Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Vrijdag 4 Januari 1907 No. 8699. AÈonaeert op Ie feuilleton. Niewe Schieaainsche Corat Et tratis Seiltatwr! MapMai prijs 10 c. p. ïtel, 0.45 p. Bi, fl.35p.3M. Officieele Berichten. Kennisgeving. Bintenlandsch Nieuws. Het uur der bekoring. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 38. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan de firma Gebr. van der Meer en hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting eener inrichting voor den bouw van Ijzeren schepen, op het perceel open grond aan den Havendijk, kadaster sectie N, no. 124. Schiedam, den 3den Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. Het is met Ivoeropatkin's boek een vreemde geschiedenis. Eerst heette het in beslag genomen (nog vroeger werd gezegd, dat het niet zou open baar worden gemaakt) en nu vertelt de Peters- burgsehe correspondent van een Engelsch blad, t at er niets waar is van die inbeslagneming. Generaal Koeropatkin, zegt hij, heeft pas het vieide en laatste deel van zijn groot werk over den oorlog met Japan voltooid. Dit deel draagt tot titel: Recapitulaties over den oorlog. Het telt meer dan 2000 bladzijden met een menigte kaarten en plannen. De oplaag zal zijn 1500 exemplaren. Het gerucht v.an de inbeslagneming ontstond door het feit, dat Koeropatkin zeer onomwonden spreekt over zekere hoogstgeplaatste ambtenaren die bij den oorlog betrokken waren. De Tsaar uitte naar aanleiding daarvan den wensch het hoek te lezen alvorens het voor het publiek kwam. En daarvan kon wel eens het gevolg zijn, dat het voorloopig werkelijk niet in 't licht komt. De Tsaar heeft het nog steeds niet op Pe tersburg voorzien. De wijding van de Newa, de jaaiiijksche godsdienstige plechtigheid aan de ri- vieikade tegenover het Winterpaleis, zal dit jaar op 19 Januari (N. S.) te Tsarskoje Selo plaats hebben. Tc St. Petersburg is op den stadsprefekt, een aanslag gepleegd. Een revolverschot trof een sagacei, en von der Launitz is bezweken. De gioote katoenspinnerijen te Lodz zijn ges oten De patroons zijn besloten hun industrie naar midden-Rusland over te brengen, tenzij de werklieden de voorstellen der patroons aanvaar den, hetgeen echter onmogelijk is. In verband met verwacht wordende ongeregeldheden wor den de banken door militairen bewaakt. (Uit het Engelsch.) 38) »Gaat u uw neus maar achterna, u kunt in geen geval missen,' zeide de portiersvrouw op eene vraag van den commissaris naar de woning van Heinsdorf. »Daar boven op de eerste verdieping, waar die lui hier al die mooie meubelen wegha len, daar is ten in stilte maakte zij tegen eenige buurvrouwen achter den rug van den com missaris eene handbeweging, alsof ze wilde zeg gen »Let maar eens op, daar is er weer een we zullen vandaag nog wat beleven." Het vreemde van den toestand hier in huis "verblufte Rebe eenigszinsboven aangekomen, 8eraakte hij bjj het gezicht van de als eene razen- ,e. ™edea met wringende handen door de kamers mevrouw Heinsdorf, die zich in een atgedragen, gescheurden zijden onderrok met het niet zeer heldere nachtjak daarover heen, niet zeer voordeelig voordeed, in zekere verlegenheid, stotterend vroeg hg, of hij hier terecht was bij den heer Heinsdorf. De corpulente dame werd bleek van schrik bij u- Zv V Van onbekende, in wien zij oogen- scüynlgk een collega van den deurwaarder beneden DUITSCHLAND. Billow's verkiezings-manifest vindt in de partijpers een tamelijk koele ontvangst. De libe ralen is het te conservatief, de conservatieven te liberaal, de socialisten hoonen, het centrum spot. De National-Zeitung uit zich tevreden, om dat Bülow zich bereid toont, het liberalisme in een nieuwe regeeringis-samenvoeging op te ne men. Natuurlijk moet zich echter het liberalisme uit eigen kracht een stelling van beteekenis ver overen. De nationaal-liberale Tdgliche Rundschau en de conservatieve Reichsbole zijn zoo verrukt over Bülow's verkiezingsbrief, dat zg naar Fransch voorbeeld de aanplakking daarvan in alle gemeenten van het Duitsche rijk aanbevelen. Deze twee bla den zijn strijdlustig protestantsch. Opmerkelijk koel houden zich de conservatieve Kreuzzeitung en de agrarische Deutsche Tages- zeitung, dus twee toonaangevende bladen van de rechterzijde. De eerste herhaalt, dat voor de conservatieven het centrum een onontbeerlijke hulp is tegenover het liberalisme, voor de verde diging van hunne kerkelijke, politieke en maat schappelijke belangen. De Tageszeitung zegt nog barscherDe brief van den rijkskanselier is inplaats van duidelijk te zeggen welke richting de politiek moet uitgaan, een theoretisch gepraat en bewerkt geen veree- niging maar eerder een splitsing van de nationale partijen. De vrijzinnige Börsen Courier zegt nog grover, dat men met Bülow's kiesleus in de tegenwoor dige kiesbeweging geen hond van achter de kachel zal weghalen. ENGELAND. De Dreadnought gaat eerdaags een groote reis ondernemen. Eerst stoomt het reuzenschip naar Gibraltar, dan naar Trinidad. In Maart keert het uit West-Indië naar Engeland terug en gaat dan te Sheerness liggen. Onderweg zullen er nog allerlei stoom- en schietproeven genomen worden. Ter beantwoording van het bezoek van prins Arthur van Connaught, die den Mikado de orde van den kouseband overgebracht heeft, komt bin nenkort de Japansche prins Foesjinri in Engeland. FRANKRIJK De vergadering der Fransche Bisschoppen zal niet, gelijk eerst gemeld werd, den löden Januari maar vermoedelijk den 22sten Januari a.s. plaats hebben. Behalve over de nieuwe wet-Bri- and, zullen de beraadslagingen loopen over lo. De reorganisatie der seminariën; 2o. De inkomsten der geestelijkheid; 3o. Een ontwerp-organisatie voor de bijeenbren- ging van interdiocesane gelden tot onderhoud vermoedde. Deze laatste had met zijne arbeiders haar onzacht uit hare morgendroomen gerukt nu was ze gewoon razend van ergernis en gaf aan de woede, die haar bezielde in niet zeer fijne woor den uitdrukking. In hare gewone zorgeloosheid had zij niet geloofd aan den ernst van de bedreigingen, die de deurwaarder haar den vorigen dag had gedaan, en nu had deze »voorbeeldelooze gemeenheid" haar buiten zich zelve gebracht. De groentevrouw van beneden en nog eenige winkeliers uit de buurt wier rekeningen nog niet waren vereffend, waren reeds gekomen en waren grof geworden, toen mevrouw moest verklaren, niet in staat te zijn, de reeds behoorlijk gekwiteerde rekeningen te vol doen, hadden gesproken van onmiddellijk aanklacht te zullen doen en onverbloemd hunne meening te kennen gegeven over de huishoudelijke talenten der corpulente dame. Heinsdorf zelf had zich niet laten zientoen de deurwaarder met zijne lieden kwam, had hij droogweg gemeend, dat zijne vrouw, die dat gebrokt had, het nu ook zelve opeten mocht. O, zij zou hem voor die ^onverdraaglijke verwaarloozing" later wel duchtig de les lezen Ella was ook niet te bewegen geweest, van acuter hare gesloten deur te voorschijn te komen en zoo was mevrouw Heinsdorf genoodzaakt geweest, zeer tegen haar zin zelve den storm te trotseeren. Geduldig hoorde Rebe, die niet ongevoelig was voor den in den ongewonen toestand verscholen liggenden humor, de uitbarsting van toorn van de woedende vrouw aan, die hem nu met de grootst van den eeredienst, onafhankelijk van reeds voor dit doel bestaande diocesane fondsen. Een dezer dagen is door een ambtenaar der registratie te Lourdes beslag gelegd op de goederen van de Grot. De Fransche regeering heeft vier nieuwe ondorzeesche booten besteld, van het type Eme- raude. Zij zullen hekend staan als onderzeesche kruisers, een waterverplaatsing hebben van onge veer 800 ton, aan het oppervlak 15 knoop en er onder 10 knoop loopen. Zij zullen 2500 knoop kunnen afleggen zonder een haven aan te doen. SPANJE. De Koning heeft de wetten, betreffende de amnestie en de voorloopige belasting op buitenlandsche gra nen, bekrachtigd. Een telegram uit Saragossa aan de Reraldo meldt, dat de toestemming van den Franschen Senaat, geschonken aan het ontwerp betreffende den spoorweg over de Pyreneën, een groote vreug de in de stad heeft veroorzaakt. Allerwege wordt gevlagd en 's avonds geïllumineerd. ningen de goedkeuring van de Nationale Verga dering noodig is 1 ITALIë. Het stoffelijk overschot van Paus Leo XIII zal weldra van de St. Pi eter worden overge bracht naar het praalgraf in de St. Jan van Lateranen. Om alle opstootjes, welke nu, als reactie der gebeurtenissen in Frankrijk, meer te vreezen zijn dan ooit, zal de overbrenging zon der praal geschieden en wordt de datum niet van <le voren gepubliceerd. In slechts vier rijtui-T gen zullen den lijkwagen volgen: kardinaal Sv Vanutelli, de neven van den ontslapene en de prelaten van het pauselijk Hof. In de St. Jan, waar een lijkdienst wordt gecelebreerd, zullen alle kardinalen, alle gezanten bij het Vaticaan, benevens een beperkt aantal genoodigden aanwe zig zijn. Uit Rome wordt gemeld, dat de H. Vader zeer spoedig een document zal publiceeren, waar in zijn standpunt tegenover de Fransche regee ring wordt gehandhaafd en aan de Fransche katho lieken verschillende raadgevingen worden ge geven. PERZIë. In de nieuwe grondwet, welke nu definitief is goedgekeurd door Sjah, Kroonprins en Natio nale Vergadering, wordt het aantal leden van den Senaat bepaald op 60. De helft wordt door den Sjah benoemdde andere helft wordt gekozen. De Nationale Vergadering zal bestaan uit 162 leden; zij worden gekozen door zes verschillende klassen der bevolking. De grondwet verschilt voor het overige weinig van de Belgische. Nog zij vermeld, dat voor het verleenen van concessies aan handelslichamen, wegenaanleggers en spoor wegbouwers en voor het aangaan van staatslëe- mogelijke pathos verklaarde, dat hij maar doen moest, wat hij niet laten kon. Wat haar betrat, mocht hij den heelen rommel verkoopen, zij wilde wel eens zien, of zoo iets in een beschaafd land werkelijk zoo maar ongehinderd mocht zoo een voornaam kunstenaar te behandelen, een man, die er 't volste recht op moest hebben, als een der hoogst geplaatsten bejegend te worden. En nu met hem om te springen, alsof hij de eerste de beste man uit het volk was Die erbarmelijk kleinzielige maatschappij, die niet de minste waarde hechtte aan de verdiensten van een kun stenaar door Gods genade Zij zou voorzeker den commissaris vooreerst nog niet aan 't woord hebben laten komen, indien deze niet heel handig van eene pauze gebruik had gemaakt, een pauze, die ze noodwendig even moest houden, om weer op adem te komen, om te zeggen »U vergist u in mijn persooo, mevroawwel ben ik ook ambtenaar, maar ik ben geen deur waarder en ik heb ook niet de minste bedoeling, om beslag te leggen op een deel van uw huisraad. Ik kom alleen, om informatie bij u te nemen omtrent uw toekomstigen schoonzoon, zekeren mijnheer Harlacher." Bij het hooren van deze woorden had mevrou w Heinsdorf ook reeds een nieuwe pose aangenomen als een beleedigde koningin stond zij daar en, terwijl hare houding onverholen geringschatting uitdrukte, strekte zij den rechterarm naar helden aard ver afwend uit, waardoor voor den critlsc'nea JAPAN. Een medewerker van de Temps heeft Motono, den Japanschen gezant in Rusland, geïnterviewd over het beweerde geschil dat thans tusschen Rusland en Japan bestaat. De heer Motono ont kende, dat er eenig geschilpunt was, zoodat er geen aanleiding was om zijn toevlucht te nemen tot arbitrage. Het betreft hier eenvoudig een kwestie van interpretatie van het vredesverdrag; het is geen beginselvraag, waardoor tot dusver een regeling der visscherij werd tegengehouden. Er blijven nog slechts een paar vragen op te lossen, die betrekking hebben op het handels- tractaat en de scheepvaartovereenkomst. De Ja panners eischen volstrekt niet de opening van de rivier de Amoer voor de Japansche vaar tuigen, doch alleen de vrije vaart op de Soengari, die door Mandsjoerije stroomt; en dit is niets anders dan de consequentie van het beginsel van de open deur in Mandsjoerije. Dat de onderhandelingen zoo langzaam opschie ten, komt door den grooten afstand waarop de beide landen van elkaar zijn verwijderd; maar de afloop dezer onderhandelingen heeft nooit eenige ernstige ongerustheid ingeboezemd en de betrekkingen tusschen de beide Staten zijn op het oogenblik van den besten aard. CHILI. De Chileensche regeering heeft aan een Duitsch huis voor 1 millioen fres. verkocht, 26.000 Mann- licher geweren met bajonetten en 10 millioen patronen, benevens 6 batterijen berggeschut voor 5 millioen francs. Men gelooft te Santiago, dat deze wapenen bestemd zijn voor Portugal. Mayo W. Hazeltine, een tamelijk bekend Ame- rikaansch schrijver over politieke onderwerpen van den dag, behandelt in de North American Review van 21 December de kwestie, welke de rol zal moeten zijn van Engeland, voor het ge val, dat een oorlog uitbreekt tusschen Japan en de Vereenigde Staten. De schrijver acht een oorlog wel is waar niet waarschijnlijk, maar toch geenszins onmogelijk. Voorts wijst hij er op, dat een dergelijke gebeur lijkheid niet door Japan en Engeland is voorzien, toen zij in 1905 het tractaat vernieuwden, en aan de bepalingen daarvan groote uitbrei ding gaven. Hazeltine is van opinie, dat het bewuste trac taat, ingeval van oorlog, aan Engeland de plicht oplegt, Japan met zijn leger en vloot bij te staan. Evenwel gelooft hij niet, dat Engeland of liever het Britsche rijk als het er werkelijk toe komt, deze consequentie zal aanvaarden, want de Vereenigde Staten zouden bij machte wezen, blik van den vroegen bezoeker de Adoorluchtis- heid" van haar morgentoilet niet verborgen bleef. »Ik heb geen toekomstigen schoonzoon!' zeide zij. b Wanneer u dien persoon bedoelt, die helaas, met mijne dochter een poosje verlootd is geweest, dan kan ik u wel zeggen, dat wg in geen geval opko men voor schulden, die hij misschien gemaakt heeft, neen, heelemaal niet, wij wenschen in 't geheel niet meer van dien persoon te hooren bjj heeft zich op zeer onverantwoordelijke wgze tegenover ons gedragen." «Maar daar is immers in het geheel geen sprake an," viel Rebe haar geërgerd in de rede. «Die nijnheer woont in hetzelfde huis als ik men heeft lem onder tot heden onopgehelderde omstandig heden dezen nacht zwaar gewond in zijn kamer gevonden. In mijne kwaliteit als commissaris bg de crimineele politie kom ik hier, om van u mis schien nadere ophelderingen te ontvangen." Wanneer hg gemeend had, dat die mededeeling indruk op de dame zou maken, dan had hij zien deerlijk vergist. sMaar dat is onverantwoordelijk van dien persoon, om ons ook nog de politie op ien hals te schuiven!'' riep zij op toornigen toon. 4!g wendde zich tot haar man, die zeker heel poh- iek achter deur der kamer had staan luisteren, naar die nu blijkbaar zeer ontroerd de kamer binnentrad. Zonder haar verder aan het woord te laten komen, liep Heinsdorf op den beambte toe. {Wordt vervolgd Dit zijn eenige staaltjes van stemmen uit het kiesverbond tusschen liberalen en conservatieven, hetwelk Bülow aanbeveelt om zwart en rood te overwinnen. AMTVRTTCA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1