Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 29ste Jaargang. Zaterdag 1 December 1906. No. 8673. EERSTE BLAD. Ofticieele Berichten. BEKENDMAKING. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland bil- HOOFD. duitschland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit drie bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Onderzoek naar dé geoefendheid van lote- lingen der lichtingen 1906 eu 1907 en van jongelieden, die dingen naar hot militair getuigschrift vereischt tot het aangaan eener verbintenis by het reservekader hetzij der Infanterie of der Ves ting-Artillerie, dan wel der Genie. De Burgemeester van Schiedam, Gezien, de, door den Luitenant-Generaal, Inspec teur der Infanterie, vastgestelde algemeene rege ling wat betreft 'lo. het onderzoek bedoeld bij 19 der beschik king van den Minister van Oorlog dd. 23 Juli 1902, Ilde Afd. No. 90, en bij de beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 26 Augustus 1904, Vilde afd. No. 227, naar de geoefendheid van lote lingen, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid dan wel voor beide (Art. 104 der Militiewet 1901) 2o. het onderzoek naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het Militair Getuig schrift, vereischt tot het aangaan eener verbinte nis bij het reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie Brengt bij deze ter kennis dat het onderzoek sub lo en 2o wordt gehou den in bet tijdvak van en met 3 tot en met 15 Januari 1907 dat het onderzoek voor eiken deelnemer in één dag afloopt en wordt gehouden te Delft voor na te meiden jongelieden. Gelet op art. 104, 2e en 3e alinea der Militiewet 1901, luidende: »voor de samenstelling van het gedeelte tot ®korte oefening in te lijven, worden in de eerste ïplaats in aanmerking genomen de lotelingen die »aan door ons te stellen eischen van militaire ^bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid vol- »doen. »Indien het aantal van hen, die aan deze eischen ^voldoen, niet overeenkomt met het tot korte ^oefening in te lijven gedeelte, heeft hij, die een »hooger nummer bezit, den voorrang tot toelating ^daarbij. »De lotelingen, die aan door ons te stellen eischen »van militaire bekwaamheid of lichamelijke ge oefendheid voldoen, worden, voor zoover zij daar toe geschikt bevonden zijn en dit met de belan den van den dienst is overeen te brengen, ingelijfd by het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze en op 13 der door den Minister van Oorlog, onder dagteekening van 1 Februari 1902, Vüe Afd. No. 47 en van 26 Augustus 1904, Vile Afd. No. 227. vastgestelde voorschriften ter uitvoering van de militiewet 1901 en van den algemeenen maatregel van bestuur van 2 December 1901 {Staatsblad no. 230), luidende »lo. Bjj de toewijzing van de lotelingen aan shet korps en het garnizoen hunner keuze hebben ^sij, die in het bezit zjjn van een getuigschrift, »dat zij voldoen aan de eischen, zoowel van mili taire bekwaamheid als van lichamelijke geoefend heid, als bedoeld in art. 104 der wet., den voor tang boven hen, die slechts een getuigschrift ^bezitten, dat zij aan één dezer eischen voldoen." 2o. enz. Roept mitsdien op zij, die hebben deelgenomen aan de loting der militie voor de lichting 1907 de lotelingen der lichting 1906, die, ingevolge bet bepaalde by de tweede zinsnede van artikel "9 der Militiewet 1901, in 1907 worden ingelijfd c. de reeds ingelijfde lotelingen, in het genot Van uitstel van eerste oefening, die, om in aan merking te kunnen komen voor verlenging van "ttstel, in verband met de bepaling van het op 'wee na laatste lid van Artikel 92 van het Ko- nmklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad 230), zooals dit artikel gewijzigd is b(j Ko- nmklijk Besluit van 17 October 1904 Staatsblad n°- 234), hun bewijs van voorgeoefendheid wen- Schen te vernieuwen d. jongelieden, adspiranten vrijwilliger voor het reservekader der Infanterie, Vesting-Artillerie of Genie die aan bovenbedoeld onderzoek wenschen deel ,e nemen en alhier woonachtig zijn of verblijf houden, om zich daartoe ter Secretarie dezer Ge hinte, Afdeeling B, aan te melden vóór of h'terlijk op 10 December 1906, °hder mededeeling verder dat tot het voren be doeld onderzoek uitsluitend worden toegelaten zij, die zich voor of uiterlijk op bovengenoemdeu da tum hebben aangemeld en op aangiften van hen die zich later zullen aanmelden geen acht kan worden geslagen en dat alleen de bewjjzen van voorgeoefendheid, die in Januari a.s. zullen worden behaald in 1907 aanspraak op vermelde voorrech ten zullen geven, aangezien alle vroegere verkregen bewijzen alsdan van onwaarde zijn. Schiedam, lsten December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. Aan de openbare lagere school F., voor gewoon lager onderwijs der 2e klasse (vakken a-k) te Schiedam wordt gevraagd een Aanvangsjaarwedde f 1400.met vrije woning en twee vijf jaarlijksche verhoogingen van f 100. wegens dienst, als hoofd eener school bjj het openbaar of bijzonder onderwjjs, hetzij in de ge meente, hetzij elders, indien het Hoofd daartoe door den Raad, gehoord B. en W. en de pl. C. v. T. waardig wordt geacht. Sollicitatiestukken voor 8 December a.s. bij den Burgemeester, met opgave van leeftijd, bij-akten, tegenwoordige betrekking, naam van bet district en van het arrondissement, waartoe de school van den sollicitant behoort. RUSLAND. De correspondent van de Times seint bijzonder heden over een beweging in de kringen der reac tionairen, om Stolypin en zijn kabinet beentje te lichten. Men. spreekt van Witte als zijn opvol ger, daar -deze veel invloed in het buitenland heeft en handig weet te schipperen in de binnenlandsche politiek, al mag het Verbond van Russische man nen hem niet lijden. Prins JVIesjtsjersky, de woord voerder van de hofkringen, heeft een artikel ge schreven, om Witte te verdedigen. De plannen waarop de correspondent doelt, zijn, zegt hij, nog geheim. Zij beoogen ook de onder drukking van de Doema, ten minste als die niet handelbaar is en geen genoegen wil nemen met een alleenheerschappij, met Witte als dictator. Van Witte verwacht men dat hij gemakkelijker dan iemand anders een leening in het buitenland zou weten te plaatsen. De correspondent weidt dan verder uit over Stolypin's politiek. Stolypin heeft zijne politieke vervolgingen op touw gezet, om een Doema met middelmatigheden te krijgen, als eenig middel tegen een algeheele reactie. Dat verklaart den veldtocht tegen de talentvolste leiders, ook van de constitutioneele democraten. Stolypin krijgt nu echter ook met de reactionairen te doen, die van geen tegemoetkomingen aan de joden willen weten en den ondergeschikte van Stolypin verdedigen, die beschuldigd wordt geld voor de hongerlijden den verkwist te hebblen. Het is er nu toe gekomen dat de twee kam pen, het vooruitstrevende en het reactionaire, bei de regeering van Stolypin vijandig gezind zijn. Een onweerstaanbare stroom schijnt, zoo- be sluit de correspondent, Rusland ifl. een nieuwen draaikolk te sleepen. In de vergadering, Vrijdag, van de Zentralstelle für Landwirtschift, welke zich met de vraag van de duurte van het vleesch bezig hield, heeft Pi- scheck, minister van Binnenlandsche Zaken, ver klaard dat de eenige naburige landen die voor in voer van vleesch in aanmerking konden komen, Nederland en Denemarken waren. De minister sprak vervolgens van een gedeel telijke openstelling van de Nederlandsche grens, daar de Nederlandsche wetgeving met betrekking tot veeartsenijkundig toezicht goed en Nederland vrij van veeziekte was. Het college verklaarde zich echter na langdurige beraadslaging tegen de openstelling van de grenzen van Denemarken en Nederland. de Kongostaat zich er mee bezig gehouden. Hij verlangde van harte naar den dag waarop het mogelijk zal zijn het stelsel van vr(jen arbeid toe te passen. Sprekende van de mogeljjheid dat Engeland een consulaire rechtspraak in den Kon gostaat zal instellen, zeide hij dat er geen voorbeeld van is dat een dergeljjke rechtspraak zonder mede werking van het staatshoofd is ingevoerd. Spr. verdedigde in de Kamer het beginsel van een nationaal domein beheerd door een raadhij oefende kritiek op de handelingen van Engeland in Oeganda; hij sprak den wensch uit, dat er spoedig binnen een vast te stellen termjjn een overeenkomst tot stand moge komen tusschen België en den Vrijstaat. Renkin (katholiek) vraagt zich af of de Koning aan België een land zal afstaan, dat uitgeput is door roofbouw. Hij beschouwde echter de overne ming als onvermijdelijk en zeide dat men den Koning belastert als men beweert, dat hjj den Kongo tot eigen voordeel heeft ontgonnen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Huis van afgevaardigden heeft gister een voorstel van Pergell en Kramer, betreffende de vaststelling van de kiesdistricten, verworpen en aangenomen het voorstel van de commissie, waar bij 130 Boheemsche kiesdistricten worden ver deeld in 75 voor de Tsjechen en 55 voor de Duitschers. Vervolgens verwierp het Huis een amendement van Zazowka, (Tsjech, agrariër,) waarbij ge vraagd werd een Tsjechische gemeente uit een Duitsch kiesdistrict te schrappen. Daar de radicale Tsjechen twijfelden aan de nauwkeurigheid van de stemming, wierpen zij zich op de tribune van den voorzitter; beschei den Werden op den grond gegooider ontstonden vuistgevechten tusschen de afgevaardigden. Aan gezien het tumult aanhield, schorste de voor zitter de vergadering en na de hervatting der bijeenkomst gaf hij uiting aan zijn spijt en veront waardiging over het gebeurde. De radicale Tsje chen teekenden verzet aan. Sobotka vroeg opnieuw te stemmen, maar de voorzitter weigerde dit, omdat de stemming juist geweest was. De bijeenkomst werd voortgezet zon der ernstige voorvallen. FRANKRIJK. De Kamer heeft met 290 tegen 218 stemmen het jaargeld van de afgevaardigden voor goed vast gesteld op 15,000 frs. SPANJE. Romanones heeft weer ontslag genomen en is vervangen door Barosa. Deze wordt op zijn beurt vervangen door Qidrona Ballasteros. MAROKKO. Het Fransche smaldeel is van Toulon naar Marokko vertrokken. AMERIKA. Schmitz, de burgemeester van San Francisco, die beschuldigd wordt zich verrijkt te hebben uit het fonds voor de slachtoffers van de aard beving, heeft toen hij daar voor de eerste maal terechtstond, die beschuldiging gewraakt. Hij is tegen een borgstelling van 125,000 voorshands op vrije voeten gelaten. BELGIë. In de Kamer ging Woeste gister voort de kwestie van het bestuur van den Kongostaat te behandelen, uit het oogpunt van een absoluut regeerstelsel. Hjj is van meening, dat een parle mentair stelsel niet past in opkomende staten. Telkens wanneer misbruiken zijn gemeld, heeft II. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is gister-namiddag half vijf per gewonen Staatsspoortrein, waarineen salonrijtuig was gehaakt, in de residentie terug gekeerd voor het winterverblijf. H. M. werd aan het station ontvangen door jhr. de Ranitz, grootmeester van Hr. Ms. huis, ge neraal van Ermel Scherer, den gouverneur der residentie, en den burgemeester, baron Sweerts de Landas, met welke autoriteiten H. M. zich in de koninklijke wachtzaal geruimen tijd onder hield. In gesloten galarijtuig reed H. M. naar Haar paleis in het Voorhout. Staatscommissie voor den Middenstand. In verband met het bericht, dat de heeren M. H. G. Th. Fiedeldy Dop, van Amsterdam, Thijs Plet, van Nijmegen, en Jules Schaepkens Jr., van Maastricht, zich in de volgende week naar Duitschland zullen begeven, ten einde de werking der detaillistenkamers, handwerkskamers en handelskamers op verschillende plaatsen door persoonlijk onderzoek na te gaan,.deelt het Hdbl. mee, dat de subcommissie in zake reorganisatie der Kamers van koophandel, bestaande uit de heeren R. P. J. Tutein Nolthenius, prof. A..Anema, prof. Noordtzij, J. S. Meuwsen, Jules Schaepkens, J. Rutgers en L. de Vries, alreeds een schema voor een wetsontwerp voor de bedoelde reorgani satie heeft ontworpen, voornamelijk aan de hand der resultaten van een persoonlijk onderzoek, dat eenigen tijd geleden reeds door de heeren Tutein Nolthenius en Meuwsen onafhankelijk van elkaar in Duitschland is ingesteld. Genoemd schema zal, na terugkeer van de hee ren Fiedeldy Dop, Plet en Schaepkens van hun reis, waarbij zij Hamburg, Bremen, Berljjn, Leip- zig, Dresden en Keulen zullen bezoeken, aan de door hen verzamelde gegevens worden getoetst, alvorens aan de regeering te worden opgezonden. Arbeidsbeurzen en de telefoon. Het bestuur der Centrale Arbeidsbeurs, afdee ling van de Maatschappij voor den Werkenden Stand, te Amsterdam, dat in Augustus jl. tot den minister van Waterstaat het verzoek richtte, aan arbeidsbeurzen, die in het algemeen belang werk zaam zijn, vrij gebruik der rijkstelefoon toe te staan, op welk verzoek afwijzend werd beschikt, heeft zich thans gewend tot den minister van Landbouw, nijverheid en handel met het verzoek, hot daarheen te willen leiden, dat maatregelen worden genomen, opdat, op nader door den mi nister vast te stellen voorwaarden, aan de ar beidsbeurzen, die in het algemeen belang werk zaam zijn, van rijkswege restitutie worde ver leend van de door die beurzen voor het gebruik der rijkstelefoon gedane uitgaven. Adressant wijst er op, dat in Duitschland, op soortgelijke wijze een regeling is getroffen, in- zooverre Beieren en Wurtemberg kosten, uit de intercommunale bemiddeling voortvloeiende, aan de beurzen restitueeren, Hessen en Baden aan 'de beurzen subsidie verleenen, mede om daaruit de kosten van het intercommunaal telefoonver keer te bestrijden. Na de staking. Wat vermoed werd, is geschied. Nadat ein delijk de werkstaking te Leiden is opgeheven, en de gezellen zich weder voor den arbeid heb ben beschikbaar gesteld, is er voor velen geen werk te krijgen, omdat er ook in Leiden thans weinig werk is. De crisis, die allerwegen in het bouwbedrijf heerscht, laat zich ook hier gevoe len, waar zelfs enkele bouwwerken van bouwon dernemers zijn stop gezet. De leden van den Algemeenen Nederland- shcen Timmerliedenbond krijgen nog eenige weken een kleine ondersteuning; anderen, waaronder een aantal opperlieden mogen door den Bond niet gesteund worden. In de eerste plaats voor hen heeft de Leidsche Bestuurders- bond een beroep gedaan op de burgerij, door een circulaire met een inteekenbiljet te doen ver spreiden. (2). JD.) Tentoonstelling voor volksvoeding. De afdeeling Utrecht van den Volksbond tegen drankmisbruik, heeft het voornemen, in het voor jaar van 1907 een tentoonstelling te houden voor volksvoeding. De tentoonstelling zal een beknopt overzicht moeten geven zoowel van- al wat op 't gebied der volksvoeding bestaat of daarmede verband houdt, als van het streven tot verbetering van de verkeerde denkbeelden en gewoonten, welke op dit gebied worden aangetroffen. Het plan, 't welk zeker al de aantrekkelijkheid heeft van iets geheel nieuws, wordt op breeden grondslag ontworpen en belooft een ondernemen te worden, zoowel uit wetenschappelijk als uit maatschappelijk oogpunt van beteekenis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1