Biunemland Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Bg de afdeeling buiteniandsche gezantschappen en consulaten prijst de heer Hubrecht in bet algemeen het kort voor de indiening dezer be grooting tot stand gekomen reglement op de in richting van den consulairen dienst, maar protesteert tegen de gebrekkige opleiding van deleerl ngconsuls. Voorts dringt hij aan op bet zoeken voor het consulambt niet speciaal naar juristen, maar naar menschen uit den handelsstand. De heer Tak wgst er op, dat reeds sedert jaren geklaagd wordt over de weinige medewerking en de onheusche behandeling, welke werkzoekenden in het buitenland ondervinden van de zijde der consuls. De berichten over gebrek aan werkkrachten in bet buitenland worden, zegt de minister, in de Staats-Ct. opgenomen in het belang van de Neder- lanitsche arbeiders die werk zoeken. Er wordt bjj vermeld als er staking is geweest. De min ster wijst er op, dat de Haagsche en Amsterdamsche arbeidsbeurzen hem dank hebben gebracht en eerstgenoemde beurs, 85 werklieden op deze wijze kon plaatsen. Wat onze buiteniandsche politiek aangaat, zij j moet zgn bescheiden, maar zelfstandig. Wij moe- ten niet meedoen aan de groote politiek. Het denkbeeld om te trachten, de geleidelijke ontwapening en Onze permanente neutraliseering te brengen op het program der Vredesconferentie, scbjjnt den minister verwerpelijk. De nadeelen van zulk een neutraliseering acht de minister voorshands grooter dan de voordeelen. Bovendien zouden wij onze geheele vrgheid van handelen prijs geven. De minister zal al het mogelijke doen om de belangen van hen, betrokken bij de afwisseling der zaken van de Z. A. S. M., goed te behartigeu. Bij de replieken houdt de heer Tak vol, dat de Regeering door olficieele mededeelingen in de St -Cteen aanslag had gedaan op het interna tionale vakverenigingsleven. Spr. wil een uitspraak van de Kamer en stelt daarom met de heeren van Vliet en Passtoors een motie voor, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de bemoeiingen van den minister van Buiteniandsche Zaken met oproepingen van Nederiandsche arbeiders voor buiteniandsche onder nemingen, waar werkstaking is, ongewenscht is. De heer Talma raadt den minister aan, de Kamer een stemming te besparen over de motie Tak c.s., door te verklaren dat hij zich houden zal aan den wensch, in de motie uitgedrukt. De m i n i s t er verzekert, dat door hem geen akademische opleiding zal worden opgedragen aan de jongelieden die zich willen bekwamen voor het consulaire examen. De klacht van den heer Tak zal spr. onder zoeken zjj was hem niet bekend. De heer van Karnebeek deelt mede, dat het door hem met andere leden ingediend amen dement slechts de strekking heeft de organisatie van den consulairen dienst in Zuid-Afrika te doen wachten op het besluit der Engelsche regeering in gevallen omtrent de plaats waar de zetel des bestuurs zal worden gevestigd. De minister heeft tegen het amendement geen bezwaar. Echter geeft hij een kleine wijzi ging ten aanzien van het bedrag in overweging. De heer van Karnebeek voldoet hieraan. Beide amendementen worden daarna z. h. s. goedgekeurd. De begrooting van Buiteniandsche Zaken wordt vervolgens goedgekeurd, Heden voortzetting. L i LLj- t Staatsbegrooting. REGEERINGSANTWOORDEN. Hoofdstuk IV. Justitie. (Slot). De staatscommissie in zake maatregelen tegen de bedelarij en landlooperjj heeft bericht dat zij haar rapport binnen niet te langen tjjd aan H. M. hoopte in te dienen. Wijziging van de spreekvertrekken en in het onderwijs in de gevangenissen komt de minister voorshands onnoodig voor. De minister zal overwegen het denkbeeld om een afzonderlijk blad voor de gevang, enen; uitgaande van het Departement, mogelijk en nuttig is. Het Huis van Bewaring te Almelo be hoeft voorioopig geen uitbreiding. De algemeene herziening van de 1 o o n- regeling voor gevangenis- en ge- stichtsarbeid ligt in de bedoeling. Aan de loonverhoudigen te Veenhuizen zal daarbg de aandacht worden geschonken. De minister is bereid te overwegen de mogelijk van arbeid in de wandelplaatsen. Van disciplinair toezicht op de voogdgraden behoeft geen sprake te zjjn. De praktjjk aan de Tuchtschool heelt geleerd dat geen der directeuren zich aan een bepaalden minimum-termijn van afzon dering gehouden heeft, doch in ieder geval afzonderlijk beoordeelt. De meest spoedige opneming in de Tuchtscholen is verzekerd. Plannen zgn in bewerking tot reorganisa- t i e van de Rijksopvoedingsgesticht ten, met name die te Alkmaar en te Mont- f o o r t. Hangende die reorganisatie komt het den minis ter niet wenschelgk voor het Cham- brettenstelsel in te voeren. Het door den hoofdingenieur ontworpen plan tot stichting van een nieuw rechtsge- bouw te Utrecht is door den minister in studie genomen en, met verzoek om advies, aan de betrokkene rechterlijke autoriteiten toege zonden. Ingevolge 's ministers opdracht is reeds een plan ontworpen tot stichting van een gebouw voor kanton gerecht te 's-G ravenhage, in ver eeniging met asdere takken rijksdienst, op een daarvoor bg uitstek geschikte, centraal gelegen, rijksterrein. Binnenkort hoopt de minister de be- gchikking over dit terrein te verkrggen, waarna aan bovenbedoeld plan verder uitvoering zal kun nen worden gegeven. In verband met een noodzakelijk gebleken nader onderzoek over verschilende zaken, neemtdemi- nister het uitgetrokkenbedragvoor den bouw van annexen voor krank zinnige gevangenen te Groningen en te Breda terug. Een memoriepost wordt thans uitgetrokken. De minister handhaaft de bestreden post voor den bouw van 14 ambtenaars woningen te Veenhuizen. ;Slecbts dan als het rapport der reeds genoemde staatscom missie z.i. daartoe aanleiding zou geven, zal de minister uitstel van dezen bouw overwegen. Offlcieele berichten. Bij Kon. Besl. is jhr. A. A. A Ploos van Amstel erkend en toegelaten als consul-generaal van Noorwegen, te Batavia, voor Nederlandsch-Indië Bali. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen telegram zgn de hootdaanleggers van het op 28 November in Tabanan (Bali) plaats gehad hebbend verzet, opgevat en is het daar overal rustig. 't Verzet was het gevolg van een beweerde open baring der godheid en had bij slagen ten doel, de verheffing van een halfzuster van den vorigen radja h tot vorstin deze is opgevat. De voorname hoofden zijn niet bij de zaak be trokken. Het geheele verlies van de bende, die het verzet pleegde, beliep 30 dooden en ongeveer even veel gewonden. De 300ste geboortedag van De Ruyter. IS Men bericht uit Den Haag Het uitvoerend comité tot herdenking van de Ruyter's 300sten geboortedag besloot in zijn jong ste vergadering het bij de natie in te zamelen bedrag mede te besteden tot stichting van een „De Ruyter-medaille", op bepaalde tijdstippen uit te reiken aan haar of hem, die zich, op welke wijze dan ook, bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt op het gebied van het zeewezen. De nadere uitwerking van de meest gewenschte verwezen lijking van dit in beginsel vastgestelde denkbeeld werd opgedragen aan eene commissie. Tevens werd in deze vergadering besloten, dat de feestviering in alle plaatsen van ons land zal plaats hebben op Zaterdag 23 Maart a.s. Nederiandsche Juristenvereeniging. Voor de algemeene vergadering 1907, die te Groningen zal worden gehouden, heeft het bestuur de volgende onderwerpen gekozen 1. Het vraagstuk der toevoeging van rechtsbij- standals algemeen vraagstuk, voor burgerlijk j proces, strafproces, administratief proces fvgl. Handelingen 4889).Praeadviseursjhr. mr. W. Th. van Doorn, advocaat, 's-Gravenhagemr. j J. H. Worst, advocaat, Amsterdam. 2o. In boever behooren de hoofdbeginselen, waarop de burgerlijke procedure in eersten aan leg berust, te worden gewijzigd Praeadviseurs mr. J. P. A. N. Caroli, advocaat Amsterdam mr. C. A. J. Hartzfeld, advocaat Amsterdam. Verzorging van Militairen. Het TJtr. Dagblad bevat het volgende bericht: De mil. stukrijder B., van het eerste regiment veld-artillerie, had Zondag-middag 1 uur het on geluk van den hooizolder in den ziekenstal naar. beneden te vallen. Na een korte bewusteloosheidj kwam hij weer bij en scheen het aanvankelijk, dat hij van den val geen nadeelige gevolgen zou ondervinden. Tegen 7 uur werd zijn toestand echter van dien aard, dat men onverwijld ge neeskundige hulp moest inroepen. De dir. off. v. gez. 2e kl., overste Pichal en de off. van gez. Ie kl. Ziegeler, waren spoedig aanwezig en deden B. oogenblikkelijk naar het Militair Hospitaal ver voeren. Hun uitstekende zorgen mochten helaas niet meer baten. Nog denzelfden avond overleed B. tengevolge van een hevige hersenschudding. Dit bericht vereischt, dunkt ons, wel eenige verdere toelichting. Zooals het daar staat, kan er, zonder moeite, uit worden opgemaakt, dat men een man, die te 1 uur van een zolder viel, zes uur zonder geneeskundige hulp heeft laten liggen. In het burgerlijk leven pleegt men na een val niet op den aanvankelijken schijn af te gaan en een mensch maar aan zijn lot over te laten. Wellicht ware deze man behouden ge weest, indien de uitstekende zorgen terstond wa ren aangewend. Hoe dat zij, het bericht maakt een zeer on- gunstigen indruk. {Tijd.) N. K. Journalistenvereeniging. De jaarvergadering, Zondag in Hotel de Com merce te Amsterdam gehouden, kenmerkte zich door een opgewekten geest. Uit de jaarversla gen bleek, dat de vereeniging er goed voor staat het ledental klimt geregeld (dit jaar met 8) en in de kas blijft het overschot stijgende. In zake „Zondagsrust voor journalisten" werd de volgende motie, voorgesteld door den heer Ferd. Wierdels, aangenomen: „De katholieke Joumalistenvereeniging, „overwegende de wenschelijkheid van Zondags rust voor journalisten. „erkennende echter, dat er bezwaren kunnen bestaan tegen algemeene invoering ervan. „doet een beroep op de vereenigingen om zoo weinig mogelijk op Zondag te vergaderen en ver zoekt de hoofdredactiën maatregelen te nemen en toe te laten om de Zondagsrust van verslag gevers te bevorderen." Van deze motie is aan de Ver. tot bevordering van Zondagsrust, die een schrijven te dezer zake had ingezonden, een afschrift gestuurd. Ter vergadering werd ernstig geklaagd over het feit, dat ondanks de welwillende houding van de Besturen der Katholiekendagen de verslagge vers op zulke dagen meestal groote moeilijkhe den ondervinden. Deze ontstaan in den regel, doordat ieder, die in welke relatie ook tot een of ander blad staat, maar een perskaart vraagt en aan de perstafel plaats neemt. Deze houders van vrijkaarten nemen dan de ruimte in voor de beroepsverslaggevers, bestemd. Het Bestuur der N, K. J. zal in dezen pogen met de Besturen der Katholiekendagen overleg te plegen. Over de wenschelijkheid, dat er jaarlijks voor katholieke journalisten gelegenheid zou zijn tot het volgen eener retraite, waren allen het in beginsel eens. Echter verschilde men in meening omtrent de mogelijkheid van uitvoering. Men zal het intusschen probeeren. Er werd besloten de volgende jaarvergadering zoo mogelijk in Juli te houden in Nijmegen. Ten slotte bracht de vergadering het kamerlid van Vuuren (bestuurslid der Vereeniging) hulde voor Je kranige wijze, waarop deze de eer der Neder iandsche pers den vorigen dag in de vergaderzaal der Tweede Kamer had verdedigd. De leden ver- eenigden zich daarna aan een gemeenschappeljj- ken maaltijd. Accijns op gedistilleerd. Het bestuur der afd. Den Haag II, der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft besloten de agitatie tegen de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd krachtig ter band te nemen en te trachten een plaatselijk comité op te richten. Staatsraad Van Humalda van Eysinga. Naar de N. Ct. verneemt, is de Staatsraad jhr. mr. Van Humalda van Eysinga tengevolge van >en herhaalden aanval van bronchitis sedert eeni- ren tgd opnieuw verhinderd aan de vergaderingen .an den Raad van State deel te nemen, en ge noodzaakt zgn kamer te houden. Burgemeester van Leeuwen. De burgemeester van Amsterdam heeft in de laatste Raadszitting te kennen gegeven, dat hg binnenkort ontslag zal nemen. Amsterdamsche belangen. Te Amsterdam werd eergisteravond de eerste vergadering gehouden van hen, die instemming hadden betuigd met een plan tot het stichten van een neutrale Amsterdamsche organisatie. Besloten werd met algemeene stemmen tot oprich ting der vereeniging Amsterdamsche Belangen, welke zich zonder onderscheiding van politieke kleur of godsdienstige richting ten doel stelt, het wekken van belangstelling voor, en het be vorderen van Amsterdamsche gemeentebelangen. Een voorioopig bestuur werd benoemd, bestaan de uit de heeren mr. L. W. van Gigch, voor zitter, D. Manassen, secretaris, P. F. Gerrits, T. C. Otten en J. L. Pissuisse. De Martinikerk te Groningen. De restauratiewerken aan de Martinikerk te Groningen, waarbij het gebouw in den oorspron- kelijken toestand wordt teruggebracht, worden op f300.000 geschat. De nieuwe kanaalarm te Sluiskil geopend. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de nieuwe arm van het Nederlandscb gedeelte van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen tus- schen Driekwart en Sluiskil voor de scheepvaart is opengesteld. (Sfct.) Ongelukken. Te Afterden is de molenaar A. Joosten bg het omzetten der molenkap zoodanig door een der wieken getroffen, dat hg bewusteloos neerviel en spoedig aan de bekomen wonden overleed. Aanbesteding. Heden-middag werd door B. en W. dezer ge meente ten Raadhuize in het openbaar aanbe steed, de levering gedurende de jaren 1907 '08 en '09, van de voor de gemeente benoodigde bureau- en schoolbehoeften leer- en leesboeken atlassen kaarten enz. Ingekomen waren 2 bil jetten en wel van J. F. Dupont, firma G. Ode's boekhandel, voor f 1687.41 en J. A. de Heer, voor f 1707.28. De gunning werd nog aangehouden. Werd onlangs melding gemaakt van een paartje dat ten stadhuize kwam om te trou wen, maar waarvan de vader van den bruidegom weigerde om inede naar het stadhuis te gaan, hoewel hij wel in het huwelijk toestemde; hier leed zich de vorige week een soortgelijk geval voor. Het jonge paar kwam met de beide vaders en de getuigen, doch de moeder, die mede toestem ming moest verleenen, weigerde mede te komen. Het gevolg was dat bruid en bruidegom onver- richterzake huiswaarts konden gaan. St. Nicolaas-avond. Onder den invloed van iets beter weder dan ie laatst verloopen dagen ons plegen te geven, eeft het traditioneele avondje gisteren weer het :igenaardig verloop gehad, dat het tot een der neest gezellige en genoeglijkste avondjes van het ;eheele jaar stempelt. De ongewone beweging vooral in onze bekende vinkelstraten, de drukte in de verschillende win- cels, dat rondbrengen in doozen, kistjes en pakjes an hetgeen straks in menige woning bigde ver assing en eigenaardig genot zal brengen, dat dies deed zien, het geen gewone avond was, die n deze gure Decemberdagen door velen werd be leefd. 1 De gewone potsierlijke vertooningen ontbraken ook nu weder niet. Vooral de jeugdigen vonden olijkbaar een bijzonder genot in het gemaskerd angs de bekende winkelstraten te loopen. De meest uiteenloopende faces niet alleen van men schen, maar ook van dieren, werden te zien ge geven. Zelfs een paar bokken liepen op hun ichterpooten door de straten onzer goede stad. St. Nicolaas in eigen persoon met zijn tra- litioneele knecht ontbrak daarbij oogenschijnlijk ook niet; gelet op de zeer ordinaire wijze van optreden te voet en op plaatsen, waar men hem niet zou gezocht hebben zouden wij ech ter twijfelen of 'twel de echte was. Hopen wij, dat niet alleen allen zich Pp behoor lijke wijze naar hartelust vermaakt hebben, maar dat de weer verloopen dagen ook voor onze win keliers een bijzonder voordeelige tijd zullen zijn ge weest. Zij, onze nijvere medeburgers, die onder zoo zware lasten gebukt gaan, verdienen toch op de eerste plaats door ons gesteund en begun stigd te worden. 1 Dinsdag had C. den Hartog, w o- nende Warande 85, werkmeester bg de Schied. Kunstsmederij, voorheen de firma G. J. Vincent Co., toen hij een deksel van een ketel afnam, het ongeluk zgn linkerarm en hand met heet water te verbranden. Maandag had W. J. Bel, wonende Singel 132 12, aan vangerbg de firma Van Deven ter, toen hij aan het aanvangen van glas was, het ongeluk aan het rechterbeen brandwonden te bekomen. UIT ROTTERDAM. Dedienstoplijn7, de z.g. rondgaande lijn BeurspleinDelfshaven, zal uitgeoefend wor den met 16 motorwagens. Daarvan zullen acht wagens rijden via Schiedamschendijk, Westzee dijk, Havenstraat, N. Binnenweg naar het Beurs plein. De andere acht tramwagens rijden 3teeds via Nieuwen Binnenweg en terug langs West zeedijk en Schiedamschendijk. De geheele rondgaande rit kost 10 cent. Op de eerste ronte mag men meerijden voor 71/2 cent tot de halte bij den Westersingel en op de tweede ronte tot de halte kruispunt Scheeps timmermanslaan. De signalen op de wagens zijn half wit, half rood gekleurd. Bovendien op het spatbord een wit bord, aangevende de richting via Westzee dijk of via Nieuwen Binnenweg. De lijn BeurspleinSchiedam gaat iedere 10 minuten via Nieuwen Binnenweg en rijdt reeds om 5 uur 's morgens van het Beursplein naar Schiedam. De signalen dezer lijn (no. 8) zijn halfrood halfgroen. Bij de invoering van deze beide lijnen kan men alzoo 3-maal jn iedere 10 minuten vertrekken van de richting Beursplein naar het dicht be woonde stadskwartier in de omgeving van den Nieuwen Binnenweg, ongerekend nog lijn 5, die naar de Tweede Middelandstraat rijdt. (R. N.) Een gezin te Sneek verkeert in groote ongerustheid omtrent de moeder, mejuffrouw W, Deze ging Dinsdag-avond half tien even vóór haar woning in de stadsgracht een bakje met vuil water ledigen; tot heden is zg niet weergekeerd. St. Nicolaas te Volendam. De artisten, die in het hotel Spaander te Volendam vertoeven, hebben Dinsdagavond aan ©en 800-tal kleinen uit het schilderachtige visschersdorp een heer lijk St. Nicolaasfeest bereid. Per schip kwam de Bisschop aan, Gezeten in een draagstoel, werd hij naar een rijtuig gebracht, waarmede hij, om stuwd door een groote menigte, naar het hotel Spaander ging. Daar kregen alle kinderen beneden de 12 jaar eenige keurige geschenken. Onvermoeid bleven de bisschop en zijn gevolg werkzaam om den kleinen genoegep te doen. De loterjjwet ontduikt. Nu de wet het loten op St. Nicolaasavond bij bakkers en in herbergen verbiedt, hebben kasteleins en bakkers in Friesland er iets anders op gevonden om dien avond klanten te trekken. Sommige kasteleins organiseeren schutjas- en pandoerpartijen; bak kers hebben windbuksen aangeschaft met schijf om op taai-taai, taartjes en andere lekkernijen te laten schieten. Ook wordt bij sommige kaste leins dien avond bal gehouden. x

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2