Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Aïineert op Je Hiewe MieJamsclie Courant met iratis 30.se Jaargang. Woensdag l Januari 1907. No. 8697. pi'ijs 10 c. I. ibeI, 0.45 {.lil, 11.351.3 mi. Offcieele berichten. Kmnisgeving. Gasfariek en Drinkwaterleiding der Gemeente Schiedam. luitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Binnenland, ABONNEMENTSPRIJS: Dit blai verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost v*or Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 0 cint. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afipndsrlijke nummers 2 cent. Abmnmenten worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat üO en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeïter en Wethouders van Schiedam, Gezien art. ibis der Verordening ter handhaving van de opebare orde en veiligheid en op de straatpolitie. Verleenenbij deze dispensatie van het verbod om de strtt te schrobben, voor Donderdag 3- en Vrijdag 4 Januari a.s., des voormiddags, tot 12 uur 's nddags, tenzij by vriezend wêer. Bvgeneester en Wethouders voornoemd, I L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Aan leranciers wordt dringend verzocht hun yorderinjn tot einde 1906 vóór of op 10 Januari in te zenm. DE DIRECTEUR. Schiecm, 2 Januari 1907. RUSLAND. Een egeeringsmededeeling logenstraft de be- richtenover een afbreken van de onderhande lingen over een Russisch-Japansch handelsver drag. et somt een aantal punten op, waarover men lt reeds eens is geworden en stelt in 't licht, at nog slechts te beraadslagen valt over door tpan gestelde nieuwe eischen betreffende öe vr- scheepvaart op de Soengari, de oprich ting Tj). consulaten in Aziatisch Rusland en dou- aneb{Unstjgingen aan de Mantsjoersche grens. Ge Jbanscbe eischen betreffende de visscherij kon usland niet inwilligen. De onderhandelin gen uren voort. Het verloop kan als normaal gekeschetst worden. De Times verneemt uit Moskou dat het beritt van de bevredigende wending in de Rus- sisc Japansche onderhandelingen daar groote verlhting teweeg heeft gebracht. fyn meent er Engeland erkentelijk voor te in Oven zijn. - Naar aanleiding van den moord op graaf IgCtiéf vertelt een telegram uit St. Petersburg, da; deuiterste elementen in de socialistisch-re- voitionairc partij gezworen hebben om stuk voor stfc de invloedrijkste aanhangers van het auto- crtische regime te vermoorden. SPANJE. Alle mogendheden, die te Algeciras vertegen woordigd zijn geweest, hebben de noodige be- kachtiging van het verdrag van Algeciras bij- fjds naar Madrid gezonden. Voor den aanvang an het nieuwe jaar moest dat, naar afspraak, >eschiedcn. Uit het Engelsch.) 36) ZESDE HOOFDSTUK. Herman Harlacher was onderwijl naar zijne kamers gegaan, die in hetzelfde huis zich bevon den, waar de commissaris Rebe woonde. Op de eerste verdieping aangekomen, schelde hij aan en trad binnen. In de ruime gang ontmoette hy eene oudachtige dame, in zwarte zijde gekleed, die hem vriendelijk groette. Goeden morgen, juffrouw Röhrig, 'tis goed, dat ik u zie, want ik moet u mededeelen, dat u mjj als huurder kwijt zal raken tegen de volgende maand zeg ik de huur op." De dame was onaangenaam getroffen, sDat spijt me heel erg mynheer. Heeft u reden tot klagen gevonden? Ik wil toch niet hopen ooMaak u daar niet ongerust over: ik was hier tevreden," antwoordde Herman met een verstrooid lachje. »Maar ik moet onverwachts op reis misschien morgen al kortom een reis, waar van ik niet zeggen kan, hoe lang die duren zal." >0, ik begrijp 'tal," zei juffrouw Röhrig met een bescheiden lachje, terwijl zy naast den jongen MAROKKO. Volgens een te Tandzjer verspreid gerucht zou Raissoeli gevlucht zijn in de groote moskee van den Maraboot Moelei Abdes Salem, waarin hij volgens de wet niet kan worden gevangen ge nomen. CUBA. De correspondent van de New York Herald te Havana geeft de volgende voorstelling van den politieken toestand op Cuba „Als de Senaat niet anders beschikt, is pre sident Roosevelt besloten over enkele maanden op Cuba verkiezing te laten houden, vervolgens het land aan de nieuwe republiek te overrei ken en de Amerikaansche troepen terug te trek ken. Het gevolg z,al stellig wezen, dat er hier een liberale regeering komt, aangezien de libe ralen de eenige partij vormen die georganiseerd is of kan worden. Van de liberalen zijn 73 pet. negers en de overige blanke politici. Zayas is de leider; Jose Miguel Gomez is ook een blanke, maar een vriend van de negers. Beide mannen staan naar het presidentschap. De gematigden zeggen openlijk, dat er dadelijk een omwenteling zal uitbreken, want zij zullen nooit berusten in een negerregeering en toelaten, dat deze zich wreekt op de vrienden van Palma's republiek. Zij achten oorlog noodig ter verdediging van lijf en goed. De gematigde partij is in drie groepen verdeeld. De talrijkste is voor een politiek van onthouding, teneinde de verkiezing tot een klucht te maken; de tweede raadt aan te wachten tot oen strijd tusschcn Zayas en Gomez de libe ralen verdeelt en zich dan met de minst ver werpelijke afdeeling te verbinden; de derde groep wil een Amerikaansch protectoraat en raadt zelfs aan, den eigendom van vreemdelingen- te ver nielen en de negers tot ongereg'eldheden aan te zetten om tot dat protectoraat te dwingen. Geen ernstig mensch Cubaan of vreemdeling, gelooft dat de Cubanen voor zelfbestuur geschikt zijn en twijfelt er aan, dat de nieuwe republiek een klucht zal wezen en er na een half jaar anarchie heerschen zal." In dien geest gaat de correspondent voort te werken voor een Amerikaansch protectoraat. Offlcieele berichten. Rij Kon. besluit is H. W. Iserief, koopman te 's-Gravenhage, lid van de Vereeniging van den Heiligen Vincentius van Paulo aldaar, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is aan A. J. Vervenne, opzich ter by het Rijksmuseum te Amsterdam, de eere medaille der Orde van Oranje-Nassau, in brons, toegekend. man de gang doorliep en voorkomend de deur zijner kamer voor hem opende. »U is zeker van plan, vroeger te trouwen ik meende, dat het kort vóór Pinksteren zóiTzyn." »Neen, ik ga alleen op reis ik zou vreezen, dat mjjne mijne verloofde er geen zin in zou hebben, deze reis met mij mee te maken." Hij had de hand op den knop der deur gelegd en scheen van plan afscheid van de juffrouw te nemen. »Voor eene jonge dame is natuurlijk een verre reis altyd bezwaarlijk," bevestigde Herman. »Het blijft dus bjj onze afspraak. Als er nog wat te verrekenen is, zou ik dat van middag wel willen doen. Daarvoor zal ik thuisbljjven." Met een licht hoofdknikje ging hij de juffrouw voorby, de met, behaaglijke weelde ingerichte kamer binnen. Nadat hij de deur achter zich had gesloten, bleef bij daar staan en wierp een langen, verbaasden blik door het vertrek. In dit oogenblik werd alles helder in hem, hetgeen hij tot heden als in een droom had gevoeld en kreeg hjj er het volle beset van, dat bij geruïneerd was. Hij was een bedelaarAls eenige zoon van welgestelde, maar vroeg gestorven ouders, was hij in de groote stad gekomen, als zoo vele anderen een leven van enkel genot begonnen. Hij was voornemens geweest, om maar voor korten tijd van den schuimenden beker van 't genot te proe ven, en dan met vernieuwden lust zich te wijden aan de verwerkelijking van de idealen, die hij als jongeling zich had gedroomd. Hoe langer hij echter Van het Hof. IJ. M. de Koningin heeft gister, bij gelegen heid van het 25-jarig jubileum van den heer J. J. van Leersum, opper-portier van het konink lijke paleis in het Noordeinde, den jubilaris de ecremedalje in goud van de Huisorde van Oranje geschonken. In tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins sprak H. M. den heer van Leersum toe. Zoowel van de hofhouding als van het dienstpersoneel ontving de opper-portier blijken van belangstel ling. Stalpersoneel van H. M. de Koningin. De positie van 't stalpersoneel van H. M. de Koningin is weder aanmerkelijk verbeterd; van 1 Januari 1907 af ontvangt 't personeel een vaste toelage van f 260 per jaar benevens f 25 voor verhuiskosten, voojr 't verblijf op 't Loo, ongeacht hoe lang 't Hof daar vertoeft. Tot heden werd hun een toelage toegekend voor eiken dag dat 't Hof op 't Loo vertoefde. D. H. Havelaar. Naar het Rott. Nbld. meldt, zal de heer D. H. Havelaar, chef van het Bouwdepartement in Su riname en meermalen waarnemend gouverneur onzer koloniën in West-Indië, die thans met ver lof te Rotterdam vertoeft, niet meer naar West- Indië terugkeeren en zich metterwoon daar ter stede vestigen. Ycrkieziiigcn Eerste Kaui»r. In den loop van 1907 moeten er periodieke verkiezingen plaats hebben voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Aan de beurt van aftreden zijn de volgende leden In Noord-Brabantmr. van Zinnicq Bergmann, mr. Sassen. Gelderland: baron van Lamsweerde gen. maj. van Löben Seis. Zuid-Hollandde heer van Waterschoot van der Gracht, mr. Bevers, J. P. Havelaar, dr. Woltjer. Noord- Hollandmr. Kist, J. Breebaart Kzn,, J. A. Laan. Utrecht: jhr. mr. van Asch van Wijck. Frieslandmr. S. van Houten. OveryselTh. Heerkens. Groningen: J. E. Scholten. Drenthebaron van der Feltz. Limburg: J. S. H. Brouwers. Tweede Haagsche Vredesconferentie. Naar aanleiding van de komende tweede Haag- sche vredesconferentie heeft de bekende T. W. Stead zjjn meeningen te dier zake in een com muniqué aan de pers medegedeeld. De hulp van de pers wordt ingeroegen om het werkprogram van de conferentie zoo uitgeh'- verkeerde in de groote stad, des te meer begon hem het leventje van niets doen aan te staan en ten laatste was het hem zoo tot gewoonte gewor den, dat hjj, zooals zoovelen der flaneurs uit de groote wereld, zorgeloos en vroolijk van den eenen dag in den anderen leefde en iedere gedachte aan verantwoordelijkheid voor de toekomst verre van zich wierp. Zoo was het gisteren nog geweest en Herman had niet anders gedacht, dan dat hij dit gemak kelijke leventje wel tot het einde zijner dagen zou kunnen volhouden. Nu echter was de schijn baar onuitputtelijke bron plotseling verdroogd, en in al zjjn onbarmhartige naaktheid stond nu het grimmige spook ïgebrek" voor het verwende schootkind van 't geluk. Maar reeds sloeg hjj haastig met de hand in de lucht, als wilde hij die schrikkelijke gedachte van zich atweren, en een medelijdend, een'igszins min achtend glimlachje krulde zijne lippen. Reeds de bloote gedachte dat hij zou beproeven met inspan ning van eigen kracht zich een bescheiden bestaan te verzekeren, een van hen te worden, die steeds met opoffering van al hunne lichamelijke en geestelijke vermogens 't noodlot, dat hen ieler zonnestraaltje onderschept, te trotseeren, had iets onuitsprekelijk belachelijks voor hem. Daarstraks was inderdaad toch die gedachte ia hem opgeweld, toen hij, geprikkeld door Ella's spotten 1 glimlachje, deze een dergeljjken voorslag had gedian; mur Ella had gelijk: zoo weinig als z'j zelve geschikt, was voor een leven, ryk aan teleurstellingen en mogelijk te doen zijn. Zonder blyvende agitatie, van volkeren en pers uitgaande, vreest hij, dat de practische waarde der bijeenkomst niet zoo groot zal worden als mogelijk is. A. van Rijn. f Maandag is te 's-Gravenhage in den leettyd van ruim tachtig jaar overleden de heer A. van Rijn, die aldaar jaren geleden aan het hoofd stond van een bloeiend onderwijs-instituut. De overledene was o.a. ook medestichter van de Schietbaan Hovius Stichting, het R. K. Ge sticht voor de verwaarloosde jeugd, van welke inrichting hij medestichter en meer dan 40 jaren bestuurder was. Voorts was hij eerst secretaris en later president van het R. K. Ziekenhuis. De Paus vereerde hem indertijd de Gregorius- orde. Het vorige jaar zag de heer Van Rijn zich, wegens hoogen leeftyd, genoodzaakt zijn verschil lende bestuurstunctiën neder te leggen. R. K. Herstellingsoord voor longlijders. Zondag werd te Utrecht, in het „Gebouw van Kunsten en Wetenschappen" in eene door vola Katholieken uit alle deelen des lands bijgewoon de vergadering besloten tot oprichting van een Vereeniging tot het stichten van R. K. Herstel lingsoorden voor longlijders en zwakke kinde ren. De vergadering werd gepresideerd door mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, die aanving met een woord van hulde aan dr. N. P. van Spanje, Directeur van het 0. L. Yr. Gasthuis te Amsterdam, voor bet genomen initia tief, en hem daarna het woord gaf tot uiteen zetting van het doel der bijeenkomst. Hierna werden na een bespreking, waaraan talrijke aan wezigen deelnamen, de statuten vastgesteld. Tot bestuursleden der vereeniging werden ver volgens benoemd de heeren: mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, W. Prinzen Fzn., dr. N. P. van Spanje en dr. H. Woltering, die tevens gemachtigd werden het Bestuur door coöptatie aan te vullen terwijl de wensch werd uitgesproken, dat hierbij de verschillende Bis dommen des lands zoo mogelijk zouden verte genwoordigd worden. Ten slotte werd het Be stuur gemachtigd op deze statuten de Koninklij ke Goedkeuring aan te vragen en door de Re geering eventueel geëischte veranderingen aan te brengen. Na afloop der vergadering werd de heugelijke tijding bekend, dat een der eerste bankiers uit Amsterdam der pas geboren Vereeniging, voor wie, naar wij hopen, eene schoone toekomst is weggelegd tot heil der zieken en,zwakken, de vorstelijke gift van f 5000 op haar weg medegaf. Laten wij hopen dat de nieuwe Vereeniging zich in den steun van velen zal mogen verheugen. ontberingen, en dat geheel in beslag zou worden genomen door de zorg voor 'tdageiyksch brood, evenmin was hij er de man voor, om zich te bui gen onder 'tjuk van zwaren, harden arbeid in toch, er bleef hem niet anders over, wanneer tijj niet wilde grijpen naar het Maatste" van zoo menig vertwijfelde. En liever dan nog dat. Het was de straf, die Hermann Harlacher aan zich zeiven besloten was te voltrekken morgen reeds misschien zou net politierapport vermeiden, dat weer een levens- noede de hand aan zich zeiven had geslagen Toen juffrouw Röhrig als naar gewoonte kort oor het ter ruste gaan een laatsten rondgang leed door de gangen en portalen harer étage en angs de deur ging, die naar de kamer van Har- acher leidde, bleef zij plotseling staan. Te mid- len van de diepe, nachtelijke stilte, die haar óm- gaf meende zij een gedempt zuchten en steunen <e hooren, dat uit Harlachers kamer scheen te komen. Nauwelijks was zy zachtjes naar die deur oeo-eloopen en had daar even opmerkzaam gelui- i terd, of zjj had reeds, door een treurig voorge- oel aangedreven, de niet gesloten deur geopend, den blik in de helder verlichte kamer deed haar ien, dat zij zich niet had vergist. Languit lag laar huurder met het gezicht naar beneden op ;et tapyt uitgestrekt. erband gebracht wilde zien, een jongen, die zoo vel haar als haar dienstpersoneel in hooge mate nsympathiek was, en dien zij tot de ergste din gen in staat achtte, niet veel wijzer, dy was naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1