Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang Vrijdag 30 November 1906. No. 8672. Akonneert U on Ie ïeaamsclie Courant met gratis Masted ZoadagsiM prjjs 10 c. p. rai, 0.45 p. mM, 1'l.ito p. J mi. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Stremming Scheepvaart. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil> lyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is inge komen van ANTONIUS BOUMAN, om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor het pand Broêrsveld no. 55; en herinneren dat, ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken, na de bekendmaking, tegen het verieenen van de vergunning schriftelijk hij hun College bezwaren kunnen worden inge bracht. Schiedam, 30 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat van MAAN DAG 3 DECEMBER a.s. tot nadere aankondiging, de scheepvaart door de Buitenhaven wegens het inhangen van nieuwe deuren zal zijn gestremd. Voor zoover de werkzaamheden en de water stand zulks toelaten, zal gelegenheid worden gegeven tot het doorvaren der sluis. Schiedam, den 30sten November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. In het Iloogerhuis is gister de behandeling der amendementen op het ontwerp betreffende de onderwijswet begonnen. De oppositie heeft ver scheidene belangrijke veranderingen, die zij had aangebracht in de behandeling van particuliere scholen en het sectarisch godsdienstonderwijs, ge wijzigd, maar heeft ten andere een nieuwe ge wichtige wijziging ingelascht, die zeker door liet Lagerhuis zal worden verworpen. Er is een sterke afdeeling ministerieelen, die volstrekt gekant is tegen eenige toegevendheid van de zijde der re geering en in parlementaire kringen heerscht er groot verschil van meening over het lot dat het^ Wetsontwerp wacht. nis van Fransche agenten te hebben gebracht, werd gister te Leipzig Lanzani tot 2 jaar en 1 maand tuchthuis en 5 jaar verlies van eer veroordeeld, terwijl Hamburger bij gebrek aan volledig bewijs is vrijgesproken. DUITSCHLAND. In het proces van landverraad tegen den han delscorrespondent Lanzani uit Alessandria (Italië) on den handelsreiziger Hamburger uit Amster dam, beschuldigd van militaire geheimen, resp. zaken, waarvan de geheimhouding in het belang der landsverdediging noodzakelijk was, ter ken- Uit het Engelsch.) II) TWEEDE HOOFDSTUK. De doode was niet meer te redden; uit het nabijgelegen politebureau waren genoeg agenten aangekomen, om te zorgen, dat alle maatregelen, niet betrekking tot het ongeval noodig, werden genomen, en dan nog, den commissaris, die bekend was wegens zijne groote punctualiteit, Wachtte nog veel werk op zijn bureau. Maar oi was nog iets, hoewel hij het nog niet duidelijk onder woorden kon brengen, wat Rebe bewoog, zonder zich verder met het geval te bemoeien of nadere verklaringen te geven, naar de stad terug te keeren. Onduidelijk zweefde het hem voor den geest, dat zijn vriendenplicht hem nu gebood, dubbel snel den inhoud van de porte feuille te vernietigen, om geen verdenkingen te faten opkomen tegen het karakter van zijn doo- den vriend. Maar dat was 't nog niet alleen, wat hem t°t zulk een zeldzamen, hem zelf haast onbe- grijpolijken spoed aandreef. Moest hij anders spoedig in het commissariaat van politie zijn, 9&t zich midden in de stad bevond, dan maakte BELGIë. De Congoleesche kwestie. Furnémont, zijn interpellatie in de Kamer voort zettende, vroeg zich af waarom de soeverein van den Kongostaat zooveel voorzorgen tegenover Bel gië neemt en er het beheer van het nationale domein aan onttrekt. Indien de Kamer verklaart, dat zij zich niet zonder beraadslaging wenscht te buigen voor de aanmatiging van den Kongo staat dan zullen er nieuwe beperkingen ontstaan. Als de Kongo Belgisch gebied zal zijn geworden, dan zal er niet meer geregeerd worden volgens de stelregels van een absoluten staat, maar vol gens die van een constitutioneele monarchie. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de regeering bevredigende uitleggingen zal geven. De minister van Justitie bracht in de Kamer hulde aan den Koning, aan Stanley en aan de diplomatie. Hij stelde vast, dat de Kongo is een georganiseerde staat, met een begrooting van 30,000,000 frs. Bij overneming van den Kongo moeten alle verplichtingen worden erkend en zijn deze ook niet betwistbaar. De Koning wenscht zich niet terug te trekken, ofschoon hij op den grondslag van souvereiniteit den Kongostaat aan België wil legateeren. De Koning heeft 20 jaar gearbeid aan de grondwetgeving van den Kongo en België kan die niet te niet doen na in het bezit van den Kongo te zijn getreden. Indien er vervreemdingen noodzakelijk mochten zijn, zul len er bijzondere waarborgen worden gemaakt. België zal de door den Kongo aangegane ver bintenis moeten eerbiedigen. Spreker trad in uit voerige beschouwingen over het stelsel der stich tingen. Ilymans viel spreker in de rede en zeide dat men stichtingen van bijzondere personen niet kan vergelijken met die van den Kongo. De minister, dikwijls onderbroken, zeide, dat de stichting van de Kroon aan de algemeene wetten onderworpen zal zijn. De minister meende, dat de wettigheid van het nationale domein niet kan worden betwist. De Koning vraagt niet, dat de commissie van toezicht op het domein eeuwig zal duren, maar hij wenscht een lichaam, dat verhindert, dat het nationale domein zich blootgesteld ziet aan ver kleining. Eindigende drukt de minister de hoop uit, dat het parlement zoo spoedig mogelijk op den rooster van werkzaamheden zal brengen de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende het koloniale chartre. (Zeer goed I van rechts.) Woeste (rechterzijde) was er van overtuigd, dat België wenscht op een goeden dag den Kon go te kunnen annexoeren. Terwijl hij de goede hij gebruik van de tram nu nam hij een rijtuig. Alles in hem schreeuwde naar alléén zijn; hij moest het zoo even gebeurde vreeselijke voorval eerst in zijn ganschen omvang leeren begrijpen, eer hij in staat was, er met een derde over te spreken. Nauwelijks was Rebe het kantoor, dat hij met nog twee onder hem staande adjunct-com missarissen deelde, binnengetreden, of ook reeds verscheen er een ordonnans, die hem het bevel van den inspecteur Von Maltitz overbracht, om onmiddellijk voor hem te verschijnen. „Mijnheer do inspecteur heeft reeds herhaaldelijk naar u gevraagd,"rapporteerde de agent. Rebe wierp even een blik op de beide be ambten, die voor hunne schrijftafels zaten en druk met hunne zaken bezig wareneen minuut nog aarzelde hij, toen sloot hij de lederen por tefeuille in zijn schrijfbureau en stak den sleu tel er van bij zich. De inspecteur Von Maltitz, die in zijn voor komen den eleganten officier niet vermocht te loochenen, ontving den commissaris, die zich meldde, ongenadig genoeg, ,,'t Is bijna vier uur," zei hij stijf. „Ik wacht nu al bijna twee uur op u; ik moet u werkelijk verzoeken voortaan wat beter op tijd ie zijn." In den zielstoestand, waarin Rebe op dat oogenblik verkeerde, schenen de stekelige op merkingen van zijn superieur, hoe gevoelig hij daar anders ook voor geweest zou zijn, hem niet te raken. „Ik hen toevallig getuige ge- betrekkingen met Engeland prees, laakte hij hef tig den veldtocht, die tegen den Koning der Bel gen is gevoerd. De vergadering werd daarna opgeheven. FRANKRIJK. In de Kamer vroeg gister Jaurès vergunning de regeering over de Marokkaansche politiek te ondervragen. i Pichon stelde voor deze beraadslaging te doen samenvallen met die over de acte van Algeci- ras, welke, zoo de Kamer dit wenscht, op aan staanden Donderdag zal worden gesteld. De mi nister meende, dat Frankrijk geen veroverings plannen heeft. Het vertrek van de oorlogssche pen, in overleg met Spanje vastgesteld, zal heden plaats hebben. Indien het leven van onze lands lieden wordt bedreigd, dan zullen wij hen kun nen beschermen. Wij wenschen trouw te blijven aan de internationale overeenkomst. (Toejuichin gen.) Jaurès antwoordde, dat hij ongerust is, dat, indien de regeering niet onmiddellijk kan ant woorden, dit is omdat er geen volmaakte over eenstemming met de andere mogendheden bestaat. Jaurès smeekte de regeering zich niet te begeven in een handeling van internationale beteekenis, dan met instemming der mogendheden. SPANJE. De Koning heeft de benoeming van het vol- volgende kabinet bekrachtigd: president, Moret; Buitenlandsche Zaken, Caballero; Binnenlandsche Zaken, Baroso; Financiën, Delgado; Openbare Wérken, Gasset; Oorlog, Luque; Marine, Alba; Justitie, Romanones; voor Onderwijs is nog nie mand aangewezen. ITALIë. Omtrent het bezoek van koning George van Griekenland aan het Vaticaan worden de vol gende bijzonderheden gemeld „Omstreeks half vier Maandag-middag van het gebouw der Grieksche ambassade ver trokken, kwam de koning van Griekenland, ver gezeld van zijn dochter Maria, grootvorstin Ge orge Michaëlowitch van Rusland en van drie leden van zijn gevolg in twee rijtuigen aan op het S. Damasus-plein van het Vaticaan, waar in twee rijen de Palatijnsche wacht en de pau selijke gendarmerie stonden opgesteld, beide met hun vaandel en muziekkorpsen. Bij het binnen rijden van den kleinen koninklijken stoet, die stilhield bij de eeretrap, werden de militaire eer bewijzen gebracht en speelde de muziek het Griek sche volkslied. Koning George werd opgewacht door Mgr. Bisleti, den majordomus van Z. II. omringd door een tiental leden der pauselijke hofhouding, en door het eere-eskorte der Zwit sers. Prins Ruspoli hielp de grootvorstin en daarna den koning bij het uitstijgen, waarop Mgr. Bisleti weest van een vreeselijken zelfmoord," zeide hij kortaf; de bestuurder der staatsdrukkerij, mijn beste vriend Lange, is uit een venster zijner woning op straat gesprongen en dood van de plaats, waar hij neerkwam, weggedragen van daar mijn late komst," en heftiger wordend, voegde hij er eenigszins scherp bij„Wanneer u eenmaal meer ervaring in 't ambt zult hebben opgedaan, mijnheer Von Maltitz, dan zal u 't begrijpelijker vinden, dat ervaren en in den dienst vergrijsde crimineele ambtenaren in 't wel begrepen belang van den dienst niet altijd zoo stipt kunnen zijn als bureaumachines. Voor t overige doet 't mij leed, dat ik u heb moeten laten wachten." j Op het knappe gelaat van den inspecteur verscheen even een bittere, booze trek. Hij wierp zijn ondergeschikte een stekenden blik toe en kneep de dunne lippen samen. „Ik verzoek ver schoond te blijven van uwe opmerkingen," zei hij pp snijdenden toon. „In ieder geval eisch ik stiptheid van mijne beambtenen voor t overige past het u weinig, u zoo op een voetstuk te plaatsen. Daar is nu juist weer een© mededeeling gekomen van de Parijsche politie, dat de door ons gezochte bankier Nusz- baumer gelukkig ontsnapt js." „Dat is toch niet mijne schuld? Toen het telegram uit Parijs kwam, waarin de arresta tie van den vluchteling werd gemeld, bood ik mij toch dadelijk aan, om persoonlijk daar heen te gaan, tot vaststelling van zijp persoon. de hooge bezoekers begroette en de voorstelling plaats had der pauselijke en der grieksche digni tarissen. De Koning, de grootvorstin, Mgr. Bisleti en prins Ruspoli namen vervolgens plaats in de lift, die hen voerde naar de vertrekken des Pausen. Daar werden de bezoekers ontvangen door Mgr. Pifferi en een ander gedeelte van geestelijke en leeken-dignitarissen van het pauselijk Hof alsmede door den dienstdoenden commandant der Edel- wacht, graaf Sacconi. Vergezeld door deze waar- digheidsbekleeders, waarbij zich de dignitarissen, welke den Koning aan den ingang hadden ont vangen, hadden aangesloten, begaven zich de vor stelijke bezoekers naar de pauselijke vertrekken door de verschillende zalen, waar de Zwitsers de gendarmerie, de Palatijnsche wacht en de Édel- wacht stonden opgesteld, allen in gala-kostuum. Mgr. Sapieha de dienstdoende kamerheer des Pau sen, meldde de komst van den Koning aan Z. R., die daarop uit zijn particulier vertrek tot op den drempel der anti-camera Z. M. en de grootvorstin tegemoet ging en beiden geleidde naar de kleine troonzaal. Daar onderhield zich de H. Vader gedurende ongeveer 20 minuten met zijn hooge bezoekers, die, alvorens afscheid te nemen, den Paus ue hand kusten en de heeren van hun gevoig voor stelden. Nadat het onderhoud geëindigd was, vergezelde Z. H. zijn bezoekers wederom tot op den drempel der anti-camera. Omgeven door hetzelfde geleide als bij hun komst, schreden de koning en de grootvorstin naar de zaal der Edelwacht, waar Mgr. de ma jordomus aan de vorstelijke personen voorstelue den aartsbisschop en apostolisch delegaat van Athene, Mgr. Delenda en Mgr. Rivelli, huispre laat van Z. H., beiden van Grieksche nationa liteit. Door de Clementijnsche zaal en door de eerste loggia, begaven zich de bezoekers naar de Borgia-zalen, ten einde daar een bezoek te brengen aan Z. E. den kardinaal-staatssecretaris, met wien zij zich eveneens eenigen tijd onder hielden en die den directeur van het Egyptische museum van het Vaticaan, ridder Marucchi en den algemeenen directeur der pauselijke musea, ridder Galli voorstelde. Bij het afscheid nemen ontsloeg Z. M. den kardinaal-staatssecretaris van het ge bruikelijke tegen-bezoek. Met hetzelfde ceremonieel als waarmede zij wa ren ontvangen, verlieten de vorstelijke personen, terwijl de muziekkorpsen wederom het Grieksche volkslied deden hooren, het Vaticaan om 20 mi nuten over vieren. PERZIë. De gezondheid van den Sjah. De Telegraph verneemt uit Teheran, dat cle toestand van den sjah ernstig is. Een uuuscue specialiteit is geroepen. U meende dat toen te moeten afslaan, om den staat niet op onkosten te jagen." „Wanneer gij uw plicht hadt gedaan en de politie daar voldoende schriftelijk hadt inge licht zooals ik u had bevolen, dan zou men in 1 arijs niet in de noodzakelijkheid zijn ge komen, om den vogel wegens gebrek aan iden titeitsbewijzen weer te laten vliegen!" bruiste Maltitz op. „Nu zal hij zich wel naar Londen begeven hebben. Dat hij daardoor voor ons voorloopig onbereikbaar is geworden, zal ik u wel niet duidelijk behoeven te maken 1" „Het is jammer, te meer, omdat ik heel veel moeite heb aangewend, om het spoor van dien man te vinden," antwoordde de commissaris geprikkeld. „Maar ik herhaal't is mijne schuld niet. Ieder ervaren criminalist weet, dat schrif telijke persoonbeschrijvingen, zonder daarbij overgelegde goede photografieën en die had hij vóór zijn vlucht weten te vernietigen gewoonlijk van nul en geener waarde zijn. Nu hebben wij 't all" Maltitz beet zich op de lippen. „Gelooft u mij misschien door zulke grofheden te kun nen imponeeren? Ik verlang dien aanmatigen den toon niet langer te hooren I -U hadt het in uw hand, de Parijsche politie voldoende in te lichten. Voor mij bestond er in het geheel geen reden om u een pleizierreisje op staatskosten te laten ondernemen." 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1