Dagblad voor Schiedam en Omstreken. A1 q n ii e e r t op k Sim ScMamsclie Courant met iratis Mistra er i Maisllai prijs 10 c. p. weel, 0.45 j.mafl, fl.3a p.3mi. 29ste Jaargang. Donderdag 13 December 1906 No. 8683. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandscli Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van JACOBUS LANSBERGEN, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor het beneden lokaal van het pand Damlaan 51 en herinneren dat, ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken,na deze bekendmaking, tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht Schiedam, 13 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. j Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 15, 2e lid der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat Mej. E. P. Verboom aan hun College heeft kennisgegeven, dat zij in beroep gekomen is van hun besluit d.d. 29 November jl. waarbij afwijzend beschikt is op haar verzoek om vergunning tot uitbreiding harer scheepstimmerwerf »de Hoop" aan de Lange Nieuwstraat no. 43, kadaster sectie L no. 5/0, door deze in te richten ook voor den bouw van ijzeren schepen. Schiedam, den 13den December '1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan N. J. Thardt en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een kurkenfabriok met' een gasmotor van li paar- denkracht in bet pand staande aan de Noord- molenstraat no. 32, kadaster sectie A. no. 937. Schiedam, den 13den December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK, L. S. RUSLAND. De Standard verneemt uit Odessa, dat gister avond het filiaal van de Petersburgsche Inter nationale Bank bestolen werd. Vijftien anarchisten (Uit het Engelsch.) 22) De portefeuille vulde de ruimte, die in de stalen kast beschikbaar was, geheelde deur werd weer dichtgedaan, gelijktijdig beide sleutels omgedraaid en de millioenen van den ongelukkigen Frans Lange waren zoo secuur geborgen, als bij men schelijke scherpzinnigheid slechts mogelijk was. Met een diepe zucht ging Rebe de straat weer op. Kalm en rustig als steeds, met niet den min sten schijn van zelfverwijt of berouw in 't hart over het gebeurde, sloeg Rebe den weg naar huis in. Hij had nu vrede met zich-zelvenachter hem lag de strijd met zijn beter ikhij wilde nu geheel zijn, wat hij geworden was. Mathilde was juist in de keuken bezigzij hoorde den iwaren stap van den huiswaarts kee renden vader op de trap en haastte zich de deur te openen. Bij het heldere schijnsel van de in den gang brandende gaslantaarn kwam het Rebe voor, dat bet gelaat van zjjne lievelingsdochter onge woon bleek zag en dat zij ook anders keek dan gewoonlijk. »Wat scheelt er aan 7" vroeg hij reeds b| het binnenkomen. >Kan je me niet goed aan kwamen plotseling de Bank binnen en hielden den bankklerk een revolver voor, terwijl de anderen de telefoondraden doorknipten. Drie wakers werden gewond, een politie-agent werd gedood. De roovers doorzochten de Bank geheel en binnen twintig minuten maakten zij 50.000 roebels aan contanten en 40.000 roebels aan effecten buit, waarmede zij verdwenen. De buit werd op straat op paarden geladen. Een anarchist werd door de politie gepakt, een ander schoot zich dood. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft het voorstel van de regee ring, om de door het Hoogerhuis in de onder wijswet aangebrachte en bloc te verwerpen, met 416 tegen 107 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. Over het optreden der regeering tegen den ver tegenwoordiger va,n den II. Stoel te Parijs worden nadere bizonderheden gemeld. Vóór'het vertrek van mgr. Montagnini is door hem bij graaf Fornielli, den Italiaanschen gezant, deken van het „corps diplomatique", protest aan- geteekend tegen de huiszoeking. Mgr. verklaarde, dat de in beslag genomen stukken van diplo- matieken aard zijn, aangezien het Vatikaan ze in zijne woning gelaten had in het vertrouwen dat de diplomatieke betrekkingen hersteld zouden worden. i De Fransche regeering heeft zeer goed begrepen, dat de Heilige Vader de aandacht der mogend heden op de onwettige daad zou vestigen. Slinksch als zij is, heeft de regeering door een hoogge plaatst ambtenaar al die bescheiden van de pause lijke nunciatuur in veiligheid laten brengen, die afkomstig zijn uit den tijd vóór den breuk tus- schen staat en kerk. De protestnota, die de Paus van plan was aan alle mogendheden te zenden en waarin Z. H. alle verantwoordelijkheid af wijst voor de inbeslagneming der met de buiten- landsche mogendheden gevoerde en in het archief der Parijsche nunciatuur opgelegde briefwisseling, zou dus dientengevolge het eigenlijke doel kun nen missen. Het Petit Journal verneemt nog uit Rome dat kardinaal Merry del Val aan msgr. Montagnini, een telegram heeft gezonden dat hem aan de grens overhandigd moest worden. Het bevatte het ver zoek om dadelijk te Rome te komen en daar ver slag van het gebeurde te doen. Het Vatikaan heeft aan de dagbladen een nota medegedeeld, waarbij verklaard wordt, dat de maat regelen tegen mgr. Montagnini genomen, verbijste ring wekken en in strijd zijn met do diplomatieke gebruiken. Hot voorval zal in diplomatieke krin gen streng veroordeeld worden. Men meldt dat onder de bij msgr. Montagnini in beslag genomen papieren talrijke brieven van kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen uit zien, is er wat gebeurd 7" Zonder dat de vader het merkte, gleed haar eene zucht van verlichting over de lippen zij had een kwaad geweten om hetgeen zij dien mid dag gedaan had, hoe goed zij het ook bedoeld had met haar bezoek. Zij wist maar al te goed hoe haar vader eene zoodanige inmenging in zjjne aangelegenheden zou opvattenhoewel zij op de stilzwijgendheid van den inspecteur bouwde, had zjj toch een bang gevoel niet van zich af kunnen zetten't toeval had hier de verradersrol kunnen spelen. Nu voelde zij zich van een zwaren last bevrijd. Lachend schudde zij het hoofd. sNiets scheelt mij vadertje. Wij hebben nog al veel gesproken over den armen oom Lange, en dan wordt men onwillekeurig droef gestemd." Rebe bromde slechts iets onverstaanbaars tot antwoord en ging toen zijne dochter voorbij de woonkamer binnen. De naaimachines stonden stil. Tegen hare gewoonte was Hedwig niet bezig en bij het nader bij komen ontdekte de vader de laatste verrader lijke sporen van tranen in de oogen zijner dochter. Ook juffrouw Rebe's gelaat was verduisterd nau welijks hoorbaar beantwoordde zij den avondgroet van haar man. Slechts Frits was opgestaan en greep vaders hand. In zijne sprekende oogen lag daarbjj zoo'n stomme bede, dat zijn vader onmid dellijk begreep, dat de knaap weer iets op het hart had en den moed miste om het te zeggen. »Wel, wat is er dan Frits, heb je misschien weer een boodschap meegekregen van den meester?" de heele wereld zijn, brieven van deelneming en van gelukwcnsch, waarbij het verzet wordt goed gekeurd en een gemeenschappelijke brief van de Nederiandsche bisschoppen. Den heelen nacht is men met het doorsnuffelen van de papieren bezig geweest. Volgens een bericht uit Parijs, zou de politie ook bij voorname katholieken, o.a. bij graaf de Mun, huiszoeking hebben gedaan. Als een merkwaardig bewijs hoe krachtig de loge in Frankrijk de anti-katholieke beweging steunt, kan dienen, dat het Groot-Oosten van Italië zich geroepen gevoelt het volgend telegram aan het Groot-Oosten in Frankrijk te zenden: „Frankrijk heeft vandaag een roejnrijken stap gedaan op den moeilijken weg der menschelijke verlossing, terwijl het een gedenkwaardigen da tum neerschrijft in het gouden boek der burgerlijke veroveringen. Wij zenden u een broederlijken groet, aan u, die gestreden en overwonnen hebt voor ons gemeenschappelijk ideaal." ITALIë. Dr. Vetacci, die reeds met dr. Cesarelli lijf arts was van wijlen Paus Pius IX, is, volgens een bericht uit Rome aan de Germania, door Z. H. den Paus benoemd tot opvolger van dr. Lapponi. Als tweede geneesheer is benoemd de directeur van het pathologisch instituut te Rome, prof. Marclna Sava. MAROKKO. 1 Men acht het opgegeven getal van 1500 vol gelingen, 'waarmee Raisoeli naar Tandzjer heet op te trekken, te hoog. Tellen is de sterke kant niet van de Marokkanen. Intusschen is het be richt van dien opmarsch, samen met dat over een optrekken van den minister van Oorlog met troepen en de aanwezigheid van de vreemde es kaders voor Tandzjer, voldoende geweest om heel wat gisting onder de omwonende bergstammen in 't leven te roepen. Te Tsina nemen de bijeenkomsten van stam hoofden toe. Volgens sommigen is daarvan het gevolg geweest, dat Raisoeli aan Mohamed el Torrès oen brief heeft gezonden, waarin dit voor komt: „Ja, mobiliseeren deze christenen hun vloten en is de Sultan die troepen zendt, met ons of met hen? Heeft de Sultan, dien wij nooit gezien hebben, onze toestemming gevraagd voor al die door Europa vastgestelde hervormingen? Neen. Dan is hij tegen ons, dat is zijn zaak. „Maar wij verwerpen zelfs de gedachte aan inmenging der ongeloovigen in onze zaken en daarom trekken wij op naar Tandzjer; Wij weten dat wij den dood tegemoet gaan, maar wij zullen sterven als goede Moslims." Of deze brief echt is, weet men niet, maar de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant vond hem betrouwbaar genoeg om hem naar Weenen over te seinen. Blanke families uit den omtrek van Tandzjer komen veiligheidshalve naar de stad. De boven bedoelde strijdmacht onder Si Guebbeas, den mi nister van oorlog, heeft zich vereenigd met die van El Ombram; Samen tellen zij nu 3000 man, die over eenige dagen te Tandzjer kunnen zijn. Een telegram uit Tandzjer aan de Times ver telt nog, dat op de plattelandsmarkten in een kring van vijftig K.M. straal om de stad omroe pers den inval der christenen aankondigen, di« weldra zal plaats hebben, en het volk vragen zich gereed te houden voor den heiligen oorlog. De omroepers zeggen, dat Raisoeli geld, geweren en munitie zal verschaffen aan allen, die het niet hebben. Dit bericht heeft te Tandzjer sen satie verwekt. Reuter seint nog Twee Sjerifaansche colonnes, bestaande uit on geveer 3500 man goede troepen, ruiterij en voet volk, waarop de Sultan gelooft te kunnen rekenen, zijn op marsch naar Tandzjer. Men kan echter niet zeggen hoevelen ervan te Tandzjer zullen aankomen. Alles zal afhangen van de tucht bij de Sjerifaansche troepen en van den goeden wil der stammen in het binnenland. ZUID-AF RIKA, De handvest, waarbij aan Transvaal een grond wet wordt geschonken, is afgekondigd en bepaalt, dat er zal zijn een wetgevende raad van 15 le den, door den gouverneur benoemd, totdat ae wet is aangenomen, waarbij in de verkiezing der leden is voorzien. Om de 5 jaar zal telkens een nieuwe raad worden bijeengeroepen. Verder be- paalt de handvest, dat er een Volksvertegenwoor diging van 69 gekozen leden zal zijn. Zoowel het gebruik van de Hollandsche als van de Engel- sche taal is bij de beraadslagingen geoorloofd, be handvest kent aan den gouverneur het voorbe houd voor bekrachtiging door de rijksregeering toe, van wetten, waarbij personen van niet-Euro- peesche geboorte of afkomst onderworpen worden aan bijzondere belemmerende bepalingen of waar bij irf den invoer van werkkrachten van buiten het land onder contract, geregeld verdrag of ver lof wordt voorzien. AMERIKA. Kahn, een der leden van het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft een voorstel ingediend tot onverwijlde beschikbaarstelling van 1,000,000 voor den bouw van onderzeebooten ten gebruike in de wateren van de Westkust. Later zouden voor dat doel nog 4,000,000 moe- i ten volgen. Kahn wil dat ministens 15 onderzee booten worden gebouwd, Bij deze vriendelijke en opgeruimd klinkende vraag van den vader kreeg het ventje nieuwen moed hij knikte nadrukkelijk met het hoofd. aU moet er niet boos om zjjn, vader, maar de mees ter wil zelf eens met u komen spreken," zei hij daarop aarzelend. »Hjj denkt u vanavond te bezoeken." Angstig zweeg hg en in groote spanning keek hg zijn vader aan. Tegen verwachting bleef deze kalm en vertrok geen spier. Welnu, dan zullen we eenvoudig eens met den meester gaan spreken," zeide hij en wendde zich daarop tot Hedwig. »Wel meisje, wat is er met jou aan de hand, je ziet er zoo behuild uit?" »Zie je dat werkelijk?" gaf in plaats van Hed wig de moeder stekelig ten antwoord. »Zt heeft gehuild, omdat zij en Mathilde niet aan het dames kransje kunnen deelnemen." Waarom toch niet?" vroeg Rebe, die onder wijl aan de tafel was gaan zitten. »Ik heb het toch toegestaan." Moeten de kinderen dan misschien een frisch en gewasschen keukenschort voordoen vroeg zijne vrouw hoonend »de japonnen, die zy het vorige jaar hebben gedragen, kunnen nu geen dienst meer doen." »Zjj wilden toch van hetgeen zij verdiende, een nieuwe koopen," zei Rebe, zonder zijn kalmte te verliezen. »Och, moeder, maak vader daarmee toch bet hoofd niet warm," vleide nu Mathilde. »Er was niet genoeg om de huur te betalen en toen heb ben wij er wat bygelegd, vader. Moeder meende, dat wjj bjj Dessauer stof konden koopen en de volgende maand betalen." »Nu en Dessauer geeft geen crediet meer," zei juffrouw Rebe nijdig: »Wy waren nog ongeveer honderd mark schuldig; die moesten eerst betaald worden en daarom moesten de meisjes zich nu het pretje ontzeggen." Maar. dat hindert toch immers zoo veel niet, moedertje," zei de verstandige Mathilde goedhar tig, terwjjl hare zuster weer zachtjes begon te schreien. »Natuurljjk niet," antwoordde de moeder krib big. »Jelui weet geen raad met al de pretjes hé Hou je nu maar niet zoo, jelui heb je allebei er bijzonder op verheugd. En nu komt er niets van 1" Rebe zat met dichtgeknepen mond en met don ker gezicht; in zijne oogen weerlichtte het. Hij sprak geen woord, maar trommelde zenuwachtig met de vingertoppen op de tafel. Op hetzelf ie oogen blik werd er gebeld en Frits, die was gaan zien, wie dit deed, kwam terug met de boodschap, lat de onderwijzer er was. »Laat mgnheer dan hier binnenkomen," zeide Rebe kalm. Hij stond op en trad op den vriende lijk groetenden paedagoog toe, die in de deur verscheen. (Word? vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1