., dat de Bondsafdeeling aan geen dier adressen adhaesie moet schenken, tenzij de zeer groote meerderheid der leden daartoe besluitin het andere geval behoort de Bonds afdeeling zich als zoodanig van inmenging in dit vraagstuk te onthouden. Nadat de Voorzitter nog even besproken had het adres der onderwijzers, die wezen op het slechte voorbeeld aan de jeugd gegeven, gaf hjj den leden gelegenheid hunne meening uit te spreken. Van die gelegenheid werd door de aanwezige leden ruim gebruik gemaakt. Door enkele leden werd betoogd, dat de kermis, hoewel van eerbiedwaardigen oorsprong, hare aan- i vankeljjk godsdienstig-kerkeljjke, burgerlijk-maat schappelijke en commercieel-industrieele beteekenis geheel heeft verloren, haar reden van bestaan ver dwenen is. Het peil zoowel van de kermis als van de kermisbezoekers is enorm gedaald; de kermis is geworden een verzameling van amuse menten meerendeels van het laagste allooi. Vooral bjj de laatstgehouden kermis zjjn niet alleen in den Diefnoek en aan den Rotterdamschen djjk, maar zelf midden in de stadin het Broersveld en op het Overschiesche plein, door kermishouders schandalen vertoond, die alle perken te buiten gaan. Het zedelijk gehalte van het gros der be volking bljjkt in de laatstverloopen jaren zeer te 2jjn gedaald en dat doet zich in de kermisdagen op de treurigste wjjze kennen. Van andere zjjde werd hier aan toegevoegd, dat de genietingen die voorheen alleen op de kermis konden verkregen worden, ook wat betreft den smaak, thans het geheele jaar door o.a. in het naburige Rotterdam kunnen genoten worden, en gewezen op het vergaand misbruik van sterken drank en op het gebod van Zondagsrust en Zon dagsheiliging, dat mede in de kermisdagen over treden wordt. Een ondet wjjzer verdedigde nog in het bijzonder het adres der onderwijzers en betoogd dat zjj die voor de afschaffing van de kermis spreken, het algemeen belang voorstaan, terwjjl zjj die voor het behoud gestemd zjjn. eigen belang beoogen. De onderwijzers hebben bij deze adres beweging niet hun eigen belang op het oog maar het belang van het kind, wjjl zjj overtuigd zjjn, dat ook het kind de dingen hoort en ziet, die door hen zijn gadegeslagen. Door andere leden werden daarentegen weer voor het behoud van de kermis gepleit. Een kastelein kon niet inzien dat, wijl door enkelen, »de pot vergald wordt", daardoor allen zouden moeten lijden. Hij meende dat de zedelijke misbruiken waarvan men sprak, eerst in den laat- sten tjjd ontdekt waren, nu er een ander hoofd der gemeente gekomen was en oordeelde, dat de Volksbond als zoodanig zich geheel buiten de zaak moest houden. Een werkman vroeg wie de f 7000 zou moeten betalen, die de gemeente door het missen van de pachtsommen der kermis zou ontberende werk man of de winkelier Een ander werkman vroeg of er bjj nationale feesten niet evenzeer zedeljjke mistanden waren aan te wjjzen of de zedeljjke toestand in de plaatsen waar de kermis afgeschaft is, o.a. te Amsterdam en in den Haag, nu zooveel beter is, of er op onze Hoogstraat ook buiten de kermis niet ergerljjke tooneelen plaats hebban. Is het dan beter dat de ingezetenen de gelden, die anders hier besteed worden, te Rotterdam gaan verteren, waar toch de kermis bljjft bestaan. Een winkelier uit het Broersveld zeide, dat hem van de bedoelde zedelooze tooneelen niets bekend was en de kermis steeds voor hem een beste week was. Nog een ander spreker vroeg, waarom men de kermis wilde wegcijferenlaat die maar haar eigen dood sterven. Door eerstbedoelde sprekers werd hierop gere pliceerd, dat het geldeljjk gemeentebelang hier niet moest wegen, dat juist wat buiten de kermis, ook in andere plaatsen, op zedeljjk terrein wordt misdreven, voor hare afschaffing pleit, wjjl juist met de kermis dat laag zedeljjk peil aan den dag komt en zich op buitensporige wjjze openbaart, dat men zich ook niet voorstelt, met het afschaf fen der kermis in eens den zedeljjken toestand te verbeteren, maar alleen de bjjzondere gelegenheid tot het openbaren van het kwaad weg te nemen. Nadat, ook na korte dupliek van de kermis- voorstanders, de discussie op een peil was gekomen, waarbjj het hartstochtelijke steeds meer op den voorgrond trad, maande de eerw. adviseur, pastoor Coppens, haar te sluiten. Iedereen zou nu voldoende in staat zjjn zich uit te spreken voor of tegen de motie door een der leden gesteld. Die motie luidde als volgt: »De vergadering der atd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, gehouden den 25en No vember 1906, van oordeel dat de kermis haar reden van bestaan geheel heeft verloren, de zede ljjke misbruiken zóó overwegend zijn, dat de be trekkeljjke stofïeljjke belangen daarvoor beslisi moeten wjjken, spreekt als hare overtuiging uit, dat de kermis niet meer is van onzen tjjd en hare afschaffing alleszins gewenscht is." De Voorzitter, deze motie in stemming brengend, verzocht hun, die daar voor zjjn, te willen opstaan 42 leden stonden op en verklaarden zich dus voor de afschaffing der kermis. Ter nadere controle verzocht de Voorzitter nu, dat zjj die tegen de motie waren, ditmaal zouden opstaan75 leden stonden op en verklaarden zich dus voor het behoud der kermis. Daarna verklaarde de Voorzitter, dat de uitslag dezer stemming zóo moest opgevat worden, dat de Bondsafdeeling zich als zoodanig niet over het kermisvraagstuk uitspreekt, zich er niet mede bemoeit. In den loop der discussie over het kermisvraag stuk werd door den heer Van Hees Jr. nog medegedeeld, dat door de Propagandaclub »St. Pau lus" eerlang een krachtige actie tegen ïhet pa pieren gevaar" zal gevoerd worden, welke mede- deeling met aplaus werd begroet. De vergadering werd omstreeks half drie door den Voorzitter op de gebruikeljjke wjjze gesloten. Voor de herstemming ter verkiezing van een bestuurslid der Bondsafdeeling, in de vergadering van gisteren gehouden, waren ingekomen 188 stembiljetten, waarvan 2 in blanco en 3 van on waarde, aldus 183 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heer P. B. de Haas 90 en de heer G. H. Huiskens 93 stemmen, zoodat gekozen is de heer Huiskens. De Kermis. In hun advies op adressen betreffende afschaf fing van de kermis zeggen B. en W. aan den Raad: In zijne vergadering van 30 October 11. be sloot Uw Raad de verschillende adressen betref fende de afschaffing van de kermis in onze han den te stellen om advies. Tot ons leedwezen moeten wij constateeren, dat ons college in dezen niet tot eenstemmigheid kan komen, daar evenveel leden voor als tegen de afschaffing waren, zoodat, om aan Uw opdracht gevolg te kunnen geven, art. 92 3e lid der Ge meentewet moest worden toegepast. Naar aan leiding van die adressen hebben wij dan de eer U het volgende te berichten. Ingekomen zijn de volgende adressen, welke hier naar tijdsorde van inkomen worden vermeld 1. Van onderwijzers bij het Lager Onderwijs in de Gemeente van 24 October 1906, met verzoek tot afschaffing. 2. Van de Afdeeling Schiedam van den Natio naal Christen-Geheelonthoudersvereeniging van 26 October 1906, met verzoek tot afschaffing, 3. Van het Nederlandsch Werklieden-Verbond jPatrimonium", afdeeling Schiedam, van 27 Oc tober 1906, met verzoek tot afschaffing. 4. Van den Kerkeraad der Nederduitsch Her vormde Gemeente van 27 October 1906, met ver zoek tot afschaffing. 5. Van den Raad der Gereformeerde kerken alhier van 29 October 1906, met verzoek tot afschaffing. 6. Van de Christelijke Jongelingsvereeniging »de Heere zal 't Voorzien", afdeeling Schiedam van .het Nederlandsch Jongelings-Verbond van 30 October 1906, met verzoek tot afschaffing. 7. Van den Grooten Kerkeraad der Evangelisch Luthersche Gemeente alhier van 2 November 1906, met verzoek tot afschaffing. 8. Van het Bestuur der Vereeniging tot bevor dering van de belangen der Ned. Herv. Kerk van 2 November 1906, met verzoek tot afschaffing. 9. Van het Bestuur der Vereeniging Vergun ning", afdeeling Schiedam, van 5 November 1906, met verzoek niet op de adressen tot afschaffing in te gaan. 10. Van de vergadering van Directeuren en Leeraren der H. B. S., bericht van 6 November 1906 dat zij instemt met het adres der onderwij zers bij het L. O. 11. Van het Bestuur der Stads-Evangelisatie nJeruel" te Schiedam, van 6 November 1906, met verzoek tot afschaffing. 12. Van de Vereeniging »het Kruisverbond" afdeeling Schiedam, van 5 November 1906, met verzoek tot afschaffing. 13. Van Louis Vallentgoed in kwaliteit van len Secretaris van den Nederlandschen Bond voor kermis-vakgenooten »Ons Belang", van 10 October 1906, ingekomen 16 Nov. 1906met verzoek niet op de adressen tot afschaffing in te gaan. 14. Van de Kelners-Vereeniging »Onderling Belang" van 8 November 1906, met verzoek op de adressen tot afschaffing niet in te gaan. 15. Van de Schiedamsche Bakkersgezellen-Ver- eeniging »de Morgenster", van 7 November 1906, met verzoek op de adressen tot afschaffing niet in te gaan. 16. Van B. J. van Meurs, van 12 November 1906, met verzoek het vorige adres, dat alleen onderteekend is, door den len Secretaris, als on wettig te beschouwen, daar noch het Bestuur, noch enkele leden opdracht van de leden-ver gadering ontvingen. Daaronder treffen wij er 10 voor en 4 tegen de afschaffing aan. Om met deze laatste te beginnen, de voorstan ders der kermis bepleiten het behoud hoofdzakelijk op de bekende grondendat de gemeente-finan- ciën benadeeld zouden wordendat de kermis hun voordeel aanbrengtdat de kermis niet zoo schandelijk is als sommigen meenendat zij een der weinige genoegens nog is, die Schiedam kan aanbiedenen dat de afschaffing slechts een ver plaatsing naar Rotterdam zal ten gevolge hebben. De heer Louis Vallentgoed le secretaris van den Nederlandschen Bond voor kermis-vakgenoo ten »Ons Belang" pleit nog voor de kermis in het belang van het behoud van den kermisrei zigers-stand. De oppositie tegen de kermis daarentegen ken merkt zich door iets zeer bizonders, dat vroeger niet gevonden werd. Niet slechts toch petitioneer den tot afschaffing, evenals vroeger, verschillende instellingen en vereenigingen van onderscheidene kerkelijke richtingen of op het gebied der drank bestrijding Kruisverbond en Nationaal Christen- Geheel-Onthouders Vereeniging doch ook voeg den zich thans daarbij de Hoofden en Onderwijzers der Openbare en Bizondere Lagere scholen, die ter wille van het kind afschaffing der kermis vra gen. Hierbij sloten zich aan Directeur en Leeraren der H. B. S., wier vergadering zich voor de af schaffing uitsprak. Voorwaar, een in Nederland eenige gebeur tenis, dat openbare en bizondere onderwijzers, éen van zin, in het belang van de aan hunne zorg toevertrouwden, petitioneeren bij den Raad. Waar dit dan ook geschiedt, daar moet de zaak wel van zeer dringenden aard zijn. Wij gelooven dan ook dat de Raad van Schie dam den ernst dezer dingen wel mag overwegen. Verder blijkt ons ook uit deze adressen, hoe langzamerhand het besef dat de kermis moet afgeschaft worden, in breede kringen onder onze bevolking ingang heeft gevonden. Uit deze adressen spreekt toch zoo duidelijk, hoe juist zij die onder het volk het meest arbeiden, zij die het volk het best kennen, de noodzakelijkheid gevoelen van de afschaffing der kermis, opdat het volk zich zoude kunnen ontwikkelen en verheffen en zijne individualiteit niet onderga in het toegeven aan lage lusten. Wij zijn bovendien overtuigd, dat hetgeen aan gaande de kermis in bovenbedoelde adressen ge zegd wordt, volkomen waar is. Alhoewel het politie-rapport niet aan den Raad is overgelegd, kan het Hoofd der Politie getuigen dat er nog veel erger dingen gebeurd zijn, dan waarop in die adressen wordt gewezen; zelfs is alles dienaangaande niet in het openbaar te zeggeni Wel luidde het politieverslag evenals dat van vroegere jaren, hier, gelijk in andere Gemeen ten, ïdat de kermis ordelijk verliep", maar dan teekent de Commissaris van Politie hier zelf zeer eigenaardig bij aan maltijd, den adat der kermis in het oog gehouden." Hier nu zit naar onze meening wel het groote demoraliseerende kwaad der kermis, dat de ker- misgewoonten zulk eene macht geworden zijn, dat aan de politie-verordeningen alsdan niet meer de hand kan gehouden worden, dat de Politie op de kermis niet zoo streng kan toezien, niet zoo streng kan optreden. De kermis-adat brengt nu eenmaal mede, dat hoogst ongepaste gedragingen velen ingetogen I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2