Dagblad voor Schiedam en Omstreken. s Alanneert D dp Sb Nieawe Sctataisclie Corat Et iratis Minster! MaplM 29ste Jaargang Donderdag 20 December 1906. No. 8689. prijs 10 c. p. west, 0.15 p.mM, fl.3op.3iil. Officieele Berichten. Kennisgeving. KAMERS VAK ARBEID FEUILLETON. Het uur der bekoring. Kennisgeving. Kennisgeving. Aanbesteding. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. 'I-'.'.uii, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren werden lijke overeenkomsten aangegaan. uiterst bil- Telefoonnummer 85. Postbus rto. 39. te SCHIEDAM. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de wet op de Kamers van arbeid, het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid en het Koninklijk besluit van 13 Mei 1899, No. 47 herinneren de hooiden of bestuurders van de navolgende bedrijven Voor de BOUWBEDRIJVEN, het bewerken van hout, steen ot metalen het schilders-, stoffeerders-, behangers-, stuka doors-, mandemakers-, kurksnijders-, aardwerkers- en straatmakersbedrijf het ontwerpen van en het houden van toezicht bjj bet uitvoeren van bouwplannen. Voor de VOEDINGS- en GENOTMIDDELEN, de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banket bakkerijen de slagerijen de bierbrouwerijen, de azijnfabrieken, de zout ziederijen de zuivel- en de kunstboterfabrieken, het bedrijf der drinkwaterleiding; de tabak- en sigarenfabrieken; het vervaardigen van kleederen, hoeden of schoenen de boek- en courantdrukkerijen de kaarsen-, de gas-, de glas-, de soda-, de zeep en de cartonagefabrieken aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari e.k. eene lijst op te maken van de namen, voornamen, enz. der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der bovenge noemde Karner van Arbeid (betwelk zich uitstrekt over de gemeente Schiedam) als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn of zijn geweest gedurende het kalenderjaar 1906 ot, indien het bet bouwvak betreft, gedu rende bet laatste tijdvak van 7 maanden dat in dat bedrijf is gewerkt, en om die lijst, mede vóór 15 Januari a.s., te zenden aan Burgemeester en Wethouders. Ten aanzien van hem, die in het bouwvak werkzaam is geweest, wordt op de ljjst opgegeven gedurende welken tijd bij in dat bedrijf werkzaam is geweest. Op die lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende het laatst verloopen kalenderjaar of, indien het het bouwvak betreft, gedurende boven bedoelde 7 maanden, niet binnen het gebied der bovengenoemde Kamer van arbeid by hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn ge weest en en behoeven niet te worden gemeld zij, die geen uitgezetenen des Rijks ol geen Neder landers zijn, of die op 15 Februari 1907, den leeftijd van vijf en twintig jaren niet zullen hebben bereikt. Onder patroons worden verstaan de mannelijke of vrouwelijke hoofden of bestuurders van een be drijf, waarin ten minste één persoon boven de 20 jaren tegen genot van loon werkzaam is, en allen, die op het beheer der hoofden of bestuurders toe zicht houden terwijl met patroons gelijk gesteld worden de personen, die door het hoofd ol be stuurder van een bedrijf in den regel belast worden met het ontwerpen van wetenschappelijke plannen (Uit het Engelsch.) 28) De deurwaarder knikte slechts; hij liep de dame voorbij en ging de gang in. Niettegen staande do hier heerschende duisternis, vond hij er den weg, wel een bewijs, dat hij met het inwendige van de woning goed bekend was. Hij opende een deur en ging, gevolgd door de dame, die blijkbaar in de grootste verlegen heid verkeerde, een ruime voorkamer binnen. Zonder iets te zeggen, legde hij zijn ambtenaars muts op de tafel. Daarop bladerde hij in een dikke dienstportefeuille, en keek de voor hem staande dame vragend aan. ;,U hadt me het geld toch wel kunnen toesturen, mevrouw Heins dorf," zèi hij brommerig. „Nu moet ik 'I bij dat hondeweer nog komen halen! Dat heb je er van, als je toegevend bent! Had ik gedaan, wat de schuldeischers me eigenlijk hebben voor geschreven en de inboedel dadelijk weg laten halen, dan zou ik nu ,geen gezeur hebben ge had! Maar kom nu gauw met het geld voor den dagl" .i. 1 Lh j D§ corpulente dame, wier slordig, .kapsel ea en modellen, of met het doen van wetenschappe lijke proeven, de procuratiehouders alsmede de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of de bestuurder van het bedrijf dat hoofd of dien be stuurder vervangen. Onder werklieden worden verstaan alle andere, die tegen genot van loon in een bedrijf werk zaam zijn, behalve zij, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Zij, die geduren het laatst verloopen kalenderjaar of, indien het het bouwvak betreft, gedurende het laatste tjjdvak van 7 maanden, dai in dit bedrijf is gewerkt, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst voor de bovengenoemde Kamer van arbeid, zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari e.k. aangifte te doen bij Burgemeester en Wethouders. De formulieren voor bedoelde lijsten en aangiften zijn kosteloos voor belanghebbenden verkrijgbaar aan de afdeeling A, ter gemeente-Secretarie. Schiedam, 20 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, «tut bij ben is ingekomen een verzoek van PIETEIl HENDRIK BROUNS, om ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor de beneden zaal en het achtervertrek van het pand Buiten havenweg '110; en herinneren dat, ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken,na deze bekendmaking, tegen het verieenen van het verlof, schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht Schiedam, 20 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan J. P. Rirks en zijne rechtverkrijgenden ver gunning verleend is tot oprichting1 van een var kensslachterij in het pand staande aan de Beier- landsche straat no. 39, kadaster sectie M. no. 1107. Schiedam, den 20sten December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. slecht passende, onfrissche huisjapon een al- leronaangenaamsten indruk maakten, zocht naar woorden, „Ik ik 't is werkelijk al te pijnlijk maar het geld „Kom er mee op," drong de beambte aan. „ik heb niet veel tijd!" „Het geld het geld," stotterde mevrouw Heinsdorf weder klagelijk. „Daarmede moet u nog een paar dagen geduld hebben, mot den besten wil kon ik „Maak nu maar geen flauwe grappen," viel de beambte grof in. „Mij maakt u toch niets wijs, daarvoor kennen we elkander te lang. U zou geen geld hebben? Uw man verdient eiken avond vijftig mark! We weten toch, dat hij zich zijn tractement altijd eerst na afloop der voorstelling, lang na tien uur, betalen laat dan kan er geen beslag op gelegd worden. Nu, dat is uw zaak. Maar 't is niet netjes, om de schuldeischers zoo te benadeelen en nu, kom nu met het geld, als 't u blieft, 214 mark 75 pfennige. „Ik kan niet," zeide mevrouw Heinsdorf, zon der door den onverbiddelijke!! toon van de be ambte erg getroffen te zijn. „Beste mijnheer, u moet nog een week wachten." „Ik denk er niet aan. Ik telefoneer onmid dellijk om een meubelwagen. Dat heeft men nu van zijne goedhartigheid 1 Met u moet men geen medelijden toonenEen schande is 't, ver staat u? Uw man verdient een massa geld en wij, deurwaarders, loepen den drempel plat bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zjjn voornemens op Donderdag 27 December a.s.; des namiddags te 2 uur, in het openbaar aan te besteden De levering van 252 stuks schoolbanken met daarbjj behoorend ijzerwerk enz. benoodigd voor de Gemeenteschool aan do Prins Mauritsstraat te Schiedam. Bestek en teekeningen liggen ter inzake op het bureau van gemeentewerken en zjjn ter Gemeente- Secretarie (afdeeling A.) tegen betaling van f 0.75 (franco per post 10.80.) verkrijgbaar. Aanwijzing alle werkdagen van 9- 12 uur v.m. in de Directiekeet aan de Prins Mauritsstraa'. RUSLAND. De Russische ministerraad heeft bekend ge maakt, dat de verkiezingen in den eersten graad den 25 Januari zullen plaats hebben en dat de gekozenen den 17 Februari zullen samenkomen voor de verkiezing der nieuwe Doema-leden. De Moskousche correspondent van de Stan dard geeft een overzicht van een heftig anti- Japansch hoofdartikel in de dikwijls officieus ge ïnspireerde Wjedomosti. Dat blad betoogt dat Ja pan vermetele en vernederende eischen stelt, welke Rusland terstond nadrukkelijk moet afwij zen. Het moet onmiddellijk een nieuwen oorlog tegen Japan voorbereiden en de verkiezingen voor de Doenia met alle binnenlandsche. hervormingen uitstellen totdat een behoorlijke vrede met het buitenland gevestigd is. De Tribune verneemt nog uit Petersburg dat de Russisch-Japansche betrekkingen meer gespan nen zijn dan ooit. De commission voor het Rus- sisch-Japansche handelsverdrag en voor het vis- schcrijvraagstuk hebben hare werkzaamheden ge staakt. FRANKRIJK. De commissie voor den eeredienst heeft met 16 tegen 4 stemmen de nieuwe wet der regeering betreffende de uitoefening van den katholieken godsdienst, aangenomen. De behandeling dezer wet in de Kamer begint Vrijdag. De aangiften voor het houden van godsdienst oefeningen in de Parijsche kerken blijven voort duren, zoodat zij haar getal nu reeds meer dan 20 bedraagt. Zooals men weet, heeft de H. Stoel deze aangifte verboden. Doch er heerschte ver schil van gevoelen over, of deze aangifte alleen voor de geestelijkheid ofwel ook voor leeken ver boden was. Sommigen verzekerden het laatste, daar de termen van het verbod algemeen wa ren „den ©eredienst voortzetten zonder aan gifte" anderen beweerden het eerste, daar de instructie uitsluitend gericht was tot de geestelij ken. De Osservatore Romano nu, melding makende van de aangiften gedaan door leeken, voegt daar onder als noot, de opmerking, dat de H. Stoel ul Denkt u, dat ik u gisterenavond niet met uw dochter in 't rijtuig heb gezien? Daar is wel geld voor, wat?" De beambte had met steeds luider stem ge sproken. Daardoor hadden beiden het herhaalde kloppen aan de deur niet gehoord. Toen deze nu geopend werd en de jonge elegante man verscheen, die door de vrouw van den portier de „aanstaande" was genoemd, hield de deur waarder onwillekeurig op. Mevrouw Heinsdorf stond als een zoutpilaar zoo stijf van schrik, toen zij den binnentredende herkende. Haar ge zicht werd purperrood. Maar onmiddellijk daarop had zij hare tegen woordigheid van geest teruggekregen. Zij snelde op den onverwachten bezoeker toe en over stelpte dezen met een waren vloed van woor den. „O, bent u het, Herman en nu, op dit uur? Neen, deze verrassing daar was ik niet op voorbereid. Neem me niet kwalijk, dat ik liog maar in rriijn huisjapon ben! Ik heb heelemaal niet hooren bellen zeker heb ik in mijne verstrooidheid de gangdeur open laten staan I Maar neem me niet kwalijk ge ziet, dat ik bezoek heb, wees zoo goed, lieve Herman en ga naar Ella u weet haar kamertje wel te vinden zie eens, hier door, 't is hier wel een beetje donker maar u weet, och, die ongelukkig ingerichte huizen wees nu zoo goed, dezen kant. uit te gaan..." Met deze woorden had zij den jongen man, dip ternauwernood gelegenheid had gehad, eene deze aangiften niet veroorlooft. Dit is weliswaar slechts een persoonlijke meening der redactie dus geenszins een officieel karakter dragende - doch een meening, die eenige beteekenis heeft. Graal de Mun heeft in de Gaulois een artikel gewijd aan de uitzetting van kardinaal Richard uit het aartsbisschoppelijk paleis. „Daartoe zijn wij gekomen! tot welke vlaag van vernedering zijn wij vervallen! tot welke schande brengt ons de verborgen pracht die Frankrijk onder haar dwingelandij doet krommen! „Te midden van Parijs, te midden van de roes van vermaak en rijkdom in een stad die zich beroemt op haar zachte zeden, die gelooft, dat zij het middelpunt van de beschaving en het vaderland van den goeden smaak is, in een stad ten slotte, en dat is het toppunt!, waar duizen den en duizenden katholieken wonen, kan een commissaris van politie een grijsaard op straat zetten, die algemeen geëerd is, het hoofd van het bisdom, prins van het Pauselijk Ilof, zonder dat alle fatsoenlijke lieden, onverschillig hoe hun ge loof of meening overigens zij, opstaan in een opwelling van walging en onverwinbaren afkeer. „Het is wettelijk, en dat is voldoende. Ik zeg omdat het wettelijk is, is het dubbel misdadig. ENGELAND. Sprekende jn het geheel bezette Hoogerhuis, zeide Lansdowne gister dat de oppositie met geen mogelijkheid de onderwijswet van het Lagerhuis kon aannemen, zelfs niet met de door de regee- dng aangeboden concessies. Hij stelde voor, dat het Huis zou vasthouden aan zijn in de onder wijswet gebrachte wijzigingen. Crewe verklaarde, dat er een niet te overbrug gen afgrond was tussehen de oppositie en ae regeering. Deze had aanzienlijke concessies aan geboden: de verantwoordelijkheid voor het mis- lukken der wet zou op de oppositie en de bis schoppen rusten. Hij kon niet voorspellen welke de gevolgen van de handelwijze der oppositie kunnen zijn. Het voorstel van Lansdowne werd met 132 tegen 52 stemmen aangenomen. Het lot van de wet is derhalve bezegeld. Het Hoogerhuis heeft de ongevallenwet in derde lezing aangenomen. SPANJE, In de Kamer vroeg Soriano naar de redenen van het zenden van nog 1000 rpan naar Tandzjer. De minister van Buitenlandsche Zaken ant woordde daarop, dat er geen vrees voor verwik kelingen bestaat en voegde er aan toe, dat vol gens een van den vertegenwoordiger van Spanje ontvangen bericht, het diplomatieke korps te Tandzjer besloten heeft Raisoeli uit Tandzjer te verjagen, MAROKKO. Volgens een telegram uit Tandzjer heeft Rai- buiging voor den vreemde te maken, ook reeds door eene zijdeur in een duister vertrek gedron gen en haastig de deur achter hem gesloten. Verbluft door de zonderlinge ontvangst bleef de met Herman aangesproken jonge man een oogenblik staan, als om te gewennen aan het weinigje licht, dat door het eenige zijvenster het vertrek binnenkwam. Toen hij daar binnen weer fluisterend en gedempt de dame des huizes hoorde spreken, liep hij snel het vertrek dooi en opende de deur, die op den achtergrond was. Nu vernam hij gedempt pianospel, en tevens eene zwakke welluidende vrouwenstem, die er bij zong. Herman moest de openstaande keu kendeur voorbij. In de keuken bevond zich een dienstmeisje, dat juist bezig was koffie te ma len, toen zij den bezoeker plotseling voor zich zag staan. „is 't mogelijk, u al mijnheer? Hoe komt u zoo vroeg hierheen? Ik weet heusch niet, of de juffrouw u al ontvangen kan!" „Zeg haar maar, dat ik er ben, breng haar deze rozen." De jonge man had haastig een bouquet rozen uit een papier gehaald en aan de meid gege ven, die daarmee achter de deur aan het einde van de gang verdween. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1