Verspreide berichten. Staten-(Generaal. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Binnen! a ndsche Zaken. RiBïH'wiaiid naren laten weten, dat hij met de bergstammen gesproken heeft en nu gereed is om aan het hoofd van 150,000 gewapende mannen naar Tandz jer te trekken en er alle Christenen over de kling te jagen! De Standard verneemt uit Tandzjer, dat de bergstammen, over het lange verblijf van vreemde oorlogsschepen in de haven verstoord, Raisoeli hun hulp hebben aangeboden om de ontscheping van Franschen en Spanjaarden te beletten. De Fransche oorlogsschepen Jeanne d'Arc en Galilee, die reeds geruimen tijd te Tandzjer zijn geweest, zijn eergisteren naar Marseille terugge keerd. PERZIë. Te Londen zijn naar Router's Agentschap verzekert in ambtelijke kringen berichten ont vangen, welke bevestigen, dat de Sjah op sterven ligt. In deze berichten werd mede de verwach ting uitgesproken, dat het overlijden van den vorst niet zal leiden tot troebelen. Katholieke vereenigingen te Praag hadden Zon dag een optocht gevormd ter eere van kardinaal Skrabensky. De sociaal-democraten en de natio nalistische socialisten konden zich daar niet mee vereenigen en trachtten door zingen, fluiten en andere uittartingen den stoet in wanorde te bren gen. De politie verstrooide echter de betoogers en nam er verscheiden in hechtenis. De kardi naal verscheen op het balkon van het aartsbis schoppelijk paleis, bedankte voor de hulde zijner getrouwen en wekte ze op tot het eind voort te strijden voor God, de Kerk, den Keizer en het Vaderland. Burgemeester Langerhans heeft in den ge meenteraad van Köpenick gezegd redenen er voor hoefde hij niet op te geven dat de ge meentelijke politie hervormd moest worden. De raad keurde dadelijk een crediet voor de aanstel ling van drie onderofficieren van de politie goed. Er zullen nog andere hervormingen worden voor gesteld. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 11 December. Bij art. 44 bespreekt de heer Bos de werk- wjgie van den Ceniralen Gezondheidsraad. Hij is daar met erg tevreden over en herhaalt eemge ktacüMin, ree es vroeger geuit. De wijze van benandeling van zaken laat veel te weuscheri over, er behoort o.a. toe het onder zoek naar de mjjnwormziekte, waarover gister avond het noodige is gezegd. Zeer uitvoerig criti- teen preker een aantal gebreken, die z.i. aan de werkwiM- van den Gezondheidsraad kleven. Deze raad voldoet met aan de eischen, die men stellen mag aan de leiding van een zoo belangrijke zaak ate de volksgezondheid. Het middel tot verbetering om de hoofdinspecteurs en de secretaris uit den Raad te verwijderen en zoodoende een kleinere raad te vormen, lacht spreker niet toe. Men omhjne liever eens nauwkeurig de bevoegd heid van de verschillende personen in den Raad, die met elkaar hebben saam te werken, opdat he; college feitelijk als een groote samengestelde in specteur boven alle andere zal komen te staan. Laat de minister ernstig onderzoeken en niet schro men om, zoo noodig, diep in te grijpen. De leden van den Gezondheidsraad hebben de bekende leuze met aldus om te draaien, dat groote menscben klein moeten zijn in alles, waarin ze klein kunnen zijn (Gelach). De heer R u y s de Beerenbrouck meent, dat men bjj de klachten over den Gezondheids raad moet in aanmerking nemen de vaak ongun stige positie van den Piaad in verband met het gereserveerde standpunt, dat door gemeentebe- siuren en particulieren wordt ingenomen ten op zichte van Woning- en Gezondheidswet. Spreker gaat de geschiedenis van den Raad na, om te constateeren, dat de wetgever allerminst de be doeling heeft gehad in den Raad te scheppen een centraal middelpunt. Integendeel, juist een decen- traliseerend lichaam. In dit verband moet de klacht worden beschouwd, dat de centrale leiding van den Raad met tot haar recht zou komen. Een andere klacht is de opname van te veel hoofd inspecteurs in den Raad, en spreker meent, dat ook deze klacht ongegrond is. Naar zijne rneening is de aanwezigheid van de hoofdinspecieurs in meer dan één opzicht nuttig en bevorderlijk aan de bedoeling van de wet. Spieker is het geheel eens met den heer Bos dat de bevoegdheden van de verschillende perso nen in den Raad zoo spoedig mogelijk moeten worden afgebakend en hu onderschrijft dan ook het verlangen naar wijziging' van het reglement van orde van den Raad. Ten slotte vraagt spreker een verbod van ver vaardiging en invoer van absinih. In België, mede gedrongen door hetgeen men in Frankrijk zag, heeft men eveneens de grenzen voor den invoer van absinih gesloten. De heer Tak betreurt het, dat de minister de pelegenneid heeft laten voorhij gaan om een over zicht te geven van de positieve resultaien van den Gezondheidsraad. Er zijn boekdeelen verslagen uitgebracht, zegt de minister, maar waar staan die boekdeelen De Kamer moet alleen afgaan op de Memorie van Antwoord. Uitvoerig gaat spreker veraer op de zaak in, zich aansluitende bij het betoog van den heer Bos. Hg zou willen een centraal werkend lichaam, waarin zitting hebben eenige vak-inspecteurs, die zich viij door het land bewegen ter onderzoek. Ook wil spreker wat meer openbaarheid van den Raad. De heer DeSavornin Lobman zegt, dat in het Voorloopig Verslag geen enkel woord ter verdediging aan den Raad is gezegd. In spreker's sectie is over de zaak niet gesproken, anders zou hu tegen de eenzijdige voorstelling in het verslag zijn opgekomen want vele klachten zijn ongegrond, al dweept spreker niet met het college en al lijdt liet lichaam te veel aan de tont. dat over kleinig heden te druk wordt geredeneerd. Verder acht hij het een fout. dat de secretaris van den Raad tegelijk lid is. Toch is het nu niet het oogenblik, om in te grijpen, en hij zou het verstandig vin den van den minister als bij niet nader op de feiten inging. Ook openbaarheid der vergaderingen acht spreker niet zoo goed. De Kamer vergadert altijd in het openbaar, maar werkt zij daarom beter en sneller (Gelach.) De heer Goeman Borgesius zegt, dat ook in zijn afdeeling over dtn Gezondheidsraad niet is gesproken. Toch zegt het Voorloopig Ver slag, dat de werking van den Raad «algemeen" werd afgekeurd (Gelach). Men zegt, dat de buiten gewone leden de vergaderingen van den Raad moesten bijwonen, maar dat zou te veel kosten voor den Staat meebrengen. Men geeft hier af op den Raad. Maar men komt zonder feiten. Spreker vindt het verstandig, dat een reglement van orde niet zoo spoedig wordt ontworpen men moet met de ervaring rekenen. Ook spreker zou willen, dat de secretaris van den Raad geen lid was daarvan. De heer Blooker verdedigt de commissie van rapporteurs. Er is gezegd, dat in eenige atdeelingen niet over den Raad is gesproken en dat toch in het verslag de afkeuring «algemeen" werd ge noemd. Maar men vergete niet, dat de rapporteurs zelf ook een opinie hebben en die mag toch ook wel in het verslag komen. In geen enkele afdeeling is van ingenomenheid met de werkwijze van den Raad gebleken. De Minister van Binnenlandsche Zaken (de beer Rink) heeft met genoegen de verdediging van den Raad gehoord door verschil lende sprekers. De Raad werkt ijverig en daarom was de critiek onbilljjk. Spr. heeft geen enkel feit gehoord, waarop die critiek zal baseeren. Het is, of men een legende wil doen ontstaan, dat de Raad per se slecht is. Heeft de heer Bos zijn inlichtingen wel uit zuivere bron De minister bestrijdt de aangevoerde motieven. Het laat verschijnen der verslagen behoeft niet altijd aan den Raad zelt te liggen. De hoofdzaak van de organisatie komt spr. goed voor, maar de secretaris dient niet langer lid te zijn van den Raad. Spr. zal gaarne overwegen een verbod tot ver vaardiging en invoer van absinth. Verschillende sprekers repliceeren. Bij art. 40 bestrijdt de heer B 1 o o k e r, in ver band met den bouw van een inrichting met labo ratorium voor den Gezondheidsraad, verschillende aanvallen, die na zijn optreden in het vorige jaar in de Kamer door de pers op hem zijn gedaan. Daarna zet bij uiteen, dat het plan, zooals dat door den heer Leliman op spr. 's aanwijzing is ontworpen, de voorkeur verdient boven het plan van den Gezondbeideraad, al wil hij daarbij erken nen, dat de zaak nog niet grijp is voor beslissing. Wil de Kamer wel beslissen, dan komt de volle verantwoordelijkheid voor de uitvoering bjj den minister, hoewel hjj dezen aanraadt zich nog niet te binden en nog eens advies bij andere raadslieden te vragen. Spr. komt sterk op tegen het artikel van een «Anonymus" in het «Bouwkundig Weekblad", die tegen het plan-Leliman schreef en die later bleek te zijn de heer Nieuwenhuis. die tot het plan van den Gezondheidsraad had meegewerkt. De heer Van Foreest bespreekt in het al gemeen de totstandkoming van de landsgebouwen en is van oordeel, dat de programma's van eischen vaak te kostbaar zijn. Spr. waarschuwt daartegen. Men kan wel dansen, al danst men niet met de bruid. De gedachte schijnt vaak voor te zitten laten we nu eens wat moois bouwen. Spr. toont dit met bijzonderheden aan. De heer T y d e m a n brengt den heer Blooker hulde. Deze toch heeft waarlijk opbouwende critiek geleverd en daadwerkelijk doen zien, dat de bouw van het laboratorium goedkooper was uit te voeren. De voorbereiding van de zaak door de gezondheidscommissie heeft volgensspr. te wenschen overgelaten. Hij treedt in een breedvoerige be schouwing over de zaak, die bij wel degelijk rijp acht voor beslissing. De minister constateert, dat het programma van eischen van den Gezondheidsraad een deugdelijk prog'am was. Het verschil is nu feitelijk verdwe nen. Spr. gelooft dan ook, dat de zaak zeer goed beslist kan worden. Bjj art. 54 vraagt de beer Arts subsidie voor geneeskundige hulp voor de gemeente Goorle. De minister zegt, dat dit verzoek bij de volgende begrooting bjj hem een gunstig onthaal zal vinden. Bij art. 56 schildert de heer Van K o 1 de nadeelige gevolgen van een arme-lui-ziekte als de tuberculose en vraagt krachtige maatregelen. De minister zegt, dat zijn voornemen is het volgend jaar een nog hoogere subsidie voor tuberculose-bestrijding beschikbaar te stellen. De heer De Visser bepleit subsidieering van de Nederlandsche vereeniging tot bestrijding van den lupus. De minister zal dit gaarne overwegen. De heer Van Kol motiveert, waarom de sociaal democraten zullen stemmen tegen den post van f125,000 voor den eersten termjjn voor den bouw van het nieuwe krankzinnigengestichtdat gesticht zal niet beantwoorden aan hun eisch om te breken met de gestichtsverpleging en het kolo niale stelsel in te voeren. De heer B l o o k e r vraagt den minister, namens de commissie van rapporteurs, om dezen post voor loopig terug te nemen, daar de Kamer nog geen voldoenden tjjd had om deze zaak te bestudeeren, die 2 millioen zal kosten. De Minister durft die verantwoordelijkheid niet op zich nemen, de zaak is urgent, overal is overbevolking in de gestichten. De heer B 1 o o k e r acht de argumenten van den minister niet steekhoudend doch de commis sie wenscht geen voorstel te doen. De heer De Stuers acht het rapport der staatscommissie van 1902 geen sterken grondslag voor dit vérstrekkend voorstel. De commissie is haar opdracht te buiten gegaan, zij kan zonder bouwkundig advies niet oordeelen of het gesticht te Medemblik niet ware te verbouwen. De grieven tegen dat gesticht zijn erg overdreven. Spr. acht zich, zacht uitgedrukt, niet voldoende ingelicht. De Kamer behoort ook te weten, waar het nieuwe gesticht zal komen, en ook of het gesticht te Medemblik niet voor uitbreiding vatbaar is en zoo niet, of dan de patiënten niet kunnen worden ondergebracht in de particuliere gestichten. De heer de Ridder verdedigt de staatscom missie tegen de critiek van den heer De Stuers. De verdere beraadslagingen worden verdaagd tot heden. Tegenspraak. Naar het Haagsche correspondentie-bureau van bevoegde zijde verneemt, bestaat er alle reden om aan te nemen, dat het bericht van de Echo de Paris, betreffende een verblijf van H. M. de Koningin te Cannes (Zee-Alpen) geheel uit de lucht is gegrepen. Generaal Bcrgansius. In den toestand van den oud-minister van Oorlog, generaal Bergansius, is in de laatste weken een vrij gunstige wending gekomen. De patiënt, hoewel eenigzins pijnlijk, brengt over het algemeen rustige nachten door. Ook in de gedeeltelijke verlamming, welke de patient had getroffen, is verbetering gekomen. de begrooting van binnenlandsche zaken 1907 als memorie-post te plaatsen: Toelagen aan ge wezen bezoldigde ambtenaren bij de schutterijen. Graaf van Bylandt. Graaf van Bylandt, gezant te Konstantinopel, thans te Weenen, heeft dezer dagen de operatie ondergaan die zijn verblijf aldaar noodzakelijk maakte. Zijn toestand wekt nog zorg. Onze oorlogsvloot. De kapitein ter zee J. M. W. Kujjl heeft bij den uitgever C. de Boer Jr. te Helder een geschrift het licht doen zien onder den titel«Een ontwerp voor de samenstelling en bemanning der toekom stige Nederlandsche oorlogsvloot." Blijkens de inleiding was de bedoeling van den schrijver om ook voor den buiten de marine staanden Nederlanders een zooveel mogelijk duidelijk en juist beeld te schetsen van de inrichten en de behoeften der Koninklijke marine, zoowel op het gebied der doode weermiddelen als op dat der levende strijd krachten. Daarbij werd gebruik gemaakt van de gegevens, welke jaarlijks door het departement van marine worden gepubliceerd. Bij de uitwerking der verschillende voorstellen zijn nagegaan de financieele gevolgen van hunne eventueele aan neming. Het munitiemagazijn te Tapa' Toean in de lucht gevlogen. De correspondent van de N. B. Ct. te Batavia seint: i J j (ii Den 5en dezer is door zelfontsteking van spring middelen het munitiemagazijn te Tapa' Toean in de lucht gevlogen. De belendende gebouwen zijn grootendeels vernield. Er werden 2 personen ge dood en 10 gewond; echter geen officieren ol onderofficieren. Het blad teekent hierbij aan: „Ten noorden van liet welbekende Ringkcl lig', de zich als een ongeveer 30 K.M. breede strook^ langs de kust uitstrekkende onderafdeeling Taps Toean. In het midden van die kuststrook lig! de afdeelingshoófdplaats Tapa Toean, waar een detachement van het le garnizoensbataljon van Atjeh en Onderhoorigheden is gelegerd. Vergissen wij ons niet, dan is dit thans geseinde ongeluk het eerste ernstige ongeval, dat door zelf ontbranding van de nieuwerwetsche springmid delen is voorgekomen. Toch is dit een gevaar, dat in Indië meer nog dan in Europa dreigt, maar waarop dan ook steeds de aandacht gevestigd is. Zoo werden, als ons geheugen ons niet be driegt, voor eenige jaren een groot aantal geweer patronen nabij Soerabaja in zee geworpen, omdat deze het zoo gevaarlijke verschijnsel van „door- zweeten" vertoonden. Wij vermoeden nu, dat in Tapa Toean met het oog op de daar sedert eenige maanden gevoerde actie onzerzijds, de noodige dynamietpatronen zijn opgelegd om aan de ageerende troepen te worden medegegeven. Bij het z.g. „doorzweeten" komen er kleine druppels nitroglycerine op de buitenzijde van de huls te zitten en de ervaring leert, dat dan een betrekkelijk geringe schok voldoende is om een ontploffing teweeg te brengen. Daar zoo beslist geseind wordt, dat zelfontsteking de re den der ontploffing is, ligt bovenstaande verkla ring voor de hand. De lichte samenstelling der gebouwen in dergelijke open kampementen maakt de gevolgen van zulk een ontploffing minder ern stig de luchtdruk kan zich daar toch gemakkelijk verplaatsen. if Lezen wij het telegram goed, dan zijn er wel soldaten onder de dooden en gewonden." *- Ongelukken. Maandag had te Wjjk-Maastricht een ongeval plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een steiger geraakte defect, met het gevolg dat 3 werklieden naar beneden tuimelden, en daardoor vrij ernstig gewond werden. Aan de Conradkade in Den Haag, ter hoogte van het bruggetje bij de Chasséstraat, is gister ochtend een 9-jarig knaapje door de stoomtram der B. IJ. S. M. overreden en gedood. Het hoofd werd geheel verbrijzeld. Het ongeluk geschiedde op ongeveer dezelfde plaats waar voor eenige weken een vrouw werd overreden. Gister-morgen is te Voorburg de hovenier R. Klaassen bij het boomsnoeien uit een boom gevallen. Hij kreeg zulke ernstige wonden, dat hij kort na den val is overleden. Officieele uitslag van de stemming voor een lid van den Gemeenteraad op Dinsdag 11 December 1906. Kiesdistrict III (Gymnastieklokaal Aantal kiezers925 Ingeleverde stembiljetten 708 Van onwaarde42 Geldige696 Volstrekte meerderheid 349 Uitgebracht op de heeren P. de Bruin (soc.-dem110 stemmen. A. Cool Mzn. (lib.) 268 J. H. Houtman (anti-rev.) 318 I [Herstemming tusschen de heeren en HOUTMAN. De uitslag der stemming is zeker een teleur stelling voor hen, die zich gevleid hadden, dat onze uitnemende candidaat reeds bij eerste stem ming zou zijn gekozen. Zij die in het groot aan tal uitgebrachte stemmen reeds eene aanduiding zagen van hetgeen straks de ontwikkelde stem bus zeggen zou, waren door dien uitslag niet verrast; immers bij zoo groot stemmental, klimt ook de volstrekte meerderheid en wordt 't voor een candidaat te moeilijker die te bereiken. Intusschen blijft 't de vraag of niet bij nog iet wat grootere opkomst onzen candidaat bij eerste temming de meerderheid had kunnen bezorgd vorden; op een dertigtal stemmen kwam 'tnu och slechts aan. Er zijn nog maar al te veel lezers, die 't maar immer op eene herstemming den aankomen. Het ongelukkig, onjuiste woord: ,'t wordt toch herstemming" heeft reeds zoo dik- vijls het verkiezingswerk bedorven. Het .onvermijdelijk gevolg bij de herstemming zal zijn, dat wij nu onze vijanden vereenigd zul len zien, terwijl zij bij eerste stemming verdeeld stonden, ten minste indien de sociaal-democraten getrouw blijven aan de tactiek blijkbaar steeds bij verkiezingen door hen gevolgd. In ieder geval moet het roode gevaar vooral voor District III, bij het groot aantal op den rooden candidaat uit gebrachte stemmen, niet onderschat worden. Moed, beleid en trouw kunnen echter bij de tweede stemming goed maken, wat misverstand, laksheid en misleiding bij de eerste stemming bedorven hebben. Met nieuwen, frisschen moed het her haald verkiezingswerk voorbereid 1 Volksbadhuis. In de week van 3- 9 Dec. 1908 werden genomen 224 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 35 regen 9 regen 124 school 27 kinder 5 ct 10 Celebes (Masenrempoeloe) Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn, bij de verovering van de verstreking Kaloempini in Masenrempoeloe (Zuid Celebes), op 10 December jI., gesneuveld één Europeesche en een Amboineesche militair beneden den rang van officier, en gewond twee inlandsche militairen be neden dien rang. De vijand had 61 dooden. /St. Ct.) Déraillement in Groot-Atjeh. Bjj een déraillement van een werktrein bewesten Padang Tidji (Groot-Atjeb), werden licht gewond de inlandsche machinist en stoker en drie inland sche militairen beneden den rang van officier onbeduidend gewond een Europeesche en zeven inlandsche militairen beneden dien rang, terwijl gedood werden twee, zwaar gewond zeven en licht gewond vijftien Chineesche koelies. /Stct./ Schutterijen. De heeren De Klerk, Marchant, De Ridder en Duyiuilee hebben bij amendement voorgesteld op Kloosterman. Tot onze verwondering zien wij op de bekende plaatsen in onze stad aangeplakt een biljet, waar in wordt aangekondigd, dat de beruchte anarchist Kloosterman, op initiatief van de Socialistische Propagandaclub, Zondag-middag 12 ure in de groote zaal van «Musis Sacrum" alhier in een openbare vergadering als spreker zal optreden met het onderwerp«In Naam van Christus." Zjj die weten wat nog onlangs te Rotterdam bij het optreden van Kloosterman gebeurd is, kunnen begrijpen wat ons hier te wachten staat. De zaal van «Musis" schijnt in de laatsver- loopen jaren maar voor iederen spreker veil te zjjn. Zouden zjj die belast zjjn met het handhaven van orde en rust over het optreden van een persoon als Kloosterman even lichthartig denken als de eigenaren van Musis' zaal Electrische tram. Op de lijn BeurspleinDelftshaven en Delft3' havenSchiedam werden heden met de electrische tram proefritten gehouden. Maandag zal de tram gaan rjjden. Zilveren jubilé. In de distilleerderij «Bilbao" van den heer A- C. A. Nolet, alhier, begon heden de reeks vatl jubilés, welke daar in den eerstkomenden tjjd zul len gevierd worden. De baas J. Hoenderkamp beleefde den dag waar op hjj vóór 25 jaren in dienst trad. Toen de jnb».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2