Ingezonden. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Kerknieuws. Laatste Berichten. Burgerlijke Staud. Beursbericht van Amsterdam, f;t* P an del sbeni cb test derwijs moeten bij scholen met meer dan 3 onderwijzers van bijstand 1 en met meer dan 7, 2 van hen minstens 23 jaar oud zijn en hoofd akte hebben) een geheel toevallige omstandigheid is, die geen verhooging van belooning wettigt. Daar de hoofdakte voor het onderwijs van groo- te waarde is, (Amsterdam bijv. eischt bij alle onderwijzers hoofdakte) kunnen B. en W. zich wel met het advies van de Schoolcommissie ver eenigen om, gelijk adressante wenscht, de be looning voor alle bezitters dier akte van f 100. tot f 200.te verhoogen. 5e. Voor het laten vallen van het vereischte van 28-jarigen leeftijd die ook de Wet noemt voor aanspraak op de tegemoetkoming in de huishuur, zien B. en W. geen reden; wel kun nen B. en W., mede in verband met de in den laatsten tijd gestegen woninghuren, zich vereeni gen met een verhooging van het bedrag van f 75. tot flOO.— 6e. Gelijk boven reeds werd aangestipt, werd door de hoofden der scholen C, D, E en G ophef fing gevraagd van de beperkende bepaling, dat de verhoogingen voor het bezit van akten nut tige handwerken of vrije- en ordeoefeningen door een onderwijzer of onderwijzeres slechts dan ge noten worden, als hij of zij met het geven van onderwijs in zoodanig vak is belast. Zij geven te kennen, dat deze bepaling in de praktijk aan leiding geeft tot allerlei moeilijkheden. Doordat nu een beperkt aantal onderwijskrachten voor bedoelde vakken is aangewezen, zal bijv. dikwijls een onderwijzeres, die de akte nuttige handwer ken of vrije- en ordeoefeningen bezit, toch geen les kunnen geven in haar klasse, terwijl ook bezwaren ontstaan bij ontstentenis van degenen die voor zoodanig onderwijs zijn aangewezen. Het kwam B. en W. voor dat aan het ver langen der hoofden kan worden voldaanmet dien verstande dat dit slechts zal gelden voor de scholen waar in zoodanige vakken les wordt gegeven. j I Volledigheidshalve moeten B. en W. nog mede- deelen, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de plaaatsvervangende hoofden der onder scheidene scholen met verzoek in hunne voor stellen, voor de plaatsvervangende hoofden een toelage op te nemen, die zij ook vóór de thans in werking zijnde verordening genoten; daar zij toch zijn aangewezen te helpen aan de admi nistratie en ook de verantwoordelijkheid hebben bij afwezigheid van het hoofd der school. B. en W. meenen evenwel, waar die toelage voor eenige jaren werd afgeschaft, thans geen voorstel te moeten doen hierop weer terug te komen. Gelijk B. en W. reeds te kennen gaven, meenen zij met hunne voorstellen tot verbetering der on- derwijzers-jaarwedden, zoover te zijn gegaan als met liet oog op de gemeente-financiën slechts eenigszins mogelijk is, en gelooven zij ook ver betering te hebben aangebracht juist daar, waar zij het meest noodig en gewenscht was. Hunne voorstellen zijn belichaamd in bijgaand ontwerp-besluit. Een staat waarin voor iederen onderwijzer de financieele gevolgen, in onderdeden gesplitst,-zijn te zien, gaat mede hierbij. kapelaan Dankelman, een R. K. Middenstands- vereeniging gesticht. Aanvankelijk zijn 68 leden toegetreden. Een voorloopig bestuur ontwerpt de statuten. Inde heden gehouden Buiten gewo ne Algemeene Vergadering van aandeelhouders der Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank alhier, werd tot mededirecteur benoemd de heer Jhr. Mr. F. G. W. J. Backer, te 's-Gravenhage. Hedenmorgen kwart voor tien ure liep van een handwagen met groenten beladen van den koopman S. van Wageningen, wonende aan de Hagastraat, aan den oprit van de Broers- vest een wiel af tengevolge waarvan de wagen tegen de paardentram botste en deze eenigszins beschadigd werd. i Door de politie werden gisteravond 11 ure aangebracht twee personen, die even te voren de conducteurs van de electrische tram hadden geslagen. Tegen die personen is proces-verbaal opge maakt. Maandag had J. H. Kreuger, zakken- drager, wonende Spinhuispad 10, toen hij bezig was met het lossen van maïs uit een vaartuig voor het pand »Princenhage" aan de Westvest, door de gladheid van de treden der trap, het ongeluk daarvan af te vallen en zich te bezeeren. Gisteren had W. Hendriks, bran dersknecht in de branderij van den heer van der Schouw, wonende Oosterstraat 46, toen hij bij den distilleerketel koolasch aan het blusschen was, het ongeluk zijn hand te branden. Heden-middag omstreeks 3 ure had de 14-jarige J. van Dongen, wonende Pernissche straat, werkzaam aan de Schiedamsche kunst smederij, voorheen firma G. J. Vincent Co., aan de Hoofdstraat, het ongeluk met den stoom hamer op den wijsvinger der rechterhand te slaan, waardoor dat lichaamsdeel deerlijk gekwetst werd. Na voorloopig in de fabriek verbonden te zijn, moest hij het werk staken en zou heden-avond verder door een geneeskundige behandeld wor den. I DIT DELFT. R. K. Middenstandsvereeniging. Te Delft is eergisteravond^ na een lezing van Liefdewerk voor volwassen R. K. Doofstommen. Kapel der Eerw. Broeders van Sint-Jan de Deo Plaats 43, Den Haag. Voorbereiding tot het Hoogfeest van Kerstmis. Zondag, 23 December, om 3 uur preek in ge baren en tegelijk met de lippen. Daarna gelegen heid om te biechten bij den heer A. Harm, rector der doofstommen. Alle doofstommen, zonder uitzondering, worden gaarne verwacht in gezelschap van één of twee hoorende personen. Deze personen hebben dus ook toegang tot de kapel. Vrouwelijkedoofstommen, buiten Den Haag woonachtig, worden niet toegelaten, zonder ver antwoordelijk geleide van, ten minste één hoorend persoon. Inbraak te Rijswijk. Gisternacht hebben inbrekers te Rijswijk een bezoek gebracht aan zeven huizen in de Koninginnelaan, o. a. be woond door den heer P. van Vliet, lid van de Tweede Kamer, Koechlin, fabrikant, en Sneth- lage, secretaris van het curatorium der Techni sche Hoogeschool. De inbrekers hebben met een centerboor in de ramen gaten geboord en daarna de spanjoletten opgelicht, waarna het raam kon worden opgeschoven. Tal van voorwerpen van waarde en ook geld werden ontvreemd. De politie doet onderzoek. Vermelding verdient, dat de Koninginnelaan nog niet door de gemeente werd overgenomen, zoodat 's nachts de politie daar niet surveilleert. Electrische rem. Het tramongeluk op de Weteringschans te Amsterdam is voor de directie van de tram aldaar aanleiding geweest om proe ven te nemen met een nieuwe reminrichting. Het is een electrische rem, die ook werkt op de wie len van den bijwagen. Wordt deze in werking gebracht, dan stopt dus de bijwagen even snel als de motorwagen en wordt het gevaar vermeden, dat bij plotseling remmen de vaart van den bij wagen den vastgeremden motorwagen nog een eind voort doet sleepen. Belangrijke diefstal. Uit Amsterdam meldt menNadat eergistermorgen door een winkelier in de Koningstraat aangifte was gedaan van diefstal van 164 paar schoenen, is gisternacht in een logementje- een man aangehouden, die een paar schoenen had verkocht, dat door den be stolene als zijn eigendom werd herkend. Men meent den dader in handen te hebben. Een frappant staaltje, en toch niet zoo gek als 't wel klinkt, kwam heden ons ter oore, schrijft de Tel. De Amsterdamsche bank van lee ning doet met succes dienst als afzetgebied voor nieuwe rijwielen 1 Zekere, heer W. A., van de Ceintuurbaan, is de ingenieuze Amsterdammer, die op de volgende manier een broodje een belegd broodje ook verdient. Hij koopt en gros op de goedkoopste wijze onderdeden van rijwielen op, en weet daar van op knappe manier karretjes te fabriceeren. Nu en dan verhuist een van de fonkelnieuwe, goed uitziende fietsen naar een der stadsbanken van leening, welke er f 40 op geven. De „en gros" handelaar verdient er ruim een tientje aan en de bank schijnt er bij haar druk bezochte publieke verkoopingen, als „détaillist" goed af te komen. In het tegenovergestelde geval immers, zou ze de beleensom verminderen. De fietsen moeten den prijs van minstens f 40 dan ook zeer goed waard zijn. Onze „fabrikant" maakt alleen een handig gebruik van den lombard als afzet gebied. Een gruwel ij ke mishandeling. Uit Til burg meldt menTerzelfder plaatse Groot Oer- le waar enkele weken geleden de doodslag op v. d. V. heeft plaats gehad, is Zondagavond ongeveer acht uur wederom een gruwelijke mis handeling geschied. Onmiddellijk nadat de politie van de verwonding was in kennis gesteld, begaf zij zich naar de aangewezen plaats en vond daar C. P., die niet in staat was eenige aanwijzing te doen; slechts de naam van zijn aanvaller, W., kon hij nog stamelen. Op een kruiwagen werd de verwonde naar het politiebureau vervoerd, waar een geneesheer vaststelde, dat hem 4 ste ken op het hoofd en in den rug waren toege bracht, waarvan één de longen ernstig had ge kwetst. De verwonde, wiens toestand levensge vaarlijk is, werd daarna per brancard naar het gasthuis gebracht. De dader J. W. is door de politie gearres teerd. Hij is dezelfde, die getuige was van den bovenvermelden doodslag. Een duur ontbijt. Toen de Duitsche Kroon prins onlangs in Oostenrijk op jacht was, bestelde hij aan een klein station een ontbijt voor hem en zijn gevolg. De pachter van het buffet bracht hem er, overeenkomstig zijn hooge geboorte, 160 kronen voor in rekening die zonder protest wer den betaald. Maar eenige dagen later, kreeg de pachter bericht dat het Oostenrijksehe spoorweg- bestuur de overeenkomst met hem had opgezegd en werd hij door een ander vervangen. De Kroon prins had de rekening te bar gevonden en zich bij het spoorwegbestuur beklaagd. De rampza lige pachter heelt nu, om herstel van grieven te hekomen, een verzoekschrift aan Wilhelm II gericht waarin hij tracht aan te toonen dat hij er geld bij heeft moeten leggen en boveiidien het gcheele bedrag van de rekening voor een lief dadig doel heeft aangewend. Wraak of krankzinnigheid. In Italië is een vreemde geschiedenis gebeurd, die doet denken aan de meest sombere romans van wraak. Op de spoorlijn te Bari heeft men 's nachts twee kinderen gevonden, kennelijk broer en zusje, die tezamen waren gebonden en op de rails ge legd, met het klaarblijkelijk doel om ze door een bliksemtrein, die eenige uren later de lijn pas- seeren moest, te laten overrijden. Dit zwarte oogmerk werd verijdeld door de waakzaamheid van den machinist, die nog juist den trein tot stilstand kon brengten. Doch de on gelukkige slachtoffertjes zijn desondanks niet aan de wreedheid van hun moordenaars ontsnapt; toen men hen opnam, waren ze van koude ge storven. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek in gesteld. Naar de kleeding der kinderen te oor- deelen behooren ze tot een rijke ten zelfs adellijke familie, want op hun linnengoed is een kroontje geborduurd. Men vraagt zich af, of men hier voor een mon sterachtige wraakoefening of voor de daad van een krankzinnige staat. 25 cent per regel. EEN DANKBAAR IN WONERVAN MAASSLUIS. Wanneer de inwoners van Maassluis denken dat zij hun dankbaarheid toonen moeten, tal men zij niet daarmede, wat bewezen wordt door verklaringen als de volgende, die van week tot week jn dit blad voorkomen. Mejuffrouw Marie de Man, wonende Sande- lijnstraat 53 te Maassluis, meldt ons: Het is thans reeds vijf jaar dat ik aanhoudend gesuk keld heb aan een nierziekte. Onophoudelijk had ik hierdoor vlijmende pijn in den rug en len denen en steeds was ik door en door vermoeid, vooral 's morgens wanneer ik opstond. Menig maal 'kon ik vanwege de pijn geen werk doen en daar ik reeds bij verschillende deskundigen onder behandeling was geweest zonder dat deze mij beterschap bezorgden, begon ik mij zeer ongerust te maken, daar ik bevreesd was, op mijn jeugdigen leeftijd, niet meer van mijn ziekte te kunnen worden genezen. Het urineeren ging gepaard met een pijnlijk gevoel en het water was steeds troebel met veel witten neerslag. Ik hoorde toen van de uitmuntende eigenschappen Uwer Foster's Rugpijn Nieren Pillen waarvan ik dadelijk een doos liet komen. Mijn blijdschap en verrassing waren groot, toen ik reeds na een paar dagen de gunstige werking van Uw pillen kon waarnemen en toen ik hiermede gedurende drie weken was doorgegaan, kende ik mezelf niet meer. Nu ik geheel hersteld ben, kan ik niet nalaten dit prachtige middel aan iedereen aan te bevelen, die evenals ik voorheen, aan de nieren mocht lijden. Ik, ondergeteekende, verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoe veelheid urinezuur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteldheden, want het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zich mede. Het urinezuur is de hoofdoorzaak der blaasontsteking, van stoornis der urine, van het verlies der eiwitstoffen enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen lossen het urinezuur op en hel pen de nieren om het op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, diezelfde die Mejuffrouw de Man gehad heeft. Zij zijn te Schie dam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH (voorheen Frans Visser.) Toezending geschiedt franco na ontvangst van een postwissel f 1.75 voor één of f 10:voor zes doozen. Eergister vierde de zeereerw. heer J, B. van den Berg, pastoor te Bleiswjjk, zijn 25 jarig pries terfeest en tegelijk zjjn verjaardag. Bleiswijk's parochianen waren in grooten getale tegenwoordig bij de plechtige H. Mis, die de jubilaris opdroeg, geassisteerd door zjjn broeder, den weleerw. heer L. van den Berg, kapelaan aan den St. Bavo te Haarlem, als diaken en pater Heribertus O. F. M. van het klooster te Woerden als subdiaken. De zeereerw. pater Basilius van Kesteren van de Orde der Karmelieten in het klooster te Os, hoopt Dinsdag 15 Jan. a.s. zijn zilveren priester- jubilé te vieren. Een zeldzaam feest zal in den loop van het volgend jaar gevierd worden door den z.eerw. heer H. de Bont, die alsdan gedurende vjjf en twintig jaar als rector verbonden zal zijn geweest aan hetzelfde klooster, nl. dat der eerw. Poenitenten Recollectinen te Oirschot. De collecte, in het aartsbuisdom (Utrecht) voor he t verkrijgen en inrichten van een klein-seminarie te Kuilenburg heeft ongeveer een ton gouds op gebracht. (Geld.) Verboden boeken. Door de H, Congregatie van den Index zijn op de l(jst der verboden boeken geplaatst de volgende merken»Les Conflicts de la Science et de la Bible", Paris 1906 van abbé E. Lefranc; »E1 Je suitism y sus Abusos, Colleccion de articulos," Barcelona, van Segismundo Pey OdeixCrisis de la Compania de Jesus, hecba por personas emi- nentes en santitad y letras Ibid»La question biblique au XXe Siècle Paris 1906 van Albert Houtin. Uit liet buitenland. Gemeld, wordt, dat uit vrees voor ongeregeld heden de nachtmis in de Parijsche kerken met Kerstmis niet zal plaats hebben. Het Journal des Débats meent te weten, dat ingeval de overtredingen om te huigen voor d« uitoefening van den godsdienst aanhouden, kar dinaal Richard, de aartsbisschop van Parijs, zal bevelen de kerken te verlaterr err den godsdienst niet meer in het openbaar te doen plaats heb ben, maar in besloten kring. De kardinaal wei gerde de huiskapellen, die hem waren aangeboden voor de uitoefening van den godsdienst, zéggen de: „wanneer er geen missen zijir voor de armen,- zuilen er ook geen voor de rijken zijn Het zelfde blad verneemt, dut Mgr. Adaini, prelaat van het Vaticaarr, die overleden is, 4 millioe* aan den Paus heeft vermaakt. Mgr. zou ver zocht hebben deze geiden uitsluitend ten bat» der Fransclre geestelijkerr aan te werrden. In hoe verre dit bericht juist is, zal dezer dagen wel blijken. De hertog van Orleans zou pp verlangen van den 14. Stoei het manifest, dat hij voor nemens was uit te vaardigen, niet laten ver schijnen. Schiedam. Gehuwd: 19 Dec. C. P. Koens, oud 22 jaar* en G. J. van der Velden, oud 22 jaar. Overleden: 17 Dec. Barendina Houibraken» oud 66 jaar en 5 maanden, echtgenoote van Gerardus Henricus Johannes Koring, Lange Achterweg. RIJNHOOGTE. Caub 19 Dec. 1.6 J M; 0.11 M val Huningen19 Dec.1.24 M 0.06 M Kehl. .19 Dec.1.69 M0.01 M Keulen19 Dec.2.14 M 0.16 M Mannheim. 19 Dec.2.49 M0.08 M Piuhrort 19 Dec.1.62 M0.14 M Sinds 24 uur gevallen of gewassen Psr, £eU£ooau Integralen Juli Oostenrjjk 3 Portugal Binn. Mexico. Venezuela Cultuur der Vorstenlanden N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Moeara Enim. Sumatra Palembang Deli Cult Steel Shares Atchison Shares Rock Island Denver Rio Gr Erie Shares Missouri Southern Pacific Railway Prolongatie 19 Dec. "y« 99a/i« ■96i/a 691 132 V« 758/4 14114 I03i£ 4314 4°Vi. 6'/. Wisselkoersen te Rotterdam, 19 Dec. Eet Telegraaf. Londen kort/42.11 Cisc. 6 pC Parijs - 47 95 3 Antwerpen en Brus, a - 47.80 Basisch* baak pi. - 59.05 7 BEURS VAN SCHIEDAM. 19 Dec. 1906. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. MoRtwjjm t 123/4per Hectoliter cont. zonder fast en zonder belasting. Nament ie Commissie voor de Hoteeringi D. E, 5SL ERINS, Stemming: willig. Bond van Distillateurs i Moutwijn: fl3.~ Jeneveri f 17.— A mat. proef f 18'/a. Prima Graansplritas filkll1!.. Spoeling: f 180. ANTWERPEN, 18 Dec. Petroleum. Amerik kalm: i» loco fr. KW-, per Dec. IPVj per Jan. fr. 193/4, per Jan./ Maart fr. 193/4. BERLIJN, 19 Dec. Spiritus is loco NEW-YORK.- Mais. Western in loco 18 Dec. 5117 Bee. 51 Vv PARUS 18 Dec Spiritus (slotkoers) prijsh.per hectoliter per Dec. fr. 41.25 betaald, per Jan. tr. 41.50 k 41.75, per 4 eerste tr d. fr. 42.25 a 42.50 per 4 md. vaa Mei Ir. 43.75 a 44. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. 93

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 3