Staten-Generaal. PARIJSCHE KRONIEK. Van der Velde zeide in het vervolg van zijn rede, dat de kwestie der overname van den Congo moet worden gesteld, omdat de huidige toestand zwanger is van gevaren; een breuk behoeft niet gevreesd te worden. Hij verlangde een volledigen inventaris van het Congo-huishouden en zal stemmen tegen een motie, welke het huidig systeem goedkeurt. Hij verweet den koning zijn aanzien te heb ben gegrondvest op de slaafsche dienstbaarheid van een gansche bevolking. FRANKRIJK. De Kamer hervatte gister de besprekingen over den aankoop van het Westerspoorwegnet. Minister Barthou merkte op, dat de regeering niet den aankoop van het Midden-spoorwegnet heeft voorgesteld, wijl dit laatste niet in den zelfden toestand verkeert als het Westemet. Barthou wendde al zijn invloed aan om den aankoop te kunnen doen geschieden vóór 31 De cember a.s. Hij verweet den bestuurders van 't Westemet, de algemeene belangen voor wel ke de regeering moet waken, niet te hebben ver zorgd. Hij verzocht de Kamer, een uitspraak te doen ten gunste van den aankoop, omdat deze een deel uitmaakt van 't regeeringsprogramma. Twee artikelen werden aangenomen. Gauthier stelde voor er een derde aan toe te voegen, waarin aan afgevaardigden wordt verboden om deel uit te maken van den raad van administratie. Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 24 Nov.7 Dec. 1906. Men behoeft niet meer naar de schouwburgen te gaan om comedie te zien spelen, het parlement is hier een duchtige concurrent geworden. Nadat de Kamer den 27ste Nov. in de voormiddagzit ting met de begrootingsdiscussies was begonnen en de Landbouw onderhanden had genomen werd in den namiddagzitting geheel onverwachts en zonder omslag, een zeer intiem kluchtstukje gege ven, waarin president Brisson de rol noble ver vulde en de heer Baudon, de president van de financieele commissie der Kamer, de minder benij denswaardige taak van den raisonneur op zich had genomen. Het is half drie. De president heeft weer in zijn gemakkelijke leuningstoel plaats genomen. Er waren wel dertig afgevaardigden in den geheele Kamer aanwezig Het oogenblik was goed gekozen om zonder debat een slag te slaan. Met een cynisme vol kalmte en waardigheid deed de heer Baudon het voorstel, met het besluit het aan -te nemen, van de jaarlijksche vergoeding aan de afgevaardigden betaald vanaf 1 Januari 1907 op fr. 15000 te brengen, dit wetsvoorstel drin gend te verklaren en de discussie onmiddellijk te doen plaats hebben. De figuranten in de klucht der dertig aanwezige leden staken allen de handen uit. neen wij willen zeegen in de hoogte en in minder dan de tijd, welke noodig is u dit te schrijven, werd de begrooting van Frankrjjk met met een nieuwen last van p.m. 6 milloen bezwaard, want er zijn ongeveer 1000 Kamerleden en sena toren, die nu fr. 15000 in plaats van fr. 9000. per jaar zullen kosten. Het publiek toonde in 't algemeen weinig voor deze surprise te gevoelen en de Kamerleden wer den in minder vleiende liedjes uitgezongen en hoewel deze heeren waarschijnlijk Mazarin zullen nazeggen»Het volk zingt, wat kan me dat ma- ïken, als het maar betaalt", toch is er een wind gaan waaien welke hun niet aangenaam in de ooren moet klinken, want dit voorspel heeft in de Kamerzitting van 30 November een naspel gehad wat het feit niet veranderde doch in het geheele land veel besproken en veroordeeld zal worden. Deze zitting van 30 Novembsr, welke een waar schandaal van parlementair verval te zien gaf en waar de klucht van 27 November in een tooneel- stuk sau grand spectable" overging, waarvan het slot echter geen apothéose kan genoemd worden. Jammer is het, dat de Fransche kiezers welke nog eenige iliusiën van het tegenwoordige parle mentaire regime koesteren deze voorstelling niet hebben kunnen bijwonen. Dan zouden zij gezien hebben met welke eene brutale hebzucht, de mannen, die op hunne verkiezingsbiljetten en in de vergaderingen zich als de belanglooze vrienden van het volk voordeden, zich de voordeelen toe wijzen van een ambt waartoe niemand ze dwingt en dat dikwerf nog slecht vervuld wordt. Diezelfde kiezers hadden dan gedurende een paar uren het walgelijk schouwspel moeten aanzien van gezich ten waar zich beurtelings de angst en de woede op uitdrukten en de gebalde vuisten welke in drif tige bewegingen elk oogenblik een algemeene vechtpartij deden vreezen zjj zouden dan de Ka mer onder den pijnlijksten indruk verlaten hebben, de overtuiging met zich nemende, dat bij de leden der meerderheid van het Fransche parlement geen fierheid noch waardigheid meer te vinden is. De eerste spreker, de nationalist Pugliesi-Conti, zeide, dat al nam hij het principe van de verboo ging aan, hij er daarom tegen zou stemmen, omdat een contract met onze kiezers ons bindt. Wij zijn verk. zen geworden onder zulke conditiën dat wij die niet eigendunkelijk mogen veranderen. Wij zjjn hier enkelen die de vermeerdering op het budget van vijf millioen ten onzen gunste niet goedkeuren, waar nog zoovele sociale werken on uitgevoerd blijven. Het is een ellendig begin van onze wetgevende werkzaamheden. Verschillende socialisten zjjn van dezelfde opinie. De radicalen, woedend dat men hun het been dat zij willen verslinden, gaat betwisten, beginnen te brommen en persoonlijk den spreker aan te vallen, die een openbare stemming vraagt en aan den president Brisson verwijt, hij in de zitting van 27 November het debat verhinderd had, wat deze op minder gelukkige wijze bestreed. Wat vervolgens voorviel, was inderdaad grotesk. De bekende Dreyfusist Gast met zijn gendarme houding, stem en snor haast zich de reeds voor hun portemonnaie bevende radicalen, wat moed in te spreken of liever toe te schreeuwen. Hij vindt het niet meer dan billijk dat de Kamerleden en senatoren hunne vergoeding zullen verhoogd zien". Hoe grooter de belangen zijn, beweert «hij, des te meer moet men doen om de onafhan- «kelijkheid dier afgevaardigden te verzekeren. «Frankrijk is aan zijn vertegenwoordigers een vrjj sen onafhankelijk bestaan schuldig". Toen hierop de hoer Defumade durfde verklaren, dat hij tegen de verhooging zou stemmen, omdat de budget-toestand het niet veroorlooft en dat zoovele beambten reeds jaren vruchteloos om ver betering in hun lot vragen, verhieven zich zulke hevige kreten uit de rijen der meerderheid, dat de spreker niet verder ging. De burger Poulain, een gewezen werkman, houdt vol dat de verhooging gerechtvaardigd is. »Een goed werkman moet betaald worden. De afgevaar digden moeten vrij en onafhankelijk zijn. Er be hoort moed toe de dwalingen te bestrijden en de stormeD het hootd te bieden".En intusschen aan de kas pl. m. fr. 40.— per dag te ontvangen. Hij werd door het bloc toegejuicht. Een socialist, Betoulle, zegt, dat hjj noch zijn vrienden met dezen maatregel, onverwacht genomen en welke onder den werkenden stand algemeen afgekeurd wordt, kunnen medegaan. Met den heer de Rosenbo, die er geen doekjes omwindt en bet bloc ongegeneerd de waarheid zegt, wordt de Kamer als in een klopjacht her schapen, waar de blaffende honden het wild in 't gezicht krijgen en er zich op gaan werpen. Na dit tumult kwam de rijke sa^eot de change" Berteaux, de gewezen minister van oorlog, verkla ren, dat hij ook de verhooging ging stemmen, om dat er enkele hulpbehoevende confrères onder de wettenmakers van Frankrjjk gevonden worden, welke medelijden verdienen. De politicus kon zich toch niet bedwingen de tegenstanders de beschul diging naar het hootd te werpen van zijdelings den census weder te willen invoeren. Eindelijk werd de algemeene discussie gesloten, nadat de heer Dausette nog cordaat gezegd had, dat hij de verhooging niet zou stemmen omdat de kiezers niet gehoord zijn. De onvermijdelijke Jaurès diende nog eene motie in, waarin hij voorstelde de verhooging niet in te voeren alvorens de opinie van het land gehoord en een overeenkomst tusschen alle partijen der Kamer dienaangaande getroffen is. Hjj verzocht dus het besluit tot verhooging nog niet te nemen. Alleen stemde de gewone oppositie met eenige socialisten, 158 stemmen, voor de motie, welke dus verworpen werd. Bij de hoofdelijke eindstemming vernemen wij, dat 290 leden zich de verhooging van fr. 6000 'sjaars hebben toegewezen, tegen 218 leden, die zoo verstandig waren, waaronder de geheele rechter zijde en vele socialisten, hunne positie wat hooger op te vatten en zich niet hunne verkiezingsuit gaven door al de burgers, zoowel door hun staat kundige tegenstanders als voorstanders, te laten betalen. De 12de December, wat een belangrijke datum in de geschiedenis van Frankrijk gaat worden, zal weldra aanbreken, en hoewel de Katholieken nu zeker zijn, dat de kerken niet zullen gesloten worden en onder de wet van 1881 de kerkelijke diensten zullen kunnen plaats hebben, toch ge voelen zjj dat moeielijke dagen in aantocht zijn. De toestand waarin de Katholieke Kerk in Frank rijk door eenige honderden sectarissen en fana tieke vrijdenkers gebracht werd, is harer onwaardig en hare geloovigen eene openbare beleedig ng. Die kerk en hare eeredienst zal na dien 12den December voor een groot deel van de mindere of meerdere goede gezindheid, het humeur of de wispelturigheid van een minister, maire of prefect van politie gaan afhangen. De minister Briand schrijft c rculaires aan zijn prefecten en geeft daarin instructiën hoe zij na den 12den December zullen moeten optreden. Hij toont zich daarin zeer vrijgevend tegenover de geloovigen, doch oprecht Jacobijnsch tegenover de geestelijkheid. De pasto- riën zullen maar voor korten tjjd kunnen gehuurd worden en de seminanën ontnomen en die zelfs, welke kerkelijk eigendom zijn, mogen niet laBger tot het doel waarvoor zij gesticht werden, gebruikt worden. En waarom deze onzinnige gestrengheid Natuurlijk zonder seminariën ook geen priesters meer en zoo komt men langzaam doch zeker tot het doelde uitroeing der Katholieke Kerk in Frankrijk Fidelius. ITALIë. Dr. Lapponi, de den laatsten tijd dikwijls ge noemden lijfarts van den Paus, is gister aan kan ker in de lever overleden. MAROKKO. Admiraal Touchard is luisterrijk ontvangen door den Spaanschen koning. De troepen, die de sultan van Marokko naar Tanger wenscht te zenden, voor 't handhaven van de orde aldaar, zullen 2000 man sterk zijn. Als er nu maar 't noodigc geld voor kan worden gevonden. Leenen gaat in dezen tijd uiterst lastig, omdat iedereen den sultan gaarne wil voorschieten, maar de een het den ander niet gunt. Van alle natiën die zich met Marokko bemoeien evenveel leenen, dat is misschien 't beste dat er op zit. De Spaansche admiraal Mata heeft met z'n Franschen collega Touchard eenige schikkingen getroffen welke openbaar zijn gemaakt. Debarke- ment zal plaats hebben wanneer de autoriteiten te Tanger hulp zullen vragen aan de internatio nale zeemacht. Steeds zullen Europeesche afdeelingen te zamen werken met 'n afdeeling geregelde Marokkaan- sche troepen; nimmer dus zullen militairen van vreemde nationaliteit alleen optreden bij eenig conflict. Vreemde vlaggen worden aan boord gelaten; de Marokkaansche vlag verzelt de gewapenden. Mochten de rebellen de internationale troepen aanvallen, dan zal zulks niet worden beschouwd als een „casus belli" of wel „reden tot oorlog". Want men neemt aan dat die rebellen het gezag van den sultan niet erkennen, glzoo opstande lingen zijn. AMERIKA. De Tribune verneemt uit New York dat Roose velt Japan wil uitnoodigen de landverhuizing van Japansche daglooners te verbieden. Roosevelt zou van meening zijn dat een dergelijke landverhui zing de betrekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Japan in gevaar brengt. Indien Japan bereid is een nieuw verdrag met Noord-Amerika in dien geest aan te gaan, is Noord-Amerika bereid, een wet in te voeren op de naturalisatie van Japanners. Do laatste berichten uit San Francisco zijn treurig. Er blijkt uit dat het gebeurde met de Japansche schoolkinderen slechts een onderdeel is van het oeconomische vraagstuk. De vakver- eenigingen beheerschen den toestand. Hunne bui tensporige eischen beletten den wederopbouw van de stad. Intusschen trekken de Japansche kapita listen van de twisten tusschen de werkgevers en de werknemers te San Francisco partij, om de beste terreinen op te koopen. Die Japansche kapi talisten herbouwen nu vele vernielde huizen op dien grond met behulp van Japansche werklie den. De Daily Telegraph verneemt uit Washing ton: De voorstanders van het wetsvoorstel tot subsidieering van de Amerikaansche scheepvaart zien in dat het voorstel, zooals het daar ligt, weinig kans heeft. Zij willen nu voorstellen de subsidieering te beperken tot de vaart op Zuid- Amerika en Oost-Azië. Maar zelfs dan lijken de kansen op goedkeuring van de wet nog niet veel verbeterd. CHINA. De „Deutsche Kabelgramm Gesellschaft" heeft een dezer dagen een telegram ontvangen uit Pe king, waaruit schijnt te blijken, dat aldaar in regeeringskringen desorganisatie en verwarring hand over hand toenemen. Als oorzaken worden genoemd, de naijver van de Kei zerin-Moeder op de macht van Joean-tsi-kai, wien plotseling alle buitengewone bevoegdheden zijn ontnomen, en het gebrek aan samenwerking tus schen de hoofden der verschillende regeerings- departementen. De minister van oorlog en Joean- tsi-kai doen niets dan elkaar zoo krachtig mogelijk tegénwerken. Uit alles blijkt, dat op het oogenblik te Peking geen krachtige persoonlijkheid is aan te wijzen, die den toestand beheerscht. TWEEDE KAMTER Zitting van Vrijdag 7 December. Aan de orde is de J u s t i t i e-b egrooting. De Minister betoogde dat zijn werkplan reeds zoo omvangrijk is, dat hij aanvragen van nog meer wettelijke maatregelen moet afwjjzen. De minister gal een nader overzicht van zijn werkplan; de regeling der administratieve recht spraak is in voorbereiding't is een moeilijk vraagtuk niet 't minst door de regeling van in voering. Ook aan het vraagstuk betrekkelijk zeerecht wordt met voortvarendheid gearbeid, evenals aan dat der militaire rechtspleging. Laatst bedoeld ontwerp betreft in de eerste plaats de militaire rechterlijke organisatie en daarnaast een wetboek regelende het strafproces naar het systeem van het burgerlijke strafproces. Ook is binnen eenige maanden te wachten een ontwerp-regeling op de naamlooze vennootschappen. De minister heeft voorloopig geen plan een regeling van 't accountants-wezen ter hand te nemende zaak is echter in onderzoek bij een commissie van des kundige ambtenaren. Naast vele wetsontwerpen, welke in bewerking zijn, wacht den minister o.a. schriftelijke en mondelinge verdediging van het arbeidscontract in de Eerste Kamer en behandeling der wijziging in het Burg. Wetboek. Vervolgens op verschillende wenschen antwoordende, verzekerde de Minister, dat zijn volle aandacht geschonken bljjft aan te nemen maatregelen tegen ontucht, spelwoede enz. Een opheffing van het strafwetartikel be trekkelijk het kerkeljjk huwelijk is niet van den Minister te verwachten. Een wjjziging der bepaling kan wellicht overwogen worden. De Minister bestreed het denkbeeld om de rechtbank bevoegd te verklaren, om zaken, welke zij daartoe geschikt acht, ter afdoening aan een rechter op te dragen. De Minister verdedigde den rechter tegen de qualificatie van klasse-justitie. Bespre kende de door den heer Schaper gewraakte gratie- verleening aan twee Groningsche fabrikanten, herinnerde de Minister aan zijn reeds te dezer zake in October j.l. gegeven antwoord op een des betreffende vraag van den heer SchaperDe Mi nister verklaarde ten volle de veiantwoordelijk- heid voor bedoelde gratieverleening op zich te nemen onjuist was des heeren Schapers voorstel ling van het ongeval, dat den dood van een jeug dig arbeiper ten gevolge haddeze knaap han delde in strijd met het uitdrukkelijk verbod van de fabrikanten, toen hjj zich met het vliegwiel bemoeide, waardoor hem het ongeval overkwam. De heer Loeff zal, nu de motie verschoven is er niet over spreken. Alleen wil hjj de verklaring afleggen, dat naar zjjn meening uit een staats rechtelijk oogpunt in dit gratie-geval het gelijk is aan de zjjde van den minister. Wat de kinderwetten aangaat, spr. is van oordeel, dat in meer dan een opzicht deze wetten moeten worden gewjjzigd. De heer Troelstra vraagt den minister om het materiaal inzake de gratie-zaak aan de Kamer over te leggen, zooals het advies van het Hof te Arnhem en het verslag van den procureur-gene raal aldaar. Hjj vraagt verder of nog een ander departement door den minister is gehoord. De heer D e V i s s e r dringt aan op wjjziging van den maatregel van algemeen bestuur inzake de kinderwetten. De heer O k m a verzet zich tegen bovengenoemd verzoek van den heer Troelstraom overlegging van het dossier inzake de gratieverleening. Hij protesteert verder tegen de woorden van den heer Schaper, die een Grouingsch dokter loszinnig heeft beschuldigd van door een verkeerd recept een kind te hebben vermoord. Naar aanleiding van dit geval ontspint zich een debat tusscheu de heeren Schaper en Okma. Na verdere repliek worden de algemeene be schouwingen gesloten. Bij de 2e i-.fdeeling bespreekt de heer Van Doorn den achterstand bij de gerechtshoven te 's-Gravenhage en te Amsterdam en bij de recht bank te Utr echt en dringt op verandering aan. Hij bespreekt verder in 't algemeen de aanvulling onzer magistratuur en de te lage salarieering daarvan. De heer D uynstee bespreekt eveneens de salarieering van de rechters en de raadsheeren bij het gerechtshof te Amsterdam, die in vele opzichten te laag is; bij vraagt dringend hooger bezoldiging. De heer S m i d t sluit zich aan bij het betoog van den heer Van Doorn omtrent den achterstand bij eenige rechtbanken er dient spoedig verande ring te komen. De heer S m e e n g e zegt, dat het gerechtshof te Amsterdam het uitersie doet om den achter stand te vermjjden, doch gaandeweg wordt de toestand erger uitbreiding van het personeel is urgent en onvermjjdelijk. Wat de gratieverleening zelve aangaat merkte de Minister op, dat er z.i. in dit geval alle gron den aanwezig waren om daartoe over te gaan het Arnhemsche Hof zelve adviseerde er toe en voerde zelfs als hoofdmotief daarvoor aan, dat, wanneer het daartoe in de gelegenheid was ge weest, het de beide fabrikanten niet tot 14 dagen hechtenis maar tot geldboete had veroordeelddit motief maakte op den Minister diepen indruk. Wat de uitvoering der Kinderwetten betreft, ver zekerde de Minister dat hjj ernstig de werking dezer wetten in het oog houdt en hij kwam op tegen des heeren Regout's verwjjt, als zou bij de Re geering geen neiging tot samenwerking met ini tiatie! van particulieren bestaan de Regeering wensctue üle &»uienwcikiiig wel, alTuieus echter wijziging van den bestreden bestuursmaatregel van 19i'5 te kunnen overwegen, moet hjj eerst be schikking hebben over gevraagde adviezen. De consequente toepassing van de loterjjwet eischt handhaving van het verbod met koekver- lotingen enz. op kermissen, alleen weldadigheids loterijen mogen vrjj blijven. Bij de replieken handhaafde o.a. de heer R e- g o u t ten volle zijn grief tegenover de Regeering in zake de uitvoeriiig der Kinderwetten en de bestrijding van ontuchtde heer Schaper constateerde met voldoening, dat ook anderen thans laten doorschemeren zelfs de Minister eenigs- zins dat huns inziens niet altjjd het met de justitie in den haak is, dat wjjst volgens spreker op vooruitgang. Nogmaals critiseerde spr. de gratieverleening aan de Groningsche fabrikanten. Door deze daad gaf de Minister een slecht allerverderleljjkst voor beeld aan rechters om onpartijdig te handelen. Zelfs al was arbeider roekeloos geweest dat ont slaat patroon toch niet van de verplichting om na te leven de bepalingen der veiligheidswet. En dit is in casu nagelaten. Ondanks herbaalde waar schuwingen zijn bedoelde fabrikanten koppig ge bleven. Ware zulks niet het geval geweest, had 't ongeval niet kunnen gebeuren. In dit schandelijke zaakje was geen reden om van de wet af te wjj- ken en gratie ta verleenen. Dubbel en dwars hadden de beide fabrikanten 14 dagen hechtenis verdiend, bpreker protes teerde er dan ook tegen, dat de minister de gratie-verleening had verdedigd en wenschte de Kamer in deze kwestie uitspraak te laten doen om zoodoende aan den Minister voor het vervolg een wenk te geven. Spreker stelde daarom de vol gende motie voor »De Kamer, 's Ministers antwoord gehoord, niet overtuigd, dat in zake de fabrikanten Pot en Terborg een juist gebruik is gemaakt van het middel van gratie, gaat over tot de orde van den dag". De motie wordt later behandeld. De Minister van Justtie meent, dat de veranderingen, die men wenscht slechts te ver krijgen zjjn door wets wjjziging en daartegen heeft hij principieel bezwaar, omdat hjj dan halve en driekwart sinecures zou in 't leven roepen Het aantal beschikbare personen is trouwens veel geringer, dan men denkt; er zijn tegenwoordig veel aanlokkelijke posities. Niet in uitbreiding van de rechterlijke colleges zoeke men de oplossing maar in verhooging van het peil der rechters. De kwaliteiten der rechters moeten superieur zjjn en hun bezoldiging daartoe in overeenstemming. In Frankrijk en België duren de processen nog langer. De wetsontwerpen betreffende de administratieve rechtspraak sturen aan op vermindering van het aantal rechters en verhooging der tractementen hoe kan men nu van den minister voorstellen verwachten, die daartegen vierkant ingaan. De minister wijst er nog op, dat sedert het vorige jaar bij de rechtbank te 's Gravenhage de toestand veel verbeterd is. Dit is te danken aan het ver- hooren van getuigen door den recbter-commissaris en aan het overbrengen van een deel der voogdjj- raad-zaken hjj de strafkamer. De minister verzoekt den klagers den loop van zaken eens af te wachten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2