Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Abonneert op lo Niero ScMiamscIe Corat met gratis Gel prijs 10 c. p. ireek, 0.45 p. ui, f 1.35 p. 3 li. 30ste Jaargang Donderdag 17 Januari 1907. No. 8710 feuilleton. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. Binnenland. (Wordt vervolgd ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRUS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 95. Postbus no. Inrichtingen welke gevaar, sehade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Lezten het verzoek 1°. van J.M. Uonnerlage Grete, om vergunning ot uitbreiding zijner branderij staande aan de wuwehaven no 269, kadaster sectie M no. 141, met een stoomwaterketel met een verwarmings- oppervlak van 10 M2. o p'„van **e Directie van de glasfabriek „De Heme om vergunning tot uitbreiding dier fa briek, staande aan den Buitenhavenweq no. 146 kadaster sectie L no. 1827 met een stoomketel van 35 paardenkracht en een ketel met een ver warmingsoppervlak van 29 Ma. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 3isten Januari a.s., es middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen iet toestaan van die verzoeken in te brengen en te mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip "erboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Januari 1907, Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. KINGSTON. Bizonderheden over de catastrofe te Kingston zijn schaarsch. De laatste berichten, aan het Departement van Koloniën te Londen ontvangen, bevestigen dat sit James Fergasson hij de ramp is gedood. Hij, benevens ettelijke andere Engelschen, wier namen gedeeltelijk nog ontbreken, schijnen te zamen om gekomen te zijn in het Myrtlebankhotel aan de Havenkade, dat aan de Elder Dempster-lijn toe behoort en in de stadswijk ligt, die het zwaarst geteisterd werd. De familie Jones ontving van Sir Alfred een telegram, dat het overige hem vergezellende gezelschap Engelschen, waarover ik vandaag seinde, ongedeerd is. Waarschijnlijk is t er aan te danken dat ziji hun intrek hadden genomen in een ander, buiten de stad liggend, hotel van de Elder Dempster-lijh. De ergste brand schijnt echter Maandag-avond reeds gestuit te zijn. ouverneur Swettenham slaagde er in de neger- volking, die de heuvels was ingevlucht, te kal- meeren en terug te brengen. De E.ngelsche admiraliteit heeft aan de kruisers "Brilliant" en „Indefatigable", die in Amerikaan se wateren zijn, last gegeven naar Jamaica e gaan om hulp te bieden. {Uil het Engelsch.) 49) De meegebrachte bloemen waren verrukkelijk, mijnheer Von Maltitz was werkelijk al te vrien- eeb. ^a' ziet u' men kon er 200 dadelijk den «enten man van beschaving uit proeven. Haar oochter had haar veel liefs van den charmanten eer Von Maltitz verhaald zij had zich op het aatste bal zoo heerlijk met hem geamuseerd en ?'s Ella zoo iets zeide, dan was dat wel iets ijzonders, want haar dochter was buitengewom leskeurig. «Maar lieve hemel, dat is bjj zulk w 8| Woed heel natuurlijk, Ella is geestig, Ella zeer gezocht, houd het mijn moederlijke v oetd ten goede, dat ik dat, hare voortreffelijke 'genschappen in aanmerking genomen, slechts a uurhjk vindt. Niemand weet zoo goed, als ik, ®r ^oo in dat meisje steekt. Het eenige wat j-1^ e®o deed, was hare verloving met dien... en a edaagschon persoon. Ik had wel gelijk Ti antlPathie. Eila was te goed voer hem. Dra> ttf vern[ioedelijk wel van dat belachelijke dat^wH gehoord, dat er toen rondging, namelijk, hii engagement hadden verbroken, omdat QlJ z«u vermogen had verloren wie ons kent Uit Kingston werd gister nog vernomen: Alle huizen gelegen binnen een straal van 16 KM. zijn beschadigd; bijna alle huizen in de stad zijn vernield. De brand brak uit na de aardbeving en voltooide het vernielingswerk. De zakenwijk van Kingston is een hoop smeulende asch. Vier honderd personen werden gedood en meer dan 1000 zijn gewond. Kerken, openbare kantoren en hotels zijn verwoest. Vele aanzienlijke kooplie den, dokters, advocaten enz. zijn gedood. Vijf- en-veertig zieke soldaten vonden den dood in het militaire hospitaal. i RUSLAND. Naar de „Times" uit. Petersburg verneemt zal Isjisjkof, lid van het comité van zemstwo's, zich naar Engeland en Amerika begeven om hulp te vragen voor de bevolking van het beneden-Wol- gagebied, waar hongersnood heerscht. De „Nowoje Wremja" meldt, dat in den nacht van 14 dezer, in verschillende wijken van Peters burg 70 terroristen gevangen genomen zijn. Men heeft daarbij de hand gelegd op papieren, die aantoonen, dat de terroristen een aanval op ver scheidene instellingen voorbereidden en de be doeling hadden om in zekere kringen een paniek te veroorzaken door het werpen van bommen en andere gewelddadigheden. Zij wilden gebruik maken van de feesten en het wegzenden van een gedeelte der troepen uit. Petersburg naar de pro vincie om de werkende klasse tot opstand aan te zetten. De politie heeft dit gevaar bezworen door de voornaamste hoofden der terroristen ge vangen te nemen daarenboven heeft de politie opgaven van de opslagplaatsen van wapens in handen gekregen. In den namiddag trachtte men te Odessa voor de tweede maal de stoomboot „Gregorius Merck", die 18 Januari naar New-York zou ver trekken, in de lucht te laten springen. In het vooronderruim had eene ontploffing van buitengewone sterkte plaats, waardoor een lek van belangrijke afmeting in den scheepswand ont stond. Ook de scheepsromp werd op meerdere plaatsen beschadigd. De ontploffing moet bewerk stelligd zijn door een helsche machine of door pyroxilin. Er werden geen persornm gewond. Als vermoedelijke daders van den aanslag werden twee studenten en twee scholieren gevangen ge- nomen, bij wie men exemplaren van den oproep van de revolutionnair-sociaJisten vond. FRANKRIJK. Aan de bisschopsconferentie wordt deelgeno men door 79 kerkvoogden. De aartsbisschop van Chambéry, Kamerijk en Auch, alsmede de bis schoppen van Blois, Montauban en Luijon zijn door ongesteldheid in hunne residenties terug gehouden. De hoogbejaarde aartsbisschop van Pa rijs, kardinaal Richard woonde de ochtendzitting van gisteren niet bij, doch wel die van den mid- weet, dat wij boven dergelijke kletspraatjes ver heven zijn; onze dochter behoeft gelukkig geen rjjk man te trouwenneen, die persoon had eigenaardigheden in zijn karakter, die gevaarlijk waren voor het levensgeluk vau ons kind. Hoe lief wij haar ook hadden wij voelden ons toch genoodzaakt, hier tusschenbeide te komen maar met dat al heeft die geschiedenis het arme kind zeer aangegrepen, ze heeft zoo'n week hartje, vol toewijding, zoo geheel geschapen, om een man van karakter en beschaving gelukkig te maken maar, daar komt zij zelve houd mij ten goede, dat mijn moederlijke trots mij zoo deed spreken ja je zou wel lachen, meisje, als je eens kondet hooren, hoe trot°ch je moeder op je is Zij was opgestaan en ruischte nu naar hare dochter, die zij met beide handen naar zich toetrok. Het was een schoon beeld, moeder en dochter daar zoo arm in arm, een echt familie- idylle, roerend, dacht Von Maltitz. Hij sprong op en bood ook Elia zijne bloemenhulde. Hoe verrast en verrukt toonde zij zich en hoe goed opgevoed, waar zij hare zielesmari, die volgens de mededee- 'ingen harer moeder, haar hart moest verscheuren onder haar zilveren lachje zoo goed wist te ver bergen Hoe aardig wist zij te babbelen, zoo op gewekt en geestig. Von Maltitz, die anders vlug en behendig genoeg was, kon in dit kruisvuur van geestige plagende opmerkingen bijna niet aan 't woord komen. Hij bleef langer dan hij oorspron kelijk voornemens was, en toen hij eindelijk ging, en de hem vriendelijk toegestoken warme meisjes- dag. De zittingen werden geopend met het zin- gqn van den hymnus „Veni Creator" in de kapel van het kasteel, waarbij Mgr. Fulbert-Petit offici eerde. Op den weg, waar een honderdtal per sonen de aankomst der hoogwaardige prelaten hadden staan afwachten, was, zeggen de berichten, het gezang der bisschoppen duidelijk te hooren. Wat de eigenlijke beraadslagingen betreft daar omtrent blijft, zooals voor de hand ligt, alles geheim. Toch weten de telegraafagentschappen te melden, daj in den voormiddag beraadslaagd werd over het opstellen van een adres aan den H. Stoel, alsmede dat vier commissiën werden gevormd, die zich respectievelijk hebben bezig te houden met de volgende vier punten der agen dade organisatie van den eeredienst; de instel ling van een „penning voor den eeredienst"; het levensonderhoud der geestelijkheidde hervorming der groot- en klein-seminariën. Al de deelnemers aan de conferentie waren gisteren aan het tweede ontbijt de gasten van graaf en gravin Franqueville. Van andere zijde vernemen wij nog: Het kasteel de 1a. Muette bij Parijs, waar thans de Fransche bisschoppen vergaderd zijn, recht vaardigt zijn naam, wijl er niets positiefs omtrent de beraadslaging der Kerkvoogden bekend wordt. Al wat de liberale bladen daaromtrent melden op grond van beweerde indiscreties is louter fantaisie en absoluut onbetrouwbaar. Slechts omtrent het gewone verloop der vergadering kunnen eenige bijzonderheden worden gegeven, die iets meer ver trouwbaar schijnen te zijn. Na het déjeuner dat gevolgd is op de eerste bijeenkomst Dinsdag-ochtend op het historische kasteel gehouden, heeft de vergadering zich 's middags 3 ure hereenigd, ditmaal onder voorzit terschap van kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, en in de tegenwoordigheid van mgr. Picha- nard, den nieuwen bisschop van Soissons, en mgr. Dudolle, bisschop van Dyon, uit Rome terug gekomen, waarheen zij' door Z. II. den Paus ge roepen waren, met Pauselijke instructies voor de vergadering. De volle vergadering der bisschoppen is om streeks kwart voor vijf ure geëindigd. Geen en kele mededeeling is aan de pers gedaan over de beraadslagingen, die vermoedelijk geloopen heb ben over de inrichting van den eeredienst. De prelaten zijn omstreeks vijf ure gescheiden zonder dat er iets van belang omtrent hunne bijéénkomst te melden is. Woensdagochtend zou er commissie vergadering zijn. De vrederechter te Macon heeft uitspraak gedaan in de vervolging ingesteld tegen de drie pastoors van Maqon, beschuldigd de H. Mis te hebben gelezen zonder voorafgaande verklaring. Zij zijn vrijgesproken zondier kosten. SPANJE. In den ministerraad heeft de minister-president verslag gedaan van de door de hoofden der groe- hand greep, streelde het zijne eigenliefde in hooge mate, toen hij een zachten druk meende te ge voelen, die eene onuitgesproken uitnoodiging om spoedig en recht dikwijls terug te komen, scheen in te houden. Mevrouw Heinsdorf stak 't niet onder stoelen of bankenzij gat in een vloed van woorden te kennen, dat zij zich zeer gelukkig zou achten, wanneer zij mijnheer Von Maltitz zeer dikwijls onder haar avondgasien mocht be groeten, die heel vrij 'n en uitliepen, en genoegen namen met een eenvoudig boterhammetje, wat gebabbel en muziek, juist zoo als dat in een goed burgerlijke huishouding gewoonte is. Von Maltitz voelde zich werkelijk gestreeld, toen hij de Bloemstraat weer langs ging. Hij had ongetwijfeld indruk gemaakt op Ella Heinsdorf, en stond blijkbaar ook goed aangeschreven bij de oude dame. Hm, men kon niet weten, wat zich daaruit ontwikkelen kon, natuurlijk alleen iets ernstigs, want die trotsche Juno, die Ella was verstandig, zeker veel verstandiger dan bij voor beeld die naïeve, frisch-schoone Mithilde Rabe, in wier oogen zooveel dwepend verlangen, zoo'n heftig verlangen naar liefde, zooveel bereidwillig heid, om te vertrouwen op de eeden van den geliefden man, dat men om haar alles zou ver geten. TIENDE HOOFDSTUK Het was nu de rechte tyd, om ook eens bjj de familie Rebe een bezoek af te leggen. Om pcii van de liberale partij genomen beschikkin gen, die gunstig zijn voor het kabinet, met name aangaande het ontwerp van wet op de veree- nigingen. De ministerraad besloot dientengevolge de Cortes 21 dezer weder te openen. CHINA. De „Morning Post" verneemt uit Sjanghai, dat de Chineesche regeering den onderkoning van Setsjoean opgedragen heeft, den Chineeschen re sident in Tibet te raadplegen, hoe er geld te vinden is voor den aanleg van een spoorweg uit Setsjoean naar het binnenland van Tibet. Het besluit is ook genomen, eenige Tibetaansche ste den voor den handel met het buitenland te ope nen. China zal zich niet zoo spoedig voor de Westersche beschaving openen. Te Peking is een keizerlijk besluit verschenen, waarbij de oude Chi neesche wetenschap de grondslag voor de volks opvoeding wordt genoemd, en de Westersche we tenschap slechts in de tweede plaats. Majoor Von Tschudi en kapitein Wolff zijn te Tanger aangekomen en trekken verder naar Fez. Volgens een telegram, door den Perzischen gezant bij ons Hof ontvangen, is de dag van de kroning van den nieuwen Sjah bepaald op 19 dezer. i i Het gezantschap van de republiek San Sal vador te Parijs bericht, dat generaal Fernando Figueroa gekozen is tot president van die repu bliek. i Uit Tokio wordt aan de „Liberté" gemeld, dat het Japansche smaldeel, hetwelk in het voor jaar een bezoek brengt aan Engelsche havens, ook Fransche havens zal aandoen. De Japansche pers beveelt dit plan warm aan, daar het er toe kan leiden, dat het Fransche kapitaal zich voor Japan interesseert. Officieele berichten. Bij Koninklijk Besl. zijn benoemd: a. tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. W. A. van Sloterdijck, waarnemend auditeur-militair in het 5de militaire arrondisse ment, te Leeuwarden b. tot officier in de orde van Oranje-Nassau, mr. W. C. Scheidius, auditeur-militair in het 3de militaire arrondissement, te Arnhem. Kon. bezoek aan Zeeland. Omtrent het bezoek, dat H. M. de Koningin waarschijnlijk in dit voorjaar aan Zeeland zal brengen, verneemt «Zeelandia", dat dan vermoede lijk twee dagen zullen besteed worden voor het bezoek aan Z. Vlaanderen. een aanleiding hiertoe was Von Maltitz natuurlijk niet verlegen. Bjj een bloemenhandelaar kocht hij weer geurige bouquetten, ditmaal drie, want moeder en zuster diende hij niet te veronacht zamen. Behaaglijk leunde Von Maltitz in het rijtuig, dat hjj had aangeroepen en liet zich brengen naar de woning van den commissaris. Juffrouw Rebe zelve deed de gangdeur open. en zij zette groote, verbaasde oogen op, toen zg len bezoeker herkende, «ls u het mijnheer /on Mal itz Wel dat is een groote eer! Dat tadden we niet kunnen droomen, we hadden in ang niet het genoegen, u te zien Von Maltitz maakte een goed klinkend voor wendsel, vroeg daarna naar de jonge dames en of zijn bezoek niet ongelegen kwam. «O neen. in' t geheel niet." antwoordde juffrouw Rebe. x>U moet 't bij ons natuurlijk voor lief nemen, zooals u 't bij ons vindt de meisjes zijn juist bezig met naaien, voorjaarsjaponnen voor haar zeiven en ook voor rag maar kom mee in de kamer net deze woorden had zij reeds de kamerdeur geopend en noodigde nu den bezoeker binnen e komen. «Raadt nu eens, wie ik meebreng, riep zjj goed geluimd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1