Stads- en Gewestelijk Nieuws, der Ned. Herv. Gemeente aldaar gevraagd over de quaestie. Naar wjj vernemen, heeft de kerkeraad met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de wenscheljjkheid uitgesproken wordt, dat dr. De Visser het predikambt zal blijven waarnemen. Dr. De Visser heeft zich hiertoe dan ook bereid verklaard. Wordt dr. De Visser na afloop der vierjarige periode herkozen, dan zal bjj krachtens het be sluit van het Provinciaal Kerkbestuur, een keuze moeten doen, nl. voor het Kamerlidmaatschap be danken of voor het predikambt. (N. v. d. D.) Dr. Kuyper. Naar men aan het Nws. mededeelt, poseerde gisteren dr. A. Kuyper voor den beeldhouwer Tbom Balfoort, ter voltooiing van het relief-por- tret, dat hem door de erven Griantie te Amster dam werd opgedragen. Mr. J. N. van Hall. Naar wjj vernemen kan de gemeenteraad te Amsterdam heden de missive tegemoet zien, waarbij mr. J. N. van Hall ontslag neemt als wethouder en zal de verkiezing van zijn opvolger plaats heb ben in een aanstaanden Woensdag te houden raadsvergadering. Gevaarlijk. De Tijd vestigt de aandacht op het volgende De wet hier te lande verbiedt niet het vrjjeljjk uitvoeren van honden, uit door hondsdolheid be smette plaatsen. Nu is nog voor eenige weken te Nijmegen een collie, die uit Eindhoven kwam, dol geworden, en worden uit Eindhoven en omstreken herhaaldelijk honden te koop aangeboden en ver zonden. Dit is een gevaar. Over het geheeleland wordt op deze manier de ziekte verspreid, mis schien voor jarenlang gevaar voor mensch en dier Arme Bezuiniging. Een driestar in De Standaard «Het moet nu voor het land heeten, dat we onder een Kabinet leven dat de landsverdediging zuiniger levert. Ruim negen ton op oorlog minder. Het klonk als een klok. Op den keper bezien, slonken die negen ton reeds aanstonds op even vier, want er was uitge licht 5 ton voor Amsterdam. Van die vier ton is toen bjj Marine weer drie afgegeven voor torpedobooten. Bleef alzoo één ton. En zelfs van die ééne ton is toen afgeknabbeld door bijkomende kleine verhoogingen. Het komt bij slot van rekening alzoo neer op eenige tien-duizenden guldens. Ja, meer nog. Om wel te doen gevoelen, dat hij op het stuk van bezuiniging .heusch het record niet zal slaan, wees de minister er met nadruk op, dat er heele dure uitgaven komende waren, b.v. voor de kust verdediging. Men spreekt van een twintig millioen. Voorts zal het contingent op 21.500 man worden gebracht. Zonder kosten, zegt de minister. Ei zooWe dachten anders, dat 4000 man per jaar meer op het totaal der lichtingen en van de Landweer, een tamelijk sterk accres van man schappen geeft en dat al deze mannen toch een geweer en kleeding en kader moeten hebben. Vermoedelijk ook meer artillerie!» Ontslagen spoorwegpersoneel. Den eersten Kerstdag werd in »De Eendracht" te Utrecht een vergadering gehouden van ontslagen spoorwegpersoneel in 1903, welke was uitgeschreven door het Nationaal Arbeidssecretariaat. Vertegen woordigd waren ruim 300 leden door afgevaardigden uit Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, Enschede, Rotterdam, Utrecht, Zwolle en Zwijndrecht. Maar- stricht telegrapheerde, dat ook daar eene afdeeling was opgericht met aanvankelijk 15 leden. De heer Van Arkel, die deze vergadering opende, deelde mede, dat het N. A. S., ter wille der een heid, zich uit de leiding terugtrok. Nadat besloten was op te richten een bond van ontslagen spoor- en tramwegpersoneel, verliet de heer Van Arkel de vergadering. Voorloopig werd de heer F. H. Peter, uit Utrecht, als voorzitter, en W. Salm, 2e Oosterparkstraat 127, te Amsterdam, als penningmeester aange wezen. De heer J. Laauwen, Wilgenstraat 71, te Rotterdam, zal aangezocht worden het secretariaat op zich te nemen. De afdeelingen zullen een lid voor het hoofdbestuur aanwijzen voor elk lid moet een cent per week worden gestort in de bondskas. Naast het doelterugkrijging der gestorte gelden in pensioen- en andere fondsen, stelt deze organi satie zich voormoreelen en, zoo mogelijk, finan- cieelen steun te verleenen aan de uitgeslotenen van 1903, omdat nog velen hunner bittere armoede ljjden. Kamers van Arbeid. De Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland heeft den tweeden Kerstdag te Utrecht een druk bezochte algemeene vergadering gehouden, welke geleid werd door den heer Jos. de Sterke te Rotterdam. Medegedeeld werd, dat de vereeniging thans 122 leden en 48 begunstigers telt. De vergadering werd bezocht door 51 personen, behoorende tot 30 verschillende Kamers van Arbeid. Na vele besprekingen werd besloten zich tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del te wenden, met verzoek schadeloosstelling en presentiegeld toe te kennen aan commissiën, be noemd door de Kamers van Arbeid. Na uitvoerige beraadslagingen werd, op voor stel van het bestuur, besloten zich tot den mi nister te wenden, om het bedrag, op de begroo ting uitgetrokken voor belooning aan de secre tarissen, wier Kamers meer of minder nauwkeu rig en volledig uitvoering geven aan de regeling, vervat in het Kon. besluit van 19 Febr. 1906 (het verstrekken van maandelijksche opgaven betreffende de arbeidsmarkt en jaarlijksche gege vens omtrent loon, arbeidsduur, enz.) minstens te verdubbelen en geljjkeljjk onder alle secretarissen te verdeelen. Na 't koffiedrinken werd besloten de volgende vergadering weer te Utrecht te houden. In behandeling kwam daarna bet praeadvies van 't bestuur over de instelling van een com missie tot het uitbrengen van een rapport be treffende de reorganisatie der Kamers van Ar beid, welk praeadvies reeds in druk verschenen is. Na eenige besprekingen werd tot de instel ling dier commissie besloten, en dat zij zal be staan uit zeven leden, gekozen uit personen bui ten de vereeniging, en drie personen uit de ver eeniging. Tot leden der commissie, gekozen uit personen in de vereeniging, werden benoemd de heeren W. Havers, te 's-Gravenhage, .Tos. de Sterke, te Rotterdam, en mr. J. H. van Zanten, te Amsterdam, en tot leden der commissie, geko- uit personen buiten de vereeniging, de heeren mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer; mr. Ph. Falkenburg, directeur van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam jhr. mr- O. F. A. H. van Nispen tot Sevenaer, lid der Tweede Kamer; H. Polak, voorzitter van het Algem. Nederl. Vakverbond, en A. S. Talma, lid der Tweede Kamer, terwijl het zevende lid nader door het bestuur zal worden aangewezen. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Hierbjj diende de heer Havers, van 's-Gravenhage, een motie in, waarin hjj aandrong op de totstand koming van een Bond van Kamers van Arbeid in plaats van de Vereeniging van voorzitters en secre tarissen. Het bestuur zal over deze motie praeadvies uitbrengen. Nog werd geklaagd, dat het meermalen voor komt, dat statistische gegevens, door de Kamers van Arbeid verstrekt, niet worden geplaatst in het Maandschrift voor de statistiek." Het bestuur zal de zaak onderzoeken en zoo noodig ter zake zijn beklag ter bevoegder plaatse indienen. Ongelukken. De bejaarde P. H. te Nijensleek begaf zich eer- gister-ochtend naar de kerk, maar schijnt onder weg op het smalle pad, langs een diepe sloot uit gegleden te zjjn. Daar hij niet in de kerk kwam, ging men na kerktijd eerst bjj familieleden vrageD, of hij daar ook was en trok toen op verder onder zoek uit, tot men zjjn lijk vond. Half door het ijs gezakt, heeft de oude man niet de kracht ge had tegen den steilen wal op te klimmen. Het dwaze bijgeloof, dat men geen drenkeling op het droge mag halen, zonder bijzijn van de politie, heerscht ook te Nijensleek nog en zoo gingen de vinders eerst nog een paar uur naar politie zoeken eer men het lijk durfde te vervoeren. Gisteren werd de remmer Johann Poll, der H. IJ. S. M., bjj het station te Rheine, door den eersten sneltrein Berlijn Amsterdam overreden. De ongelukkige, die vrouw en kinderen nalaat, werd onmiddellijk gedood. Nog eensfatsoenlijk en ordelijk. De Schied. Ct. heeft behoorlijk nota genomen van ons artikeltje in ons nummer van Maandag avond, waarin wjj betoogden, dat zij aan haar onvervalscht liberalisme een goede dosis anti papisme had toegevoegd en beoordeelt verder ons betoog als volgt Het doet ons genoegen »dat de N. S. Ct. ons niet langer indeelt bjj de socialistische partij maar ons weer beschouwd als liberaal en con- stateeren dat hier met groote voldoening. Maar verbazen moeten wij ons, dat ons daarbij tege lijkertijd wordt aangewreven anti-papisme". Immers onvervalscht liberalisme en anti-papisme kün nimmer samengaan. Zooals deze stelling daar wordt ter neer ge schreven, zou zij een schijn van waarheid bevatten immers wij moeten 't onze oudere zuster toege ven, dat liberalisme, de ware vrjjzin in de oor spronkelijke goede beteekenis van het woord, met anti-papisme niet te vereenigen is. Maar in den zin die men allengs als staatkundige overtuiging aan dat woord is gaan hechten, is onvervalscht liberalisme met anti papisme wel degelijk te vereenigen. Wjj hebben daaraan bjj verschillende verkiezingen, vooral voor de Tweede Kamer, ook in onze stad sprekende staaltjes gezien. Herinnert zich de redactie der Schied. Ct. o.a. niet meer eene zekere verkiezing voor de Tweede Kamer, waarbij een katholiek stadgenoot candidaat was weet zij niet meer dat van liberale zjjde Dordt tegen Rome, werd opgeroepen zelfs op oranjepapier. De deemoedige betuiging der Schied. Ct., dat geen sectenhaat haar bezielt en hare opmerking even goed iedere andere organisatie als de R. K. Volksbond zou hebben gegolden, ter zjjde latende, willen wjj nog vooral de aandacht vestigen op de volgende passage: Ons eerste bericht betreffende de actie tegen Kloosterman hebben wjj gegoten in den meest kalmen vorm, aan het slot alleen met een enkel woord onze meening te kennen gevende, ver trouwende, dat een goed verstaander maar een half woord noodig had om te verstaan. Ja juist «Oude". »De kalme houding var. Kloosterman en zijne gezellen", d. w. z. dat Kloosterman c. s. fatsoenlijke ordelijke menschen, de katholieke betoogers oproermakers waren. Zeker dat halve woord is zeer goed verstaan e* 'tzal velen Katholieken nog lang in de ooren ruischen als de waardevolle beoordeeling der Schied. Ct. van het optreden harer katholieke stadgenooten. Na zich nog tegen de beschuldiging van anti papisme verweerd te hebben met de opmerking »dat wjj tegelijkertijd de protestantsche en de katholieke voorstanders van de door ons besproken daad hebben bestreden", zegt de Schied. Ct. nog Wij blijven van meening dat de houding van de Volksbonders verkeerd is geweest lo. hebben zjj daarmede uitgelokt een betooging op de publieke straat, die de rust en orde in gevaar bracht en die inhield een poging om het bij art. 9 der Grondwet aan elk Nederlander ge waarborgd recht te verkorten, en 2o. hebben zjj gemaakt dat op Tweeden Kerstdag Kloos terman kon spreken voor een zeer goed gevulde zaal, terwjjl zonder die demonstratie zjjn gehoor zeker een 30 personen niet zou hebben geteld. Wij zjjn van meening dat de houding van de Volksbonders over het geheel goed is geweest 4o. zjj hebben zich in het algemeen bepaald tot eene kalme waardige betooging op de openbare straat, die de rust en de orde niet in gevaar bracht2o. zjj hebben bewerkt dat Kloosterman niet het gehoor gekregen heeft, dat hij zich voorstelde te krjjgenslechts een paar Katho lieken hebben zich voor hun eerenaam niet ge schaamd om Woensdag-middag in »Constantia" binnen te gaan. En hiermede nemen wjj afscheid van de Schied. Ct., haar veel succes wenschend met haar vriend Kloosterman, die haar zeker wel hoogst dankbaar zal zijn. Polyhymnia. De zangvereeniging «Polyhymnia", directeur de heer B. Jurgens, gaf gister-avond de aangekondig de uitvoering in de concertzaal van «Musis Sacrum", die door een zeer groot publiek geheel bezet war. Een zeer gevarieerd en zorgvuldig gekozen pro gram werd te dezer gelegenheid uitgevoerd. Miet eerst deed »Polyhymnia" ons hooren het mote* fragment uit psalm 8 vers 2, waarmede zij al verplicht koornommer in Orpheus-jubilee-wedstrjjo den tweeden prjjs heeft behaald. Met genoegen werd die heerlijke muziek van Georg Rijken we der gehoordzij gaf gloed en wijding aan dezen schoonen kunstavond, Daarna maakten wij voor 't eerst kennis met de solisten, aanvankelijk met de dames C. en J. Del beek, concertzangeressen te 's Gravenhage. Zoo wel de sopraan- als de alt soliste bleek over te waardeeren stemmiddelen te beschikkenhare zuivere, goedgeschoolde, klankrijke organen deden zich in het tweetal nummertjes door elk harer te zingen, uitnemend kennen. Beter nog dan de so praan- beviel ons de alt-soliste hare lieve be schaafde voordracht kwam in het guitige «Breis- tertje" van Hutschenruyter, een meesterstukje van Nic. Beets, bijzonder uit. Van Bram van der Stap behoeven wjj wel niet veel te zeggen. De Delftsche bariton, die ten on zent lang geen onbekende is, bljjft zich steeds geljjk. Scheen 'teen enkele maal, dat zijn om vangrijk orgaan te krachtig was voor de enge wanden van Musis' concertzaal, in het tweede van het drietal door hem te zingen nummers, «Moeder en Kind" van P. Jonker, toonde hjj, dat hij ook prachtig pianissimo weet te zingen. Ook bij de eigenaardige muz'ek van Verhey, in »Nacht", wist h(j vrjj wel de moeilijkheden te overwinnen vooral in het Halleluja deed zich de mees ter-zanger kennen De drie solisten vormden een schoon geheel in Mozart's Trio »Cose fan tutte." Der zoetvloeiende Italiaansche taal, die zich voor de .muziek ook zeer wel leent, deden zjj alle recht wedervaren. Wat de koren betreft, zij deden zich dezen avond hoofdzakelijk kennen in een tweetal oude sagen door verdienstelijke toonkunstenaars tot een muzikaal genot bewerkt. Het vrjj algemeen bekende sPrinzessin Ilse", gedicht van Eberhard von Lü- neburg door A. Schultz voor koor en solisten ge toonzet, is een van de vele volkssagen, die zich om den Broeken, meer bijzonder om den Ilse-steen vormden. De dichterlijke beschrijving van den bo venloop der Ilse en de eigenaardige voorstelling van de wijze waarop hare wateren een in den winter bijna uitgedroogd bekken vullen en doen overloopen, worden door Schultz' muziek uitste kend tot haar recht gebracht. Koren en solisten waren in dit werk over 't algemeen goed de samenzang viel te roemen en de goede uitspraak van het Duitsch viel bijzonder op, zoodat alles samenwerkte om een geheel te vormen, dat de oude sage in haar muzikaal kleed in volle mate genieten deed. Na de pauze ging als laatste koornummer »Das Marchen von der Schonen Melusine", eene minder bekende Braziliaansche sage door Heinrich Hoffman getoonzet. Dit toonwerk, waarin verschillende per sonen optreden, gaf den solisten nog eens gelegen heid hunne groote stemgaven te doen kennen. Niet alleen de drie reeds hiervoor genoemde solisten, maar ook de heer N., een onzer verdienstelijke koorzangers, deed in dit werk zien over welke uitnemende stemmiddelen hij te beschikken heeft. Ook de koren waren in dit nummer zeer goed. Na het eerste deel ging dan ook reeds een krachtig applaus op, dat na uitvoering van het geheele toonwerk geestdriftig herhaald werd. 't Was dan ook ware kunst die zoowel de solisten als de ver schillende koren ons in dit omvangrijk werk te genieten hadden gegeven. Omstreeks 11 ure nam na de uitvoering van dit toonwerk deze kunstavond een einde. Wel voldaan over de vele zangen die «Polyhymnia" op dezen eenigen avond deed hooren, ging daarop het kunst lievend publiek uiteen. Politie. Ia den namiddag van den Tweeden Kerstdag zijn op den openbaren weg Hoogsltraat en Bo- terstraat gevonden twee messen met scheeden (soort dolkmessen). De eigenaars van bedoelde voorwerpen kunnen die aan het politiebureau terug bekomen. J Verbetering. In ons bericht omtrent het jubilé, gisteren in de distilleerderij «Bilbao" gevierd, bleef onver beterd de zetfout, dat den jubilaris door zijn medeknechts een inkstel was vereerd dit moest zjjn een ruststoel. UIT ROTTERDAM Inbrekers gesnapt. Toen eenige jaren geleden eens was ingebroken bij de wed. N. H., wonende Westkruiskade 157, te Rotterdam, werd door haar schoonzoon A. v. d. V. een electrische schel aangelegd, welke ver binding maakte tusschen de woning van de weduwe en de zjjne, welke naastaangelegen is. Terwjjl de schoonzoon Dinsdag wist, dat zjjn moeder uit was, ging eensklaps de electrische schel over. Er moest dus onraad zjjn. Hjj snelde naar de woning zijner moeder, vond de deur open, terwjjl twee kerels het huis uitstormden. Hjj slaagde er in een hunner te grjjpeD, die bleek te zjjn zekere A. R., een bekende boef. De andere J. K., werd later in de Zandstraat gearres teerd, waar hjj woonde. Er schjjnt niets gestolen te zjjn. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrjj dag 28 Dec. 1906, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester, de heer Dr. M. A. Brants. Tegenwoordig15 ledener is een vacature. Afwezig: de heeren Kranen, mr. Jansen, Briel Sasse en (met kennisgeving) Dirkzwager en Ris. De openbare vergadering wordt voorafgegaan door een vergadering met gesloten deuren. De notulen van de vorige vergadering van 27 November worden ongewjjzigd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende Ingekomen stukken: Mededeeling dat bjj B. en W. zjjn ingekomen Van den minister van Binnenlandsche ZakeD, missive, houdende mededeeling dat het besluit van den Gemeenteraad, dd. 27 Nov., waarbjj J. van Essen is benoemd tot leeraar aan het gym nasium wordt goedgekeurd. Van Ged. Staten dezer provincie missive, ten geleide van de door hen goedgekeurde Raadsbe sluiten, dd. 26 en 27 Nov. jl. a. tot bekrachti ging van den aankoop van een winkel- en woon huis en een woonhuis, beide met afzonderljjk bovenhuis, erven en open grond aan den Singel nrs. 209 en 290, en b. van den aankoop van een huis met loodsen en tuin, gelegen aan den Singel kadaster sectie J nr. 1763 van den heer J. F. W. Mejjer voor f5700. Idem. missive, ten geleide van de door hen goedgekeurde begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1907. Idem. missive, ten geleide van de door hen goedgekeurde Raadsbesluiten, dd. 27 November jl., a. tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven voor den dienst van 1906 van een be drag van f 1757 b. tot wjjziging van de begroo ting van inkomsten en uitgaven, dienst 1906, met een bedrag van f 16945c. idem met een bedrag van f 367055.87d. idem met een van f 1065.— e idem met een bedrag van f100 Idem. missive, houdende mededeeling dat naar hunne meening art. 121 der Gem. wet niet toe passelijk is op de toetreding van Gemeenten tot de onderlinge Risico-Vereenigingen van Nederlandsche Getaeenten. Ingekomen stukken van Burgemeester en Wet houders. Van B. en W. missive, houdende voorstel tot vaststelling eener verordening, regelende de bezol diging van den grafmaker op de Algemeene Begraafplaats. Ter visie gelegd ter behandeling in een volgen de vergadering. Idem. Proces-verbaal van de door hen gedane opneming der boeken en kas bjj den Gemeente ontvanger op den 22 December jl. Kennisgeving. Van den heer J. van Hessen, missive, houdende dankbetuiging voor zjjne benoeming tot leeraar in de Hoogduitsche taal van het gymnasium en in de Hoogduitsche taal- en letteren van de Hoogere Burgerschool. Kennisgeving. Van het bestuur van den Schiedamschen Be stuurders bond, adres, dd. 2 December jl., daarbjj verzoekende de kermis af te schaffen, maar tevens maatregelen te nemen tot daarstelling van alge meene volksfeesten. Hierop te letten, wanneer straks het onderwerp, waarop het betrekking heeft, aan de orde komt. Van den Schuttersraad missive, dd. 14 Dec., houdende inzending der begrooting voor 1907 der rustende schutterjj. In handen van de Fin. Commissie om onderzoek en advies. L J-i-r L-. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2