Stads-en (Gewestelijk Nieuw* (Gemengd Nieuws. gevolmachtigd Minister in disponibiliteit, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister, onder dankbetuiging voor de door hem, als diplomatiek ambtenaar, aan den lande bewezen goede diensten. Prins Hendrik. Men meldt uit Apeldoorn Heden werd de jacht partij bij Gortel voortge zet. In het jachthuis Het Gortel werd het dejeuner jrehruilu. Prins Hendrik vertrok naar Het Loo en en van daar om 7 uur in een gereserveerde coupé naar de residentie. Op minister van Marine. De Minister van Marine vertoefde gisteroch tend te Nieuwediep. Eerste Kamer. Df- Eerste Kamer is voornemens in de laatste week van deze maand met de openbare behande ling der Staatsbegrooting een aanvang te maken. De behandeling van het Arbeidscontract, waar omtrent de Memorie van Antwoord wordt voor bereid, kan na het Paaschreces worden tegemoet gezien. Onze Turksche gezant. De te Weenen, wegens het ondergaan eener operatie, vertoefd hebbende gezante Konstantinopel, graat van Bylandt, is ingevolge zijn wenscb, naar Nederland vervoerd, om in Den Haag de verdere geneeskundige behandeling van zyn ziekte te ondergaan. Uitslag Statenverkiezing Gorinchem. De uitslag van de gister gehouden stemming in het district Gorinchem voor een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, in plaats van mr. L. van Andel (antir.), die bedankt had is als volgt: Aantal kiezers 5668. Aantal uitgebrachte gel dige stemmen 4889. Gekozen mr. V. G. A. Boll (lib.) met 2450 stemmen. De heer G. de Vor Hzn. (Friesch-christ. hist.) had 2489 stemmen. Ede. Naar men ons mededeelt, heeft de heer Quarles van Utlord (chr.-hist.), dadelyk na bericht ontvan gen te hebben, dat hem wellicht een candidatuur voor de Tweede Kamer voor Ede zou worden aan geboden, medegedeeld niet in aanmerking te wil len komen. (N. Ct.) Vredesconferentie. De bekende Engelsche journalist Stead gaat een reis om de wereld maken. Hij is eenige uren stil geweest te Parijs. Daar heeft hem een mede werker van de „Matin" opgezocht om hem te spieken over de aanstaande vredesconferentie in den Haag. Stead zeide tot den journalist, dat hij niet belast was met een opdracht omtrent deze conferentie, maar wel had hij een langdurig onderhoud gehad met minister Campbell Banner- man, voor hij op reis ging en met sir Edward Grey, Engelands minister van buitenlandsche za ken. Sir Henry Campbell Bannerman hecht zoo hooge beteekenis aan deze tweede vredesconfe rentie, zeide Stead, dat het wel kon zijn, dat hij zelf overkomt om als gevolmachtigd minister van het Vereenigd Koninkrijk deel te nemen aan de conferentie. Alle mogendheden zullen verte genwoordigd zijn in den Haag, vervolgde Stead, alleen de republiek Liberia heeft geen uitnoo- diging ontvangen, want men weet niet waar de zetel der regeering van dezen staat is. Op de conferentie komen ter sprake alle kwesties die oprijzen als er eenmaal een oorlog uitgebroken is, maar, wat van meer belang is, ook de vraag, of de beschaafde volken zich niet met elkaar kunnen verstaan, zoo niet om in de toekomst el- ken oorlog te vermijden, dan toch om hem zoo zeidzaam mogelijk te maken. Deze vraag zal, als een ander het niet doet, door Engeland wor den opgeworpen. Twee dingen zullen wij aan de conferentie vragen. Vooreerst en hierom trent heb ik een stellige verzekering van sir Henry Campbell Bannerman het voorstel, dat alle staten een bedrag op hun begrooting uit trekken voor propaganda voor den vrede. De be doeling is, dat bedrag te doen strekken tot be vordering van reizen als onlangs plaats hebben gehad van Parijsche gemeenteraadsleden naar Lon den en omgekeerd. Millioenen worden er jaarlijks aan ooriogswerken besteed, zou men ook niet jaarlijks enkele duizenden franken aan werken voor den vrede kunnen besteden? En dan ten tweede zal worden voorgesteld artikel 8 van de Haagsche akte van 1899 verplicht te stellen. Vol gens artikel 8 heeft elk land het recht, bij drei genden oorlog aan de twistende partijen zijn beieediging mag worden opgevat. Wij willen dat artikel 8 versterken. D. w. z. wij willen trachten bij internationale afspraak vast te stellen dat, in geval een oorlog dreigt tusschen twee landen, geen van beiden de vijan delijkheden mag openen voor een termijn van twee of drie weken. In dat tijdperk zullen de bevriende mogendheden recht hebben tusscbenbeide te ko men en te trachten een minnelijke schikking te bewerken. Min of meer zooals liet gaat bij een duel. Mocht een der partijen zich niet houden aan den ai te spreken termijn, of weigeren, eenige bemiddeling toe te laten, dan zou zij op den index komen, d. w. z. alle mogendheden zouden haar gedurende den geheelen oorlog tegenwerken door verbod van een leening te plaatsen, en ver bod van handelsverkeer. Dit vooruitzicht zou een land zich nog wel tweemaal leeren bedenken, voor het de afspraak zou schenden. Voor de verbreiding van denze denkbeelden gaat Stead zijn reis om de wereld onderriemen. In verband met het bovenstaande seint de Lon- densche correspondent der „N. R. Ct." het vol gende De „Daily Telegraph" verneemt van het departe ment van buitenlandsche zaken, dat Grey, de minister van buitenlandsche zaken, geenerlei ver antwoordelijkheid aanvaardt voor wat Stead aan de Parijsche „Matin" heeft meegedeeld van plan nen, die de Engelsche regeering voor de Haagsche vredesbijeenkomst heet te hebben. De minister liet erbij voegen, dat hij zelf niet van zins was dienaangaande een mededeeling aan de pers te doen. Mr. J. P. Kraakman, f Maandag is in den ouderdom van 76 jaar te Alkmaar overleden een onzer meest geachte land- genooten, de heer mr. J. P. Kraakman, die een zeer verdienstelijk leven als katholiek en open baar persoon achter zich had. Sinds 13 April 1881 was de overledene onafgebroken lid van den gemeenteraad geweest, waar hij op den gang van zaken veel invloed oefende. Den 19en April 1893 werd hij gekozen tot lid der Staten van N.-Holland, welk mandaat hij tot heden onafge broken vervulde. De heer Kraakman nam voorts een ruim aan deel aan het katholiek vereenigingsleven. Hij speel de indertijd een voorname rol in den Noord- Hollandschen Bond en droeg het zijne in ruime mate bij tot de ontwikkeling der gezonde poli tieke en sociale denkbeelden onder ons. Een be kwaam en achtenswaardig man op wien men rekenen kon. De regeering erkende zijn verdiensten, door hem ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum als advocaat te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ook was hem het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice geschonken. H. A. Banning. Met leedwezen vernemen wij en zal in bree- den kring vernomen worden dat de populaire en sympathieke letterkundige de heer H. A. Ban ning van de HH. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Al was den afgeloopen nacht rustig, toch blyft de toestand van den bijna 90 jarige zieke zeer zorgwekkend. (Huisgezin; Invoerrecht op sigaren. In de gisteren, Woensdag, te Utrecht gehou den vergadering van de Kamer van Koophan del, kwam bij de rondvraag ter sprake het voor nemen van de regeering om het invoerreeht op sigaren uit Nederland in Ned.-Indië te verhoo- gen. Volgens mededeelingen van den heer De Vos, bedraagt op dit oogenblik het invoerrecht voor Nederlandsche sigaren in Indië f0.50 per K.G. en voor Manilla f 2. De voorsprong, dien Ne derland hiermede bezit is noodig, met het oog op do zeer lage arbeidsloonen op de Philippij- nen. Het is thans de bedoeling van de regeering de invoerrechten voor beide soorten gelijk te ma ken en op f 1 per K.G. te stellen, hetgeen van verschillende vereenigingen van sigarenfabrikan ten reeds adressen uitgelokt heeft, omdat daar door deze Nederlandsche tak van industrie een geduchten slag zou ontvangen. Indien de Indische middelen versterking noo dig hebben, zou men beide soorten sigaren op gelijken voet moeten behandelen en ook voor de Manilla-sigaren een verdubbeld tarief eischen. Op verzoek van den voorzitter deed ten slotte de heer De Vos toezegging, nadere gegevens, om trent deze hoogst belangrijke aangelegenheid te zullen verzamelen en in een volgende vergadering meerdere inlichtingen aan de hand te zullen doen. Uitbreiding van Maastricht. Naar de „Limb. Koer." verneemt, bestaat bij de regeering het plan, het wetsvoorstel tot uit breiding van Maastricht weer in te dienen in den vorm, zooals dat in 1897 het voornemen was. De Ruyter-hulde. Men schrijft uit Vlissingen: Het plaatselijk De Ruyter-comité alhier is voor nemens, ter herdenking van den 300en geboorte dag van Michiel Adriaansz. De Ruyter, ook een historischen optocht te houden. De groote zee held kwam na den vierdaagschen zeeslag in 1666 andermaal in gevecht met de Engelschen en liep hij na dien slag met 27 schepen de Wielingen binnen, om zijn gehavende schepen te herstel len. Gedurende dien tijd, in Augustus 1906, is )e Ruyter te Vlissingen geweest. Men stelt zich nu met dien optocht voor de ontvangst weer te geven welke hem toen te Vlissingen ten deel viel en zal De Ruyter met zijn admiraals en kapiteins in sloepen, waaronder eenige staatsie sloepen, van de zeesluizen door het kanaal tot vóór het stadhuis varen; De Ruyter zal daar met zijn stoet ontvangen worden door den bur gemeester, destijds Jasper Ingels, en eenige sche penen, die op dat tijdstip de regeering van de stad in handen hadden. De ontvangst zal wordei opgeluisterd door plaatselijke versieringen en door een eerewacht, gevormd uit een vendel muske tiers en piekeniers, allen gekleed en uitgerust als destijds het geval was. Verder bestaat nog het plan een optocht door de stad te houden, waarin vooral zullen uit munten de kleederdrachten van de poorters, offi cieren, rondassiers, hellebardiers, piekeniers, mus ketiers en matrozen en vooral dienen hierbij af zonderlijk genoemd te worden de statie-unifor men van de admiraals en vice-admiraals. Deze optocht zal worden opgeluisterd door twee muziek korpsen, w. o. een in de kleedij der poorters, 's Avonds zullen deze muziekkorpsen concerten geven en is het plan gevormd, dat De Ruyter en zijn admiraals daaraan een bezoek zullen bren gen. Het zal natuurlijk van de bijdragen, die de commissie ontvangt, afhangen, of deze plannen verwezenlijkt kunnen worden en het programma draagt dan ook nog slechts een voorloopig karak ter, doch het blijkt voldoende, dat de commissie haar vermaarden stadgenoot op waardige wijze hulde wil brengen. Voedingstontoenstelling. Voor de in April, Mei en Juni te Antwerpen te houden Internationale Voedingstentoonstelling heeft de gedelegeerd commissaris voor Nederland, de heer B. J. Veldhuis te Amsterdam, een affiche in drie kleuren doen vervaardigen, dat door keu rige en karakteristieke uitvoering uitmunt en stellig zyn doel: de aandacht op de tentoonstelling te vestigen, goed zal bereiken. Het gaat den boer goed. Het »Wbl. van den N. C. B." schrijft »Het schoonste jaar, dat onze boeren ooit ge kend en beleefd hebben, was ongetwijfeld het jaar 1906. Wij hoorden dit jaar niet anders dan te vredenheid en lof, zoowel in ons eigen vaderland als elders. Van af 1896 hadden wij vette jaren, maar het vetste van allen was het thans afgeloo pen jaar en wat in vroegeren tijd altijd gebeurde, is thans niet geschied. By een overvloedigen oogst daalden vroeger de prijzen, dit jaar echter bleef alles duur. Be boeren hebben alle reden blijde te zjjn en den Gever van alle goed hartelijker) dank te zeggen I" Justitieel onderzoek. Gister avond is het lijk van een 63 jarige vrouw, die onder verdachte omstandigheden was'overleden, en wier begrafenis gister op last der justitie was uitgesteld, naar het Ziekenhuis overgebracht. De justitie uit Rotterdam kwam heden-morgen herwaarts voor de gerechtelijke schouwing. Gemeld wordt, dat de sectie, die verricht werd door dr. Jansen, Elzevier Dom en een Rotter- damschen dokter, zou hebben uitgemaakt, dat de vrouw een natuurlijke dood gestorven is. In Schiedam circuleert een adres aan Gedep. Staten van Zuid-Holland om het besluit van den Gemeenteraad, waarbij de kermis werd afgeschaft, niet goed te keuren. De nadruk wordt gelegd op het geldelijk nadeel, daardoor aan alle neringdoenden toegebracht terwijl ook uiting wordt gegeven aan de vrees, dat in verband met de voorgenomen subsidie voor een volksfeest in plaats van de kermis de hoofde lijke omslag te zeer zal moeten worden opgedreven. UIT VLAARDINGEN. De sinds eenigen tijd te Vlaardin- gen bestaande loonkwestie over de aanmonste ring vam zeelieden voor de beugvisscherij is opge heven. In een eergisterenavond gehouden verga dering van de zeeliedenvereeniging Vrede en Wel vaart is hij meerderheid van stemmen besloten op een bemiddelingsvoorstel, waarbij reeders en zeelieden elk iets van hun eisch laten vallen, in te gaan. UIT ROTTERDAM Eer gisterenmiddag was Klooster- man te Rotterdam op den Zijl bezig zijn brochure tegen „Het Papieren Gevaar" van pater H. Her mans te venten, toen een zestal jongens het hem zóó benauwd maakten, dat de held de vlucht moest nemen. De bewoners hopen nu van zijn bezoek verschoond te blijven. Heden, Donderdag, is het 121/2 jaar geleden, dat pater H. Derksen voor de tweede maal tot kapelaan werd benoemd aan de R.-K. kerk aan de Van Oldenbarneveltslraat alhier. Ongelukken. Een 18-jarig persoon te Am sterdam heeft zich per ongeluk in de rechterborst geschoten, toen hij bezig was met het nazien van een geladen revolver. Hij werd levensgevaar lijk verwond en is in het Binnengasthuis opge nomen. Te Katwijk aan den Rijn is eergisterenavond een heer, die op de laatste tram naar Katwijk aan Zee wilde stappen, onder die tram geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat hij werd gedood. Te Putte (N.-Br.) is vrouw T. C, die door het ontploffen van een petroleumlamp in brand tr raakte, aan de gevolgen daarvan orerleden. Overtreding van de Drankwet. Eenigen lijd geleden werd melding gemaakt van overtreding van de Drankwet in het Paleis van Justitie te Rotterdam. Thans, nu het gezin van den ontslagen concierge het gebouw heeft verla ten en de nieuwberoemde concierge nog niet in functie is, worden door den heer Loos, restaura teur in het café Boneski aan het Hofplein, in een vertrek van het Gerechtsgebouw eet- en drink waren gereed gemaakt en met behulp van een kellner in dat gebouw verkocht, zonder dat bij daarvoor ran Burg. en Weth. verlot heeft. Bloedvergiftiging. Een bekend semi- arts te Utrecht, de heer de heer S., bad al een poos een puistje op den neus, dat oogcnschijnlyk niet de minste zorg baarde. Dezer dagen werd de familie ongerust, vooral, toen de aanstaande medi cus zich niet wel gevoelde. Een dokter werd ontbonden, de patient werd in het diaconessenhuis aan den neus geopereerd en is Maandag aan de gevolgen overleden. Een ontploffing in de gasfabriek te Zuidlaren, gepaard gaande met het uit elkaar springen van een der zuiveraars, deed eergisteren- middag menigeen ontsteld naar buiten snellen. Gelukkig was niemand in de fabriek aanwezig, zoodat het ongeval alleen eenige materieele schade tengevolge heeft en dezen avond geen gaslicht brandt, zoodat de straten in duisternis zjjn gehuld en de gasverbruikers genoodzaakt zjjn, de afge dankte petroleumlamp nog eens weer te voorschijn te halen. Van een voormalige residentie. Stavoren, de voormalige residentie van de Friesche koningen, doch nu behoorende tot de doode steden aan de Zuiderzee, had 1 Januari jl. een bevolking van 969 zielen, waarvan 498 mann. en 471 vrouwen. Een boosaardige jongen uit Teteringen, E. genaamd, had een flobert pissool gekregen en heeft daarvan gisteren te Breda een bloedig gebruik gemaakt. Eerst mikt een schoot hy op 't dochtertje van kapitein J. en trof het meisje in het been. Kort hierna loste de kwajongen, nabij Rustland, een schot op een jongen en trot hem in den arm. De marechaussees hebben de zaak in onderzoek. Zalmvisscherijen. Wy lezen in een buitenlandsch blad dat de zalmvisscherijen stroomopwaarts van Straatburg een buitengewoon goeden vischtyd hebben gehad. In geen twintig jnar is" er zooveel zalm gevangen. Men schryft dit toe aan den lagen waterstand van den Ryn die he Nederlandsche visschers verhinderd heeft, hun gewonen buit binnen te halen. De zalmvangst by Straatzburg wordt, volgens de beschrijving, aldus uitgeoefend. De visschers zetten een net uit in den vorm van een zak. Voor het net plaatsen zij een paaltje waaraan zij met een langen yzerdaad een mannetjeszalm vastmaken. Wanneer de zalmen nu de rivieren opkomen, val len zij op het levende aas aan. De zalm aan den draad verdedigt, zich, rukt aan den daad en brengt zoodoende een alarmklok in beweging. De visschers die op de loer zitten, trekken het aas dan in het net en de aanvaller volgt het en is gevangen. Tenvolge van de overvloedige vangst, is de prijs van den zalm gedaald tot 75 ets. het pond en minder. Bouwgrondprijzen. Een paar eeuwen geleden werd te Berlijn de grondwaarde aangeno men op de helft van de waarde van het huis en in het eind van de 18e eeuw werd deze bereke ning ook nog in 't algemeen juist geoordeeld. In het begin van de volgende eeuw, toen lang zamerhand het getal winkels zich uitbreidde en ook de logementen talrijker werden, steeg de grondwaarde, waardoor het bouwen van woon huizen op drukke punten geen rente meer opbracht. Toen in 1865 de belasting op gebouwen werd ingevoerd, nam men de waarde van den grond dan ook op 56 pCt. van de totaalwaarde aan. Omstreeks 1880 was het getal winkels meer dan verdubbeld; zelts op eerste verdiepingen werden ze aangetroffen en de grond steeg enorm in prys de waarde werd toen op 71 pCt. van het geheel aangenomen. Een gebouw aan de Hausvoigteiplatz, dat in 1865 voor f240.000 te boek stond, werd in 1893 voor f851.000 ter afbraak verkocht. Aan ver bouwen werd f420.000 besteed en de waarde van grond en woning werd daarna op f 1.920.000 ge taxeerd. De eigenaar had er dus meer dan 6 ton aan verdiend. De gebouwen aan dit plein, waarvan de be bouwde grond maar een halve hektare groot is, zyn thans byna 8 millioen waard. Sinds 1790 is de grond daar van f 2.58 tot f7.74 per vierkante metor gestegen. Draadlooze telephonie en draad- looze telegraphie. Er zijn nu eenige meer uitvoerige mededeelingen omtrent het reeds voor eenige weken door ons gemelde feit, dat tusschen het groote bekende radiotelegraphisch station t,e Nauen en Berlijn telephoonberichten zijn over gebracht zonder draad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2