Staten-Gencraal. BimiDulaml 8tads- en Gewestelijk Nieuws. meerderheid voor de koloniale politiek van de regeering bevat, de regeering niet voor een tweede ontbinding terug zal deinzen. FRANKRIJK. Nieuwe vervolgingswetten. Het wetsontwerp door de Regeering op het bu reau der Fransche Kamer neergelegd, bepaalt aller eerst de wettelijke voorwaarden, waaronder de uitoefening van den eeredienst vrij zal zijn toegela ten. Allereerst wordt vastgesteld dat de wet van 1905 geheel in tact blijft. De eeredienst zal kun nen worden uitgeoefend lo. door vereenigingen gevormd volgens de wet van 1905 en die al de „voorrechten" zouden behouden door die wet toe gestaan, 2o. door vereenigingen gevormd op den grondslag der wet van 1901 en 3o. op persoonlijk initiatief overeenkomstig de reeds aangenomen jurisprudentie en volgens de bepalingen der wet van 1881. Art. 25 der wet van 1905 zal blijven toegepast op al de uitoefeningen van den eeredienst. De gebouwen van den eeiedienst totdat zij eene an dere bestemming verkregen hebben, voorzien in art. 13 der wet van 1905, blijven aan den eere dienst toegewijd, en zullen bij gebrek aan vereeni gingen op den grondslag der wet van 1905 ter beschikking gesteld worden van diegenen die er den eeredienst overeenkomstig de wetten van 1901 en 1880 willen uitoefenen. Het ontwerp bepaalt verder de positie en de verplichtingen dergenen, ter wier beschikking de kerken worden gesteld. Wat betreft de goederen der opgeheven kerke lijke instellingen, bepaalt het ontwerp, dat, ge zien de vijandige gezindheid der Kerk, het uitstel van een jaar dat bij het oorspronkelijk ontwerp was gegeven, vervalt, en de goederen onmiddellijk zullen worden toegewezen aan hen die er volgens de wet van 1905 rechten op kunnen doen gel den, d. w. z. de gemeentelijke instellingen van liefdadigheid of bijstand. De goederen bestemd voor een particulier doeleinde (school of lief dadigheid) kunnen zelfs voor het votum der wet aan de openbare of van openbaar nut erkende instellingen van gelijk doel worden toegewezen. De Staat, departementen en gemeenten eigenaar der bisschoppelijke paleizen, priesterhuizen en se- minariën, beschikken onmiddellijk vrij en defi nitief over die gebouwen. Het ontwerp voorziet het geval dat de bedie naars van den eeredienst tegen de wet in verzet zouden komen en toch den eeredienst blijven uitoefenen zonder de wettelijke voorschriften. In dat geval zullen na verloop van een maand de toelagen aan die priesters verstrekt, kunnen wor den ingetrokken, maar op de kerkelijke inkomsten zal geen beslag worden gelegd. Tengevolge van het niet voorzien van vereenigingen voor den eeredienst, zullen de toelagen, die nog gedurende acht jaren zouden worden verstrekt, nu slechts gedurende vier jaren betaald worden. Omstreeks 13000 priesters zullen daardoor getroffen worden. Het ontwerp bepaalt verder, dat alle nu vigee- rende wettelijke bepalingen van kracht blijven voor zoover zij met bedoelde wet niet strijden. Het feit dat dit wetsontwerp door de radicale meerderheid met gejuich ontvangen is, werpt op den inhoud een helder licht. Bij de uitvoering van de scheidingswet is het Vrijdag op verschillende plaatsen tot betoo gingen tegen regeermgsambtenaren gekomen. Te Nantes verhinderde een opgewonden menigte de ambtenaren proces-verbaal op te maken. Te Lyon zijn sterke samenscholingen van het volk tegen de ambtenaren ten gunste van den aartsbisschop geweest, te Montpeilier eveneens ten gunste van den bisschop. Te Atrecht, waar militairen den bisschop uit zijn paleis moesten zetten, was de gendarmerie genoodzaakt, de me nigte terug te drijven en eenige lieden in hechtenis te nemen. De poorten van het groot-sem narie moesten ingebeukt wordendaarna brachten soldaten zoowel uit het groot- als uit het klein seminarie de kweekelingen naar buiten. Te Bar- bentane (Monden van den Rhone) ging het ook rumoerig toe. De commissaris van politie vluchtte daar voor de opgewonden menigte in een cafeetje en hield zich daar den heelen dag schuil. De Echo de Paris verneemt uit Rome dat het Yatikaan aan een nota van protest tegen de uitzetting van mgr. Montagnini en de huiszoeking in de vroegere nuntiatuur werkt TURKIJë. Do Turksche soldaten en matrozen te Con- stantinopel, die Zaterdag in opstand waren ge komen, hebben zich gisteren onderworpen na ver zekering hun diensttijd de volgende week zou eindigen. 1 PERZIë. De Perzische troonopvolger, die zich sedert de verergering van den toestand van den Shah naar Teheran op weg had begeven, is gister avond 5 ure in de hoofdstad aangekomen. Hij werd buiten de stad hartelijk ontvangen door de broeder van den Shah, Karnran-Mirza-Nahib- Es-Sultaneh, met wien hij zich in een rijtuig naar het paleis heeft begeven. De toestand van den Shah blijft stationair. MAROKKO. De correspondent van de Times te Tandzjer beeft van goede zijde vernomen, dat de vertegen woordigers van den sultan te Tandzjer, onder den indruk van de stemming onder de bergstammen, met Raisoeli onderhandelingen hebben geopend. Zij zouden dit met hem willen afsprekenDe omstreken van Tandzjer blijven onder het ge zag van den gouverneur daarRaisoeli blijft gouverneur over eenige stammen op grooter afstand van Tandzjer en misschien ook over de stad Arzila. Het Magzen staat voor de veilig heid van Raisoeli in en deze helpt de hervormin gen, te Algeciras besloten, invoeren. De troepen van den sjeriet, die onder den mi nister van oorlog en den kaïd Maclean op weg naar Tandzjer zijn waren Vrijdag te Alzazar, op een 100 K.M. afstands van de haven, aangekomen. JAPAN. Hajasji, de minister van Buitenlandsche Zaken, heeft aan een afgevaardigde zijn vertrouwen uitge sproken, dat het geschil van San Francisco op vriendschappelijke wijze zal worden uit den weg geruimd. 1 Generaal Nogi is gisteren van het Paleis naar huis rijdende van zijn paard geworpen. Hij verloor het bewustzijn door den val. Zijn toe stand boezemt thans geen bezorgdheid meer in. TWEEDE KAMER Zitting van Zaterdag '15 December. Aan de orde is de Begrooting van Marine. Het algemeen debat wordt geopend door den heer Jansen ('s-Gravenhage) die zijn teleur stelling er over uit, dat de minister geweigerd heeft om, onder geheimhouding, het rapport der defensie-commissie aan de Kamer over te leg gen. Overigens verklaarde spreker zich in hoofd zaak te kunnen vereenigen met de beginselen van 's minister's plannen, ten aanzien van de rechtstreeksche verdediging der havens en zee gaten, maar had op enkele punten bezwaren. Vervolgens wijst spr. er op, dat het bouwen van pantserschepen buiten de Kamer eigenlijk nergens instemming heeft gevonden. Ten-slotte verklaart spr., dat hij gaarne zijn steun aan een schip voor fndië wil verleenen, maar blijft de minister bij zijn voornemen om het nieuwe pantserschip voor de verdediging van Nederland op stapel te willen laten zetten, dan vindt hij spr. tot zijn leedwezen, tegenover zich. De heer Duymaer van Twist verwijt den minister een weifelende houding. Hij is vóór den aanbouw van het door den minister gewenschte pantserschip, mits daarbij de bouw van torpedobooten niet ten achter raakt, en mits er kanonnen van zwaar kaliber gekozen worden. De heer van G ij n keurt goed, dat de mi nister, zij 't dan niet consequent, heeft aan vaard het stelsel dat de kustverdediging niet door schepen, maar door kustbatterijen en tor pedoversperringen moet geschieden. Hij verklaart den minister niet te kunnen volgen in zijn plannen tot aanbouw van een tweede „Heemskerk". Onze schepen zijn niet tegen een vijand bestand en de nieuwe „Heems kerk" zal ons heusch niet kunnen helpen. Van daar dat spreker dan ook in gemoede aanraadde, onze schepen maar ihuis te houden, en het geld te besteden voor krachtiger verdediging in Indië. De heer van Wassenaer acht ongemoti veerd voor nieuwen aanbouw slechts 22 millioen voor 1907 uit te trekken, en meent dat het vlootplan niet over 25 jaren behoort te worden omgeslagen, daar moderne pantserschepen veel korter levensduur hebben. Door de jaarlijksche uitgaaf voor aanbouw op 4.2 millioen te stellen, zou de minister een groote torpedovloot kunnen bouwen en bovendien 2 millioen overhouden voor groote schepen. De heer Thomson zet uitvoerig, met een beroep op de buitenlandsche marinepolitiek en de lessen uit den jongsten zeeoorlog uiteen, dat slechts zeer groote pantserschepen gevechts- waarde tegenover de vloten van machtige mari- ne-staten bezitten. Uit het buitenland geeft spr. de beoordeelingen van onze vloot weer. De kritiek is scherp. Pant serschepen type „Heemskerk", hebben bijna geen waarde; het zijn minderwaardige bodems. Wij hebben een krachtige torpedovloot noodig. Onze verdediging behoort in één hand te komen. Het is ook geheel verkeerd, dat Indië's verdediging hier in den Haag wordt geregeld. Voor de pauze wordt eerst stemming gehouden over het gister-avond voorgestelde amendement- Troelstra, om op de Financiën-begrooting f 26.800 te schrappen, met de bedoeling niet over te gaan tot aanstelling van 40 belastingcommiezen te Rotterdam. Het amendement werd verworpen met 65 te gen 6 stemmen. Daarna werd de begrooting van Financiën zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de hervatting van het debat over Marine bestrijdt de heer Hugenholtz 's ministers vlootplannen, omdat er millioenen mede gemoeid zijn. Met ons naapen .van de groote mogend heden hebben we al 54 millioen verknoeid. Hij beroept zich ten aanzien van het waar- delooze onzer vloot, op het oordeel van den heer Thierens in een der bladen, en wijst er op, dat intusschen voor de mindere schepe lingen weinig of niets gedaan wordt, ondanks de millioenen, die de Kamer telkens maar weer toestaat. Waar blijft o.a. het pensioen van we duwen en weezen? Vervolgens wijst spr. er op, dat minister Ellis ten-minste nog 6 schepen wilde; deze minister slechts 4. Hij is van oordeel, dat het amendement om het pantserschip te schrappen, zal worden aangenomen. Spr. dringt aan op afschaffing van de kinder werving en toepassing van de wijze van wer ving bij het korps mariniers, ook voor de ma trozen. Het beleid van dezen minister aldus ein digt spr. moet door de Kamer onomwonden worden afgekeurd. De heer de Waal Malefijt betoogt, dat de oplossing van het vraagstuk onzer marine defensie, welke de minister ons in zijn plannen aanbiedt, alleszins onvoldoende is. Een minis ter, die zich een officieel stuk als de toelichting tot zijn begrooting uitlaat dat onze kustverde diging te eenenmale onvoldoende is en dat wij onze neutraliteit niet kunnen handhaven, moet krachtiger en doortastender optreden. Hij wil zelfs 20 millioen beschikbaar stellen om binnen een paar jaren beschikking te hebben over voldoende torpedos, mijnen en versperrin gen voor kustverdediging, en dan 2 millioen per jaar bestemmen voor geregelden schepen- bouw. De heer van Karnebeek kan zich veree nigen met de plannen des ministers, zoowel ten aanzien van Indjë als Nederland. Onze scheepsmacht in Indië moet zoo groot zijn, dat zij ons gezag in staat is te handhaven. Spreker acht het een vicieus stelsel, dat de minister een getal van vijf schepen voor Indië heeft aanvaard. Spr. zal zijn stem wellicht niet aan de be grooting kunnen geven, omdat de minister niet doortastend genoeg optreedt. De heer T a 1 m a stelt voor een motie, strek kende om boven den bouw van een pantser schip in Europa, voorrang te geven aan bouw van een schip voor Indië en aan aanschaffing van torpedo-materieel voor onze kustverdedi ging- De heer Marchant verdedigt het amende ment om het pantserschip te schrappen. Maandag half twaalf voortzetting. Besloten is, de volgende week eiken avond te vergaderen, doch 's middags na 5 uur en 's nachts na 12 uur aan nieuwe sprekers niet meer het woord te verleenen. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin is Zaterdag per Staatsspoor in de residentie aangekomen voor het gewoon winterverblijf. De trein stoomde precies 12 u. 1 m. stadstijd het station binnen. H. M. vond ter Harer verwelkoming op het plankier voor de Koninklijke wachtzaal aanwezig den burgemeester der residentie, baron Sweerts de Landas Wyborgh, den generaal van Ermel Scherer, gouverneur der residentie, en baron Ben- tinck, Harer Majesteits opperstalmeester. Met deze autoriteiten onderhield H. M., die een bouquet droeg, zich allerminzaamst, waarna in gesloten gala-rijtuig werd gereden naar het paleis van H. M. de Koningin-Moeder, bij wie de Ko ningin bleef déjeuneeren. Z. K. H. de Prins der Nederlanden arriveerde heden (Maandag) om 12 uur 7 minuten namid dag. Rijksmiddelen. De opbrengst van de gewone rijksmiddelen (A-L) is in de maand Nov. geweest f 17.090,244.20, d.i, f 1,275,177.52 meer dan in November 1905. In de 11 verioopen maanden van dit jaar was de opbrengst f 145,371 045.064. d.i. f 6,334,759.04 meer dan in de eerste 11 maanden van 1905. Mr. Hennequin. Uit Aardenburg wordt aan de M. Ct. gemeld: De toestand van mr. P. C. J. Hennequin blijft gunstig. De spraak is minder belemmerd. Hij had een rustigen nacht. Ongelukken. Te Hoeven (N.-Br.) is Zaterdagmorgen tijdens de afwezigheid der moeder het 4-jarig zoontje van den schoenmaker v. V. in een mestput ge vallen en daarin gestikt. Een droevig ongeluk gebeurde Zaterdagochtend te Amsterdam achter Schulpbrug aan de Weesper- zjjde. Een schuitenvoerder, die zich bjj het in be weging brengen van zjjn vaartuig aan de spoorbrug vasthield, kreeg van een passeerenden trein een klap tegen het hoofd, welke zóó hevig was, dat de man ommiddelljjk dood was. Vrijdagavond omtreeks 6 uur is de ongeer 20 jarige knecht van den beurtschipper H. van Woude. van Veenwouden, terwijl hjj stond vóór op het schip, in het Kurkemeer van het dek gegleden in het water. Hoewel door den schipper, die alleen met hem aan boord was, en op het hulpgeroep toegeschoten boeren naar den drenkeling werd gedregd, werd deze eerst ongeveer een uur later levenloos opge haald. (L. Ct.J Te Broekhuizen is Zaterdagmorgen de koop man F., die de tramrails nog wou oversteken en struikelde, toen de tram dichtbij was, overreden. Spoedig daarna is hij aan (de bekomen wonden overleden. Het Postkantoor Schiedam. Maandag 10 December hebben wjj in ons blad aangedrongen op een onderzoek omtrent de slechte organisatie van den postdienst te Schiedam. Wie het stukje goed gelezen heeft, zal begrepen hebben, dat vele klachten uit het publiek ons er toe ge noopt hadden, in het algemeen belang, de aan dacht op deze gewichtige aangelegenheid te ves tigen. Wij vroegen daarin verder: of het niet wenschelijk zou zjjn, dat de Kamer van Koop handel en Fabrieken de zaak eens onderzocht. Een ieder, die met de toestanden op ons post kantoor bekend is, zal moeten toegeven, dat in deze vraag niets onbillijks gelegen is. Reeds den volgenden dag, na plaatsing van dit stukje, konden we onzen lezers mededeelen, dat in de eerstvolgende vergadering van de Kamer v. Kooph. en Fabr. een interpellatie over de slechte organisatie van den postdienst alhier zal gehouden worden. Het deed ons te meer genoegen dit be richt te hebben kunnen melden, omdat het lid, dat de interpellatie zal houden, reeds vóór de Nieuwe Schied. Crt. publiciteit gaf aan de klachten, het plan had opgevat deze in de Kamer van Kooph. en Fabr. ter sprake te brengen. En nu komt me daar vjjf dagen, nadat de N. Schied. Crt. bovengenoemd stukje plaatste, de Schied. Crt. in een artikeltje vol groote woorden niets minder verklaren, dan dat er voor bedoelde klachten tegen de Directie van het postkantoor alhier geen reden bestaat. Het heeft er, naar het ons voorkomt, allen schijn van, dat de schrijver van dit stuk geïnspi reerd is door den directeur van het postkantoor. De directeur wordt in dit stuk verheerlijkt, alsof er geen enkele fout aan den postdienst hier kleeft Wie zegt, dat er voor de geuite klachten geen reden bestaat, moet o. i. met betere motieven aankomen dan dat er bij e e n i g e firma's hier ter stede geen ernstige klachten bestaan en het postkantoor nu tot 9 uur 's avonds open is. Wij hebben niet zlichtvaardig" een sernstige beschuldiging" gepubliceerd, hetgeen de Schied. Crt. durft beweren, maar op grond van deugdelijke inlichtingen zijn wjj in het welbegrepen belang onzer stad en het personeel ten postkantore over gegaan tot meergenoemde mededeelingen. Gaarne willen wjj dan ook hier eenige der talrijke ons ter oore gekomen klachten bekend maken, aan het publiek en de boven de directie van het postkantoor alhier gestelde autoriieiien ter beoordeeling overlatend of de Nieuwe Schied. Crt. in deze aangelegenheid niet goed is inge licht. Zaterdag 9 December, des morgens omstreeks 11 uur, vervoegde zich ten postkantore alhier iemand met het verzoek hem te willen mede deelen hoe laat een partij drukwerk moest bezorgd worden om met op een na de laatste bestelling van dien dag te worden rondgebracht. Men antwoordde om 64 uur. De firma bezorgde het drukwerk, dat alleen voor Schiedam bestemd was, niet om 64 uur, maar reeds omstreeks 124 uur des middags. Daar bekend was geworden, dat niet alles met de bestelling van 8 uur mede zou gaan werd er over gereclameerd en met de grootste moeite kon men den directeur bewegen het met de be-telltng van 10 uur nog te laten rondbrengen. Het bedoelde drukwerk is echter, volgens nadere inlichtingen, dien avond slechts gedeeltelijk bezorgd (sommige bestellers liepen nog om kwartier voor twaalven, o. a. in de Gorzen, met hun bestelling), terwjjl eerst 'sMaandagsvoormiddags het restant in de bestellingen werd opgenomen. Twee ingezetenen verklaarden ons, dat een weekblad, waarop zjj geabonneerd zjjn, en op gelijken tjjd aan hun adres wordt verzonden, bjj den een des Vrijdags morgens, bij den ander des avonds wordt bezorgd. Een brief voor Rotterdam b.v., die na 10 uur 's avonds in de brievenbus aan het Stadhuis wordt gepost, bereikt den geadresseerde eerst omstreeks 11^ uur des v,m> Wanneer men een expressebrief om 11 des v.m. van Rotterdam verzendt, krijgt men dien in Schie dam om 24 uur bezorgd. Wij weten wel, dat voor deze laatste fei ten de directeur direct niet verantwoordelijk is te stellen. H(j behoort echter toch, in verband met buslichting en bestelling, in overlez met de inspectie zoodanige maatregelen te treffen, dat de verzending van de correspondentie van en naar Schiedam op de snelste wjjze geschiedt en niet op een manier als leefden wjj nog in den tjjd van de diligence. Genoemd hebben wjj twee feiten betreffende de correspondentie tusschen Schiedam en Rotter dam. Zou de dienst nu met andere plaatsen beter zijn Wjj betwijfelen dit, op grond van verkregen inlichtingen, zeer sterk. Wat het personeel aangaat, moet in het oog gehou den worden, dat zij beambten zjjn en in het publiek liefst niet over hunne grieven willen spreken. In hun vereenig ng uiten zjj deze echter des temeer. Nog niet heel lang geleden, lazen wjj in het Rotterdamsch Nieuwsblad, dat de klachten alleszins billjjk waren en werd mede het denkbeeld aan de hand gedaan, dat de zaak eens in de Kamer van Koophandel en Fabrieken ter sprake moest worden gebracht. Vindt men het geen ongezonde toestand, dat er bestellers zijn, die des avonds omstreeks 10 uur nog met een bestelling uitgaan en des mor gens om ö'/t uur weder ten postkantore present moeten zjjn Genieten die menschen voldoende nachtrust Voorts vernamen wjj uit zeer betrouwbare bron, dat de getalsterkte van het. bestellerspersoneel geen geljjken tred heeft gehouden met de uit breiding onzer stad. Eischt dit alles geen verbetering Ten slotte willen wjj nog melding maken, dat na het pubheeeren van het stuk in het nummer van Zaterdag van de Schied. Crt. bjj den direc teur-generaal der posterijen en telegrafie een adres is ingezonden, met het verzoek maatregelen te willen nemen, die een einde maken aan den onhoudbaren toestand ten postkantore alhier. Kloosterman. De beruchte anarchist Kloosterman heeft 't toch durven bestaan, hoewel het huurgeld van de zaal van Musis Sacrum" was teruggezonden en de zaal formeel voor zjjn optreden geweigerd was, die localiteit te komen opeischen. Daartoe meld de hj) zich Zaterdag-avond bij den pachter van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2