Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Abonneert »p is Nienwe Setieiamscte Courant met iratis Gei prijs II c. p. iö, 145 p.rnJ, fl.35p.3M. 30ste Jaargang. Zaterdag 19 Januari 1907. No. h712. TWEEDE BLAD. GemensTd Nieuws. FEUILLETON. Het uur der bekering. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50 PRIJS DER AD VERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Een vrouw verbrand. Gistermiddag werd er binnenbrand ontdekt in een kamer op de tweede-verdieping achter van pand no. 56 aan den Goudscheweg te Rotterdam. Daar woont de 77- jarige juffrouw A. Heijbroek, weduwe C. Siekman, samen met haar 44-jariee dochter C. Siekman, die dienstbode is. Toen de brand uitbrak, was de oude vrouw, die blind is, alleen thuis; de docbter was uit en had voor haar vertrek haar moeder nog een stoof met vuur gegeven. Vermoed wordt dat het vuur uit deze stoof in aanraking is geko men met de kleeding van het oudje, want toen agenten van politie, burgers en gasten van spuit 12 met den brandmeester, den heer A. Wels, de woning binnendrongen en het vuur met emmers water bluschten, vonden zij de vrouw geheel ver brand en reeds gedeeltelijk verkoold voor de bedstede liggen, ter plaatse waar hare dochter haar achterliet. Naast het lijk was, waar de stoof gestaan had, een gat in den vloer gebrand. D. W. Helderman, wiens hulp werd ingeroepen, kon na tuurlijk slechts den dood constateeren. De inboedel was tegen brandschade verzekerd' E r g e r 1 ij k Op 't Kwakersplein te Amsterdam kreeg gisteravond tegen half twaalf een meisje een hevige zenuwtoeval. Eenige agenten snellen toe en brengen de hevig stuiptrekkende vrouw een naburig café binnen. Niemand weet echter, wat er gedaan moet worden om haar bjj te brengen en met moeite wordt het slaan van armen en beenen ietwat tegengegaan. Haal een dokter, raadt een der cafébezoekers. Dank u, dan moet ik hem zelf betalen, wordt geantwoord door een agent. Nu. dan wil ik den dokter wel voor mijn rekening nemen, antwoordt de bezoeker grootmoe dig. Die uitgave wordt hem echter bespaard de dokter bij wien aangebeld wordt, weigert uit zijn bed te komen Een poging om big het Ziekenhuis in de Ter Haarstraat een dokter te halen, mislukt eveneens en men besluit in 's hemelsnaam dan maar geduld te hebben tot de politiebrancard, waarom intus- scben getelefoneerd is, komt. Drie kwartier duurde het echter, eer de rader- baar verscheen, de vrouw werd er in gelegd en botsend en schuddend ging het daarop naar een ziekenhuis... Is het toch geen schande, dat in een stad als Amsterdam de eerste hulp bij ongevallen zoo ergerlijk geregeld, of eigenlijk niet geregeld is Wie helpt daarin verbetering te brengen (»N. v. N.") Uit het Engelsch.) 51) Haar man was toch stellig een voorbeeld van een bekwaam en plichtgetrouw beambte en ze hoopte, dat zijn jongere superieur daarmee reke ning zou houden en sommige eigenaardigheden daarvoor door de vingers zien. U is nu eenmaal in plaats van mijn man inspecteur geworden, maar verdiend bad nij 't wel tienmaal en aan de beurt was hij ook en 'tis dan wel te begrijpen, wat indruk 'top hem gemaakt heeft; als nu niet die plotselinge prijs uit de loterij gekomen was, dan zou 't er treurig bij ons uitzien 1" »Lieve juffrouw Rebe. daarom ben ik juist gekomen," antwoordde Von Maltitz slim, haar hartelijk de hand biedend. »Aan mij ligt het niet, als uw man en ik 'tin de toekomst samen niet goed kunnen vinden. Ik wil niets van uw man zeggen, hij is een voorbeeld voor ons allen, maar hij heeft zijne luimen en ik ben nu eenmaal zyn superieur. Ik wil er mij zeiven nog buiten laten, maar wat voor een figuur zou ik maken tegenover hoogere snperieuren, wanneer het bekend werd, dat hij mij openlijk gehoorzaamheid weigert. Ziet u, dan zouden er toch kwesties uit voortkomen De mist is gister oorzaak geweest van ver scheidene ongelukken. Uit Gouda wordt gemeld Tengevolge van den dikken mist had gistermorgen een aanvaring plaats in de Gouwe. De «Volharding II" (Gouda- Boskoop), liep in volle vaart op de «Hanse II' (Groningen-Rotterdam). De «Hanse" kreeg een groot gat in den boeg, juist boven den water spiegel, kon drijvende Gouda bereiken en werd daar vastgelegd, in afwachting van nadere orders uit Rotterdam. De «Volharding" kreeg een lek maar bleef den dienst volhouden. Door den schok werd het geheele buffet vernield. Een passagier werd gewond en per rijtuig van boord gehaald en naar huis vervoerd. Het duurde geruimen tijd voor de booten losgewerkt waren. Een oude instelling. Te Dwingeloo in Drente bestaat nog een instelling, welke ongeveer twee eeuwen oud is. Destijds werden door baro nessen Rutgers van den Boetzelaer bij uiterste wilsbeschikking de tot de havezathe Batinge be- hoorende gronden, jachten en gelden gelegateerd aan een door haar bij die beschikking ingesteld college van 12 personen, nu Sint Anthoniusgilde. De twaalf gildebroeders werden door haar aange wezen en moesten zich aan de volgende bepalingen houden Telken jare op 17 Januari, des morgens te 9 uur. komen zij bijeen, om des avonds te 9 uur weer uiteen te gaan. Zij worden voor hun geheele leven gekozen en vullen de ontstaande vacatures zelf weer aan. De nieuwgekozene moet, als hij in functie treedt, leveren een vat zoet bier en een stuk boter van minstens 3 K.G., waarin drie zilveren munten moeten worden gestoken. Daartoe is ook verplicht de familie van een overleden lid. Het laatstgekO'Zen lid moet op den dag van samen komst verschillende noodzakelijke werkzaamheden verrichten. Het middagmaal van de broeders besbaat dien dag uit grauwe erwten, rundvleesch van de tiende en elfde rib, rijstebrei met suiker en zoet. bier. Va;n 12 tot 4 uur worden door de belasting schuldigen de pachten, renten en huren betaald, waarvoor ieder een flesch bier mee naar huis krijgt. Des avonds van 5 tot 7 uur heeft er be deeling van kleedingstukken, levensbehoeften en geld plaats. Te 9 uur wordt de bijeenkomst ge sloten. Ook in andere tijden van 't jaar verleenen de gildebroeders wel hulp. Menige behoeftige, die een stuk vee door ziekte verloor, is in den loop der tijden door het gilde uit den nood gered. Wijn. De vereenigde wijnhandelaars aan de Moezel hebben besloten, den gewoonsten wijn niet beneden 475 mk. het voeder te verkoopen. Zij verdedigen hun besluit met een beroep op de hoogere loonen, inkoopsprijzen en andere onkos ten. ik was misschien ook wel wat hardj omdat ik mij beleedigd gevoelde maar dat zou ik alles liever anders zien en ik reken daarbij op uwe hulp, juffrouw Rebe. U vermag zooveel op uw man, praat hem toch die slechte luim tegen mij uit bet hoofdals wij samenwerken, is 't voor ons beiden beter" Juffrouw Rebe nam geroerd en van harte gaarne de baar toegestoken hand van den inspecteur aan. «Ik heb u altijd voor een fatsoenlijk man gehouden," zei ze, »en ik dank u zeer. U neemt mij de laatste bange zorg van 't hart. mijn oude brombeer is zoo kwaad niet,' hij zal wel bijdraaien, laat dat maar aan mij over." Ook Matbilde stak den jongen man zonder te spreken de hand toe een zielvolle, dankende blik trof hem daarbij uit hare lieve oogen. Hedwig was al een pos geleden opgestaan en de kamer uitgegaan juist keerde zij nu weer terug. «Mooi, dan zal, hoop ik, alles in orde komen En kjjk eens. daar hebben we meteen wat, om op den goeden afloop mee te klinken," schertste Von Maltitz en wees lachend op het koffiegerei, het welk Hedwig binnen bracht. «Dat is knap van je gedaan, meisjezei de moeder goedkeurend. «En wat heb je dat vlug gedaan ik hoop, dat de koffie goed zal zijn en wjj er eer mee inleggen bjj onzen gast «Dat is in orde, moeder!" antwoordde het meisje «Ik heb verjaardagkoiïia gezetja kjjkt u maar niet zoo ongeloovig, mijnheer Von Miltitz, de heeren weten zoo niet wat het zeggen wil Ernstig© mishandeling. Men schrijft ons uit Gemonde dd. 17 Januari: Gisteravond laat heeft, hier weer een zeer zware mishandeling plaats gehad, waarbij het mes weer danig gehanteerd werd. Een zekere v. H., klom penmaker aldaar, kreeg nabiji zijn woning ver schillende ernstige messteken, zoodat oogenblik- kclijk geneeskundige behandeling moest worden ingeroepen. r Dr. K. Wösten uit Boxtel verleende die hulp en verklaarde, dat de dood het gevolg zou ge weest zijn, zoo het mes wat scherper was ge weest. Als verdacht van deze schandelijke misdaad is beden in het arrestantenlokaal opgesloten een zekere landbouwer M. v. G., oud 20 jaren, en aldaar woonachtig. Voorloopig is hij echter weer op vrijie voeten gesteld. De politie stelt een buitengewoon ijverig om derzoek in, waarbij we haar het verlangde suc ces van harte toewenschen. ('s-Hert. C.) Zijdeindustrie in Indië. Een landge noot die Indië goed kent. geeft in het Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid in overweging, in Indie werk te gaan maken van de zgde-icdus- trie. Een Chinees Lie Kim Liong is op een particu lier landje in het binnenland, 4 uur rijdens van Batavia, reeds 20 jaren bezig met deze industrie. Een geïsoleerde woonplaats, moeilijk transport, weinig kapitaal, volkomen gebrek aan vakkennis, daarbij geen andere talen kennende dan Maleisch- Soendaneesch en een weinig Chinees als geestelijk communicatie-middel, dit waren de goed te maken nadeelen. Een geduld, dat geen rekening houdt met tijd, een uitnemend gezond verstand, een scherp waar- nemensvermogen en ongeëvenaarde volharding, welke bare kracht put uit 't besef te zullen sla gen, zie hier de creditzijde der rekening. In Frankrijk. Italië en Japan, geeft de intredende winter stagnatie in de productie der zijde. In de tropen, waar de koude de ontwikkeling der eieren niet tegenhoudt, volgt zonder stagnatie de eene generatie van rupsen de andere op. En toch blijkt de industrie in de gematigde luchtstreek loonend, niettegenstaande de werkkrachten er buitendien duurder zijn dan op Java. Deze waren de overwegingen, welke Kie Lim Liong de overtuiging schonken te zullen slagen, wanneer slechts de zijderjjps in de tropen zoude kunnen aarden. Met veel moeite en zorg liet hij zijde rupsen uit Frankrijk, Italië. China en Japan komen, om zich de beste soorten voor het klimaat te kunnen uitkiezen. Eveneens nam hij proeven met verschil lende moerbeziënsoorten. Eerst als liefhebberij, op zeer kleine schaal, zijne industrie beginnend, heeft hij haar uitgebreid, tot thans «concurrenz- tabige" zijde in vrij groote hoeveelheid vervaar digd wordt. een goed kop koffie te zetten en hier heb ik koekjes ook «Heb je daar ook al voor gezorgd?" vroeg juf frouw Rebe verbaasd. «Dat heb je alles handig gedaan, meisje «0, dat is nog lang niet allesik heb gauw, nog even naar mijn zieke gekeken die slaapt rustig en zal vooreerst niet wakker worden, dus we kunnen ongestoord van onze mokka genieten." Zij had onderwijl de kopjes gevuld en reikte ze rond. «Prosit, dames plaagde Von Maltitz en tilde zijn kopje op, maar toen hij onder het gelach der dames even geproefd had, boog hij zeer waardee- rend het hoofd en zei: «Ik vraag nederig ver schooning voor mijne ongeloovigheid en ben bereid, tot. straf den heel-n koffiepot leeg te drinken de koffie is voortreffelijk. Li is een juweel van een huisvrouw, juffrouw Hedwig." «Ziet u, zoo mag ik bet hooren," lachte deze. «Maar anders; Thilde, die zet nog een veel lek kerder kopje ja protesteer nu maar niet daar moet u vader over hooren Men lachte weder. «Mag ik u een voorslag doen vroeg Von Maltitz daarop. «Eenige dagen geleden is de opera in de Thiergarten geopend. Zooals u weet, is er eerst een concert, dan de Lohengrin in den schouwburg en daarna weder een militair concert, alles met bonte larnpionsverlichting. Hoe zou u 't vinden, als ik de dames er eens toe uit- noodigde U zegt toch immers ja," ging hij voort, toen juffrouw Rebe bezwaren maakte. «We Zijn gebrek aan kennis van Europeesche talen, heeft niet verhinderd, dat Eogelsche, Fransche en Italiaansche vakwerken bem den weg wezen. Engelsch leerde hij lezen en verstaan met behulp van eene Chineesch-Engelsche dictionnaire en ver taalde vakwerken uit het Engelsch in't Chineesch. Van de Fransche en Italiaansche werken bestu deerde hij de platen tot hij er het fijne van begreep. De werktuigen direct uit Europa te bestellen, achtte Lie Kim Liong gewaagd zjjn kapitaal was te klein, zijn gebrek aan vakkennis maakte het risico te groot. De fabriek opbouwende en verbeterende, moest hij zich tot vakman vormen. Zoo verrees bij zijne fabriek een bankwerkers-werkplaats en eene gie terij, waar bij al passend en voegend, al smedend en gietend er in slaagde de verschillende werk tuigen voor het afhaspelen, het spoelen, het drogen en glanzen van de zijde te vervaardigen, en zich tot »self-made" fabrikant te vormen. Een plaatje^bij bet artikel toont de Javaansche vrouwen, bezig aan 't afüaspelen der cocons, met deze in alle détails zelf vervaardigen werktuigen. Juist op dezelfde manier zagen wij, op de tentoon stelling te Milaan, dit werk verrichten. Onze be richtgever, die het levende beeld van deze photo zag, merkte op dat de vrouwen er bijzonder zindelijk en tevreden uitzagen. Zij gaven aan dit werk verre de voorkeur boven den gebruikelijkeu veldarbeid, zij in de fabriek slecbts '15 ets., op het land tot 40 ets., per dag verdienen Zij vinden dit zittend werk echter deftig en meer passend hij haar stand (de Javaan is van nature aristocraat) dan bet buk kend zwoegen op het land. Het volgend plaa'je is nog interessanter. Er is voor een vakman uit te zien, hoe Kie Kim Liong, zich op de hoogte stelde der onderzoekingen door Pasteur verricht op 't gebied der beruchte infectie ziekte der zijderupsen, die indertijd de Fransche zijde-industrie zoo ernstig bedreigde. Men ziet op de afbeelding de Javaansehe vrouw en de micros coop «bien éionnés de se trouver ensemble". De Pebrineziekte der zijruspsen is nl. een infectieziekte, die tot gevolg heeft, dat de volwas sen rups geen concon spint. In het bloed van het dier is de ziektekiem door den microscoop te ont dekken. Na den eierleg worden de vlinders gedood en het bloed onderzocht. Indien daarin de ge vreesde microbe wordt aangetroffen, worden de gelegde eieren verbrand, daar de ziekte onver mijdelijk van de ouders op het kroost wordt overgebracht. De plaag wordt door dien maatregel beperkt. Onze bezoeker maakte de opmerking, dat een ander krachtig hulpmiddel ter bestrijding der ziekte mischien zouden kunnen zijn, een grondig te reinigen en te desinfecteeren loods, waarin de tot voortplanting bestemde ruspen worden uitge broed urn tot vlinder te worden opgekweekt. De stoffige bamboeloods met atap dakbedekking, welke Lie Kim Liong nu bezigt, is onmogelijk goed te desinfecteeren. Het is ons niet bekend, hoe door zijn toch vroeger ook wel samen uitgeweest zie eens, juffrouw Mathilde heeft er wel zin in en u toch ook, juffrouw Hedwig?" Dat kon in 't geheel niet, meende deze, hoe zou 'tdan met haar zieke gaan! In de avonduren was 'taltijd zoo druk in 't pension met muziek en zang, en dan was oppassen de boodschap om te maken, dat hij niet weer koorts kreeg, en begon te ijlen en zich misschien 't verband afscheu ren zou. «Ik kan niet mee om Frits, antwoordde de moeder, «de jongen mag van avond met zijn onder wijzer uit en hij komt eerst tegen negen uur thuis. Van louter blijdschap heeft hg vanmiddag al baast niet gegeten, dus ik moet wei thuis zijn, anders gaat hij zonder eten naar bed, en bij is toch al niet sterk." «Maar uwe beide dochters vertrouwt u toch wel aan mijne hoede?" vroeg Von Maltitz vriendelijk. »U kan wel zeggen, dat ze dan zelfs onder politie toezicht zijn, haha «Ik weet niet of vader t goed vinden zou. zei juffrouw Rebe aarzelend. «Maar t is toch ook een heel onschuldig genoegen - ah u de meisjes dat pleizier wil aiudom natuurlijk 'ga jij ook mee" dit Iaai-té tegen h ire jongste dochter, die nog bezwaren opperde «'t Zou wat moois we zen, om zio'n vreemdeling zou je zoo'n genot laten voorbijgaan je mocht wel huizenhoog sprin gen. nu je zoo iets vordt aangeboden en nog wel «Lohengrin' dat is immers de geschiede nis met dien appel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5