Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bit iiner testaal uil ito mei EERSTE BLAD. Oud en Nieuw. Valsehelyk beticht. 29ste Jaargang. Maandag 31 December 1906 No. 8696. o«e,*kbi'n«'^edeDd: "Kom, r" Officieele berichten. Kennisgeving. ABONNEMENT SPKIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DEK ADYERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, brengt bjj deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele belasting No. 11 dezer gemeente, over het dienstjaar 1906, door den heer directeur der directe belastingen te Rot terdam op den 29sten December 1906 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31sten December 1906. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Voorbereidend Militair Qnderricht. Onderzoek ter verkrijging van een Bewijs van voorgeoefendheid. De Burgemeester der Gemeente Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging van een bewjjs hetzij voor lichamelijke geoefend heid hetzy voor militaire bekwaamheid dan wel voor beide, voor dat onderzoek zullen moeten aan wezig zyn op den 9den Januari 1907, des voor middags te 9 ure, in de Kazerne aan de Paarden markt te Delft. Schiedam, den 31sten December 1906 De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. 1906 31 December 1907. Het jaar 1906 heeft zijn loop voltrokken. Nog slechts weinige uren scheiden ons van de jaar- grens, het oogenblik waarop het jaar 1906 heeft afgedaan, met al zijn lief en leed tot de wereld geschiedenis zal behooren en het nieuwe jaar, nog bedekt met den dikken sluier der toekomst, zijn intrede zal doen. In deze merkwaardige uren, vol zoete herinneringen, maar ook vervuld van bittere, weemoedige gedachten, behooren wij een blik op het yerleden te werpen, nog: eens den verscheiden tijdkring in zijn veelomvattend ver loop in vogelvlucht te overzien. Een zeer merk waardig jaar mag toch het jaar 1906 heeten, een jaar dat een bijzondere plaats zal innemen in de geschiedenis der menschheid, een jaar dat De bankier Andrew Baker, te Bristol, stierf op vijf-on-vijfhgjarigen leeftijd aan de gevolgen eener beroeite en zijn eenige zoon en algemeene erfgenaam Edwaid Baker nam onmiddellijk de zaak van zijn vader over. Zijn eerste werk was, dat hij den kassier, den heer Samuel Hook, in zijn kantoor liet komen. „Mijnheel oo ik jle], UWG diensten in 't vervolg nie meer noodig," zeide Edward Baker op kouden en eenigSzjns Sp0t(;0nden toon. „Ik ontsla u, en nog Wel Vandaag „Dat 11 Vei wacht," antwoordde de kas sier kali^* „Natuurlijk' Na hetgeen voor eenige jaren tusschen onf 1S„ Vo°r8«vallen, kan het gevoeg lijk niet anders. „Ik ineen mijn pijcht te hebben ge daan, toe111 eei" Uw vader mededeelde I)e j°ngC et hem niet uitspreken. Waarto® os die 0U(p, geschiedenis weer De he ftagezien, vergeleken en Lwezigc Kasgelden - -- de aan in orde. geteld. Alles iva3 ''"„'nlSald'1 V k"e8 s,,muel H~k «Sa loon °e.ee»P»ar oI0l8<im lrok h» z»n overjas aan °Pmerkelijk groote gum- met recht het rampenjaar mag genoemd worden. Veelvuldig waren toch allereerst de rampen, die 1906 hebben getroffen. Verwoestingen en ver nielingen van alle kanten, aardbevingen in geeste lijken en letterlijken zin hebben heel de beken de wereld in dat rampenjaar vooral getroffen. Aardbevingen in geestelijken zin hebben vooral in den loop van 1905 het onmetelijke Tsaren rijk ontzet. Inwendige troebelen, werkstakingen, rooftochten, bankaanvallen en moordaanslagen waren daar aan de orde van den dag. Het af kondigen van den staat van beleg is daar een zeer gewoon middel van verweer geworden. De man, met wien heel Rusland dacht een nieuwe aera in te gaan, graaf Witte, werd ontslagen, de Rijksdoema, die de dageraad van het nieuwe constitutioneele Rusland beloofde te worden, werd ontbonden en zal' eerst in het nieuwe jaar, na nieuwe verkiezingen, weer te samen komen Voor Frankrijk, de nation alliée, de onnatuurlijke bondgenoote van de ruwe kozakkennatie, was 't mede een veel' bewogen merkwaardig jaar. De strooman op den presidentszetel wisselde: de be scheiden Loubet maakte plaats voor den welgeda- nen Faillières, den Gascogner, die zelfs ter hoog ste plaatse zijne kostbare wijnbergen niet vergeet. De algemeene verkiezingen kwamen en bevestig den tot veler verrassing de overheersching van het brutaal geweld. Clemenceau, die tal van mi- nisteriën had doen vallen werd na Sarriën zelf minister-president. Dreyfus, tot tweemaal veroor deeld, werd eindelijk gerehabiliteerd, in legerrang hersteld en zijn meest besliste verdediger, Picquart, werd minister van oorlog. Werd hier wellicht gerechtigheid betracht, het grootste onrecht werd begaan door den drempel der woning van 's Pau sen gezant te overschrijden en den offieusen ver tegenwoordiger van den H. Stoel over de grenzen te zetten. Voegen wij bij dit alles nog de schrik kelijke mijnramp van Courrières, die intusschen toch de beide erfvijanden tot elkaar deed toe naderen, dan lijdt 't zeker geen twijfel, dat ook voor Frankrijk het jaar 1906 een zeer bewogen, alleszins merkwaardig jaar was. De erfvijand aan gene zijde der Vogeezen be leefde een niet minder merkwaardig, veelbewogen jaar. Nauwelijks waren de bewoners van het groote Duitsche vaderland eenigszins bekomen van de verrassing, die Hohenlohe's onthullingen al bleken zij ook niet alleszins vertrouwbaar, alom wekten, of de geruchtmakende daad van den schoenmaker Voigt wekte niet alleen een alge- meenen schaterlach, maar legde ook de vinger op de wondeplek die het overdreven militairisme heeft geslagen. Het muurvaste Centrum wist dat militairisme te weerstaan, maar de Rijksdagont binding volgde en de strijd tusschen absolutisme cn parlementarisme was ontbrand. Ook voor het machtige Albion was het jaar 1906 een zeer merkwaardig jaar. De algemeene mi-schoenen over zijn bottines en nam hoed en parapluie. Het kantoorpersoneel vier heeren zeide hij een vriendschappelijk vaarwel, voor Edward Baker echter had hjj slechts een kouden, ver- achtelijken blik tot afscheid. Vervolgens verliet hij het bankiershuis, waarin hij zoovele jaren tot groote tevredenheid van zijn overleden pa troon werkzaam geweest was. Edward Baker had voor vier jaar voor een aanzienlijk bedrag valsche wissels op naam van zijn vader uitgegeven. Dat was ter kennis ge komen van Samuel Hook, en de nauwgezette kassier had het voor zijn plicht gehouden, zijn meester daarmee in kennis te stellen. De ontslagen boekhouder ging naar zijn wo ning in een naburige straat. Hij bezat een eigen klein huis, welks eerste verdieping hij zelf be woonde, met zijn vrouw en zijn dochter Marie, een 23-jarige jonge dame. Gelijkvloers had de jonge koopman Alfred Gardner, die sedert eeni- gen tijd met Marie verloofd was, een winkel. Sedert zeven weken had Alfred Gardner gummischoenen in zijn winkel. Voorloopig was hij de eenige winkelier in de stad, die ze in voorraad had, want er was nog niet veel vraag naar dit artikel. Aan zijn toekomstigen schoonvader had hij ook een paar verkocht. verkiezingen bevestigden het liberale bewind in het gezag dat 't reeds sedert eenigen tijd uit oefende. Sterker van positie geworden, durfde 't toen een aanslag te doen op de onderwijswet, die nog het godsdienstig beginsel huldigde. De nieu we onderwijswet werd een twistappel tusschen het vrijzinnig Lager- en het behoudende Hoogerhuis, een strijd die naar sommiger meening met den ondergang van het laatste zal eindigen. De Grond wet aan Transvaal en Transoranje verleend, de inval van Ferreira in de Kaapkolonie, en last not least de inval van de adspirant vrouwenkie zers in het parlement, zijn zoovele merkwaardige feiten, die Albion voor het jaar 1906 te boek staven heeft. Het Land dat met Engeland door den politie- ken band van een vorstelijk huwelijk als 't wa re verbonden werd, beleefde mede merkwaardi ge gebeurtenissen. De aanslag op den Callo Mayor Her gelegenheid van koning Alfonso's huwelijk deed ter elfder ure het vorstelijk festijn in een droe vige bloedbruiloft verkeeren. Zoowel in Spanje als in Portugal viert de ant-kerkelijke politiek hoog tijd, nog voorshands door den diep ingewortelden katholieken zin dier beide natiën getemperd. Italië leefde in 1906 van vlootrevues en vor- sten-visites en bewoog zich in het gewoel dat zijne Milaneesche tentoonstelling veroorzaaktede aard bevingen in Calabrië, de uitbarsting van den Ve suvius, en vooral de bomaanslag in St. Pieter, toonen echter, dat men daar zoowel in gees telijken als in stoffelijken zin danst op een vulcaan. Voor de Habsburgsche monarchie was mede de afgesponnen tijdkring een veel bewogen jaar. in Oostenrijk bracht het algemeen stemrecht een tijdelijke pacificatie en werd de partijverhouding minder gespannen, maar de voortdurende moei lijkheden in Hongarije doen vreezen voor het sa menstel der monarchie, als eens de grijze keizer het moede hoofd zal hebben te rusten gelegd. De zieke man is in dubbele beteekenis ziek en zijn min of meer nabijzijnd verscheiden kan ook in het ottomanische keizerrijk, vooral ook met 't oog op de troonopvolging, groote beroe ring wekken. Met Turkije heeft Griekenland zich voor klippen te hoeden, waarvan Creta er een schijnt te vormen. Van het verre zuiden naar het hooge noorden trekkend, hebben wij, na de afscheiding van Zwe den, voor Noorwegen de kroning van koning Haa kon te memoreeren en de troonswisseling in De nemarken na het overlijden van den „vader der koningen" te herinneren. Uit de oude naar de nieuwe wereld overgaand zien wij in Zuid-Amerika nog altijd de traditio- neele revolutie en hebben wij meer bijzonder in Ecuador den. strijd tegen de Kerk en in Vene zuela het verdwijnen van den eeuwigen Castro te constateeren. Ldted het zuiden, Chili vooral, van aardbevingen, ook Noord-Amerika bleef van De heer Samuel Hook had echter zeer groote voeten. Het kostte dus eenige moeite voor hem een passend paar overschoenen uit te zoeken. Eindelijk gelukte dit. De allergrootste, die aan wezig waren kreeg hij. Gardner had nog slechts één paar van deze buitengewone grootte. De heer Hook nu had de gummischoenen al'- tijd bij regenachtig weer gebruikt, en was er dikwijls mee op het kantoor van Baker ver schenen. De groote gummi-schoenen hadden de verbazing der andere boekhouders gewekt, die het nieuw soort schoenen van alle kanten spot tend bekeken hadden. Ook Edward Baker had ze eens, toen de heer Ilook toevallig niet aan wezig was, opgemerkt. Alfred Gardner nu was op zekeren voormid dag met zijn jongsten bediende in den winkel en bemerkte twee mannen, die voor de uitstalkast stonden. Een van hen kwam hem eenigszins be kend voor. „We willen gummi-schoenen koopen", zeide de grootste van hen, toen zij binnentraden. „Heel gaarne", antwoordde Gardner. „Jongen geef eens wat gummischoenen aan. He, nu herken ik u. Ge zijt mijn oude bekende, George Jackson." „Zeker, ik ben het, en ik heb dus weer eens het genoegen, mijnheer Gardner te zien? Nu, bezorg mijn kameraad Billy Smith en mij een paar mooie schoenen. aardbevingen in figuurlijken en letterlijken zin niet vrij. De aardbeving in San Francisco, het. vleeschschandaal te Chicago, de reusachtige sta kingen in heel de Unie deden zien, dat men ook daar als 't ware danst op een vulcaan. De strijd tusschen de yankeys en de nippons over de Ja- pansche schoolkinderen in de Unie wijst tevens op het dreigend gele gevaar, nu China en Japan zich steeds meer ontwikkelen, kennelijk ook aan de opiumwet nu in China uitgevaardigd. Van den reuzenstaat, die aan het Neêrlandseh element zooveel dankt, overgaande naar de beiu# oude Nederlanden, vinden wij in België nog do veelomvattende Congo-kwestie, die ook wijst op de toenemende macht van het zwarte werelddeel. Voor ons Vaderland hebben wij voor het afge- loopen jaar de droevige teleurstelling ter hoogste plaatse te memoreeren, het lang niet verwachten aanblijven van het ministerie, dat de laatste al gemeene verkiezinsstrijd ons bracht, ook na ue harde proef, waarop 't in de laatst verloopen da gen gesteld werd, in herinnering te brengen. Ver melden wij hierbij nog slechts de ontzettende wa tervloeden, die verschillende deelen van ons Land teisterden, om van andere belangrijke feiten, the ons kort bestek ons niet veroorlooft weer te ge ven, niet te gewagen, dan besluiten wij, dat ook voor ons Land het jaar 1906 een niet licht te vergeten jaar is. Voor onze goede stad Schiedam was mede het verscheiden jaar niet onbelangrijk. Onder een nieuw hoofd ging zij naar we hopen eviie nieuwe toekomst tegemoet. In onze aloude in dustrie was eene beduidende verbetering op te merken, die, we vertrouwen, in het nieuwe jaar zal bestendigd worden. Nieuwe industriën bracn- ten nieuw leven en vertier in de oude veste. Lft stad breidde zich merkelijk uit, juist naar die zijde, waar hare uitbreiding 't meest gewensciit wordt, naar de Maas, waar hare toekomst ligt; een nieuw Overmaasch, kwartier verrijst naast de oude arbeiderswijken. Als wij zoo een enkelen vlue.htigen blik slaan over de uitgestrekte wereld en over het bescheiden werelddeel, dat wij meer bijzonder ons vaderland en de stad onzer inwoning noemen, dan zien wij, dat er voor het jaar 1907 nog veel is te wen- schen en te verhopen. Hopen wij, dat 't een jaar van vrede en voor spoed zal zijn, een jaar dat de zegeningen van den vrede en den voorspoed brengt, daar waar zij tot heden zoo noode werden gemist, ze bevestigt waar ze tot hiertoe, gelukkig, werden gevonden. Voor ons Vaderland hopen wij, dat 't zal zijn een voorspoedig jaar, een jaar, dat zich, in het ongestoord genot des vredes, kenmerkt door ge leidelijken vooruitgang op staatkundig en maat schappelijk gebied, die tot voorspoed en welvaart leidt. Voor onze goede stad wenschen wij, dat het Voor Billy Smith waren spoedig een paar goed passende schoenen gevonden, Biet zoo gauw echter voor George Jackson. Deze laatste had overgroote voeten. „Jongen, haal eens de allergrootste soort, waar van wij nog slechts één paar hebben," beval Gardner. Het gebeurde en deze gummischoenen pasten uitstekend. De twee bekaaiden en verlieten den winkel. Eenige dagen later ging Alfred Gardner toe vallig eens door de Wimfredstraat. Daar zag hij voor het huis van een uitdrager de beide kame raden, die daar hun pijpje stonden te rooken. Den 30en November, des morgens vroeg, was er groote drukte in het huis en vooral in het kantoor van den bankier Edward Baker. Er was des nachts ingebroken, de brandkast was geo pend en daaruit aan specie en bankbiljetten een bedrag van ruim vijfhonderd pond sterling ge stolen. i Al de deursloten, ook het kunstslot der brand kast, waren onverlet. De daders moesten dus met nauwkeurig passende sleutels of met kun stig vervaardigde loopers gewerkt hebben. De eenige sporen, die zij achtergelaten hadden, wa ren hun voetstappen in de frissche, dunne sneeuw laag op de binnenplaats. Daaronder waren er, die door hun opmeikelij^.e pootte tk aajvLathJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1