H. J. VAN OGTROP Zoon, ZneuiMiu lisais» is Euitislisdiehi Winili, VERBRUIKERS SOLO -MARGARINE 15000 Gulden 20000 Boeken GRATIS. int. Jnrpns' larpriMaMen, K.B0VEBS, i' JOH. KAMMAN. i koe IIET KAARTENHUIS. GROOTE MARKT 35. Verstrekken geld op prolongatie, Effecten, Coupons en Vreemde Banknoten. Portretten in kool, platina en andere procédés. Advertentie n. onovertroffen Openen Rekening-courant ten behoeve van den handel, Koopen en verkoopen in Prachtband en door alle Winkeliers. Accountant. Leeraar OPLEIDING VOOR EXAMEN EN PRACTIJK. Dagelijks geopend en Zondags van 9 tot 4 uur. andere zijde-industrieelen daarin wordt voorgezien. Lie Kim Liong doet iets anders en op dit ge bied blijkt, hoe hij zijne industrie aanpast aan het tropisch klimaat. Hg is daarna wellicht vele collega's vooruit. Hij gebruikt koelbakken om kunstmatig de ontwikkeling der eieren tegen te gaan. Soms toch heelt hg meer gezonde eieren dan hij gebruiken kan en op andere tijden weer een tekort. Hij speelt nu van tjjd tot tijd in Indië winter en houdt de eieren in zjjn koelkassen passief tot ze noodig zijn. Is dit niet een merkwaardig man, die op deze wijze door geduldig zelftasten en zoeken een Ie vensvatbare zijde-industrie heeft gevormd vraagt de schrijver. Zijne zijde vindt in Frankrijk en Duitschland geregelde afnemers, van wie bij soms wenken ontvant, hoe door verbeterde bewerking der zijde zjjn product hoogere prijzen kan behalen en hij trekt van deze wenken partij. Het bedrijf begint winstgevend te worden. Opeenhoping van Kapitalen. In de ge schiedenis der menschheid nam de opeenhooping van kapitalen nooit zulke bedenkelijke afmetingen aan als in onzen tijd. Ongetwijfeld, ook voorheen leefden hier en daar fabelachtig-rijke lieden, doch zij waren te tellen, en hun vermogen kon wel beschouwd niet in vergelijking komen met de bezittingen onzer moderne milliardairs. Dezer dagen publiceerde de Belgische oeconoom 'Charles Engels in het tijdschrift „l'Echo" een opmerkelijk a.rtikel over de Fransche Rothschilds. Na een overzicht van de ontwikkeling en de be zittingen van het groote bankiershuis, zegt de schrijver „Het vermogen va.n het fransche huis der Roth schilds wordt in onze dagen op tien milliard becijferd. Wat dit beteekent wordt duidelijk, wan neer men weet, dat de nationale rijkdom van geheel Frankrijk op twee-honderd-milliard wordt geschat. De Rothschilds bezitten dus een twin tigste van 's lands vermogen en ontvangen bij gevolg jaarlijks een twintigste uit de winst van handel en industrie. De familie Rothschild bezit de beste mijnen van Frankrijk, zij oefent de con trole uit over de zaken der Fransche bank en, als grootste aandeelhoudster, ook over de zaken van meerdere spoorwegen en stoomlijnen. Na de Parijsche gemeente volgen de Rothschilds als de grootste bezitters van gebouwde en ongebouwde eigendommen; in de buurt van de Champs-Ely- Sées, het Bois de Boulogne, het Pare Monceau en den Noorderspoorweg telt zij geheele wijken; hare kasteelen treft men in alle departementen aan. „Hoe de toekomst der dynastie van het Roode Schild zal wezen? Ongetwijfeld zal de geldelijke voorspoed aangroeien. De oude baron Alphons de Rothschild zeide eenige oogenblikken vóór zijn dood: „Mijn vader liet mij één milliard na, ik kan nu aan mijn zoon tien milliard over dragen". En deze fortuin-vermeerdering was het werk van goed zes-en-dertig jaren. Aannemende, dat het vermogen gaandeweg groeien zal, kan men zich gemakkelijk voorstellen, dat eenmaal Frankrijk's rijkdom geheel door één geslacht zal zijn opgeslorpt. De oeoonomen staan radeloos voor het feit, dat de kleine vermogens door het groote worden ingeslokt, gelijk een magneet het ijzer aantrekt, dat in zijn nabijheid komt. „Do Rothschilds hebben in sluw inzicht van de toekomst rekening gehouden met de politieke en oeconomische veranderingen, die zich in Frank rijk zouden voltrekken. Het is dan ook opmer kelijk, dat de socialistische dagbladen en tijd schriften in Frankrijk, bijna zonder uitzondering, door de familie Rothschild en hare financieele ondernemingen gesteund worden. Beter dan wie ter wereld ook hebben de Rothschilds begrepen, hoe zij zich het proletariaat te vriend moesten houden." Tot zoover Ch. Engels. Het klassieke werelddeel der milliardairs is ech ter niet Europa, maar Amerika. De bekende mil- liardair Roohefeller b.v. genoot van zijn vermo gen in het afgeloopen jaar een inkomen van 240 millioen Mark, d. i. ongeveer 660.000 M. per dag, 37,500 M. per uur, 460 M. per minuut. Zulke inkomens en de daarmee gepaard gaande opeenstapeling van kapitalen zijn eenvoudig een sociale monsterachtigheid. Dit denkbeeld wint ook in Amerika meer en meer veld, en wel tusschen de milliardairs en millionaire zeiven. Niemand minder dan Andrew Carnegie, die een millioen dollars gaf voor de stichting van een vredespaleis te 'sHage, heeft onlangs successierechten tot 50 procent op groote nalatenschappen voorgesteld. Op do jongste jaarvergadering der „National Ci- vis Federation" bepleitte hij onder herhaald ap plaus, dat bij den dood van rijke lieden de helft van hun vermogen aan den Staat zou vervallen. Aan dit pleidooi knoopte Carnegie deze opmer king vast: „Er zal een tijd komen, waarin de rijkaard die van zijn millioenen niets ten bate der ge meenschap wil afstaan, als onteerd zal worden beschouwd. Ik ken geen bedroevender en ver achtelijker verschijning dan die van den man, welke op den nadag zijns levens, als zijn oog op de eeuwigheid gericht moest wgzen, zich slechts bezig houdt met het opeenstapelen van rijkdom men. Ook voor zijn kinderen zullen deze over matige rijkdommen noodlottig zijn, daar zij hen verleiden om hun leven in genotzucht te ver spillen in stee de gemeenschap te dienen. Hier tegen moeten wij waken, opdat geen klassen ont staan, die voor de samenleving nutteloos zijn. De groote rijkdommen moeten na den dood van hun bezitter voor de helft den Staaf ten goede komen." De tijd is niet meer ver af, dat men zich ook in Europa ernstig zal hebben bezig te houden met het vraagstuk der opeenhooping van vermo gens. Indien er niet tijdig wettelijke maatregelen werden genomen, zou zulke verwaarloozing tot de verschrikkelijkste catastrophen kunnen leiden voor Staat en maatschappij. Een flinke vrouw. In een afgelegen wijk van Singapore waar slechts enkele Europetische woonhuizen staan, drongen onlangs op een avond, terwijl de heer des huizes uit was, twee bandieten door een openstaand venster binnen, een Chinees en een Maleier. De vrouw des huizes zag door weerkaatsing in een spiegel, dat de kerels een kast wilden open breken. Zij greep een wandelstok met looden knop van haar man en ging moedig op de inbrekers los. Dezen vlogen met messen gewapend op haar af. Gelukkig had de vrouw met de linkerhand een kussen gegrepen, waarmee zij de steken en slagen afweerde. Jntusschen trof zij den Chinees op den schouder, en verbrijzelde zijn sleutelbeen, zoodat de kerel luid jammerend ineenzakte. De Maleier wilde daarop de vlucht nemen, maar kreeg bijl het uit klimmen van het raam nog zoo'n gevoeligen tik op zijn rug, dat hij buiten bewegingloos bleef lig gen. De kranige vrouw belde de politie op en deelde mee, wat er gebeurd was. Toen de politie kwam, vond zij de vrouw des huizes bezwijmd op haar bédde Chinees, die weer opgekrabbeld was, reeds in den tuin gearresteerd en de Maleier lag voor dood onder het raam. Daar zullen de heeren inbrekers voorloopig wel niet meer komen. (Loc.) »Neen moeder er komt een zwaan in voor," verbeterde Hedwig. »U bedoelt de opera, waarin Willem Teil voorkomt. Schiller heeft ook een der gelijk stuk geschreven." »Nu ja, Schiller of Goethe, ik heb theater genoeg in huis, »en ik weet dat alles niet zoo precies. Maar 't is in ieder geval een heel mooi stak. Dus, maakt je nu maar gauw gereed, meisjes 1" Hoe Hedwig ook verlangde, deelgenoot te zg'n van het genot, toch kostie 't haar bljjkbaar veel, om moeders bevel op te volgen eerst toen die haar ter zijde nam en haar influisterde, dat Mat- hilde ook thuisblijven moest als zij niet meeging, omdat die toch onmogelijk alleen met deninspec teur uit zou kunnen gaan, toen gaf' ze met een bezwaard hart toe. sMaar, niet waar moeder, u zal toch wel eens naar mjjnheer Harlacher omzien Op juffrouw Röbrig valt niet te rekenen, die kjjkt eiken dag donkerder; als vader zich niet borg gesteld had voor den armen jongen man, dan zou hij stellig al lang het huis uit zijn gestuurd." »Doe me nu een pleizier, en spreek daar niet van," zei juffrouw Rebe ontevreden, »ik kan me nog niet begrgpen, wat je vader in 't hoofd heeft gekregen die man wordt met den dag zonder linger haast je nu maar en trek je Zondag- sche japon aan, de zon begint al haast onder te gaan 1" Een half uur later waren beide meisjes gereed, de moeder had ze de laatste vertrouwelijke ver maningen gegeven en nu ging 't de trap af. Alsmede verkrijgbaar bij Mej. M. Melchers L.Nieuwstraat, den Heer P. J. v. d. Sman Hoogstr. Onderweg ging Hedwig nog even de woning van juffrouw Röhrig binnen, om naar baar patient te zien. Toen ze de anderen, die langzaam waren voortgeloopen, op straat inhaalde, zei ze met be kommering. dat Harlacher tamelijk onrustig was. »Ik had toch maar liever niet mee moeten gaan 1" zei ze zachtjes, maar ze wilde er weer niets van weten, toen Mathilde verklaarde, dat zij ter wille van hare zuster gaarne afstand wilde doen van het in uitzicht gestelde genoegen. Von Maltitz liet zich van zjjne beminnelijkste zgde zienhij bezat veel natuurlijk talent om onderhoudend te zijn, dat hij tegenover de weinig verwende en pretensieuse zusters niet naliet, in het helderste licht te plaatsen. De stemming was zoo vroolgk en gelukkig mogelijk, toen men in de Tbiergarten was aangekomen. Vooral Mathilde gaf zich geheel over aan 't heerlijke van 't oogenbl k zij lachte vroolijk en pareerde snedig met aardig heden de geestige opmerkingen van haar geleider, zoodat deze ten zeerste verrast haar meermalen van ter zijde aankeek. In zoodanig licht was hem het stille meisje nog niet verschenen hij had tot nog toe in haar de landelijke onschuld gezien, en merkte nu tot zijn verbazing op, dat Mathilde bij al hare jeugdige onervarenheid over een edel en harmonisch ontwikkeld vrouwenkarakter beschikte. Hij was door deze ontdekking alleraangenaamst verrast en deed nu vooral zijn best, ook zjjne voortreffelijkheden goed uit te laten komen. Zoo kwam het als van zelt, dat het gesprek hoofdza kelijk tusschen hen beiden werd gevoerd en Hed- Korte KerkstraatSCHIEDAM, VAN en bestaande uit de beste Romans, en Jongens- en Meisjesboeken van de meest bekende schrijvers. PT Bieden wij de regelinsitige verbruikers van SOLO-JMargarine in 1907 gratis aan. Uitvoerige inlichtingen zijn in ieder pakje SOLO ingesloten of worden op aanvrage gratis verstrekt door O Bureel van Administra tieve Controle. u. v u a« w, 1t n Gevestigd sedert 1894. M.U.Hoeknoucieneiiz. Kantoor: Groote Markt no. 6. Interc. Telephoon no. 184. lnriehten, bijwerken, in orde brengen, controleeren en geregeld bijhouden van administration van welken aard ook. Leeraar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. DAM DAM 46. Beslist het goedkoopste en meest gesorteerd adres voor H.H. Winkeliers en Kooplieden is bij B. M SPANJEKsBEltö, Gr. Kerkplein 10, ROTTERDAM. f'rossier in Stads-, JENintaisie- en <*ele:zenliei<ls:-lia,arten. wig er meer passief bg liep. Maar dit scheen haar volmaakt naar den zin te zijn zij had toch niet het rechte genot, maar voelde zich gedrukt door zelfverwijten, waaraan ze te vergeefs trachtte te ontkomen. Gedurende het prachtige concert in den heerlijken tuin, zat zij in zich zelve gekeerd, werd voortdurend stiller en gaf zelfs verkeeroe antwoorden, wanneer soms tot haar het woord werd gericht. Droomerig keek zij op naar de groène kruinen der hoornen, waarin de laatste zonnestralen speelden; achteloos gleed haar blik over de vele honderden, die daar zaten of voor de muziektent op en neer liepen. Telkens weer be trapte zij er zich op dat zij met hare gedachten ln de stille, donkere kamer verwglde, waar de jonge man. met wien zij zoo innig medelijden had, op zijn ziekbed rustte. Toen het signaal weerklonk, hetwelk het publiek in het theatergebouw riep, kon zij het niet langer uithoudenzij boog zich tot haar zuster en fluis terde haar toe, dat zij door innerlijke onrust werd verteerd en daarom eens naar haar patiënt wilde zien. Mathilde wilde dadelijk met haar meegaan, maar dat wilde Hedwig volstrekt niet toestaan. Ook Von Maltitz was er van ontdaan, en toen de jon gere zuster niet tot blijven was te bewegen, drong hij er bjj Mathilde op aan, toch samen met hem het theater te bezoeken. sMaar zeg me eens, lieve juffrouw Mathilde, wat zou dat toGh hinderen 1" zei hij verwijtend, sis mg n gezelschap u dan zoo hinderlijk, dat zou mij van harte leed doen, ik had me zooveel prettigs van dezen avond voorgesteld. Bederf mij nu toch mijn avond niet I" Mathilde keek verlegen en besluiteloos voor zich. »Het is niet, zooals 't behoort en moeder zou er zeker boos om wezen," zei ze eindelijk blozend. Maar moeder behoeft het in 't geheel niet te weten, wees toch zoo dom niet, Thilde," zei de jongere zuster. »lk blijf bij mijn zieke, totdat jij me komt afhalen. Moeder kijkt toch niet naar hem om, je weet, dat ze juffrouw Röhri.', die altijd zoo hoog hartig optreedt, liever niet ontmoet." »Wil u mij niet vertrouwen?" zei Von Maltitz met een goed gespeelden trek van droefheid op 't gelaat. »lk had juist zoo gehoopt, dat u dat wel zou doen." Weder bloosde het meisje, toen zij zjjn blik ontmoette, en wat hire lippen verzwegen, lag duidelijk in de taal van hare bezielde oogen. Zg liet 't toe, dat Von Maltitz opsprong en haar ga lant den arm boodschuchter legde z(j de vinger toppen er op. »lk ben u zooveel dankschuldig mjjnheer Von Maltitz," fluisterde zij. »0, niets daarvan, ik zou niet weten waarvoor, maar dezen heerlijken avond moogt u mg niet bederven 1" antwoordde hij overmoedig, daar luidt de bel reeds voor de tweede maal, het is meer dan tjjd om naar binnen te gaan, want als het stuk begint, wordt niemand meer toegelaten." Wordt vervolgd ju&woura's LM OLIJFOLIE!!! LEEST DIT. mum must

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 6