Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Raadsverkiezing. 29ste Jaargang. Zaterdag 8 December 1906. No. 8679. DERDE BLAD. Officieele Berichten. N a-In spec tie. Verlofgangers van de Landweer. Kennisgeving. Kennisgeving. Buiteiiiandscii Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRUS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. VAN Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Roepen bij deze op de verlofgangers der land weer: van de lichting 1906, WILLEM HENDRIK VAN DER HORST, PETRUS HENDRICUS WINDHORST, en PETRUS MARIJNEN allen voorkomende in het register der verlofgan gers van de landweer dezer gemeente, en die geen deel hebben genomen aan het jaarlijksch onder zoek bedoeld in art. 29 der landweerwet, om alsnog overeenkomstig art. 34 van gemelde Wetop Donderdag 20 December 1906, des voormiddags ten 10 uur te Vlaardingen, aan het gebouw, Markt no. 46, te verschijnen ten einde aldaar door den heer Majoor waarnemend Commandant in het 33sten Landweerdistrict te Worden onderzocht. Voorts worden belanghebbenden herinnerd aan na te melden artikelen der Landweerwet Art. 21. Het crimineel wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op het personeel van de landweer, dat zich onder de Wapenen bevindt, van toepassing, en, met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op het geheele landweerpersoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn lo. zoolang het zich in werkelijken dienst bij eene afdeeling van de landweer of bij een der korpsen van het leger bevindt; 2o. gedurende den tijd dien het in artikel 29 bedoeld onderzoek duurt 3o. in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed. Art. 31. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en Uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zjjn zakboekje en van zijn ver lofpas. Art. 32. Behoudens het bepaalde in art. 21 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbjj zijnde huis van bewaring, door den districtscommandant Worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldi ge reden niet voorzien is van de in het vorig artikel vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 33. Is de verlofganger, wien krachtens het vorig artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verze kerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich biet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schritteljjke aanvrage van den districtscom mandant, te richten aan den burgemeester der Woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gele gen provoost of het naastbij zjjnde huis van bewa ring overgebracht. Art. 34. Onverminderd de straf in art. 32 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den districts-command&nt te bepalen tijd en plaats en op de in artikel 31 voorgeschreven wjjze voor hem lo verschijnen om te worden onderzocht. Art. 35. De verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4° van artikel 32 bedoeld °f niet overeenkomstig artikel 24 voor den dis trictscommandant verschijnt, of, voor deze ver schenen zjjnde, in het geval verkeert, sub 2° en 3? van artikel 32 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8den December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Inbrengen, ingevolge art. 12, 1 lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hem een verzoek is ingekomen van H. LEVERING, om verlof tot den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, in het schaftlokaal van het pand gelegen aan den Maasdjjk no. 1. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren in brengen. Schiedam, 8 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. De verkiezing voor den gemeenteraad in Dis trict lil, noodig geworden door het ontslag nemen van den heer G. Visser Bzn., niet alleen als wet houder, maar ook als lid van den Raad dezer gemeente, staat voor de deur. Dinsdag a.s. zullen de kiezers in District III zich weer een gang naar het Gymnastieklokaal aan den Buitenhaven weg moeten getroosten, om voor hun candidaat te getuigen. De noodige voorbereiding voor het verkiezings- werk heeft bereids plaats gehad. De verschillende kiesvereenigingen hebben hunne vergaderingen gehouden en het resultaat der onderscheidene besprekingen is geweest, dat een drietal ingezete nen als candidaten voor deze verkiezing bij den burgemeester zijn opgegeven en officieel z(jn ge proclameerd. De vrijzinnig democratische kiesver- eeniging sSchiedam" stelde tot candidaat bij deze verkiezing den heer A. Cool, die ook bij de laatstgehouden Raadsverkiezing Candidaat was gesteld en de liberale kiesvereeniging ïAlgemeen Belang" vereenigde zich met deze candidaatstel- ling. De antirevolutionaire kiesvereeniging »Neder land en Oranje" heeft voor deze verkiezing candidaat gesteld den heer J. H. Houtman, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die reeds vroeger lid van den Raad wasde R. K. kiesvereeniging uRecht, Plicht en Orde'" en de christelijk - historische kiesvereeniging »Een- dracht" hebben zich met deze keuze vereenigd. De S. D. A. P. stelde voor deze Raadsverkiezing candidaat haren partijgenoot, den heer P. de Bruin, die weder als telcandidaat bij eerste stemming dienst zal doen. Over deze candidaten zal nu Dinsdag 11 dezer moeten worden gestemd, voorzeker een gewich tige keuze voor de kiezers in dat deel der ge meente, waar de Raadsstembus Dinsdag aanst. gereed staat. Meer dan ooit komt 't er toch op aan, mannen in den Raad te brengen, die ons voor een richtig, zuinig welberaden beheer onzer nij vere, en allengs weer oplevende gemeente den noodigen waarborg geven; mannen, van wien wij mogen verwachten, dat zij er naar hunne beste krachten toe zullen bijdragen de bestaans middelen te verbeteren, de oude bronnen van bestaan te voeden en nieuwe bronnen van wel vaart en bestaan voor onze oude stad op te sporen. Daartoe behoeven we mannen in den Raad, die zelf bij die welvaart en bloei het meeste belang hebben en in staat zijn, ze op de hooge plaats, waar het vertrouwen der burgers hen roept, te meer te verzekeren. Van veel gewicht is ook, dat het waarachtig belang der gemeente blijve behartigd in de rich ting, die daartoe in de laatst verloopen jaren is ingeslagenhet geldt hier zoo al niet het behoud dan toch het onverzwakt behoud van de anti liberale meerderheid in den Raad, die niet door een enkele absentie moet kunnen gedeerd wor den. Jaren lang is voor het verkrijgen van die meerderheid in den Raad geleden en gestreden; nu wij ons in het bezit van die meerderheid se dert jaren mogen verheugen, behoort alles gedaan te worden om ze ongerept en onverzwakt te behou den. Aan die meerderheid danken wij toch ver schillende billijke en rechtvaardige maatregelen op onderwijsgebied, waar vroeger het schreeu- wendst onrecht voorop werd gesteld; aan die meerderheid ook danken wij 't, dat een meer billijk systeem bij benoemingen gevolgd en het „recht voor allen", tot waarheid gemaakt wordt. Toetsen wij aan de eischen voor het Raads lidmaatschap onder de gegeven omstandigheden gesteld, de nu officieel gestelde candidaten, dan mogen wij zeker getuigen, dat de candidaat der christelijke partijen 'tbest aan die eischen be antwoordt. De heer J. H. Houtman, groot-indus trieel en handelaar dezer gemeente, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stede, is zeker wel een man als hierboven bedoeld, iemand die voor zijne uitgebreide zaken bij den bloei en de welvaart onzer gemeente zelf het meeste belang heeft. Schiedammer door geboorte en opvoeding, kent hij de nooden en behoeften van onze nijvere, zich allengs tot nieuw leven ontwikkelende gemeente 'tbest. Van hem, wiens adviezen in het officieele college van den handel zoo gaarne gehoord worden, mogen we vertrou wen, dat hij ook in den Raad een beduidende plaats zal innemen en alles zal doen om de zwaar wichtige belangen onzer gemeente in de veilige haven te brengen. Maar van den heer Houtman mogen wij ook vertrouwen, dat hij het zwaarwichtig belang on zer gemeente in de tot nu toe gevolgde rich ting zal behartigen. Meer nog dan het staatkun dig gevoelen treedt bij dezen candidaat bet chris telijk belijden op den voorgrond. Als oprecht christen heeft hij zich doen kennen óok in hetj openbare leven, óok in verschillende openbare' functiën, die hij tot heden met eere vervulde. In de handelskringen is hij juist om zijn eerlijk en openhartig karakter, om zijne loyale medewer king en degelijke adviezen algemeen geacht en gezien. Mede- en tegenstander eeren in hem den man, die rond en openlijk voor zijn gevoelen durft uitkomen en dit zonder kwetsing voor an- derer zienswijze, immer loyaal voorop stelt. Ook in de arbeiderskringen moet deze can- didatuur een gunstigen indruk maken. In den heer Houtman eeren wij toch den man, die, zelf naarstig arbeidend in zijne groote zaak, steeds getoond heeft don werkman een goed hart toe te dragen en zoovelen door arbeid in zijne fabrie ken een goed bestaan verzekerde. Van dezen werk man in den meer uitgebreiden zin des woord, van dezen werkmansvriend vooral, mogen wij voor de behartiging der belangen van den arbeidenden stand ook veel verwachten. Beter dan voorheen, toen hij veelal, op het groene kussen gezeten, eer tegenwerking dan steun ondervond, zal hij zich thans in den Raad, gesteund door meerdere leden zijner partij en door de leden der partij, die hare medestandster is in het pleit voor waar heid en recht, op zijne plaats gevoelen. Hem behooren wij dus weer eene plaats in onze vroed schap te geven. Hij zal die met eere bekleeden. Tot het verbeteren der bestaansmiddelen en uit breiding der bronnen van bloei en welvaart zal hij als groot-belanghebbende krachtig medewer ken en aldus ook het belang van den werkman voorstaan. Deze goede werkman, ook voor den Raad, be velen wij dus allen weidenkenden kiezers met den meesten aandrang aan. Als hij in den Raad het algemeen belang voorstaat, zal hij zeker ook het werkmansbelang krachtig bevorderen. Wat baten toch den werkman alle bepalingen van mi nimum-loon en maximum-arbeidsduur, alle veilig heids- en gezondheidswetten, als zij door gebrek aan werk niet kunnen toegepast worden Alleen door den algemeenen economischen toestand te verbeteren, door nieuwen bloei en welvaart aan de gemeente te verzekeren, zal men ook het waar achtig belang van den werkman alleszins bevor deren. Op dus, christelijke kiezers in District III, Dins dag aanst. allen ter stembus! Tot den laatsten man, tot den verst wonenden kiezer behoort dien dag in het Gymnastieklokaal aan de Buitenhaven te verschijnen; niemand, niemand, tenzij volstrekt en beslist belet, mag alsdan achterblijven. Kiezers, komt allen op voor den voortreffelijken candidaat door de christelijke partijen in onderling overleg gesteld. Laat u niet door drogredenen misleiden; laat u niet wijsmaken, dat 't toch. j herstemming wordt; want 't behoeft geen her- j stemming te worden, ais gij slechts wilt: als alle j christelijke kiezers hun plicht doen, dan is hier i de verkiezing van den christelijken candidaat bij: j eerste stemming verzekerd. Maar 't zal op éene stem niet aankomen, nu toch alle christelijke partijen samengaan! O, die „éene stem", wat al onheilen heeft ze niet ge brouwen; het lot van geheele rijken heeft ze beslist 1 Neen, op éene stem, op uwe stem komt 't zeker, beslist aan; uwe stem kan den doorslag geven, waar de candidaten elkaar soms meer malen kort op de hielen zitten. Overwege dan ieder weldenkend kiezer het gewicht van zijne zwaarwichtige stem en brenge hij die uit in de goede richting; daar waar zij het heil verzekert zoowel van werkman als van patroon, daar, waar zij met de veelomvattende algemeene belangen ook de welbegrepen bijzondere belangen bevordert. Nogmaals dus, alle weldenkende kiezers, ter stembus op! Ter stembus voor den uitnemenden candidaat der christelijke partijen, den man die alleszins verdient weer in onze vroedschap te zetelen, den groothandelaar en industrieel, den heer. Lid der Kamer van Koopiiandei en r anueken. RUSLAND. Witte bij den Tsaar. r Graaf Witte werd gister, naar aanleiding van zijn terugkeer uit het buitenland, door den Tsaar ontvangen. In tegenspraak met wat in de buitenlandsche en de Russische pers wordt beweerd, verzekert de Westnik, dat graaf Witte uitsluitend wegens gezondheidsredenen eerst gister zijn opwachting bij den tsaar heeft kunnen maken. DUITSCHLAND. Bij de opening van de beraadslaging in den Rijksdag over het wetsontwerp betreffende de ten- uitvoer-legging van de akte van Algeciras ver klaarde de staatssecretaris v. Tschirschky, dat de akte van Algeciras den grondslag moet vor men voor de verdere vreedzame ontwikkeling van den staat van zaken in Marokko. Ook de nieuwe staatsbank in Marokko valt binnen het bestek van die akte. In het algemeen is de akte reeds van kracht geworden, maar enkele artikelen be hoeven nog de goedkeuring van den Rijksdag. Von Tschirschky hoopte dat die goedkeuring aan het wetsontwerp niet onthouden zou worden. Op een vraag van Bassermann, of v. Tschirsch ky, in de gelegenheid is over den inhoud van de Fransch-Spaansche nota en over het gemeenschap pelijk vlootvertoon in Marokkaansche wateren me dedeelingen te doen, en of de andere mogend heden vrede hebben met het optreden van f rank rijk en Spanje, verklaarde v. Tschirschky dat de door beide mogendheden overhandigde nota de mededeeling bevat dat het doel van de gemeen schappelijke maatregelen is, de Marokkaanse tie bevolking genist te stellen. Deze nota was aan alle betrokken mogendheden overhandigd. Het Duitsche rijk had geen reden, om tegen het gemeenschappelijke optreden van Frankrijk en Spanje in verzet te komen. Nadat de meeste sprekers zich in gunstigen zin over de akte van Algeciras hebben uitge sproken, werd het daarop betrekking hebbende wetsontwerp in eerste en tweede lezing aange nomen. BELGIë. De Congo-kwestie in de Belgische Kamer. Afgevaardigde Vandervelde (socialist) erkends de grootsche zijde van het Congoleesche werk, maar tegenover de geweldige onderdrukking der inboorlingen vergeleek hij koning Leopold met de hoofden der Amerikaansche trusts; de poli tiek, die in den Congo gevolgd wordt, moet de slavernij der inboorlingen met zich sleepen. Wanneer morgen do Congo een Belgische kolo nie was, zouden de socialisten hem verdedigen tegen de woekering der financieele maatschap pijen. Vandervelde verdedigde Morel te Liverpool en hen, die mèt hem de campagne tegen den Congo voeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1