Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Herstemming. J.H. Alonmt P op to Niewe Scbielamscta Courant met iratis Miteri ZaaJaisMai prijs 10 c. p. leek, 0.15 p.ni, fl.35 p.3mi. 29ste Jaargang Maandag 17 December 1906 No. 8686. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Officieele berichten. Stads-Ziekenhuis. Buiteulaudsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads- Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 21 Decem ber 1906, aanbesteden de levering gedurende het jaar 1907 van Vleesch, vet, brood, melk, en kruideniers-, grutters- en koloniale waren, alles ten dienste van het Gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogeljjk ver gezeld van monsters, moeten op den dag der aanbesteding vóór s'middags 12 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen des morgens van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd, M. A. BRANTS, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Penn. De stembus van 11 December heeft geen be slissing gebracht in den onvermijdeljjken strijd, die om den vacanten raadszetel in District III is moeten gestreden worden. Het werk, dat ook bij deze Raadskeuze maar weer ten halve werd gedaan, moet worden voltooid. Wat al moeite en kosten zoo'n herhaalde Raads keuze veroorzaakt, behoeven we niet in den breede uiteen te zetten. Konden de betrekkelijk vele kiezers, die 't altijd maar op eene herstemming jaten aankomen, eens inzien wat al last en moeite z\j over 't algemeen veroorzaken, zeker zou de op komst bij eerste stemming in den regel grooter zijn en herstemming veelal worden vermeden. Bij de stemming op 11 December scheelde 't maar een goede dertig stemmen ol de candidaat der vereenigde christelijke partijen ware gekozen. Wij willen hier niet onderzoeken of alle christe lijke kiezers hun plicht hebben gedaan, of wel licht ook bij deze stembus weer niet kleingees tige overwegingen enkele christelijke kiezers heb ben doen besluiten zich althans van stemmen te onthouden. Wij willen niet verder ingaan op de opmerkingen, die ons van zekere zijde gedaan zijn, dat de controle bij deze verkiezing beter had kun nen zijn, dat die controle niet een kwartier van het stembureau moet verwijderd zijn, maar in en bij het stembureau moet uitgeoefend worden, maar constateeren alleen het veelzeggend feit, dat met een goede dertig stemmen meer onze ver dienstelijke candidaat zou gekozen zijn. Intusschen alle jammerklachten over het her haald verkiezingswerk baten niets. Het kiezers korps in District III staat voor het onverbiddelijk feit dat het Donderdag aanst. opnieuw ter stem- bus moet om over den vacanten Raadszetel in het District te beschikken. Deze stembusgang zal echter beslist de laatste zijn. Hjj zal beslist aanwijzen wien de Raadszetel in District III toebehoort Uit het Engelsch.) 25) Juffrouw Rebe was sprakeloos en als ver lamd in haar stoel blijven zitten, maar over haar gezicht vloog iets als een helder zonne schijntje. Met bevende handen greep zij daarop naar de banknoten der kinderen en vergeleek deze met die, welke zij straks van haar man had gekregen. „Ze zijn precies hetzelfde I" bracht ze ein delijk uit, terwijl ze van verbazing het hoofd schudde. „Dat zijn wel vier duizend mark, zoo veel verdien je nauwelijks in anderhalf jaar, man? Zooveel geld opeens hadden we nooit, men kan er wel een huis van koopenl" Toen Rebe in zijn portefeuille gezocht en zijn gezin door het te voorschijn brengen der banknoten zoo in verbazing had gebracht, had hij aan een machtigen drang gevolg gegeven, en geheel tegen zijne oorspronkelijke plannen gehandeld. Eigenlijk had hij geen enkele dor banknoten in de plaats zijner inwoning in om loop willen brengen. Nu was hij boos op zich zeiven en verweet zich dat hij zeer onbedacht had gehandeld. Maar tegenover de buitensporige aan de christelijke partijen, die daar een Raads zetel moeten veroveren ter vergoeding van dien welke haar bij de vorige stemmingen in III ont ging, of aan de vrijzinnige combinatie, die hem voor een geestverwant wil behouden. Tot die vrijzinnige combinatie zal ditmaal ook behooren de S. D. A. P., die haar partijgenoot De Bruin bij de laatste stemming 110 stemmen wist te bezorgen, een stemmental dat, zoo als wij reeds deden uitkomen, aantoont, dat het socialisme in de arbeiderswijken nabij de Hoofdstraat veld wint. Deze herstemming zal ons het nog niet ver toond schouwspel bieden, dat de S. D. A. P. open lijk met de vrijzinnige combinatie meegaat. In het partijorgaan werd Zaterdag 11. betoogd, dat, hoe wel voor de S. D. A. P. liberaal en clericaal lood om ijzer was, ditmaal toch op den liberaal moest gestemd worden om de clericale meerderheid in den Raad te verzwakken het streven moest daarop gericht zijn, de beide hoofdpartijen in den Raad 'op nagenoeg geljjke sterkte te brengen, de sociaal democraten, na eenigen tijd hun intrede in onze vroedschap doende, zouden dan- bij verschillende kwesties met een paar stemmen den doorslag kunnen geven. Aldus zou de S. D. A. P. in den Raad nagenoeg de rol vervullen, die thans aan de partijgenooten in de Tweede Kamer is toebedeeld. Christelijke kiezers in District III, die het hier medegedeelde wel begrijpt, die de sluwe tactiek van de vjjanden der openbare orde wel doorziet, beseft wat u in deze week te wachten staat I Op u rust de zwaarwichtige taak het boosaardig opzet der sociaal-democraten te veradelen. De strjjd gaat zeker tusschen de voorstanders der moderne wereldbeschouwing en de belijders van Christus' Naam, die in dien Naam hun eer en roem stellen, die dien hoogheiligen Naam (nog in de laatstverloopen dagen tot een voorwerp van gruwelijke onteering gemaakt) willen geëerd en geëerbiedigd zien ook in het openbaar en maatschappelijk leven. Maar de spits van onze strijdmacht zjj ook vooral gericht tegen de gru welijke onteerders van Christus' heiligen Naam, die nog de vorige week er op uit waren heel het christelijk Schiedam een slag in het aangezicht te geven door een laaghartige daad, die nog intijds door de activiteit der christelijke voor mannen verijdeld is. Onze strijd gaat onverminderd ook tegen hen, die met die gruwelijke onteerders van Christus' diepen eerbiedwekkenden Naam heulen, die bij eerste stemming schijnbaar met die vermetele heiligschenders verdeeld staan, maar bjj de her stemming vereenigd met hen tegen de christelijke partijen optrekken. Tegen hen ook, die den Christus in het openbare leven niet dulden, die Hem niet de hoogste plaats toekennen, die Hem in het maatschappelijk samenzijn toekomt, gaat onverlet en onverminderd onze strjjd. Christelijke kiezers, begrijpt, dat ge dien grooten strjjd te voeren hebt met al de eerlijke middelen, die u ten dienste staan, met al den ijver en de toewjjding die het besef van het gewicht dezer herstemming u geeft. Uit hetgeen we hier boven mededeelden, begrijpt ge waar 't om gaat: 't gaat om het behoud, van de christelijke meerderheid in den Raad. 't Loopt over de vraag of het roode gevaar zich in nog schriller kleuren zal vertoonen, of de gruwelijke onteerders van den ons allen heiligen Naam hun intrede zullen doen in onzen Raad, of van den gevel van ons aloud stadhuis de roode bloedvaan zal wapperen, de S. D. A. P. daar zal heerschen en bevelen. Deze verkiezing staat ontegenzeggelijk in het teeken van de bloed vaanzij beslist of in een niet ver verwijderde toekomst het roode gevaar zich ook in geheel zijn afschuwwekkende vertooning zal doen kennen in het huis, waar onze vroeden voor stads heil waken. Kiezers, die 't met de stad uwer inwoning wel meent, die beseft wat zwaarwichtige taak u in de eerstvolgende dagen te wachten staat, laat deze waarschuwing u niet jjdel zjjn gegeven. Tegen het papieren gevaar zijn velen van u, christelijke kiezers, afdoende gewaarschuwd laat ook het roode gevaar u niet onverweerd vinden, beseft en begrjjpt, dat op u de gewetensvolle taak rust dat gevaar te keeren, orde, rust en welvhart aan onze goede stad in de naaste toekomst afdoende te verzekeren. Houden de christelijke kiezers in District III, al wat we hierboven schreven, wel in 't oog, dan zullen zij zeker allen, zonder eenige uitzondering, bij de verkiezing op Donderdag 20 dezer «rechts houden." Wjj weten wel, dat verweg de meerder heid onzer kiezers zich houdt aan het wachtwoord door de christelijke kiesvereenigingen gegeven, iuaar toch toch enkele dissenters konden hier den doorslag geven. Daarom achtten wij 't noodig hier nog eens de zaken in het ware licht te stellen, teneinde sommige kiezers, die zich maar al te veel door persoonlijke, kleingeestige overwegingen laten leiden, het rechte spoor te wijzen. Christelijke kiezers in District III, laat deze laatste gang naar de stembus nu eens aller ijve rig pogen met succes bekronen 1 Bedenkt dat 't een eereschuld, uw gewetensvolle taak is, het roode gevaar te keeren, den vjjanden der openbare orde den geleidelijken weg naar stads raadzaal te versperren. Dat kunt ge doen door onverdeeld, eensluidend te stemmen op den candidaat, die aller vertrouwen verdient, den Christus-Naam hoog houdt en die ook in het openbare leven wil geëer biedigd zien, den man, die met zjjne toekomstige medestanders in den Raad een krachtigen dam zal opwerpen tegen het voortwoekerend socialisme. Uw weluitgebracht votum zal de verkiezing verze keren van den candidaat door de christelijke par tijen bjj deze herstemming met alle kracht ge handhaafd, den heer vreugde, de bovenmate opgewekte stemming, die er nu in zijn gezin heerschte, hield die ontevredenheid niet lang stand. Neen, hij wilde met vervallen in de fout der meeste spitsboe ven en al .te voorzichtig zijn; dat was juist even gevaarlijk, als al te ver gedreven zorge loosheid. De kinderen bewaarden immers die mooie banknoten in hunne spaarpotten; zij ge hoorzaamden hem altijd in alles, en geen van hen zou t in de gedachten komen, om tegen over een ander ook maar met een enkel woord te gewagen-van het zoo onverwachte rijke ge schenk. Die eene banknoot moest evenwel gewisseld worden, maar dat kon göën verdenking opwek ken, het zou integendeel aan zijn crediet ten goede komen, wanneer zijne vrouw in de win kels der buurt herhaaldelijk te vergeefs dal pa piertje van hooge waarde tor inwisseling moest aanbieden. „Waar ik dat geld vandaan heb?" gaf hij zich zeiven weer volkomen meester ten ant woord op eene vernieuwde, vraag zijner vrouw. „Nu, raad eens! Kan je 't niet raden? Je weet niet, wat je er van zeggen moet? Nu, dan zal ik 't je maar vertellen. Ik heb een prijs ge trokken uit de loterij; een prijs van tienduizend mark. Daar, nu weet je liet I" Juffrouw Rebe sloeg de handen ineen. „Tien duizend mark I" zei ze verbaasd. „Dat is ver schrikkelijk veel geld maar zeg ereis, heb je dan een lot gehad Raar wist ik heelemaal vice-president der Kamer van Koop handel en Fabrieken. niets van!" j „Des te grooter is nu de verrassing," ant woordde ltebe. „Zoo lang wij samen in de staatsloterij ons twintigje hebben gespeeld, zijn we zelfs nooit met eigen geld uitgekomen; daar om hield ik er schijnbaar mee op; in werke lijkheid evenwel heb ik rustig alleen een lot genomenen nu heb ik eens geluk gehad heel aardig voor een begin, vin-je niet? We zullen maar hopen, dat 't zoo maar voortgaat." „Je moet het geluk niet willen dwingen 1" liep juffrouw Rebe haastig. Daarop vouwde zij de handen in den schoot en keek heel wat vroolijker dan gewoonlijk naar de mooie bank noten, die naast elkander op de tafel lagen. „Mijn God, wie zou dat gezegd hebben, dat ik vandaag nog zoo gelukkig worden zou het is veel te veeleerst al die blijdschap van Frits, waar ik al eiken nacht den goeden God gebeden had, om ons toch genadig een uitweg te toonen en nu dat geluk met het vele geld In tranon uitbarstend sprong zij op, liep om de tafel heen en viel haar man om den hals. „Je bent toch een goede, brave man en vader, Gustaaf, het spijt mij zoo, dat ik zoo dikwijls mijn slechte luim tegenover je heb botgevierd... maar hot hart was mij ook altijd zoo vol... ik wist niet, hoe ik rondkomen moesten daar brengt de lieve God ons zulk een groot geluk!" En weder omarmde en kuste zij haar man. RUSLAND. De correspondent van de Daily Telegraph te Petersburg seint dat het belang van de Russisch- Japansche geschilpunten niet afgemeten moet wor den naar de oneenigheden tusschen de Russische en Japansche diplomaten nopens den verschil lenden uitleg van sommige artikelen in het ver drag van Portsmouth, maar dat de oorzaken van het geschil dieper liggen. De Russen verdenken Japan. Dit land is geprikkeld, omdat Rusland niet dadelijk na den oorlog de onderhandelingen opende en later weigerde een ambassadeur te Tokio te benoemen,hetgeen Rusland nagelaten zou hebben, om de erkenning van Japan als groote mogendheid te vermijden. Japan zou partij willen trekken van de betrekkelijke hulpeloosheid van Rusland op dit oogenblik, vooral in Oost- Azië, om daar zijn slag te slaan. Het weet wel dat Rusland zoo goed als weerloos is en daarom verplicht is, de Japansche eischen in hun geheel in te willigen, al liggen enkele ervan buiten het bestek van het verdrag van Portsmouth. Rusland verzet zich natuurlijk tegen Japan's poging om dat vredesverdrag ongedaan te maken en er eigen dunkelijk een hieuw voor in de plaats te stellen, zooals Japan dit voorschrijft. Terwijl Zaterdag de gewezen gouverneiii- generaal van Moskou, admiraal Doebasof, in den ïauiischcn tuin te St. Petersburg liep te wandelen, werden twee bommen naar hem toegeworpen en zes revolverschoten op hem gelost. Doebosof is er betrekkelijk goed afgekomen; hij werd slechts licht aan den voet gewond en ken loopende hmr- waarts keeren. De daders zijn gearresteerd. DÜITSCHLAND, De Post, een vrij conservatief orgaan, bepleit het denkbeeld, om bij de verkiezing voor den Rijks dag, die den 25en Januari zal plaats hebben, het centrum en de socialisten te verslaan. Het blad wil nu, dat de verschillende partjjen in de districten waarin het centrum en de sociaal democratische partij naar den prjjs dingen, een afspraak maken, aan wie onder hun candidaten het mandaat gegund zal worden en dan als een man tegen den candidaat van het centrum of van de sociaal-democratische partjj optrekken. Men zal het dan vooraf eens moeten worden over de verdeeling van de districten. Eer dit con- servatief-liberaal-vrjjzinnig blok tot stand is ge komen, zal er echter nog wel heel wat water door den R\jn stroomen. De Köln. Ztg. schjjnt het voor stel van de Post wel de overweging waard te vinden, zij vermeldt het althans op een in het oog loopende plaats. Meer kans schijnt een algemeen samengaan van de nationaal-liberalen met de twee vrijzinnige par tjjen te hebben. De Berlijnsche correspondent van de Frankf. Ztg. verzekert, dat, indien de nieuwe Itjjksdag geen Deze stond daar, ten prooi aan tweërlei aan doening. Hoe lang toch was het niet geleden, dat zijn vrouw verlangen had getoond om hem hare liefde en teederheid te bewijzen! En nu zijne vrouw de tranen van geluk langs de wan gen biggelden en hij aan het beven van haar lichaam voelde, hoe de blijdschap haar over weldigde, nu dreigde zijn hoofd te bersten. Waar om moest hij misdadiger worden, om zijn ge zin nu zooveel geluk en vreugde te bereiden? Wat de arbeid van een beel leven niet kon tot stand brengen, de zijnen vroolijk en gelukkig om zich verzameld te zien, dat gelukte hem in het eerste uur, waarop hij van het rechte pad was afgeweken en wetsovertreder was ge worden. Was het niet jammerlijk, dat die paar stukjes papier hem plotseling de zoo lang ver loren teederheid zijner vrouw hadden doen terug winnen? Hoe lang was het hem al die jaren gevallen te moeten ondervinden, dat mot liet toenemen der zorgen de liefde zijner vrouw verminderde,en hoe lang had hij met zich zeiven te kampen gehad, eer hij den korten tijd van geluk en liefde zich uit het hoofd kon bannenen nu was als bij tooverslag de zonneschijn weer daar; het oude, lieve lachje lag weer in de trekken zijner vrouw en maakte haar werkelijk weer jonger en aardiger! Hij wilde dat lachje doen blijven, de zonneschijn op de gezichten zijner kinderen bestendigen, hij wilde voortaan het geluk dwingen, voortdu rend zijn reisgezel door het leven te zija.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1