Gemengd Nieuws. Ingezonden. Ingezonden Mededeelingen. Kunst en Letteren. TKfjEGRA-tltf EN. Burgerlijke Stand Scheepvaart. Laatste Berichten. TJitlotingen. Bci?r«hcricïii van Amsterdam »Musis" aan, maar kreeg de stellige verzekering dat in geen geval de zaal ter zijner beschikking was. Ondanks die herhaalde weigering kwam hij toch Zondag op het voor zijn optreden aangekon digd uur aan het gebouw Musis Sacrum", belde aan en vroeg den pachter te spreken. Een be diende deelde hem daarop mede, dat de heer Van Dijk niet te spreken was. Daarop is Kloosterman naar het bureau van politie gegaan, waar men hem den vriendelijken raad schijnt gegeven te hebben zoo spoedig mogelijk de stad te verlaten. Althans korten tijd daarna zag men de Rotter- damsche anarchist, na eenigen tjjd in sConstantia" vertoefd te hebben (het bloed kruipt altijd waar 't niet gaan kan) den weg naar de tram nemen. Eenlge leden van de Propagandaclub «Leo XIII" van den Rotterdamscben Volksbond, die Klooster man maar al te goed kennen, en enkele propa gandisten van Schiedams Volksbond volgden daar op den beruchten anarchist, door vier politie agenten beschermd, om zich te overtuigen, dat hij werkelijk met de tram vertrok. Toen hij daar instapte, moet bjj gezegd hebben, dat hij Tweeden Kerstdag zou terugkomen. Het meerendeel der propagandisten gaf echter gevolg aan den welwil- lenden raad zich naar het gebouw van den Volks bond te begeven. Daar werd na eenige toespra ken het Bondslied en het lied tegen den »vuil- haudel" gezongen, waarna de Rotterdamsehe pro pagandisten, in aangename herinnering van de kennismaking met de ïSchiedamsche collega's, vertrokken. Nader vernemen wij, dat de zaal van „Musis", „voor een vergadering" verhuurd was voor f 4. een prijs waarvoor zij zeker niet voor een open bare bijeenkomst zou gegeven zijn. R. E. T. M De Rotterdamsehe Electrische Tramwegmaat schappij heeft heden den dienst op lijn 8: Beurs plein, Delfshaven—Schiedam geopend. De wagens, zeer net ingericht, met voldoende afsluiting van de balkons, hadden veel bekijks. Het personeel schijnt geheel verwisseld. Het tarief is, zooals men uit de advertentie in het vorig nummer heeft kunnen zien hetzelfde gebleven, maar er bestaat geen verschil van klas sen meer. Zij die in de nette wagens, ook in den avond zeer voldoende verlicht, iets afgezonderd willen zitten, kunnen in den regel van den bij wagen gebruik maken. Een der eerste tramtreinen, heden-ochtend half zeven van hier vertrokken, had op de Blaak te Rotterdam langdurig oponthoud doordat een slee pers wagen op de rails stond. De wagen werd aangereden en de pooten van het paard geraakten onder de tram. Eerst na verloop van ruim een uur was het paard met verlies van een der hoe ven en ietwat ontvelde pooten bevrijd en kon de dienst weer geregeld plaats hebben; de tram wagens stonden inmiddels tot den Binnenweg opgehoopt. geefsters, welke aan onze roepstem gehoor hebben gegeven, zoo ook aan de ondertpekenaars der lijsten, waardoor een korte doch krachtige pro paganda kon worden ten uitvoer gebracht. Mogen uwe giften, te saamgesmolten met onze werken, eene goede uitwerking hebbenmogen de rongestrooide zaadjes spoedig ontkiemen en hunne vruchten leveren wij hopen het met U. Nu toch hebben wjj gezien, dat velen onzer katholieke stadgenooten, doordrongen zijn van den- zelfde geest, welke onze propagandisten bezielt en dit zij voldoende om ons zeiven tot meer moed aan te sporen, om het het «Papieren Gevaar" en geloofscbendende lectuur te bestrijden. U. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de ver leende plaatsruimte, teekenen wij Het Bestuur der Propagandaclub. »St. Paulus". J. T. v. HEES Jz Voorzitter, J. R. W. POLS, Secretaris. J. WILLE, le Pending meester, A. v. DONGEN, 2e Penningmeester. Schiedam, 14 December 1906. Werkwagens. Binnenkort zal men op de lijnen der Amsterdamsche gemeentetram een nieuw soort wagens zien loopen, niet voor het ver voer van reizigers, doch uitsluitend te gebrui ken voor trekkracht. Zij zijn het best te vergelij ken met kleine electrische locomotiefjes, die in hoofdzaak zullen dienen om de bijwagens uit de remises te rijden naa.r de punten, waar ze aan motorrijtuigen moeten worden gekoppeld. Tot dusver geschiedde dit door middel van de motor wagens zelf, doch de praktijk heeft geleerd, dat het verkeer gebaat zal worden, als deze dienst niet meer van de motorrijtuigen wordt gevergd. Doch behalve voor dit doel, zullen deze „werk wagens" (aldus luidt de benaming der nieuwe voertuigen) kunnen worden gebruikt voor al die diensten, waarvoor niet de indienststelling van een motorrijtuig wordt vereischt, maar wel trek kracht moet worden aangewend, om slechts te noemen het weghalen van eventueel op de lijnen defect geraakte rijtuigen, enz. Door hun bouw zullen zij uiterlijk veel overeenkomen met kleine goederenwagens. Vier van zulke „werkwagens" naderen thans hun voltooiing in de Ned. Fabriek voor Werk tuigen en Spoorwegmaterieel. {Echo). Christelijke Feestdagen. Door de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen en voor de Bouwbedrijven is weder iet de patroon het verzoek gericht hunne werklieden voor het verlies, dat zij door de op handen zijnde christelijke feestdagen zullen lijden, eenige tegemoetkoming te geven. Zij vonden daartoe meer aanleiding nu hun ter oore was gekomen, dat ook in enkele fabrieken le dezer stede den Maandag voor Kerstmis niet zal gewerkt worden en de werklieden dus een halve week loon zullen moeten derven. Daarom vragen zjj ten slotte aan het per stuk of uurloon werkend personeel de loonsderving wegens verplichtewerke loosheid in het algemeen of wegens de aanstaande feestdagen in het bijzonder, te vergoeden of ge legenheid te geven, die door overwerk te compen- seeren. Door het drankmisbruik. De stoomtram heeft Zaterdag-avond nog op droevige wijze betrekkelijk het veel bewogen bestaan uitgeleid. De conducteurs van de tram, die omstreeks half negen van hier vertrok, wei gerden een passagier mede te nemen, die in volstrekt kennelijken staat van dronkenschap was. Daarop zeide bedoelde persoon, de 47-jarige Rotterdamsehe mattenmaker, T. Essen, zich wel te voet naar huis te zullen begeven. Na eenigen tijd ontdekte men daarop tusschen de rails over blijfselen van onderkleeding en sporen van bloed en een weinig verder het deerlijk verminkte lichaam van den ongelukkige, blijkbaar door de tram meegesleept. Het lijk is daarop per doodenbaar naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraafplaats alhier overgebracht. Nog gisteren waren op de plaats der overreding de sporen van het droevig ongeval te zien. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Propaganda-club 5)St. Paulus". Naar aanleiding van net Ingezonden stuk van Zaterdag 1 December jl., waarin wij hebben gewe zen op den toenemenden handel in zedekwetsende Ansichtkaarten enz. en waarin het bestuur der Prepagandaclub »St. Paulus" een beroep deed op de Katholieken, om een kleine geldelijke bjjdragen te storten, tot verlicbing in de kosten eener gratis verspreiding van de brochure getiteld »Het Papieren Gevaar", gevoelen w(j ons gedrongen een woord van dank te brengen aan onze milde gevers en Een d a k 1 o o z e. Uit Zalt-Bommel wordt aan de 's-H. Ct. geschreven: Donderdagavond werd tegen halftwaalf aan de r.-k. pastorie een brief uit de bus gehaald, waar van de inhoud verre van aangenaam was. Er werd nl. in bericht, dat een dakloozé onderko men verzocht en in afwachting zich voorloopig maar in het patronaat had neergelegd. De beide bedienden, die reeds ter ruste waren gegaan, werden opgeklopt en nu toog meii de straat op en daar bleek, dat in het belendende gebouw werkelijk het licht was ontstoken. 't Is begrijpelijk, dat met zekeren angst het gebouw werd genaderd, doch toen het op bin nentreden aankwam, werd 't toch beter geoordeeld hulp van politie in te roepenimmers men kon niet weten met wat voor onverlaat men te doen kon hebben. Daar verschijnen weldra twee poli- tie-agenten en als mannen van het vak stappen zij onbeschroomd het gebouw binnen. „Daar ligt ie", klinkt het eensklaps en met een flinken greep wordt de brutale indringer in den nek gegrepen.... en nu vertoont zich voor hun oogen.... een flinke haas. 1 't Is te begrijpen, dat zoo'n daklooze een goed plaatsje werd ingeruimd. Een antieke pot. Uit Kerkrade wordt aan de L. K. gemeld: Bij het uithalen van kiezel vond de heer Van Loo (Nulland) in zijn kiezelgroeve aldaar een nog gave pot van antieken vorm. Hij- zat in de leem- laag ongeveer 10 voet in den grond en was zorg vuldig bewaard. Hij stond in een koperen ketel en was toegedekt met een vijftal andere koperen kotels, die er goed in sloten en met den bodem omhoog er over heen lagen. Het geheel was door een ijzeren ring omsloten. Het gehëele omhulsel was bijna door roest verteerd. Van den pot is al leen het hengsel door roest aangetast, hij is an ders geheel onbeschadigd tot de drie in verhou ding nog al hooge pooten toe. Hij is waarschijn lijk uit brons vervaardigd en weegt ongeveer 12 KG., ofschoon de wanden maar dun zijn. retraites Ecclesiastiques" in bezit te nemen; een der Kamerleden drong aan die fondsen te storten in de „Caisse de retraites pour vieillards". KONSTANTINOPEL, 15 December. Tweehon derd Turksche matrozen en marinesoldaten, wier diensttijd geëindigd was, verlieten het marine arsenaal en organiseerden een betooging waarin zij hun ontslag uit den dienst en de betaling van de achterstallige soldij eischte. Deze betooging duurde ongeveer drie uren. Twee officieren, die poogden de betoogers tot kalmte te brengen wer den met steenen geworpen. Een derde officier (rok zijn sabel en wondde drie personen. Ten slotte kwam een adjudant van Yildiz-kiosk en beloofde de inwilliging van de eischen der be toogers; toen gingen deze kalm uiteen. In Yildiz-kiosk heerscht groote opgewondenheid. De Sultan informeerde voortdurend in groote onrust naar het gebeurde en zond telkens nieuwe bevelen. (Zie onder „Buitenland".) 25 cent per regel. GEVONDEN DOOR EEN INWONER VAN SCHIEDAM. Er zijn veel mannen en vrouwen in Schiedam, die met een verdrietige huidziekte aangedaan zijn, ze hebben misschien aambeien of prikkelende huiduitslag en tevergeefs hebben ze getracht ge nezing te bekomen. Voor zulke inwoners zal de volgende, openhar tige verklaring van iemand uit hun buurt een welkom, bemoedigend nieuws zijn. De heer H. Bezemer, wonende Dwarsstraat 30 te Schiedam, zegt ons: Twintig jaar lang werd ik geteisterd door droge aambeien, somtijds waren zij bloedend en vooral bij stoelgang had ik nu en dan vrij wat bloedverlies. Al het mogelijke heb ik hiertegen aangewend, maar nooit gelukte het mij genezing te bekomen; toen ik Uw Fos ter's Zalf toepaste, kon ik na vijf of zes dagen een groote verbetering waarnemen. Ik had niet meer de minste pijn of jeuking en zag dat mijn ongemak verdween; nadat ik tien dagen met Uw zalf doorgegaan was, was ik tot mijn onuitspreke lijke vreugde geheel en al van deze lastige kwaal verlost. 1 Ik ondergeteekende verklaar, dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de échte Foster's Zalf geeft, dezelfde die de heer Bezemer gehad heeft. Ze is te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KA1TELHOF HOVINGH (voorheen Frans Vis ser.) Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Academie. In de Academie van B. K. T. W. te Rotter dam, zal gedurende de aanstaande Kerstvacantie weder een tentoonstelling worden gehouden van oude en nieuwe kunst en kunstnijverheid. Deze zal geopend zijn uitsluitend voor leden en genoodigden op 23 December; voor alle belang stellenden gratis van 24—31 December. BERLIJN, 16 December. De koning en de ko ningin van Noorwegen zijn na hartelijk afscheid van de keizerlijke familie naar Kopenhagen ver trokken. PARIJS, 17 December. De Fransche Kamer nam gistermiddag met 446 tegen 91 stemmen de ge- heele begrooting aan. Bij de bespreking der be grooting van financiën eischte de minister voor den Staat het recht de fondsen der „Caisse de den toestand van den koning van Zweden, meldt, dat de koning ongeveer 5 uur heeft geslapen. De temperatuur is 37.5. De werking van het hart is onregelmatig, terwijl in den toestand der lon gen geen verandering is gekomen. Schiedam. G e b o r e n 14 Dec. Catharina Hendrika, dochter D. Hoogenboom en J. C. Vreeswijk, Pernissche straat. Elisabeth, dochter van C. Blokland en L Guis, Adrianastraat. Johanna Maria, dochter van A. J. Schipper en J. Veringmeier, Kortland straat. Paulus, zoon van A. W. Bras en A. Post, Puttershoeksche straat. 15. Cornelis Maria zoon van B. K. A. Kappelhof en A. J. Beukers, Korte Haven. Overleden: 15 Dec. Geppiena Gelling, oud 4 jaar en 3 maanden, Mariastraat. Theodora Tombrink, oud 51 jaar en 5 maanden, echtgenoot van Franciscus Witberg, Achter de Teerstoof. Teunis Essen, oud 47 jaar en 7 maanden. 16. Teunis Cornelis Immerzeel. oud 1 jaar en 8 maanden, Heerenstraat. Arij Kruithof, oud 5 maanden, Hoofdstraat. Schiedam, 16 December. Aangekomen Belgisch aviso Ville d'Anvers, van de Noordzee, ligt hier aan de Maaskade, eerste steiger. Zeilklaar Galata, kapt. Aleston, geladen met ledige flesschen naar Londen. Uit het buitenland. Uit Rome wordt aan de Petit Parisien gemeld Kardinaal Richard heeft een brief ontvangen van Z. H. den Paus, waarin Z. H. protesteert tegen de uitzetting van mgr. Montagnini. Deze brief is bestemd om te worden gepubliceerd. De Paus zal, van den anderen kant, antwoorden op de vijandelijkheden van de ministers, door het pro- tectoraat van het Heilig Land aan Frankrijk te ontnemen, en het aan Italië of Oostenrijk toe te vertrouwen. Mgr. Montagnini is door den H. Vader benoemd tot protonotaris apostolicus. Gister-(Zondag)morgen zijn in de Parijsche ker ken de H.H. Missen opgedragen, zonder dat er eenig incident is voorgevallen. Sommige kerken werden gedurende de diensten door jongelieden bewaakt. In de kerk van den H. Ambrosius heeft de fcoadjutor van het aartsbisdom tijdens de Hoogmis de menigte toegesproken en haar o.a. gezegd, dat men zich niet moest laten ontmoe digen door de beproevingen van den tegenwoor- digen tijd. De hertog van Orleans is te Brussel aange komen en in het hotel Métropole afgestapt. De Petit Parisien verneemt uit Algiers: Er is order gegeven om een colonne Fransche troepen gereed te maken voor Tanger. De colonne zal worden samengesteld uit twee bataljons ti railleurs en een batterij artillerie, onder bevel van kolonel Drude. Een gelijksoortige colonne zal door Spanje worden uitgerust. Ter eere van Koning Haakon en koningin Maud van Noorwegen, is gister in het nieuwe paleis te Potsdam een gala-diner gegeven. De Duitsche keizer zat natuurlijk weer op zijn praat stoel en heeft druk gespeecht. Het syndicaat der fabrikanten te Lodz heeft gister medegedeeld, dat de grootste katoenspin nerijen, waarin ongeveer 35000 arbeiders werken, den 29en December onherroepelijk gesloten zullen worden, indien de werklieden vóór dien datum de voorwaarden van de patroons niet zullen heb ben geaccepteerd. De Standard verneemt uit Odessa, dat men daar onder familieleden van Witte zegt, dat hij waarschijnlijk met een bijzondere zending naar Tokio gaat. Het Novoie Wremja en de Rouss melden, dat Witte's onderhoud met Tsaar Nicolaas, waar over in de buitenlandsche bladen zooveel ge schreven is, alleen heeft geloopen over diens reis in het buitenland. Een bulletin, Zondag-ochtend uitgegeven over BRUSSELSCHE LOTEN 2% pet. van 1902. Trekking 15 Dec. Serie 21230 no. 3 met fr. 10000; S. 17873 no, 23 met fr. 1000; S. 17204 no 16 met fr. 500; S. 15823 no. 22 en S. 18167 no. 3. ieder met fr. 250. Integralen Juli Oostenrijk 3 °4 Portugal Binn. Mexico. Venezuela Cultuur der Vorstenlanden N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink, Petrol Moeara Enim. Sumatra Palembanc Deli Cult. Stee! Shares Atchison Shares Rock Island Denver Rio Gr Erie Shares Missouri Southern Pacific Railway Prolongatie 17 Dec. 7714 997,. 70Va 96i4 19H/, 534 700 133Vi, 75 I3334 49V, 105 30V, 43ll/„ 441»/,, 42 94V. 341/, 61/, Wisselkoersen te Rotterdam. 17 Dec. Per Telegraaf Ltreda* kort 11 f i#.' 6 Paris 47 95 - 3 - Actwerprr* en Pres. - «7.80 4J V'iit r.h» RbcFbfc»Vt'»i s 59.— 6 i>C\ BEURS VAN SCHIEDAM, 17 Dec. 1906. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. M outwjjni f 12'/iper Hectoliter cont zonder fust en zonder belasting Namem de Commissie voor d* noteering1 I). F W. PRINS Stemming) zeer vast. Bond van Distillateurs 1 Moutwijn' '123/v Jenevert f 163/,. Amst. proef f i8lU. Prima Graansnlritos f 17*17!/, Spoeling" 1.80. ANTWERPEN 15 Dec. V et r o'1 u m in er-Y kalm 'oco fr »9i.' per Dec. 'P1/, per Jan. fr. 193/„ per Jan./ Maart fr. 193/4. BERLIJN, 17 Dec. i i v 3 i* loco - NEW-YORK Ma is Wester* is locc 15 Dec. 5114 14 Dec. 51>/4. PARIJS 14 Dec Spiritus (slotkoers) prjjsh.per hectoliter per Dec. fr. 41.50 betaald, per Jan. fr. 41.75 a 42. per 4 eerste md fr. 42.50 betaald per 4 md. van Mei fr. 44.A 44.25. ROTTERDAM, 17 Dec. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd paarden, veulens, ezel, magere en 360 vette runderen, 202 vette en graskalveren, nuchtere kalveren 2061 schapen of lammeren, 939 varkens, biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt var heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 78, 2e kw. 70, 3e kw., 54 ct., ossen le kw. 78 2e kw. 70, 3e kw. 54 ct. stieren ie kw. 2e kw. 3e kw. ct Kalveren le kw. 110, 2e kw. 100, 3e kw. 80 ct., schapen le kw. 66 a 2e kw. 60 3e kw. 54 ct., lammeren le kw. k ct.. biggen f - k f varkens le kw. 46 2e kw. 44, 3e kw. 40 ct., en licht soort 42 k 44 ct., nuchtere kalveren fk falles per kilo. Handel in runderen en ossen vlugin kalveren, schapen en varkens traag. Vlas. Aanvoer 15310 steen blauwHollandscb steen Groningsch 2620 steen wit Zeeuwscb 6461. De prijzen waren Blauw 54 stuivers, Holl. Geel st. Groningsch 37—45J st. wit 30—44 st. per steen. Handel willig, vlug opgeruimd.. Lijnzaad f9.50 a 111.50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 3