Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Al mi eert op ie Nieive ScMeiaisck Courant met iratis GelUisiwl MajsiM prijs 10c. j. «t, 0.45p.ml, fl.3Sp.3ia4. 29ste Jaargang. Vrijdag 114 December 1906. No. 8684. Officieele Berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekering. 23) i:u w QSssM ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. Nommering Huizen enz. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingea 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 351. Burgemeester en Wethouders van Schiedam herinneren de eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders van gebouwen of erven, dat zij volgens art. 1 van het Gemeenteblad No. 3 van 1893 verplicht zijn aan den hoofdingang van hun ge bouwen of erven de daarvoor aangegeven orde nummers (lang 6 cM.) aan te brengen, en noodigen hen, die niet of niet voldoende aan het voorschrift voldeden, alsnog uit, te zorgen dat de ontbrekende nommers der huizen enz. vóór 1 Januari a.s. zijn geplaatst of vernieuwd. Schiedam, den 14den December 1906. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd. f i M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK, L.S. DUITSCHLAND. De Duitsche Rijksdag ontbonden. In den Duitschen Rijksdag kwam gister de tweede lezing van de aanvullingsbegrooting voor Zuid-west-Afrika aan de orde. Men kent de kwestie. Er zijn op het oogen- blik nog 10,000 man in Z,uid-Afrika tegen het overschot van de opstandelingen in het veld. De regeering was van plan er 2000 naar huis te zen den, maar achtte de 8000 man die dan over bleven, ten minste nog een heel jaar in de kolo nie noodig, om te verhinderen dat het smeulende vuur van don nauwelijks bedwongen opstand op nieuw zou opvlammen. De sociaal-democraten, die een kleine 80 stemmen in den Rijksdag ver tegenwoordigen, waren natuurlijk van zelf tegen de bewilliging van de nu dadelijk benoodigde 29 millioen nik. gekant. Zij stemmen regelma tig tegen alle credieten voor leger en vloot. Op de vrijzinnige volkspartij viel ook niet te rekenen. De groote vraag was wat het centrum met zijn ruim 100 leden, dat totnogtoe, wanneer het tus- schen rechts (de nationaal-liberalcn meegerekend) en links stond, bij belangrijke stemmingen den doorslag voor of tegen de regeering gaf, zou doen. Het centrum vond de 8000 man die de regeering in do kolonie wilde houden, te veel. Zij wilde in den loop van het volgende jaar een belangrijke inkrimping van de troepenmacht, zoodat er ten Slotte nog maar een paar duizend man zouden overblijven, om den terugkeer tot ordelijke toe standen mogelijk te maken. Zij gaf aan die mee ning uiting, door in de begrootingscommissie de aanvullingsbegrooting voor Zuidwest-Afrika met de linkerzijde te helpen afstemmen. Gister heeft het dan ook weer geducht gespan nen in den Rijksdag. Nadat Spahn, (centrum) van de verhandelin gen der commissie verslag had gedaan, verklaar- Uit het Engelsch.) «Wees zoo goed binnen te komen en neem mij niet kwalijk, dat ik u zonder veel omslag zoo in den schoot mijner familie ontvang. Neem plaats als 'tu belieft, niet op dien stoel, waar hebben we anders een sofa voor, als die bij een welkom bezoek niet wordt gebruikt Dat kwam er alles zoo bijzonder vriendelijk en allerhartelijkst uit, dat de andere leden van het gezin verbaasd elkander aankeken ook de bezoe ker was blijkbaar aangenaam getroffen door de ontvangst. «Uwe vriendelijke ontvangst doet mij hopen, dat u ook welwillend gezind zal zijn ten aanzien van het doel mijner komst, begon de onderwijzer. »Dat doel staat vermoedelijk in verband met Frits," antwoordde Rebe, die zich intusschen weer op zijne gewone plaats had neergezet. «De wel willendheid, die u steeds Frits heeft betoond, is ook voor mij een eer en een genoegen. Ik hoop, dat Frits zich die altijd waardig heeft getoond." »Hjj is mijn ijverigste en beste leerling. Zooals u weet heb ik hem nu al een heelen tijd onder mijne leiding, en steeds heb ik genoegen aan hem de de rijkskanselier Von Bülow, dat het voor stel onaannemelijk was, om de bepaalde wezenlij ke vermindering van het aantal troepen voor het begrootingsjaai' 1907 nu reeds vast te stellen. Bijval rechts.) Von Bülow ging voort. De geest van opstand zal natuurlijk op onze andere koloniën oversprin gen, en een algemeen verzet tegen de blanke overheersching te voorschijn roepen. Instemming rechts.) Het geldt hier een laatste poging om onzen koloniën 'n duurzame rust en veiligheid terug te geven. Wanneer we voor het brengen van dit laatste offer mochten terugschrikken, zou den we ons schuldig maken aan een ernstig ver zuim, aan een nationale fout. Applaus rechts). Ik kaar niet gelooven, dat de Rijksdag een dus danig besluit zal nemen, even betreurenswaardig op financieel, als op militair en nationaal-politiek gebied. Mocht ik me hierin bedriegen, dan zou ik me als verantwoordelijk leider van de rijks zaken tegenover het Duitsche volk en de geschie denis niet verantwoord kunnen achten, en ik ben dan ook niet in staat, vorderingen van die draag wijdte toe te staan. Roeren (centrum) kwam terug op zijn onlangs gehouden rede en zijn antwoord aan den directeur van de koloniale afdeeling. Hij wees de bewering terug, dat het centrum een neven- regeering zou uitoefenen. Do directeur der koloniale afdeeling, Dernburg, verklaarde, dat Roeren niet slechts onder zijn voorgangers, doch ook onder zijn bewind jetracht Ijeeft, zich in het koloniaal bestuur te mengen. Dergelijke inmenging zal hij, van welke zyde deze ook mocht komen, afwijzen. (Bijval). Nadat nog lang was gedebatteerd (over de kwes tie n.l. of het .geraden is Zuid-West-Afrika van troepen zoo goed als te ontblooten en over de aanvullingsbegrooting voor die kolonie), verklaar de de rijkskanselier, Von Bülow: „Ik zou u nog in dit laatste uur op de zware verantwoordelijkheid willen wijzen, welke gij door de aanstaande be slissing op u neemt. Het gaat hier om de kwes tie, of wij ons aanzien in de wereld, onze wa pen-eer, onze nationale positie in de waagschaal zullen stellen, teneinde een betrekkelijk geringe som gelds uit te sparen, en dat op het eind van een veldtocht, die ons honderden millioenen heelt gekost. Mogen wij in een uur van klein moedigheid de vruchten van jarenlange, dappere inspanning in de waagschaal stellen; moeten de zware offers aan goed en bloed, die de kolo niën ons tot dusverre gekost hebben, te vergeefs gebracht zijn Het is ondenkbaar, het voeren van een oorlog en militaire maatregelen athankelyk te maken van partybelangen. (Zeer juistwordt van rechts geroepen rumoer in hel Centrum). Moet bet Duitsche volk zich kleiner toonen dan andere volkeren Dat is de vraag, waarop de regeering antwoord verlangt. Wanneer gij een crisis wilt hier heb ge er een." Von Bülow ging vervolgens voort: beleefd. «Het doet my oprecht pleizier, dat te hooren zei de commissaris, terwijl Frits bij de lof uit den mond van zijn vereerden meester verheerlijkt stond te kijken. »U meent nu, dat 'tjimmer zou zyn, als de studie van den jongen werd afgebro ken. Acht u hem dan zoo geschikt voor studie? U moet weten, dat ik een grooten afkeer heb van die gestudeerde middelmatigheid, waaruit die tra gen van geest voortkomen, die als een rem bij eiken vooruitgang werken, die het liefst het rad van den tjjd in de spaken zouden willen grijpen, om maar alles bij het oude te houden. Dat is' gemakkelijk en kost geen herseninspanning." De onderwijzer moest lachen en zeide toen ern stig «Ongelijk kan ik u met die vergelijking niet geven. Ook ik acht het verderfelijk, dat vele onge- schikten zich willen laven aan de bronnen der wetenschap, want juist in de zoogenaamde geleer de wereld houdt de middelmatigheid den geheelen stand neer. Maar van vrees daarvoor kan bij uw zoon geen sprake zijn. Frits is een buitengewoon begaafd kereltje ik mag dat gerust in zijne tegen woordigheid zeggen, omdat ik weet, dat hjj er zich niet op zal laten voorstaan. Hij is er van doordrongen, dat bij nog heel veel te leeren heeft hij is een van die talenten die hun leven lang niet uitgestudeerd raken, miar die altijd door den drang tot verder doordringen in zich voelen wer ken. Ik geloof stellig, dat uw zoon eenmaal als ingenieur of in een aanverwaDt beroep een man van beteekenis zal kunnen worden. Daarom zou «Het gaat hier om de overtuiging der regeeringen van de bondsstaten, door den rijkskanselier na ge wetensvol onderzoek vertegenwoordigd het gaat om onze gebeele koloniaal-politieke positie, het gaat om meer nog om onze positie in de wereld. Gelooft gij soms, dat zoo iets geen terugwerking heeft op het buitenland Wat zou het voor indruk maken in binnen- en buitenland, wanneer de regeering in een toestand als deze capituleert en de kracht niet zou vinden, haar nationalen plicht te vervullen Wy zullen onzen plicht doen, ver trouwende op het Duitsche volk". (Stormachtige bijval; de socialisten sisten). Hiermeden waren de debatten gesloten. Een bemiddelings motie der vrijzinnigen werd met 176 tegen 171 stemmen verworpen, daarna volgde de stemming over het regeeringsvoorstel. Vóór het regeeringsvoorstel stemden 163 leden, er tegen 178, waarmede bedoeld voorsiel dus werd verworpen. Daarop stond de rijkskanselier op, en verklaarde dat hy een keizerlijke boodschap had voor te lezen. (Levendige toejuichingenop de tribune werd geapplaudiseerd De rijkskanselier las de boodschap voor, volgens welke de Ryksdag wordt ontbonden verklaard na de voorlezing stak een storm van bijvalskreten op, die ook op de tribunes weerklank vond. President Ballettrem bracht een «Hoen" op den Keizer uit, waarmee het Huis, vol geestdriB, instemde. De nu ontbonden Rijksdag, de elfde, sedert de stelling van den Rijksdag, was in 1903 gekozen. In 1908 moesten de algemeene verkiezingen plaats hebben. Nu zullen de verkiezingen reeds vroeg in het nieuwe jaar moeten geschieden, met het oog op de begrooting. Met grond wordt betwijfeld, dat de regeering met de nieuwe verkiezingen voordeel zil behalen. Het Centrum, dat toch steeds den doorslag zal géven, zit er in het grootste gedeelte zijner dis tricten muurvast in. Aan een telegram van den Berlijnschen corres pondent van de N. B. Crt. is nog het volgende ontleendi Kalme politici zien de vooruitzichten voor de regeering bij de aanstaande verkiezingen niet zoo gunstig in. In de steden en de nijverheidsdistricten hcerscht. in de burgerlijke en de arbeiderskrin gen wegens de houding der regeering ten aan zien van de vleeschschaarschte, een algemeene ontstemming, die hoofdzakelijk de sociaal-democra tie en de radicaalsten der burgerlijke liberalen ten goede komt. In het Oostelijk gedeelte van Pruisen heeft de Poolsche kwestie de gemoede ren opgewonden en het gevaar vergroot, dat daar het aantal nationaal-Poolsche rijksdagmandaten zal worden uitgebreid. Daarbij komt, dat de hui dige strijd tegen de katholieken in Frankrijk heele- maal niet zonder invloed op de stemmingen in Duitschland is gebleven. Het centrum weet, dat het sedert het tijdperk van den Pruisischen Kul- turkampf, bij de verkiezingen voor den 'Rijksdag voor zijn grootste politieke krachtproef staat. Naar het zich laat aanzien zal de-aanstaande verkiezingsstrijd een der hevigste worden. Het beste georganiseerd gaan het centrum en de so ciaal-democraten in den verkiezingsveldtocht, van welks afloop ook het lot van het verder aanblij ven van Bülow als rijkskanselier zou kunnen af hangen. Het schijnt wel, dat Bülow meer door een stoot van boven dan door een eigen besluit, in dit conflict met het parlement is geraakt, waar bij de regeering gelooft zich naar het Bismarck- sche recept te gedragen als zij door een militaire kwestie te stellen de meerderheid der kiezers voor zich hoopt te winnen. Echter betrof het bij de Rijksdagontbindingen van Bismarck steeds binnenlandsche militaire kwesties, en geen ko loniale. Het verluidt, dat de kern van het conflict hier in schuilt, dat de Keizer zich niet door een meer derheid in het parlement wil laten voorschrij ven hoe groot het aantal troepen op een bepaalden tijd in Zuid-Afrika moet zijn. Dit raakt, aangezien de veldtocht nog niet geëindigd is, daar zijn rech ten als „oberster Kriegsherr." Ook schijnt het van een internationaal-politiek standpunt niet prac tise!) Zuidwest-Afrika al te zeer van troepen te ontblooten. ZWEDEN. Koning Oscar voelt zich in de laatste dagen niet volkomen wel. Gisteren delen zich verscuya- selen van hartzwakte voor, samengaand met een onregelmatigen polsslag. Den afgeloopen nacht genoot koning Oscar eenige uren slaap. Zijn toestand was gister iets beter, doch de pols blijft voortdurend onregelmatig. ENGELAND, De wet betreffende schadevergoeding aan ar beiders is met algemeene stemmen in derde lezing aangenomen. FRANKRIJK. De Osservatore Romano komt op tegen de tot den Paus gerichte beschuldiging, dat de H. Stoel thans weigert het algemeene recht te aanvaarden waarop hij zich eerst had beroepen. „Het alge meene recht waartoe de Kerk haar toevlucht wilde nemen", zegt het blad, „was dat, hetwelk waar borgen schenkt aan alle Franschen en liun ver oorlooft vrijelijk den eeredienst uit te oefenen, waartoe zij behooren, zonder gevaar voor inmen ging van buiten. Het was het algemeene recht, geschonken aan alle Franschen, en zijn basis heb bende in en voortspruitende uit het natuurrecht zelf, hetwelk veroorlooft in vrijheid te handcle-n onder de bescherming der wetten. Doch het alge meene recht, hetwelk de heeren Clemenceau en ik het zoo jammer vinden, ais hij nu genoodzaakt zou wezen, om. nu ja wei een eerlyk vak te moe ten gaan leeren, maar toch iels, waarvoor ik hem minder geschikt acht. Frits heeft mij al uwe bezwaren meegedeeld, en ik moet eerlyk beken nen, dat ik die niet alle kan ontkennen of u t den weg ruimen. Misschien echter zou er toch nog wel wat op te vinden zijn; en om u na zoo mo- gelyk daarbjj met raad en daal ter zij la te stam, daarom ben ik hier gekomen." Rebe stak hem over de tafel de hand toe. «Ik ben u daar ten zeerste verplicht voor, m jnheer," zeide hij, en daarop zich tot zijn zoi.n wen lend, trok hij dezen dicht tegen zich aan en keek hem diep in de oogen. «Heb je dan werkelijk zoi'n oaverzaiigbaren honger naar wetenschap in je, mijn j iage;> vroeg hij niet zonder trots. «Meen je werkelijk, een man van beteekenis te-kunnen wirlen Eeo, op wien de tydgenooten met trots wij een Anders rendeert 't niet mijn jongen, want slechts hij, die in zijn vak wat beteekent, kan zich inuerlyk bevredigd voelen. Wees, wat je wilt, matr wees 't dan heele.maal goed I" brits keek hem met een stil laehj am; bij de gedachte, welk geluk hem misschien te wichten stond, werd hij rooi tot over de oir-n. «Papa, ik zou u geen schande aandoen, stellig niet, ik zou liever willen sterven, dan uwe verwachtingen niet in vervulling brengen." Rebe had beide hinden op de schooiers van zjjn zoon gelegd en keek hem lang in de blauwe oogen het scheen wel, of hij zich niet verzadigen kon aan dien helderen, reinen blik. «Frus, mya jongen," zeide hij daarop bijna ruw, «doe verstan dig je ook moogt wezen, toch kun je onmogeiyk vermoeden, welk offer je vader brengen moei, om jou 'tdoorstudeeren mogelijk temaken. Dena daar later aan, wanneer je blik dieper zal gaan. Jon gen je ligt me te na aan 't hart, o.n je nog lan ger zoo treurig en zwaarmoedig te zien roudtoo- pen... daarom, 'tzy dan zoo, je zult je zm neooen, olijf op school en draag er zorg voor, dat er een iliuk, degelyk man uit je groeit 1" Een jubelende juichtoon drong bij deze mede- leeüng over de half geopende lippen van den anaapnog eamge oogenblikken echter bleet ny' nst slap hangende armen staan; blijkbaar kon dj nog de volheid van het geluk, dat zoo ploise- ing over hem gekomen was, niet begrypen. Maar spoedig evenwel viel hy zyn vader om den hals, gaf hem het eene vlemaampja na 't andere, tot zelfs, den anders zoo staalharden min de oogen eanigzins vochtig begonnen te worden. «Doe nou geen dwaasheden, Frits, je doet me haast stikken hoor je j mgen, ga nu naar je onderwijzer toe en bediak hem." De bly'de verrassing van den knaap had zich ook aan de overige leden van het gezm medege deeld. Juffrouw Rebe zat met half geopendeu mond «n keek baar man aan, alsot die plotseling voor uaar in een heel ander licht verscheen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1